Real Aikido

krev, pot, slzy a adrenalin - na ulici neplatí fair play!

Real Aikido

Příspěvekod Pajiss » ned 07. říj, 2012 9:02

Všude se tady píše, že toto BU jaksi v reálném životě nefunguje. Já si nemůžu pomoct, ale tohle na mě působí celkem věrohodně, byť je to jen nahraný, rozhodně to působí celkem realistickým a efektivním dojmem. Co myslíte? Já bych Aikido úplně nezatracoval...

http://www.youtube.com/watch?v=BsVmnFAc ... SDLBGABUBS
Pajiss
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob 09. čer, 2012 23:00

 

Příspěvekod freekarol » ned 07. říj, 2012 9:48

Pomineme-li to, jaké Aikido Ueshiba skutečně vyučoval a jak chtěl, aby vypadalo, tak je úplně jedno, jestli Aikido se dnes vyučuje jako funkční sebeobrana, když v ČR či na Slovensku to tak není.
Train Hard, Relax Hard.
freekarol
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon 05. bře, 2007 0:00
Bydliště: Ústecký Kraj

Příspěvekod Pajiss » ned 07. říj, 2012 11:57

Pokud člověk není úplný nemehlo a jakože si myslím, že většina chlapů má nějaké vlohy pro boj už od přírody( chlap je přeci lovec) pak by to přeci mělo fungovat. Netvrdím, že všechno, ale jestli to člověk opravdu umí a ještě k tomu přidá něco ze svého vlastního repertoáru, pak by to na nějaký běžný útok mělo stačit. Já jsem například cvičil pět let karate. Konkrétně Shotokan. Je to dost málo na to, abych se mohl spoléhat jen na techniky karate, ale získal jsem díky tomu rychlost, načasování a výbušnou sílu. Čili něco mi to dalo. Posunulo mě to malinko ku předu. I když mě nikdy ani nenapadlo zkoušet na někoho kop na hlavu, pár věcí se prakticky využít dalo. Minimálně na rozhození či překvapení jedince pro něho neznámím způsobem boje, to určitě stačilo. Ale nikdy jsem se neomezoval jen na karate, byť i nám bylo vtloukáno do hlavy, že techniky karete jsou smrtící a účinné proti jakémukoliv soupeři. Blbost nejvyšší. Člověk se nesmí omezovat a využít všeho, co má k dispozici. Takže nevidím jediný důvod, proč by techniky aikido nemohly být neučinné. Problém každého jedince, cvičícího bu nebo bs je ten, že si myslí, že se z něj stane nepřemožitelný válečník, ale to přeci není pravda. Vždycky se najde někdo, kdo bude lepší. BU nikoho nenaučí vyhrávat každý souboj, jen vám pomohou zvýšit šanci na výhru. To je můj názor. A ani aikido určitě není vyjímkou.
Pajiss
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob 09. čer, 2012 23:00

Příspěvekod Allien » ned 07. říj, 2012 13:04

Hezky napsaný, to rozhození a překvapení je dost důležitý, hlavně, pokud má ten člověk fyzicky víc navrch.

Jinak co se videa týká, z pohledu diváka je paráda se koukat :wink:. Ukázky nebo instruktážní videa sklidí vždy dost negativních ohlasů, protože to vždy vypadá tak nějak "nahraně". S bráchou jsme v létě natáčeli instruktážní video v rámci jednoho evropskýho projektu, ve kterém byly na konci předvedeny modelový situace, a i když jsme se z natáčení vraceli s modřinama, jsme zvědavá, jak bude vypadat výsledek, až to bude sestřihaný. Nej modelovky, co jsem asi viděla, jsou ty, kde má útočník ochranný oblek.
Allien
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř 08. srp, 2012 23:00

Příspěvekod zipule » ned 07. říj, 2012 15:44

omg, proberte se...i zvedani pullitru v hospode vam da pro sebeobranu vic nez toto...vzdyt je to normalni show, copak nevidite?
pokud chcete sebeobranu trenovat maximalne zdlouhave a neefektivne, chodte na aikido...
zipule
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 215
Registrován: úte 23. lis, 2010 0:00

Příspěvekod Allien » ned 07. říj, 2012 16:15

zipule píše:vzdyt je to normalni show


Ale jako show je to dobré:). Ostatně, všechna videa s tímto zaměřením vždy show zůstanou. Leda by byl záznam pořízený bezpečnostní kamerou. :P
Allien
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř 08. srp, 2012 23:00

Příspěvekod will » ned 07. říj, 2012 16:35

No já tam vidím než aikido hlavně ju-jutsu a to může fungovat, když mu před tím pořádně nahulíš :lol: , zase bych to úplně nezatracoval 8) .
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod Pajiss » pon 08. říj, 2012 15:11

Ukropcany: Já taky nemyslel běžného chcípáka, ale člověka, co vypadá jako chlap. A i kdyby ne, přeci mi neříkejte, že absolutně žádná technika není funkční. Je mi naprosto jasný, je že pokusit se zkroutit ruku chlapovi, co měří dva metry a váží 120kg je asi problém, ale jsou tu i ostatní typy, 180/70 atd... tam by to fungovat mohlo. Jak jsem říkal, pokud člověk není úplný nemehlo, pak by se něco dalo využít. Přeci sakra netvrďte, že kdyby nic z toho nefungovalo, tak by se některé techniky převzaté z aikida nevyučovaly u ozbrojených složek? Kdyby tomu tak bylo a ty techniky byli neučinné, pak by většina policistů, urňáků, vojáků a co já vím kdo ještě, byli už dávno po smrti... Jak říkám, to není chyba aikida, ale jedince, který ho cvičí. To si prostě myslím.
Pajiss
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob 09. čer, 2012 23:00

Příspěvekod TongPo » pon 08. říj, 2012 19:12

Pajiss píše:...netvrďte, že kdyby nic z toho nefungovalo, tak by se některé techniky převzaté z aikida nevyučovaly u ozbrojených složek? Kdyby tomu tak bylo a ty techniky byli neučinné, pak by většina policistů, urňáků, vojáků a co já vím kdo ještě, byli už dávno po smrti...

Koukám, že už bych měl bejt dávno po smrti... :roll: Odkud jsi vzal tuhle hovadinu, že se v ozbrojených složkách učí něco z aikida? Konkrétně naše armáda XX let nikde nebojovala, s výjimkou několika zahraničních misí a tam když už nějakýmu boji dojde, tak je to samozřejmě o primárních střelných zbraních, eventuelně záložních. Boj z blízka je pro vojáka naprostá nouzovka a neumím si pro člověka ověšenýho výstrojí a nacházejícího se někde v blátě, sněhu nebo stísněných prostorech budov, představit nějakou horší variantu sebeobrany, než taneček z aikida. :x Policajti se narozdíl od vojáků do fyzických střetů v rámci svý profese přece jen dostávají, to jak často, záleží na tom, u jakýho útvaru a v jaký lokalitě slouží. Každopádně tam kde jde o život, používají střelnou zbraň a ne nějaký techniky z aikida, který se v armádě i u policie neučí.
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Příspěvekod Pajiss » úte 09. říj, 2012 16:04

Kde jsem to vzal? Konkrétně mlj známí je u policie ČR a tvrdil mi, že v rámci sebeobrany se učili k znehybnění agresora techniky z aikida. Takže asi mi lhal nebo jsem to špatně pochopil. Radši se ho pro jistotu znovu zeptám.

Vím, že vojáci se učí Musado, nebo ne? Ale i v Musadu jsou snad lámací a pákové techniky, které si tvůrce tohoto stylu odněkud převzal. Řěkl bych, že se inspiroval Aikidem, nebo mi chceš tvrdit, že Musado vzniklo dříve než-li Aikido? Ostatně jako většina BU se odvíjela tímto principem. Někde něco okouknu, trochu si to upravím a už mám nové BU. To je taky kec?

S těma policajtama jsi mě teda dostal. Chceš mi teda tvrdit, že když se policista dostane do bitky, tak se nepere, ale rovnou tasí a střílí? V USA možná ano, ale u nás rozhodně ne. A nějakou bojovou přípravu pro takové situace přeci PČR musí mít?
Pajiss
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob 09. čer, 2012 23:00

 

Příspěvekod Dalt » úte 09. říj, 2012 16:42

tak s tim musadem to neni u vojaku taky moc zhavy - kamarad je instruktorem musada (kamos je vysadkar v prostejove) a vzdycky tu historku rad vypravi: " To jsem se takhle prihlasil na svuj druhy seminar musada u armady a az na seminari jsem zjistil, ze to je seminar zakoncenej zkouskou na instruktora - mno co jsem mel delat? Delal jsem co sem mohl a vida - stal jsem se instruktorem - od tech dob ucim kamarady (vojaky) temto smrticim technikam :D (samozrejme ze si z toho dela prdel) - tzn kazdej si asi udela obrazek, jaka je tam uroven boje zblizka (jak rika onen kamarad - kdyz se nenaucis neco sam ve volnym casem tak v armade se nic vic nedoucis - jinak tenhle kamos je dost dobrej karatak) :)
Jiří Vávra

"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
Uživatelský avatar
Dalt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: stř 25. říj, 2006 23:00
Bydliště: Litomyšl

Příspěvekod will » úte 09. říj, 2012 16:51

Ano, u policie se učí jedna technika, kterou má aikido, je to tohle
http://www.youtube.com/watch?v=HB01hhonf8Q, ale to je, tak asi všechno. Rozhodně tato technika z tebe, ale bojovníka na ulici neudělá. Umět páky, sváděčky, atd., je dobrý, ale prvořadý je umět pořádně vypálit, to ostatní je jenom třešnička na dortu.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Real Aikido

Příspěvekod kumori » úte 09. říj, 2012 19:40

[quote="Pajiss"]Všude se tady píše, že toto BU jaksi v reálném životě nefunguje. Já si nemůžu pomoct, ale tohle na mě působí celkem věrohodně, byť je to jen nahraný, rozhodně to působí celkem realistickým a efektivním dojmem. Co myslíte? Já bych Aikido úplně nezatracoval...

http://www.youtube.com/watch?v=BsVmnFAc ... SDLBGABUBS[/quote]

pan Vracarević - to je opravdu osobnost.Bohužel na Balkáně nic zvláštního.Mimochodem, srbská police ( její jednotky ZÚ ) cvičí na bázi shotokan ryu karatedo a srbská armáda má vlastní systém, kde nedominuje žádné BU/BS
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

Příspěvekod TongPo » úte 09. říj, 2012 22:51

Pajiss píše:Kde jsem to vzal? Konkrétně mlj známí je u policie ČR a tvrdil mi, že v rámci sebeobrany se učili k znehybnění agresora techniky z aikida. Takže asi mi lhal nebo jsem to špatně pochopil. Radši se ho pro jistotu znovu zeptám.

Vím, že vojáci se učí Musado, nebo ne? Ale i v Musadu jsou snad lámací a pákové techniky, které si tvůrce tohoto stylu odněkud převzal. Řěkl bych, že se inspiroval Aikidem, nebo mi chceš tvrdit, že Musado vzniklo dříve než-li Aikido? Ostatně jako většina BU se odvíjela tímto principem. Někde něco okouknu, trochu si to upravím a už mám nové BU. To je taky kec?

S těma policajtama jsi mě teda dostal. Chceš mi teda tvrdit, že když se policista dostane do bitky, tak se nepere, ale rovnou tasí a střílí? V USA možná ano, ale u nás rozhodně ne. A nějakou bojovou přípravu pro takové situace přeci PČR musí mít?

Služební sebeobrana u PČR dlouhý roky vycházela z jiu-jitsu a juda. Teprve v posledních letech se, v závislosti na osobnosti instruktorů, začaly lokálně objevovat i prvky jiných BU/BS, např. krav magy, x-boxu a podobně. Aikido jsem fakt nikde nezaregistroval. Tím nevylučuju, že ho někdo nechodí cvičit soukromě, stejně jako třeba hrát volejbal nebo šachy. Ano, aikido je starší než musado, ale proč myslíš, že všechny jak píšeš "lámací a pákové techniky" pocházejí z aikida? Co třeba zrovna to jiu-jitsu? Jinak osobně jsem zatím nenarazil na aikidoku, kterej by mi byl schopnej např. po x letech tréninku 3x týdně názorně demonstrovat jeho funkčnost. A že jsem svýho času fakt snažil, abych něco takovýho viděl. Ale v drtivý většině případů jsem slýchal jen kecy o nemožnosti využití destruktivních aikido technik "jen tak" a taky že po x letech tréninku ještě nejsou připravený a bla bla bla... Jen jednou se našel statečnej aikidoka (dokonce trenér), co do toho šel, bohužel stačilo jediný boxerský kombo a nazdar (K.O.). Jinak když se policista dostane do bitky, pomůže mu hlavně správná taktika (souhra s kolegy), dále věci jako obušek, pepřovej sprej, pár primitivních úderových technik a hrubá síla. Nějaký páky přicházejí ke slovu, jen když to situace dovolí. Tys ale psal o záchraně života, tedy o situacích, kdy je ohrožen. A to chápu zejména jako ohrožení zbraněmi (střelná, nůž, sekera atd.). V takovým případě je na místě použít střelnou zbraň a nezkoušet nějaký sebevražedný frajeřiny.

PS: Asi aikido cvičíš, baví tě a máš ho rád. Já ti ho neberu, většina lidí má nějakej koníček. Jenže já žiju a pracuju v realitě ulice, ne ve sterilním prostředí dojo a pohádek z knížek.
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Příspěvekod Pajiss » stř 10. říj, 2012 6:21

TongPo: Ok. Vycházím z informací, které jsem jednoduše načerpal. Ty sám nejspíš pracuješ asi jako policajt? Čili o tom, co se u policie cvičí se rozhodně hádat nebudu, ty sám to musíš vědět lépe. Takže beru to. Co se týče využitelnosti aikida, no je fakt, že jsem fakticky nikdy neviděl žádnýho aikidoku vymlátit celou hospodu, kromě Seagala:-) Ale pořád si říkám, že přeci není možný, aby tak krásné BU bylo úplně, ale úplně k ničemu? Ohledně ohrožení, já to beru trochu jinak. Pokud na mě někdo zaútočí, reaguji tak, jako kdyby mi šlo o život. Bez ohledu na to, jestli útočník je nebo není ozbrojen. Díky Bohu se to nestává často, ale někdy se přeci stane, že se dostanu do konfliktu. Jinak aikido necvičím. Chodím do posilky zvedat železo a přesedlal jsem z karate na zápas.
Pajiss
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob 09. čer, 2012 23:00

Příspěvekod severin » stř 10. říj, 2012 7:11

Seagal už 15 let předvádí hlavně fma a kungfu :-).jinak Aikido má pár funkčních technik,hlavně proti nabíhaným útokům /irimi/,ale ty jsou obsaženy v mnoha dalších b.u. jenom se tam nedělá tak dlouhý ladný pohyb. každopádně footwork dobrý,útoky partnera špatný.

PS:Musado má kořeny v hwarangdo, které je starší než aikido,ale zase minimálně stejně staré jako daitoryu.
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod freekarol » stř 10. říj, 2012 12:49

ukropcany píše:
Pajiss píše:Ale pořád si říkám, že přeci není možný, aby tak krásné BU bylo úplně, ale úplně k ničemu?
Ono treba rozlišovať techniky BU a BU ako také. Techniky, ktoré sa na aikide robia sú často v pohode použiteľné... lenže BU nie je dané až tak technikami, ako skôr metodikou tréningu. No a metodika tréningu aikida je "postavím sa, zamračím sa, z 5 metrov sa ako dili rozbehnem s dvihnutou rukou nad hlavou a fláknem čisto prvoplánovo zhora dole, dej sa čo dej". No a to je no... ako to pekne povedať... :wink: slabé. Za najnepoužitelnejšiu techniku sme vždy považovali kaiten-nage, nie je sa čo diviť keď sa učí takto http://www.youtube.com/watch?v=ESXtsV0aeMI :roll: proti úderu je už úplne nepredstaviteľná... no a čuduj sa svete, na MT je to snáď moja najobľúbenejšia technika s tým malým rozdielom, že ju neukončujem jemným postrčením, ale kolenom do držky... :twisted:

Alebo inak - raz som bol na seminári jedného veľkého aikido mástra a sa ho niekto pýtal, či to už niekedy musel použiť a on že yo... že na neho niekto z jakuzy vytiahol nôž a všetci čakali že čo spravil. A on predviedol parádne yoko-geri :D Všetci len mrkali, lebo dedek nemá čo vedieť nohu tak vysoko dvihnúť a ešte ju tam nechať visieť :lol: A vtedy my to myslím došlo, že ako dôchodcovské neagresívne cvičenie pre udržanie zdravia super... na štípačku s cigánmi určite nie... :wink:


Holt, kdo chce u nás mít reality based Aikido, tak si za ním bude muset vyjet do zahraničí a nebo skombinovat techniky a principy Aikida s metodikou tréninku x-boxu či MMA. Otázkou je, jestli to za to stojí, to by musel být hodně velký nadšenec Aikida, aby do tohodle investoval spoustu peněz a času, když si mohl vybrat něco jiného a tak ušetřit. :D
Train Hard, Relax Hard.
freekarol
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon 05. bře, 2007 0:00
Bydliště: Ústecký Kraj

realně se dá použít vše..

Příspěvekod ravoj » stř 10. říj, 2012 18:05

Je potřeba si uvědomit jednu NEJZÁKLADNĚJŠÍ věc.. a to je že pan Ueshiba (snad to píšu dobře) celý život věnoval tréninku BU.. a to několik stylů.. Aikido utvořil až na závěr svého života (nikoliv až na konci života).. Pokud budou lidé trénovat celý život více stylů, naučí se odhadovat protivníky, zaujmout posto vůči protivníkově technice a pak lze aikido využít v reálu..

Ale vzhledem k mýtu o aikido, že je to styl pro všechny, že je to obranný styl proti všem technikám at je v dnešní době aikido vlastně v reálu nevyužitelné.. už jen díky nácvikům, ano nácvikům technik..
ve většině "učeben" aikida se opomíjí sparing.. vše je většinou nacvičeno, útoky jsou předem dány, obrana tedy také..

osobně vím, že se dají některé techniky využít v reálu.. ale nesmí skončit jen u techniky "odsunutí, nebo odhození".. technika musí být vždy nějak zakončena a to nejen blokací protivníka, kdy se vlastně člověk dostane do jakési patové situce když protivník je sice blokován, ale obránce vlastně taky.

Měl jsem možnost trénovat s hodně lidmi, kteří cvičili odlišné styly.. judo, karate, kung-fu (wu shu), aikido, box, kick box atd.. a podle mě jedině tak, že člověk trénuje a sebezdokonaluje se proti různým stylům může říci, že udělal vše proto, aby byl na reálné vzužití aikida připraven...

a osobní dovětek.. s aikidem by člověk neměl začínat jako s první stylem... zkurví si techniku těla, reálného postoje bude dostávat v reálu zbytečně do držky..

Ale z aikida se později dá několik technik a pohybů zařadit do svého osobního MMA stylu..

Jen moje názory...
ravoj
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned 27. dub, 2003 23:00

Příspěvekod Pajiss » stř 10. říj, 2012 19:57

Čili já bych já jsem toto vlákno rozvinul, takže cítím povinnost ho také za včasu ukončit... Asi takhle, já osobně s Aikidem praktické zkušenosti nemám. Vycházím z poznatků které jsem viděl na různých budo show, demonstracích atd. Dokonce jsem i několikrát diskutoval o efektivnosti Aikida s několika na sobě nezávislými instruktory a ti mi pochopitelně trvdili, že to funguje a že se můžu kdykoliv přihlásit a zkusit to:-) Můj názor je ten, že vizuálně to je opravdu pastva pro oči, to mi nikdo nevymluví, a zase se budu opakovat, ale pokud člověk opravdu není vemeno, pak by alespoň 50% technik mělo zabrat. Ale necháme toho, protože by jsme tím akorát dál rozlévali nesmyslné vody plné Aikida, kterých tu je už tak až až...
Pajiss
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob 09. čer, 2012 23:00

Příspěvekod Boreas » čtv 11. říj, 2012 8:44

Pajiss píše:Čili já bych já jsem toto vlákno rozvinul, takže cítím povinnost ho také za včasu ukončit... Asi takhle, já osobně s Aikidem praktické zkušenosti nemám. Vycházím z poznatků které jsem viděl na různých budo show, demonstracích atd. Dokonce jsem i několikrát diskutoval o efektivnosti Aikida s několika na sobě nezávislými instruktory a ti mi pochopitelně trvdili, že to funguje a že se můžu kdykoliv přihlásit a zkusit to:-) Můj názor je ten, že vizuálně to je opravdu pastva pro oči, to mi nikdo nevymluví, a zase se budu opakovat, ale pokud člověk opravdu není vemeno, pak by alespoň 50% technik mělo zabrat. Ale necháme toho, protože by jsme tím akorát dál rozlévali nesmyslné vody plné Aikida, kterých tu je už tak až až...


sorry, ale podle toho, co tu píšeš, působíš jako vemeno akorát ty :roll:

Přečetl sis vůbec to, co psali chlapi..?

Je to přesně takhle...

ukropcany píše:Techniky, ktoré sa na aikide robia sú často v pohode použiteľné... lenže... metodika tréningu aikida je "postavím sa, zamračím sa, z 5 metrov sa ako dili rozbehnem s dvihnutou rukou nad hlavou a fláknem čisto prvoplánovo zhora dole, dej sa čo dej"


Většina cvičenců naprosto postrádá načasování, v půlce techniky zapomínají, co vlastně chtěli dělat...( a to pouze při pomalém nácviku) nejsou ani silově, ani dovednostně schopni techniku provést, postřeh žádný... :evil:

Co je nejhorší, že o sobě mají často představu, že jsou strašní zabijáci a "v krizové situaci by jim to určitě vyšlo" :lol: myslí si, že "když to nevyjde, tak mu jednu majznu loktem nebo kolenem."

Ale ani ve snu je nenapadne ty údery trénovat.

Navíc se na aikido lepí sektáři, dejchači, čajovníci a vůbec všelijaká smečka lidí, kteří chtějí "umět" aniž by mákli.
Klub nereálné sebeobrany
Boreas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 333
Registrován: čtv 04. led, 2007 0:00

Další

Zpět na sebeobrana, streetfighting a reálný boj...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků