Přístup k čínským bu

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Přístup k čínským bu

Příspěvekod fejou » sob 06. úno, 2010 11:37

Ahoj měl bych na vás prosbu, vzhledem k tomu že podle ostatních příspěvků se tu pohybuje docela dost lidí z celé republiky zajímajících se o čínská bu, tak by mi mohlo tohle vlákno pomoct. Dělám diplomku na téma přístupu k čbu.
Nejde ani tak o techniky, historii a výkony, ale o to co pro vás čbu znamená? Co si pod tím představujete a proč ho trénujete? Co je při tréninku důležitý? jak se koukáte na poměr sestavy a boj, cvičení se zbraněmi a bez nich a proč, atd..
Jde o váš názor na celkový přístup k čínským bojovým uměním a nevadí jestli cvičíte měkké taiji, paqua nebo tvrdší shaolin, hunggar, wing tsun..

Doufám, že se to ujme a někdo z vás mi něco napíše i když jsem na tomhle vlákně nováček..

Prosím aspoň malou podporu PC, Xiexie a třeba i Pavelu,který jsou tu uznávaný.. a myslim že se znám i s pár dalšíma..

Myslim že by mi to dost píchlo a navíc top může zajímat i někoho jinýho...většina těch co jsem o mojí práci řekl, si to po tom co to hlavně pořešim ve škole chtějí přečíst...

Tak díky T
(schválně píšu čbu abych vás oslovil co nejvíc, každá škola si používá svoje - wushu, gong fu, cuan fa a taaak..) 8O
fejou
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00

 

Příspěvekod pm » sob 06. úno, 2010 12:05

caj, mno, zkus nejdriv procit nase www - www.lghk.org - a kdyz te bude neco zajimat, povidej, nebo se zastav, to by bylo asi na dele...
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Jendis » sob 06. úno, 2010 12:13

asi tak...nevěřím,že se to tu dá popsat písmenkama...... :?
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod fejou » sob 06. úno, 2010 12:18

Ahoj PM,
dik za odpoved, i my jsme se myslim parkrat videli :wink: jen jsem byl jeste tenktrat mensi pifko - ne u vas na treninku, ale na ruznejch spolecnejch spolecenskejch cbu akcich..

Priznam se ze jsem si dost webu procetl, nejen ted ale i za tu dobu trenuju a to co se tam pise ne vzdy souhlasi se skutecnym pojetim treninku..nevim jak to vyjadrit, neni to mysleny na vas..naopak jsem rad ze ses ozval prave ty - protoze (trosku i vzhledem k tomu ze te znam) jsi podle me jedna z velkejch ikon cesky sceny..
rikal jsem si ze verejne nazory by vyustili v diskuzy kde by se teprv pak projevilo pristup k wushu a jak ho lidi u nas opravdu berou...saakra neumim se asi poradne vyzbleptnout..

I tak dik moc,rad se mrknu na web a kdyztak se rad stavim na pokec,dik..
fejou
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00

Příspěvekod fejou » sob 06. úno, 2010 12:23

to: Jendis
Taky rad zajtu pokud to bude v dosahu..PM je prazskej..tvou prezdivku neznam, tak jestli jste aspon nekde pobliz prijdu..
jinak jak jsem psal prislo mi ze tady pak v diskuzich(ktery se rozjedou) lidi reagujou rychle a spontalne..
Ale kdyby se tu nikomu nechtelo psat, coz mi zatim neprislo, treba vlakno Trenink ? jede neuveritelne rychle a prijde mi ze od zacatku toho praktickyho moc neresi - nicmene jako rozjeta diskuze OK
Tak uvidime..ale kdyz budes ochotnej si o tom nekdy pokecat, budu rad..a pifka platim ja - snad neprokalime celou noc
:wink:
fejou
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00

Příspěvekod Jendis » sob 06. úno, 2010 12:31

Nejsem z Prahy a jsem hlavně šermíř 8) Respektive,stále se za něj považuju.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod pm » sob 06. úno, 2010 12:34

ha ha, "ikona", nestras, jen mladej kluk co ho bavi cbu

prave proto jsem napsal, ze je dobre se zastavit, pokecat, podivat se na trenink - na treninku uvidis to, co si na www prectes :-)
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod PC » sob 06. úno, 2010 12:54

Servus Tome,
tak tohle je tema, kde se to neda jen tak popsat (strasne rozsahly okruh.. souhlas s Jendisem),... je zajimavy a urcite by me ta diplomka zajimala, az to dopises. Asi bude nejlepsi, kdyz o tom dame rec pristi tyden na setkani... ;-)
Pavel Codl
Chen Taijiquan - Chen Style Practical method
陈式太极拳
www.taijiclub.cz
pavel@taijiclub.cz
+420 602 213 628
PC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 569
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00

Příspěvekod pm » sob 06. úno, 2010 13:02

jinak je spousta lidi z cbu co sem (moc anebo vubec) nepisou a maji k veci rozhodne co rici

Tom, Tom... Tom od Zhai hua?
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod fejou » sob 06. úno, 2010 16:03

Jjojo Pavle,
nevim jestli si me pamatujes, ale parkrat jsme se nekde videli..takdlouho jsem trenoval a poflakoval se k tomu, ze uz se to dostalo tak daleko ze v dubnu musim dokoncit FTVS jinak vsechny ty roky a ted uz i prasule za prodlouzeny studium dal jsou v tahu..rozhodl jsem se ze jim tam trochu wushu priblizim, ale na katedre upolovych sportu by me asi moc neposlouchali, tak to mam na katedre filozofie a vice nez historii a techniku jsem se zameril na rozdil v pristupu evropanu a a asiatu k wushu..ale je to trosku vetsi orisek nez jsem myslel..navic blbe podchytitelny odbornou literaturou..mel jsem jin wushu jen wushu predstavit na tech upolech, ale ted uz je to fuk..nak se s tim porvu..navic za tu dobu fungovani mezi cinany a cechy jsem ke spouste veci skeptickej a nemuzu a ani nechci to opirat jen o muj nazor..
no takze asi tak..
Prohlid jsem si vas web a plno veci me zaujalo a rad bych o tom dal rec..tak se nekdy stavim, nebo jestli se uvidime na setkani, kde jsem se rozhodl nechat dat si na usta jen pro to aby se se mnou nekdo o tom pobavil :lol:
fejou
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00

 

Příspěvekod luen » sob 06. úno, 2010 16:26

Take myslim, ze je to na pokec, resp.. prijit s diktafonem a mit pripravene otazky :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod pm » sob 06. úno, 2010 19:49

fejou píše:vice nez historii a techniku jsem se zameril na rozdil v pristupu evropanu a a asiatu k wushu..ale je to trosku vetsi orisek nez jsem myslel..


tak to si prines diktafon a spoooustu kazet (nebo pametovych karet) :-)

neboj, das to s prehledem dohromady
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Jamamba » ned 07. úno, 2010 2:03

Ahoj, 

hele, rozumim o co ti jde, ale zkus zapremejslet nad nejakejma konkretni ma otazkama a ty sem poustnout, protoze pak se treba i dozvis to, co si predstavujes, takhle je to dooost komplikovany ti neco odpovedet a hlavne by tahle diskuze byla plna celostrankovejch kompilaci :wink:
Lukas Slavicek
WING CHUN - student Ivana Rzounka Sifu
&
HUNG SING CHOI LEI FAT - student Fatsaan Hung Sing Choi Lei Fat Gwon - Bun Sifu, Leung sifu, Yeung sifu
&
FATSAN BAK MEI - student Lin Hon Kit sifu
Jamamba
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 378
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00
Bydliště: Fatsaan (Foshan), Praha

Příspěvekod ArchEron » ned 07. úno, 2010 14:32

ja si myslim ze clovek co necvici to len s tezi pochopi :) ale za pokus to stoji :wink:
ArchEron
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 230
Registrován: pát 10. dub, 2009 23:00

Příspěvekod fejou » úte 09. úno, 2010 11:02

Ale i tak kluci (a holky) diky za zajem..za nekym z vas se stavim, s nekym se uvidim na setkani - volume,zatim to vypada ze by to mohlo vyjit..no a co se tyka konkretnich otazek..rad tu nejaky pisnu:

Co pro vas znamena pojem cbu?Co si pod tim predstavite?
Jaky je pro vas cil (jestli nejaky je) v cbu?
Co vam cbu dalo a dava?
Myslite ze je dobre ucit se vice bu a bs? pokud ano Proc?
Existuje pro vas nejaka etika v cbu? (zvyky, tradice, vztah mistra a zaku - jak to vnimate?)
Vidite nejakej rozdil mezi vama a Činanama? (co se tyka pristupu - ne jen ze maji cernejsi vlasy :D )

Je toho hodne, ale pokud by byl nekdo ochotnej alespon na nejakou otazku se vyjadrit budu rad..chapu ze se vam nechce psat dlouhe eseje, napisu si je sam az se potkame nebo nahraju na ten diktafon..jen nevim kolik lidi stihnu obejit+by me zajimali i nazory treba lidi co bydli dal..mozna ze se boji nekdo vyjadrit ze se do nej ostatni pustej..to bych taky chapal vzhledem k tomu ze by to nebylo poprve..

Ale co jsem si tak procital vlakna tady na diskuzy, pro spoustu lidi nebyl problem rict ze tu nekdo vyucuje blbe a ze je to k nicemu, ze si mysli neco jinyho..no nevadi pokud se nikomu nebude chtit..tak s tema co jsou ochotny pokecam nekde v putice..

ale i tak dik fsem a treba staci se vyadrit jen k nektery s tech otazek, treba se zacne prozebirat jen jedna, i to je fajn..

bye T 8O
fejou
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00

Příspěvekod P » úte 09. úno, 2010 12:27

Ahoj,
jen pro inspiraci a pokud samozrejme jiz nemas tema pevne dane. Jednou z dulezitych soucasti prace v bu je statni v pozicich (mabu apod.) Vzhledem k tomu, ze studujes FTVS by bylo mozna zajimavejsi zamerit se na funkci, kterou tento druh praxe v bu plni. Myslim, ze by to bylo konkretni tema, ke kteremu by si od lidi dostatl konkretni nazor. Mohl by si provest take nejaka exaktni mereni vlivu takove praxe na lidsky organismus, diskutovat pohled "cinske mediciny" na tento druh praxe, porovnat ho se "zapadni medicinou", hledat podobne druhy praxe u "zapadnich" pohybovych cviceni (muzes se podivat treba na ta cviceni co prezentoval Nedved na konferenci FIFA a diky ktere pravdepodobne zustal po celou karieru nezranen - stani na jedne noze, pomaly pohyb se snizovanim teziste, tedy temer stani v mabu) atd. atd.

Nechci se Te nejak dotknout, ale to soucasne tema ma velkou pravdepodobnost vykrystalizovat v snusku blabolu. Ale treba se ti to povede a bude to zajimave....
Naposledy upravil P dne úte 09. úno, 2010 15:17, celkově upraveno 1
P
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 105
Registrován: pon 31. bře, 2008 23:00

Příspěvekod P » úte 09. úno, 2010 12:46

PS: Muzes se pro svou praci inspirovat i v teto knize:

Tai Chi Chuan: State of the Art in International Research (Medicine and Sport Science)
By Youlian Hong


* Publisher: S. Karger AG (Switzerland)
* Number Of Pages: 244
* Publication Date: 2008-06-06
* ISBN-10 / ASIN: 380558489X
* ISBN-13 / EAN: 9783805584890
* Binding: Hardcover

Myslim, ze diplomka podobna nekteremu z tech clanku by mohla mit na FTVS uspech.

Knizku si stahni na netu treba zde: http://gigapedia.com/ (je tam nutna registrace aby si videl linky).

Hodne zdaru!
P
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 105
Registrován: pon 31. bře, 2008 23:00

Příspěvekod P » úte 09. úno, 2010 13:00

PPS: Podivej se taky na tohle: Taijiquan and the Search for the Little Old Chinese Man: Understanding Identity through Martial Arts [Martial Arts / Self Defense] Pripada mi to tematicky blizke tomu co chces zatim psat...

Je to taky na gigapedii ke stazeni. Nevim vsak jaka je kvalita te knihy.
P
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 105
Registrován: pon 31. bře, 2008 23:00

Příspěvekod P » úte 09. úno, 2010 13:00

double
P
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 105
Registrován: pon 31. bře, 2008 23:00

Příspěvekod Hark » úte 09. úno, 2010 15:05

fejou píše:Co pro vas znamena pojem cbu?Co si pod tim predstavite?

Cviceni, filosofie, zivotni styl. Viz kniha Petera Lewise "Bojova umeni" (CESTY, 1996).

fejou píše:Jaky je pro vas cil (jestli nejaky je) v cbu?

Cvicit pro zdravi a radost az do smrti. Cvicit aby telo bylo zdrave a schopne cvicit az do smrti.

fejou píše:Co vam cbu dalo a dava?

Kungfu rodinu, dobrou spolecnost lidi. Pohodu. Silu vyrovnat se a porvat se se zivotem.
Uvolneni od stresu a napeti, procisteni a vyrovnani, radost z pohybu.
Rovna zada.
Zjisteni ze spouste nemocem jde predchazet cvicenim a ze pravidelnym cvicenim je schopne pozitivne ovlivnit i blbe stavy. Taky lepsi poznani funkci vlastniho tela, pochopeni jak si sam pomoct.
Zjisteni ze telesne a dusevni stavy jsou provazane a vzajemne ovlivnitelne. (nic co by neznali lide cvicici jogu - pozornost, dychani, uvolneni...)
Hlubsi porozumeni pro jine bojove umeni - serm.

fejou píše:Myslite ze je dobre ucit se vice bu a bs? pokud ano Proc?

Nemyslim ze je dobre ucit se vice BU paralelne, resp. mit vic jak jednoho ucitele. Vic ucitelu - vic konfliktu, vic "pravd". Je to narocnejsi na studenta a na vztah ucitel->zak. Pri paralele s rodinou/kungfu rodinou lze mit jen jednoho otce. Nevidim problem v tom ucit se par roku nekde a pak prejit jinam. Pro BS nemam vyhraneny nazor.

fejou píše:Existuje pro vas nejaka etika v cbu? (zvyky, tradice, vztah mistra a zaku - jak to vnimate?)

Existuje pojeti rodiny, ucta k predkum a dele cvicicim (vyse postavenym), tj. filosoficke a sociologicke zasady Konfucia. Taky si nedokazu predstavit tradicni cbu bez taoistickeho pojeti jin a jang. Vsechny styly pracujici s vnitrni energii se bez toho neobejdou.

Co se tyce jin/jang to vnimam tak, jak je mi to predkladano, otevrene a bez prikras, bez zahad. Vnimam to jako prostou cast toho jak pracuje lidske telo. Co se tyce rodinneho pojeti, vyhovuje mi. Co se tyce vzajemneho respektu mezi studenty navzajem a studentu vuci uciteli, prijde mi to prirozene. Studenty cvicici jina CBU vnimam jako sirsi rodinu a mam respekt k jejich narocnemu cviceni a co jsou schopni pro sve cviceni obetovat.

fejou píše:Vidite nejakej rozdil mezi vama a Činanama? (co se tyka pristupu - ne jen ze maji cernejsi vlasy :D )

Je to jina kultura, jiny svet, jinak mysli, maji jine hodnoty.

Ale respektujou praci a drinu a radost z pohybu a plne nasazeni. I pres odlisnosti se da najit spolecna rec pres cviceni.
Vít Hrachový
ELYWCIMAA // http://www.kungfuwingchun.cz
Škola ozbrojené sebeobrany // http://sosb.cz
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Další

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků

cron