Beh ?

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Příspěvekod Makoto » čtv 10. dub, 2008 7:59

kamiwaza píše:
Makoto píše:Pri vytrvalosti se rozvijeji bila svalova vlakna, pri narustu svalove hmoty cervena.

Chlape, kde jsi to vyčetl? Je to úplně opačně. Za tohle bys letěl ze zkoušky z fyziologie na hodinu :wink: Červená svalová vlákna jsou červená proto, že mají více mitochondrií a myoglobinu, tedy jsou lépe přizpůsobena pro aerobní činnost a bílá mají méně myoglobinu a mitochondrií (proto vypadají pod mikroskopem světleji) a z toho důvodu jsou lépe přizpůsobena pro anaerobní, nikoli pro aerobní činnost.

Ahaaaa....cely zivot mi lhali...diky za opravu, priste si udelam pecliveji sve domaci ukoly :-) Po dlouhe dobe jsem se opet dozvedel neco pro mne prinosneho krome toho, ze je to pi...ovina, kravina, ci ze to nefunguje. Snad podobnych prispevku bude vice :-) Jeste jednou diky, jdu si o tom sehnat vice info :-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

 

Příspěvekod RUNAR » čtv 10. dub, 2008 8:24

kamiwaza píše:Červená svalová vlákna jsou červená proto, že mají více mitochondrií a myoglobinu, tedy jsou lépe přizpůsobena pro aerobní činnost a bílá mají méně myoglobinu a mitochondrií (proto vypadají pod mikroskopem světleji) a z toho důvodu jsou lépe přizpůsobena pro anaerobní, nikoli pro aerobní činnost.


Hele než tady začneš dělat chytrýho jak je který vlákno zbarvený tak si prostuduj rychlý červený vlákna(FG fast glyolitic).
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod Lear » čtv 10. dub, 2008 9:21

Makoto: Tak jsem to vcera zkusil podle tveho doporuceni, behal jsem chvili na pasu pri asi 70% me max. TF, tedy pri asi 140 tepech/min, a bylo to velmi lehke, ani jsem se nezadychal, nicmene ma naprosta vytrvalostni netrenovanost byla asi videt na tom, ze misty jsem musel prejit do rychlejsi chuze abych tech 140 udrzel.. no moc se mi nezda ze by takove lehke smrdlani melo vyrazne lepsi vliv na kondici nez nejaky poradny behy, ale budu verit vede.. oni ti atleticti treneri asi vedi co delaji.. :)
Lear
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 98
Registrován: stř 18. úno, 2004 0:00

Příspěvekod Makoto » čtv 10. dub, 2008 10:39

Lear píše:Makoto: Tak jsem to vcera zkusil podle tveho doporuceni, behal jsem chvili na pasu pri asi 70% me max. TF, tedy pri asi 140 tepech/min, a bylo to velmi lehke, ani jsem se nezadychal, nicmene ma naprosta vytrvalostni netrenovanost byla asi videt na tom, ze misty jsem musel prejit do rychlejsi chuze abych tech 140 udrzel.. no moc se mi nezda ze by takove lehke smrdlani melo vyrazne lepsi vliv na kondici nez nejaky poradny behy, ale budu verit vede.. oni ti atleticti treneri asi vedi co delaji.. :)

To je prave to kouzlo :-) Samotnemu mi trvalo dost dlouho sebe sama presvedcit, ze nekdy mene je vice. Drive jsem behal jak Rychlej Gonzales a dokud jsem nemel jazyk na veste, nepovazoval jsem to za dobry trenink. Pak si me vzal do parady clovek, ktery byl mistrem v triatlonu v Nemecku a vysvetlil mi, ze to neni o vzdalenosti ani rychlosti, ale jen a pouze o vysi tepu, ve kterem bezim. Tim, jak se mi zlepsovala kondicka, jsem zjistil, ze muzu bezet rychleji pri stejne tepove frekvenci a ubehnu tak i dal, pokud napriklad beham fixnich 45 minut.
Nedavno jsem podobny postup vyzkousel i na sve zene, ktera chtela upravit svou vahu. Nesportuje a poridila si orbitrek - ze zacatku z toho lezla po ctyrech a pote, co jsem ji poridil meric tepu, zacala behat podle vyse uvedenych pravidel a kondicka sla dost rychle nahoru, takze ted na orbitreku podava lepsi vykony nez ja (kdyz se hecnu a zkusim si ho pro zpestreni treninku :-) Jeji podil tuku na spalenych kilokaloriich je ted kolem 60%, moje kolem 40% (protoze se obcas utrhnu z retezu a dam si kratke sprinty).
V soucasne dobe beham na vytrvalost a snizeni vahy, protoze jsem kvuli zdravotnim problemum nemohl poradne cvicit.
Zajimave na tom, je, ze jsem si zkusil pred par mesici pulmaraton a ubehl to vcelku v pohode. A to jen diky tomu, ze jsem behal podle techto pravidel a ne jako by me honil vzteklej jorksir ;-)

Obecne se rika, ze pokud nemas sportester na mereni tepu a behas napriklad na snizeni vahy, mel by jsi bezet tak, aby jsi byl v pohode schopen hovorit.

Kdybych placal blbosti, klidne me opravte. Beham par let, ale rozhodne o tom nevim vse.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod PC » čtv 10. dub, 2008 10:52

Makoto píše:
kamiwaza píše:
Makoto píše:Pri vytrvalosti se rozvijeji bila svalova vlakna, pri narustu svalove hmoty cervena.

Chlape, kde jsi to vyčetl? Je to úplně opačně. Za tohle bys letěl ze zkoušky z fyziologie na hodinu :wink: Červená svalová vlákna jsou červená proto, že mají více mitochondrií a myoglobinu, tedy jsou lépe přizpůsobena pro aerobní činnost a bílá mají méně myoglobinu a mitochondrií (proto vypadají pod mikroskopem světleji) a z toho důvodu jsou lépe přizpůsobena pro anaerobní, nikoli pro aerobní činnost.

Ahaaaa....cely zivot mi lhali...diky za opravu, priste si udelam pecliveji sve domaci ukoly :-) Po dlouhe dobe jsem se opet dozvedel neco pro mne prinosneho krome toho, ze je to pi...ovina, kravina, ci ze to nefunguje. Snad podobnych prispevku bude vice :-) Jeste jednou diky, jdu si o tom sehnat vice info :-)


jeste bych doplnil, ze bila vlakna se nedaji rozvijet, je to geneticky dano..... tak me to ucili (spolupracovnice pana Skorpila)
PC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 569
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00

Příspěvekod Makoto » čtv 10. dub, 2008 10:59

PC píše:jeste bych doplnil, ze bila vlakna se nedaji rozvijet, je to geneticky dano..... tak me to ucili (spolupracovnice pana Skorpila)

JJ, proto mi prijde divne, ze kdyz jsou bila na rozvoj svalove hmoty (jak tvrdi Kamiwaza), pak kulturisti jsou asi vyjimky ;-) Ja mel doted zafixovano, ze maratonci = bila vlakna = slachoviti a kulturisti = cervena vlakna = svalovci....
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod PC » čtv 10. dub, 2008 11:07

pockej a kde to tvrdi, to mi nejak uniklo.. pise je o jejich schopnosti pracovat aerobnim/anaerobnim pasmu, to neni to same.
Jinak elsi se dobre pamatuju, tak nam to bylo podano tak, ze geneticky maji bilych vlaken vice cernosi a proto jim jdou tak dobre behy. Ale radeji se nebudu poustet do zadnych velkych akci... nejsem si jisty, zda si to presne pamatuju, zkusim na to mrknout, co nas o tom presne ucili. :-)
PC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 569
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00

Příspěvekod Makoto » čtv 10. dub, 2008 11:23

PC píše:pockej a kde to tvrdi, to mi nejak uniklo.. pise je o jejich schopnosti pracovat aerobnim/anaerobnim pasmu, to neni to same.

Mozna jsem to spatne pochopil, ale tohle bylo na predchozi strane:

kamiwaza píše:
Makoto píše:Pri vytrvalosti se rozvijeji bila svalova vlakna, pri narustu svalove hmoty cervena.

Chlape, kde jsi to vyčetl? Je to úplně opačně. Za tohle bys letěl ze zkoušky z fyziologie na hodinu :wink: Červená svalová vlákna jsou červená proto, že mají více mitochondrií a myoglobinu, tedy jsou lépe přizpůsobena pro aerobní činnost a bílá mají méně myoglobinu a mitochondrií (proto vypadají pod mikroskopem světleji) a z toho důvodu jsou lépe přizpůsobena pro anaerobní, nikoli pro aerobní činnost.
......


Ja se ucil, ze maratonci maji vice rozvinuta bila svalova vlakna a naopak kulturisti cervena. Je to spatne?
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » čtv 10. dub, 2008 13:21

Clovece ja ti nevim, ja si naopak myslim, ze ty 5-10 km trate jsou dobre na vykon i v ringu. Posuzuji dle sebe. Pote, co jsem byl v dobre kondici, jsem byl schopen sparovat na zemi dele a s vetsim poctem studentu nez predtim. Samozrejme delsi trate a la pulmaraton jsou tak na masirku ega (a ze je to dobra masirka ;-), ale pro potreby BU to nepotrebujes, souhlas.

Napriklad ja mam naplanovano opet zacit naplno behat cca 8-10 km dvakrat-trikrat tydne (kopcovity teren) a stridat to s tratemi, kde budu zarazovat aj sprinty (stejny teren). Diky tomu ziskam solidni vytrvalost abych na zinence nechcipnul po trech minutach a vybusnost, abych dokazal z nuly na sto vyvinout maximum mozne sily v kratkem okamziku.

Jestli je tu nekde Lukas - jak se na to kouka boxersky trenink? Nebehat jen konstantni rychlosti x minut, ale obcas zarazovat i rychle sprinty na vybusnost, aby telo bylo neustale sokovano.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod kamiwaza » čtv 10. dub, 2008 13:46

Runare já se bavil o tom, že Makoto napsal nesmysl a že čevená vlákna SO jsou v převaze u vytrvalců nikoli u sprinterů. Pokud si přečteš jeho příspěvek ještě jednou, tak to pochopíš. A celkem logicky mají vytrvalci více červených vláken (více mitochondrií a myoglobinu), která mají mimo jiné mnohem menší průměr, než ta bílá, kterými disponují spíše "rychlíci". Vidíš v tom rozpor? Nebo viděl snad někdo kulturistu na maratonu a Keňana na sprintu? A pokud ano, tam mě neukamenujte :cry:
Co se týče těch 140 tepů resp. 70% TFmax, jak tam někdo uváděl, tak je lepší počítat maximální tep. rezervu, kde berete v potaz klidovku.
Logicky vzato. Když spolu poběží dva rozdílně trénovaní jedinci na 140 tepů, tak první bude lehce vyklusávat a druhý si bude volat rychlou :wink:
Proto je dle mého soudu lepší vycházet z % MTR (TFmax - TFklid).
A např. je zajímavé, že mezi 50 - 80% VO2max a MTR je korelace.
Jinak osobně běhám co to jde (v uvozovkách) a kašlu na různé propočty, i když prý správným měřením by mělo být dosaženo lepšího výsledku. Ale prostě když se nezapotím jako prasopes a nemám toho plný brejle, tak to není ono :lol:
Jinak samozřejmě dává Makoto odkazy velice zajímavé stránky a stará se o osvětu národa :wink:
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Příspěvekod RUNAR » čtv 10. dub, 2008 14:04

Prostě jde o to že jsou červený vlákna který jsou pomalý a vytrvalý a jsou i červený vlákna FG který jsou rychlý ale nejsou vytrvalý takže diskutovat nad zbarvením vlákna není úplně ok, diskutovat jde nad druhy a vlastnostmi vláken.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod scout » čtv 10. dub, 2008 14:32

ja ja makoto ...rychly starty a kratky sprinty jsou v problematice boxerskeho treningu docela favorizovany ...aspon tak to trenoval na cibulkach rosta osicka....
scout
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 464
Registrován: pát 17. srp, 2007 23:00

Příspěvekod kamiwaza » čtv 10. dub, 2008 19:34

Makoto píše: Ja mel doted zafixovano, ze maratonci = bila vlakna = slachoviti a kulturisti = cervena vlakna = svalovci....

OK Runare, nemá cenu o tom diskutovat. Souhlasím s váma :wink:
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Příspěvekod TongPo » čtv 10. dub, 2008 20:14

ukropcany píše:...v zime som dosť opäť makal na stacionárnom bicykli (40 min, 10 min na zorhriatie a potom do konca intervalový tréning 3+1)...

Jak ten interval děláš? Zvýšením zátěže, nebo tempa? Já se na ergometru 5 minut zahřívám a pak odšlapu v zátěži dalších 50 minut a na konci si dám na dojezd pár minut pěkně zvolna, se snižující se zátěží. Problém je, že v zátěži jezdím ve slušným tempu už na nejvyšší možný odpor, šlapat ještě rychleš už mě nebaví a tepovku mám do 130... :?

PS: To jsem já, původní TongPa, jen jsem se začal psát správně "Tong Po"... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Příspěvekod RUNAR » pát 11. dub, 2008 8:15

kamiwaza píše:OK Runare, nemá cenu o tom diskutovat. Souhlasím s váma :wink:


Nikdo tady po tobě nechce nějakej souhlas jenom jsem napsal že vlákna nejde dělit jen podle zabarvení a to protože těch červených jsou dva hodně odlišný druhy když si to nastuduješ tak uvidíš, dál jsou ještě neutrální vlákna atd.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod kamiwaza » pát 11. dub, 2008 11:06

RUNAR píše:Nikdo tady po tobě nechce nějakej souhlas

To byla pouze ironie na ty maratonce a kulturisty. Možná jsi to nečetl, a tak ti to uniklo.

ukropcany píše:Inak na bicykli sa vysoká tepovka ľahšie spraví vysokou rýchlosťou ako vysokou záťažou

O tom bych mohl vyprávět, hlavně když se honíš s nějakym "magorem" do kopce :lol: Měl jsem něco přes 190 a myslel jsem že padnu.

Jinak by mě zajímalo, jestli máte někdo zkušenost s využíváním MTR, nebo pouze vycházíte z %TFmax.
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Příspěvekod RUNAR » pát 11. dub, 2008 11:29

A pan Powell třeba ani neví jaký má svalový vlákna a jakej je sprinter že ano.
A pan Reese Hoffa vyhrál na americkém šampionátu soutěž koulařů, a pak se s chutí zakousl do krutího stehna, ten má ty vlákna nejspíš krůtí

Obrázek
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod Lear » pát 11. dub, 2008 13:33

Abych to trošku vrátil k tématu - co je podle vás optimální frekvence běžeckého tréninku? Se mnou to teď vypadá takhle - trénuju 4x týdně, dvakrát thaibox, dvakrát posilka.. Aerobka žádná.. Víc než čtyři tréninky v týdnu nestihnu.. Druhá věc je, že mám hodně rychlý metabolismus a při aerobce rychle hubnu, což nechci.. (Proto taky ta posilka, potřebuju trochu udržet váhu a sílu, abych nezklouzl na 70 kg :D )
Lear
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 98
Registrován: stř 18. úno, 2004 0:00

Příspěvekod Gino » pát 11. dub, 2008 13:54

Makoto... Lukas napsal pred casem tento clanek http://www.profiboxing.cz/index.php?art=1495
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod TongPo » pát 11. dub, 2008 14:01

Ukropcany => Dík za odpověď ... :wink: To jsi v zimě každej trénink na rotopedu jel takhle intervalově, nebo to střídáš s tréninky s plynulou zátěží? Asi budu muset taky něco takovýho zkusit... Ale teď zas raději běhám (členitá trať s převýšením), ergometr si nechám na zimu. Tak jako tak ho budu muset nechat opravit, asi nebyl psychicky připraven na dlouhodobé používání na nejvyšší zátěžový stupeň, začal drhnout, vypadá to, že ložiska mají dost... A to jde o model pro "hovada" s nosností do 150 kg... :roll:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

PředchozíDalší

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků