Dychani a sila

všechno ostatní sem

Dychani a sila

Příspěvekod Opice11 » pon 02. čer, 2014 20:06

Zdravim, chtel bych se zeptat. Bavi mne filmy o karate,judu aj. a samozřejmě mám rád Bruce Leeho. Zajímalo by mě, jestli se dá úder podpořit dechem, popř nádechem x výdechem, jako to dělal on a vyloženě u toho ječel. A poté jsem četl jeho filozofii o Jeet Kune Do, psal, že úder by měl vycházet palcem nahoru, to jsem nepochopil, jestli má být ruka jakoby dlaní vzhůru,nebo palec směřuje do nebes. A k tomuto, že by měl být člověk uvolněný, že svalová kontrakce ubírá energii potřebnou pro sílu úderu, přišlo mi, že on po každém úderu byl celej zatlej. Díkec za odpovědi
Opice11
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 02. čer, 2014 19:41

 

Re: Dychani a sila

Příspěvekod Huhňa » sob 16. srp, 2014 14:38

Ahoj, podle toho co jsi napsal přesně nevim na co se ptáš, ale pokusim se ti odpovědět :D
U úderu se většinou dýchá, aby jsi to udýchal a správný dech ti pomůže úder zesílit. Ohledně toho ječení to z dýcháním téměř nesovisý spíše slouží, aby provedenej úder či technika byla silnější. Nejčastěji to vidíš třeba na exihibici když tam přelamují tašky,cihly, atd... 4 větou přesně nevim co jsi chtěl sdělit. :( V té předposlední větě je to trošku složitější a chtělo by to více specifikovat a řekl bych že byl spíše zpevněný než zatlej.
Tenhle příspěvek by se má jmenovat spíše než dýchání a síla Proč to tak dělá Bruce Lee. :wink:
Huhňa
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob 16. srp, 2014 13:43

Re: Dychani a sila

Příspěvekod Janoj » pon 15. zář, 2014 17:05

Ahoj, promiň, nevím jak to dělá Bruce Lee, ale sám si budeš moci vyzkoušet na dvou následujících příkladech, co je přirozené a zda nádech nebo výdech ti umožní lépe vydat sílu :wink:

Zkus kamaráda a nebo nějaký větší předmět, u něhož budeš muset překonat určitou jeho váhu (stůl, skříň ...) odstrčit. Jednou to udělej s nádechem a jednou s výdechem a zkus si uvědomit, při kterém z těchto dvou pokusů ti to šlo lépe a cítil jsi, že i tvoje síla se snáze projevila.

Druhý pokus (test) se týká toho výkřiku :), o kterém se píše níže. O jakou fázi dechu (nádech nebo výdech) se jedná v případě, když hovoříme, zpíváme, křičíme, ale i když kašleme? Zkus si při tom strkání (viz výše) pořádně zakřičet :) a stejným způsobem si to vyhodnoť.

Obecně si myslím, že dobré BU dokáže následovat přirozenost lidskou, tedy to, co si s sebou přinášíme na svět "při rození" :wink: :D
Janoj
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon 11. pro, 2006 0:00
Bydliště: Plzeň


Zpět na off-topic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron