master & chi energy

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Příspěvekod Jian » čtv 26. srp, 2010 9:12

Tau: tady jsem ti k tomu neco malo od Pavely dohledal sam, pro pripad ze by sis nechtel davat tu praci:

"... co je to čchi? Jistě souvisí s dechem, dokonce byly zprávy,že to čínští doktoři vyfotili. jakou povahu má tato energie? Může to taky být stejná věc jako když se věřilo, že přenos radiovln nastává díky éteru. Čchi je přesně věc o které se mluví, je okolo ní napsáno spousta odborných spisů, jak se cvičí atd ale samotná čchi je co? Já nevím, všechny projevy čchi v BU lteré jsem zatím viděl se dají vysvětlit fyzickou silou a dokonalou a natrénovanou znalostí fyziky,rovnováhy atd. Předvádní čchi jakožto energie přenosné na dálku (dám facku člověku,který stojí 5 metrů ode mne) jsem neviděl nikdy, krom nacvičených šou a podfuků. ) osobn si myslím, že není třeba bádat nad tím CO čchi je ale JAK funguje v praxi. Nikdo nepopírá akupunkturu atd. V čínštině znak pro čchi 气 znamená vzduch. Je to proto, že je nepopsatelná? Stejně jako tao, které se dá popsat není tao? Kdo ví. Dobří učitelé, se kterými jsem studoval kouzla s čchi neumí a říkají, že je to hloupost. Navíc zabývat se čchi je zbytečné, na čchi není třeba vůbec myslet, je přirozená a kdo správně provádí cvičení čchi kungu, ten trénuje správně čchi. Účinky tzv.čchi v lékařství jsem viděl. V bojových uměních NA DÁLKU nikoliv

to není o nějaké chorobné skepsi, já procestoval celou Čínu,kde by měla být Ki/čchi doma, potkal jsem machry BU největší, buddhisty, taoisty ale facku na dálku sem na vlastní oči neviděl.Naopak se mi všichni souhlasně vykládali, že je to podfuk a jestli to někdo umí tak leda v TV seriálu. Moc rád bych tomu věřil, kdyby mi to u všech všudy byl někdo schopen ukázat..."

Takze tolik k tem videozaznamum, kde to nekdo predvadi "v boji" etc... Co se jinych veci (napr. toho zminovaneho lekarstvi) tyce, muzes se zeptat Pavely sam....
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

 

Příspěvekod Tau » čtv 26. srp, 2010 11:59

Jian:
vďaka za ten komentár od Pavely, je rozhodne zaujímavý. Tým viac že viem že je jeden z "najpovolanejších" v tejto oblasti nakoľko je v číne ako doma.

ukropcaný:
nikto nie je dokonalý a už vôbec nie ja. Práve preto že SOM realista a nikdy som moc nebol na nejaké to "duchovno" sa na to pýtam. Proste niektoré veci ma jednoducho zaskočili a nevedel som si dať - a neviem dodnes - na všetko uspokojujúcu odpoveď. Trénujem však úplne normálnym spôsobom tj. žiadne energie a pod. Ale možno to príde samo neskôr. Možno nakoniec príde aj tá "energia" v podobe napr. silného fa-jinu, stabilného "zakorenenia" sa ... Možno príde len pochopenie :lol:

BTW, ešte k tej systeme. 8O Tak to si ma teraz tým komentárom fakt prekvapil. Pokiaľ viem Systema (ako armádne umenie či umenie ruských špeciálnych jednotiek) je v súčasnosti uznávaná ako jedna z najlepších a najpopulárnejších moderných BU so zameraním práve na pouličný boj. Tak isto ako napr. Krav Maga či zopár ďalších ... Alebo nie? :?:

Ak by mal prípadne k danej téme ešte nejaký koment aj Pavela, budem rád ak sa ozve.
Tau
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: úte 17. srp, 2010 23:00

Příspěvekod fireballl » čtv 26. srp, 2010 12:51

Systema je skôr spoločný názov pre kopec ruských vecí. Veľa z toho stojí za veľký prd.
To že je niekto z Ruska alebo Izraela a povie, že cvičí to alebo ono nič neznamená.
Ani každý Thajec nie je master v Thajskom boxe atď.
Proste sa dajú ľudia odrbať národnosťou atď.
fireballl
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 29. bře, 2009 23:00

Příspěvekod Jian » čtv 26. srp, 2010 14:37

ukropcany: toz co se Systemy tyce, tak kdysi sem tusim nekdo postoval reportaz z nejakeho campu a podle toho co jsem v onom reportu cetl, myslim ze by se ti to docela mohlo i libit. :) Minimalne onen clovek psal veci jakoze kdokoliv mohl instruktory kdykoliv vyzvat etc.. nechce se mi to ted dohledavat, uz je to par let co jsem to cetl. Treba proste jen neni Systema jako Systema...
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Příspěvekod pavela » čtv 26. srp, 2010 15:08

Šaolinský mních Shi-De-lon le používa energiu na liečenie - robí seansy a je známy po celom svete. Šaolinskej mnich? HAHAHHAHA, Leda tak ve snu. Ne každej turista kterej přijel do Šaolinu a nechal se vyfotit se starým pánem Shuxi je mistr, OK? V Šaolinu tohoto pána nikdo nezná a kdyby znal, styděl by se za něj. jeho "seance" je prvotřídní podvod, kterej se naučil nikoliv v Šaolinu nejspíš od nějakýho americkýho televizně-sportovněhalovýho kazatele. (tam se ostatně nic takovýho neučí, Šaolin je škola buddhismu, lékařství a BU, nikoliv pouťových atrakcí) Toho dědu na tom videu znam z jeho staršího videa kde předváděl společně s machrama jako Li Zhong Ying,Fang Zhi Qiang takže to asi úplnej blbec nebyl.. Jmenoval se Shi Ming 石明 cvičil Yang taiji, byl to žák Zhu Huai Yuan a tyhle blbosti s tim figurantem předváděl zápaďákům léta(se stejnym figurantem :-) ) Jinak na tom neni nic divnýho, prostě měl sílu. Akorát že v tý poskakovací formě to účinkovalo jenom na jeho žáky :wink: Děda byl jinak v taiji velmi dobrej, neměl toho humbuku zapotřebí... O starym pánovi jen dobře. . To je tak asi všechno :wink:
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod pavela » čtv 26. srp, 2010 15:14

Mimochodem, koho by osoba starého pána zajímala, tohle je záznam jeho kungfu dědečka Wang Yong Quan, (žáka Yang Jian Hou) z roku 1987 kdy umřel : http://video.sina.com.cn/v/b/18180125-1171637534.html Jak to s jejich "čchikungem" bylo doopravdy, to už se nikdy nedozvíme...
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod Tau » čtv 26. srp, 2010 16:17

pavela píše:Šaolinský mních Shi-De-lon le používa energiu na liečenie - robí seansy a je známy po celom svete....V Šaolinu tohoto pána nikdo nezná a kdyby znal, styděl by se za něj. jeho "seance" je prvotřídní podvod, kterej se naučil nikoliv v Šaolinu nejspíš od nějakýho americkýho televizně-sportovněhalovýho kazatele ...


Už len stručne pridám názor. OK, Shidelon je možno podvod, v každom prípade môj učiteľ dokáže niečo podobné a videl som ho pri tom viac x na vlastné oči, naživo a z bezprostrednej vzdialenosti. Nebola to žiadna predvádzačka, robí to občas na tréningu chalanom, známym, prípadne aj iným ak prídu s nejakou chorobou. Nebere za to žiadne prachy, nepózuje pred kamerou a nechodí na žiadne exhibície ... Ja neviem či to účinkuje na každého ale je to realita.

Čo sa týka dědu v čapičke, diky za info a som rád že aspoň v ňom som mal v niečom pravdu - teda že niečo o bojovom umení - v tomto prípade Tchaj Ti - skutočne vie. No a podľa toho čo si písal ďalej, tak aj jeho učitelia či predkovia stáli hoodne vysoko. V takom prípade je však pre mňa záhadou prečo si kazí meno v komunite nejakými megaptákovinami.
Mimochodom, ten link nejde :(

zdravím
Tau
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: úte 17. srp, 2010 23:00

Příspěvekod Jian » čtv 26. srp, 2010 18:12

ukropcany: co ja si pamatuju, tak ty prvni campy moc o marketingu nebyly - uz jen kvuli tomu ne, ze za penize sis koupit ucast nemohl a podle toho co jsem slysel, tak nebylo uplne jednoduche se tam dostat. Nevim kdo presne to tenkrat organizoval, ale mj. jednou z podminek tusim bylo, ze nejake BU uz dlouhodobe cvicis a nekdo te na ucast doporuci.
Na zadnych webovych strankach o tom nikdy nic nebylo, nebo minimalne ja o tom nevim - lovim z pameti co jsem kdysi cetl od onoho prispevovatele tady na foru + par veci vim jeste z doslechu - a podle toho usuzuji, ze mohlo jit o pomerne zajimavou zkusenost. That´s all, nikomu to nenutim a ani nerikam, ze mas jezdit nekoho nekam mlatit. :)
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Příspěvekod Pec » čtv 26. srp, 2010 22:01

[quote="ukropcany"][/quote]
Asi nemám šanci Tě pozvat na trénink Systemy v Brně? Už sis udělal jasno..
Pec
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 353
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Jamamba » pát 27. srp, 2010 13:12

To Jian,

pokud mluvim o neuveritelnych vecech, tak jsou to vetsinou veci mimo bojova umeni, proto jsem taky napsal, ze mi tohle prijde jako sr...a, ale mozny je proste vsechno, jen neverim na tyhle typy schopnosti ukazovanych na youtube a predvadeckach.

Osobni zkusenosti jen osobne u piva s kamosema, he he
Lukas Slavicek
WING CHUN - student Ivana Rzounka Sifu
&
HUNG SING CHOI LEI FAT - student Fatsaan Hung Sing Choi Lei Fat Gwon - Bun Sifu, Leung sifu, Yeung sifu
&
FATSAN BAK MEI - student Lin Hon Kit sifu
Jamamba
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 378
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00
Bydliště: Fatsaan (Foshan), Praha

Příspěvekod Jian » pát 27. srp, 2010 19:33

Pec: ja to mam (na rozdil od ukropcanyho) k vam do udoli kousek... cvicite i se zbranemi?
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Příspěvekod Jian » pát 27. srp, 2010 19:40

ukropcany: myslim, ze uz jsem ti to take minimalne jednou naznacoval... ani ty nevis o uplne vsem uplne vsechno a ze si predstavujes pod slovem "Systema" zrovna tohle a tohle jeste samo o sobe neznamena, ze rada jinych to nevnima naopak jako tamto a tamto - aneb jeden o voze... - viz co jsem psal v PM a kdo z nas je lepe informovany zrovna o Systeme, to by mi mozna i stalo za sazku. :wink:
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Příspěvekod Jian » pát 27. srp, 2010 19:41

Jamamba: tak asi zadna mystika, skoda. :) Samozrejme jsem nepredpokladal, ze to souvisi ciste s tematikou BU....
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Příspěvekod Pec » pát 27. srp, 2010 20:48

ukropcany píše:Ďakujem za pozvanie, avšak nikam sa mi kvôli tomu chodiť nechce - nemám na to žiadnu motiváciu, zabijem s tým celý deň, vysotím 50€ za benzín a to všetko kvôli čomu? Keď budeš mať niečo v Blave, daj vedieť. 2 hodiny som ochotný obetovať.

Nemyslel jsem, že bys jel do Brna jen kvůli Systemě, to by za to nestálo.
To jen kdybys k nám měl náhodou cestu.
Kdybych měl (pouze teoreticky - nebyl jsem tam snad 30 let) cestu do Blavy, tak si na Tebe určitě vzpomenu.
Pec
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 353
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Pec » pát 27. srp, 2010 20:54

Jian píše:Pec: ja to mam (na rozdil od ukropcanyho) k vam do udoli kousek... cvicite i se zbranemi?

Je pravda, že na prvním tréninku na mne vzali tyč, ale pravda je taková, že se zbraněmi necvičíme. Nemáme žádné sestavy s nožem, mečem, šavlí, pistolí...
Pec
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 353
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod pavela » sob 28. srp, 2010 9:52

TAU ten link na sina.com.cn nefunguje? Tak to máte v Evropě cenzurovanej internet, mě to tady v Číně jde. Asi to Velkej Bratr cenzuruje abyste se nenakazili nějakou nežádoucí ideologií :?
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod Jian » sob 28. srp, 2010 13:39

Pec: ja slysel neco trochu jineho, tak se ptam. :) Co se sestav tyce - na ty jsem se naopak neptal...

ukropcany: nikdy jsem nikde nepsal, ze chci byt tvuj kamarad. Obcanku mam uz dlouho, VS za sebou rovnez, dokonce i vlastni rodinu. :) VS zminuji jen kvuli tomu, ze me tam mj. ucili delat si nazor nejen na zaklade videi z YouTube. Do Brna se ti kvuli Systeme nechce - ok, me by se take nechtelo, ale nepredstirej alespon, ze o ni neco vis.. :roll:

pavela: me to tez nejde a mrzi me to hlavne kvuli te sestave s mecem. :(
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Příspěvekod Jian » sob 28. srp, 2010 18:45

ukropcany: ale ja kazdopadne nikdy a nikde netvrdil, ze Systema ala Vasiliev a Ryabko neni prave to co pises... Ja se jen snazil ukazat, ze existuje i jiny mozny (alternativni) pohled na Systemu, tak jak o ni psal napr. M.Chlibek - "... puvodne vyvinuta ruska SYSTEMA je (hodne zjednodusene) urcity postup jak naucit cloveka cviciciho nejaky styl bojoveho umeni a majiciho dostatecne prakticke znalosti, jak tyto bojove znalosti dokazal vyuzit v realne praxi..." - tzn. zadny "novy styl", kde muzes likvidovat soupere podobnym zpusobem jako na tech kritizovanych videozaznamech.

"SYSTEMA tedy neni novy styl ani zadne nove prevratne techniky, ale jen a pouze fungujici system jak naucit cvicence v realu vyuzit, to co uz umi a zna."

A nemuzu si pomoct, ale vety typu "...neschopnost uplatnit i dobre zvladnute techniky boje v realu skutecneho stretu je dnes problem velke skupiny praktikujicich cvicencu BU..." jsou dle meho nazoru hodne, hodne blizke tomu co sem na forum pises velmi casto ty sam... na jedne strane tu opakovane tvrdis, jak je sparring (praxe) dulezita vec a nahlizis kriticky na vsechna BU, ktera ho udajne "nepotrebuji" a na strane druhe se ti nelibi ani tohle - ovsem ciste kvuli tomu, ze proste slysis ten nazev "Systema" a automaticky si ho okamzite spojis s necim, co na tebe pusobi podobne jako rudy satek na byka.

Mozna nase diskuse mohla byt konstruktivnejsi, kdybys byval napsal co presne se ti nelibi na tom mnou citovanem textu... treba ze s vetou "... neschopnost uplatnit i dobre zvladnute techniky boje v realu skutecneho stretu je dnes problem velke skupiny praktikujicich cvicencu BU..." nesouhlasis + proc s ni nesouhlasis.

Zatim mam jen pocit, ze sis me pomerne spatne zaskatulkoval - a to ciste kvuli tomu, ze jsem si dovolil naznacit, ze neni jen vuz, ale i koza... budiz, tezkou hlavu z toho mit rozhodne nebudu. :) Btw ja Systemu coby styl nikdy necvicil a nemam zadny duvod ji obhajovat, stejne jako nemam duvod tvrdit, ze to co je na tech videozaznamech neni fraska...
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Příspěvekod Pec » sob 28. srp, 2010 21:57

Jian píše:Pec: ja slysel neco trochu jineho, tak se ptam. :) Co se sestav tyce - na ty jsem se naopak neptal...


Nevím, na co se ptáš, když otázka je "cvičíte se zbraněmi". Sebeobranu proti holi a noži nacvičujeme.

K tomu, co jsi citoval od M. Chlíbka: podle mé zkušenosti to sedí tak půl napůl.
Neplatí, že by nás učili v reálu používat to, co už známe.
Spíš naopak.
Platí, že se snaží připravit na reálný střet.

Moje informace jsou samozřejmě omezené
- objektivně: co znám je omezeno brněnskou školou Systemy - "linie" Něbulajev - Borščev.
- subjektivně: nedělám Systemu víc než 9 měsíců a dal jsem tomu akorát to, o co jsem si troufl ošidit rodinu - 1 trénink týdně.

Takže, co se mne týče, tak Ukropčanyho mínění o Systemě, je víceméně odpovídající :D
Pec
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 353
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00
Bydliště: Brno

Re: master & chi energy

Příspěvekod MartinCZ » sob 28. srp, 2010 23:23

Tau píše: Napríklad tí čo chodia do číny, poznajú mentalitu, prípadne sa s niečím podobným stretli ... Take je to možné alebo nie?



V čínských bojových umění jsem s takovým hopsáním nikdy nesetkal. Myslím tím, že by mě někdo takhle rozhopsal. Ptal jsem se na to rozdílných lidí, zkoušel, porovnával, vyzvídal. Někdo zůstává pevně nohama na zemi, jiný věří že Dong hai chuan uměl létat, nebo že stáním v zhan zhuangu s použitím myšlenky mohou odklonit dráhu jaderných hlavic. Spousta lidí v čbu si doteď například také myslí a věří, že v boxu se hýbe jenom rukou, zatím co oni (např. tzv vnitřní styly) sílu umějí tahat z celého těla. :)Tyhle předváděčky jsou většinou nahrané, třeba kvůli tomu aby starý mistr neztratil tvář. Někdy jako "umocnění destruktivního účinku" třeba při nahrávání videocd, i když takhle extrémní videocd jsem ještě neviděl. :)
V TCM a qigongu jsou hodně zajímavé věci, ale takhle extrémní využití jsem v Číně také neviděl. :)
Martin Bouška
Xing Yi Quan, Liang Bagua-> Zhang Wei Dong, Gao Ji Wu
Dayan qigong -> Wang Tai Li
www.ccviceni.cz
MartinCZ
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 192
Registrován: ned 25. kvě, 2003 23:00
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron