Wing Chun a Chi (Kung)

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

Wing Chun a Chi (Kung)

Příspěvekod Virgee » sob 23. dub, 2005 18:53

Zdravím všechny!
Tady na fóru se pohybuje hodně lidí z vnitřních tradičních stylů i z Wing Chun(Ving Tsun, WT) a já mám k oběma skupinám dotaz.

Na adrese http://virgee.wz.cz/fight/wchchigung.pdf je kniha od
SiFu Bakera, která se zaobíra Čchi a Chi Gungem v souvislosti s VT.

Takže mě by zajímalo, co vy na ten obsah atd.

Taky, pokud máte někdo nějaký související linky, budu za ně rád.
V.

P.S.: Soubor si raději sosněte nějakým stahovadlem (DAP,FlashGet,Download Express,...), na wz.cz to není někdy úplně OK s takhle velkými soubory - má to 2 MB.
Naposledy upravil Virgee dne pon 25. dub, 2005 7:13, celkově upraveno 1
®ivot je boj /// http://virgee.wz.cz/
Virgee
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 313
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00

 

Příspěvekod Anonymní » ned 24. dub, 2005 9:50

Stáhnul jsem si to, podle mě je to dost dobrej materiál, ale zajímalo by mě, co tomu řekne někdo zkušenější než já, zejména YiWan.. :)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod irzounek » ned 24. dub, 2005 10:43

neprihlasenyLear píše:Stáhnul jsem si to, podle mě je to dost dobrej materiál, ale zajímalo by mě, co tomu řekne někdo zkušenější než já, zejména YiWan.. :)


Zdar a silu Leare!!!
promin, ale zklamu Te - nereknu na to nic, protoze se mi to nechce ani stahovat ani cist - a ani nejsem takovy odbornik na qi gong abych to nejak fakt zasvecene komentoval. Treba vam k tomu neco povi Miro.
Co se ale tyka cviceni qi gong, tak v nasi skole - tedy Mai Gei Wong Wing Chun - ho samozrejme cvicime, jmenuje se to "Sun Hei Gwai Yuen Gong" :-), ale ne ihned, ma to svuj cas.
cest
yw
Ivan Rzounek

Ivan Rzounek's WingChunKuen Research
www.wing-chun.cz
Facebook - https://www.facebook.com/ivanrzounekwingchun
irzounek
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 427
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Legerova 34, Pha 2, 120 00, ČR

Příspěvekod Virgee » úte 26. dub, 2005 17:24

Zajímavý je, že témata, který vymyslím, se nikdy neuchytí :-)
®ivot je boj /// http://virgee.wz.cz/
Virgee
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 313
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00

Příspěvekod Anonymní » úte 26. dub, 2005 20:35

No to bude asi preto, že sa asi nikomu nechce čítať tá kniha, alebo ako mám ja skúsenosti tak veľká časť cvičencov VT, WCH atď sa sústreďujú len na "bitku" a či gong je predsa len aj o niečom inom ;)

Pat
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » úte 26. dub, 2005 20:35

No to bude asi preto, že sa asi nikomu nechce čítať tá kniha, alebo ako mám ja skúsenosti tak veľká časť cvičencov VT, WCH atď sa sústreďujú len na "bitku" a či gong je predsa len aj o niečom inom ;)

Pat
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Hark » stř 27. dub, 2005 8:05

Fire píše:No to bude asi preto, že sa asi nikomu nechce čítať tá kniha, alebo ako mám ja skúsenosti tak veľká časť cvičencov VT, WCH atď sa sústreďujú len na "bitku" a či gong je predsa len aj o niečom inom ;)
Pat


Lidi, moc spechate, precist 108 strankovou knizku chvili trva :o) Mam ji vytistenou a jsem na 30. strane .-) Zatim teda autor nepsal nic s cim bych nesouhlasil - s vyjimkou treninkoveho programu. IMHO zacinat s Chi Kung cvicenim uplne od zacatku neni nejlepsi cesta, ale ja nejsem ucitel, a cvicim teprve Chum Kiu. U nas se s podobnyma vecma seznamujeme na konci Chum Kiu.

Je pravdepodobne, ze se stejne muj nazor cvicenim zmeni - pri Biu Tze budu zas uvazovat jinak...

Kazdopadne se ozvu :)
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod Virgee » stř 27. dub, 2005 20:38

Hark: Jsem rád, že to čteš ;) Jsem rád za každý názor, byť sebekusejší a "laický"
®ivot je boj /// http://virgee.wz.cz/
Virgee
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 313
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00

Příspěvekod MartinMartin » pát 29. dub, 2005 17:10

Proč myslis,ze je spatny zacinat s chi kungem od zacatku? Ja cvicim chi kung nezavisle na boj.umeni i pod jinym mistrem.
MartinMartin
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 82
Registrován: ned 30. lis, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Hark » pon 02. kvě, 2005 7:53

MartinMartin píše:Proč myslis,ze je spatny zacinat s chi kungem od zacatku? Ja cvicim chi kung nezavisle na boj.umeni i pod jinym mistrem.

Napsal jsem ze si myslim, ze to neni nejlepsi (ne ze to je spatne).

1) Nevim co presne je chi kung (necvicil jsem, jen cetl). Je mozne, ze ho uz cvicim v ramci WCH cviceni, ale nevim o tom.

2) Pokud je to to, co se popisuje ve vyse uvedene knize, tak se to efektne vyuzije stejne az se znalosti Cham Kiu a Biu Tze (je tam primo napsano, ze pokud cvicim Siu Lim Tao 3. vetu s durazem na chi kung, tak zbytek formy musim docvicit se znalostmi vypousteni energie z Biu Tze.

3) Z toho IMHO plyne, ze k pouzivani a prozivani chu kung dospeju logickou cestou v prubehu cviceni - idealne nekde v prubehu Cham Kiu, nebo i kousek driv :o)
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

 

Re: Wing Chun a Chi (Kung)

Příspěvekod Hark » pon 02. kvě, 2005 9:08

Virgee píše:Na adrese http://virgee.wz.cz/fight/wchchigung.pdf je kniha od
SiFu Bakera, která se zaobíra Čchi a Chi Gungem v souvislosti s VT.

Takže mě by zajímalo, co vy na ten obsah atd.


Stahl jsem si to a precetl.
S valnou vetsinou knihy nezbyva nez souhlasit.
Zvlaste: Wing Chun is a principle centered system. (Not technique based system). To je presne informace pro ty, kteri se ptaji na knizky, ze kterych se chteji naucit branit proti WCH technikam/utokum. Neexistuje. Nejde.

O Dim Mak jsem (v ramci WCH) nikde neslysel. Zni logicky ze je to 'closed mouth tradition' - protoze je to OPRAVDU nebezpecne a rozhodne bych nechtel mit po svete armadu (neduveryhodnych) lidi, kteri to umi. Takze i kdybych to sam umel, ucil bych to studenty az tak po 10-20 letech cviceni a to jeste jen ty charakterove nejvyzralejsi.

IMHO myslim, ze na zapade (v Evrope) se prace s Chi schvalne presouva na pozdejsi stadia vycviku - pro ty, kteri vydrzi. Odpad studentu je do konce Siu Lim Tao vic jak 90%, takze to IMHO nestoji za to do nich cpat jeste Chi.

Kazdopadne tuto knihu od pana Bakera povazuju za dobrou knihu o Wing Chun takovem, jake je. Dekuju Virgee za link - konecne mam prvni dobrou knizku, kterou muzu davat lidem ke cteni, aby si udelali ramcovy obrazek o tom, co delam.
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Knizka

Příspěvekod blondyna » pon 02. kvě, 2005 10:04

Jo, jsou tam hezke obrazky :D
blondyna
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned 01. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Ritka

Re: Wing Chun a Chi (Kung)

Příspěvekod Mirimon » pon 02. kvě, 2005 21:14

Virgee píše:Na adrese http://virgee.wz.cz/fight/wchchigung.pdf je kniha od SiFu Bakera


Je to v češtině?
Mirimon
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Virgee » úte 03. kvě, 2005 7:02

Mirimon: Není.
Ostatně jako nic zajímavého, podnětného, dobrého,... - u nás nic takovýho nevychází
®ivot je boj /// http://virgee.wz.cz/
Virgee
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 313
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00

Re: Wing Chun a Chi (Kung)

Příspěvekod Hark » úte 03. kvě, 2005 7:05

Mirimon píše:
Virgee píše:Na adrese http://virgee.wz.cz/fight/wchchigung.pdf je kniha od SiFu Bakera


Je to v češtině?



Je to anglicky a ty obrazky by urcite mohly byt lepsi :)

Nehlede na to ze by to potrebovalo jazykovou korekturu, je tam zopar preklepu, ktere se nastesti daji domyslet z kontextu.
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod jox » úte 03. kvě, 2005 14:36

Je to smutný, ale bez angliny se za chvíli nebude dát ani zatlouct hřebík. Je lepší to přijmout a trénovat (anglinu).
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Hark » stř 04. kvě, 2005 8:36

jox píše:Je to smutný, ale bez angliny se za chvíli nebude dát ani zatlouct hřebík. Je lepší to přijmout a trénovat (anglinu).


Anglictina je silna IMHO jen kvuli pocitacum, lidi, kteri se PC dokazou vyhnout, si vystaci treba i s nemcinou. Problem je v prekladani - PC svet se vyviji rychleji nez se stiha vytvorit nazvoslovi a slovniky.

A co se tyce BU literatury - halt zacni prekladat, poslouzis tim Cechum a nasemu jazyku.

Ja uz mam prekladani nad hlavu (diGrassiho pojednani o sermu a LaMonicova meotda vyuky hry na klasickou kytaru. Az to bude hotove (mozna jeste letos) tak pak se budu moct kouknout i na tuhle WCH knizku a prelozit ji do CJ. Ale prekladanim se nezivim a delam to jen ve volnem case - a toho je malo (tak hodina denne).

Dostaly se mi ted do pracek Bruce Leeho metody sebeobrany (4 dily) v anglictine, tak to bych mohl casem taky prelozit....
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí


Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron