Filozofie vs. reálný boj

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Filozofie vs. reálný boj

Příspěvekod JeetKuneDo » stř 12. lis, 2008 13:18

Nepochopím názory že filozofie se nedá na ulici použít!!! Co vaše názory?
JeetKuneDo
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 12. lis, 2008 0:00

 

Příspěvekod keishi » stř 12. lis, 2008 18:56

Filosofie jde použít úplně všude. No ale jakési vysvětlení, proč si někdo myslí, že nejde, mám (i když mnozí mě za něj budou kamenovat :D ).

Začátečník v bojových uměních se pozná podle toho, že tvrdí, že dělá na rozdíl od jiných něco reálného, nebo něco, co je vhodné pro ulici. (Jen na dokreslení - zkušený ví, že když je technika dobře zvládnutá, bude i reálná a tedy nedělí techniky na reálné a nereálné. Zkušený se také nepere na ulici, neboť si už nepotřebuje nic dokazovat - vše si dokázal již v době, kdy byl sám začátečník a kdy sám ještě dělil techniky na reálné a nereálné, uliční a tělocvičnové).

No a když si vzpomeneme na dobu, kdy jsme sami byli začátečníci (a kdy jsme taky rozdělovali techniky na reálné a nereálné, pouliční a ukázkové), tak musíme konstatovat, že tehdy jsme o filozofii věděli kulové. Tedy jsme ji tehdy taky zavrhovali a tvrdili, že je na nic. Historie se zkrátka pořád opakuje. Takže je nech, ať si filozofii zatracují jak chtějí, s přibývajícími lety na to taky přijdou, stejně jako jsme na to postupně přišli my ... :)
www.jiujitsu.cz

jiu-jitsu = poskládáme Vaše oblečení, které máte ještě na sobě
keishi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. dub, 2006 23:00

Příspěvekod farmer » stř 12. lis, 2008 19:41

"Pravím ti člověče bodni mě, neboť stejně neexistuji!"
farmer
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 26. zář, 2007 23:00

.

Příspěvekod luen » stř 12. lis, 2008 20:47

Jak nekdo muze stavet filozofii proti realnemu boji??? Rozumime slovu resp. vyznamu filozofie??? A jak teorii napasujes na praxi. Z praxe vzesla teorie, ale nikdy naopak!!!

Ale nejprve si zodpovezme jednu otazku JeetKuneDo, klik ti je roku???
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod defendu » stř 12. lis, 2008 21:23

Nejdřív pánové definujte slovo Filozofie...,každý pod tím pojmem chápe něco jinýho takže...bavíte se tu o úplným hov.ě....
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod mirsv » stř 12. lis, 2008 21:27

Něčí životní filosofie může být každýho rozštípat,pokud je takováto myšlenka podpořena zkušenostmi(praxí),pak myslím že na ulici není na překážku 8)
mirsv
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 25. říj, 2007 23:00
Bydliště: ©umperk

Příspěvekod keishi » stř 12. lis, 2008 22:03

mirsv píše:Něčí životní filosofie může být každýho rozštípat, pokud je takováto myšlenka podpořena zkušenostmi(praxí), pak myslím že na ulici není na překážku 8)

:D :D :D

Wikipedie: Filosofie, řecky φιλοσοφία, z φιλειν (filein, mít rád, toužit po něčem) a σοφια (sofía, moudrost, zdatnost) je soustavné, racionální a kritické zkoumání skutečnosti, světa a člověka, případně i toho, co je přesahuje (metafyzika). Hledání pravdivého poznání, smyslu a dobrého života prostředky reflexe, racionální argumentace a diskuse, která vyžaduje určité pojmy. Není to tedy jen akademická disciplina, ale také způsob života, který začíná údivem (Platón) a snaží se s tajemstvím světa a existence nějak vyrovnat.

Já myslím, že je to pěkně definováno a spousta toho se hodí pro boj (a mně do diplomky, neboť na stará kolena dělám jakousi výšku - díky tedy za tohle téma :D ). Např.:
- soustavné, racionální a kritické zkoumání skutečnosti - jsem v háji, nebo můžu vyhrát?
- soustavné, racionální a kritické zkoumání světa - i když vyhraju, nebudu tímto světem zatracen jako surovec, rváč, kriminální živel? A když prohraju, nebudu pro svět zbabělcem?
- soustavné, racionální a kritické zkoumání člověka - Co je to za rapla? když se postavím do postoje, lekne se, nebo naopak zaútočí?
- případně zkoumání i toho, co je přesahuje - fakt existuje KI? A když ano, nemá on větší KI než já? A když mě tady teď zabije, nebo já jeho, bude potom ještě něco? Nemám mu vysvětlit, že oproti nepoznaným věcem je náš konflikt malicherný?
- Hledání pravdivého poznání, smyslu a dobrého života prostředky reflexe - je tenhle konflikt vůbec k něčemu? I když se poperem, vyplyne z toho vůbec něco důležitého?
- racionální argumentace a diskuse - no comment (- to je asi to nejdůležitější)
- způsob života, který začíná údivem - ten trouba mě vážně napadl, i když jsem mu říkal, že už cvičím X let :cry:
- snaží se s tajemstvím světa a existence nějak vyrovnat - když existuje tolik bujutsu, proč jsme se jako druh ještě nevymlátili?
- atd. - blábláblá :D
www.jiujitsu.cz

jiu-jitsu = poskládáme Vaše oblečení, které máte ještě na sobě
keishi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. dub, 2006 23:00

Re: .

Příspěvekod JeetKuneDo » čtv 13. lis, 2008 10:15

. Z praxe vzesla teorie, ale nikdy naopak!!!

Byla ti technika nejdřív vysvětlena,nebo jsi jí rovnou zkoušel? Moderní pokrok je o teorii na kterou se pak dělají pokusy... A ohledně věku nebudu odpovídat,jelikož to není podstatné a já nestavím filozofii proti boji,ale viděl jsem tu takové názory tak jsem tu otázku jenom vyžízl a zformuloval...
JeetKuneDo
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 12. lis, 2008 0:00

Re: .

Příspěvekod toddb » čtv 13. lis, 2008 10:32

JeetKuneDo píše:. Z praxe vzesla teorie, ale nikdy naopak!!!

Byla ti technika nejdřív vysvětlena,nebo jsi jí rovnou zkoušel? Moderní pokrok je o teorii na kterou se pak dělají pokusy... A ohledně věku nebudu odpovídat,jelikož to není podstatné a já nestavím filozofii proti boji,ale viděl jsem tu takové názory tak jsem tu otázku jenom vyžízl a zformuloval...


Mne porad nejak unika smysl na co se vlastne ptas.
Mind controls the easiest way, sponsored by the C.I.A.
Uživatelský avatar
toddb
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 908
Registrován: sob 10. pro, 2005 0:00
Bydliště: Ústí calling

Příspěvekod Trian » čtv 13. lis, 2008 10:54

Myslim si, ze keishi to vystihol uplne presne :lol:

Filozofia v bu je stale len filozofia. Vyjadruje postoj cloveka k sportom, nasiliu a boju ako takemu. Tzn. ze niekto nema rad nasilie a cvici len pre potesenie, takze aj na ulici sa mu radsej vyhne. Alebo naopak, niekto zije v drsnych podmienkach a uci sa bojovat aby prezil, takze bude mat asi kapku iny rebricek hodnot ako ten prvy.

JeedKuneDo - je jedno, ze nevieme , kolko rokov mas. Mozes by t pre mna za mna aj 100 krat znovuzrodeny dalajlama, ale otazky ktore kladies, su detsky infantilne. Sam nevies, co to ta filozofia je a ked si precital jednu knizku od znameho herca kungfu filmov, mozno myslis, ze si cez jeho citaty pochopil cely svet... Skus si najst este nieco od VanDama a pridi s nejakou novou teoriou, nech sa zasmejeme /alebo zaplaceme/.
Trian
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: pát 08. čer, 2007 23:00
Bydliště: ©amorín, Slovensko

 

.

Příspěvekod luen » čtv 13. lis, 2008 23:00

A ja se porad nemuzu zbavit dojmu, ze ona "filozofie" neni nic jineho nez osobni postoj kazdeho cloveka. Ze se nekdo za neco schovava, nebo neco v dobrem slova smyslu aktivne provozuje (nejake nabozenstvi) a nebo je jen laickej fanda ... nema primarne s BU/BS co delat!!! A hlavne ve chvili kdy se neco takoveho zacne jakoby ofiko sirit v ramci skoly BU/BS, tak je to pro me osobne sekta, ktera se pouze za BU/BS schovava :!:

Podivejte se kdyz bude ateista makat, tak bude take MS, zrovna tak jako buddhista, taoista, hinduista, krestan a nebo chcete-li vyznavac bůůů filozofie :wink: Je Roman Sebrle MS protoze chodi v nedeli do kostele a nebo je vitez OH Lukas Pollert protoze chodi v sobotu za holkama a na pivko :?:

Dalsi priklad v historii wing chun bylo par lidi buddhistama, par taoistama dejme tomu, ze v dnesni dobe je tam par krestanu ... tak jaka filozofie vlastne plati? Ktera je ta ofiko. Sem tam vidime kluky pred zapasem MT jak delaji Wai Kru, znamena to, ze jsou buddhistama?

BU/BS ma vychovavat osobnost s vlastnim nazorem a vlastnim pouzivani hlavy. Na vymejvani mozku mame jine sdruzeni a spolky! Pokud nekdo citi potrebu byt veden ve stadecku a zalozi za tim ucelem kung fu krouzek, tak to podle toho take vypada :!:

Ja myslim, ze clovek by mel v mladi predevsim makat a na stari brblat neco o filozofii zivota a bojovnika, protoze muze behem praxe na par zajimavejch postrehu prijit, ale vzit to za opacnej konec a nejdriv zacinat s filozofii je cesta do pekel :twisted:

K tomu vysvetlovani technik me nezajima povidacka ve smyslu jak se traduje, ze technika vznikla ... protoze at to kdokoli jakkoli zaobali hezkejma recma bylo to bud ve rvacce a nebo se o tom nekomu zdalo :wink: V prvnim pripade to muze byt zajimave pro me kung fu a v druhem pripade to bude nejspis shit :!: Na technice me zajima jak funguje a ne co na to rika Konfucius :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Jamamba » pát 14. lis, 2008 1:52

Ha ha:-)

No problem je ve vymezeni pojmu a smyslu slova filosofie. Vymezeni filosofie jako vedni disciliny stojici na zakladech anticke tradice nleze vubec srovnavat s vymezenim filosofie nebo spis prakticke filosofie, cili etiky na vychode.
Vychodni filosofie jsou mnohem vice etickym kodexem a navodem jak "spravne" prezit, nez filosofii v zapadnim slova smyslu.
I to je prece duvod, proc dejiny cloveka v evrope nejsou totozne s dejinamy v asii. Proste jinej pohled na svet, dany nejakou tradici a okolnostmi vsedniho zivota a kultury.

Co se tyce cinanu, tak cti tradici, ktera je soucasti jejich kazdodeniho zivota, zivotniho ritualu, ktery jim ma sprostredkovat a dopomoci tomu, aby byli stastni a uspesni, ale soucasne ji pretvari v souvislosti s novymi poznatky a okolnostmi. Hlavne take proto, ze uspech a stetsti je predstavovano v kazde dobe a kulture necim jinym. Nekdy to muze pusobit az komicky a zapadak by se mohl zhrozit, protoze by mu totalne rozdupali jeho romanticke predstavy o vychodnim myslenim.
Dnes je to hlavne prebirani postoju ze zapadu, ale hlavne absolutni prakticnost, samozrejme vse okoreneno cinskym stylem a postavenim na zakldech cinske tradice.

Kdo tu byl, tak myslim ze vi, co tim myslim.

Co se tyce bojovych umeni, tak prave cti tradici a odkaz predku, ale neni problem, aby to pretvorili po svem.
Dnes treba vnimaji cviceni BU stejne jako tanec, zpev, kaligrafii proste je to umeni jako kazde jine.
Vysledkem je dokonaly vytvor, kreace, ovladani vlastniho tela.
Jiz neni BU otazkou prezity, nezijou v boji. Zachovavaji tradici cvicenim a vice ci mene to pretvareji podle toho jakou maji ideu, jestli chteji soutezit v sestavach ala gymnastika nebo v sanda zapasech.
Velmi casto je cviceni BU proste spolecensky zpusob komunikace, potkavani se na nejakem miste povidani o vecech okolo.
Nekdo v parku hraje MaJiang jinej cvici. A pak se to rozebira. premejsli se o tom, dohaduje se a tak.

Samozrejme netvrdim, ze to je obecne platny, nekdo to muze videt jinak, jen nabizim pohled, jak se to jevi me. Jak je clovek pozoruje, pri kazdodenich cinnoctech. kdyz s nima komunikuje a narazi na totalni nepochopeni, protoze proste to vnimame a vidime jinak, mame jiny tradice a vychovu a vzdelani.
Nekdy je to tak gwai lo, kterej cvici cinsky BU je svazanej cinskejma tradicema vic nez cinani. Protoze to co mi povazujem za tradici, oni uz davno pretvorili.
Lukas Slavicek
WING CHUN - student Ivana Rzounka Sifu
&
HUNG SING CHOI LEI FAT - student Fatsaan Hung Sing Choi Lei Fat Gwon - Bun Sifu, Leung sifu, Yeung sifu
&
FATSAN BAK MEI - student Lin Hon Kit sifu
Jamamba
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 378
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00
Bydliště: Fatsaan (Foshan), Praha

Příspěvekod keishi » pát 14. lis, 2008 15:12

luen píše: Ja myslim, ze clovek by mel v mladi predevsim makat a na stari brblat neco o filozofii ...


No tak běž makat a nefilozofuj tady :D :D :D



Sorráč, doufám, že se tě to nedotklo, na to nešlo odpovědět jinak - ve svém příspěvku jsi předvedl krásnou ukázku tvé vlastní filozofie. :wink:


Jamamba píše:Ha ha:-)

Vymezeni filosofie jako vedni disciliny stojici na zakladech anticke tradice nleze vubec srovnavat s vymezenim filosofie nebo spis prakticke filosofie, cili etiky na vychode.
.

No, že to vůbec nelze srovnávat bych až tak kategoricky netvrdil, ale částečně máš pravdu - oni západní filozofové obvykle nesnáší, když někdo používá termín Východní filozofie a tvrdí, že nejde o filozofii, ale jen o tzv. Východní moudrost. Hlavní rozdíl mezi západní a východní filozofií je ten, že zatímco západní se zajímá nejen o člověka, ale i o vznik světa a života, tak ta východní jen o člověka - život a svět tu podle východní filozofie je a není nutné zkoumat proč (což nám ale v bujutsu v podstatě stačí - s vesmírem se snad rvát nechceme ... Teda spoň já si to netroufám ... Možná někdo jiný z tohohle fóra ... :?: :wink: ).
www.jiujitsu.cz

jiu-jitsu = poskládáme Vaše oblečení, které máte ještě na sobě
keishi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. dub, 2006 23:00

Příspěvekod Frank » pát 14. lis, 2008 19:14

Jak to platí ve filozofii tak i tady bavíte se o hovně 8)

stějně nic nevyřešíte
Frank
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 299
Registrován: pát 04. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Boris68 » pát 14. lis, 2008 19:20

Frank píše:Jak to platí ve filozofii tak i tady bavíte se o hovně 8)

stějně nic nevyřešíte


myslet na hovna je nelepší cestou stát se hovnem, myslet na vyšší význam vede stejnou cestou, když už myslet tak raději filozofovat.
www.wingchunpraha.org

Jednoduchost, přímočarost, ekonomie pohybu, minimální využití fyzické síly, praktičnost.
Boris68
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 26. kvě, 2005 23:00

Příspěvekod roza » pát 14. lis, 2008 19:48

Boris68
a jak to dopadne,když člověk myslí na anální sex?
Dostane nebo dá? :D

Jaxe jinak daří?

:wink:
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod Boris68 » pát 14. lis, 2008 19:56

roza píše:Boris68
a jak to dopadne,když člověk myslí na anální sex?
Dostane nebo dá? :D

Jaxe jinak daří?

:wink:


no to za tebe nevyřešim :)
celkem skvěle
www.wingchunpraha.org

Jednoduchost, přímočarost, ekonomie pohybu, minimální využití fyzické síly, praktičnost.
Boris68
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 26. kvě, 2005 23:00

Příspěvekod luen » pát 14. lis, 2008 20:08

Boris68 píše:
Frank píše:Jak to platí ve filozofii tak i tady bavíte se o hovně 8)

stějně nic nevyřešíte


myslet na hovna je nelepší cestou stát se hovnem, myslet na vyšší význam vede stejnou cestou, když už myslet tak raději filozofovat.


Priklad filozifie jako je taoismus a nebo treba buddhismu: Nadmira premysleni skodi, clovek by nemel shromazdovat vedomosti, ale oprostit se od nich atd... Byl by to dlouhy seznam. Tak jak to je :lol: Je zaplevelovani naseho mozku nesmyslama opravdu filozofovani a nebo jen informacni smog v nasi bedne?
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Boris68 » sob 15. lis, 2008 0:47

jo myslenky jsou z určitého pohledu jen záclonou, která nám brání vidět věci tak jak opravdu jsou, to je to neustálé srovnávání se a vymezování se, ale pokud už musím myslet, tak já raději myslím na něco povznášejícího, než na hovna, takže souhlas :)
www.wingchunpraha.org

Jednoduchost, přímočarost, ekonomie pohybu, minimální využití fyzické síly, praktičnost.
Boris68
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 26. kvě, 2005 23:00


Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 10 návštevníků