BUDHismus

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

Příspěvekod Pali » pát 04. kvě, 2007 12:21

Zaujala ma kniha Buddhistická meditácia od Hubinu. Autor dôvodí, že meditačná prax je v buddhizme rovnako dôležitá ako racinálne vysvetľovanie
zážitkov, keďže tieto sú apofantické - samotné nemajú žiadnu poznávaciu hodnotu.
Viem, že sa uskutočnili aj Dialógy o mysli v Bratislave, kde debatovali Gál - zaoberá sa filozofiou mysle, Hubina a Kaisen. Keďže ma zaujíma európska filozofia aj buddhizmus, chcem sa spýtať či niekto nevie, kde by som získal prepisy alebo nahrávky týchto dialógov, prípadne či nejestvuje na Slovensku alebo v Anglicku, kam sa na čas presuniem, skupina,
ktorá praktikuje a skúma buddhizmus podobným spôsobom. Vďaka
Pali
[/code]
Už citujem sám seba - asi si spolu rozumieme. :) Chcel by som však opraviť, čo som napísal. Podľa Hubinu sú nekomunikovateľné a bez poznávacej hodnoty len zážitky vrcholného stavu sámádhi. Chcel by som sa Vás tiež opýtať, čo si myslíte o skúmaniach buddhizmu E. Bondyho. Asi pred 10 rokmi som bol na jeho prednáškach o indickej a čínskej filozofii, v súčasnosti sa chystám na jeho prácu Budha, zaujíma ma teda Váš pohľad.
Pali
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 152
Registrován: úte 21. bře, 2006 0:00

 

Příspěvekod Riverman » pát 04. kvě, 2007 17:24

Pali píše:
Zaujala ma kniha Buddhistická meditácia od Hubinu. Autor dôvodí, že meditačná prax je v buddhizme rovnako dôležitá ako racinálne vysvetľovanie
zážitkov, keďže tieto sú apofantické - samotné nemajú žiadnu poznávaciu hodnotu.
Viem, že sa uskutočnili aj Dialógy o mysli v Bratislave, kde debatovali Gál - zaoberá sa filozofiou mysle, Hubina a Kaisen. Keďže ma zaujíma európska filozofia aj buddhizmus, chcem sa spýtať či niekto nevie, kde by som získal prepisy alebo nahrávky týchto dialógov, prípadne či nejestvuje na Slovensku alebo v Anglicku, kam sa na čas presuniem, skupina,
ktorá praktikuje a skúma buddhizmus podobným spôsobom. Vďaka
Pali
[/code]
Už citujem sám seba - asi si spolu rozumieme. :) Chcel by som však opraviť, čo som napísal. Podľa Hubinu sú nekomunikovateľné a bez poznávacej hodnoty len zážitky vrcholného stavu sámádhi. Chcel by som sa Vás tiež opýtať, čo si myslíte o skúmaniach buddhizmu E. Bondyho. Asi pred 10 rokmi som bol na jeho prednáškach o indickej a čínskej filozofii, v súčasnosti sa chystám na jeho prácu Budha, zaujíma ma teda Váš pohľad.

Ta knížka Buddha od Bondyho patří k tomu nejlepšímu co je v češtině dostupný, určitě si ji přečti.
"Je lepší každý den udělat pět kliků, než každý den neudělat patnáct."
Riverman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 375
Registrován: stř 22. zář, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod JiKiu » úte 08. kvě, 2007 7:11

migli píše:Co se tyka Jezise, tak tam je vicero veci nejasnych (mj. i prepisovanim a upravami NZ), ja se timto smerem radeji nepoustim, neni to moje parketa.

Ale kdyz jsme u toho buddhismu, mel bych otazku pro zdejsi buddhisty - stava se vam take, ze okoli predpoklada, ze protoze jste buddhiste, tak si nechate vsechno libit a strasne se divi, kdyz zareagujete na nejakou drzost razantne? Nasleduji obvykle otazky typu - ale jak to ze se vztekas, vzdyt jsi buddhista? (neboli co si to dovolujes nenechat si to libit?) Ja jsem jednoho casu musel par lidem velmi razantne predvest, ze ma zivotni filozofie mi neprikazuje nechat si sr*t na hlavu, od te doby radeji buddhismus s ostatnimi neresim :)

Tak jak, pochlubte se :)


Lidi maj spatnou predstavu o buddhismu. Ja sem nekde cet ze jedno z ©ao-linskych pravidel zahrnovalo odplaceni zla...Pochybuju ze by bojovy mnich ktery kdovyjak dlouho trenoval BU se nechal okrast ci kdovi co nakym nicemou....
JiKiu
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 06. kvě, 2007 23:00
Bydliště: Brrrnoooo

Příspěvekod zdenekk » pát 11. kvě, 2007 8:25

JiKiu píše:jedno z ©ao-linskych pravidel zahrnovalo odplaceni zla...

O tom velmi pochybuji, jakákoliv odplata plodí špatnou karmu tomu, co odplácí. A pokud byli a jsou šaolini buddhisty, tak takové pravidlo je přímo proti Buddhovu učení.
Nicméně každému buddhistickému mnichu je vlastní vést lidi správným směrem vhodnými prostředky. Mezi jeden z nejuniverzálnějších jazyků patří bolest, té rozumí každý, takže takové poučení na základě podmíněných reflexů je velmi účinné (viz. výzkumy I.P.Pavlova).
A pokud je někdo velmi nebezpečný svému okolí, tak z hlediska buddhismu bude jeho smrt pouze jakýmsi, počítačovou terminologií řečeno, "studeným restartem". Taková bytost má pak šanci začít znovu a lépe. Zvláště, když při restartu uslyší o "učení".
Pro toho, kdo takto někoho poučí je důležité vlastní svědomí a pokud tak zabránil třeba genocidě, může být klidný. Můj učitel budo a buddhova učení říká: "Zabij, když k tomu máš dobrý důvod."
Ale odplata? Fuj.
Vzal jsem si půlku Viagry, tak jen popichuju.
zdenekk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 13. bře, 2007 0:00

Příspěvekod pavela » pát 11. kvě, 2007 12:09

zdenekk píše:
JiKiu píše:jedno z ©ao-linskych pravidel zahrnovalo odplaceni zla...

O tom velmi pochybuji, jakákoliv odplata plodí špatnou karmu tomu, co odplácí. A pokud byli a jsou šaolini buddhisty, tak takové pravidlo je přímo proti Buddhovu učení.
Nicméně každému buddhistickému mnichu je vlastní vést lidi správným směrem vhodnými prostředky. Mezi jeden z nejuniverzálnějších jazyků patří bolest, té rozumí každý, takže takové poučení na základě podmíněných reflexů je velmi účinné (viz. výzkumy I.P.Pavlova).
A pokud je někdo velmi nebezpečný svému okolí, tak z hlediska buddhismu bude jeho smrt pouze jakýmsi, počítačovou terminologií řečeno, "studeným restartem". Taková bytost má pak šanci začít znovu a lépe. Zvláště, když při restartu uslyší o "učení".
Pro toho, kdo takto někoho poučí je důležité vlastní svědomí a pokud tak zabránil třeba genocidě, může být klidný. Můj učitel budo a buddhova učení říká: "Zabij, když k tomu máš dobrý důvod."
Ale odplata? Fuj.
Mnich nemůže mít žádný důvod zabít. Je to hřích. Po smrti se převtělíš do brouka(zlýho, potemníka...) :lol:
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod zdenekk » pát 11. kvě, 2007 12:22

Já ovšem nepíšu o tom, že mniši zabíjí. To by k tomu museli mít dobrý důvod.

Ovšem hříchem je také říkat o potemnících, že jsou zlí... Pokud to tvrdíš, ještě jsi neokusil tíhu jejich života a proto tě to čeká, aby jsi měl větší pochopení pravé skutečnosti.

Obrázek
Vzal jsem si půlku Viagry, tak jen popichuju.
zdenekk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 13. bře, 2007 0:00

Příspěvekod JiKiu » sob 12. kvě, 2007 10:09

zdenekk píše:
JiKiu píše:jedno z ©ao-linskych pravidel zahrnovalo odplaceni zla...

O tom velmi pochybuji, jakákoliv odplata plodí špatnou karmu tomu, co odplácí. A pokud byli a jsou šaolini buddhisty, tak takové pravidlo je přímo proti Buddhovu učení.
Nicméně každému buddhistickému mnichu je vlastní vést lidi správným směrem vhodnými prostředky. Mezi jeden z nejuniverzálnějších jazyků patří bolest, té rozumí každý, takže takové poučení na základě podmíněných reflexů je velmi účinné (viz. výzkumy I.P.Pavlova).
A pokud je někdo velmi nebezpečný svému okolí, tak z hlediska buddhismu bude jeho smrt pouze jakýmsi, počítačovou terminologií řečeno, "studeným restartem". Taková bytost má pak šanci začít znovu a lépe. Zvláště, když při restartu uslyší o "učení".
Pro toho, kdo takto někoho poučí je důležité vlastní svědomí a pokud tak zabránil třeba genocidě, může být klidný. Můj učitel budo a buddhova učení říká: "Zabij, když k tomu máš dobrý důvod."
Ale odplata? Fuj.

Odplatou jsem myslel to ze jeho spatny cin vyvola tvoji reakci.
JiKiu
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 06. kvě, 2007 23:00
Bydliště: Brrrnoooo

Příspěvekod pavela » sob 12. kvě, 2007 11:41

zdenekk píše:Já ovšem nepíšu o tom, že mniši zabíjí. To by k tomu museli mít dobrý důvod.

Ovšem hříchem je také říkat o potemnících, že jsou zlí... Pokud to tvrdíš, ještě jsi neokusil tíhu jejich života a proto tě to čeká, aby jsi měl větší pochopení pravé skutečnosti.

Obrázek

Sorry ale mám dobrej důvod myslet si o brouku potemníkovi, že je zlý, neboť jsem (pravděpodobně na rozdíl od tebe) četl Ferdu Mravence...
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod zdenekk » sob 12. kvě, 2007 12:08

pavela píše:Sorry ale mám dobrej důvod myslet si o brouku potemníkovi, že je zlý, neboť jsem (pravděpodobně na rozdíl od tebe) četl Ferdu Mravence...


Vidím, že mám pravdu. Hodně štěstí v potemnickém životě přeji. Buddhismus dává přednost prozkoumání jevu oproti slepému následování nějakých myšlenek. I kdyby to byly myšlenky velkého osvíceného Ondřeje Sekory.

Nechť jsou šťastny všechny bytosti. Potemníky nevyjímaje.

OT smajlík: Obrázek - to znamená, že mám naladěno rádio s irskou muzikou.
Vzal jsem si půlku Viagry, tak jen popichuju.
zdenekk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 13. bře, 2007 0:00

Příspěvekod migli » sob 12. kvě, 2007 13:10

zdenekk píše:Já ovšem nepíšu o tom, že mniši zabíjí. To by k tomu museli mít dobrý důvod.

Ovšem hříchem je také říkat o potemnících, že jsou zlí... Pokud to tvrdíš, ještě jsi neokusil tíhu jejich života a proto tě to čeká, aby jsi měl větší pochopení pravé skutečnosti.


Hm, to by mne opravdu zajimalo, jaky existuje dobry duvod k usmrceni druhe bytosti. To, ze se to deje, jeste neznamena, ze je to spravne.

Take by mne zajimalo, jaka je podle tebe buddhisticka definice hrichu - s tim jsem se ja jeste nesetkal.
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

Příspěvekod zdenekk » sob 12. kvě, 2007 14:09

2migli
A co takhle, kdybys žil za 2. světové a ocitl ses na jejím začátku s pistolí v ruce metr od Hitlera a nebyl zrovna jeho příznivcem?
Nebo, kdyby Ti někdo chtěl vraždit rodinu a jediná možnost, jak mu v tom zabránit v daném okamžiku, by byla shodit ho z vysoké skály?
Nebo nezabil bys hada, který by chtěl uštknout Tvé dítě?
Nebo pokud by tví blízcí umírali hlady někde za polárním kruhem a bys měl možnost nakrmit je pouze masem tuleně, kterého by jsi zabil?
Nebo, pokud bys seděl v letadle, které by terorista naváděl na nějaké lidské sídlo?
Vše záleží na Tvém daném duchovním stupni. Pokud jsi na tom velmi dobře, můžeš zlu zabránit mentálními a duchovními schopnostmi, ale pokud nejsi duchovně ještě moc na výši, ale máš pojem o tom, co je správné, zabití není hříchem. Je známý opravdový příběh o tom jak skupina indických sádhuú spáchala sebevraždu, když jim nějaký přírodovědec ukázal v mikroskopu, že i ve vodě, kterou pijí jsou živé organismy. Obdivuhodný čin zajisté, ale moudrý... ? Celý život na této planetě je už od vědecky řečeno tzv. kambrického výbuchu postaven na tom, že jeden žere druhého. A to není zabíjení. Jíš maso? Plácáš mouchy a komáry?
Je to pouze otázka svědomí a uvědomění. Ovšem pozor. Svědomí může všem nám vlastní pokrytectví potlačit až do okamžiku smrti.

A buddhistické hříchy?
Jedná se spíše o neblahé činnosti:
3 tělesné činnosti
1/ poškozování života (bezdůvodné zabití, mrzačení)
2/ braní věcí co nám nepatří (krádeže)
3/ špatné sexuální chování (cizoložství, úchylky)
4 slovní činnosti
4/ lhaní
5/ pomlouvání
6/ hrubá mluva
7/ prázdné tlachání - BTW toho je toto fórum plné
3 mentální činnosti
8/ chtivost
9/ nenávist
10/ nevědomost

Hlavně ta nevědomost, ta je příčinou všeho utrpení. Na rozdíl od křesťanství je v buddhismu nevědomost hříchem, neb každý má potenciál se jí zbavovat. Nevědomost ovšem nezávisí jen na logickém uvažování. Takový soucit nelze celkem dobře pěstovat pouze logikou. A soucit (rozuměj: vcítění se) je klíčem k pochopení ostatních a to i v případě, že někoho zabili.

V životopise Buddhy našeho věku Gautamy existuje příběh o tom, jak přitáhl k "učení" tak řečeného Angulimálu (doslova "Ten co má náhrdelník s prstů"). Ten byl zlým Guruem přesvědčen, že aby mohl duchovně růst, musí zabít 1000 lidí a udělat z jejich palců náhrdelník, který by pak dotyčnému guruovi dal. Už jich měl 999, když potkal Buddhu. Ten ho obrátil a přijal do sanghy (řádu). Takže ctihodný mnich Angulimála nakonec dosáhl osvícení. Tady je příběh o tom, že ani hromadný vrah není zbaven možnosti napravení.

Kdyby šel cestou nějaký bojovník a ne Gautama a byl silný, mohl by, v pro sebe spravedlivém boji, Angulimálu bez špatného svědomí zabít. Angulimála by dostal šanci v dalším životě. A dotyčný by zachránil život tomu, kdo by šel kolem Angulimály a nebyl by zběhlý v boji.

Důležité je nenásilí. Je známo umění indiánů uprosit lovená zvířata k tomu, aby se jimi nechala zabít pro nakrmení jejich rodin a kmenů. Zabít je možné. Důležité je mít opravdový důvod a mít k zabíjené bytosti opravdový soucit a dělat to bez násilí.

Dnešní pokrytecká společnost zahlcená požitky není svou většinou pravý význam smrti pojmout.
Vzal jsem si půlku Viagry, tak jen popichuju.
zdenekk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 13. bře, 2007 0:00

Příspěvekod migli » sob 12. kvě, 2007 14:39

Hezky opsane z nejake knizky. Nicmene jsem se stale nedozvedel, co jako ma byt po buddhistickem zpusobu dobry duvod k zabiti cloveka.

A co se tyka definice hrichu, spravne jsi rekl, ze v buddhismu definice terminu hrich neni. Tak nezapletej terminy z krestanstvi do buddhismu - vznikne tim akorat zmatek.
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

Příspěvekod zdenekk » sob 12. kvě, 2007 15:04

migli píše:Hezky opsane z nejake knizky.

Jsem smutný z toho, že si na základě vlastních, ničím nepodložených domněnek vytváříš špatné úsudky, zaplétáš se do iluzí. V žádném případě jsem se při psaní tohoto příspěvku do knih nedíval. A nevím, co je špatné na encyklopedických znalostech, které je člověk schopen použít?

migli píše:Nicmene jsem se stale nedozvedel, co jako ma byt po buddhistickem zpusobu dobry duvod k zabiti cloveka.

To je mi líto. Ale to je opravdu záležitostí osobního studia. Považuješ-li se za buddhistu, máš ohromné téma ke studiu.

migli píše:A co se tyka definice hrichu, spravne jsi rekl, ze v buddhismu definice terminu hrich neni. Tak nezapletej terminy z krestanstvi do buddhismu - vznikne tim akorat zmatek.

Nehraj si ze slovíčky. V buddhismu slovo hřích existuje. Jen je jeho význam trochu jiný než v křesťanství. Můžu ti napsat tolik slov (jak říkáš termínů), které používají jak buddhismus, tak křesťanství. Zmatek vzniká pouze v myslích nevědomých. A není to zásluhou jakýchkoliv slov, pouze osobní nesprávné interpretace a absolutizování jejich významu.
Vzal jsem si půlku Viagry, tak jen popichuju.
zdenekk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 13. bře, 2007 0:00

Příspěvekod migli » sob 12. kvě, 2007 16:00

V buddhismu slovo hřích existuje.


Kde?

A co se tyka toho duvodu k zabiti cloveka - nedozvedel jsem se, protoze jsi neodpovedel. A nedozvim se, protoze neexistuje.
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

Příspěvekod defendu » sob 12. kvě, 2007 16:43

A heleme se,vypadá to,že tu máme dalšího osvíceného (samozřejmě z knížek) gurua.

Zapomněl jsi dodat,že toho tvého "osvíceného" Angulimálu ukamenoval rozzuřený dav :lol:

Všechno co píšeš jsou jen vyčtené plky,navíc tebou samým ještě špatně interpretované,budhismus je jen ideologie,nic víc.Meditace je skutečná praxe,ale u tý se nedá zbytečně žvanit,co?
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod zdenekk » sob 12. kvě, 2007 19:11

2migli
Právě se opakováním svých názorů utvrzuješ, že buddhistický hřích není, já jsem přesvědčen, že tento pojem v buddhismu existuje. Na konci cesty se sejdeme a vše bude zapomenuto.
A co se týče zabití člověka. Dělá snad buddhismus takové rozdíly mezi jednotlivými formami existence, aby to bylo důležité?

2defendu
To, že Angulimálu zabil dav, mrzelo asi nejméně jeho samotného, o tom, za co tě dav zabije se tu nikdo nebavil.
A prohlašovat o někom, že je osvícený jenom na základě nějakého diskusního příspěvku a ještě v hanlivém slova smyslu není zrovna ukázkou mysli zušlechtěné meditací. A není problém udělat si ideologii i z meditace.

Nedbat chvály ani hany je jedno ze základních pravidel buddhismu. Takže Vám přeji mnoho úspěchů v poznání na cestě životem.
Vzal jsem si půlku Viagry, tak jen popichuju.
zdenekk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 13. bře, 2007 0:00

Příspěvekod luen » ned 13. kvě, 2007 0:39

migli píše:A co se tyka definice hrichu, spravne jsi rekl, ze v buddhismu definice terminu hrich neni. Tak nezapletej terminy z krestanstvi do buddhismu - vznikne tim akorat zmatek.


Nazareni ... neboli krestane jsou vlastne buddhisti ... sice to mnozi z nich sami nevedi, ale uz napr. Jan Krtitel byl buddhista (proto krtil a nepomazaval) byl to prave on kdo vyslapaval Jezisovi cestu z Kashmiru do Palestiny a dnesniho Izraelu ...
Krestanstvi je (resp. spise byla) jedna vetev Ladakhckeho buddhismu ... sice uz je dnes na hony vzdalene puvodnimu uceni jednoho pana Issa/Jezis/Jus Asaf
To co z krestanstvi dnes zbylo je "prace" Konstantina/Cyrila.

Mimochodem Siddhartha vymenil svuj vnor/pohrouzeni a sve zavery z nej (ktere jsou dnes zname jako ctyri pravdy ... je jich mnohem vice, ale o tom se Siddhartha verejne nebavil ... snad jen s Anandou) za cele uceni o vecnem kolobehu (sangsara) s jednim nadchou (nemyslim rymu) :wink: .
Naposledy upravil luen dne pát 18. kvě, 2007 11:16, celkově upraveno 1
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod migli » ned 13. kvě, 2007 10:42

2 luen:

skoda, ze jsem tohle nevedel, nez jsem do ladakhu cestoval, to bych se asi trochu vyptaval :)

ale, co se tyka definice hrichu, mozna mel stejny vyznam pred dvema tisici let, jako nectny cin v buddhismu. Ale to, co z nej za tu dobu udelali cernoprdelnici je vyznamove (alespon pro mne) nekde jinde. A nevim, mozna me nekdo pouci, ale skutecne bych rad vedel, jaky termin (sanskrtsky) je pro hrich, a kde v buddhove dile je tento termin pouzit. Ono tam bude neco pro nectny cin, ale jak rikam, nemusi to byt totez.

2 zdenekk:

ad vycet nectnych cinu - mas tam chyby
ad zabiti - bez ohledu na pohnutky je zabiti vzdy cinem, ktery negativne ovlivni tvoji karmu. Muzes mit duvody jake chces, vzdycky si to odneses :)
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

Příspěvekod defendu » ned 13. kvě, 2007 10:57

Na lidech,kteří se považují za buddhisty mě nejvíce fascinuje ten fakt,že mluví o věcech,které jsou zcela mimo rámec jejich zkušeností (i když to nepřiznají :lol: ),ale berou je jako hotovou věc např. nauka o karmě,minulé životy,osvícení apod. a navíc o tom dokážou donekonečna plkat,rozebírat to,ptát se atd.,aniž by se zamysleli nad tím,že se baví o věcech,které jsou jen něčí teorií,přitom ale často mluví o Nejvyšších Pravdách nebo Pravdě :lol: (vyčtených samozřejmě)
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod zdenekk » ned 13. kvě, 2007 11:06

2migli
Čert vem karmu. Ta je záležitostí sansáry. A učení je o vystoupení ze sansáry. Tak holt bude o život víc, když někoho zabiji. 1000000 nebo 100001 už zase tolik není.

Praktikuji budo a v tom smyslu mne zajímá otázka zabití mě i mnou a měl bych si ji vyřešit dřív, než ta situace nastane. Pak budu moci zemřít či konat bez emocí.

Také se považuji za buddhistu a v tom smyslu musím tutéž otázku vyřešit. A vzhledem k tomu, že fyzické zabití je v podstatě nesmysl, z toho důvodu, že pouze ničí již předem k zániku odsouzené schránky na moč a lejno, stačí k tomu jen zaujmout ten správný postoj.

Všechny otázky života a smrti buddhistické i nebuddhistické jsou pouze jen otázkou prvotního strachu. A ten plodí nevědomost. A nevědomost plodí například i odmítání a přijímání.
Pokud mluvíš o křesťanech jako o černoprdelmnících, jsi stejný jako ti křesťané, co horují proti buddhismu.

Já například občas pracuji pro jednoho ortodoxního katolíka a necítíme k sobě žádnou zášt. I diskusi a názory přijímá. Se vší úctou na rozdíl od Tebe.

Neobhajuji tady zabíjení. Je však krátkozraké si myslet, že člověk je ostatním bytostem v otázce jejich zabití nějak nadřazen. A v tomto smyslu jsou vrahy i vegani, kteří šlapou po této planetě. Jen se tváří, že ne.

Ještě na závěr: Nepřeji Ti, abys dospěl k okamžiku, kdy se budeš muset rozhodovat o zabití nějakého člověka. Ovšem i z karmického hlediska bude dobré, budeš-li na to mentálně připraven. A přeji Ti, abys to měl zmáknuto.

2defendu
Každý jsme nějaký, za to, že se považuji za buddhistu se nestydím, stejně jako ty se nestydíš za to, že se považuješ za defendu. Buddhismus je dobrá nauka. A tohle fórum je plné plkání. Nebo spíše jen plkání. Jen malá rada: zkus si uvědomit, že osvícení ostatní bohužel nepoznají, je to pouze osobní záležitost. Tak tu nikoho z osvícení neobviňuj. Nemáš na to poznat to, to je vesmírný zákon.

Končím, ruším notifikaci na tento thread. Snad se sem někdy podívám. Takže již žádná 2zdenekk. Děkuji.
Naposledy upravil zdenekk dne ned 13. kvě, 2007 11:19, celkově upraveno 1
Vzal jsem si půlku Viagry, tak jen popichuju.
zdenekk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 13. bře, 2007 0:00

PředchozíDalší

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků

cron