Sauna

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

Sauna

Příspěvekod Toman » pon 19. bře, 2007 8:52

Ahoj nevšiml jsem si, že bychom se tady bavili o tomto způsobu relaxace. Rád bych rozpoutal diskuzi o saunování a různých zásadách a doporučeních nezbytných při této činnosti.

Asi před třemi měsíci jsem začal tak nějak pravidelně se saunováním cca 1x/týden, 14 dnů. A musím uznat, že to má na mé tělíčko blahodárné účinky co se zejména odolnosti organizmu vůči různým nachlazením týká.

Můj saunovací režim:

teplota v sauně 85-95 °C
teplota vody 10 °C (ideálně lázeň)
15 min ... 4-5min. schlazení v lázni, nebo pod sprchou
12 min
12 min
Během přestávek doplňuji tekutiny.(Nevím jetli se to má dělat či ne)
Saunjovací časy platí pro teplotu cca 85°C.
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

 

Příspěvekod majkx » pon 19. bře, 2007 9:03

4 Toman, sauna je super, jednu dobu jsem měl možnost ji využívat pravidelně 1x týdně a byla to pro mě super relaxace a navíc se mi super regenerovalo tělo(hodně jsem v tu dobu běhal-15 km 5x týdně). Já začínal na 3x 15 minut a pak jsem si to upravil na první šokovou dávku 30 min+10 studená lázeň a zbývající po 15 minutách proložených 5 minut studená lázeň. Jednou jsme to proložili i mrskáním březovýma metličkama, ale to už pak kůže pálila jak čert :lol: !
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Toman » pon 19. bře, 2007 9:46

30 min. 8O Ty voe to si nějakej nomád nebo co? :D To bych asi zkolaboval. Já vždycky snášel i psychicky lépe mráz než vedro. Ale tenhle tvůj režim bych určitě nepřežil. Ale souhlasim že to určitě chce upravovat i časy postupem času.
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod majkx » pon 19. bře, 2007 9:54

Toman píše:30 min. 8O Ty voe to si nějakej nomád nebo co? :D

:lol: :lol: :lol: k tomu jsem se dopracoval až za pár měsíců, ale chodili tam se mnou řízci, kteří se za tu půl hodinu teprve příjemně rozehřívali 8O :lol:, s takovýma je ale lepší se saunisticky nepoměřovat :wink: . Mimochodem mám tady kousek tu kryonizaci těla :lol: , na to už se taky chystám :cry: .
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Příspěvekod mb » pon 19. bře, 2007 11:33

majkx píše:4 Toman, sauna je super, jednu dobu jsem měl možnost ji využívat pravidelně 1x týdně a byla to pro mě super relaxace a navíc se mi super regenerovalo tělo(hodně jsem v tu dobu běhal-15 km 5x týdně). Já začínal na 3x 15 minut a pak jsem si to upravil na první šokovou dávku 30 min+10 studená lázeň a zbývající po 15 minutách proložených 5 minut studená lázeň. Jednou jsme to proložili i mrskáním březovýma metličkama, ale to už pak kůže pálila jak čert :lol: !


V literature kterou jsem o saunovani precetl se saunovani nad 15 minut jeden cyklus nedoporucuje. Ani zchlazeni se nedoporucuje moc dlouhy. A pocet cyklu tak maximalne 4, podle toho ceho chces dosahnout. Vice cyklu muze vest k tomu ze se narusi iontova rovnovaha v tele.

Ja osobne ani nechapu jak tam nekdo muze tak dlouho vydrzet. Bud je v te saune nizka teplota nebo si vyrustal nekde na sahare,ne?

Ja se vetsinou nahrivam tak kolem 8-10 minut, pak zchlazeni ve studene sprse a na chvili v bazenku ((max pul minuty, pak mi odumiraj nohy) ktery ma tak 8 stupnu.
mb
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte 31. říj, 2006 0:00

Příspěvekod majkx » pon 19. bře, 2007 16:47

4 mb, já už nesaunuju dlouho, teplota měla být ok. Měl jsem to ve škole zadara, nepřipadne mi že jsem v té sauně byl tragicky dlouho, to asi ty nemáš natrénováno :lol: :wink: . Ale tvoje přípomnky určitě dobré. Tu kryonizaci chci jen zkusit, né tam pravidelně docházet!!
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Lada » pon 19. bře, 2007 17:17

já místo sauny bych rád zkusil tu "mrazničku" bo jak se tomu říká (v místnosti je cca -100 - -120°C) je to tak na 1-2min. Prý výborný na regeneraci :P

PS: je to něco jiného než kdyby jste na sibiři vyběhli v trenclích ven :D
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00

Příspěvekod Toman » pon 19. bře, 2007 17:30

Jo tak o mrazáku jsem taky slyšel, ale pořádně nevím o co jde a k čemu je to dobrý. Tak dej pak vědět......Průser je když na tebe zapomenou :lol:
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod CeLy » pon 19. bře, 2007 19:23

4Toman: Suhlas s tebou ze ja tiez ovela lepsie znasam chlad ako teplo a vydrzim toho viac ked mi je zima ako ked sa potim.
A ta "mraznička" - To je taka miestnost kde je -100 az -120°C, ale na vsetky konactiny ti daju specialne neoprenove rukavice alebo papuce, aby ti neodmrzly a si tam zavrety asi 1-2minuty. A pomaha to zlepsit odolnost organizmu, zmiernit bolesti chrbtice atd...
CeLy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 94
Registrován: čtv 28. pro, 2006 0:00
Bydliště: Slova-KIA

Příspěvekod Baxxse » úte 20. bře, 2007 11:31

Ma to taky blahodarne ucinky na ruzna revmaticka onemocneni...
Baxxse
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 381
Registrován: čtv 22. led, 2004 0:00
Bydliště: Cheb-Praha

 

Příspěvekod pavela » úte 20. bře, 2007 12:12

čínská sauna je božskej vynález, doporučuji každému návštěvníku Číny :lol: :lol: :lol:
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod Toman » úte 20. bře, 2007 12:43

Tak aspoň pavelo rekni co to je? Kdyzuzstonakous.... no myslim ze to je vobic sauna akorat te obskakujou nahy cinanky vid? :wink:
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod CeLy » úte 20. bře, 2007 14:07

No tak potom tu cinsku saunu musim rozhodne vyskusat! 8)
Len skoda ze ta cinska sauna nie je na Slovensku :cry: , aj ked aj taka slovenska sauna tiez nie je od veci- zavret sa v kupelni, obliect si spodiare, oteplovacky + nejaku tu zimnu bundu a doniest si tam 5 ohrievacov - to by skolilo aj vola 8)
CeLy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 94
Registrován: čtv 28. pro, 2006 0:00
Bydliště: Slova-KIA

Příspěvekod Ralph » stř 21. bře, 2007 0:28

Povezte mi pls neco o te krionizaci. Mam moznost to mit diky znamemu za dobrou cenu ale trochu se toho obavam.... :cry:
Ralph
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 101
Registrován: ned 28. bře, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Lada » stř 21. bře, 2007 12:35

Myslím, že ti tu moc lidí ani nic nepoví bo to nezažilo, radši použij vyhledavač a zkus pohledat případně někam tam napsat.

Nemám čas nic moc hledat jen tak v rychlsoti třeba zde:

http://www.karate-info.cz/index.php?clanek=723
http://www.karate-info.cz/index.php?clanek=745
http://www.xantypa.cz/articles_print.asp?idk=760&ida=2256
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00


Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron