Serm s obourucnim mecem v Praze

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Příspěvekod Jian » ned 05. zář, 2010 7:35

Vrozkrokkop: typicke pouziti obourucniho mece spocivalo tusim napr. v prulomu pikenerske linie, kam pak nasledne vtrhli valecnici vyzbrojeni halapartnou... V Nemecku treba landsknechti takhle valcili. Spanele meli snad dokonce i vojaky, specializovane primo na tuhle taktiku - rondasiry, ale tam uz slo o mec a stit.

Jestli te zajima jak presne se s tim bojovalo, tak pramenu je spousta - napr. diGrassi...
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

 

Příspěvekod Dalt » ned 05. zář, 2010 8:40

no je pravda ze hlavni vyuziti nasel dvojrucni mec hlavne na poli valecnem - jak tu nekdo psal - muzi (specialne vybirani pro svoji fyzickou silu) s dvojkama chranili standartu, pozdeji prolamovali formace pikenyru a v neposledni rade branili prulomy v hradbach (napr pri prvnim oblehani Vidne Osmanskou armadou, se dokonce zminuji cesti zoldneri, kteri ubranili prulomy temito straslivymi zbranemi, kterymi byli schopni rozpulit cloveka az k pasu :D ). Kazdopadne (bohuzel nedokazu citovat, ale nejspis jsem to cetl nekde u Šindeláře) se dvojky pouzivaly i v duelech (ono je to vcelku logicke - kdyz si tak kracite s dvema kamosema zoldakama s dvojkama na rameni a najednou jste prepadeni tlupou lapku, touzicich po vasich mescich, tak prvni co pouzijete bude prave ten mec a ne pobocni zbran :twisted: ) Jinak z manualu (nekde na youtube jsem kdysi zahlidl i dost dobry videu nacviku s 2kama - zkusim najit) vypliva, ze je to zbran technicka (podle kamarada co me ucil, dokonce nejvic technicka - proto ty reakce - kdyz umis dvojku, umis vse) a casto se s ni duelovalo - zminoval jsem napriklad k duelu oblibeny italsky (kratsi, stihlejsi) dvojrucak vahy kolem 2 kg...
Jiří Vávra

"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
Uživatelský avatar
Dalt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: stř 25. říj, 2006 23:00
Bydliště: Litomyšl

Příspěvekod Rodelero » ned 05. zář, 2010 10:32

Jian: Ve skutecnosti se ten clovicek s kulatym stitem a mecikem na likvidaci kopiniku jmenoval Rodelero ;)
Rodelero
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte 31. srp, 2010 23:00

Příspěvekod Jian » ned 05. zář, 2010 11:56

Rodelero: tak to zase nevim ja, ale kdyz uz jednou odkazujes zrovna na Wikipedii (coz pro me neni zrovna zajimavy informacni zdroj, ale to je ted jedno), tak tam se pise i o "rondasirech". :) Ovsem na CZ Wikipedii. Takze me napada, neni to spis lingvisticka zalezitost? Protoze me "rodelero" pripada jako cizojazycny nazev pro totez. Ale muzu se mylit, nejsem studovany historik.
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Příspěvekod hellas » ned 05. zář, 2010 12:20

Rodelero je ze španělštiny=štítonoš.
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod Jendis » ned 05. zář, 2010 16:09

Chlapi,neujíždějte tolik na nějakých spekulacích a teoriích......vždycky je to o tom,kdo tu zbraň drží,jak cvičí atd.

Třeba na setkání BU se zbraněma to bylo krásně vidět......jak je jeden zvyklej na tohle,druhej na něco jiného.....spousta "souseků"(souběžných zásahů,kdy by se oba fighteři zabili navzájem)......

Romantické představy z filmů většinou vezmou za své při prvním sparringu.....(se celkem divím,Vrozkrokkope,že jsi tu napsal něco o ubránění se přesile....však už máš něco málo za sebou,ne? :wink: ). Zbraň proti vám naprosto zásadně mění vnímání,pokud to berete vážně,tak je jasné,že jakýkoliv kontakt se sokovou čepelí okamžitě znamená otevřenou ránu,ze které teče červená.....

jinak,něco k těm obouručním mečům :

http://www.thearma.com/Manuals/Goliath/Goliath.htm

http://jentak.sandbox.cz/books/grassi/g ... plete.html
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Vrozkrokkop » ned 05. zář, 2010 18:41

O tom, jak přesně se ten meč používal, kdo ty mečíkáře kryl a jakou přesně váhu měli se nemůžu hádat, mám svůj raně středověký chlív a i tam se mám ještě hodně co učit :wink:
Jendis:
Díky za linky. Teda na jeden, ten druhý odkazuje k nám :)
S přesilou jsem to bral tak, že ta zbraň je dlouhá a ten sek má hodně páru, asi bych to měl přeformulovat na "větší pravděpodobnost že...".
Třeba když jdu s kopím, mám slušnou šanci dát i o dost lepšího šermíře s mečem.
Na trénincích někdy děláme sparringy 2 proti 1 se zbraněma.
Člověk se dost zadejchá a dá to, no, někdy, málokdy a musí být o dost brutálnější než normálně.
A máš velkou pravdu s tím, že tam krev neteče. (většinou :lol: )
Nejprve pokácím strom, zapálím dům a zabiju ženu
Vrozkrokkop
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 17. úno, 2009 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Pec » ned 05. zář, 2010 21:45



Díky, kvalitní čtení.
V tom Goliášovi jsou kouzelné obrázky, zvlášť ty bez mečů. Porazy, páky, tlakové body.. krása.
A ten diGrassi je taky kouzelný.. Ten jeho úder bez ramene, to mi něco připomíná..
Pec
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 353
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Jendis » pát 25. úno, 2011 6:26

Něco pro Picarda (obouručáky - opravdu obouručáky) -

http://www.youtube.com/watch?v=oS-fFZKu ... re=related
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Předchozí

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků

cron