OBRATENE DYCHANIE

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

OBRATENE DYCHANIE

Příspěvekod etela » pát 19. lis, 2004 9:09

Zdravim Vas,

nakolko sa na tomto fore stretava skupinka ludi, ktori nielen sedia za kompom a prispievaju do fora, ale PREDPOKLADAM, ze aj cvicia, chcem vas poprosti, ak by ste sa chceli vyjadrit, respek. podelit s vasimi skusenostami, zazitkami, prezitkami, celkovym vnimanim pri praktikovani OBRATENEHO DYCHANIA.

dakujem
:roll:
etela
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon 15. lis, 2004 0:00

 

Příspěvekod Virgee » pát 19. lis, 2004 9:26

Co to je Obrácené dýchání?
Virgee
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 313
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00

Příspěvekod WT_Martin » pát 19. lis, 2004 9:44

Virgee píše:Co to je Obrácené dýchání?


"Taoisticky" zpusob dychani. Nadech - bricho dovnitr; vydech - bricho ven.
<b>Martin Kysela</b>
Lamga Hungkyun Gungfu
林家洪拳功夫
linie: klášter Siulam - Jisin simsi - Hung Heigun - Luk Achoi - Wong Taai - Wong Keiying - Wong Feihung - Lam Saiwing - Lam Jou - Lam Jansing - Pavel Macek
WT_Martin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 15. dub, 2003 23:00
Bydliště: Tady a teď

Příspěvekod Anonymní » pát 19. lis, 2004 10:00

Pri obratenom brusnom dychani sa pri nadychu brucho stahuje, naopak pri vydychu sa brucho "vyduva" je to opak dychanie, ake bezne "praktikujeme" aby sme si uzivali zivot

:lol:
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » pát 19. lis, 2004 10:19

WT_Martin píše:
"Taoisticky" zpusob dychani. Nadech - bricho dovnitr; vydech - bricho ven.


mas s tym aj nejake skusenosti? :?:
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod WT_Martin » pát 19. lis, 2004 10:25

Anonymní píše:mas s tym aj nejake skusenosti? :?:


Nejake ano, ale nevidim na tom nic natolik zajimaveho, zvlastniho a ezoterickeho, aby se to tu probiralo. To rovnou muzeme zalozit diskusi o mrkani jednim okem nebo hybani usima.

Obracene dychani je jen prostredek. Soucast nejakeho komplexniho cviceni, zejmena v oblasti qigongu/heigungu. Nic vic, nic mene. Ale Miro by mne urcite mohl doplnit/opravit...
<b>Martin Kysela</b>
Lamga Hungkyun Gungfu
林家洪拳功夫
linie: klášter Siulam - Jisin simsi - Hung Heigun - Luk Achoi - Wong Taai - Wong Keiying - Wong Feihung - Lam Saiwing - Lam Jou - Lam Jansing - Pavel Macek
WT_Martin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 15. dub, 2003 23:00
Bydliště: Tady a teď

Příspěvekod etela » pát 19. lis, 2004 10:40

WT_Martin píše:
Nejake ano, ale nevidim na tom nic natolik zajimaveho, zvlastniho a ezoterickeho, aby se to tu probiralo. To rovnou muzeme zalozit diskusi o mrkani jednim okem nebo hybani usima.



WT_Martin, respektujem tvoj nazor, ale musim napisat, ze ja si myslim nieco ine. Obratene dychanie je nielen ze zaujimave, ezotericke, ale aj zvlastne.

myslim, si, ze rozoberat cely proces co sa deje od vyslania myslienky na "mrknutie oka" az po samotne prevedenie ukonu, by bolo nadmieru zaujimave tiez, nakolko to robime tak intuitivne, ze si pritom ani neuvedomujeme, co sa v nasom tele vlastne deje :lol:

co ta v poslednom case zaujalo?

ako sa ty prepinas na obratene dychanie? pocitujes nejake zmeny pri obratenom dychani v porovnani s "normalnym dychanim"
myslis si, ze mozes aj v sne obratene dychat

:?: :twisted: :roll: :P 8O
etela
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon 15. lis, 2004 0:00

Příspěvekod etela » pát 19. lis, 2004 10:52

WT_Martin píše:Ale Miro by mne urcite mohl doplnit/opravit...

Preco by ta mal Miro opravit, respektive doplnat???
Bud sam sebou a nenechaj druhych sa za teba vyjadrovat.
8) 8O
etela
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon 15. lis, 2004 0:00

Příspěvekod WT_Martin » pát 19. lis, 2004 10:56

etela píše:
WT_Martin píše:Ale Miro by mne urcite mohl doplnit/opravit...

Preco by ta mal Miro opravit, respektive doplnat???
Bud sam sebou a nenechaj druhych sa za teba vyjadrovat.
8) 8O


Ja svuj nazor mam a stojim si za nim, to se neboj. Zaroven nikoho nezadam, aby se vyjadroval _za mne_.

Miro je v teto oblasti hodne vzdelany a urcite by jeho komentar k tomuto tematu byl prinosny. Doufam, ze mne doplni, protoze by mne jeho nazor zajimal. Tot vse.
Naposledy upravil WT_Martin dne pát 19. lis, 2004 11:03, celkově upraveno 1
<b>Martin Kysela</b>
Lamga Hungkyun Gungfu
林家洪拳功夫
linie: klášter Siulam - Jisin simsi - Hung Heigun - Luk Achoi - Wong Taai - Wong Keiying - Wong Feihung - Lam Saiwing - Lam Jou - Lam Jansing - Pavel Macek
WT_Martin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 15. dub, 2003 23:00
Bydliště: Tady a teď

Příspěvekod WT_Martin » pát 19. lis, 2004 11:02

etela píše:WT_Martin, respektujem tvoj nazor, ale musim napisat, ze ja si myslim nieco ine. Obratene dychanie je nielen ze zaujimave, ezotericke, ale aj zvlastne.

myslim, si, ze rozoberat cely proces co sa deje od vyslania myslienky na "mrknutie oka" az po samotne prevedenie ukonu, by bolo nadmieru zaujimave tiez, nakolko to robime tak intuitivne, ze si pritom ani neuvedomujeme, co sa v nasom tele vlastne deje :lol:


Ja si hlavne myslim, ze premyslet o techto vecech nema smysl absolutne zadny. Dulezite je to cvicit a pochopeni prijde samo. Zamerovat na smysl proudeni energie, stagnaci qi a dalsi veci je IMHO absolutni hloupost, pokud clovek nezna svoje telo, jeho reakce na urcite podnety a neni schopen sam se sebou rozumne pracovat.

Obracene dychani je pouze nastroj, ktery podporuje nejaky "vyssi zajem" - napriklad nektere sestavy qigongu se cvici s obracenym dychanim; nektere meditacni techniky se provadi s timto zpusobem dychani. Pak to ma efekt. Ale podruzny, resp. podrizeny onomu cviceni.

etela píše:co ta v poslednom case zaujalo?

ako sa ty prepinas na obratene dychanie? pocitujes nejake zmeny pri obratenom dychani v porovnani s "normalnym dychanim"
myslis si, ze mozes aj v sne obratene dychat


V posledni dobe se zameruju spise na jine veci.

"Prepinani se na obracene dychani" - opet si myslim, ze premyslet nad timhle je zbytecne. Prechod na obracene dychani v ramci nejakeho cviceni nevidim jako nejak extremne obtizny. Je to relativne (vicemene) prirozena vec.

Jak dycham ve spanku opravdu netusim, nikdy jsem se nepozoroval, vzdycky jsem to zaspal. ;-) Myslim si ale, ze je to opet uplne jedno.
<b>Martin Kysela</b>
Lamga Hungkyun Gungfu
林家洪拳功夫
linie: klášter Siulam - Jisin simsi - Hung Heigun - Luk Achoi - Wong Taai - Wong Keiying - Wong Feihung - Lam Saiwing - Lam Jou - Lam Jansing - Pavel Macek
WT_Martin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 15. dub, 2003 23:00
Bydliště: Tady a teď

 

Příspěvekod etela » pát 19. lis, 2004 11:07

WT Martin: dakujem za tvoje postrehy a reakcie na moje impulzy.
chcem ta len upozornit mierne vyberanym sposobom :twisted: , ze moja tema je venova zazitkom pri aplikovani dychania pri cviceni a nie o premyslani nad obratenim dychani pri caji o "piatej" .

pozdravujem ta a prajem ti, nech ti volne prudi chi celym telom :roll:
etela
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon 15. lis, 2004 0:00

Příspěvekod WT_Martin » pát 19. lis, 2004 11:11

etela píše:WT Martin: dakujem za tvoje postrehy a reakcie na moje impulzy.
chcem ta len upozornit mierne vyberanym sposobom :twisted: , ze moja tema je venova zazitkom pri aplikovani dychania pri cviceni a nie o premyslani nad obratenim dychani pri caji o "piatej" .

pozdravujem ta a prajem ti, nech ti volne prudi chi celym telom :roll:


V tom pripade jde asi dost tezko odlisit vliv obraceneho dychani od samotneho cviceni, anebrz je to dost svazane a zavisle na konkretnim cviceni, ze...

OK, nechme to byt. :-) Vivat new age. ;-)
<b>Martin Kysela</b>
Lamga Hungkyun Gungfu
林家洪拳功夫
linie: klášter Siulam - Jisin simsi - Hung Heigun - Luk Achoi - Wong Taai - Wong Keiying - Wong Feihung - Lam Saiwing - Lam Jou - Lam Jansing - Pavel Macek
WT_Martin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 15. dub, 2003 23:00
Bydliště: Tady a teď

Příspěvekod Fireball » pát 19. lis, 2004 11:38

Obrátene dýchanie sa nazýva Taoistické aj preto, že tu je snaha o návrat k prirodzenosti - všimnite si ako dýchajú deti.

Tiež sa vraj používa v boji, pretože pri nádychu spevnie spodná časť tela a nie je taká zraniteľná ako pri klasickom nádychu.

Pat
Fireball
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 424
Registrován: stř 09. čer, 2004 23:00

Příspěvekod Miro » pát 19. lis, 2004 12:14

Obratene ci taoisticke dychanie je nesmierne dolezite pre prax vnutornych stylov bojovych umeni a tiez pre vsakovake druhy meditacii a inych experimentov, napriklad taoistickych metod delenia tela (rozumej oddelovania tela a duse atd.). Mnoho znamych ci kvalitnych bojovych umelcov tvrdi, ze bez nacviku obrateneho dychania sa nedaju dosiahnut hlbsie stavy prace s vnutornou energiou atd...
Avsak osobne si myslim, ze vedome a regulovane obratene dychanie tiez nie je velmi prospesne - idealne by sa vsetko malo odohravat samo od seba, prirodzene, bez akejkolvek vedomej aktivity ci utrpneho snazenia. A to plati aj pre obratene dychanie. Osobne mam tu skusenost, ze moje dychanie sa samoreguluje - ked je treba buddhisticke (normalne) dychanie, dycham takto, ak je treba taoisticke (obratene), telo si prehodi vyhybku samo od seba - a myslim ze je tomu tak uplne u kazdeho: skuste si dat par uderov naprazdno do vzduchu a myslim, ze telo kazdeho cloveka bude prirodzene reagovat tym, ze pocas uderov telo bude vydychovat a brucho sa mierne vyklenie von...
Jeden maly experiment na zvysene precitenie vnutornej energie pomocou obrateneho dychania: skuste chvilu dychat obratene a pozorovat svoju kozu, najlepsie na rukach, ale moze byt akakolvek ina cast tela ci cele telo. Po chvili by ste mali pocitovat male napatie, cosi ako "priliehavy oblek" ci vrstvicku jemneho a makkeho "potapacskeho skafandru" ci nejake pribuzne pocity. Tento "oblek" vsak moze expandovat a vystupovat mimo hranice tela ci sa scvrkavat a vstupovat dovnutra tela. Samozrejme by mal byt kontinualny a pokryvat celu oblast tela (vcitane tvare ci lebky). Uvedeny popis cvicenia precitovania obleku je jedna zo zakladnych metod na cviceni jin(u) - vnutornej energie, pouzivanej v bojovych umeniach...
Avsak rozhodne neodporucam experimentovat s obratenym dychanim do velkych hlbok ci velmi intenzivne bez vedenia ucitela - epilepsia je konkretny priklad co dokazu zbludene energie, ktore zoskratuju v mozgu. Jak hovori Basso:
"Pomalu, slimacku,
polez na horu Fuji."

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod etela » pát 19. lis, 2004 14:02

Miro píše: Jak hovori Basso: "Pomalu, slimacku, polez na horu Fuji."
Miro


dakujem za vyjadrenie ako aj za tip na cvicenie. uplne s tebou suhlasim. "Pomalu slimacku, polez na horu Fuji" toto by mohlo patrit uz aj do fora o Kung fu prisloviach.
prajem ti pekny den

:P
etela
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon 15. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Anonymní » pát 19. lis, 2004 18:01

Miro píše:J
Avsak rozhodne neodporucam experimentovat s obratenym dychanim do velkych hlbok ci velmi intenzivne bez vedenia ucitela - epilepsia je konkretny priklad co dokazu zbludene energie, ktore zoskratuju v mozgu.

Miro


Tak to je dost odstrasujuce, poznas aj niekoho, komu sa nieco podobne stalo?

ly
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Miro » pát 19. lis, 2004 18:38

Nastastie nie. Ale v skutocnosti takych ludi bolo zrejme hodne. Napriklad v knihe "Road to Heaven. Encounters with Chinese Hermits" autor Bill Porter robi interview s jednym slepym Taoistom:
- What happened to your eyes?
- Taoist practice can be dangerous. I did something wrong, and they went out like a couple of candles.
Dost sa vsak povrava o podivnych nahlych umrtiach napriklad v style White Crane.
Zase na druhej strane, trochu sialenstva je nevyhnutna sucast kazdej dobrej praxe, bez toho sa to neda. :wink:

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Ninja » pát 19. lis, 2004 18:54

no nieje to sice nic s epilepsiou ale ak chces tak ti mozem povedat co sa stalo mne ked som sam experimentoval s qi gongom, a falun gongom, ako som sa snazil premiestnovat energiu cez chrbtovu cast, tak mi tam ostalo nieco z tej energie stagnovat a pocitil som to tak ze ma tyzden nesmierne bolela chrbtica a cele telo a odvtedy nechodim do nejakych tychto extremov cvicim iba zakladne qi gong cvicenia ziadne specialne premiestnovanie enrgie na ktore treba uz aj poriadneho ucitela, takze tolko moje skusenosti . neni zac :lol:
naše ruky sú dvere neprepúšťajúce nepriateľa a naše nohy kladivo, ktoré ho môže zabiť.
Ninja
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 133
Registrován: pon 15. lis, 2004 0:00
Bydliště: dom

Příspěvekod ly » pát 19. lis, 2004 19:58

Dakujem :lol:

Ja som zase volakde citala, ze nespravnym praktikovanim qigongu moze vzniknut ochrnutie koncatin, rozne uzkostne poruchy, schizofrenia a pod.

Aj ked verim tomu, ze je to ako bezhlavo vyjest cely obsah lekarnicky, tiez by som sa asi necitila najlepsie. Takze smelo vzhuru do nebe...
A dufat, ze mi telo napovie, ze sa blizim k pruseru.

A tiez, ze mi Etel odpusti toto male off topicnutie. :oops:
ly
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 178
Registrován: čtv 26. srp, 2004 23:00
Bydliště: Taipei/BA

Příspěvekod chonglee » pát 19. lis, 2004 20:59

no jestli se ti chce investovat pár stokorun skus si koupit knížky čung jüan čchi kung(už to tady někde běželo)jsou tam základní techniky poměrně solidně vysvětlený,i návody jak a co praktikovat.určite neochrneš nebo nezešílíš nebo něco podobnýho.výhodou je že ty knížky nejsou zas až tak moc reklama na:přihlaš se k nám na seminář mi tě to naučíme,narozdíl od jinejch.ja je mám taky a za špatnou investici to nepovažuju.

ahoj
chonglee
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 30. kvě, 2004 23:00

Další

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron