výběr bojového umění

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

výběr bojového umění

Příspěvekod ezio201 » čtv 03. úno, 2011 15:43

Zdravím. Obracím se na toto fórum, protože z té obrovské spousty bojových umění si nedokážu vybrat, tak jsem si řekl, že by bylo lepší se poradit. Nedávno jsem oslavil 18. narozeniny a jsem celkem drobné postavy, vážím 61 kg. Silově na tom jsem na svoji tělěsnou konstituci dobře, třetím rokem pravidelně posiluju, střídám cviky s vlastní vahou a taky silové a kulturistické tréninky v posilovně. V životě jsem s ezatím do žádného konfliktu nedostal a ani je nevyhledávám, ale je mi jasné že tohle asi do konce života nevydrží a chtěl bych být na takovéhle situace připraven. Další důvod, proč chci začít s nějakým bu je kvůli posílení seběvědomí. Vzhledem k mé postavě bych asi vyloučil bu typu thai box atd. Co byste mi doporučili? Díky
ezio201
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 03. úno, 2011 0:00

 

Příspěvekod fakt » čtv 03. úno, 2011 16:27

Thajbox!
Myslím že 61kg boxer má větší šanci, než 61kg .....doplň sám.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod Pec » čtv 03. úno, 2011 16:42

A navíc pro menšího a lehčího je vhodnější si držet od většího a těžšího odstup.
Pec
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 353
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod RadekP » pát 04. úno, 2011 13:36

Jestli jsi drobnější postavy a nevěříš si proti většímu protivníkovi, tak zkus popřemýšlet o treninku některého ze zbraňových bu.
RadekP
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 16. dub, 2009 23:00

Příspěvekod nick1234 » sob 05. úno, 2011 0:29

Ahoj. Aj keď som tu na fóre úplný začiatočník, venujem sa kung fu tretí rok a športu celkovo odmalička. Nebudem ti tvrdiť že kung fu je najlepšie atď...

Najprv sa zamysli čo od BU, BŠ očakávaš. Ak čisto sebaobranu, tak skús Krav Magu, Thajský box, Kick box,....

Ak chceš trochu viac "pohybovej kultúry" a obratnosti, skús kung fu, alebo iné bojové umenia. (Saltá, premety, kotúly letmo...)

Poskúšaj kluby, keď po mesiaci zistíš že sa ti to nepáči tak proste pôjdeš inam.

P.S. Pre rýpalov, týmto netvrdím že thaiboxeri a iný bojovníci sú neobratný, viď Tony Jaa, povedzme si pravdu, aj keď sú to borci čo by mi natrhli zadok ľavou zadnou, keď sme v telocvični skúšali premety, saltá, mlynské kolá, mlynské kolá bez rúk, premety dozadu, všetci kukali z otvorenou hubou.

Ako niekto na fóre raz povedal, jediný problém je že chceš, a už dávno nemakáš v nejakom klube :) Nemáš čo stratiť.
nick1234
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 206
Registrován: pon 15. lis, 2010 0:00

Příspěvekod reccol » sob 05. úno, 2011 11:34

Co maj salta společnýho s kungfu? To je akrobacie, ne BU...
reccol
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: ned 20. čer, 2010 23:00

Příspěvekod Kain » sob 05. úno, 2011 11:49

Ahoj.
nick1234 má v podstatě pravdu, jen s tím rozdílem, že se mi zdá, že v podstatě nevíš, co bys rád. Udělej si seznam škol z různých stylů (box, thai-box, karate, judo, kung-fu - což je hodně široké téma, rozhodně se ve všech salta nemetají - nějaké real sebeobrané systémy, jak psal RadekP, třebas i nějaké zbraně...) a projdi si je. Nejdříve zkus na netu, pokud se ti neznechutí už tím, domluv se s nimi a zajdi fyzicky. A až je projdeš všechny, budeš vidět, která ti bude vyhovovat nejlíp.

A tozhodně se nerozhoduj na základě filmů (typu viděl jsem Ong-Bak, tak pujdu na thai-box). Není to úplně ono... been there.
Lidé jsou pomíjiví, kung-fu je navždy.

Student Practical Hung Kyun - Pavla Macka sifu
Kain
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 95
Registrován: čtv 06. led, 2011 0:00

Příspěvekod nick1234 » sob 05. úno, 2011 22:52

V kung fu sú aj formy a styly. A napr. opica má v jej zostava aj take ze OPICIE SALTO, OPICI PREMET, aj ekvivalenty dozadu. je to akrobacia, pri boji to pravdepodobne nevyuzies, ale to je rozdiel medzi BU a BS. BU viac rozvijaju tzv pohybovu kulturu, aj ked to neznamena ze sa lepsie ubranis. len to ze na boxe sa asi tazsie naucis salto ako na kung fu. su samozrejme skoly kung fu kde sa akrobacii nevenuju ani trochu.


A k povodnemu prispevku, este si v klube vsimni ci vie "trener" ucinne pouzit co uci, poznam karatisltov co sa biju ako zvierata ale casto niektore kluby... no, však vieš :) ale nerob si hlavu bež do toho, všetko lepšie ako sedieť doma.
nick1234
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 206
Registrován: pon 15. lis, 2010 0:00

Výber bojového umenia

Příspěvekod corthy » ned 06. úno, 2011 5:12

Ahoj..Skusim Ti to vysvetlit velmi jednoducho a rychlo a pojdem na to logicky...Mas 61 kilo...vysku neviem ale to je jedno...DO bojových športov by som nešiel..Prečo? Za prve je to šport..to znamena ma určite pravidla, ktore ti budu vštepovať a ktore ta mozu podvedome obmedzovat..až v kritickej chvili ked ti pojde mozno ozaj o zivot zistis co si sa vlastne naucil...moze byt neskoro...Ak sa chces naozaj ubranit neskor..ked uz nebudes mat taku silu aleb o kondiciu povedzme aj o 10-20-30 rokov potrebujes sa naucit nieco efektivne, bez zbytocnej akrobacie, co ti neznici kostru o 5 rokov alebo nebudes mat migreny z tolkych uderov do hlavy..zaprve to nevydržis a za druhe mas iba jedno zdravie...Povedzme si otvorene akrobacia na ulici nema co robit..Pozri si hociaky street fight na youtube a akrobacia tam nebude...Takze sme to okresali na BU...Dlhsie som tu nebol takze neviem kto co povazuje za BS a co za BU...U mna je BU len to, v čom neexistuju žiadne suťaže, majstrovstva alebo niečo podobne...a ak odmyslis tu akrobaciu dostavame sa k pomerne malej skupine...Ktorá začína napr. Krav Magou (nie je zle, treba skusiť - aj ked dost zavisle aj na kondicii), alebo k Wing Tsun, alebo Wing Chun, Najdes vsetko co potrebujes tu http://cs.wikipedia.org/wiki/Wing_Chun ....Rýchle, dynamické, nezávislé na fyzickej sile a silno logické bojové umenie, ktoré už po krátkom čase dokáže pripraviť ťa na zlozité situácie, ktoré okolo nás vznikajú takmer denne...Ide však vždy o prístup človeka..niekto si proste musí na treningu telo zodrať a pokiaľ necíti poriadny úder na svojich hánkach myslí si že nie je dobry...V tomto si ale musis rozumiet ty sam...Ak sa nevies rozhodnut pobehaj si par treningov roznych stylov a uvidis...Cinske BU mozem iba doporucit..
Najdolezitejsou vecou je pristup...vzdy rataj stym ze stretnes lepsieho ako si ty, alebo niekoho co mozno lepsi nie je ale bude mat stastie na nejaky zasah, ktory moze rozhodnut...Ak pojdem s priatelkou napr. z kina a vybehne na mna nejaky blazon nepotrebujem okolo seba metať rukami nohami a davat hociake kicky (ktore ti dnes aj tak chyti uz aj neskuseny clovek-je to reflex) Potrebujem konflikt co najrychlejsie ukoncit a odist...Zbranove systemy su v poriadku v tom najnutnejsom priapde ak ma utocnik napr zbran...ale do kriminalu ist nechcem ak to nie je nutne vsak? Ciara medzi sebeobranou/nutnou obranou a ublizenim na zdravi je kuuu.va tenka vsade na svete...Adrenalin v krvi, zuzene videnie, roztrasene nohy, priatelka krici...a ty...snazis sa spomenut co ste sa ucili?..chyba...lezis na chodniku v kaluzi krvi...tu nie si v ringu ani na tatami..si v realnom zivote...Zo skusenosti svojej aj druhych...opitý 100 kilový človek v hrubej bunde leti na teba..dostane zasah teleskopom do ruky a do trupu (hlavu nie-kriminal)...Možno na druhy den ked vytriezvie zbada nejake modriny...Ale clovek stale stoji a ide po tebe...Dam mu Low kick niekto si pomysli...shiit nepomohlo on stale stoji a ide po mne...High Kick...shiit chytil mi nohu, alebo som to neustal...Takto to vacsinou dopadne...najlepsie su hlasky typu...Sklenená brada..jeden direkt fuuk a je dole..dalsia chyba...V realnom zivote nadostavas ani body ani nikto nehadze uteraky, nemáš viac pokusov... pravidlo je len jedno..Ze ziadne nie je...Neuc sa biť..uč sa vyhravať...Ide o tvoj život a život tvojich priatelov dakedy...
Ako priklad uvediem, že Wing Tsun cvicia napr. aj tieto zlozky - FBI HRT(hostage rescue team), Spezial Einsatz Kommando a GSG9 (alias nemecky kuklaci a pod.) - http://www.youtube.com/watch?v=cY2VBP4miEI alebo http://www.youtube.com/watch?v=wgyn7CNh ... re=related - na vieach su napr. (okrem toho utoku palicou) iba zakladne techniky, ktore sa naucis v priebehu par tyzdnov..ich dobrym natrenovanim sa dokazes uz velmi slusne ubranit...Osobná skúsnosť :D
PS: všetko co som tu napisal berte ako moj osobny nazor, nemam v umysle podcenovat, alebo v hociakom inom zmysle degradovat ine BS alebo BU..Som fanusikom vsetkych stylov..Pisal som z vlastnej skusenosti a zo skusenosti kamaratov, ktorí zastrešujú asi všetky možne BU a BS ma ktore si spomenieme, vrátane tých zbranových :D
Zelám vela úspechov pri treningu a žiadne zranenia :D
corthy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: pon 17. lis, 2008 0:00

Re: Výber bojového umenia

Příspěvekod Kain » ned 06. úno, 2011 6:59

corthy píše:Rýchle, dynamické, nezávislé na fyzickej sile a silno logické bojové umenie, ktoré už po krátkom čase dokáže pripraviť ťa na zlozité situácie, ktoré okolo nás vznikajú takmer denne...

iba zakladne techniky, ktore sa naucis v priebehu par tyzdnov..ich dobrym natrenovanim sa dokazes uz velmi slusne ubranit..


Uh, you mean that? Jako že opravdu? Promiň, ale nikdo, kdo ti bude tvrdit, že tě naučí bojovat bez síly a za pár týdnů to nemůže myslet vážně, nebo být při smyslech...

To ovšem neznamená, že bych neměl wing chun jako styl rád... Naopak.
Lidé jsou pomíjiví, kung-fu je navždy.

Student Practical Hung Kyun - Pavla Macka sifu
Kain
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 95
Registrován: čtv 06. led, 2011 0:00

 

Re: Výber bojového umenia

Příspěvekod corthy » ned 06. úno, 2011 7:06

Koľko vysvetlovania potrebujes na princip "ked je cesta volna chod dopredu" a reťazový úder? Neviem ci si mal tu moznost celit retazaku 6 uderov za sekundu (to su tí slabší :D)...Nevravim ze bude majster..ale za 2-3mesiace pilneho trenovania nebude prva mucha na rane :D A solenie uderov do tvare je teda velmi neprijemna a pre vela ludi prekvapiva zalezitost :D
A ked sme pri tom..netvrdil som ze bez sily...sila je vnimana vo WT uplne inak..nemam pocit ze by ten uder bol slaby..(odmerane na pristroji v porovnani s direktom od kamarata boxera asi o 1/3-4 slabsi..ale on ich bohuzial nenasklada tolko za sebou :D)
corthy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: pon 17. lis, 2008 0:00

Re: Výber bojového umenia

Příspěvekod Kain » ned 06. úno, 2011 7:18

corthy píše:Koľko vysvetlovania potrebujes na princip "ked je cesta volna chod dopredu" a reťazový úder?


Vysvětlování moc ne. Ale co tréningu to chce, abys to dokázal provést pod tlakem? Docela dost, řekl bych...

Opět podotýkám, že tím nechci shazovat wing chun. Měl jsem možnost dostat od pár "wingčuňáků" na čuni (odpusťte mi ten žert) při sparringu, to jen tak na okraj.
Lidé jsou pomíjiví, kung-fu je navždy.

Student Practical Hung Kyun - Pavla Macka sifu
Kain
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 95
Registrován: čtv 06. led, 2011 0:00

Příspěvekod corthy » ned 06. úno, 2011 7:34

Takto...vždy sa dá polemizovať o tej ktorej veci...Nikdy nič bez poriadneho treningu fungovať nebude...z môjho pohladu sa na WT v porovnani s hoci čím iným..snad okrem boxu nikdy nedokažes za 2-4-6 mesiacov naucit tak jednoduche a zaroven tak prakticke veci s ktorými sa relatívne..zdoraznujem relatívne dokazes ubranit...Vzdy zalezi aj od supera..Ale kazdy boj ma vzdy nejaky priebeh...Ma svoje fazy..odporucam knihu On Single Combat od Kernspechta..velmi poucna pre vsetkych co sa venuju BU A BS...Aj svojim konanim musis konfliktom predchadzat..ale ak je to nevyhnutne potrebujes nieco co je rychle, jednoduche a ucelne...Ak sa potrebujem vediet ako tak branit nebudem 3 roky robit nieco co v reali si ani neviem predstavit ako pouzit (zo skusenosti kamaratov z roznych druhov BS ) Treba sa nad tym zamysliet..Myslim ze som to napisal vystizne...Ak tomu niekto uplne nehcpae treba si to precitat este raz a este raz....Je to zo zivota a zo skusenosti..Takto dnes svet funguje...A tie priklady su realne co tam uvadzam...Bohuzial
Naposledy upravil corthy dne ned 06. úno, 2011 7:49, celkově upraveno 1
corthy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: pon 17. lis, 2008 0:00

Příspěvekod Kain » ned 06. úno, 2011 7:43

Koukám, že jsi svůj příspěvek upravil, tak nemá původní první odstavec moc smysl... well, tak ho taky smažu...

Všimni si, že jsem ani v jednom komentáři neshazoval wing chun. Naopak jsem ho chválil. Jen nevěřím tomu, co mu slibuješ.

Což je jen můj názor, třeba k vám dojde a zjistí, že máš pravdu ty a ne já.

Třeba taky ne. Třeba se uchytí v jiné wing chun škole. Nebo na thai boxu. Nebo na karate. Nebo u nás. Ale stejně mu radím, ať toho projde víc, pokecá s lidmi, co tam trénují a nezastavuje se v první škole, co se bude zdát dobrá. Ta další mu může sedět líp.
Lidé jsou pomíjiví, kung-fu je navždy.

Student Practical Hung Kyun - Pavla Macka sifu
Kain
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 95
Registrován: čtv 06. led, 2011 0:00

Příspěvekod corthy » ned 06. úno, 2011 7:57

Tu nejde o EWTO...Preto som tam dal tsun aj chun a aj odkaz kde si to najde...A odporucil som aj krav magu a aj to nech si pobeha ostatne skoly... :D V kazdom nazore je trochu subjektvity vzdy...Nech sa chalan rozhodne ako rozhodne dufam ze najde to co hlada..ja to robim preto lebo ma to bavi..Viem ze to budem moct robit aj o 40 rokov ak sa dozijem a stale sa budem mat co ucit :D Je to moj zivotny styl...zaplnam tym svoj volny cas...Ked chce niekto robit salta nech ich robi:D Ked paky nech ich robi :D Hlavne ze bude pri tom statstny ... ALe ak by som sa mal rozhodnut co je pre ozajstnu sebeobranu jedno z najefektivnejsich veci...Tak riesim zase toto iste..A je jedno aka "firma" to ponuka...Ewto Ne - EWTO - nikto nema patent na rozum...Snazil som sa podla svojho svedomia a vedomia mu priblizit ako to realne funguje...A zo skusenosti treningovych a aj par rocnych v praxi v nie lahkom prostredi nocnych klubov mam co to vyskusane a co to som aj videl... Ma sa ucit na chybach druhych nie na svojich..Hlavne nie ak ide o zdravie alebo zivot :D

Sory ze som zmazal ten prispevok predtym..ale uvedomil som is ze tu riesime nieco na co sa ten chlapec vobec nepytal :D
corthy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: pon 17. lis, 2008 0:00

Příspěvekod Kain » ned 06. úno, 2011 8:03

ukropcany píše:Masaker :twisted: :twisted: :twisted:


Glad to see you pleased, mister...
Pracoval jsem na tom celou noc, tak snad jsi měl pěkný dárek na ráno. : )
Naposledy upravil Kain dne ned 06. úno, 2011 9:03, celkově upraveno 1
Lidé jsou pomíjiví, kung-fu je navždy.

Student Practical Hung Kyun - Pavla Macka sifu
Kain
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 95
Registrován: čtv 06. led, 2011 0:00

Příspěvekod corthy » ned 06. úno, 2011 8:09

Kain píše:
ukropcany píše:Masaker :twisted: :twisted: :twisted:


Like to see you pleased, mister...
Pracoval jsem na tom celou noc, tak snad jsi měl pěkný dárek na ráno. : )


Ja som tiež dnes zabudol spat...:D Sem tam sa zastavim este..Idem montovať kuchynu :D Tak sa majte a trenujte :D
corthy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: pon 17. lis, 2008 0:00

Příspěvekod hellas » ned 06. úno, 2011 9:28

corthy vůbec nevíš, o čem píšeš...
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod corthy » ned 06. úno, 2011 14:05

hellas píše:corthy vůbec nevíš, o čem píšeš...


Rad sa necham poučiť :D Kludne napiš... Ja som otvoreny novym nazorom :D
corthy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: pon 17. lis, 2008 0:00

Příspěvekod Vrozkrokkop » ned 06. úno, 2011 15:03

Řetězáky jsou opravdu nesmrtelné téma.
Jeden moc hezký topic, kde se čas od času probírají řetězáky a další zombie walk, je třeba tady:
http://bojovaumeni.cz/modules.php?name= ... &start=320

Je spoustu lidí, kteří si řeknou "Ha, jsem malý a slabý, tím pádem jsem asi rychlejší a natuty chytřejší!"
Jenže takové persony jsou většinou nejen slabé, ale díky svému přístupu ještě totálně blbé.
Přitom se sílou, fyzičkou a obratností se dá ledacos dělat, ovšem ne stylem, že si někam sednu a budu meditovat o poruchách v síle.

Osobně se radši nechávám tlouct do tý hlavy a riskuju migrény (ale kde nic, tu nic, zvlášť od té doby, co se pořádně hejbu)
Nejprve pokácím strom, zapálím dům a zabiju ženu
Vrozkrokkop
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 17. úno, 2009 0:00
Bydliště: Praha

Další

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků

cron