Spánek

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

Spánek

Příspěvekod Jendis » pát 04. bře, 2011 13:02

Ohledně regenerace a zdraví se tu skloňuje ve všech pádech strava a kvalitní spánek. Stravu jsem změnil,to chce ale samozřejmě čas,než si tělo zvykne.
Problém mám se spaním. Díky práci (což je taky ve stádiu řešení - myslím změna práce)mám obrovskej spánkovej dluh,mám problémy s usnutím a celkem brzo se budím(plus do toho zdraví...teď,jak se často mění počasí,mne pořád budí klouby,s tím moc nenadělám).
Ovšem to,že spím třeba jen tři hoďky,pak se probudím a do rána čumím do stropu,to mne sere. Prášky do sebe rvát nechci,zkoušel jsem takový ty "babský recepty" ala mlíko s medem.......meduňku atd. Nic nezabírá.

Nemáte někdo ještě nějakej nápad,tip?????
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

 

Příspěvekod pm » pát 04. bře, 2011 13:19

Honziku, jedna z nejdulezitejsich veci, dobra otazka.

ideal strucne: yin/yang

ideal podrobne:

- vyhnout se konzumaci kafe, caje, nikotinu, alkoholu, cukru etc. po obede a dale, nejist sracky, pit hodne vody (z kolika % jsme voda? staci tusim 1% a telo ma zizen)

- cvicit - ne moc (kupr. tezky kardio 30 minut plus zvedne kortisol a to se pak spatne spi)

- v lete vstavat drive, chodit spat pozdeji, v zime chodit spat drive a vstavat pozdeji

- jit spat nejpozdeji v 22:30. spat, ne do postele :-D hodina spanku pred pulnoci a hodina spanku po pulnoci jsou uplne jiny level!

- min. 2 hodiny pred spanim omezit maximalne silne svetlo (zarivky etc.). tlumene svetlo, svicky etc. sehr gut

- spat mistnosti kde je uplna tma, nemit v loznici zadne elektro - blikaci, svitici

lehnes, usnes skoro kamzite, a vzbudis se na minutu presne. cosi jako "spankovy dluh" neexistuje - ld si mylsi, ze to napr. o vikendu dozenou, "naspi", ale nenaspi, telo je komplet rozhozeny, a to na hodne dlouho. necpat do sebe zadny prasky (!), pokud nedas dohromady zaklad (vuz vyse), ani babsky recepty nepomuzou.

uz vidim jak kazdej rekne, "ale ja to tak mit nemuzu, protoze... " protoze Tvoje volba, zmen praci, lifestyle.

zdravi (preje) a drzi palce
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod cohen » pát 04. bře, 2011 13:23

Zdar, u mna celkom zabera citanie v posteli poleziacky, do pol hodky chrnim, kniha na tvari :D

Blbe je, ked je knizka zaujimava, to potom citam aj do druhej - tretej rano a dopracujem sa k spankovemu deficitu.

Idealne je preto citat pred spanim nudne knizky :)
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Příspěvekod graver » pát 04. bře, 2011 13:23

pm píše:vyhnout se konzumaci kafe, caje, nikotinu, alkoholu, cukru etc. po obede

Já to vždycky říkal, že chlastat se má před obědem :wink:
Pokud jde o spánek, já musím mít svých 8 hodin, jinak nefungím. Někde jsem četl, že spánkový deficit se dohání dost dlouho a obtížně (tzn. ne že jeden den nespím, druhej spím 12 hod a jsem na normálu) a že naspat něco dopředu už nejde vůbec. Mně tedy rozhodně ne.
Z vlastní zkušenosti potvrzuju rozdíl kvality a účinku spánku před a po půlnoci (plus mínus)
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod pm » pát 04. bře, 2011 13:24

kua, co to jsou "poleziacky"? :-D
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod pm » pát 04. bře, 2011 13:25

graver píše:
pm píše:vyhnout se konzumaci kafe, caje, nikotinu, alkoholu, cukru etc. po obede

Já to vždycky říkal, že chlastat se má před obědem :wink:


proto vstavam s panackem becherovky (myslim vazne)
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Vrozkrokkop » pát 04. bře, 2011 13:27

Já dělám skoro všechny nešvary vo zmiňoval PM (mimo prášků, samozřejmě) a vcelku se vyspím (jak kdy, taky už jsem se trochu polepšil :D ), ale jak si na noc nevyvětrám a nevypnu topení, je z noci horor.
Znám i lidi, kteří neusnou, když nemají v pokoji fakt ledárnu.
Taky záleží na tom, kam si dáš postel.
Nejprve pokácím strom, zapálím dům a zabiju ženu
Vrozkrokkop
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 17. úno, 2009 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod pm » pát 04. bře, 2011 13:33

mno jo, ale ty si mladatko amigo :-D nechtej znat nesvary, co jsem provadel v tvejch letech :-) a spal jsem jak dudek :-D

jinak souhlas, dalsi dulezitej bod!
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod RBR » pát 04. bře, 2011 13:34

Pokud máš až tak narušený spánek jak píšeš tak ti babské recepty, homeopatika, byliny nepomohou. Návštěva odborného centra a nasazení prášků je tvá cesta z krátkodobého hlediska. Nejbližší centrum pro tebe, je myslím až Brně.
Žena takovým obdobím prošla (začalo ze stresů při studiu), nastudovala kopec literatury, zkusila kde co a skončila na práškách (stillnox). Tady si o něm něco přečti:http://www.lekarna.cz/stilnox-10x10mg-potahovane-tablety-1/ Prý není návykový. :wink: Pravda ale je, že si tělo vytvořilo postupně odolnost a musela zvyšovat dávku. (z 1/2 tablety na celou). Pokud baštíš do jedné tablety max. měsíc tak je to ok, pak začíná problém.
Až změnila práci a stabilizovala svůj denní režim, tak se to postupně ustálilo a prášky odbourala. Ale celá anabáze trvala dva roky.
Máš před sebou běh na dlouhou trasu, takže přeji mnoho štěstí.

RBR
Naposledy upravil RBR dne pát 04. bře, 2011 13:55, celkově upraveno 2
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod cohen » pát 04. bře, 2011 13:53

pm píše:kua, co to jsou "poleziacky"? :-D


poleziacky znamena, ze pri tom lezis :D
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

 

Příspěvekod pm » pát 04. bře, 2011 14:05

ha haaaa, ja myslel ze to je nejakej zanr, neco jako Pratchett fantasy nebo detektivka ha ha haaaa :D
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod cohen » pát 04. bře, 2011 14:10

nooo, pratchett je jeden z tych, pri ktorych si vyrabam spankovy deficit :D
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Příspěvekod levakbob » pát 04. bře, 2011 14:36

[quote="cohen"]nooo, pratchett je jeden z tych, pri ktorych si vyrabam spankovy deficit :D[/quote]

nápodobně :-)

Pro Jendise: nejen tělo je nutné "připravit" ke spánku (ad rady od pm), ale i hlava musí být čistá. Za sebe můžu jen doporučit jakoukoliv formu relaxace (viz např. Silvova metoda), kdy celý tělo před spaním relaxuješ. Mě to funguje tak, že téměř v jakémkoliv případě během pár minut spím jako zabitý a budím se včas, bez budíku a odpočatý. Navíc tělo si díky téhle automatizaci v hlubších hladinách zvykne a vytvoří se spouštěč, který funguje ve smyslu: tma+postel+polštář+peřina=spánek...
levakbob
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 16. dub, 2010 23:00

Příspěvekod Gino » pát 04. bře, 2011 14:54

Teda pm, to jsou zase rady... aby si nám z toho Jendise neudělal normálního klášterního eunucha :lol: Nepij alkohol, bež spát po desáté, moc necvič, před spaním se zavři na dvě hoďky nejlíp do zhasnuté koupelny - vážně tohle někdo dodržuje? :lol:

Jendo, jsi už dost starej na to, abys sám věděl kdy se ti spí lépe a kdy ne. Já jsem o dost mladší než ty a taky už vím, kdy se nevyspím (myšleno v jakých podmínkách atp.). Osobně bych se práškům nijak striktně nevyhejbal, pokud by mi mohli pomoci překonat nějaké období (například takové o kterém víš, že se moc nevyspíš) i když je jasné, že zdejší lidový léčitelé by ti je zavrhli :wink:

Jinak souhlas s RBR, je-li to tak zlé, že tě ti to nejen vadí (z pohodlnosti), ale kdy tě to omezuje v životě, tak to zkus přes ty odborníky, které ti doporučil.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod scout » pát 04. bře, 2011 15:04

jendis skus si na nete najit latku L-tryptofan ..neni to prasek spis prirodni latka aj. kombinace...treba by mohlo trochu pomoct..mi v rodine jsem si to uz koupili ..caf... :oops: ..
scout
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 464
Registrován: pát 17. srp, 2007 23:00

Příspěvekod pm » pát 04. bře, 2011 15:13

mno, Gino, kdybys mel tretinu zdravotnich problemu co Honzik (nevim, asi se neznate osobne, nebo?), mozna bys chodil spat hned po vecernicku (ja bych chodil spat uz pred nim)

prasek na spani je rychlejsi "reseni" (hura, vice chemie do uz tak zhuntovanyho tela), kazdy sam sveho stesti strujce, ja jsem jednoznacne proti

moje typy (z velke casti od cloveka, ktereho hodne moc beru, Paul Chek) jsou mozna opet rekneme ponekud oldschoolove - popularni easy reseni nebo ne, to je mi sumak. jakykoliv figl (babsky) nebo doplnek (chemie) neresi podstatu, a tou je lifestyle na h.vno

ja jsem osobne rad, ze se Jendis pochlapil, rekl si A DOST, a zacal se sebou neco delat, menit vse od zakladu. za to mu tleskam a fandim. mnich? pred sto lety jsme tak zili vsichni - vite ze pred sto lety a vice spali lide v prumeru 10 hodin+ ? my jsme se za poslednich x tisic let moc nezmenili, nas lifestyle za poslednich padesat sto naprosto diametralne, ergo jsme na tom jak jsme

znate kluci Sny Akiro Kurosawy? ten o ty vesnici bez elektriny? asi tak

zdravi
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod scout » pát 04. bře, 2011 15:14

a sakra sice jsou tam i nejake kontraindikace...ale vzdyt uz jsme z tech ecek trenovany ne.. 8) ...jinak bych caje udelane treba na miru nepodcenoval.... :wink: ... jo jo...kde¨ze je ten rum.... :lol: :lol: .. :wink: ..caf....
scout
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 464
Registrován: pát 17. srp, 2007 23:00

Příspěvekod Gino » pát 04. bře, 2011 15:23

pm, ale vůbec ne... v pořádku, však to, co jsi napsal, jsou takové obecné standardy (ty Jendis určitě sám zná)... jenom ty to dokážeš napsat tak hezky, že to zní jak výkum doktora Yatese z Medical Journal :wink:

Možná, že mám i víc než jednu třetinu, ale taky jsem mladší, takže kdo ví, jak na tom budu v jeho věku. Já bych jenom rád, aby se mu dostalo rad, která mu pomůže a tu jsem viděl u RBR. Jinak bychom se mohli dostat tam (tím tvým stylem), že Jenda nebude moct ani z domu a nebo lépe, se přestěhuje někam do nemocnice do uplně sterilního prostředí bez oken :lol: (to teď neber vůbec vážně, já mám Honzu rád - on ví, i když na něj tady někdy prsknu). To jsou takové rady nerady.

EDIT: ty prášky na spaní, jak jsem psal - když to z krátkodobého hlediska pomůže vyřešit problém (tedy spíše jeho projevy), tak proč ne... samozřejmě z dlouhodobějšího je to s nimi na prd stejně jako se všemi jinými prášky. BTW: jinak byl Honza docela supr chlap i předtím, než se "pochlapil".

graver - je to ale taky dost subjektivní, já si v pátek odpoledne vždy něco naspím dopředu, abych pak vydržel pařit až do rána - mě to funguje, jinak bych odpadl už po půlnoci :wink:
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod pm » pát 04. bře, 2011 15:38

- ad "vyzkum": bude to tim, ze se snazim neplkat, ale davat pokud mozno jasne odpovedi na jasne otazky. aim, shoot, kill. rychla reseni ve zdravotnich zalezitostech vsak funguji na papire nebo mozna tak kdyz se clovek vyseka na dalnici

- ad "obecne standardy" - zna je i petilete dite, ale naprosta vetsina dospelych je nepraktikuje, nebo? ty nejjednodussi a nejocividnejsi skutecnosti jsou ta nejvetsi tajemstvi, proto jejich lakonicky vycet

- ze nebude moci z domu, nebo ze bude muset zit v nemocnici, nebo v klastere (kam se doatne mym mnisskym stylem), o tom to prece neni, jsou-li to jak si sam napsal "obecne standardy" - anebo si protirecis. do Tebou zminovanych instituci se dostane spise tema praskama. prasky nevyresi problem ani z kratkodobeho hlediska - mozna se vyspi, ale telo zhuntujou zase na jinem levelu

moje "rady nerady" jsou rekl bych naprosto konkretni rady - mozna simple, ale ne simplistic
Naposledy upravil pm dne pát 04. bře, 2011 15:42, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Pec » pát 04. bře, 2011 15:41

Nehodí se před spaním koukat do počítače, světlo z monitoru údajně stimuluje mozek tak, že se nechce spát. :oops:
Pec
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 353
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00
Bydliště: Brno

Další

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron