Komerce a Bojová Umění

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Komerce a Bojová Umění

Příspěvekod littleass » stř 09. zář, 2009 10:31

Zde je docela hezký příspěvěk od pro mě neznámého autora.
Poslední dobou narážím skoro všude na ©koly Bojových umění kde už se učí snad úplně všechno hlavně aby byla "náplň výuky" dostatečně bohatá a aby tudíž bylo stále co "K prodeji"
Proč se někde učí 20-30 sestav když původní systém obsahoval sestavy 3 a tehdejším borcům to stačilo v soubojích na život a na smrt??Proč se vymýšlejí stále nové "metody" které v té době vůbec nebyli aktuální a byli zbytečné??Proč se dříve třeba na Okinawě či v Číně žáci učili pár technik třeba několik let???Proč současní učitelé cvičí třeba i dvacet stylů a nebo si přidávají vše možné???Kde je chyba???Všichni víme...Byznys!!

http://glum.net.sblog.cz/historie_bojovych_umeni/
littleass
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 268
Registrován: pát 03. dub, 2009 23:00

 

Příspěvekod Ynseminator » stř 09. zář, 2009 10:53

A v čem je problém? Ať si každej chodí tam, kde mu to vyhovuje, ne?
Tak řiď ať jedeš lip. Myslel sem řiď jako řiď, ne řiď jako řiť.
Ynseminator
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon 17. zář, 2007 23:00
Bydliště: Dimenze X

Příspěvekod JRup » stř 09. zář, 2009 11:37

Ynseminator píše:A v čem je problém? Ať si každej chodí tam, kde mu to vyhovuje, ne?

To Ynseminator: Dalo by se s tím souhlasit, ale to nerozvíjí diskuzi. Samozřejmě na špatnou otázku adekvátní odpověď.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Re: Komerce a Bojová Umění

Příspěvekod JRup » stř 09. zář, 2009 12:21

littleass píše:Proč se někde učí 20-30 sestav když původní systém obsahoval sestavy 3 a tehdejším borcům to stačilo v soubojích na život a na smrt...

To Littleass: Pokud chceš diskutovat je potřeba tu otázku položit konkrétněji. Je to příliš všeobecné, aby na to někdo reagoval a navíc se svým záměrem zde na fóru patrně neuspěješ. Věci se vyvíjí! Překvapení? Vždyť i včínské kultuře jsou moudra typu "jediná stálá věc je změna" apod. Proto jsem před časem trvdil, že je potřeba měnit přístupy a zamýšlet se nad efektivitou předání v rámci globální společnosti. Vztah žák-učitel již většinou není na denní bázi jako dříve. Informační a intelektuální úroveň lidí je také jiná. Proto stojí učitelé na křižovatce toho jak věci rozvíjet dál. Pohřbíme to umění nebo přijmeme výzvu 21. století? Jak pracovat se současným člověkem, aby metoda obsahovala oba důležité aspekty: 1. správnost, 2. efektivitu?

Vzhledem k tomu, že ses zabýval Xing yi, tak bys měl vědět jak Xing yi rozvinul mistr Wang Xiang Zhai a vznikl, tak Yi Quan. Co ho vedlo k této změně? A proč to vůbec měnil? Přední učitelé Yi Quan vyzívali k až vědeckému způsobu studia a rozvoje BU, vlastnímu vkladu-zájmu, k tomu, že by si učitelé neměli věci schovávat, tak, aby bylo možno daná umění posunout.

1. Nevím, kde se učí 20 sestav a původně byly 3. ©kola, kde se žák učí více stylů najednou (v rámci TBU) asi nebude mít dobré výsledky. Co zde bylo mnohokrát řečeno - inspiruj se mnohými styly, ale pracuj na jednom.
2. Jsou skutečně styly, které mají i několik desítek sestav a jiné zase méně než pět. To je v souladu s vývojem a metodikou daného systému. To souvisí se způsobem výuky dané školy-linie, bohatostí stylu a různých pojetí či aspektů v rámci daného stylu. Pak je potřeba rozumět proč tomu tak je a v čem je rozdíl.
3. Všeobecně lze říci a co je asi novinkou je to, že lidé díky absenci skutečně dobrého učitele, nedostatku tréninku a vlastního vkladu nevidí ovoce. Začínají mixovat různé věci nebo od daného stylu odcházejí. Pak je otázkou je-li daná změna postupem vpřed nebo vzad. Změna materiálu a změna v koceptu celé metodiky je citlivá věc i pro skutečného mistra.
4. Komerční přístup některých je prostě fakt, který tu prostě je a nemá ani smysl se s ním zabývat. Pokud je daná škola/učitel na skutečně profesionální úrovni a skutečně tě něčemu naučí, pak s komercí nemám problém. Horší je, když někdo svojí vychytralostí nebo nevědomostí inkasuje za kraviny. To však nezměníš.

Pokud bych přijal tvůj pohled, tak bych zašel do nejbližší boxérské školy a driloval těch "pět" technik, aby mi to fungovalo. V klasickém boxu u nás najdeš skutečně odborníky narozdíl od mnohých TBU. Co tedy hledáš?
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Re: Komerce a Bojová Umění

Příspěvekod JRup » stř 09. zář, 2009 14:18

littleass píše:http://glum.net.sblog.cz/historie_bojovych_umeni/
Nevím jak ostatní příspěvky, ale ten s názvem "Tai Chi" mi nepřijde příliš šťastně napsaný.
Věty typu "Tai-chi se řadí do škol takzvaného "vnitřního systému", který v Číně rozvinuli především Lao-c ..." nebo "Tai-chi také v poslední době bohužel slouží k vylepšování image lidí, kteří chtějí mermomocí cvičit bojová umění, a tai-chi jim imponuje svou fyzickou nenáročností a bezpečností. mi přijdou zcestné. :roll:
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Re: Komerce a Bojová Umění

Příspěvekod Picard » stř 09. zář, 2009 16:30

JRup píše:
littleass píše:http://glum.net.sblog.cz/historie_bojovych_umeni/
Nevím jak ostatní příspěvky, ale ten s názvem "Tai Chi" mi nepřijde příliš šťastně napsaný.
Věty typu "Tai-chi se řadí do škol takzvaného "vnitřního systému", který v Číně rozvinuli především Lao-c ..." nebo "Tai-chi také v poslední době bohužel slouží k vylepšování image lidí, kteří chtějí mermomocí cvičit bojová umění, a tai-chi jim imponuje svou fyzickou nenáročností a bezpečností. mi přijdou zcestné. :roll:
No ty o Kendo, Kendzucu, Iaido a Iaijutsu jsou taky celkem dost mimo. Tak to dopada, kdyz o vecech pise clovek, co to nikdy necvicil a neobtezoval se nejak rozumne spolupracovat s nekym, kdo tomu rozumi a cvici to. Verim, ze ostatni texty jsou stejne tak plne nesmyslu. Pripomina mi to knizky jednoho nejmenovaneho BU "experta", co u nas vychazely.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

.

Příspěvekod luen » stř 09. zář, 2009 21:19

ja myslim, ze ten blog nestoji ani za to, aby se na obsah reagovalo :wink: evidentne bylo cerpano z brakove literatury a autor si nedal se sesmolenim moc prace ... :roll:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Re: Komerce a Bojová Umění

Příspěvekod PC » stř 09. zář, 2009 21:31

JRup píše:
littleass píše:http://glum.net.sblog.cz/historie_bojovych_umeni/
Nevím jak ostatní příspěvky, ale ten s názvem "Tai Chi" mi nepřijde příliš šťastně napsaný.
Věty typu "Tai-chi se řadí do škol takzvaného "vnitřního systému", který v Číně rozvinuli především Lao-c ..." nebo "Tai-chi také v poslední době bohužel slouží k vylepšování image lidí, kteří chtějí mermomocí cvičit bojová umění, a tai-chi jim imponuje svou fyzickou nenáročností a bezpečností. mi přijdou zcestné. :roll:


:D :D :D to tam fakt je?! 8O :lol: :lol: :lol:
PC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 569
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00

Příspěvekod littleass » čtv 10. zář, 2009 18:09

To je na dlouho-rozvinu to až budu mít čas :lol:
littleass
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 268
Registrován: pát 03. dub, 2009 23:00


Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron