Začátek v pozdějším věku

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Začátek v pozdějším věku

Příspěvekod pcimler » pát 15. pro, 2006 15:43

Zdravím všechny,

Chtěl bych se zeptat, jaká BU lze začít dělat v pozdějším věku a ještě dosáhnout aspoň nějakého úspěchu, případně co lze očekávat. Mám na mysli skutečně prakticky použitelné BU, ne pouze zdravotní tchaj-ti apod. Nepište mi prosím, že začít lze kdykoliv cokoliv. Rád bych znal střízlivé názory bez přehnaného optimismu.

Abych byl trochu konkrétní. Je mi 35, asi 188/89. Nejsem nijak tlustý nebo nepohyblivý, ale prostě jsem nikdy žádné BU nedělal. Poslední asi 3 měsíce se snažím trochu vylepšit kondici (kliky, jednoručky, atd.)

Jak je to s požadavky na flexibilitu v jednotlivých BU ? Prostě provaz neudělám ani omylem. Dá se toho v tomto věku ještě vůbec dosáhnout aniž by si člověk poškodil klouby nebo šlachy ? A je to skutečně nutné ? Jsem na tom asi tak, že ve stoje dlaně položím před sebe na zem, ale to je tak maximum.

Dá se nějak napsat jakou by člověk měl mít kondici když chce začít s BU. Já vím, že někdo by možná napsal, že kondice se postupně zlepší samotným cvičením BU, ale myslím to tak, čeho by člověk měl být schopen aby bylo cvičení BU efektivní a nebyl mrtvý hned po úvodní rozcvičce. Také těžko se budu učit např. něco v nízkém postoji, pokud se mi po půl minutě rozklepou kolena a veškerou energii a soustředění budu muset věnovat tomu abych se vůbec udržel na nohách. Dá se to nějak kvantifikovat, např. udělat x kliků, x dřepů, x sed=lehů, uběhnout x km, x * zvednout y kg např. jednoručku apod.? Nebo můžete někdo napsat jak vypadá např. Vaše rozcvička abych měl nějaké porovnání se svou kondicí ?

Díky za Vaše názory.
pcimler
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 15. pro, 2006 0:00

 

Příspěvekod Frank » pát 15. pro, 2006 16:09

zkus thajskej box je to uciny.obsahuje to jednoduchy a ucinny techniky a ziskas i fyzicku
Frank
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 299
Registrován: pát 04. lis, 2005 0:00

Re: Začátek v pozdějším věku

Příspěvekod Baxxse » pát 15. pro, 2006 17:00

pcimler píše:Zdravím všechny,

Chtěl bych se zeptat, jaká BU lze začít dělat v pozdějším věku a ještě dosáhnout aspoň nějakého úspěchu, případně co lze očekávat. Mám na mysli skutečně prakticky použitelné BU, ne pouze zdravotní tchaj-ti apod. Nepište mi prosím, že začít lze kdykoliv cokoliv. Rád bych znal střízlivé názory bez přehnaného optimismu.

Abych byl trochu konkrétní. Je mi 35, asi 188/89. Nejsem nijak tlustý nebo nepohyblivý, ale prostě jsem nikdy žádné BU nedělal. Poslední asi 3 měsíce se snažím trochu vylepšit kondici (kliky, jednoručky, atd.)

Jak je to s požadavky na flexibilitu v jednotlivých BU ? Prostě provaz neudělám ani omylem. Dá se toho v tomto věku ještě vůbec dosáhnout aniž by si člověk poškodil klouby nebo šlachy ? A je to skutečně nutné ? Jsem na tom asi tak, že ve stoje dlaně položím před sebe na zem, ale to je tak maximum.

Dá se nějak napsat jakou by člověk měl mít kondici když chce začít s BU. Já vím, že někdo by možná napsal, že kondice se postupně zlepší samotným cvičením BU, ale myslím to tak, čeho by člověk měl být schopen aby bylo cvičení BU efektivní a nebyl mrtvý hned po úvodní rozcvičce. Také těžko se budu učit např. něco v nízkém postoji, pokud se mi po půl minutě rozklepou kolena a veškerou energii a soustředění budu muset věnovat tomu abych se vůbec udržel na nohách. Dá se to nějak kvantifikovat, např. udělat x kliků, x dřepů, x sed=lehů, uběhnout x km, x * zvednout y kg např. jednoručku apod.? Nebo můžete někdo napsat jak vypadá např. Vaše rozcvička abych měl nějaké porovnání se svou kondicí ?

Díky za Vaše názory.


Zdravim te,mylsim ze neexistuje zadne obecne podminky,ktere bys mel fyzicky splnit na to abys mohl zacit cvicit nejake BU/BS,tedy tezko ti muzu poradit co doplnit za onu neznamou x...Co se tyka toho veku. No uz se asi nestanes nejlepsim zapasnikem na svete,ale to neznamena ze nemuzes byt dobry. Ja osobne bych ti na zacatek doporucil nejaky bojovy sport (Box,Thai box,Karate,...). Je u nich potreba kratsi cas na zvladnuti zakladnich technik a na tech ty potrebujes stavet. Flexibilita: No ta uz muze byt trochu problem,ale zase na nektere sporty/umeni neni zase tak potreba napr. abys delal box tak nepotrebujes zvladnout rozstep(plati i treba pro Aikido,Judo,BJJ,atd.). Domnivam se ze obhebnost typu ve stoje dam dlane az na zem ti muze vystacit...Nejlepsi bude kdyz se nekam zajdes podivat na trenink a sam muzes posoudit jestli na to mas nebo ne...
Baxxse
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 381
Registrován: čtv 22. led, 2004 0:00
Bydliště: Cheb-Praha

Příspěvekod graver » pát 15. pro, 2006 17:32

Záleží na tom, proč chceš začít a co od toho čekáš.
Já začal taky zhruba v tvém věku - mladším se už samozřejmě nevyrovnám, nikam to asi nedotáhnu, ale bavím se.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod pcimler » pát 15. pro, 2006 19:36

graver píše:Záleží na tom, proč chceš začít a co od toho čekáš.
Já začal taky zhruba v tvém věku - mladším se už samozřejmě nevyrovnám, nikam to asi nedotáhnu, ale bavím se.


Jde mi prostě o dobrou kondici, dostatečně účinnou praktickou sebeobranu, ale asi i o cvičení samo o sobě, jen tak pro radost a dobrý pocit z toho že dokážu aspoň trochu víc než většina ostatních. Co konkrétně Ty děláš ?
pcimler
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 15. pro, 2006 0:00

Příspěvekod Lada » pát 15. pro, 2006 21:26

kondici opravdu získáš cvičením, poznáš co je třeba kde máš mezery a co je potřeba více cvičit. Také podle toho co budeš dělat se odvíjí potřeba třeba více trénovat určitou oblast. Te´žko takhle paušalizvat kolik toho musíš zvládnout, ale čím více kliků a dřepů uděláš, čím více uběhneš a budeš mít síly tím lépe pro tebe :wink: teď nymyslím abys trénoval na maraton i když by to rozhodně neuškodilo a snažil se zvedat ohromné váhy. Síla je potřeba samo ne na úkor pohyblivosti, ale to ti s posilováním doma nehrozí.....
Já na tréninkách zažil spoustu lidí v mladším věku než ve tvém a někteří byly na tom s fyzičkou opravdu mizerně a take se to zlepšilo ono to ani jinak nejde. Take spousta jich to vzdala jelikož si mysleli že je potřeba pro to něco dělt. Myslím že s tvím přesvědčením a že už jsi začal nebudeš mít problém :wink:
Až nekam na trénink přijdeš (je dobré toho zkusit více) tak zjisitíš jaké mají standarty kolik toho dělají a když budeš lepší bude to pro tebe jen ku prospěchu a snažší a určitě se to bude mezi lidmi tam lišit co zvládnou.
Tak žádný strach, tam byti také měli ukázat jak cvičit na zlepšení toho a onoho aby ses to nenaučil blbě což je hodně podstatné.

to ze položís dlaně nazem je dobré, znám mnohem mladší co řeba nedokážou ani to :wink:,. Tohel momentálně neudělám ani já jelikož léčím problémy s bederní páteří :( ale v kopech, úderech a technikách mi to nevadí a neomezuje mě to. I takhle udělám rad dva přemet dopředu, dozadu, různé gymnastické blbiny atd.. U tohodle cítím jen problémy se zády, ale nemá to nic dělat s rozsahem v předklonu....
Není potřeba být takový gumídek jak předvádějí v některých filmech :D

provaz udělat taky není potřeba, já ho neudělám :oops: a ani se o něj nesnažím z toho už jsem vyrost (né že bych se neroztahoval to je potřeba, ale do roštěpu nee) a že bych pociťoval nějaké omezení či třeba problém stability při kopu na hlavu vyššího soupeře se mi nezdá, ale čím lepší rozsah budeš mít tím lépe pro tebe, ale zas tak potřeba to není a otázka jaký styl si vybereš kde je co potřeba. Také jsi vcelku vysoký tak to budeš mít snažší bych řek.

Co si vybereš je na toběš, já ybch ti doporučoval projít toho víc co se ti zalíbí....je blbost trénovat něco co tě bude nudit, nebude se ti do toho chtít. Jak už tu bylo zmíněno ideální box, MT, plnokontaktní karate atp.. či neco kde je zahrnuto více stylů, pro sebeobranu třeba nějaký dorbý systém tak je totiž výtažek vesmes jednoduchých technik ze všech možných BS,BU. Ohledně zdraví při tomhle tak na to musíš myslet hlavně ty a ten kdo tě bude trénovat, nejsi nejmladší a už se ti nezpevňujé kosti, šlachy a svaly na to take nejsou zvyklé. Chce to postupně a správně cvičit aby si tělo postupně zvykalo a co nejlépe jsi předcházel zranení. Nesnažit se hned zezačátku vyrovnat se těm co to dělají léta a přistuppovat k tomu z rozumem a zejména z ohledem na svoje zdraví to máš jen jedno a jakékoli zranění tě odstaví na tu či tu dobu a vzhledem k tvému věku tak nadelší než někoho o dost mladšího.
Co chceš dokázat to už je natobě a na tvých možnostech. Rozhodně to nepřijde hned a trvá než se něco naučíš (jak co samo) a dle hodně aspektů (trenér, zdravotní stav, šikovnost, motivace atp.). Můžeš a třeba nemusíš nic dokázat to nevíš dokuď to nezkusíš :wink:
Každopádně myslím že už tím že se rozhodneš něco takového dělat a vydržíš u toho tak už tím jsi něco dokázal, spousta lidí tě porazí ale také třeba nad spoustou vyhraješ. Ale je jasné že na nějakého týpka o deset let mladšího co se tomu věnuje od 15ti mít nikdy nebudeš
Když ti jde o to co jsi napsal v druhém příspěvku tak určitě to smysl má :wink:
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00

Příspěvekod Lada » pát 15. pro, 2006 22:22

no a kdyz vezmu posilovací část tréniku u me:
ona se různí tak to jen nastíním

rozcvicka pred tréninkem, tam jde spíš o protahování a zahřátí se. Posilovací část je na konci ono taky posilovat nazacátku a delat co nejvíce toho a toho to by potom trenink nevypadal nejlepe :D ALe je fakt ze i to tak nekdy delam, ale omezene.

nohy- s gumou(natazená jak to jde) zavázanou o sloupek a nohu... kopy co se dají takhle dělat každý tak 15-20krát,
Obcas i udery a ruzne cviky s tou gumou rukama.
drepy s činkou s výskokem (ne zrovna tezkou) tak abych ji zaroven mohl zvedat po výskoku na ramena, (pred hlavu, zahlavu)10-15 opakování 3serie. A take třísla by velkou vahu nepobrala :?
Nekdy treba drepy bez cinky na jedné noze, nevim kolik nepocitam to toho s vyskokem na obou nohách bez cinky
Bench kdyz uz tam je 3x po cca10ti s 80-90kg (je to samo domo tak tezko rioct kolik presne to vazi)
shyby na hrazde cca 10opakovani jak se da 3 serie ruzne- nadhmatem pred hlavu, za hlavu, podhmatem. Eventuelne na icku za prsty
do toho břicho 3ruzne cviky po sobe 3 serie
Nejake ty cviky s jednoruckama tak ruzne, zhvyhy na triceps, na záda. Kliky normalni na kloubech s vyskokem, na jedne ruce jak kdy jak co, jak kolik.....
Někdy třeba spechám tak toho nezvládnu tolik co bych chtěl :oops: a take obcas zranení nedovoli :?
Behani je v prubehu treninku na zacatku jeste svihadlo, ale to me nebavi :oops: .

Nemam to nejak vyhraněné a paušalizované a různe to střídám a kombinuji. Opakováni většinou co to jde

Ale je fakt, že fyzička nic moc a je potřeba ji dost zlepšit, zejmena vytrvalost behanim, ale zraneni a plno prace mi v tom jaksi překáží :cry:
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00

BU v pozdejsim veku

Příspěvekod Hark » sob 16. pro, 2006 21:29

35 není špatný věk.
BU není jen o fyzické stránce, ale taky o psychické zralosti a rozhodnosti.

Pružnost, vytrvalost, síla - každé umění má jiné nároky na tyhle vlastnosti. Je jasné, že kdybys měl tělo ohebné každodenním cvičením jógy (nebo gymnastiky), vytrvalost z běhání maratónu - to se využije všude. Práce se silou může být v každém umění jiná, tak na to bacha.

Pokud jsi opravdu odhodlaný cvičit, nejlépe každý den, tak se tělo postupně zátěži přizpůsobí. Nesmíš ale začít velkou intenzitou nebo cvičit nárazově. Je třeba začít málem a pravidelně a postupně přidávat, tělo si samo řekne. Bacha, některá přehnaná zátěž se projeví až třeba po měsíci cvičení neustálou únavou, to je lepší snížit zátěž.

Klouby a šlachy si nezničíš, pokud budeš mít dobrého učitele a pokud budeš zátěž postupně zvyšovat. Vyrovnaná výživa je taky důležitá, později při intenzivním cvičení je třeba doplňovat soli (odcházejí potem) vápník, draslík (prevence křečí), ovoce, zelenina (vitamíny), tekutiny (aby neodešly ledviny), jednou, dvakrát týdně minerálka, a taky kolagen - želatina, vepřové koleno, atd.

Dobrý učitel je jedna podmínka, to že se s ním budeš o cvičení a svých pocitech z cvičení bavit, je druhá podmínka.

Co se týče nízkých postojů, to se dá odcvičit. Když jsem začal cvičit mabu, nevydržel jsem dýl jak dvě minuty. Po půl roce každodenního tréninku jsem zvládal bez problémů půlhodinu a ještě jsem měl rezervy. Prostě se připrav na to, že postup bude vždycky, jen třeba pomalejší než u mladších lidí. Na druhou stranu spoustu věcí pochopíš lépe a rychleji než mladí.

35 není žádné stáří. 50 je horší. Držím palce.
Vít Hrachový
ELYWCIMAA // http://www.kungfuwingchun.cz
Škola ozbrojené sebeobrany // http://sosb.cz
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod TongPa » sob 16. pro, 2006 23:54

Už tady k tomu bylo napsáno hodně, tak bych jen doplnil - všeho s mírou. Tvé tělo si v 35 už nenechá líbit tolik, co ve 20 a zdraví máš jen jedno... Takže opatrně a pozvolna zvyšovat zátěž... Méně je někdy více, světovým šampionem už se asi stejně nestaneš, ale do slušné formy určitě ano... :D Jak už zde bylo naznačeno, kvalitní trenér je prakticky nezbytností... Pokud bys to například zkusil s boxem (kickboxem, thaiboxem...) a na nějakém druhém, třetím tréninku ležel s klepajícima se rukama, vypláznutým jazykem, mžitkama před očima a tepem 200 na zemi pod box. pytlem a nad tebou ječel na trenéra si hrající šílenec s vyholenou hlavou něco jako: "Ku*va makej ty shnilotino!", tak ho rozhodně pošli třeba do ******, nebo do **** a najdi si jiný oddíl (klub). :wink: Co se týče volby pro tebe vhodného BU, těžko říct... Záleži na tobě, co tě bude bavit. Pokud ti jde o praktickou sebeobranu i fyzičku, můžeš zkusit například kombinaci boxu a Krav - Maga. Box ti dá základ "práce" rukama a dobrou kondici, KM doplní sebeobranné techniky. Obojí je poměrně jednoduché se naučit. Pokud by nevyhovovalo tohle, tak bych zkusil třeba nějaký oddíl Jiu - Jitsu zaměřený na praktickou sebeobranu, nebo možná i Wing Chun... :D
TongPa
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 520
Registrován: stř 08. lis, 2006 0:00

Příspěvekod graver » ned 17. pro, 2006 8:46

4pcimler: shotokan karate. Pro kondici, pro zábavu a pro relax - nechci popírat smysl BU, ale s praktickým využitím moc nepočítám :? Taky proto se chystám paralelně poznat něco reálnějšího (když dovolí zdraví a čas), ale spíš na úrovni seminářů, než nějak pravidelně...
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

 

Příspěvekod pcimler » pon 18. pro, 2006 23:10

Díky všem za odpovědi, dodali jste mi trochu odvahy. Asi ještě pár měsíců budu cvičit sám než se do něčeho pustím. Hlavně bych potřeboval výrazně zlepšit nohy, protože např. nějaký nižší postoj tak minutu a mám celkem dost, dřepy taky nic moc. Taky bych rád vyzkoušek Suzukiho strečink.

Ještě bych se chtěl zeptat jak psal Lada že už se v tomto věku nezpevňují kosti. Jak tomu mám rozumět ? Je nějaké výrazně větší riziko zlomeniny ? Měl bch se některým úderům už úplně vyhnout ? A co třeba přerážecí techniky ?
pcimler
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 15. pro, 2006 0:00

Příspěvekod DrGlock » pon 18. pro, 2006 23:55

pcimler píše:Díky všem za odpovědi, dodali jste mi trochu odvahy. Asi ještě pár měsíců budu cvičit sám než se do něčeho pustím. Hlavně bych potřeboval výrazně zlepšit nohy, protože např. nějaký nižší postoj tak minutu a mám celkem dost, dřepy taky nic moc. Taky bych rád vyzkoušek Suzukiho strečink.

Ještě bych se chtěl zeptat jak psal Lada že už se v tomto věku nezpevňují kosti. Jak tomu mám rozumět ? Je nějaké výrazně větší riziko zlomeniny ? Měl bch se některým úderům už úplně vyhnout ? A co třeba přerážecí techniky ?


Vyber si něco, kde se cvičí přirozené postoje. Umět stát dva dny v nízkém postoji je ti k ničemu. A nečekej a začni hned. Tréninkem bojového umění nejlíp posílíš svaly potřebné pro to konkrétní bojové umění a nějaká příprava tě jen okrade o spoustu času, který můžeš strávit cvičením zajímavějších věcí. Stejně tak zjistíš, kde všude máš nedostatky a co konkrétně bys potřeboval posílit, protahovat, atp.
DrGlock
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: pát 20. říj, 2006 23:00

Příspěvekod Lada » úte 19. pro, 2006 0:18

Na nic nečekej a neoodaluj :wink: nevím proč bys měl teď trénovat hodinu vydržet v nízkém postoji...

k tomu co jsemnapsal o kostech tak ty se zpevňují tuším do nějakých 26ti a pak už pevnost jen klesá jak u někoho tak u někoho jinak.
ten kdo v mládí sportoval a dělal do ětch 26ti třeba nějaké BU, BS kde kope, dává údery tak kosti se tím zpevňují do těch 26ti, pak dle tréninku třeba stagnují a pak už jdepevnost dolů....

u tebe je otázka jak na tom jsi a určitě nebudeš na tom tak dobře jak ten co od mládí trénoval a posiloval tím kosti.
U tebe také jasně v tomhle věku hrozí višší riziko a holení už bývá delší jakéhokoli zranění proto musíš začít z rozumem a zlehka aby si tělo zvyklo, předešel zranění a při tréninku poznáš co ti eventuelně nedělá dobře.Zloměnina by ti hrozit neměla pokuď se nebudeš snažit kopat do zdi či přerážet palmy :D samo stát se může ale je to spíše, ale to většinou tak prst, nos...Eentuelně kdybybs to moc přepálil a moc trénoval a přeháněl to mohla by se dostavit únavová zloměnina.
Ničemu se vyhýbat nemusíš, pokuď tam nebudete mlátit do zdi, což nepředpokládám a přerážecí techniky, noe nvím k čemu by ti asi tak mělo být zkoušet něco přerážet, ale asi bych ti to moc nedoporučoval.....přoč si ničit ruce nohy.
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00

Příspěvekod graver » úte 19. pro, 2006 6:59

No, já se ani ve svém věku nevyhýbám ničemu (samozřejmě kromě vyslovených filmových nesmyslů :? ) - prostě se snažím dělat všechno, co sensei chce po ostatních, kteří jsou třeba o čtvrt století mladší. Nejde mi to, neudělám to tak dobře a nepřeháním to, ale zkouším to...
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Senior » úte 19. pro, 2006 9:50

Já začal v 36 a taky jsem předtím nic nedělal. Je fakt, že v tomhle věku rozhýbat svoje tělo je celkem problém, ale dá se to. Provaz taky nepotřebuju, ikdyž loni jsem ho zmáknul ani jsem nevěděl jak - v zimě na chodníku :D a kupodivu mi to neroztrhlo prdel a nevykroutilo kyčle, jak jsem si vždycky myslel, že se stane, ale bolelo to a od té doby jsem to raději nezkoušel. Když se holt smíříš s tím, že už nebudeš Jet-Li, tak nikdy není pozdě začít.
A neodkládej to s tím, že nejdřív něco namakáš dopředu, zbytečně ztratíš pár měsíců, kdy ses už mohl naučit aspoň ty nejzákladnější věci, na fyzičce stejně budeš muset makat tak jako tak.
A nedbej na svůj věk. Já se nikam neženu, vychutnávám si tréninky, nehoním stupně a jen sleduju, kolik mladých nažhavených vlčáků už přestalo chodit, zatímco já už budu pomalu patřit k inventáři :)
Někdo tu napsal, že s tím věkem přichází i jakási moudrost či tak nějak...no o tom by byla dlouhá diskuse :D , ale je fakt, že hodně věcí vidím jinak, než kluci věku málem mého syna a někdy je to výhoda. A vůbec mi nevadí, že jsem začal tak pozdě. Jsem už na sebe opatrnější než dřív, to však vůbec neznamená, že vyžaduju nějaké jemnější zacházení na tréninku.
Jen se připrav na to, že jestli ti mladí makají na sto procent, tak Ty budeš muset makat dvakrát tolik, abys jim co se kondice týče stačil. Ale dá se to zvládnout. Moji vrstevníci si už dávno pěstují pupky a své máslem obalené tělo svalují na věk a já se toho másla skoro už zbavil a teď jim budu nasazovat parohy :D :D

Tak jen do toho! :wink:

Senior
Senior
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 179
Registrován: stř 25. úno, 2004 0:00

Příspěvekod TongPa » úte 19. pro, 2006 23:11

pcimler píše:Díky všem za odpovědi, dodali jste mi trochu odvahy. Asi ještě pár měsíců budu cvičit sám než se do něčeho pustím. Hlavně bych potřeboval výrazně zlepšit nohy, protože např. nějaký nižší postoj tak minutu a mám celkem dost, dřepy taky nic moc. Taky bych rád vyzkoušek Suzukiho strečink...

Jak už ti tu radilo víc lidí, zbytečně nečekej a začni hned. Fyzičku si zlepšíš i tréninkem samotným, co k tomu eventuelně ještě doplnit (vhodného pro dotyčné BU), ti jistě poradí trenér. Místo nějakého několikaměsíčního domácího "Cvičme v rytme" se za tu dobu v oddíle naučíš x základních technik. Počítej s tím, že pokud jsi hodně dlouho nedělal žádný sport, budeš z počátku pravděpodobně trochu neohrabaný... Ale nevzdávej to, s trochou trpělivosti to v pohodě zvládneš... :wink: Co se týče strečinku - přiměřený strečink jako takový je ve všech BU prakticky nezbytností a to jak z funkční, tak i zdravotní stránky. Tím je ale myšleno protáhnout hlavně svaly a šlachy, na nějaké extrémní zvyšování kloubního rozsahu (rozštěp, provaz) se klidně vykašli. Zažil jsem trenéra Karate (už nevím jakej dan), kterej nikdy nedělal rozštěp až dolů, šel prostě jen tak nízko, kam ho klouby pustily. Myslím že říkal něco jako: V tréninku i takto na hlavu naprosto bez problému kopnu a když se mne na stará kolena klouby zeptají, co jsem dělal v mládí, budu v pohodě. Věděl co říká, protože byl myslím lékař - ortoped. :wink: Tak jako tak - v případě sebeobrany kopy na hlavu stojícího útočníka také nepoužiješ, protože pokusit se o něco takového například v zimě na ulici, tedy nerozehřátý, nerozhýbaný a neprotažený - to smrdí vlastním sebepoškozením... A k extrémním tréninkům obecně - když bys tady na fóru zašmejdil v různých tématech, nalezneš příspěvky některých kluků, kteří trénovali BU denně několik hodin a trénovali by asi dál, pokud by dnes neměli zničené klouby a podobně. Takže to nepřeháněj, aby ti časem jako jediné vhodné BU nezůstal šerm francouzskou holí... :D
TongPa
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 520
Registrován: stř 08. lis, 2006 0:00

Příspěvekod arcuero » stř 20. pro, 2006 12:26

Začal jsem ve 36, teď po 6 letech mám 5 kyu shotokan. Bojuju sám se sebou.Když do oddílu přijdou mladší,vidím jak rychle jdou nahoru, no a někdy zase rychle pryč :) snažím se zůstávat a prostě cvičit. Doporučil bych ti netrénovat jen sám,ale najít si oddíl. Tam si myslím, že pod vedením kvalitního trenéra můžeš dělat větší pokroky.
arcuero
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 16. lis, 2006 0:00

Re: BU v pozdejsim veku

Příspěvekod BarboraM » čtv 21. pro, 2023 14:56

Hark píše:
Klouby a šlachy si nezničíš, pokud budeš mít dobrého učitele a pokud budeš zátěž postupně zvyšovat. Vyrovnaná výživa je taky důležitá, později při intenzivním cvičení je třeba doplňovat soli (odcházejí potem) vápník, draslík (prevence křečí), ovoce, zelenina (vitamíny), tekutiny (aby neodešly ledviny), jednou, dvakrát týdně minerálka, a taky kolagen - želatina, vepřové koleno, atd.


kolagen na klouby byste doporučil jaký? Tady https://www.foligo.cz/kolagen/ píší, že kolagen má 3 typy a každý je účinný na něco jiného.
BarboraM
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 08. srp, 2019 8:58


Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků