boj nozem

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Příspěvekod kampilan » úte 26. úno, 2008 14:30

No já slyšel, že v modern arnis u schovance už trénujou jenom jednou týdně, co se filipína týče, prej se víc zaměřujou na boj. sporty. Pan Mádl se prý uzavírá, pan Hradecký se už uzavřel, sita achra se podle mě prezentuje jen úzkému okruhu lidí. Jediný, kdo se v Praze snaží opravdu aktivně je dipenshi a jde jim to podle mě výborně. Krav maga podle mě není systém zaměřenej primárně na nůž.
Samozřejmě, že to vidím z pohledu člověka zvenčí, ale opravdu mi přijde, že scéna boje nožem slábne a sílí spíše aktivity spojené s reálnou sebeobranou, kde je nůž pouze minoritní součástí.
kampilan
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte 19. úno, 2008 0:00

 

Příspěvekod Jendis » úte 26. úno, 2008 14:33

Zapomínáš na p.Severu....TigerTeam :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod scout » úte 26. úno, 2008 14:35

kampilan ....snad neslabne ale cvici to mensi okruh lidi ale zase kvalitneji.....ne jako pred lety kdy to byla moda a pritahovalo to taky mensi procento blbecku, psychopatu a debilu ,ktery si nosenim haldy nozu u sebe lecili komplexy.....ted to asi uz cvici lide ktery maji zajem, a jsou si vedomi toho jake ma v realite pouziti noze nasledky....tim lip.....
scout
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 464
Registrován: pát 17. srp, 2007 23:00

Příspěvekod Jendis » úte 26. úno, 2008 14:40

scout píše: a pritahovalo to taky mensi procento blbecku, psychopatu a debilu ,ktery si nosenim haldy nozu u sebe lecili komplexy....


no...tak těchhle exotů je pořád dost(ale mladších).....viz thread o teleskopech ve školách.....a když tak koukám kolem sebe a čtu.....mno....škoda mluvit.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod kampilan » úte 26. úno, 2008 14:48

já si třeba myslím, že dřív, kdy byly sice schopnosti a vzdělání dnešních instruktorů na mnohem nižší úrovni než dnes, byly vztahy mezi jednotlivýma školama přátelské a pořádaly se i společné akce, nedávno sem si četl report z plzně, kde byli pan Mádl a Brunner a i další, dneska něco takového vidí člověk málo a když si někdo přiveze třeba zajímavýho instruktora, tak si ho nechá jen pro sebe, i když by mohl bejt zajímavej pro všechny, ale to je jen jeden příklad z mnoha, proč si myslím, že scéna stagnuje a neposouvá se kromě specifických dovedností daného stylu, kterému se daný instruktor věnuje
kampilan
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte 19. úno, 2008 0:00

Příspěvekod severin » úte 26. úno, 2008 16:56

Za sebe můžu říct,že v loňském roce jsem učil na 11 seminářích.Z toho 2 byly zaměřeny na nůž a 7 mimojiné na nůž.K tomu přičtu 2 semináře s mistrem,kde se nůž také objevil.Poslední seminář na nůž byl 1.12.2007.
V květnu plánuju seminář Hubud,kde se nůž také objeví.Většina byla avizována na bude...
Víc už pro to prostě nemůžu dělat,protože pracuju a ještě k tomu mi víkendy polyká FTVS UK.Navíc za mnou jezdí lidí z Příbrami,Jihlavy a od března možná z Hranice.Když k tomu připočtu práci,moje vzdělávání a semináře jen pro členy,tak jsou všechny víkendy v kelu.Na tréninku máme plno,takže ani nepotřebuju dělat nějaké velké nábory.
Co se týče tý spolupráce tak to nevidím tak černě.Chtěl jsem už dávno navázat na DPS,ale měl jsem sám dost problémů s vytvářením základny MA.Letos by mělo několik lidí postoupit v programu Klasického Arnisu k technikám podobným PTK,tak pak by jsme mohli najít společnou myšlenku.Vzhledem k tomu,že cvičíme i techniky Kali/Jeet Kune Do,tak tam se taky nabízí možné cesty a např.kluci z JKD-Nelahozeves cvičí i MA.
Už jsem některým lidem avizoval,že přijede na seminář člověk co cvičí MA/PTK/JKD takže to může být celkem zajímavý.
Proč se čím dál víc klubů uzavírá ? Podle mého názoru je to tím,že se to nedá cvičit masově.Pokud to trenéra neživí,tak mu stačí,aby pokryl náklady a mohl pořádně vypiplat menší skupinu lidí.Další důvod jsou útoky lidí a obviňovaní z to či onoho,ale to bych dál nerozvíjel.Uzavřel bych to tím,že kdo chce ten si tu cestu najde a nemusí to ani hlásit na netu.
Naposledy upravil severin dne úte 26. úno, 2008 17:01, celkově upraveno 1
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod ghekon » úte 26. úno, 2008 16:59

severin píše:Za sebe můžu říct,že v loňském roce jsem učil na 11 seminářích.Z toho 2 byly zaměřeny na nůž a 7 mimojiné na nůž.K tomu přičtu 2 semináře s mistrem,kde se nůž také objevil.Poslední seminář na nůž byl 1.12.2007.
V květnu plánuju seminář Hubud,kde se nůž také objeví.Většina byla avizována na bude...
Víc už pro to prostě nemůžu dělat,protože pracuju a ještě k tomu mi víkendy polyká FTVS UK.Navíc za mnou jezdí lidí z Příbrami,Jihlavy a od března možná z Hranice.Když k tomu připočtu práci,moje vzdělávání a semináře jen pro členy,tak jsou všechny víkendy v kelu.Na tréninku máme plno,takže ani nepotřebuju dělat nějaké velké nábory.
Co se týče tý spolupráce tak to nevidím tak černě.Chtěl jsem už dávno navázat na DPS,ale měl jsem sám dost problémů s vytvářením základny MA.Letos by mělo několik lidí postoupit v programu Klasického Arnisu k technikám podobným PTK,tak pak by jsme mohli najít společnou myšlenku.Vzhledem k tomu,že cvičíme i techniky Kali/Jeet Kune Do,tak tam se taky nabízí možné cesty a např.kluci z JKD-Nelahozeves cvičí i MA.
Už jsem některým lidem avizoval,že přijede na seminář člověk co cvičí MA/PTK/JKD takže to může být celkem zajímavý.
Proč se čím dál víc klubů uzavírá ? Podle mého názoru je to tím,že se to nedá cvičit masově.Pokud to trenéra neživí,tak mu stačí,aby pokryl náklady a mohl pořádně vypiplat menší skupinu lidí.Další důvod jsou útoky lidí a obviňovaní z to či onoho,ale to bych dál nerozvíjel.



Severine, kdyz jsi ten odbornik na noze a filipiny, chtel jsem se zeptat jestli se v nejakych filipinskych bu pouzivaji motylkove noze, tzv balisongy, ktere z filipin pochazeji.
ghekon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1182
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod severin » úte 26. úno, 2008 17:10

Co se týče nožů,tak se nebojím odbornost přenechat DPS.Motýlky se v fma používají a v MA /speciálně v IMAFP/ je několik mistrů,kteří s tím umějí velice dobře.Také můj mistr Dieter Knuttel se to učil přímo od nich a možná byl jedním z prvních co na toto téma vydal výukovou VHS v Evropě.Také PTK mají na stránkách video s Leo T.G. jak to mastí s balisongem. Z filmového průmyslu mě napadá Jeff Imada /bornovo ultimátum,Blade atd./,který je s ním prý hodně dobrý.
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jendis » úte 26. úno, 2008 17:52

severin píše:Vzhledem k tomu,že cvičíme i techniky Kali/Jeet Kune Do,


Kali Sikaran?????Or what...???


Jinak...jak to čtu....Tys šílenej nadšenec.....mne by doma exkomunikovali..... :oops: ....obdivuju...... :!:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Jendis » úte 26. úno, 2008 18:01

severin píše:.Další důvod jsou útoky lidí a obviňovaní z to či onoho,ale to bych dál nerozvíjel.


tohle bych taky neřešil...kecat se bude vždycky....a všem se kušna hrstí zacpat nedá.....a kecaj stejně hlavně "hrdinové".... :roll:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod severin » úte 26. úno, 2008 18:33

Jendis píše:Kali Sikaran?????Or what...???


Kali Sikaran je pro mě uzavřená záležitost.Ještě jsem je kontaktoval před měsícem,ale jen jsem se utvrdil,že jdu správnou cestou.Jeet kune do myslím to co dělá Inosanto nebo Bob Breen,s MA si to celkem dobře rozumí a také v DAV jsou lidi,kteří ho cvičí.DAV není jen o MA je to prostor,kde se potkává hodně lidí.
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jendis » úte 26. úno, 2008 18:43

rozumím...díky za odpověď.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod BuFF » úte 26. úno, 2008 18:50

ghekon píše:...filipinskych bu pouzivaji motylkove noze, tzv balisongy, ktere z filipin pochazeji.
Ve FMA se cvičí boj s nožem takže se balisongy taky používaj, ale už jsem to tady jednou psal proto se jen zopakuju : Balisong je nůž jako každej druhej a dnes v době onehandů i docela přežitej. Je to spíš už jen vzpomínka bez praktického využití. Cvičení s ním má určité dané prvky který mají svůj smysl v boji ale dnes je už na to nabaleno opravdu hodně blbostí a parádiček bez účelu. Záleží pak na každým co si vybere jestli se chce s nožem učit žonglovat nebo bojovat .
©kola ketrá je zaměřená jen na balisong neexistuje a nebo je to čistej podvod na lidi. Také o tom jestli Balisong pochází přímo z Filipín se dá diskutovat, není to tak 100% jisté.
kampilan píše:... spojené s reálnou sebeobranou, kde je nůž pouze minoritní součástí..
jakmile někdo dělá reálnou sebeobranu tak nůž nikdy nemůže být minoritní, spíš naopak. Stačí se kouknout na noviny a zprávy jak stoupá počet napadení nožem. Bohužel nůž se bude vyskytovat na ulici čím dál víc. Funkční postupy který se většinou v různých sebeobranách používaj jsou převážně jen zjednodušený prvky z FMA, takže se mi zdá výhodnější věnovat se tomu FMA přímo. Když se umíš bránit proti zbrani pak prázdné ruce a nohy jsou pro tebe výrazně menším ohrožením = menším problémem který se řeší už daleko snáze.

scout píše:... ....snad neslabne ale cvici to mensi okruh lidi ale zase kvalitneji.....ne jako pred lety kdy to byla moda ..
problém podle mě je, že boj nožem nebo s chladnými zbraněmi má velmi odlišné specifika a mnoho lidí si tohle nechce připustit. Každej si myslí, že nůž je jen něco navíc, ale spíš prázdné ruce jsou něco míň :wink: Jakmile se nesportuje ale jde opravdu o boj kde je úmyslem druhému ublížit tak je přirozenou povahou každýho si podvědomě hledat a používat zbraň. V tomhle oboru nejsou pásky, soutěže ani medaile zde platí jenom umíš/neumíš-funguje/nefunguje. Tahle tvrdá realita mnoha lidem nevyhovuje, takže lidí kteří se o tohle opravdu zajímají bude vždy menší počet než ostatních sportovců, móda s tím nemá nic moc co dělat.

kampilan píše:..byly vztahy mezi jednotlivýma školama přátelské a pořádaly se i společné akce, nedávno sem si četl report z plzně, kde byli pan Mádl a Brunner a i další, dneska něco takového vidí člověk málo a když si někdo přiveze třeba zajímavýho instruktora, tak si ho nechá jen pro sebe, i když by mohl bejt zajímavej pro všechny, ale to je jen jeden příklad z mnoha, proč si myslím, že scéna stagnuje a neposouvá se kromě specifických dovedností daného stylu, kterému se daný instruktor věnuje ..
to že si někdo něco syslí pro sebe je jeho problém. U nás a i všude jinde v normálních školách není problém přijít na jakýkoliv seminář a cvičit s kýmkoliv, je to stejný jako všude jinde ve světě. Jediným omezením bývá přeměnit vlastní slova v činy :wink: a na ten seminář dorazit. Naším problém (PTK) teď spíš je, že semináře máme beznadějně obsazený a na lidi "zvenku" se často nedostane. Setkávání různých lidí a škol není problém a dokonce normálně probíhaj (alespoň u nás), ale možná to není nijak honosně prezentovaný mezi veřejností. U nás se prostě maká a moc nekecá, nemáme na to čas. A všude kde to za něco stojí jsou na tom stejně. Když má někdo zájem juknout na druhý tak se prostě jde kouknout, lidi se vzájemně znaj atd. Mě to připadá všechno OK. Takový ty akce jako Budoshow, exhibice, soutěžení atd. to není nic pro nás. My máme svoje DB gatheringy a to nám stačí :lol: . A hlavně když cvičíš něco s čím jsi spokojenej, víš že to funguje a máš dobrýho trenéra tak nemáš důvod vymetat každej druhej seminář u sousedů. Proč měnit koně když jsi s tím svým spokojenej :wink: . Lidi vždycky zůstavaj tam kde je to baví a nějaký pomlouvání, utajování a podobný nesmysly s tím nemaj co dělat. Když škola nemá co nabídnout jdou žáci jinam, ale když je maximální spokojenost tak proč by měli hledat něco jinýho? V PTK se nebráníme ničemu, heslo kterým se řídíme: získávejme přátele, ne nepřátele je myslím hodně výstižné. V PTK má každej člověk s vážným zájmem dveře vždycky otevřený a trochu mě udivuje proč si jinde stěžujou, nebo spíš na co?
Inter verba et actus magnus quidam mons est
Mezi slovy a činy stojí vysoká hora.
BuFF
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 277
Registrován: pon 04. zář, 2006 23:00

Příspěvekod ghekon » úte 26. úno, 2008 19:43

Buff: Nerikam ze je to 100% informace, ale cetl jsem, ze pochazi z filipin. Taky jsem se neptal, jestli existuje skola, zamerena ciste na balisongy, ale jestli se pouzivaji jako soucast vyuky. Mimochodem, co je to onehand?
ghekon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1182
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod BuFF » úte 26. úno, 2008 20:03

jde o to, že přesná doba a místo vzniku se nezná (exituje vícero verzí a názorů) a protože se balisong normálně používal i v Evropě tak je klidně možný, že ho Evropani na ty Filipíny dovezli. Tohle ale není ani tak podstatný, je to prostě nožík jako každej druhej, jen díky chytré konstrukci to byl nůž který jsi otevřel jednou rukou a protože byl skladnější tak to byla to určitá výhoda proti proti pevným čepelím. Onehand=veškeré dnešní nože které díky jejich konstrukci rychle otevřeš jednou rukou. Tyto nože jsou dnes už tak dobré, že není důvod kvůli této vlastnosti používat balisong. Dnes je balisong spíš taková srdeční záležitost stejně jako např. kukri nebo japonské meče.
V PTK s balisongem cvičíme a máme ho i jako součást výuky http://www.youtube.com/watch?v=_bn-YZCuRpw ale žádný velký skopičinky
Naposledy upravil BuFF dne úte 26. úno, 2008 20:05, celkově upraveno 1
Inter verba et actus magnus quidam mons est
Mezi slovy a činy stojí vysoká hora.
BuFF
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 277
Registrován: pon 04. zář, 2006 23:00

Příspěvekod scout » úte 26. úno, 2008 20:04

ghekon...onehead....zpravidla otviraci nuz s klipsem ,a pridelanym kolickem na cepeli....otviratelny jednou rukou.....mrkni na ... www.noze-nuz.com ...a kup si pripadne neco poradneho.....doporucuju konzultovat s nekym kdo se v tom vyzna....
scout
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 464
Registrován: pát 17. srp, 2007 23:00

Příspěvekod ghekon » úte 26. úno, 2008 20:12

Popravde planuju si koupit dva obycejne balisongy po dvou stovkach na zkousku, jak mi to sedne a tak... Pokud uz nejaky nuz, tak bud balisong, nebo vystrelovak. Ale zase nemam volnych xlitru na benchmade a s lovecka kudla v kozenem pouzdre je lehce napadna :)
ghekon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1182
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod Ynseminator » úte 26. úno, 2008 20:14

ghekon píše:Buff: Nerikam ze je to 100% informace, ale cetl jsem, ze pochazi z filipin. Taky jsem se neptal, jestli existuje skola, zamerena ciste na balisongy, ale jestli se pouzivaji jako soucast vyuky. Mimochodem, co je to onehand?

Onehand - zaviraci nuz ktery se da otevrit jednou rukou (ale ne vystrelovak!). Odtud "onehand" :wink:
Ynseminator
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon 17. zář, 2007 23:00
Bydliště: Dimenze X

Příspěvekod BuFF » úte 26. úno, 2008 20:15

vyhozený prachy. Když nůž na používání a ne na jednorázovou práci :wink: tak určitě něco kvalitnějšího. Jinak se ti za pár týdnu rozsype pod rukama. Věř mi, že nikdo není tak bohatý aby si mohl kupovat levné věci.
A nechci ti do toho kecat, ale vystřelovák je už úplná blbost.

Možná by sis měl hlavně ujasnit na co nůž chceš používat = důvod tvojí investice. Doporučuju se kouknout sem DPS diskuzní forum kde je dobře rozebranej výběr nože
Naposledy upravil BuFF dne úte 26. úno, 2008 20:20, celkově upraveno 1
Inter verba et actus magnus quidam mons est
Mezi slovy a činy stojí vysoká hora.
BuFF
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 277
Registrován: pon 04. zář, 2006 23:00

Příspěvekod scout » úte 26. úno, 2008 20:20

kusuj ghekon !!! lacinej vystrelovak z italie....nejhorsi volba ,vono to dramaticky vypada kdyz to cvakne ale to je asi tak vsechno....ver mi,testoval jsem ruzne druhy nozu....motyl je lepsi ten se da i pouzit jako jawara....laciny ale vetsinou nemaji zadne nabrousitelne ostri...ver mi ...onehand je nejlepsi volby samozrejme hned po nozi s pevnou cepeli.....v drtive vetsine maji dlanovou pojistku...nebo kombinovanou...nebo na hrbete...tu bych nevolil.....toz tak.....sorry musim za rodinou.....
scout
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 464
Registrován: pát 17. srp, 2007 23:00

PředchozíDalší

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků

cron