BOX - pro a proti...co s nim a co proti nemu...

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Box je velice účinný

Příspěvekod boxer13 » ned 19. srp, 2007 12:32

Dělal jsem 5 let karate (goju riu), asi rok kick box a teď dělám 2 roky klasický box. Domnívám se, že hlavní rozdíl mezi BU a boxe je v tom, že v BU se studenti učí jak udírat, jak kopat, páčit atd., kdežto v boxu se boxer naučí boxovat. Dovolím si tvrdit, že 3 měsíce tréningu boxu dají člověku do praxe víc, než 5 let karate. Karatiska s černým páskem má při sparingu jednu ruku na solaru, údery na břicho prostě "kryje" - tedy plácnutím ruky, bradu má zvednutou, trup úplně prkenný. Boxer naproti tomu kryje vždy minimalisticky, údery na trup jen loktama, brada je držena dolů, lepší než kryty jsou úhyby (hlavně do stran). To je však jen vedlejší. V karate člověk získává dojmu, že soupeř končí po jednom úderu, což je katastrofální omyl. Karatista prostě vyrazí, prakticky se jen dotkne soupeře a rozhodčí hned přidělí vazary nebo ipon (jak je to taekwondu nebo kung fu) nevím. Tato praxe má ale pro použití na ulici přímo katastrofální následky. Boj pokračuje, dokud soupeř nepadne, což po karatistické úderu většinou nehrozí. Prostě kdo se chce naučit mlátit, ať dělá box, kdo se chce seznámit s partou lidí, hodiny rozebírající jednotlivé techniky a teoretizující před každým pohybem ať dělá BU.
boxer13
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 18. srp, 2007 23:00
Bydliště: Brno

 

box pro a proti...

Příspěvekod scout » ned 19. srp, 2007 13:28

zdar kluci , krome asij boj. umeni jsem se venoval klasickemu boxu 4 roky u osicky a pana kapina...byla to ta nejlepsi skusenost , je to sice tvrdy vnejsi styl ale pomerne jednodusse naucitelny pod vedenim skuseneho trenera , vyhoda kicboxu boxu a mua thai se mi jevi takova ze vsechny techniky funguji..neni tam zadny balast ktery je nekdy v asij boj umenich ..ac je mam rad a chci je studovat i nadale...... je to hodne vo fyzicce ,rychlosti a vybusnosti ale i taktice.....a v ringu ..ne na ulici....o pratelstvi a solidarite.....ac bez nejake zvlastni filozofie vedli nas treneri k vyse popsanemu .... ze zkusenosti vim ze na klasiku si chodili zlepsovat ruce jek kicboxeri..tak hodne taekwondistu kteri mi rikali ze nohy jsou v taek....skvele ale ruce stoji za....nic.... muzu doporucit a myslim ze na zdravi to zadny zvlastni dopad nema ..... a uz vubec ne na lokty nebo zapesti....vlastni skusenost..totalni nesmysl.....
scout
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 464
Registrován: pát 17. srp, 2007 23:00

Re: Box je velice účinný

Příspěvekod kamiwaza » ned 19. srp, 2007 13:31

boxer13 píše:Dovolím si tvrdit, že 3 měsíce tréningu boxu dají člověku do praxe víc, než 5 let karate.


Ty tři měsíce si myslím je málo (pokud jsi předtím nic nedělal), ale jinak souhlas. Ještě záleží na stylu karate. Box je super na kondici, reflexy, koordinaci a nevím, na co ještě. Stinná stránka je (pokud nepočítám následky z úderů do hlavy, polámany nosy, zuby ven - na té nejvyšší úrovni), že hodně lidí, co se kolem boxu motá, má často problémy se zákonem. A když se půjdete podívat na extraligu, tak uvidíte i mezi diváky výkvět společnosti.
Naštěstí tam kam jsem chodil já, nic takového nebylo. Chodili tam mladí kluci ze střední školy (bo to bylo na škole) a potom ti, kteří už byli za zenitem :cry: , neměli moc sportovních ambicí, a spíš nechtěli, aby ji narostl pupek. Bylo tam i pár profíků, ale ti náš šetřili.
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

pro Kamiwaza

Příspěvekod lukaskon » ned 19. srp, 2007 13:54

No já nemůžu moc posuzovat box a jiné BS či BU. Zkušeností mám hodně, ale jen z boxu. Myslím si však, že máš i ty o boxu lehce zkreslené mínění. Stinné stránky jsou všude, ale napsat že to jsou následky úderů do hlavy, zlomené nosy, zuby ven a podobně ??? To je hodně zastaralý a zkreslený postoj. Následky úderů jsou téměř nepostřehnutelné, alespoň u 99% sportovců. Boxuju přes 20 let na té nejvyšší úrovni a zuby mám všechny a nos jsem měl zlomený jednou díky faulu soupeře. Neznám snad žádného aktivního boxera, který by měl vyražený zub atd.
S těma problémama se zákonem už si možná trchu blíž pravdě, ale zato nemůže box a boxeři. Podobný rádoby mafiáni se prostě rádi ukazují ve společnosti úspěšných boxerů a poblíž mužských sportů. U nás v ČR si nemyslím, že by vrcholový boxeři měli problémy se zákonem. Občas má někdo menší průšvih, ale žádný velký šméčka. Znám pouze 2 boxery, kteří byli v base a jsou dobří ... výjimka potvrzuje pravidlo.
lukaskon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 13. lis, 2003 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod kamiwaza » ned 19. srp, 2007 14:56

Znám spoustu boxerů, kteří měli potíže se zákonem, ale netvrdím, že to byli špičky (i když měli nějakou tu medaili z MČR apod.). Ale netvrdím, že boxér = kriminálník. Ti špičkoví boxeři nemají za potřebí se pohybovat někde v podsvětí a zápasí v ringu jako profíci a takoví boxeři dělají dobré jméno tomuto sportu. A když pak vidí, co si lidé o boxerech myslí (a někdy po právu, co si budeme nalhávat), tak je to dvakrát nepotěší. Je pravda, že na lize nedělají diváci takový bugr jako na fotbale nebo hokeji, ale je pravda, že jeden rozhodčí před pár měsíci jednu natáhl fanouškovi. (Na hokeji to bývá spíš naopak :lol:)
Ty úrazy z úderů do hlavy jsou nejnovější studie. Takový člověk má větší šanci dostat toho Alzhiemera a Parkinsna ..., ale nemusí to být pouze z boxu, ale vlivem úderů do hlavy odumírají nervové buňky a to nikdo nemůže zpochybnit.
Stačí když jsem viděl mluvit pár boxerů na DSF + několik našich (nechci jmenovat, ale nejsou to ti naši nejlepší profi boxeři současnosti). Jak se zadrhávají, koktají a nevím co všechno. A o těch boxérskéch nosech nemůže být ani řeč.
Mě trénoval bývalý trenér repre, teď už je v důchodě, ale jeho rady a poznatky byly velmi pokrokové.
Prostě někdo boxuje chytře a technicky hlavou a někdo jde do výměn bezhlavě a na těch druhých je to poznat a to mi nikdo nevyvrátí.
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Re: Box je velice účinný

Příspěvekod player » ned 19. srp, 2007 18:16

boxer13 píše:Dělal jsem 5 let karate (goju riu), asi rok kick box a teď dělám 2 roky klasický box. Domnívám se, že hlavní rozdíl mezi BU a boxe je v tom, že v BU se studenti učí jak udírat, jak kopat, páčit atd., kdežto v boxu se boxer naučí boxovat. Dovolím si tvrdit, že 3 měsíce tréningu boxu dají člověku do praxe víc, než 5 let karate. Karatiska s černým páskem má při sparingu jednu ruku na solaru, údery na břicho prostě "kryje" - tedy plácnutím ruky, bradu má zvednutou, trup úplně prkenný. Boxer naproti tomu kryje vždy minimalisticky, údery na trup jen loktama, brada je držena dolů, lepší než kryty jsou úhyby (hlavně do stran). To je však jen vedlejší. V karate člověk získává dojmu, že soupeř končí po jednom úderu, což je katastrofální omyl. Karatista prostě vyrazí, prakticky se jen dotkne soupeře a rozhodčí hned přidělí vazary nebo ipon (jak je to taekwondu nebo kung fu) nevím. Tato praxe má ale pro použití na ulici přímo katastrofální následky. Boj pokračuje, dokud soupeř nepadne, což po karatistické úderu většinou nehrozí. Prostě kdo se chce naučit mlátit, ať dělá box, kdo se chce seznámit s partou lidí, hodiny rozebírající jednotlivé techniky a teoretizující před každým pohybem ať dělá BU.


Krasne, mno.A ted jinak.Kdyz ses na ulici, nemas zadne boxerky, za ktere se boxeri v ringu tak uspesne zkovavaji a karatista ti na ulici urcite nebude davat uder s naznakem.
Co mi k tomuhle reknes?
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Pro Kamiwaza a hlavně Playera

Příspěvekod lukaskon » ned 19. srp, 2007 18:38

To: Kamiwaza - No tak teď je to zase na spoustu reakcí k tvému příspěvku :-) Začnu tím nejjednodušším ... co snad ani nelze zpochybnit. Box jako sport v pravém slova smyslu není o mlácení hlava nehlava. Nemusíš být ani kdovíjaký technik, aby si toto pochopil. Já technik taky zdaleka nejsem, ale prostě vím, že stylem hlava nehlava se nedá boxovat na rozumné úrovni a nedá se tak boxovat dlouho. Takový styl nemá s boxem téměř nic společného a podobné kluky bych nenazýval boxery, případně thaiboxery atd.
Jinak znám bojužel taky spoustu rádoby boxerů, co moc moudrosti nepobrali, ale ti už pitomí na box přišli. No a podobné to je s rváči a kriminálníky ... Nedělá to z nich tento sport, ti lidi už takový byli dříve :-(
Co se nemocí týče neoháněl bych se studiemi, jedna z nich totiž říká, že mnohem škodlivější jsou hlavičky při fotbale. Ať je pravda na kterékoliv straně je jasné, že velké a časté údery do hlavy nikomu na moudrosti nepřidají. Ale jak už jsem psal výše, kvalitní a sportovně chytrý boxer si ty rány dát nenechá. Možná si pleteš box dříve a dnes. Tenkrát se boxovalo i bez chrániče zubů, bez helmy a tento sport byl mnohem přírodnější. Dnes už je to hodně o jiných věcech. Box se vyvýjí jako ostatní sporty. Dělá se hodně pro bezpečnost sportovců. Opravdu neznám nikoho ze současných kdo nemá třeba jeden zub a podobně. Zlomené nosy jsou odhadem tak jednou za 1000 zápasů a podobně.
Jinak nic proti tvým názorům, jen na některé z nich mám odlišný pohled a od toho je diskuze, třeba někdo z nás poté bude inklinovat k tomu druhému názoru.

To: Player - tak s tebou nesouhlasím téměř na 100% a nebo jsem tě nepochopil. Boxer se neschovává za boxerky, ale za svůj kryt. Samozřejmě ho rukavice zvětšují, ale kryjí ho převážně ruce. Nikdo nemluvil o úderech s náznakem. Ani boxer ani karatista je na ulici dávat nebude. Kamiwaza mluvil o tom, že boxer je zvyklý z tréninku i zápasu údery inkasovat i rozdávat. Kdežto karatista údery inkasuje minimálně a rozdává většinou jen jednotlivé rány. Já se v karate nevyznám, ale s jedním průměrným jsem kdysi sparoval. Neměl jsem ho rád a tak jsem mu naznačil spodek a sekl ho na bradu. Trvalo to tak 2-3 vteřiny a on seděl vedle květináče ještě minutu.
Nechci porovnávat tyto sporty, ale myslím si že průprava pro ulici je mnohem lepší na boxu. Ale na druhou stranu kdo dělá sport pro rvačky na ulici je DEBIL!!!
lukaskon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 13. lis, 2003 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Oprava

Příspěvekod lukaskon » ned 19. srp, 2007 18:41

Jen se opravuji, nenapsal to Kamiwaza ale boxer13
lukaskon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 13. lis, 2003 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pro Kamiwaza a hlavně Playera

Příspěvekod luen » ned 19. srp, 2007 18:53

lukaskon píše:Ale na druhou stranu kdo dělá sport pro rvačky na ulici je DEBIL!!!


:lol: :wink: Presne tak. Kdy uz konecne deti prestanou omlouvat svou neschopnost tim, ze na ulici by kazdeho sejmuli :?:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Re: Box je velice účinný

Příspěvekod TF » ned 19. srp, 2007 19:16

player píše:
boxer13 píše:Dělal jsem 5 let karate (goju riu), asi rok kick box a teď dělám 2 roky klasický box. Domnívám se, že hlavní rozdíl mezi BU a boxe je v tom, že v BU se studenti učí jak udírat, jak kopat, páčit atd., kdežto v boxu se boxer naučí boxovat. Dovolím si tvrdit, že 3 měsíce tréningu boxu dají člověku do praxe víc, než 5 let karate. Karatiska s černým páskem má při sparingu jednu ruku na solaru, údery na břicho prostě "kryje" - tedy plácnutím ruky, bradu má zvednutou, trup úplně prkenný. Boxer naproti tomu kryje vždy minimalisticky, údery na trup jen loktama, brada je držena dolů, lepší než kryty jsou úhyby (hlavně do stran). To je však jen vedlejší. V karate člověk získává dojmu, že soupeř končí po jednom úderu, což je katastrofální omyl. Karatista prostě vyrazí, prakticky se jen dotkne soupeře a rozhodčí hned přidělí vazary nebo ipon (jak je to taekwondu nebo kung fu) nevím. Tato praxe má ale pro použití na ulici přímo katastrofální následky. Boj pokračuje, dokud soupeř nepadne, což po karatistické úderu většinou nehrozí. Prostě kdo se chce naučit mlátit, ať dělá box, kdo se chce seznámit s partou lidí, hodiny rozebírající jednotlivé techniky a teoretizující před každým pohybem ať dělá BU.


Krasne, mno.A ted jinak.Kdyz ses na ulici, nemas zadne boxerky, za ktere se boxeri v ringu tak uspesne zkovavaji a karatista ti na ulici urcite nebude davat uder s naznakem.
Co mi k tomuhle reknes?



ale tady vůbec nejde o to že by ten úder chtěl dávat náznakem to je prostě věc kterou si vypěstuje když dává 5 let údery náznakem tak ho pak dá i někde venku aniž by si to uvědomil proto ti taky ne boxu řeknou nenaznačuj úder ale dej ho :idea: to že karatisti jsou narovnaný je prostě fakt to že vystrkujou bradu je taky fakt boxer se kreje celým tělem tak neplácej ¨hlouposti o něakejch boxerkách za takový 10 oz se fakt neschováš když to neumíš :!:
Naposledy upravil TF dne ned 19. srp, 2007 20:18, celkově upraveno 1
TF
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 255
Registrován: úte 30. led, 2007 0:00
Bydliště: Mladá Boleslav

Příspěvekod kamiwaza » ned 19. srp, 2007 19:38

4 Lukaskon
No nevím kolik udělá během zápasu a tréninku hlaviček fotbalista (a jaky jsou to pecky), ale viděl jsem během zápasů, jak dává do kupy boxery jejich realizační tým (a nemyslím Rockyho). Ale taky jsem viděl rozhovor se S. ®áčkem a ten říkal, že ty přilby jsou spíš jen kvůli pravidlům, že jsou příliš tenké. Když jsem je viděl, tak bych to viděl taky tak. Pokud to nejsou přilby s ochranou lícních kostí, tak ti stejně na obličej nepomůžou.
Náš trenér (říkejme mu třeba Franta), vždy říkával, kdo přišel do boxu chytrej, tak jako chytrej skončil, na to něco je. A o tom stylu boxování si s tebou nezadám, ale viděl jsem na tréninku 2 typy boxerů. Ty co do toho šly a ty co vyčkávali. A myslím si, že to souvisí se stylem a taktikou, nikoli hloupostí. Jeden typ dal a dostal a druhej radši nedal aby nedostal. Náš trenér (a opět podotýkám bývalý repre říkal), že důležitý je ránu nedostat a případně sem tam nějakou uštědřit. Ale v boxu je to fakt těžky, když trénujou borci na konkrétního soupeře a jsou vyrovnaní. Nicméně pokud budeš chtít závodně boxovat a nebudeš nejlepší a občas prohraješ KO, tak to na tobě zanechá následky. Ale otázka je jestli ten, kdo někdy prohraje KO je nebo není boxer. A taky staví autsajdry na dobry boxery, aby jim dělali dobrou bilanci :?:
A co se týče kriminality u boxerů, osobně si myslím, že je vyšší než u jiných BS, ale může to být i tím, že se box na rozdíl od jiných BS/BU dá (relativně) rychle naučit, je velmi praktický, takže může přitahovat dacany, co se rádi rvou. Ale opět říkám, že se občas vyskytnou dacani i na vyšší úrovni.
A to že jsi sundal karatistu znamená to, že jsi lepší boxer, bo jste šli podle pravidel boxu (karate má mnohem širší paletu technik, ale je třeba je v praxi uplatnit a vlivem špatného tréninku to asi nepůjde). Ale opět je tu vidět ta praktická stránka boxu a přístup karate. Pokud to nebude některé z těch plnokontaktních.
4 player, co ti k tomu řeknu???
Boxer se na ulici před tvými údery schovávat nemusí, bo než se nadechneš a připravíš k akci, tak tě sundá první kombinací. Proč by se měl boxer krýt, když ho jen ztěží zasáhneš. Ty jejich krosy a dakinky, to párkrát před tebou udělá a pak tě urazí hlavu.
Boxer má pochopitelně omezenou paletu technik, ale v nepřeberném množství kombinací, takže to není jen o hácích, direktech a sajdstepech, ale o tom že nevíš s čím vyrukuje příště. Má ovšem i nevýhody, jako že nečeká kopy a různé zákeřnosti, ale když už to tady někdo tady zmínil, tak hodně věcí mluví v jeho prospěch a v tom je jeho nebezpečnost (čti síla).
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

To Kamiwaza

Příspěvekod lukaskon » ned 19. srp, 2007 20:44

Celkem rád bych tu diskuzi ukončil, myslím že oba máme svůj názor a pravdu, ale mám pocit, že ty víš o boxu stejně málo jako já o ostatních BS. Přitom však píšeš náš trenér, takže beru že asi box děláš ...
Nic nemusí být dogma, takže pokud něco říká ®áček stejně si udělej vlastní názor, stejně jako nevěříš mě. Můj názor je ten, že helma chrání. Záleží na typu, ale já osobně trénuju v top ten i s lícnicí a pokud jdu do sparingu beru si ji. Na druhou stranu jsem nepoznal rozdíl v tom boxovat v amatérech s ní a v profesionálech bez ní, ale to přičítám spíš adrenalinu v zápase.
Nechtěl jsem se pouštět do diskuze ohledně studií, protože jsou dělány účelově a nikdy nevíš na jaké straně je pravda. Ale pokud někdo do tělocvičny blbej přijde chytrej neodejde a platí to i naopak. Samozřejmě box je o tom nedostat a dát, ale provést to není snadné :-) Pokud někdo dostane ko, je ochraná lhůta, pokud někdo dostává ko častěji je to na ukončení kariéry, protože to už je opravdu zdraví škodlivé. Viděl bych to hrubým odhadem tak na 3 ko během 18 měsíců či méně. Ko je opravdu nebezpečné zdraví. Jde však odboxovat celou kariéru bez ko a není to nijak těžké. Na druhou stranu jedno či 2 za dlouhou kariéru nejsou nic nebezpečného.
Zase není třeba být kdovíjaký dobrý boxer aby si mohl slušně boxovat. Je důležité si vybírat adekvátní soupeře, ligu a podobně. Spousta lidí to dělá jen pro sebe a nic proti jim. Ale je jasné, že takový boxer pro zábavu nemůže boxovat proti reprezentantovi ... Pak hrozí to ko, které se však může stát i zkušenému a výbornému.
Toho karatistu jsem nezmiňoval jako pro porovnání sportů, ale jako reakci na Playera, která bylo podle mě hodně zcestná. Taky se mě stalo, že při sparingu s podobnými se kroutili, že jsem je bouchl do ramene a že to bolí ??? Tehdy mě nebylo ani 18 let a nechápal jsem jak někdo může dělat pár let karate a bát se úderů do ramene. Je to prostě kontaktem při boxu, boxer je na něj zvyklej. Na druhou stranu je i více druhů karate, takže je jasný, že podobní kluci museli dělat něco nekontaktního. Samozřejmě oni měli rukavice, nekopali a podobně, ale jak jsem psal nebylo to o porovnání boxu s karate.
No pak si ještě zmínil, že se boxer nemusí krýt ... box a boxery rád chválím, ale na druhou stranu tě nic nenatrénuje na přesný úder. I když ti dá nějakej laik čistou bradu půjdeš na zem a chvíli to potrvá než vstaneš. Takže i dobrý boxer se musí krýt, pokud teda nemá postřech jako Cassius Clay :-)

Holt mámě některé názory rozdílné a některé i dost podobné. Já například na tréninku svěřencům říkám, že není důležité rány rozdávat, ale neinkasovat. Takže i s tvým trenérem se v něčem shodnu :-)
lukaskon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 13. lis, 2003 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod kamiwaza » ned 19. srp, 2007 21:55

To s tím nekrytím jsem myslel jako nadsázku pro někoho, kdo napsal, že boxeři se schovávají za rukavice, a že na ulici je nemají Myslel jsem tím, že normální člověk je mnohem pomalejší a méně pohyblivější. Myslel jsem, že to pochopíte chlapy :lol:
A takovej Palo Polakovič se nekryje ani v ringu, protože ho nikdo netrefí, natož venku :wink:
To byl vtip
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Předchozí

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků

cron