strecink?

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

Příspěvekod raduz » pát 23. pro, 2005 7:32

DMC píše:uniq: Asi si to pletes s balistickym strecinkem jako Player. Dynamicky strecing je (nejen) podle mych zkusenosti daleko bezpecnejsi (co se zraneni tyce) nez staticky.


v com spociva dynamicky strecing? Ja som tiez myslel, ze su to kmity ( teda ten balisticky) :oops:
raduz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 555
Registrován: čtv 18. lis, 2004 0:00
Bydliště: NMnV

 

Příspěvekod Angus » pát 23. pro, 2005 9:23

RBR píše:
Angus píše:
RBR píše:Moc nechápu na co potřebuješ při běžném životě kopat na palici.
RBR


Rozšiřuje to škálu použitelných technik :lol:
Z vlastní zkušenosti vím, že se můžeš dostat do situace, kdy velmi oceníš, že jsi schopen kopat na hlavu.


Jaké?? (Bez ironie).
Předhodím ti na zamyšlení kapku fyziky:
Stojí proti sobě dva borci zhruba 180 cm vysocí. Jeden chce druhému kopnou na hlavu. Odhadem jeho noha musí urazit vzdálenost kolem 2 m, aby mohla zasáhnout cíl. Druhému stačí uhnout s hlavou 20 cm. Kdo bude rychlejší? (Začnou se pohybovat ve stejný okamžik).

Další nepříjemnost týkající se vysokých kopů mě napadne při pohledu z okna ven. Lehce namrzlé chodníky. Máš problém nehodit záda, když jen chodíš. Představ si sám sebe jak stojíš na jedné noze maximálně se natahuješ, snažíš se někoho zasáhnout a přitom ti podkluzuje stojná noha.

RBR
PS: Raději preferuji kopy max. na spodní žebra a níže. Vysoké kopy nejsou nic pro mě.


4roza, ukropcany - díky, na většinu jste odpověděli za mne

4RBR - konkrétní situace - vyžadovala by dlouhý popis skutečné události, kterým tady nechci z více důvodů unavovat
Samozřejmě, že použití kopů na hlavu je omezenější než u jiných technik, o tom není sporu, přesto jakákoliv technika navíc, kterou ovládáš, je tvé plus.

Ještě k té fyzice. Je údajně vědecky dokázáno - matematicky spočítáno, že čmelák vzhledem k poměru plochy křídel a frekvenci jejich pohybu k hmotnosti těla nemůže létat.
Čmelák to ale neví a proto si spokojeně létá.
Prosím, neříkejte to nikdo čmelákům :lol:

Angus
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod roza » pát 23. pro, 2005 9:59

RBR - neni zac.
Pocet pohybu v kombinaci je primo zavisly na spouste faktoru ,subjektivnich i objektivnich ,takze hrubym odhadem receno jsem fyzicky schopen vazat do kombinaci vetsi mnozstvi pohybu ,otazkou je prizpusobeni pohybu aktualni situaci ,coz jiz neni dovednost tela ale zkusenost.Slova finta ,tak jaks ho pouzil v teto souvislosti ma lehce pejorativni nadech ,ostycham se ho tedy pouzit a radeji bych ho nahradil slovnim spojenim "vytahnout si pohyb".Pokud by sis pral ,muzeme to samozrejme probrat v jap.terminech.

Me vysoke kopy videt muzes ,kdybys opravdu chtel ,ale asi to nebude bezpodminecne nutne.
Tvoje teorie ,az na vzorecek ,ktery si pamatujes na jednicku :-)),ma bohuzel par trhlin.
Bohuzel se s nim v tomto pripade musi zachazet jinak ,protoze se jedna o skladani sil ,rika se jim sily vektorove.Toliko k teorii.
V praxi se samozrejme hmotnost meni ,nepocita se prece jen hmotnost zasahujici koncetiny ,ale jak se v prubehu pohybu koncetina dostava do optimalniho postaveni vuci cili na strane jedne a vlastnimu tezisti na strane
druhe ,nastava moznost vyuziti hmotnosti tela.Jedna se o univerzalni princip vsech BU a trochu me udivuje ,ze ho do svych teorii vubec nezahrnujes.Jinak bys nemohl napsat ,ze draha kopu - a vubec by mne neprekvapilo ,kdybys to same tvrdil i o uderu - ma byt co nejdelsi.

Stejne tak vubec nezohlednujes druhy univerzalni princip - schopnost vyvinout vybusnou silu.Fakt ,jestli bude koncetina po celou drahu zrychlovat ,se tim stava podruznym.

Nemusis mit obavu ,ze bych kopal ze vzdalenosti ,ktera neni optimalni - treninkoma metodika nam dava spoustu nastroju ,kterymi se daji stezejni zkusenosti - distanc,timing i feeling - ziskat.

Da se souhlasit s tim ,ze je potreba zasahovat soupere s rozvinutim maximalni sily (a tady je videt ,ze kazdy vidime zdroj sily nekde jinde),ja bych to spis opravil na silu optimalni ,ale to je jen otazka prakticke zkusenosti - opet.

Pokud si uprednostnujes moment prekvapeni - tvoje vec.Proti tomu tvemu vykladu nemam az tak moc vytek ,spis bychom si museli ujasnit pojmy - mam pocit ,ze chapes termin kombinace trochu jinak.

Problematika je samozrejme trochu slozitejsi ,pouze me dost prekvapilo ,ze se neznalost elementarnich principu BU snazis nahradit aplikaci fyzikalniho vzorecku (vzesleho z izolovaneho simulovaneho prostredi) - a jeste spatnou.

Pro zamysleni jeste jednou par terminu:Vyuziti cele telesne hmotnosti na zaklade prace s tezistem,vyvinuti a pouziti vybusne sily ,vyuziti prostredku metodiky k ziskani zakladnich dovednosti a zkusenosti....

Take your time.....

Roza

P.S.:Nemuzu se zbavit pocitu ,ze BU v tvem podani je prehlidka uderu a kopu provadenych pouze koncetinami po maximalnich drahach ,stale zrychlujicich ,se silenym devastacnim ucinkem pri dopadu....pokud teda neco zasahnou.....
Ja si BU predstavuju tak nejak trochu jinak .......
A i kdyz se stale nedokazeme oprostit od ironie ,neber to zle :lol:
Na ironii se neumiraaaaaaa
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

a

Příspěvekod roza » pát 23. pro, 2005 10:01

Angus - :lol: ,az mne nejakej cmelak nasere ,tak mu to povim :lol:
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod koblih » pát 23. pro, 2005 10:39

RBR píše:Opět trocha fyziky (vidím, že je to nutné)
F=m.a
m - je hmotnost tu nijak nemůžeš v průběhu kopu změnit.
a - je zrychlení, nebo-li změna rychlosti v čase.
v - je rychlost, nebo-li změna dráhy v čase.
z toho nám vyplývá, že dráha po které letí kop má být co nejdelší.

No uz trochu mimo tema, ale kdyz máme ty Vanoce, tak taky neco pridam :-)
Ten vzorec podle me neni presny nebo spis nevim co presne myslis tim F = m*a, asi silu. Ja bych v tomto pripade se snazil spis zjistit kinetickou energii.
Vypocita se:
E = 1/2mv2(m - hmotnost, v2 - rychlost na druhou, jednotka joule).
Toto, ale plati pri primem pohybu(prime technice), pokud mluvis o mawashi tam uz nelze hovorit o rychlosti, ale o uhlove rychlosti. Pokud je tam i primy i kruhovy pohyb energie techto dvou pohybu se scitaji.

Tedy z toho vzorecku vyplyva ze rozhodujici pro energii techniky v okamziku dopadu je rychlost(je tam druha mocnina rychlosti tedy v*v) tedy ne zrychleni ci draha jak pises, ikdyz je jasne ze na delsi draze nejspis jsem schopen vyvinout vetsi rychlost. Taky s tebou nesouhlasim v tom, ze s hmotnosti nejde nic delat ... podle me neni konstantni. Zalezi totiz zda techniku vykova cele telo nebo jen koncetina.
Ta rychlost je dulezita nejen pro silu techniky, ale i pro uspesnost techniky, je jasne ze cim je technika pomalejsi, tim vetsi sance ze protivnik stihne zareagovat.
koblih
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 160
Registrován: pát 02. led, 2004 0:00
Bydliště: Morava

Příspěvekod Angus » pát 23. pro, 2005 10:40

4roza
Tak mne teď napadlo, myslíš, že rozumí lidské řeči? Asi ne, jinak už by dávno chodili pěšky :lol:
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod Angus » pát 23. pro, 2005 10:48

uniq píše:4 DMC : thx ale radsej zostanem u statickeho strecinku ,mozno neskor vyskusam aj dynamicky.
Este dolezite je ,ze ja som pri mojom statyckom strecinku ostaval v krajnej polohe 20-30 sekund ,ale vcera som sa dozvedel ze by to malo byt max tak 5-10 sekund, pretoze nepotrebujeme svalstvo uspat ,ale potrebujeme ho dat co do najvyssej aktivity. Chyba moze byt aj v tom?

Abych se konečně vrátil k tématu.
Tu informaci 5 - 10 sec. jsi získal kde?
Dle mého názoru a dlouholetých zkušeností a hlavně na základě informací odborníků (pohledám a budu konkretizovat zdroje, ještě mi nevrátili půjčenou literaturu, a tak nechci být nepřesný) prováděj statický strečink po důkladném zahřátí s výdrží 20 - 30 sec.
Nebo investuj pár korun, kup si knihu Františka ©ebeje - STREČINK, mohu vřele doporučit, jinak se toto téma tady v nějakém threadu již probíralo.
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod koblih » pát 23. pro, 2005 11:02

koblih
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 160
Registrován: pát 02. led, 2004 0:00
Bydliště: Morava

Příspěvekod roza » pát 23. pro, 2005 11:07

Angus - voni jsou chytrejsi ,nez se tvarej.....vopatrne s nima :wink:

Roza
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod Angus » pát 23. pro, 2005 11:14

Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod Skateordie » pát 23. pro, 2005 11:40

Ukropcany: je pravda, ze treba vediet kedy kopnut, ale v tom adrenaline to je naozaj tazke rozlisit a este k tomu staci, aby trochu nesikovne zamietol rukami alebo sa k tebe hodil a ty letis a letis, az si na zemi. To uz ani nehovorim a tej zradnosti terenu, ten tiez strasne tazko odhadnes. Na druhej strane ked ho trafis:):):):):):):)
Skateordie
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 688
Registrován: stř 16. lis, 2005 0:00
Bydliště: ?ilina

Příspěvekod player » pát 23. pro, 2005 12:28

Ukropcany : ne,jeste sem nikoho nekopl do hlavy naplno.To bych sakra klesnul...pokud jde o trenink.
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

A

Příspěvekod roza » pát 23. pro, 2005 12:35

Playeeere - nekecej ,na Hofylandu jsem te videl ukopnout snehulakovi palici i s mrkvi....

Roza
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod RBR » pát 23. pro, 2005 12:40

FOR Roza:

Blahopřeji (bez ironie). Tvá druhá reakce má konečně hlavu a patu. Naše diskuze se začíná dostávat tam kam jsem chtěl.
Abych vše uvedl na správnou míru. Z celé problematiky jsem vytáhnul pouze jednu část a to pohyb samotné končetiny. Nikde jsem neřešil základní principy používané v BÚ. Trochu při mé kritice odbočuješ od tématu, ale to nevadí

Teď pár drobností k tvé kritice.
Použil jsem zjednodušenou všeobecně známou formu přepisu Newtonova zákonu záměrně. I vysvětlení jsem pojal na úrovni Z©. Doufám, že tě nyní uspokojím:

" suma sil se rovná součinu hmotnosti a druhé derivace vzdálenosti podle času"

Navíc mě dosud nenapadlo jak v tomto editoru dostat nad vektorové veličiny šipky při zkráceném zápisu newtona. Neboj se ve škole jsem dával pozor a vím, že vektorové veličiny jsou zadány velikostí, směrem a orientací atd. Jsou mi jasné souvilsosti z toho vyplývající (aspoň doufám, přece jenom jsem ze školy vydadl před delší dobou)
Ale upřímně. má smysl tady jít do takových podrobností, když jim nebude většina lidí rozumět. Mým záměrem je, aby si lidé uvědomili propojenost biomechaniky a klasické fyziky s BÚ a podívali se na některé věci z jiného pohledu.

Pro Kobliha:
S většinou souhlasím. Až na pár detailů.

Tedy z toho vzorecku vyplyva ze rozhodujici pro energii techniky v okamziku dopadu je rychlost(je tam druha mocnina rychlosti tedy v*v) tedy ne zrychleni ci draha jak pises, ikdyz je jasne ze na delsi draze nejspis jsem schopen vyvinout vetsi rychlost.

Jak je definovaná rychlost? Jenoduše řečeno změna dráhy v čase. Takže jsme zase zpět u dráhy. Jak si správně psal u mawashi je dráha kombinací rotaního a přímého pohybu (v podstatě u všech kopů úderová plocha vykoná dráhu, která je kombinací rotace přímého pohybu)
I v tomto vzorci se především mění dráha v závislosti na čase a to má za následek nárůst energie.

Taky s tebou nesouhlasim v tom, ze s hmotnosti nejde nic delat ... podle me neni konstantni. Zalezi totiz zda techniku vykova cele telo nebo jen koncetina.

Chápu co jsi chtěl říci, ale nepochopil jsi přesně co jsem měl na mysli. Je jedno jestli dáváš úder jen nohou nebo celým tělem (pouze v tomto teoretickém případě). Po dobu kopu se hmotnost těla a ani nohy nijak nezmění (pokud ano, tak ty jsou změny tak minimální, že si můžeme dovolit považovat hmotnost ze konstantní).
Hned si musím oponovat. Je samozřejmě důležité zda úder/kop povedeš tělem nebo jen končetinou. Je jasné, že síla, kterou předáš soupeři bude vždy větší pokud úder/kop povedeš celým tělem než jen končetinou. :lol:
S tím má také souvislost posun těžiště jak naznačil ROZA atd. Jak jsem psal výše, celá problematika je složitější. Napsat článek o ní pojednávající v celé šíři by trvalo kapku déle a na to nemám čas.

For ROZA
Doufám, že jsem ti výše dostatečně vysvětlil, jak to s tou hmotností myslím.

Stejne tak vubec nezohlednujes druhy univerzalni princip - schopnost vyvinout vybusnou silu.Fakt ,jestli bude koncetina po celou drahu zrychlovat ,se tim stava podruznym.

Jak se projeví výbušná síla do dráhy kopu/úderu? Tentokrát přehrávám míč na tvoji stranu. Nejdříve napiš své představy a vydej je v plen. Já se omezím na komentář. Je jednoduché kritizovat. Taky si chci trochu užít zábavy (nic ve zlém, pokud se mi to bude líbit veřejně to tady napíšu)

Problematika je samozrejme trochu slozitejsi ,pouze me dost prekvapilo ,ze se neznalost elementarnich principu BU snazis nahradit aplikaci fyzikalniho vzorecku (vzesleho z izolovaneho simulovaneho prostredi) - a jeste spatnou.

Kdes na to přišel??? Jsi bůh, že si dokážeš na základě jenoho článku vytvářet tak "odborné" závěry o mých znalostech? Napiš něco o elemenátrních principech BU, abys ukázal hloubku poznání BU v tvém případě. Také přidej něco konkrétního o pojmu kombinace, tak jak jej chápeš ty (myslím,, že vím kam míříš, ale nechám tě vymluvit). Tak y můžeš přihodit něco o práci svalstva ve prospěch úderu, nebo o dýchání atd. Témat je hodně. Neboj se být konkrétní, co jsi zatím napsal, je pár frází, které pouze něco naznačují. Najdi v sobě odvahu a pojď s kůží na trh!!

S pozdravem RBR

PS: Doufám, že naše diskuze nesklouzne do vzájemného napadání. Ty výše uvedené výzvy nejsou myšleny osobně, pouze tě chci vyhecovat, ať je čim se přes svátky bavit. Poslední dobou tady zdechl pes. Snad nás naše vzájemná debata obohatí, zatím jste nikdo nenapsal nic co bych již dříve neznal. Trochu se snažte, namáhejte mozkové závity.
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod player » pát 23. pro, 2005 13:00

roza : no mas pravdu,beru zpet.
Takze Ukropcany,do hlavy sem uz kopnul a dotycny to neprezil :D
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Příspěvekod koblih » pát 23. pro, 2005 13:33

RBR píše:Pro Kobliha:
S většinou souhlasím. Až na pár detailů.

Tedy z toho vzorecku vyplyva ze rozhodujici pro energii techniky v okamziku dopadu je rychlost(je tam druha mocnina rychlosti tedy v*v) tedy ne zrychleni ci draha jak pises, ikdyz je jasne ze na delsi draze nejspis jsem schopen vyvinout vetsi rychlost.

Jak je definovaná rychlost? Jenoduše řečeno změna dráhy v čase. Takže jsme zase zpět u dráhy. Jak si správně psal u mawashi je dráha kombinací rotaního a přímého pohybu (v podstatě u všech kopů úderová plocha vykoná dráhu, která je kombinací rotace přímého pohybu)
I v tomto vzorci se především mění dráha v závislosti na čase a to má za následek nárůst energie.
No nechci tady slovickarit, ale mas pravdu ze muj vyrok ze energie techniky zavisi na rychlosti a nezavisi na draze je blbost. Mysleno to bylo spis tak, ze nezalezi jen na draze o ktere jsi mluvil, ale i na case za kterou tu drahu prekonas ... tedy to ze 180cm chlap kopne mawashi na hlavu presne ze 2m jeste neni zaruka, ze bude mit maximalni energii. Jinak sorry za offtopic ... pojdme zpet ke strecingu.
koblih
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 160
Registrován: pát 02. led, 2004 0:00
Bydliště: Morava

Re: A

Příspěvekod koblih » pát 23. pro, 2005 13:40

roza píše:Playeeere - nekecej ,na Hofylandu jsem te videl ukopnout snehulakovi palici i s mrkvi....

Roza

Co furt máte s těmi sněhuláky, někdo si tady na fóru chce kupovat katanu aby mohl porcovat sněhuláky, jiný je kope do hlavy ... jak tomu ti sněhuláci přijdou? :-)
koblih
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 160
Registrován: pát 02. led, 2004 0:00
Bydliště: Morava

Příspěvekod uniq » pát 23. pro, 2005 14:49

Angus píše:
uniq píše:4 DMC : thx ale radsej zostanem u statickeho strecinku ,mozno neskor vyskusam aj dynamicky.
Este dolezite je ,ze ja som pri mojom statyckom strecinku ostaval v krajnej polohe 20-30 sekund ,ale vcera som sa dozvedel ze by to malo byt max tak 5-10 sekund, pretoze nepotrebujeme svalstvo uspat ,ale potrebujeme ho dat co do najvyssej aktivity. Chyba moze byt aj v tom?

Abych se konečně vrátil k tématu.
Tu informaci 5 - 10 sec. jsi získal kde?


Z knihy Taekwondo od Zdenka Krajcovica!

Nejaku prirucku by som si mal fakt kupit, nieco robim zle ale neviem co, boli ma z toho koleno a po docviceni citim v nom sumenie :cry:
uniq
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned 11. zář, 2005 23:00

Příspěvekod koblih » pát 23. pro, 2005 15:05

uniq píše:Nejaku prirucku by som si mal fakt kupit, nieco robim zle ale neviem co, boli ma z toho koleno a po docviceni citim v nom sumenie :cry:

A udelas si pred tim rozcvicku, zahrejes ty svalove pertie ktere pak roztahujes? Co pitny rezim? Casto nedostatek tekutin zpusobuje kloubni problemy.
koblih
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 160
Registrován: pát 02. led, 2004 0:00
Bydliště: Morava

Příspěvekod uniq » pát 23. pro, 2005 15:35

koblih píše:
uniq píše:Nejaku prirucku by som si mal fakt kupit, nieco robim zle ale neviem co, boli ma z toho koleno a po docviceni citim v nom sumenie :cry:

A udelas si pred tim rozcvicku, zahrejes ty svalove pertie ktere pak roztahujes? Co pitny rezim? Casto nedostatek tekutin zpusobuje kloubni problemy.


Na zahriatie si davam asi 5 min svihadlo... a potom strecujem.
uniq
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned 11. zář, 2005 23:00

PředchozíDalší

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků

cron