Pěstní zápas - Igor Keder

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Příspěvekod PC » čtv 19. dub, 2012 11:51

Svarozic: Pěkné, přeju hodně úspěchů. Jinak s tim asijským pohledem. Ono třebas takové Taiji, taky nebylo původně taiji, ale pouze "jia (quan)" (domov, rodina, pěst, box) a cvičili to také původně k přežití a nemudrovali, jako se dnes mudruje. K této (de)genezi pomohl příchod palných zbraní a "učenců a inteligence" do oblasti BU. Ti pak už nemuseli ani dokazovat svoje schopnosti a jen psali a psali a rozvíjeli a rozvíjeli :-)
Ještě jednou mnoho úspechů a těším se na případná videa.. někdy.

A klidně pište slovensky ;-)

Zdraví
Pavel Codl
Chen Taijiquan - Chen Style Practical method
陈式太极拳
www.taijiclub.cz
pavel@taijiclub.cz
+420 602 213 628
PC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 569
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00

 

Příspěvekod hellas » čtv 19. dub, 2012 11:54

No pozor, na vypráskání Mongolů/Tatarů si dělajó nárok Češi, že se jich báli a před Vladislavem rač vzali roha a taky nesmíme zapomenót na jejich porážku vod Moravanů u Holomóca. Mňél to na svědomí jakési Jaryn ze Šternberka. Hale to só všecko legendy a pohádky 8)
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod will » čtv 19. dub, 2012 12:20

for. Svarozic

Dobrý den, úvodem bych chtěl řít, že je to velmi zajímavá novina, kdy o bojová umění se nějakou dobu zajímám, kdy i ke Slovensku mám kladný vztah, ale o Slovenském bu slyším poprvé a je to pro mne skutečně překvapení. Měl bych na Vás dotaz co se týče Vašeho tvrzení, že to není podobné žádnému bu, které je v současné době známo: cvičí to někdo i v současné době kromě Vás, jestliže ne, žije ještě někdo, kdo toto bu ovládá, ale necvičího. Co se týče té valašky jaké má parametry, hlavně mě zajímá délka násady, zda má na konci hrot, atd.. Bude nějaká ukázka Vašeho bu, případně semnïnář, připravujete nebo bude nějaké video. Jestliže toto bu uchováváte seskupil jste různé finty i od jiných rodin, které se cvičením zabývali nebo se jedná o váš vlastní rodinný styl.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod Pec » čtv 19. dub, 2012 12:52

2 svarozic:
Říkáte, že "pěstní boj" má cviky na protažení, že při uderech se používají jiné svaly než jinde ...

Zajímá mne, jak moc může být "propracovaný" systém, který se předává v rodině .
Jak byste to hodnotil?
A jak moc a cílevědomě se cvičilo?
Pec
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 353
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod cohen » čtv 19. dub, 2012 13:05

prosim si nejake videa so sparingami, alebo zapasom, nech mozeme porovnavat.
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Příspěvekod svarozic » čtv 19. dub, 2012 15:15

hellas píše:No pozor, na vypráskání Mongolů/Tatarů si dělajó nárok Češi, že se jich báli a před Vladislavem rač vzali roha a taky nesmíme zapomenót na jejich porážku vod Moravanů u Holomóca. Mňél to na svědomí jakési Jaryn ze Šternberka. Hale to só všecko legendy a pohádky 8)

To Hellas:
:-)
Tak po vypráskání poláků a Slezanů Mongolové v tichosti obešli Vencu u Holomóce :-) a spojili se s Batu a napráskali Bélovi IV u Slané :-):-)
Žádná bitva se na Moravě neuskutečnila :-):-):-). VEnca tam zůstal zalezlý a nevystrčil čumák :-).
Jen pro zajímavost, už jsem se setkal i na seriózním odborném semináři s tím, že žádní tataři a pak Zlatá horda nebyla, ale že to byli Rusové a u Lehnice Polákům a Slezanům napráskali oni :-):-):-):-):-)
svarozic
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte 17. dub, 2012 23:00

Příspěvekod svarozic » čtv 19. dub, 2012 15:24

Pec píše:2 svarozic:
Říkáte, že "pěstní boj" má cviky na protažení, že při uderech se používají jiné svaly než jinde ...

Zajímá mne, jak moc může být "propracovaný" systém, který se předává v rodině .
Jak byste to hodnotil?
A jak moc a cílevědomě se cvičilo?

To Pec:
No jak bych to hodnotil... To je těžké, nemyslím si, že by to bylo něco světaborného :-), skoro bych to přirovnal k sokolské rozcvičce (teda s hodně velkou nadsázkou) :-). Např. mě osobně pomáhá se zády a holkám také :-).
No já začal dělat v 70-tých letech karate (hehe, ještě mám u Šebeje někde potvrzení o 1. danu :-):-):-), tuším někdy z roku 1984-5??? ) a ze začátku strejda se chechtal, když jsem o prázdninách cvičil a řekl, že je načase mě něco naučit :-)) A pak jsem měl po první technice štíplé řebrá :-). A proto myslím, že můžu říci, že zapojení svalových skupin i při obyčejném úderu zadní rukou (gyaku cuki, neboli punch v boxu i kick boxu) je jiné.
Cíleně cvičilo???
No já nevím, já cvičím, kdy se mě chce :-) a co si pamatuji tak dědu jsem viděl cvičit jen jednou, víc spíše posedával s ribízovým vínem pod ořechem :-))), strejda s kamarády cvičili dost.
Jo ještě jedna věc, tuším to ještě cvičívali v sokole po válce místo těch prostocviků, alespoň tak mě to bylo jednou řečené.
Tak si to proberte :-):-):-)
IK
svarozic
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte 17. dub, 2012 23:00

Příspěvekod svarozic » čtv 19. dub, 2012 15:30

will píše:for. Svarozic

Dobrý den, úvodem bych chtěl řít, že je to velmi zajímavá novina, kdy o bojová umění se nějakou dobu zajímám, kdy i ke Slovensku mám kladný vztah, ale o Slovenském bu slyším poprvé a je to pro mne skutečně překvapení. Měl bych na Vás dotaz co se týče Vašeho tvrzení, že to není podobné žádnému bu, které je v současné době známo: cvičí to někdo i v současné době kromě Vás, jestliže ne, žije ještě někdo, kdo toto bu ovládá, ale necvičího. Co se týče té valašky jaké má parametry, hlavně mě zajímá délka násady, zda má na konci hrot, atd.. Bude nějaká ukázka Vašeho bu, případně semnïnář, připravujete nebo bude nějaké video. Jestliže toto bu uchováváte seskupil jste různé finty i od jiných rodin, které se cvičením zabývali nebo se jedná o váš vlastní rodinný styl.

To will:
No valaška, není to co, co používá Lúčnica :-)
topůrko je delší, já používám topůrko cca 1m. To je individuální, ale co můžu doporučit, kdyby jste si ji chtěl udělat, tak topůrko výhradně z bukového nebo dubového dřeva!. Jiné nevydrží Hrot např. já nemám, ale tohle je také individuální. Jo a ostří není v přímce, ale v mírném oblouku, to z důvodu vyšší účinnosti (nějen v boji, je to z větší části pracovní nástroj! ).
Stačí?
IK
svarozic
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte 17. dub, 2012 23:00

Příspěvekod svarozic » čtv 19. dub, 2012 15:41

Tak a teď mám já otázku :-):-):-)
když už jsme u těch technik, tak můžete si představit situaci, že soupeř je cca 185-190 cm a cca 120kg váhy a má silné pazoury?
Tak a tá otázka: máte techniku, pomocí které by jste se dostali z pořádně zamknutého dvojitého nelsona?, nebo vás už drží v kravatě. Odpovědi typu já bych se do toho nikdy nedostal neberu :-):-):-)
to jen k některým technikám specifickým :-):-):-)
IK
p.s. neberte to invektivně, ale snad se můžu i já dotázat, ne? :-;
svarozic
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte 17. dub, 2012 23:00

Příspěvekod Pec » čtv 19. dub, 2012 16:15

2 svarozic: Díky.
svarozic píše: ... a co si pamatuji tak dědu jsem viděl cvičit jen jednou, víc spíše posedával s ribízovým vínem pod ořechem :-))) ....

Ano, myslím, že to je patřičný přístup správného sifu :wink:
Pec
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 353
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod NOKT » čtv 19. dub, 2012 16:23

svarozic píše:Tak a teď mám já otázku :-):-):-)
když už jsme u těch technik, tak můžete si představit situaci, že soupeř je cca 185-190 cm a cca 120kg váhy a má silné pazoury?
Tak a tá otázka: máte techniku, pomocí které by jste se dostali z pořádně zamknutého dvojitého nelsona?, nebo vás už drží v kravatě. Odpovědi typu já bych se do toho nikdy nedostal neberu :-):-):-)
to jen k některým technikám specifickým :-):-):-)
IK
p.s. neberte to invektivně, ale snad se můžu i já dotázat, ne? :-;


Já jo, říkám jí "to jsi to dobře posral" :D
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod svarozic » čtv 19. dub, 2012 18:50

Jo a pro pražáky,
ať nechodíme kolem horké kaše :-) Co děláte v sobotu? Co takhle si dát spicha v Hostivařském lese kolem druhé??? Kdo by měl zájem? Výzvy na souboj neberu, na to jsem už dost starý :-), to dotyčného raději profackuji :-D:-D:-D:-D:-D.
Vážně, máte někdo zájem? Můžu případně neco předvést, není to nic tajné a jak jsem psal, jestli se to uchová nebo ne, svět se nezboří a prd se stane :-). Případně můžeme jen pokecat a pak dát nějaké pivko :-). Alespoň si uděláte každý svůj názor přímo na místě, ne? Stejně musím vyzvednout tam dceru, takže pro je to ok :-)
IK
p.s. jestli by byl zájem tak pře Petrovickou poliklinikou ve dve?
svarozic
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte 17. dub, 2012 23:00

Příspěvekod Gino » čtv 19. dub, 2012 20:49

Já bych teda měl zájem... vo tu dceru, jestli by to teda šlo... :?: :lol: :twisted: :lol:
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod TongPo » čtv 19. dub, 2012 22:07

svarozic píše:...Bude stačit, TongPo?...

Moc ne. Freska zachycující nějakou středověkou šarvátku, zápas nebo výcvik v boji není důkazem nějakého uceleného, konkrétního a dodnes přeživšího BU, stejně tak jako zmínka v kronice o tom, že obyvatelé nějakého území nebo konkrétní obce někomu pomohli se zbraní v ruce. Takových případů by se v historii Evropy dohledala spousta. Vždyť v dobách dřívějších, např. ve středověku, byl boj běžnou součástí života nemalé části tehdejší populace, téměř každý šlechtic měl svoji družinu profesionálních zbrojnošů, stejně tak i města a v případě potřeby byli vojenskou povinností vázáni i další, jako třeba svobodní sedláci, řemeslníci, ale i někteří nevolníci.

svarozic píše:...Protože tam byla přes 200 let hranice s Turky, tak se tam válčilo pořád...

No to je podobné, jako mnou již zmínění Chodové v Čechách. Ti zase několik století bránili Královský hvozd a hranici Českého království s Bavorskem. Jejich úkolem bylo v případě zjištění pohybu cizího vojska přes hranici o tomto neprodleně informovat českého panovníka a pomocí záseků co nejvíce zpomalovat postup nepřítele. Často přitom využívali dalo by se říci guerilového způsobu boje (léčky, pasti, napadání menších jednotek nepřítele... ), ale samozřejmě prodělávali i těžké přímé střety s početně silnými jednotkami nepřítele, např. při obraně svých újezdů a podobně. Jejich výzbroj se v průběhu staletí pochopitelně měnila, kdy kopí, píky, cepy, tesáky, různé sekery a luky byly nahrazeny zbraněmi palnými, ovšem čakan (někdy nazývaný i čakana - taková větší a mohutnější verze valašky) se ve výzbroji Chodů zachoval až do konce, stejně jako jejich psí pomocníci. Ovšem žádné informace o tom, že by se něco z bojového umění Chodů zachovalo až do současnosti, opravdu nemám, přestože se zcela jistě k boji také nějakým způsobem připravovali (cvičili). A to se prosím Chodové a jejich potomci nikam neodstěhovali a žijí tam v hojném počtu dodnes. :D

Prostě podle toho co píšeš to vypadá, že "Pěstní zápas" nebude žádným uceleným BU přeživším staletí, ale spíš nějakým lokálním samo-domo návodem na to, jak se používala tamní historicky tradiční valaška a také jak pár cviky trochu zocelit tělo a naučit se pár rváčských "grifů", aby člověk lépe obstál v bitce, která se nezřídka v krčme semele... :wink:

svarozic píše:...K těm technikám, můžu zodpovědně říci, že přestože fyziologie člověka je na celém světě stejná, techniky, které jsou v pěstním zápase nejsou podobné žádnému jinému systému potažmo východnému!!! Provedení je jiné a také zapojení svalových skupin je jiné, vyplývá to z prostředí, kde se používalo a také z toho, kdo to používal. Myslím, že jsou tam i techniky, které jsem nikdy v žádném jiném systému na světě neviděl...

Hele k tomuto by to fakt chtělo nějaké video, moc rád bych ty nikde jinde se nevyskytující techniky s jiným zapojením svalových skupin viděl... 8)
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Příspěvekod YueFei » čtv 19. dub, 2012 22:17

Gino píše:Já bych teda měl zájem... vo tu dceru, jestli by to teda šlo... :?: :lol: :twisted: :lol:




.... :lol: :lol: :lol: Já taky!!!Kolik měří a váží a kolik jí je??? 8) :? 8O :lol:
YueFei
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 170
Registrován: čtv 11. lis, 2010 0:00

Příspěvekod svarozic » pát 20. dub, 2012 7:08

Takže pánové,
já to s tou sobotou myslel vážně, ale vidím, že asi nikdo... také řešení :-)
Jen pro zajímavost, dcera přítele má a jestli by jste ji chtěli jenom zaujmout, museli by jste minimálně perfektně ovládat anglicky, německy a rusky, a také latinu, zeměpis, chemii a mít přehled dokonalí o všem včetně historie. Co bez urážky dost pochybuji :-D:-D:-D:-D:-D
p.s. ta druhá má přitele také a jen tam mimochodem, oba kluci šermují výrazně lépe, jako je to poslední video v sekci přátelský sparing :-D
svarozic
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte 17. dub, 2012 23:00

Příspěvekod svarozic » pát 20. dub, 2012 7:41

To Tong Po:
Kdybych věděl, že je to nutné, tak bych předkům řekl, ať to vše raději nahrávají i když video v té době ještě neexistovalo :-D.
Vám stejně nebude stačit nic, cokoliv bych dodal, protože CHodové to neměli :-D::-D:-D.
Spíše se divím, že se neozvali Valaši, protože tam alespoň existuje tradice a doložená o výcviku, určitě jste, když jste tak vzdělán slyšel o zboru Portášov :-). Víc myslím není potřeba psát. Bohužel, teď to neberte osobně, češi jsou hodně ovlivněni Jiráskem a reálná historie jim je na hony vzdálená.. Slavná Alma MAter UK má na tom také lví podíl...., to jen na okraj.
Co se stalo na Moravě nebo Slovensku, jako by nebylo :-)
Takže historický podklad:
V 16. století (pro méně znalé po bitvě u Moháče a vzniku Budínského pašalíku, co bylo celé současné Maďarsko a ještě kousek navíc) byla hranice Uherska zhruba (pořád se to měnilo) na jižním Slovensku. Habsburgové rozdělili Slovensko (tehdá to bylo skoro celé Uhersko) na dva kapitanáty, Královské uhersko, co bylo celé západní, střední a cca po Košice východní Slovensko a Horní Uhersko, co byl východ Slovenska, část Haliče, zbytek Spiše a Sedmohradsko (teda část, část ovládal Zápolský), takže to jen na okraj i na pojem slovensko=horní uhry-hovadina!!!
Už slovutný královský kapitán gróf Balassa (z Ďarmot, teda přídomek de Darmoty) vydal vyhlášení a přípis o výcviku selských zborů, kde je navíc celý výcvik myslím si, že na tu dobu dobře popsán. Udělali to později i nasledující kapitáni. Tuším druhý byl Barbarič a ten to také stvrdil. To, že většina bojů velkých je zaznamenaná i s poměrně podrobným popisem se dá dohledat, Navíc probíhala drobná válka každý den a každá vesnice si musela zachraňovat pr..el sama, prostě to jinak nešlo. Např. vesnice, odkud pochází můj druhý děda (to je po tátovi) tak v té době byla Turkům poplatná a platila jim tuším přes 50 let a to byla od hranice vzdálenější o 10 km. Takže si to tam dohledejte.
Je velice pravděpodobné (nejde říci na 100% jisté), že to, co používali sedláci a drobná šlechta(drobná šlechta v Uhersku je něco úplně jiného jako v česku!) mělo už nějaký základ v něčem starším. O technikách se nebudu rozepisovat, to asi nemá cenu. V přípisu je také popsané, jak se má vesnice bránit sama (proto je na Slovensku kolem kostolů hřbitov s hradbou a jaké zbraně používali a jak s nimi cvičit. Víc už není potřeba psát, kdo chce, ať si to dohledá v archívech (národních, státních, oblastních).
Já si to také zpětně dohledal právě z uvedeného důvodu, jestli to není jen pár hospodských fint :-). Ale to bych bylo fakt hodně :-D:-D:-D:-D:-D
S pozdravem,
IK
p.s. uherská šlechta- na rozdíl od česka uherská člechta byla výrazně početnější (čechy cca 2% z počtu obyvatel, uhersko 25-35%! V uhersku, každý kdo bacil jedného nebo dva turky už byl povýšen na zemana :-). Ale to neznamenalo, že dostal majetek, byl stejně chudý jak předtím. Plus např. národ Sikulů byl jako etnikum šlechta, existovali skupinové šlechtictví, např. celá ves byla povýšena (to se také stalo u nás) za odboj atd. A navíc kdo byl jednou povýšen, velice těžko se toho zbavoval. Nejeden poddaný byl do roku 1848 (zrušení poddanství) bohatší jako zeman :-). Měli jen dvě práva navíc. Povinnost platit daně(poddaný neplatil) a volit župana :-)))
p.s. Omlouvám se menší historickou exkurzi, ale asi to bylo nutné a některé z vás to možná i vzdělalo :-D
svarozic
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte 17. dub, 2012 23:00

Příspěvekod Jendis » pát 20. dub, 2012 8:04

svarozic píše:Takže pánové,
oba kluci šermují výrazně lépe, jako je to poslední video v sekci přátelský sparing :-D


hehe, tak je přivez ukázat :wink: Pak uvidíme :wink: 8)

Do Práglu teď v sobotu nemůžu, jsem na neschopence, až mne uschopní, domluvíme se .
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod fakt » pát 20. dub, 2012 8:14

svarozic píše:Jen pro zajímavost, už jsem se setkal i na seriózním odborném semináři s tím, že žádní tataři a pak Zlatá horda nebyla, ale že to byli Rusové a u Lehnice Polákům a Slezanům napráskali oni :-):-):-):-):-)


Buď zdráv Svarožic

V našich končinách je tento názor poměrně "mladý" a nemá zatím širokou podporu. Mne to zajímá vzhledem k osobnímu výzkumu období předcházejícího. Jak se k vyslovenému stavíš Ty? Předem děkuji za odpověď.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod fakt » pát 20. dub, 2012 8:42

svarozic píše: Víc myslím není potřeba psát. Bohužel, teď to neberte osobně, češi jsou hodně ovlivněni Jiráskem a reálná historie jim je na hony vzdálená.. Slavná Alma MAter UK má na tom také lví podíl...., to jen na okraj.


Češi nevnímají Jiráska jako historika, ale jako popularizátora historie a národního buditele. Přiznám se, že četba jeho knih mi byla v první třídě bližší, než četba Sedláčka či Palackého. A taky na míle vzdálená studiu kronik a archeologických výzkumů. V současné době Jiráskovu práci převzal Vondruška a svým jednoduchým stylem přilákal ke zvyšování povědomí o historii desetitisíce (ano má takové náklady, prodeje a pořadníky na své romány v městských knihovnách) lidí v ČR. Jirásek a Štorch mají v určitém období mého života místo. Pro toho, kdo dále nehledá, jsou však cennější, než Viewegh a Pavlovská.

Slováci si také vybírají z více zdrojů. Někdo rád Štůra a někdo ... doplň sám. Všimnul jsem se, že u Vás dost frčí Levašov. Nikomu to nevyčítám a pro spoustu lidí bude také odrazovým můstkem pro další studium.

Hezký den
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

PředchozíDalší

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků