Jóga a BU

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

Jóga a BU

Příspěvekod Anonymní » pon 28. bře, 2005 16:19

Mno, tak jake mate skusenosti s jogou? Myslite ze praktikovani jogy muze pozitivne ovlivnit vase snazeni v cviceni BU? Napr ja se snazim cvicit jogu asi rok, ale BU nedelam zadne, takze ode me se niceho zajimaveho asi nedockate :-) Nicmene co vy?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

 

Příspěvekod Toman » pon 28. bře, 2005 18:46

Kdyz vstane z postele, ale co teprve kdyz v ni porad jeste je vid? :lol:
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod mao » úte 29. bře, 2005 9:10

ukropcany píše:Joga je určite super doplnok k BU, pretože tak ako majú BU vymakanú metodiku boja, tak joga má takto vymakanú metodiku uvoľnenia (hovorím o joge ako fyzickom cvičení). Aj tu však platí to isté čo o BU - musí byť dobrý učiteľ, inak je to strata času... moja žena rok chodila do "Joga v dennom živote" a nič sa nenaučila, celú dobu len spali a meditovali. Teraz má učiteľa, ktorý im nedá vydýchnuť a výsledky sú absolútne neporovnateľné... na svoj vek a rozmery som celkom slušne rozťahaný, ale čo ona dokáže zo sebou spraviť po vstaní z postele ja so sebou neurobím asi nikdy...


zdravim, nahodou chodim take do Joga v dennim zivote. Tady v Praze je hodne kurzu. Kazdy civicitel je jiny. Jeden klade duraz na relaxaci a jiny ma radsi poradny zahul. To neni problem toho systemu, ale cvicitele. Navic tvoje zena tam nechodila kazdy den, ne? Takove cviceni jednou tydne slouzi k tomu, aby si clovek uvedomil chyby. Jogin by mel cvicit kazdy den sam. Nikdo jiny to za nej neodcvici. Coz ja delam minimalne kazde rano. Relaxaci, nebo spani jak tomu rikas je treba velmi trenovat. Lidi to nebavi, ale malo kdo to ovlada. Je to jeden z nejdulezitejsich aspektu asan (pozic). Nejen natahnout urcite svaly, ale predevsim uvolnit zbytek.

Cilem jogy NENI to co popisujes. Cilem jogy je ovladnuti cinnosti mysli. Vsechna telesna cviceni maji smerovat k jednomu. K tomu aby clovek vydrzel bez hnuti dlouhou dobu. Asany maji odbourat ztuhlost, ktera je prekazkou pro tok prany. Patandzali take mluvi pouze o jedne asane - to je ta ve ktere clovek ovladne sve telo - bude nehybny a ovladne svou mysl - ta se dostane do puvodniho, nepromenliveho stavu. Joga neni zdravy zivotni styl v dnesnim pojeti. Proto vetsi roztazeni v zadnem pripade neznamena vetsi pokrok v joze. Je to jen pripravne cviceni nic vic. Vedlejsi produkt. U nas v kurzu je plno takovejch zenskejch co chteji zit zdrave a navic je joga svym zpusobem moderni. To je dle meho nazoru naproste nepochopeni byt se snazi sebevic k nicemu to nepovede.

Nedavno vysla v nakl. DharmaGaia kniha Upanisady prelozena od Dusana Zbavitele - coz je vyber nekolika Upanisad. Je tam jeden z prvnich predpisu ohledne jogy. Tam se pravi ze prvni pokrok v joze se pozna tak, ze cvicenec ztrati telesny pach a ma malo stolice i moči. Prestane byt chtivy a jeho mysl je klidna. O nejakem protahovani a krouceni se tam nerika ani slovo. V modernim pojeti ma clovek hodne pit, alespon 3litry denne - vidime to na tech blaznivejch zenskejch jak vsude tahaji vodu jako by byly nemocne a v laznich. To ale pak nebudou mit malo moči. Takze pozor neplest si jogu a strecing jak to dela tvoje manzelka. To neni chyba jogy.

Ale videl bych prinos pro BU. Je to stejny prinos jako ma Zen. Zenova meditace je prakticky stejna jako dela jogin. Uklidneni mysli - odpoutani se. Nebude ovladnut emocemi. A je jasne jake muzou mit emoce dopady na reakcni doby a celkovou schopnost vyhodnoceni situace.

http://www.dharmagaia.cz/index.php?pg=knihy&kt=upanisady
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

Příspěvekod bruce » úte 29. bře, 2005 9:13

a vy viete meditovat???skusal som ale to my nejde sa uvolnit stale musim na nieco mysliet
bruce
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 321
Registrován: ned 20. úno, 2005 0:00

Příspěvekod mao » úte 29. bře, 2005 14:30

ukropcany píše:4mao - ja som písal o joge špeciálne ako o pohybovom cvičení. To čo joga skutočne je a nie je, nie je téma na mňa, ale na ňu. Osobne si myslím, že odkedy cvičí u Blesáka a Poláška (poznáš?), tak v tom má celkom jasno. Čo som ja čítal o JVD® a čo som od kdekoho počul, tak je to hlavne baňa na prachy, budovanie ilúzií a modlenie k živému polobohu (Mahéšvarananda)... však kvôli tomu aj u nás na "joga do škôl" tak útočili, keď videli čo sa deje vo Viedni... no a keď minister školstva je jeden z jeho poskokov... :roll: ...kurňa, zas by sa zišiel grcací smajlík... ale neber to osobne, možno (verím) si na tom lepšie...


o tech dvou jsem slysel. ale nikdy jsem je nevidel. Maji prednasky o joze na univerzite komenskeho. v ramci univerzity 3 veku.

o joze nemuzes psat jen jako o pohybovem cviceni. to potom neni joga. to je jako kdybys psal o nejakym bu napr karate jen jako o filosofii. A to zni jako nesmysl ne? Nejde vypustit to nejpodstatnejsi a tem troskam rikat je to a to. neplest si strecing a jogu. navic meditace je taky fyzicke cviceni. Zkus si na hodinu sednout a ani se nehnout a uvidis.

co se tyce toho uctivani, tak idioti se najdou vsude. jde to mimo me, nebo je to zdroj me zabavy. Ja jsem mel asi stesti, potkal jsem jich jen par. Vzdycky to koncilo tak, ze jsem jim na hodine odporoval pokud rikali nesmysly tak jsem se hadal. Pak se krotili. Kazdopadne "svami Mahéšvarananda" nerozumi evropske kulture a to je tu uz desitky let. Tak si rikam, ze jestli nase pochopeni jogy je patrne o neco horsi nez jeho evropske kultury, tak to teda musi bejt. A co se tyka "bani na prachy" tak to je zhruba podobne drahy jak konkurence. Muzes sehnat levnejsi, ale i drazsi. A me se tam cvici docela dobre. Alespon tady v praze. Dojdu na konec toho jejich systemu a poohlednu se i jinde.

No a do skol bych to klidne zavedl. u vas na slovencku katolici rvali ze je to asijske nabozenstvi. Cetl jsem nejaky slovensky katolicky casopis. Musel jsem se smat. Zapomeli ze Krestanstvi je Asijske nabozenstvi take. Nebo snad chteji tvrdit ze Israel je v Evrope?

doufam, ze jsem na tom lepe. ja studuju primo zdroje (upanisady, jogasutru). O joze nemam zadne iluze. Vedel jsi napr. ze sekta Om-sinrikjo znama svym sarinovym utokem v Tokijskem metru byla ve svem zacatku kurzem jogy? To se ptam vzdy kdyz mi nekdo rika o mirumilovnosti jogy.
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

Příspěvekod jox » úte 29. bře, 2005 14:32

bruce píše:skusal som ale to my nejde sa uvolnit stale musim na nieco mysliet
To je normální a přirozenej stav lidský mysli. Teprve trpelivym a soustavnym cvičením (a pokud možno s vedením někoho zkušenějšího) se to dá opatrně a po kouskách vyhladit. Nejni to vo nic jednodušší než celý BU :wink: . Takže hurá do toho 8)
___
Jox
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod jox » úte 29. bře, 2005 14:42

mao píše: Zapomeli ze Krestanstvi je Asijske nabozenstvi take. Nebo snad chteji tvrdit ze Israel je v Evrope?

:lol: Bingoooo :lol: Víš co mi řikal jeden muj katolickej kámoš? ®e křesťanství je vlastně spíš africký náboženství :twisted: Prej před dobou Mohameda byla naprostá většina křesťanů severoafričani 8)
A Stát Izrael chtěli před sto lety prej taky nejdřív založit né v historickym území (Palestina) ale v ňáký zapomenutý voblasti Afriky... 8)
___
Jox
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Anonymní » úte 29. bře, 2005 16:30

Tak to me prekvapilo jak se tahle diskuze rozrostla...
2ukropcany: jaks to myslel s tim co tvoje manzelka dokaze po vstani z postele?
O JVDZ mi rikal kamos: pry se tam byl podivat za (nebo se) svoji svoji holkou, ale kdyz videl jak se tam modli ke vsemu moznemu, tak byl celkem zdesen... S cimz souhlasim protoze pokud vim tak jakekoliv kulty osobnosti a zosobnovani bozstev (nebo jakehokoliv nadprirozeneho principu) je v rozporu s filosofii jogy... Uz asi pul roku cvicim jogu docela intenzivne podle Van Lysbetha (resp. Svamiho Sivanandy) - tim myslim ze cvicim az na vyjimky prakticky kazdy den cca 30 minut az hodinu (kdyz je cas tak i vic)... Bohuzel jsem se zatim nerozhoupal k "hledani mistra" :-)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » úte 29. bře, 2005 16:38

Tim jsem chtel rict ze prozatim cvicim jen podle knizek. Ale docela dlouho trvalo nez jsem narazil na takove ktere by byly fakt pouzitelne...
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod mao » úte 29. bře, 2005 16:57

JAQ píše:Tim jsem chtel rict ze prozatim cvicim jen podle knizek. Ale docela dlouho trvalo nez jsem narazil na takove ktere by byly fakt pouzitelne...


Van Lysbeth neni spatny, ale protireci si. coz by u jogoveho gurua nevadilo, protoze jogovy guru ti rekne to co potrebujes slyset abys postoupil dale a ne to co je obecne nemenna pravda. Ale taky to nepise do knih, protoze by z toho vznikl blabol. Ale Van Lysbeth je evropan, tak me to u nej prekvapuje. I jeho pojeti jogy je evropske.

Ty rozpory se tykaji predevsim zpusobu jogoveho dechu, coz je dost podstatna vec. Srovnej Pranajama a Ucime se joze a uvidis.
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

 

Příspěvekod Anonymní » úte 29. bře, 2005 18:06

2mao: Tim evropskym pojetim myslis konkretne co? Prozatim rozhodne moc diky!
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » úte 29. bře, 2005 18:08

Sakra sorry zase jsem se zapomel podepsat:-)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod mao » úte 29. bře, 2005 18:25

Anonymní píše:2mao: Tim evropskym pojetim myslis konkretne co? Prozatim rozhodne moc diky!


no tim myslim to, ze se snazi skloubit jogu s zdravym zivotnim stylem v evropskem pojeti. Zdravy zivotni styl - to je v podstate konzum. Kdezto v pojeti jogy je to ovladnuti chtivosti - zadosti. A to je s konzumem neslucitelny. Uz jsem to tady nakousnul v predchozich prispevkach. Tvrdi, ze se joga muze cvicit jako strecing. jeho postrehy jsou zajmavy a je videt, ze ma hdne ocviceno. Ale ja nesouhlasim s tim, ze se lze vzdat prace s mysli a porad tomu rikat joga. Ja polovinu casu venuju asanam a polovinu ovladani mysli - pomoci pranajamy a meditace.
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

Příspěvekod mao » úte 29. bře, 2005 18:38

ukropcany píše: P.S. To že joga nie je len fyzické cvičenie to viem veľmi dobre, ale pre tréning BU toto ostatné cvičenie nie je myslím že až také podstatné.


Tak to nesouhlasim. Je to videt na obrovske oblibe zenu a jeho sepjeti s japonskymi BU. Byt klidny, nenechat se ochromit ani strachem ani ovladnout zurivosti, mit prazdnou mysl - ktera odrazi chovani soupere jako zrcadlo (to je dost casto pouzivana metafora) je podle me lepsi nez si dat nohu za krk.
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

JVDZ

Příspěvekod JAQ » stř 30. bře, 2005 18:37

2mao: Myslis ze ma cenu chodit do JVDZ, kdyz si odmyslim ty polosektarske nesmysly? Treba jen pro "overeni si" ruznych technik, asan, atd.
JAQ
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 93
Registrován: pon 28. bře, 2005 23:00
Bydliště: Ostrava

Re: JVDZ

Příspěvekod mao » čtv 31. bře, 2005 10:02

JAQ píše:2mao: Myslis ze ma cenu chodit do JVDZ, kdyz si odmyslim ty polosektarske nesmysly? Treba jen pro "overeni si" ruznych technik, asan, atd.


:) kdybych si to nemyslel, tak tam nechodim, ne? Odmyslet si to nemusis, staci si najit kurz kde instruktor neni magor. A tech kurzu je v praze hodne i mist kde se to uci je dost. Kazdy cvicitel je jiny a ja za tu dobu co jsem tam chodil jsem jich vystridal dost. Pokud reknete jmeno muzu vas pripadne varovat. Kurzu je hodne z toho plyne ze i kdyz je dil magoru stejny jako v jinejch skolach tak v absolutnim cisle je jich vic. Zase na druhou stranu je tam dost dobrejch instruktoru.

Jeste bych rad rekl jednu vec k tomu obrazu JVDZ. nezasveceny clovek ktery prijde a vidi jak se tam procvicuje mantra Om, nebo pranajama(dechova cviceni), tak muze mit dojem, ze se tam modli, nebo neco podobneho. Nicmene pokud by to cvicil, tak pozna, ze je to neco zcela jineho nez forma nejakeho uctivani. Dobre je to popsany v Lysebethovi. Ja osobne povazuju ovladnuti dechu za prvni a zakladni stupen k ovladnuti tela. A na Om se to prave projevi i vne protoze je to slyset.
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 31. bře, 2005 12:57

mao píše:
Anonymní píše:2mao: Tim evropskym pojetim myslis konkretne co? Prozatim rozhodne moc diky!


no tim myslim to, ze se snazi skloubit jogu s zdravym zivotnim stylem v evropskem pojeti. Zdravy zivotni styl - to je v podstate konzum. Kdezto v pojeti jogy je to ovladnuti chtivosti - zadosti. A to je s konzumem neslucitelny.


Sorry, ale to jsi úplně mimo. Van Lisebeth se proti konzumu hned v úvodu své knihy staví hodně odmítavě. Nepopírám že jeho kniha je zaměřena primárně na zdraví (jak tělesné tak duševní), ale zdraví = konzum??? Ta souvislost mi nějak uniká....

Jinak by mě zajímalo jestli tady náhodou někdo z přítomných necvičí jógu podle Iengara a jak je s ní spokojen.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 31. bře, 2005 13:09

Myslím že neplatí ani
tělesné zdraví = konzum
ani
zdraví mysli = konzum
___
Jox
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod mao » čtv 31. bře, 2005 13:30

FM píše:Sorry, ale to jsi úplně mimo. Van Lisebeth se proti konzumu hned v úvodu své knihy staví hodně odmítavě. Nepopírám že jeho kniha je zaměřena primárně na zdraví (jak tělesné tak duševní), ale zdraví = konzum??? Ta souvislost mi nějak uniká....


No to nejsem. V uvodu knihy vystupuje, ale na neti si mas koupit konvicku! Nestaci ti miska kterou umejes a muzes ji pouzit na neco jineho. Musis mit specialni dzala neti-konvicku. Joginovi by mela stacit dlan do ktere nabere vodu. Dale prohlasuje, ze kdyz si clovek neco koupi - teplaky, karimatku, hned se mu bude cvicit lepe. Takze jeho pojeti je vice mene konzumni.

Zdravi je v evropskem pojeti konzumni. Je predmetem obchodu? Ano je. Kup si to a to - kosmodisk nebo co a budes zdravy. Zdravi asi nikdo z nas nepovazuje za fakt danny bohem nebo prirodou. Jsi nemocny? Kup si lek a budes zdravy. Tak nevim kde nevidis souvislost. A zdravy zivotni styl - to je obraz vytvareny urcitymi skupinami. To neni neco prirozeneho. A dle meho nazoru ma zde dominantni vliv sila trhu. pracovni trh lidi nuti at jsou fit. To ze lidi kouri, jedi prilis je neefektivni alokace a stat to prijde nakonec na pekny prachy. Na vetsi nez utrzi. Takze je treba vytvorit model zdraveho zivotniho stylu.
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 31. bře, 2005 13:32

Jox_off píše:Myslím že neplatí ani
tělesné zdraví = konzum
ani
zdraví mysli = konzum
___
Jox


Přesně to jsem chtěl říct. Ale možná jsem se nevyjádřil srozumitelně...
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Další

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků

cron