sestavy - pro a proti

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

sestavy - pro a proti

Příspěvekod horal » stř 16. dub, 2003 5:45

Mas pravdu, <BR>v podstate zatim nikdo,ale taky nikdo z nas jeste necvici na takove urovni aby jsme byli hodny se to naucit - tim myslim bojovat ve stylu shao lin.. <BR>Je pravda a to se rika hned na nasem prvnim treninku vzdycky novejm lidem,ze jestli se chteji v kratky dobe naucit mlatit,tak ze nema cenu aby chodili k nam..kung fu v prekladu znamena mistrovstvi a to vzdycky trva moc dlouho nez ho v jakemkoli oboru dosahnes a v bojovem umeni plati totez. Uznavam ze ze pro rychly a efektivni nauceni se mlatit jsou urcite MT, Vale Tudo nebo Wing tsun daleko lepsi a muze bejt i jeden z duvodu ze tam venujou vic casu sparingu nez sestavam. <BR>Ale treba o tai ji se rika ze je to nejefektivnejsi bojve umeni,verim ze misrti v tai ji maji daleko vetsi um nez typci MT,ale trvalo jim to zhruba o pul zivota dele:-)
horal
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

 

sestavy - pro a proti

Příspěvekod katana » stř 16. dub, 2003 7:55

<!-- BBCode Start --><B>bublajz:</B><!-- BBCode End --> vaše mistryně (Zhai Hua shifu?) co já vím nikdy netrénovala ani nepraktikovala kontaktní boj, proto taky imho přichází o řadu potenciálních žáků, kteří jdou radši cvičit k Qin MingTangovi, jehož sportovní výsledky jakýstakýs kontaktní sparring přecijen slibují, ačkoliv je to podle mě ve výsledku stejné...:-D Shaolin Quan - teď bych nerad rozpoutal nějaký flamewar, ale tak, jak jsem se s ním setkal v naší republice, jde jen o trošku exotičtější gymnastiku. Mám ho rád a rád ho cvičím, nicméně se můžu smát všem, kteří mi budou tvrdit, jak se "díky shaolinu naučili bránit". Taijiquan - a viděl jsi někdy toho "neporazitelného mistra taiji", o kterém mluvíš? Přijde mi, že se všichni obklopují nějakou mystickou líbivou fantazií a nedokáží logicky uvažovat. Já za svůj krátký život vždy viděl "jen" zdravotní cvičení...
katana
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 102
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00

sestavy - pro a proti

Příspěvekod laada » stř 16. dub, 2003 9:39

<!-- BBCode Start --><B>F4ust:</B><!-- BBCode End --> co ja vim tak Zhai Hua v mladi boj dost praktikovala :-D
laada
laada
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 13. úno, 2003 0:00

sestavy - pro a proti

Příspěvekod Masta » stř 16. dub, 2003 9:43

Jen pár postřehů, udivuje kolik překladů má slovo kung fu...každej má svůj :)) ani MT se nedá naučit za pár měsíců, jde jen o to že 99% technik funguje a proto se dá relativně snadno naučit (aspon něco co připomíná MT)... proto jak už tu psal laada degraduje, ale za to nemůže MT ale lidé co ho trénuji a šíří u nás, já nevím kde laada trénuje ale já jsem ve svém klubu spokojen, je fakt že stačí naučit základní techniku kopů, lowkick, zajít někam na box naučit se ruce a můžeš si otevřit školu MT a vyhrávat zápasy, ovšem nikdy to nebude ten nádherný zápas který ti předvede např. Jirka Zák, nebo Spejbl...je pravda že zde MT naráží na svou relativní jednoduchost... <BR> <BR>mě spíš přijde že se většina čínských mistrů u nás nechce zabývat nějakým hlubším tréninkem neasijatů, a tak vám blbnou hlavu tím že musíte trénovat sestavy, že si vás musí omrknout a podobné kecy, anebo nechápou že u nás není situace jako u nich před mnoha lety kdy žák věnoval tréninku veškerý svůj čas a pozornost, to v našich podmínkách nejde, pokud by si vybral řekněme 5 žáků a ty trénoval se vší péčí ok, ale ty mu za tréninky platíš a proč? protože každý má rád peníze a je jedno jestli přijede do čech trénovat korejec TKD anebo čínan KF.... s tímhle jsem se bohužel zatím setkal... vždy je to tak strašně jednoduché, ukáži vám pár sestav a vy je budete trénovat, budete mít pocit že trénujete Shaolin u věhlasného mistra a já za to dostanu zaplaceno... no nevím, pokud je kf tak komplexní a složitej systém jak říkáte tak se přece nedá masově vyučovat, nebo ne?
Tao Of Jeet Kune Do...
Masta
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 53
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

sestavy - pro a proti

Příspěvekod laada » stř 16. dub, 2003 10:18

<!-- BBCode Start --><B>Masta:</B><!-- BBCode End --> s tim blbnutim hlavy s tebou souhlasim, ale to prece neznamena ze sestavy jsou na nic. :O) To znamena ze jsou na nic ucitele, kteri to takhle uci. <BR> <BR>A ano neda se masove vyucovat, ale to se neda ani thaibox. To co dneska vidime v ringu to podle me neni skutecny thaibox (bez urazky). <BR> <BR>A jeste k tem technikam. <!-- BBCode Start --><B>Ktere techniky to jsou co z 99% fungujou?</B><!-- BBCode End --> <BR>Je to loket, koleno, direkt, klinc, hlava a kopy do pasu? Pokud ano, tak to jsou ale techniky ktery jsou i v tradicnich stylech. Styl ale neni pouze o technikach. <BR> <BR>Kdysi jsem cvicil u Petra Machacka.
laada
laada
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 13. úno, 2003 0:00

sestavy - pro a proti

Příspěvekod Masta » stř 16. dub, 2003 12:51

laada: ad MT těžko říct jestli to je nebo není skutečný thaibox, já osobně v Thajsku nebyl a nemohu posoudit jak vypadá výuka a trénink přímo tam, ale osobně si myslím že tradiční původní muay thai již dneska možná vyučuje pouze pár lidí tam jestli vůbec, já nevím MT se dostalo do dnešní sportovní podoby a vyvíjí se dál.... záleží na tobě jak k tomu přistupuješ, ovšem zdá se mi divný že tvrdíš že MT jak jsi poznal je jen box a lowkick..zvlášt pokud jsi trénoval u Petra Macháčka...já tam trénoval/ji také a jsem naprosto spokojen, i když se ted věnuju dost i jiným věcem TKD, kickbox...páč mám rád všestranost, ale proti tvýmu názoru nic nenamítám, některé věci se dost těžko posuzují... <BR> <BR>k těm technikám..jo jsou to vesměs ty co jsi popsal, proč trénovat složitou techniku složenou např. o třech pohybech, když ve stejné situaci můžeš využít jednoduchý direkt? a ten ti vystačí vě většině situací (neřikám vždy to ne) znáš rychlejší úder než direkt? mě fascinuje kolik toho dokážou lidi ke své obraně vymyslet (myslím techniky) toho co opravdu funguje totiž moc není....
Tao Of Jeet Kune Do...
Masta
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 53
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

sestavy - pro a proti

Příspěvekod laada » stř 16. dub, 2003 13:14

<!-- BBCode Start --><B>Masta:</B><!-- BBCode End --> s tvojim poslednim prispevkem, 16.04. 2003 v 13:51, nemuzu nez souhlasit :-D <BR> <BR>Pouze k tem technikam: podle me ve skutecnosti neexistuje slozita technika, pouze je slozita na nauceni a na pohled. Ale pokud do ni clovek pronikne, tak zjisti ze slozita neni a ma v dane situaci svoje oduvodneni. <BR> <BR>A za dobu co delam BU jsem se nesetkal se stylem, ktery by v situaci, kdy je nejlepsi dat direkt, delal nejaky tanecky misto direktu. Tanecky delaj lidi co to nepochopi nebo nejsou ve studiu tak daleko, ale ne styl.
laada
laada
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 13. úno, 2003 0:00

sestavy - pro a proti

Příspěvekod SuddenImpact » stř 16. dub, 2003 19:24

<i> <BR>A za dobu co delam BU jsem se nesetkal se stylem, ktery by v situaci, kdy je nejlepsi dat direkt, delal nejaky tanecky misto direktu. Tanecky delaj lidi co to nepochopi nebo nejsou ve studiu tak daleko, ale ne styl. <BR></i> <BR> <BR>hmm ktore styli poznas ? resp. v ktorych to podla teba nie je ..
SuddenImpact
SuddenImpact
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte 08. dub, 2003 23:00

sestavy - pro a proti

Příspěvekod laada » stř 16. dub, 2003 21:32

<!-- BBCode Start --><B>and:</B><!-- BBCode End --> kdysi v 15 letech jsem zacinal (asi jako kazdej v ty dobe) karatem. 4 roky thaibox, 4 roky chentaiji, chvilku wing chun. A vzdalene hongga (cvici moji pratele). <BR> <BR>A podle me to neni v zadnym. 8-)
laada
laada
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 13. úno, 2003 0:00

sestavy - pro a proti

Příspěvekod horal » stř 16. dub, 2003 22:00

Ahoj,je pravda ze co pisete mi pripada celkem rozumny.Jen jste se na osobu Zhai Hua spletli v tom ze i ona obcas boj vyucuje,je pravda ze jen malo a taky pouze svoje osobni studenty - me a jeste tri dalsi kluky. Take bych rad podotknul ze u ni pokud ona uvidi ze to nekdo mysli opravdu vazne,tak nemusi platit nic a ma treninky dene.Je par lidi co se snazi mit i tady za nasich podminek pristup jako v Asii.V Cine jsme se o tom presvedcili,i oni tam nejprve cvici sestavy a zaklady nez dosahnou urcite hranice,a pak je teprve mistr uci boj.A je celkem k smichu jestli si myslis ze nase treninky pripominaji gymnastiku,ale vyvracet ti to nebudu,muzes mit svuj nazor,jen nevim jestli trenink s Zhai Hua zazil <BR> :-) musim rict ze je to fakt ukrutny.Kluky od Qina znam a rozhodne nic proti nemu a ani proti nim nemam.Jsou v klidku a nekdy jsme si i spolu zacvicili. <BR>Taky tech bajnych mitru tai ji moc neznam ale za dobu kdy cvicim uz jsem jich par videl - cvicit thuej shou s Zhai Hua je o ruce ;-) Zhu Tien Caj je myslim taky na skvele urovni a Radek Kolar vam muze potvrdit ze vyborne ovlada a to jako bojovy styl tai ji v Cine plno stariku cvicicich si napr. v parku Tien tan ktery na to fakt nevypadaj :-D A po zkusenostech s nima vim ze tai ji je fakt BU,ne jak to vypada u nas (Zora Jandova :-] ) Zatim zdar T <BR><BR>[ Tento příspěvek byl upraven uživatelem: bublajz dne 17.04. 2003 07:01 ]
horal
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

sestavy - pro a proti

Příspěvekod petr » čtv 17. dub, 2003 10:55

bublajz Odesláno 16.04. 2003 v 23:00 - Neni co dodat. <BR> <BR>Snad jen, ze cvicit Tuei-Shou s Quin Min Tanem je taky vo ruce. :-] <BR> <BR>Proto dekuji panu Bohu, ze u nas mame alespon tyhle Cinany. Jinak by Tai-Ti zdegenerovalo na zombikoidni matozeni, ktere se da naucit z knizky. Brrr... :-[ <BR>
petr
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00

sestavy - pro a proti

Příspěvekod Anonymní » čtv 17. dub, 2003 15:30

to laada: aha tak preto. Skus si pozriet niektore japonske b.u. tam je dost pohybu aj tam kde mas pocit, ze by to viacej slusalo priamemu jednoduchemu uderu.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

sestavy - pro a proti

Příspěvekod laada » pát 18. dub, 2003 9:10

<!-- BBCode Start --><B>Anonymní:</B><!-- BBCode End --> tak napis ktera.
laada
laada
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 13. úno, 2003 0:00

sestavy - pro a proti

Příspěvekod Anonymní » sob 19. dub, 2003 11:03

<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citace:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE> <BR> 18.04. 2003 v 10:10, laada napsal(a): <BR><!-- BBCode Start --><B>Anonymní:</B><!-- BBCode End --> tak napis ktera. <BR></BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End --> <BR> <BR>napr. aikido, jiujitsu, judo ...
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

sestavy - pro a proti

Příspěvekod Anonymní » sob 19. dub, 2003 18:55

<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citace:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE> <BR> 19.04. 2003 v 12:03, Anonymní napsal(a): <BR>napr. aikido, jiujitsu, judo ... <BR></BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End --> <BR> <BR>Myslim, ze to je prave vyse zmineny priklad nepochopeni stylu (mluvim o aikidu). Videl si nekdy videa nekterzch mirtu, nejlepe O-senseie? Vetsina prehnane slozitych technik je IMHO urcena spise k poznani toho, jak aikido funguje, a hlavne abys dokazal reagovat na vsechny mozne akce soupere. Jinak ac se cuki v aikidu pomerne casto pouziva, ucelem tohoto stylu neni soupere zrusit do mrtva (i kdyz to jde, lze jen ve spravnou chvili cuknout nebo podrzet padajici telo, a ma kloub v haji). <BR>Judo jsem delal jen velmimkratce, ale opet nevidim tanecky.........
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

sestavy - pro a proti

Příspěvekod pavela » sob 19. dub, 2003 20:48

Ať si kdo chce co chce říká, kdo tomu alespoň trošku rozumí, ten ví, že jedině sestavy (a to nejen sólové ale i ve dvojici, otloukací atd.) jsou jediným způsobem, jak získat kungfu(sílu, obratnost, postřeh, instinkt, techniku, principy rovnováhy, čchi kung atd.).Kdo říká že sestavy jsou na hovno, jako by říkal že Wušu je na hovno. :-o Kungfu(wushu) bez sestav je jako Ar Guo Tou bez alkohou...
Xing Yi Quan: Zhang Baoyang-Du Fukun
Shaolin: Shi Su Xi-Shi De Yuan
Bagua: Li Ziming-Ling Changyong, Gao Ziying-Shao Jinzhang
Taiji:Chen Fake-Tian Jianhua(Chen),Yang Zhenji-Zhou Fengyun,Li Tianji-Liu Guochen(Yang),Li Binci-Jin Lian(Wu吴)
atd.
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

sestavy - pro a proti

Příspěvekod Anonymní » ned 20. dub, 2003 11:51

Hele ,Masto ,asi takhle:sestavy jsou pouhou soucasti kf (a jinych bu),aby to dalo funkcni celek ,musi se cvicit i vsechny dalsi casti.To ze nekdo ujizdi na sestavach a pak to prezentuje jako komplexni bu ,je proste jenom jeho neochota cvicit (nebo ucit) vse.Sestava je jen par cviku slepenych sem tam nejakym tim napadem ,a jde spis o to ji rozebrat a ty cviky procvicit tisickrat a pracovat s nima dal .V zadnem pripade to nejsou predem dane postupy k aplikaci do rvacky ,a je proste jenom chybou v pristupu ,ze se to tak siri a chape-napr. nesmyslne bunkai v karate.AD proc trenovat slozitou techniku o trech pohybech ,kdyz muzes fesaka smaznout jednim direktem :nezapomen ,ze spousta lidi chce VERIT ,ze je to tak spravne ,a spousta jinych je to ochotne za par penez bude ucit ;taky ale nezapomen ,ze kdyz nekoho vidis delat kravinu ,musis se ptat jeho ,proc ji dela ,protoze vysvetlovat cizi kraviny je fakt uz moc ,staci ,kdyz se tu vysvetluji kraviny vlastni :-)))No a potreti nezapomen ,ze tech par lidi co to maj v hlave srovnany ,je schopno se skrz cviceni slozitych technik ve finale stejne k tomu direktu dostane,navic jeste obohaceno o par tech "body skills".Jde jen o to neustrnout a hlavne NEPLEST si cvik s aplikaci.A posledni vec kolik lidi se nauci kf bojovat?Presne tolik,kolik z nich by se naucilo bojovat kterymkoliv jinym stylem.Nemas snad pocit ,ze linej lempl,kopyto,posera,pozer nebo blb ,kterym "to kunkfu nefunguje" ,by na MT excelovali.Nebo zamrzlej hipik s jeziskovskym komplexem ,kdyby jako presel z aikida na box ,ze by "lital jako motylek a stipal jako vosa".Ale no tak ,nesplnene detske sny a zakon poptavky a nabidky.......Roza
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

sestavy - pro a proti

Příspěvekod pavela » ned 20. dub, 2003 20:03

No ono totiž, když se každá z těch technik, co se z nich skládají sestavy, neprocvičí tisíckrát a nepochopí se princip, tak i ta sestava pak vypadá hrozně (styl "Hladík ve sklepě" kdo to slavný video někdy viděl, kdo ne, zmatený usilovný a upachtěný box pánubohu do oken, evidentně těžce naučený podle obrázků v knížce...) Ono totiž v sestavách je "zakouzlený" ten princip stylu a posláním sestav je ho odhalit a pochopit. Proto jenom ten, kdo o sestavách neví zhola nic, může tvrdit, že jsou k ničemu. Na druhou stranu, známé čínské přísloví praví, Lien čchüen pu lien kung, tao lao i čchang kchung! Cvičit pěst(sestavu) a necvičit "kung" ve stáří zbyde velký prázdno (my češi bychom řekli prd). Takže vše se vším souvisí.
Xing Yi Quan: Zhang Baoyang-Du Fukun
Shaolin: Shi Su Xi-Shi De Yuan
Bagua: Li Ziming-Ling Changyong, Gao Ziying-Shao Jinzhang
Taiji:Chen Fake-Tian Jianhua(Chen),Yang Zhenji-Zhou Fengyun,Li Tianji-Liu Guochen(Yang),Li Binci-Jin Lian(Wu吴)
atd.
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

o co jde, o boj?

Příspěvekod Anonymní » čtv 22. kvě, 2003 18:05

Možná Vás potěší jeden citát:

Pokud chcete bojovat, potřebujete

1. odvahu
2. rychlost
3. sílu

(Mistr Y.C.Wong)


Mimochodem, všiml jsem si, že někteří ještě bojujete s Romanem Hladíkem. Jak to jde? Kdo vede?

Ještě se pomodlíme za Direkt a můžeme jít spát.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

sestavy

Příspěvekod Anonymní » pon 26. kvě, 2003 14:02

jeden moc chytrej clovek,kterej toho o umeni vedel snad vic nez kdo jinej se jmenoval Leonardo da Vinci...rekl krasnou vetu:<br>
"TEORIE JE VELITEL, PRAXE VOJACI".....preberte si to do bojovych umeni
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

PředchozíDalší

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron