Taiči v Praze - kde začít?

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Příspěvekod tenore » čtv 03. úno, 2011 13:38

to login - pan Hubal nema zadne webove stranky. Zkusim ti poslat SZ s kontaktem. Kdyby ti naprisla, hod sem svuj email, a poslu ti to tam.
tenore
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 15. zář, 2010 23:00

 

Příspěvekod pm » čtv 01. zář, 2011 11:01

on se sycak sam nepochlubi, tak to na nej prasknu ja ;-)

zbrusu nove www, parada!

http://www.taijiclub.cz/
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Re: Taiči v Praze - kde začít?

Příspěvekod kaijia » ned 04. zář, 2011 5:15

Souhlasím, i v ČR se dají najít kvalitní učitelé. Bohužel si ale také myslím, že ve wushu nemáme tak dobrou základnu jako třeba v gymnastice, v boxu... kde jsme předtím byli na dobré úrovni. Důvodů je celá řada, ale pokud se člověk rozhodne, že zrovna taiji je mu nejmilejší, nemělo by ho zastavit, že to bude obtížné. O to víc by se tomu měl věnovat a studovat to.
kaijia
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon 29. srp, 2011 23:00

Re: Taiči v Praze - kde začít?

Příspěvekod kaijia » ned 04. zář, 2011 5:27

DaveStone píše:
cibi píše:
pavela píše: tak TAJČI (rozměno nějaký tělocvik, který bude vzdáleně připomínat nějaké čínské cvičení) tak to se naučíš v ČR určitě, lhostejno kterého učitele si vybereš. Ale čínský Tchaj ?i Čchuan,jakožto princip závisející na ideálu úplného uvolnění a síly bez síly, sorry, to rovnou vzdej. Já se o to snažím skoro 20 let a jsem pořád na začátku, přesto, že se učím s nejlepšími z nejlepších... V tomhle JSEM PESIMISTA! :cry:


Nikde nepise, ze se ho chce NAUCIT, pouze UCIT. Nevidim duvod, proc by se mel clovek vzdavat jakekoliv snahy neco se ucit :wink:


Tohle mě docela zaujalo. Naprosto souhlasím s cibim. Cvičím taichi tři roky a určitě mi tohle cvičení mnohé dalo. Setkal jsem se ale s názory typu:
1. pokud to neučí Číňan, tak je to k ničemu, český učitel ti nikdy nemůže předat tu filozofii atd. To radši necvič nebo si ještě ublížíš...
2. Já jak vidím napsáno "taichi" tak utíkám pryč, správný přepis je "taiji"
3. Taichi (taiji) je práce s vnitřní energií, pokud s tím nepracujete, tak je to špatné a není to taichi (taiji).
4. Někdy je lepší nedělat nic než dělat něco špatně? A to mi řekl člověk, který naše cvičení v životě neviděl.

Nějak tomu nerozumím. Proč bych nemohl dělat něco co mi dost dalo, baví mě to a pomáhá mi to, jen proto, že to neučí Číňan? To když se budu chtít naučit hrát fotbal, tak mě musí trénovat Angličan a pokud ne tak nesmím kopnout do balonu? Taky nevím proč by mělo až tak záležet na přepisu slova do češtiny (tajči, taichi, taiji).


Je úplně jedno, jestli jde o taiji, taichi, tchajči nebo ještě zajímavější přepisy :roll: V "taiji" vidím snahu ukázat, že daná škola či učitel má jisté vztahy s některým z čínských učitelů, učil se nejen taiji ale i čínský jazyk a jejich kulturu, pobýval v Číně a podobně. "Taichi" používají hojně v Americe, co když se učil tam u nějakého Číňana nebo jiného kvalitního zahraničního Mistra? U ostatních názvů může jít opravdu o zkomoleninu, která už sama poukazuje na to, že učitel nemá o cvičení moc velké znalosti a nebo - znalosti má, jen se snaží cvičení přiblížit všem Čechům, ne jen těm do čínštiny zasvěceným, kteří všichni samozřejmě ví, že podle pinyinu je to "taiji". Takže kdo ví, co použitím daného slova autor sledoval...
K tomu, že se nemusí cvičit s Číňanem. Určitě nemusí, i někteří cizinci cvičí dobře (což na druhou stranu ale neznamená, že jsou všichni schopní to srozumitelně vysvětlit a učit. To ale platí i Číňanů, s tím jsem se také setkala. V tomhle případě je jediná výhoda, že pokud má člověk nějaké základy, může hodně odkoukat.). Jsem v tomhle ale stále trochu tradiční a myslím si, že nejlepší je mít čínského a zahraničního učitele. Stejně jako když se učím čínštinu - gramatické záležitosti mi lépe vysvětlí cizinec, poslech a mluvení trénuji s Čínany...
kaijia
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon 29. srp, 2011 23:00

Re: Taiči v Praze - kde začít?

Příspěvekod kaijia » ned 04. zář, 2011 5:35

Ahoj.No a nechtěl bys raději cvičit něco jiného???Spíš nějaké plnohodnotné Bojové Umění????
Celosvětově uznávaný Mistr Taisen Dešimaru(5.dan Kendó)ve své knize ¨Zen a Bojová Umění; napsal na dotaz jednoho ze svých žáků co je to Taiči toto-
"Tchai-ti bylo původně určeno jen ženám a dětem,starým a fyzicky slabým lidem.Je to velmi zajímavé cvičení,protože učí správnému způsobu dýchání spolu s ohebností a koncentrací mysli.Tchai-ti bylo označováno jako "Zen vestoje" avšak v konečném důsledku jde pouze o tanec,o určitý druh gymnastiky,bez opravdového ducha"

Nechci tím nikoho odrazovat,jen si myslim že pokud se chceš opravdu naučit bránit-měl by si hledat nejspíš jinde. :roll:

Jan Andrlík-1.Dan Judo[/quote]


Podívej se na nějaká stará videa z tuishou nebo na Mistry, kteří to cvičí a uvidíš, jak drsné to může být. V minulosti se při zápasech trhaly tricepsy a jiné svaly... Taiji má tolik podob, kolik lidí ho cvičí. Když vidím svého učitele Xie vysvětlovat, jak se jednotlivé techniky ze sestav dají aplikovat, jde z něho velký strach, i když je stále uvolněný... Každý pohyb tam má smysl a dá se použít. Jen záleží, jak to chceš chápat.
Řekla jsem si, že když budu chtít posuzovat ostatní bojová umění a sporty, aspoň to nějakou dobu zkusím cvičit a něco si nastudovat, abych měla základní představu, o čem to je.
kaijia
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon 29. srp, 2011 23:00

Re: Taiči v Praze - kde začít?

Příspěvekod P » ned 04. zář, 2011 11:25

kaijia píše:Ahoj.No a nechtěl bys raději cvičit něco jiného???Spíš nějaké plnohodnotné Bojové Umění????
Celosvětově uznávaný Mistr Taisen Dešimaru(5.dan Kendó)ve své knize ¨Zen a Bojová Umění; napsal na dotaz jednoho ze svých žáků co je to Taiči toto-
"Tchai-ti bylo původně určeno jen ženám a dětem,starým a fyzicky slabým lidem.Je to velmi zajímavé cvičení,protože učí správnému způsobu dýchání spolu s ohebností a koncentrací mysli.Tchai-ti bylo označováno jako "Zen vestoje" avšak v konečném důsledku jde pouze o tanec,o určitý druh gymnastiky,bez opravdového ducha"

Vidíš, v Kendo dosáhl tak vysokého stupně a přesto se nenaučil jednu základní věc, nemluvit o věcech, kterým nerozumí...
P
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 105
Registrován: pon 31. bře, 2008 23:00

Re: Taiči v Praze - kde začít?

Příspěvekod luen » ned 04. zář, 2011 15:28

kaijia píše:
Podívej se na nějaká stará videa z tuishou nebo na Mistry, kteří to cvičí a uvidíš, jak drsné to může být. V minulosti se při zápasech trhaly tricepsy a jiné svaly... Taiji má tolik podob, kolik lidí ho cvičí. Když vidím svého učitele Xie vysvětlovat, jak se jednotlivé techniky ze sestav dají aplikovat, jde z něho velký strach, i když je stále uvolněný... Každý pohyb tam má smysl a dá se použít. Jen záleží, jak to chceš chápat.
Řekla jsem si, že když budu chtít posuzovat ostatní bojová umění a sporty, aspoň to nějakou dobu zkusím cvičit a něco si nastudovat, abych měla základní představu, o čem to je.


Postni pls. nejaka videicka, kde si pri pretlacovani frajeri trhaji tricepsy a jine svaly :lol: :wink: Nebo si skubou slachove meridiany???

4PC: pekny stranky :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod pm » stř 11. dub, 2012 7:27

kratky clanek o vyuce Chen Zhonghua shifu v Praze aneb tip "kde zacit"

http://www.hungkyun.com/2012/chen-zhong ... u-v-praze/
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod SeaRanger » čtv 30. srp, 2012 16:39

Ahoj, po letech premlouvani a priprav me muj ucitel Taiji poveril vybudovanim webove prezentace jeho skoly. Stranky jsem spustil dnes, rad bych Vas pozadal o navstevu a zhodnoceni, dobrou radu nebo konstruktivni kritiku velmi rad prijmu.

http://www.tradicnitaiji.cz/

Pokud to nekdo chape jako nemistny spam tak se mu velmi omlouvam.
SeaRanger
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 98
Registrován: sob 06. čer, 2009 23:00

Příspěvekod P » pát 31. srp, 2012 9:33

Krátký motivační článek "Začínáme s Tchaj-ťi!" k vypsaným kurzům pro začátečníky v Praze: http://www.tchaj-ti.cz/praha/67-zaciname-s-taiji.html
P
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 105
Registrován: pon 31. bře, 2008 23:00

Příspěvekod pm » pát 31. srp, 2012 9:48

Super no-nonsense článek o taijiquan od PC:

Každý praktikant Taijiquan se jistě setkal s tímto problémem: "Proč se v Taiji cvičí jinak forma (sestava), jinak bojová aplikace a jinak párové cvičení Tui shou?" Praktická Metoda stylu Chen Taijiquan (Shi Yong Quan Fa) je metoda výuky bojového umění Taijiquan, která nabízí odpověď. Odpovědí je samotné jméno tohoto systému. Praktická metoda (Practical Method) je systém, kde tento rozpor neexistuje.

http://www.budonews.cz/chen-taiji-pract ... ews_id-155

Obrázek
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Předchozí

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron