AIKIDO a sparring!!!

přátelské sparringy, praktická výměna zkušeností, testování dovedností, setkání, výzvy etc.

Příspěvekod kik » pát 20. říj, 2006 10:42

ahoj Tyrmane k celému článku se nebudu vyjadřovat,jen k tomu ,že jsi napsal ,že u nás jsou tři organizace ,které učí aikido a že to není harmonie nebo něco takového v tom smyslu.chtěl jsem se tě zeptat jestli sis vyzkoušel aikido od každé organizace?Já osobně ano vyzkoušel jsem si iwamu např.od Kerna,dále Ikedův styl,yoshinkan aikido a Nishiovo aikido, jezdím i do zahraničí na ostatní mistry např. jsem byl ve švýcarsku na 30 výročí švýcarské organizace acsa jak tam bylo těch dvět mistrů a můžu tady vyjmenovat ještě plno mistrů a co chci říct ,že harmonie je to ,že ať příjdu na jakýkoliv seminář tak jediný rozdíl je v technické stránce a ne v myšlence takže to já považuji za harmonii.
Naposledy upravil kik dne pát 20. říj, 2006 21:01, celkově upraveno 1
kik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 414
Registrován: pát 08. zář, 2006 23:00

 

Příspěvekod patrik » pát 20. říj, 2006 11:07

K tématu nic nemám :) jen pár oprav...

Tyrman píše:Jo rád bych chtěl upozornit ty odborníky, co píšou že řízený boj = kata, že jsou na omylu.


Ano, mýlí se, ale ty taky ;)

Tyrman píše:Pro úplnost - Kata je sestava cviků po sobě jdoucích simulujících boj proti stínovému soupeři.


Kata je forma, tvar - bez ohledu, na to jestli to spojíš s bojovým uměním nebo ne. Nemusí jít o cvičení bez partnera s tzv. stínovým protivníkem... tj. kasó teki. Kata v tradičních japonských školách se běžně cvičí ve dvojici. Techniky kendžucu, nebo naginata jsou katy. Techniky džúdžucu (jako je Daitó rjú) jsou katy... Kata může být třeba jeden jediný pohyba tedy nejen že se nejedná os tínové cvičení, ale také nemusí jít o sestavu cviků.

Tohle je fakt, nikoliv téma k diskuzi.

Tyrman píše:Staří Japonci věřili, že pokud se ponoříš hluboko do sebe a do boje v Kata, tak sestoupí bohové a v Kata tě vyzvou na souboj. (Vizualizace v maximální koncentraci) - jinak legenda. Aplikace Kata do praktického boje proti fyzickým osobám, není Kata = řízený boj, ale Bunkai Kata, což je ale aplikace a ne samotná Kata. Čímž se dostávám k tomu, že nazýváte věci nesprávnými jmény. Nevim kolikátej máte kdo dan a je mi to u řiti, protože pokud existuje řízený boj, tak se jmenuje Randori (Podle stupně) a nebo Kumite (jiyu ippon) atd..


Nevím, čemu věřili staří Japonci, ale význam "kata" je v jejich kultuře o něčem jiném IMHO. Jde o přenos minulosti dál... Keiko šokon, princip sleduj minulé pro lepší přítomné. K tomu jsou na BU.cz větší odborníci (mamuši, pucmaz...), ale IMHO je podstatná část japonské kultury založená na "kata".

Dále víceméně souhlas s tou výhradou, že termín bunkai, randori nebo volné kumite je známý především v moderním budó. Stejně tak šiai (něco jako zápas s pravidly, nebo zápas pod dohledem), nebo dži geiko (volné cvičení)...

Myslím, že se v našich podmínkách všechno nebezpečně zjednodušuje, a tak si to strčíme do škatule "bunkai", ale pořád je to kata... v tradičním pojetí. Existuje pro podobné cvičení, tj. kata va dvojici také označení kumitači apod. Každá škola, každé rjú, každá zbraň mohla mít svoje označení. V některých školách iaidó ve dvojici se tomu často říká kurai dori...

Víc jen k tomu nepřesnému výkladu historie:

Tyrman píše:Když vezmeme v úvahu, na jaké úrovni byl Ueshiba, když začal Aikido cvičit a že měl za sebou roky dřiny u mistrů, jako by Sókaku Takeda, Jigoro Kano a další. ®e byl mistrem Daito-rjú aiki-jutsu a mistrem ve škole šermu ©inkagerjú.


Na jaké byl Uešiba úrovni? Roky dřiny? Určitě dřel, ale:

Studentem Sokaku Takedy byl sice několik let, ale jejich setkávání se počítá na týdny a možná měsíce. Je to zdokumentované... ale bať Daitó rjú opravdu cvičil a vážně. Měl certifikát kjodžu dairi, který ho opravňoval učit (zřejmě pod dohledem ST), ale neměl menkjo kaiden, a tedy nedokončil úplné vzdělání v Daitó rjú. Nevím, jak moc je v tom rozdíl po technické stránce, ale na druhou stranu to byl jediný certificát vystavený na Uešibovo jméno... Nicméně Uešiba nebyl "mistrem" Daitó rjú.

K dalšímu - Uešiba u Džigora Kana NECVIČIL.

Uešiba NEBYL mistrem šermu ©inkage rjú!!! Když byl na vojně studoval džúdžucu Jagjú šingan rjú nebo Goto ha jagjú šingan rjú, ale nedělal ©inkage rjú kendžucu, to je jiná škola.

K jeho mistrovství... měl asi roční zkušenost s Tenžin šinjó rjú džúdžucu a cvičil Kodokan džúdó s někým v Tanabe (ten učitel byl ještě mladší ne Uešiba). Mimoto učitelé Kašima šintó rjú navštěvovali Uešibovo cvičení v Kobukanu, ale Uešiba s nimi údajně necvičil. Dále není nikde doložené něco o tom, že by Uešiba cvičil s kopím nebo tyčí - kdo by o tom věděl, může zbořit jeden veliký otazník... ale to je OT. Jediné potvrzené cvičení s něčím podobným kopí nebo tyči je vojenský výcvik džúkendó (bajonet).

K tomu dalšímu, cos napsal nebo k tomuhle tématu vůbec se vyjadřovat nebudu, protože tomu nerozumím ;)

Patrik

P.S.
Jinak vám všem držím palce v rozlousknutí tohoto topicu a pardon za vytržení :)
Naposledy upravil patrik dne pát 20. říj, 2006 11:26, celkově upraveno 2
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Picard » pát 20. říj, 2006 11:09

Tyrman píše:Staří Japonci věřili, že pokud se ponoříš hluboko do sebe a do boje v Kata, tak sestoupí bohové a v Kata tě vyzvou na souboj. (Vizualizace v maximální koncentraci)


:D
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Tyrman » pát 20. říj, 2006 13:03

4 Patrik:

Díky za poměrně, alespoň takový to na mě udělalo dojem, konstruktivní snahu opravit možné chyby, které jsem napsal. Vycházel jsem z literatury, která je běžně dostupná v Čechách..atd..

Co se týče pojmu mistr. Mohli bychom polemizovaz zda se jedná o mistra, který si může říkat mistr, protože už dosáhl určitého stupně na nějaké stupnici toho daného stylu anebo to může být nikdo, kdo se ale umí ohánět rukama a třeba i tyčí. Pak ovšem je pravda, že těžko by dosáhl mistrovství v čemkoliv, když by to vlastně nedělal.

Nicméně, i přes chyby, které článek obsahuje podle tebe si myslím, že na principiálním sdělení se nic nemění...akorát jsi poukázal na to, že ani já nejsem bez chyb...a za to ti děkuju.

Tyrman
!!Fuck Ego!!
Tyrman
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 90
Registrován: pát 01. zář, 2006 23:00
Bydliště: Louny

Příspěvekod defendu » sob 21. říj, 2006 9:48

4Tyrman:Allkampf-jitsu (Ta samá rodina jako je Musado, Krav Maga) :?: :?:

Výhrada :!: - AKJ není,nebylo nemá a nikdy mít nebude nic společného s KM i když by si to možná někdo mohl přát :wink:
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Tyrman » sob 21. říj, 2006 9:58

4Defendu:

Já taky nenapsal, že maj něco společnýho. I když v podstatě maj společných pár věcí. Třeba cíle, které si kladou, kombinují boj ve stoje, v úchopu, i na zemi...obsahují páky, hody, porazy. Jejich cílem je co nejdřív naučit člověka se ubránit. Mají své využití jak mezi civiliním sektorem tak na poli Policejním, či vojenském...atd...

Já nikdy netvrdil, že maj něco společného, i když si myslím, že mají.

Pro názornost: Slovenský, i Český jazyk patří do stejné jazykové rodiny, ale nejsou to samé, i když jsou si podobné. A tak je to i s KM, MUSADO nebo AKJ.

A nakonec, ty cvičíš AKJ? Krav Magu nebo Musado?
!!Fuck Ego!!
Tyrman
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 90
Registrován: pát 01. zář, 2006 23:00
Bydliště: Louny

Příspěvekod defendu » sob 21. říj, 2006 10:43

Za prvé příteli: přečti si znovu co máš jako svůj slogan,řiď se jím a nemachruj tady :!:

Za druhé:nemám potřebu do někoho rejpat (od toho tu jsou jiní),ale když někdo napíše absolutní pitomost,tak se prostě musím ozvat :evil:

Za třetí:podíváš-li se do historie "svého" stylu zjistíš,že tady v Plzni byla jedna vůbec z prvních škol AKJ v republice,podívej se v kolikátém to bylo a pak si spočítej kolik ti v té době bylo let,buď tak laskav.Takže ano AKJ jsem trénoval a to jako jeden z prvních v ČR :!: ,přiznám se že docela krátce,protože jsem začal dělat boj. sporty a jujitsu,takže už mi AKJ nemělo co nabídnout.

Za čtvrté:Musado mám možnost cvičit občas s přáteli z ozbroj. složek (spíš ale oni cvičí se mnou KM :lol: ),ale KM přímo trénuju,nejdříve to bylo u polského instruktora Piotra Swiecziczkého a nyní u izrael. instr. Golana Léviho,stačí?

Za páté:můžeš klidně tvrdit,že všechny styly jsou si do určité míry podobné a nebudeš daleko od pravdy,ale cíle i techniky kombinačního BOJ. UMĚNÍ AKJ,jsou zcela jiné než-li cíle a techniky kombinačního BOJ.SYSTÉMU KM :evil:

Pokud nevěříš zvu tě 4 a 5 listopadu na otevřený semík KM do Plzně s G.Lévi (doufám ,že ta akce v tom datu klapne,můžu ti pak poslat SZ),tam zjistíš,že to co vy děláte jen okrajově-realfight,je naší kompletní náplní.

Pochop,musel jsem to napsat protože je v ČR spousta mladých zájemců o KM a když napíšeš,že AKJ je ze stejné rodiny,tak budou hledat něco někde,kde to není a nikdy nebylo :!: :!:
Jinak v Muay Thai se dávají údery a kopy, v Tajči též,myslíš že můžeš napsat ,že oba styly patří do stejné rodiny :?:
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Jendis » sob 21. říj, 2006 12:12

Mno..já bych to chápal tak,že do jedné rodiny,tzv. "military",tak trochu patří,ale AKJ je,dle mého,takovej mix karate,juda a nevímčehoještě....lidi od Matouše,ale military roběj,o tom žádná.Jinak ty styly podobné nejsou...stejně jako MCS bych s KM nesrovnal...s KM bych srovnal možná jen SCARS(ale jen s přihmouřenýma očima),páč i tyto,řekněme styly,se od sebe liší.Ale do "military" bych to zařadil,to jo.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Tyrman » sob 21. říj, 2006 12:57

4defendu:

S mým sloganem je vše v pořádku. Pokud jsi měl pocit, že tady machruju, tak je to tvůj subjektivní názor a máš na něj právo.

Jinak soudíš pořád jenom formy. Souhlasím, že každý styl má jinou metodiku, jiné cíle atd...

Ale ruka jde zlomit jenom omezeným počtem způsobů. To znamená, že buď ji ukroutíš doprava nebo doleva, zlomíš v lokti, v zápěstí...má pouze několik krajních poloh atd..pokud cvičíš Jiu-jitsu, tak bys měl chápat co tím myslím. Smyslem všech těhle novodobých stylů je rychle a účinně skončit s útočníkem, tím, že mu něco podobnýho provedeš. To znamená že budeš používat šoky, krátké údery a páky atd..ano Krav Maga to dělá jinak, než AKJ, ale končí to stejně. Na začátku útok a na konci zpacifikovaný útočník.(V ideálním případě). To, co je mezi tim, je forma, jde jenom o jiný způsob jak to provedeš. Nic víc. Osobně, se s tebou nebudu hádat, jestli je AKJ lepší nebo horší, to je totiž úplně jedno. Nedělám tu AKJ reklamu. Jinak za další, nevím jak dlouho to je, co jsi cvičil AKJ v Plzni. Nemůžu taky posoudit, jak se od té doby AKJ změnilo, protože jsem zřejmě v té době ještě AKJ necvičil. Nicméně si myslím, že realfight je součástí náplně AKJ a to, že si myslíš, že to tam lidi nenajdou, ještě neznamená, že je AKJ na střet na ulici nepřipraví dobře. Je to všehno o způsobu jakým to vede trenér...v tom se snad shodneme. Co se týče Onoho jablka sváru...nevím proč se tak rozčiluješ, když jsem řekl, co jsem řekl. Tyhle všechny sebeobranný systémy, mají jeden společnej základ a to je to, že jsou to směsky všeho možnýho. dále tyhle školy jsou označováný za Moderní školy ju-jutsu (osobně se mi to také příčí a nevim, kdo to vymyslel, ale budiž). Ale když se podíváš na principiální projevy AKJ, Musado, Krav-Maga, tak jsou si tyhle styly rozhodně podobnější než třeba Judo a Karate. Nebo dokonce Krav-Maga je podobnější víc AKJ, než karate. Proto jsem napsal, že jsou to jedna rodina, byť se od sebe třeba i velice liší ve formě výuky. Jestli chceš, tak patří do stejné množiny nebo už nevim, jak to vysvětlit. Netvrdím ti, že jsou si ty systémy podobné a netvrdím o žádném z nich, že je lepší, nebo horší. Tvrdím jen, že je to stejnej druh zaměření. Rychle, přesně, účinně a prakticky, to je snaha všech těchhle systémů, a třeba to Krav Maga dělá líp..tak ať, ale příbuznost nepopřeš, i když se tu rozkrájíš...

Jinak co se týče seminář Krav-Magy....tvoje pozvání rád přijmu pokud budu zdravý a poku na ten seminář budu mít peníze. Můžeme si o tom pokecat na místě. Třeba mluvíme o tom samém, jen nevidíš člověka na druhým konci netu, jak se tváří, těžko se pak domlouvám, když někdo přehlédne ironií atd.

Co se týče tvého porovnání Muay Thai a Tai či....srovnáváš nesrovnatelné. Tyto dvě umění asi společného moc nemají. Ale naše styly ano. Třeba:ÚDERY, KOPY, PORAZY, PODMETY, STRHY, PÁKY, HODY. POTŘEBA RYCHLÉ PACIFIKACE, SNAHA O PRAKTICKÉ VYU®ITÍ TECHNIK. Rozdílné jsou jenom způsoby výuky. Jiu-jitsu, Aikido, Aiki-jutsu...to je taky jedna rodina, ale všechny jsou rozdílné.
!!Fuck Ego!!
Tyrman
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 90
Registrován: pát 01. zář, 2006 23:00
Bydliště: Louny

Příspěvekod kik » sob 21. říj, 2006 18:59

když už se tady bavíte o musadu,akj a ostatních.Tak by mne zajímala jedna věc četl jsem o akj a pak jsem se bavil s borcem ,který dělá výcvikáře pro vojáky v musadu a v tom článku i ten výcvikář řekl ,že ty styly vybraly z jednotlivých BU to nejúčinnější.To mne ,ale zaráží jak může někdo vybírat co je nejúčinnější vždyť to je strašně subjektivní.Pro každého je účinné něco jiné a tak...
kik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 414
Registrován: pát 08. zář, 2006 23:00

Příspěvekod defendu » sob 21. říj, 2006 19:00

Pořád mi nerozumíš.
Představ si,že u netu sedí mladý kluk,který nemá chuť cvičit katy,chodit v prostěradle s barevným páskem,přerážet prkýnka,učit se japan názvy technik,různé postoje apod.Jde mu jen o praktický boj a najednou se dočte,že jistý Tyrman tvrdí,že AKJ je z podobného ranku jako KM o které slyšel,že tam dělají přesně to co hledá.Tak vyrazí na AKJ a....prostěradla,katy atd,tedy vše co nechce dělat.
JJ má do KM nepředstavitelně daleko,to můžeš posoudit jen vastní zkušeností (mnohem blíž má k MT,Vale tudo apod.)
Proč jsi nenapsal,že AKJ je kombinací karate a JJ?Není se přece za co stydět,ale Musado a KM má lepší zvuk,že? :(
KM je pouliční boj. SYSTÉM naprosto zjednodušený pro reál. boj ,AKJ je kombinací několika boj. umění a je stále "jen" boj. UMĚNÍM,rozdíl je propastný (líp už se to už snad nedá napsat)
Je hezké,že jsi svou odpověď upravil a zmírnil,ale když už jednou něco napíšeš,byť ve vzteku tak si zatím aspoň stuj :wink:
Jinak v Plzni je AKJ od roku 1992 (byla to druhá škola po Praze v ČR) a na semík KM jsi srdečně vítán (podrobnosti ti pošlu) a prachy na to určitě mít budeš-je to nestandartně levné :wink:
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod player » sob 21. říj, 2006 19:08

"...nemá chuť cvičit katy,chodit v prostěradle s barevným páskem,přerážet prkýnka,učit se japan názvy technik,různé postoje apod.Jde mu jen o praktický boj ..."

Tim chtel basnik rici, ze zminene veci vcetne prosteradla jsou veci neprakticke?;)
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Příspěvekod defendu » sob 21. říj, 2006 20:44

Ano,přesně tohle chtěl básník říci.Je to celé o boj. umění a ne o Umění Bojovat (!).Doufám,že teď už mou báseň chápeš :wink: .
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Frank » sob 21. říj, 2006 20:56

defendu píše:Ano,přesně tohle chtěl básník říci.Je to celé o boj. umění a ne o Umění Bojovat (!).Doufám,že teď už mou báseň chápeš :wink: .


básník to tak chtěl říct a má pravdu 8)
Frank
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 299
Registrován: pát 04. lis, 2005 0:00

Příspěvekod player » sob 21. říj, 2006 22:15

Defendu : a co je treba konkretne na tech "ruznych postojich" tak nepraktickeho, smim li se zeptat?;)
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Příspěvekod defendu » ned 22. říj, 2006 14:22

4Player
A co je na nich praktického,smím-li se zeptat pro změnu já?Chodíš po ulici v nějakých postojích?V reálném boji se musíš pohybovat tak jak se hýbeš normálně,vše musí simulovat běžnou,přirozenou chůzi a pohyb.Kdy už konečně lidi pochopíte,že v boji může fungovat jen to co je jednoduché,přirozené,přímočaré :!: Bojem myslím běžnou pouliční rvačku,ne kočkování s kámošema v tělocvičně :wink:
Mezi BU a uměním bojovat je velký rozdíl,ale to už se opakuju.
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod defendu » ned 22. říj, 2006 18:29

kik píše:když už se tady bavíte o musadu,akj a ostatních.Tak by mne zajímala jedna věc četl jsem o akj a pak jsem se bavil s borcem ,který dělá výcvikáře pro vojáky v musadu a v tom článku i ten výcvikář řekl ,že ty styly vybraly z jednotlivých BU to nejúčinnější.To mne ,ale zaráží jak může někdo vybírat co je nejúčinnější vždyť to je strašně subjektivní.Pro každého je účinné něco jiné a tak...


Máš pravdu,právě proto tradicionalisté dost často brojí proti tzv.military stylům (mimochodem já to slovo military nemám rád,už z toho důvodu,že se v ČR skutečné :!: military styly civilisté neučí,jsou to vždy "jen" upravené techniky pro použití ve stretfightingu i když název zůstává).Oni totiž dost často vybírají tyto techniky mistři různých BU,kteří při jejich sestavování vše konfrontují s voj. instruktory jejichž znalosti se mnohdy opírají "jen" o znalosti boj. sportů a tak vzniká guláš,který neřeší principy různých stylů,ale jen samotné techniky,což neni vždy úplně dobře (každý judista ti řekne,že naučit se opravdu správně byť jediný hod je běh na delší trať,zatímco začínající musaďák se ho učí hned a podle toho to taky dost často vypadá :lol: )
To ale píšu o army stylech jako je Musado,KemVo Combat apod.,které nejsou prověřeny mnoha lety používání ve válečných konfliktech,ale jen laboratorně.
Krav Maga,Defendu,Combat Sambo a některé filipínské styly do této sorty nepatří,protože by již dávno zemřeli spolu s jejich praktikanty v mnoha bojích,kde byly úspěšně použity.
Každopádně pravidlem těchto stylů je Jednoduchost,to nejjednodužší je zpravidla i nejúčinější :!: :!:,ale i to je dost subjektivní :wink:
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod sosuke » ned 22. říj, 2006 18:38

Na Pardubických stránkách aikido jsou dobré videa. Doporučuji.[/u]
sosuke
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 298
Registrován: pát 20. říj, 2006 23:00

Příspěvekod sosuke » ned 22. říj, 2006 18:49

To je škoda, že se na letní škole aikido M. Quaranta naštval, že neuměli dobře hojo a zařadil hojo na zkoušky od 3. kyu.
sosuke
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 298
Registrován: pát 20. říj, 2006 23:00

Příspěvekod defendu » ned 22. říj, 2006 18:51

No to je fakt hrůza :roll:
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na přátelé a nepřátelé

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků