Nemate dojem, ze se to tu s tim w/v/t/c prehani???

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Příspěvekod patrik » čtv 07. srp, 2003 10:06

aiki píše:Este male doplnenie - aikido je BOJOVE UMENIE!!!!!!!!!! Nie je vymyslene ako pohybova disciplina, to skurvili (pardon za to slovo, ale inak to nazvat nejde) jedinci, ktori sa tym zivia a musia to postavit do polohy vecneho nutne pomaleho studia, pretoze inak by ich to neuzivilo...v tejto suvislosti ma napadla vec, ktoru tu niekto spominal, ako si taiji ucitel si postazoval, ze nema ziakov ako na MuaiThai...toto je aj problem aikida - venuju sa mu vacsinou ludia, ktory su fyzicky a psychiky (rozhodnostou, volou, vytrvalostou apod, nemyslim IQ) slabi a ked je cely klub taky...no tak potom ostava uz iba jedine - "APAGE SATANAS!" :twisted:

P.S. To je moj nazor podporeny tym co a koho som videl. Ked to niekomu vyhovuje ako miesto, kde sa stresne s kamaratmi a pokeca, preco nie...len nech nikomu nehovori ze robi aikido, pretoze potom robi hanbu tomuto bojovemu umeniu! Keby v dojo bojoval namiesto cvicenia pre radost, nikdy by nikto nekladol otazky o tom, ci to funguje...


Vsechna bojova umeni jsou pohybovymi disciplinami. Cvicim mimo jine stare Sinto Muso rju a byt je v nem mnoho o duchu i mysli, je to v prvni rade (zacnes-li ho cvicit) o pohybu. Mimochodem, co je vlastne kihon - znas ho z aikido? Neni to dril zakladnich technik - zpusob, jakym se ucis pohybovat. Nemyslis, ze napise-li nekdo, ze je to pohybova disciplina, mysli tim, ze je to mimo jine pohybova disciplina... bojove umeni mi taky pride nedostacujici oznaceni jakehokoliv bojoveho umeni...

Nenech si vyplachovat mozek.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

 

Příspěvekod patrik » čtv 07. srp, 2003 10:07

Picard píše:Patrika jsem nemyslel, to je hodnej kluk :-)


:roll:
O dekuji... napis nejaky namet do diskuze o kendu... muzeme davat priklad, nebo o cemkoliv jinem, nez je opila opice.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod PrayingMantis » čtv 07. srp, 2003 10:45

Hm, a jsme o5 tam, kde jsme byli... :roll:
PrayingMantis
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 111
Registrován: ned 01. čer, 2003 23:00
Bydliště: Jižní Čechy

Příspěvekod Anonymní » čtv 07. srp, 2003 14:08

Co je aikido? Zajímavá otázka, tak tedy zkusím něco napsat.

bojové umení, cesta harmonie, způsob života a podobně ... což asi zná každý, kdo se trochu o aikido zajímá.

V aikidu se snažím především hledat - proč, jak ... proto mi stále přináší nové věci.
Pokud bych se zaměřil pouze na tu realitu na ulici o které se furt mluví, tak se aikido stane velice omezené a je otázka zda by to bylo ještě aikido a ne jenom techniky vypadající jak aikido. Někde jsem četl že o-sensei říkal, že aikido může být obsaženo v každém bojovém umění. Řekl bych, že aikido není tvořeno technikami, ale principy a myšlenkou s jakou útočníka kontrolujeme.
Je pak na nás s jakou myšlenkou techniku děláme. Pokud někoho vědomě vyprovokuji a on mě napadne a já provedu techniku a zlomím mu třeba ruku (což už jsem plánoval hned na začátku), tak bych řekl, že to není v duchu aikido, ikdyž technika tak vypadala. Neznamená to však, že pokud někomu při boji zlomíme ruku, že už to není aikido. Spíše naopak - je problém útočníka, že zautočí a výsledek je třeba jeho zmrzačení, ale nebyla to moje myšlenka ho zmrzačit a to ani v momentě, kdy jsem prováděl techniku, která ho zmrzačila.
Možná právě dostat se do tohoto stavu "být vždy nad věcí", "harmonie" je nejsložitější. Právě cvičení a důkladné pochopení technik nás může k tomu přiblížit, ale záleží na nás jak se budeme snažit aikido chápat - zda jen jako sadu technik nebo jako celek něčeho .... :)))
Když nějakou techniku cvičíme, tak by jsme se měli zaměřit na každý pohyb a snažit se pochopit proč a jak to tam je a výsledek by měl být po nějaké době funkční technika. Bohužel každý má ke cvičení jiný přístup a ne každému technika funguje a to právě díky špatnému přístupu (naučí se pohyb, ale nehledá detaily a ani neví proč tam takový pohyb zrovna je) :(

Tak jsem se rozepsal a stejně jsem tu nějak nevystihl co jsem chtěl říct ... :) , ale aspoň nějaký výplod :)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » pát 08. srp, 2003 6:49

Istota v tom co robim - 100%nu istotu samozrejme nemam, ale mam vzor ku ktoremu sa chcem priblizit.

Podpisovanie sa - zalezi na tom ci som Jano, Fero, alebo Zuzana? Podstatne je to co pisem, nie to ci som regnuty. Co mi brani v tom, aby som 5 aliasov a cez kazdy pisal nieco ine?

Ine systemy zbrani - zatial nie, len iwama. Zatial staci, mam stale co robit...ale urcite jedneho dna rozsirim repertoar...nie som typ, ktory si mysli, ze musim jednu vec robit az do smrti, aby som v nej bol dobry.

Pac a pusu - no prepac, co si o mne myslis - rozdavam si to s ludmi, ktorych poznam aspon 3 minuty, skor nie! :oops:

Pohybova aktivita - ano, v slovickareni si dobry. Lenze Ty si pisal o radosti, rozvoji osobnosti a az potom o pohybe - to hovori o Tvojich prioritach. Ja proti nim nic nemam, lenze oni kazia budo. Bol tu prispevok o boxerovi, ktory nenavidel trening. Taky je spravny trening, ktory nenavidis, pretoze je taky tvrdy, ze ho nevies vydrzat a chces utiect...ak sa na trening tesis, lebo sa tam stretnes s kamaratmi, tak je to pruser...to je to co rozvija osobnost...nie to, ci robim aikido, alebo kendo...aikido (hlavne moderne, ale pomaly ak iwama) tak ako sa bezne cvici v europe nerozvija v 99,9% nic...ale ako hovorim, je to len moj nazor.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod patrik » pát 08. srp, 2003 9:47

aiki píše:Istota v tom co robim - 100%nu istotu samozrejme nemam, ale mam vzor ku ktoremu sa chcem priblizit.

Podpisovanie sa - zalezi na tom ci som Jano, Fero, alebo Zuzana? Podstatne je to co pisem, nie to ci som regnuty. Co mi brani v tom, aby som 5 aliasov a cez kazdy pisal nieco ine?

Ine systemy zbrani - zatial nie, len iwama. Zatial staci, mam stale co robit...ale urcite jedneho dna rozsirim repertoar...nie som typ, ktory si mysli, ze musim jednu vec robit az do smrti, aby som v nej bol dobry.

Pac a pusu - no prepac, co si o mne myslis - rozdavam si to s ludmi, ktorych poznam aspon 3 minuty, skor nie! :oops:

Pohybova aktivita - ano, v slovickareni si dobry. Lenze Ty si pisal o radosti, rozvoji osobnosti a az potom o pohybe - to hovori o Tvojich prioritach. Ja proti nim nic nemam, lenze oni kazia budo. Bol tu prispevok o boxerovi, ktory nenavidel trening. Taky je spravny trening, ktory nenavidis, pretoze je taky tvrdy, ze ho nevies vydrzat a chces utiect...ak sa na trening tesis, lebo sa tam stretnes s kamaratmi, tak je to pruser...to je to co rozvija osobnost...nie to, ci robim aikido, alebo kendo...aikido (hlavne moderne, ale pomaly ak iwama) tak ako sa bezne cvici v europe nerozvija v 99,9% nic...ale ako hovorim, je to len moj nazor.


NEBUDU ZATEZOVAT NEAIKIDISTY AIKIDEM... BUDU PSAT OBECNEJI
(... a mozna ani nebudu reagovat na totez, o cem se tu mluvilo - ale pokusim se)

Myslim, ze prave v tom, ze si jsi jisty v tom, co delas spociva drobny problem. Tedy zacatecnik, ktery zacne cvicit b.u. a nejakou dobu pokracuje zacne brzy videt jenom ten styl (skoly, smer...), kterou zna on respektive ti, kdo ho uci. Zda je to spravne nevim, ale rozhodne tento pohled nebude nikdy objektivni.

Ja sam jsem po osmi letech aikido zacal cvicit (k tomu) kendo a iaido a zjistil jsem, ze mec se muze pouzivat uplne jinak, nez jak me dosud ucili. A po deseti letech cviceni jsem zacal cvicit klasicke dzodo a zjistil jsem, ze tu vec (dzo) neumim pouizivat... A problem neni v tom, jake katy delas, ale v tom zda ta zbran (mec, dzo... telo) funguje a zda vyuzivas jeji vlastnosti. Ja sam staricka Uesibu videl na mnoha zaberech a nejsem si jisty, zda cvicil cokoliv z toho, co se vyucuje jako aiki/zbrane... popravde si myslim, ze ten pohyb se velmi podobal tomu, co znam z kendo... :oops: (To je jen muj nazor a nemam potrebu ho komukoliv nabizet).

A tehdy, kdyz jsem si toho vsiml, zjistil jsem, ze nemam tutez jistotu jako predtim... a podobny pocit zazivam i kdyz cvicim iaido (ktere mi opravdu nejde) a dzodo... A prestoze nemam jistotu, delam to a dela mi to radost.

Dal, mrzi me, kdyz se nekdo nepodepise. Je to skoda - ne povinnost - to je vec kazdeho a obzvlast pri komunikaci na siti... sorry za tuhle pripominku.

S temi zbranemi to myslim treba takhle... jaktoze muze nekdo cvicit s mecem (japonskym) a nemit zkusenost s iaido... Neni snadne spravne mec vytahnout (a nemusis pritom tazeni hned sekat) a stejne tak ho ulozit zpet do pouzdra... A dzo (protoze i s nim cvicis) - zkusils nekdy bouchnout do tela... do nejakeho mista... ne silne, ale presne. Je to tezke. Ja chvilku a ne nijak presvedcive, ale rad, cvicim Sinto Muso rju a techniky bodnuti se tam v katach cvici s kontaktem (sundome) - a neni snadne trefit spravne misto, spravnym zpusobem... A protoze znam buki wazu z Iwamy i jine aiki/zbrane, zajima kdo z tech, kdo s dzo cvici si uvedomuji, ze dzo ma nejake vlastnosti stejne jako kazda jina zbran a ty je treba hledat a rozvijet.

A k te posledni casti (ta je asi znovu o jistote, byt je to tvuj nazor)... casto pises neco jako - ostatni to delaji nejak (?spatne) a ja to delam jinak (?dobre)... Mam jen pocit, zes tech ostatnich (99,9%) moc nevidel.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Anonymní » pát 08. srp, 2003 12:07

Jediny styl - BU sa venujem od '94 roku a aikido je 2. BU ktoremu sa venujem. Nie som vytazeny na jediny styl, ale momentalne aikido najlepsie odpoveda na otazky, ktore mam. Uz som sice stracal vieru, ale po tom ako som videl Saita sa viera vratila.

Mec/Jo - po tom ako som ho videl som sa musel prestelovat, pretoze to robime zle...iwama cvici to iste co cvicil zakladatel - preto sa "neuchylujeme" k iaidu/kendu/jodo, nie je treba. Technika je logicka, premyslena, ma to system a poriadok. Podobnost s kendom by som ocakaval...

Istota - moja istota nespociva v tom, ze to co robim je dobre, ale v tom, ze co nasledujem je dobre.

Mlatenie do cohokolvek - skusal a je to sice nezvyk, ale ide to. Bez vhodnej telocvicne je to ale trosku organizacne zlozite...vsak aj to sa zmeni.

99,9 vs. 0,1% - ten pomer je asi naozaj trochu pesimisticky, dajme to na 95 vs. 5%. Zo 100 ludi asi 5 vie co a preco to robi...Videl som vselico a v Europe (myslim celu zapadnu civilizaciu) je to katastrofa...
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod patrik » sob 09. srp, 2003 10:39

aiki píše:Jediny styl - BU sa venujem od '94 roku a aikido je 2. BU ktoremu sa venujem. Nie som vytazeny na jediny styl, ale momentalne aikido najlepsie odpoveda na otazky, ktore mam. Uz som sice stracal vieru, ale po tom ako som videl Saita sa viera vratila.

Mec/Jo - po tom ako som ho videl som sa musel prestelovat, pretoze to robime zle...iwama cvici to iste co cvicil zakladatel - preto sa "neuchylujeme" k iaidu/kendu/jodo, nie je treba. Technika je logicka, premyslena, ma to system a poriadok. Podobnost s kendom by som ocakaval...

Istota - moja istota nespociva v tom, ze to co robim je dobre, ale v tom, ze co nasledujem je dobre.

Mlatenie do cohokolvek - skusal a je to sice nezvyk, ale ide to. Bez vhodnej telocvicne je to ale trosku organizacne zlozite...vsak aj to sa zmeni.

99,9 vs. 0,1% - ten pomer je asi naozaj trochu pesimisticky, dajme to na 95 vs. 5%. Zo 100 ludi asi 5 vie co a preco to robi...Videl som vselico a v Europe (myslim celu zapadnu civilizaciu) je to katastrofa...


Jeste jednou to zopakuji... videl jsem (na zaberech z ruznych obdobi) zakladatele Uesiba, ale nevidel jsem, ze by nekdy cvicil to, co se je zname jako buki waza Iwama rju - to, co jsem videl bylo prave velmi podobne tomu, co znam z kendo (rozumej ... men nuki men, men nuki kote...).

Nemyslim, ze by neaikidiste vedeli o cem se tu bavime - mozna by to chtelo nove tema k diskuzi, pouze o aikidu.

Kazdy system (uceleny a vysvetleny) ma logiku a poradek... tedy pro ty, kdo se mu venuji.

Nemluvim o mlaceni do cehokoliv, mluvim o kontakto zbrane s clovekem. Spravnou vzdalenost, nacasovani, kime... apod. Do cehokoliv muzes mlatit jakkoliv, ale zrejme to nebude mit ani system ani logiku.

I kdyz napises 5 procent ku 95, myslim, ze mluvis o necem, co proste nedokazes posoudit. Pochybuji, zes videl tolik.

Patrik

p.s.
Proc se OSensei Uesiba vubec spinil s temi ostatnimi (Uesiba ml., Tamura, Nisio, Jamaguci), kdyz jediny kdo ho pochopil a nasledoval to, co uci byl Saito sensei... myslis, ze O.S. byl tak hloupy, ze nedokazal nikoho nic naucit? :wink:
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod kusa » pon 11. srp, 2003 16:50

Iwama ryu Buki Waza (????zaujimavy nazov????) som sice v akcii nevidel, ale ked som z aikido presedlal na ken jutsu, tak to bol prichod do uplne ineho sveta. Vtedy som pomaly zacal chapat o com asi aiki do/jutsu je. Ziva cepel v ruke je nieco diametralne odlisne od bokkenu a to je podla mna ten najzasadnejsie rozdiel. Ale Iwamu som fakt necvicil...
kusa
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 127
Registrován: stř 18. čer, 2003 23:00
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod patrik » úte 12. srp, 2003 12:36

kusa píše:Iwama ryu Buki Waza (????zaujimavy nazov????) som sice v akcii nevidel, ale ked som z aikido presedlal na ken jutsu, tak to bol prichod do uplne ineho sveta. Vtedy som pomaly zacal chapat o com asi aiki do/jutsu je. Ziva cepel v ruke je nieco diametralne odlisne od bokkenu a to je podla mna ten najzasadnejsie rozdiel. Ale Iwamu som fakt necvicil...


Souhlasim a doplnuji - mnoho lidi cvici s drevenenym bokkenem jako s drevem, ale pozor - bokken predstavuje cepel a (byt je to obtizne), tak by se mel pouzivat.

Nevim, jakou formu (skolu) kendzucu cvicis ty, ale myslim, ze by tenhle princip mel byt stejny v jakekoliv jine forme cviceni s mecem... a casto neni.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod glm » stř 13. srp, 2003 7:11

Ani aikido ani kendo nestuduji, ale představa, že BY se meč mohl používat v obou BU rozdílně mě zaráží. Meč je meč a člověk je člověk, BU je technika, tedy principy provedení, které si činí nárok být maximálně efektivní. ®e by mohly být dva takové způsoby?
glm
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 16. dub, 2003 23:00

Příspěvekod patrik » stř 13. srp, 2003 10:19

glm píše:Ani aikido ani kendo nestuduji, ale představa, že BY se meč mohl používat v obou BU rozdílně mě zaráží. Meč je meč a člověk je člověk, BU je technika, tedy principy provedení, které si činí nárok být maximálně efektivní. ®e by mohly být dva takové způsoby?


... a kdyby jenom to - v ruznych skolach kendzucu se pouziva mec jinak (letmo jsem se setkal s Kasima Sinrju, Katori Sinto rju, Tamija rju nebo Sinto rju kendzucu...), take v jinych skolach iaido/dzucu apod. A pritom vsechny studuji stejny nastroj... a nemaji s tim problem. Take to zadny problem neni.

Problem to byva jen pro ty, kteri pisi - videl jsem vsechno a 99,9% z toho je spatne. :twisted:

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod glm » úte 19. srp, 2003 13:26

"Problem to byva jen pro ty, kteri pisi - videl jsem vsechno a 99,9% z toho je spatne. "

Doufám, že takhle jsi neusoudil na mě. To by mě mrzelo. :?
Tim stejně myslím zachovávat určitý princip, zbraním moc nerozumím, ale myslím, že je vidět rozdíl, když se cvičí-li jeden zdá být zbraň s cvičícím jedno a nebo když druhý používá zbraň. Snad budeš-li mít snahu je to k pochopení.

zdravim
glm
glm
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 16. dub, 2003 23:00

Příspěvekod Anonymní » stř 20. srp, 2003 20:17

Já bych chtěl zareagovat zásadním způsobem již na celý název tohoto okna - JÁ NEMÁM VŮBEC ®ÁDNÝ DOJEM!!!
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Picard » čtv 21. srp, 2003 15:07

Cerny rytir, diky! Konecne prvni rozumny prispevek :-) A vsem ostatnim : vetsi ofttopic jsem na internetu este v zivote nevidel!!!
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Picard » čtv 21. srp, 2003 15:07

Cerny rytir, diky! Konecne prvni rozumny prispevek :-) A vsem ostatnim : vetsi ofttopic jsem na internetu este v zivote nevidel!!!
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod PrayingMantis » pát 22. srp, 2003 5:29

No, tak já bych připravil tu opici, ne? :-) Ostatně, nebylo by to poprvé, kdy tu někdo bude psát o něčem, čemu ani kapku nerozumí... :wink:
PrayingMantis
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 111
Registrován: ned 01. čer, 2003 23:00
Bydliště: Jižní Čechy

Příspěvekod Anonymní » pát 22. srp, 2003 8:57

PrayingMantis píše:... Ostatně, nebylo by to poprvé, kdy tu někdo bude psát o něčem, čemu ani kapku nerozumí... :wink:


to by me zajimalo, kdy tady kdo psal o necem, cemu ani kapku nerozumi? me se vetsina clanku zda v v poho - napis ktere clanky napsal nekdo, kdo danemu bojovemu sportu ani kapku nerozumi, prosim
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod PrayingMantis » pát 22. srp, 2003 9:19

Calm down, Zanny! Jak řekl Černý rytíř, ber tohle spíš jako recesi! Ale já to beru, vztahovačnost je jedna z našich národních vlastností... :-)

Nenapsal jsem ČLÁNKY a už vůbec ne DANNÝ BOJOVÝ SPORT! Články jsou v poho! Abych Tě teda moc neštval, tak tedy oficiálně uvádím, že jsem myslel příspěvky do diskuzí!!! Ale jmenovat je nebudu (nemám čas psát seznam) a nemusím (každý vidí sám...). Zdar!
PrayingMantis
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 111
Registrován: ned 01. čer, 2003 23:00
Bydliště: Jižní Čechy

Příspěvekod patrik » sob 23. srp, 2003 11:00

[quote="glm"]"Problem to byva jen pro ty, kteri pisi - videl jsem vsechno a 99,9% z toho je spatne. "

Doufám, že takhle jsi neusoudil na mě. To by mě mrzelo. :?

Rozhodne ne... ale z predchozich (nekterych) prispevku je zrejme, ze prave Ti, kteri videli vse a 99,9% existuji.

Zachovavani principu je oblibena hlaska, ale bojim se, ze to tak uplne snadne nebude. Nedavno mi jeden clovek, ktery se zabyva skolou kendzucu Itto rju rekl, ze se skoly mnohdy lisi prave tim principem, tedy filosofii k cemu je dana technika nebo pohyb pouzity...

Nechci do neceho (odborne-neodborneho) zabrednout, ale zbrane cvicim... a zrejme trochu jinak - rozhodne ne lepe nebo puvodneji, nez je u nas obvykle. (viz clanek o Sinto Muso rju)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Předchozí

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník