Kyčle, kyčelní klouby

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

Kyčle, kyčelní klouby

Příspěvekod tombl » úte 19. říj, 2004 11:23

Zdar všeci,
zajímalo by mě, zdali máte nějaké tipy, či zkušenosti s(na) bolestmi kyčelních kloubů při nízkých postojích. Principálně mi jde o to, že když se rozcvičuju, tak jakmile jdu dolů a celou váhu těla mám na L či P noze a druhou nohu nataženou do strany(chodidla rovnoběžně - pokud to jde), tak mě nebolí šlachy, nýbrž mě bolí kyčelní klouby. Např.: u rozštěpu nejdu dolů protože mě bolí v určité výšce klouby, ne vnitřní šlachy...

PS: Snad jsem to napsal srozumitelně :?

Děkuju za všechny příspěvky
tombl
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř 09. čer, 2004 23:00

 

Re: Kyčle, kyčelní klouby

Příspěvekod Miro » úte 19. říj, 2004 12:44

Ok, ked mas natiahnutu lavu nohu a vaha tela je na zlozenej pravej nohe (vola sa to prave pubu), ktory bedrovy/kycelni klb Ta boli? Predpokladam, ze lavy? Ak ano, potom by sa bolest mala dat odstranit zmenou pozicie trupu voci noham - napriklad tym, ze sa nahnes dopredu alebo do inej strany. Je to tak? Alebo mas na mysli nieco uplne ine?

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Re: Kyčle, kyčelní klouby

Příspěvekod Hark » úte 19. říj, 2004 13:14

tombl píše:Zdar všeci,
zajímalo by mě, zdali máte nějaké tipy, či zkušenosti s(na) bolestmi kyčelních kloubů při nízkých postojích. Principálně mi jde o to, že když se rozcvičuju, tak jakmile jdu dolů a celou váhu těla mám na L či P noze a druhou nohu nataženou do strany(chodidla rovnoběžně - pokud to jde), tak mě nebolí šlachy, nýbrž mě bolí kyčelní klouby. Např.: u rozštěpu nejdu dolů protože mě bolí v určité výšce klouby, ne vnitřní šlachy...

PS: Snad jsem to napsal srozumitelně :?

Děkuju za všechny příspěvky

Zajdi si za nekym, komu ukazes, co delas, a kdo ti ukaze jak bys to mel delat. Popisovat ti neco by bylo nefer a nepomohlo by ti to.

a) zeptej se sveho ucitele / SiFu
b) zaplat si hodinu ci dve na rehabilitacnim/terapeutickem oddeleni
c) zajdi si na nejakou hodinu jogy

Jinak pro cviceni jsou jednoduche zasady: Nejdriv rozhybat a prohrat, pak teprve protahovat. A to prohrivani musi byt dukladne, tak 10-20 minut pohybu soustredeneho na pater a jednotlive klouby (krouzky v kloubech, behani, ohybani).

BTW. K dobremu cviceni patri i dobra dieta - na klouby a slachy to chce mit ve strave dostatecny prisun kolagenu, zelatina, sulc, chrupavky - at uz ve forme zabijackoveho sulcu, nebo Geladrin ci 'gumovi' medvidci Haribo :) Vubec, pri cviceni to chce vyvazenou stravu - ja treba zjistil ze opravdu POTREBUJU maso - treba jen jednou za tyden, ale bez neho pri cviceni chybi 'jiskra', gung - nebo jak to nazvat. Dravost.
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod wushi » čtv 21. říj, 2004 7:10

...súhlas...na kĺby treba hodne hariba, huspeniny (alebo aspiku), poprípade tlačenky a podobne...ak ti to nechutí, tak skús umelé prípravky s kolagénom...inak tá bolesť prejde pravidelným tréningom a yatui (naťahovanie, strečing)...s tým mäsom je to pravda, bez mäsa nemáš správny "odpal"... :wink:
wushi
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 923
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00
Bydliště: SR,Čína,...

Příspěvekod severin » čtv 21. říj, 2004 8:29

Znam par lidi,kteri maji problemy s kyclema,protoze k tomu meli dispozice.Udelali to nejlepsi,vykaslali se na na nizke postoje a vubec na ten styl a po porade s lekarem se venuji jinym bu.
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Re: Kyčle, kyčelní klouby

Příspěvekod Raptor » čtv 21. říj, 2004 10:29

Kyčle budou asi opravdu spíš o pozici, takže se zeptej někoho zkušenýho, kterýmu ukážeš, co přesně děláš a kdy a kde přesně Tě to bolí - pak Ti může poradit. Každopádně se ale kolagenovým přípravkům nevyhýbej, týdně slupni alespoň pytlík želatinových potvor ;) Kloubům a šlachám to jenom prospěje ...

Hark píše:... ja treba zjistil ze opravdu POTREBUJU maso - treba jen jednou za tyden, ale bez neho pri cviceni chybi 'jiskra', gung - nebo jak to nazvat. Dravost.


No tak já maso nejím cca 13 let a jiskra ani dravost mi rozhodně nechybí - řekl bych, že spíš naopak ;)
Raptor
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 553
Registrován: ned 12. zář, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod tombl » čtv 21. říj, 2004 12:07

2Miro: Přesně tak, jak píšeš. Bolí mě kloub u natažené nohy. Jakmile bych začal hýbat tělem, tak neudržím rovnováhu - ještě nemám tolik síly :oops: nebo to dělám špatně? Ještě bych měl dodat, že mě to dělá to samé u sidekicků :(

2Hark: Asi udělám všechno jak píšeš, ale na to rehábko se mi vážně nechce chodit....
tombl
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř 09. čer, 2004 23:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 21. říj, 2004 12:33

Tombl,

tak potom je to jasne a je to uplne elementarny problem. :wink: Proste zmen polohu ci uhol trupu voci danej nohe a bolest prestane - alebo sa opytaj akehokolvek ucitela bojovych umeni, nech ti to ukaze.
Mozes si to natrenovat aj sam: proste sa postav k stolicke, tak aby si sa dlanami mohol pohodlne opierat o operadlo a dvihaj nohu do strany na sposob sidekicku, ale pomaly. V mieste, kde pocitis bolest, sa zastav a zmen polohu trupu (nahni sa dopredu, dozadu, do oboch stran) a uvidis, ze bolest prejde. A podobne i v pubu ci inych nizkych postojoch. Alebo chod do spagatu (rozstepu) a v bode, kde citis bolest v klboch sa proste nahni v oblasti panvy dopredu a bolest sa strati. Atd, neboj sa poexperimentovat a daj vediet, ako si dopadol. Good luck.

Miro
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Kocka » čtv 11. lis, 2004 15:12

Mam podobny problem. Nejde sice primo o bolest, ale kdyz jdu jakoby do rozstepu, tak se v urcitem bode zastavim a dal to nejde - pritom citim, ze to nebrzdi svaly ani slachy, ale prave klouby v kyclich. Zadna zmena polohy tela nezabira. Je mi jasne, ze hodne je dano anatomii, ale stejne by me zajimalo, jestli se ty klouby taky daji nejakym zpusobem "protahnout" nebo uvolnit.
Hlavne mi nerikejte, at se na to vykaslu, protoze rozstep je na nic :wink: . Ono to totiz vadi i ve spouste jinych postoju a pohybu - a tam uz to na nic neni. Diky
Kocka
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 67
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 11. lis, 2004 15:28

Kocka, povedane jednoducho: neexistuje. Neexistuje ziaden anatomicky dovod, ktory by Ti mohol zabranit urobit rozstep ci snuru. Takto na dialku Ti ale nemozem povedat, kde robis chybu, porad sa so svojim ucitelom.

Miro
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

 

Příspěvekod wushi » čtv 11. lis, 2004 15:35

Miro, fakt díky, odpoveď z ktorej vie tak možno prd...aj mne učiteľ (bývalý :twisted: :lol: ) na toto povedal: málo sa rozťahuješ...pritom som yatui robil každý deň minimálne 30min....tak naozaj neviem, kde je problém...tiež ma držia kĺby, šľachy sú v pohode, svaly tiež, tak čo s tým? :?:
wushi
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 923
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00
Bydliště: SR,Čína,...

Příspěvekod Anonymní » čtv 11. lis, 2004 15:54

Sak vravim, Wushi, neexistuje. Ne-e-xis-tu-je. Nieco robis spatne, ale klby v tom nemozu hrat rolu. Len nechci po mne, aby som Ti takto na dialku zistil, co robis spatne. Podumaj, pospekuluj, poexperimentuj. Urob si z toho zenovy koan ci sa zacni pohybovat nepretrzite systemom z pubu cez pubu do pubu, alebo s chodidlami na meter a pol od seba a nic ine, ziadna normalna chodza, ziadne normalne stanie - a urcite na to prides.

Miro
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Kocian » čtv 11. lis, 2004 22:59

Zdravim vsechny.
Povolanim jsem fyzioterapeut a tady se vari tak trochu i moje polevka :)
Neni pravda, ze tento problem (Tombl) nemuze souviset s anatomickym vybavenim kazdeho individua. Existuji i takove poruchy jako dysplazie kycelnich kloubu. Ve zkratce jde o vrozenou nebo v prubehu motorickeho vyvoje ziskanou vadu, kde se jamka kycle zkratka nevytvori nebo se vytvori nekompletne. Tito jedinci pak maji ruzne potize v dane oblasti, popr. v bedrech nebo kdekoli v hybnem systemu. V nejhorsim tito lide konci drive nebo pozdeji na operacnim sale, kde jim ortoped kloubni jamku "dodela" stepem z panevni kosti (operace strisek kycle dle Boswortha). Takove kycle jsou mene pohyblive a drive se opotrebuji - mene plochy kloubu, vetsi zatez...(artroza :( )
Mohou existovat i dalsi duvody pro jasne omezeni pohyblivosti kycle (m. Pertes napr. uz u malych deti)....
Nejcasteji jde o tzv. funkcni poruchu, ktera je snadno odstranitelna fyzioterapeutem (blokady v oblasti beder, sakroiliakalnich kloubu nebo samotne kycle)

Tombl: Co s tim uz tady nekde zaznelo - zkus se nechat prohlednou nekym, kdo se hybnym systemem zabyva (ortoped nebo radsi fyzioterapeut) a uvidis, co ti rekne. Pokud zjisti, ze objektivni duvod pro tve problemy neni, pak nelze nez souhlasit s Mirem a dalsimi. Poloha jednotlivych casti tela vyrazne ovlivnuje hybnost i ve vzdalenych kloubech - segmentech
Kocian
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 27. bře, 2004 0:00

Příspěvekod Anonymní » pát 12. lis, 2004 3:34

Vdaka za nazor experta, ale keby mali nejake skutocne vazne dysfunkcie, vsimli by si toho uz davno, nie iba teraz pri robeni rozstepu. Typickym prikladom je sed v extremnej polohe padmasany, lotosovy sed. Netrenovany clovek ju neurobi a uplne prirodzene dava vinu za problem svojim bedrovym klbom - comu inemu? Pravda je vsak uplne inde. Daleko viac za problem padmasany zodpoveda mala ohybnost spodnej casti chrbtice, nez bedra. Podobne s rozstepom.

Miro
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » pát 12. lis, 2004 6:16

Spodna cast chrbtice = cesky bedra, anglicky low back nebo lumbar spine. To jen abychom si rozumeli. Samozrejme ten problem nemusi byt a ani casto neni v kyclich samotnych, nicmene je tu ta moznost.
Co se tyka tech dysplazii, existuji stupne od uplne banalnich (kde si toho clovek vsimne az v extremni poloze - napr. rozstep nebo lotosovy sed :) ), ktere v beznem zivote prakticky neprekazi, az po tezke, vyzadujici vyse zminenou operaci.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » pát 12. lis, 2004 6:17

...to jsem psal ja.

Ales Kocian
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod wushi » pát 12. lis, 2004 6:42

konečne rozumné a kvalifikované odpovede...Miro, ja s tebou súhlasím, len jedno si sa chlapa neopýtal - nemáš problémy s celkovou pohyblivosťou bedier? a v tom môže byť pes zakopaný...ak som príliš zarýpal, sorry... :) :wink:
wushi
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 923
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00
Bydliště: SR,Čína,...

Příspěvekod Harutomo_Yasumizu » pát 12. lis, 2004 7:34

Kocian: Podle ortopedů a podobnejch(nicneznajících) jsem úplně zdravej člověk a jeden mě zoufale málem seřval a sem mu v očích vyděl že si neví rady. Další že to nemůže bolet, a že snad kecám, někdy jim mám chuť už vrazit. - toť o našich doktorech, co říkaly na mé různé problémy.
Harutomo_Yasumizu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Kocka » pát 12. lis, 2004 10:27

Nechtela jsem si delat alibi nejakou fyziologickou anomalii, ale neco v tom byt musi. Napriklad muj pritel ma kycelni klouby volne jako mimino a pritom necvici o nic vic nez ja - proste je takove ma.
I kdyz - mozna, ze ten divny je on ... :)
Kocka
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 67
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00

Příspěvekod MaJ » pát 12. lis, 2004 10:35

..
Naposledy upravil MaJ dne pát 10. srp, 2007 16:43, celkově upraveno 1
MaJ
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 69
Registrován: ned 30. bře, 2003 23:00

Další

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků

cron