Přístup k čínským bu

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Příspěvekod fejou » stř 10. úno, 2010 12:57

Ahoj Vito,
diky moc, tak takova nejaka byla moje predstava, strucne se vyjadrit a rici svuj nazor, mozna na to nekdo bude nejak reagovat a rozpouta to dalsi diskuzy ze ktere poznam i nazory ostatnich..

Muzu se jen jeste zeptat, skolu kde cvicis vede Cinan?

Presto ze wing tsun je pomerne kontaktni (alespon myslim i co se treninku tyka) ani jednou jsi se nezminil o bojove slozce - zaměrně?Vyzni mi to z tvojeho prispevku, tak ze je samozrejme soucasti bu, ale nenadsazujes ho nad ostatni veci ktere jsi napsal - duvody, co ti dava atd..je to tak??

Co se tyka posledni odpovedi, jiny svet, jina kultura, jine mysleni..myslis ze odpovedi a hodnoty Cinanu vuci bu by byli jine??

Mej se a jeste jednou dik,prislo mi to jako peknej prispevek a strucne a jasne vyjadreno..
T
fejou
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00

 

Příspěvekod fejou » stř 10. úno, 2010 13:07

To P :
Dik za radu, na tu el. knihovnu se mrknu a na knizky co jsi mi psal taky..dik

Jen trosku s ostudou priznavam, ze moje anglictina je sice na komunikativni urovni, ale nevim jestli jsme shopen prelouskat i knizky s takovouhle tematikou..

Co se tyka tematu, mam uz z vetsi casti predstavu, mozna to bude nakonec jen snuska blabolu (to uz se holt prace zamerena na lidskej faktor, muze vzdycky nekomu zdat), ale doufam ze se to nejak povede..lidi kolem i tady u nas mi prijdou ze se BU venuji dostatecne precizne aby byla moznost jejich pristup zhodnotit. Plus zkusenosti a rozhovory s cinany mi utvori druhou stranu veci..

Kdyby te jeste jakakoli knizka napadla, dej prosim vedet..Co se tyka historie a konkretnich technik (at uz bojovych nebo zdravotnich) je toho plno, ale co se tyka filosofie, pristupu, etiky a zivotniho stylu vs. bu prijde mi ze napsano toho moc nebylo..
zatim T
fejou
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00

Příspěvekod Hark » stř 10. úno, 2010 13:41

fejou píše:Kdyby te jeste jakakoli knizka napadla, dej prosim vedet..Co se tyka historie a konkretnich technik (at uz bojovych nebo zdravotnich) je toho plno, ale co se tyka filosofie, pristupu, etiky a zivotniho stylu vs. bu prijde mi ze napsano toho moc nebylo..
zatim T


"Bojova umeni" od Petera Lewise jsou dobra a nestranna knizka, mam ji moc rad. Dobre v ni popisuje jak jsou cinska bojova umeni trojkombinaci filosofie/bojovani-tezke driny a viry/tradice (taoismus, konfucianismus a buddhismus)..

Muzu pujcit (bydlim v Praze/Dejvicich). Pozor, nezamenovat s podobnym titulem "Techniky bojovych umeni" od stejneho autora, ta druha je spis jen obrazkova.
Vít Hrachový
ELYWCIMAA // http://www.kungfuwingchun.cz
Škola ozbrojené sebeobrany // http://sosb.cz
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod fejou » stř 10. úno, 2010 13:54

Dik, tak na to mrknu..mel jsem to uz kdysi pujceny a cetl jsem to, ale doma to nemam..uvidim jak se mi pristi tyden vykristalizuje cas a bud bych zkusil mestskou knihovnu (je to zanma knizka tak by to tam mohli mit) nebo bychom se nak sesli a poprosil bych te o to pujceni..bezva.. Nepujdes v so. na setkani volume?mohl bych se na ni mrknout i tam..
fejou
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00

Příspěvekod luen » stř 10. úno, 2010 14:03

Ahoj, ne jako flame nebo nutkani oponovat, ale uplne vazne! Nemyslim, ze je nutne v ramci bu resit jakoukoli fylozofii nebo tak neco. Je spousty bu bez priklaneni se k necemu takovemu a cele je to spise o osobnim postoji ... V cine je obrovska cast tzv. muslimskych stylu a kde je pro nej v tzv. tradicnim rozdeleni do trojkomba misto? Je to synteticke deleni nas evropanu, ktere nijak nekoresponduje s realitou v cine.
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod PC » stř 10. úno, 2010 14:43

fejou píše:Kdyby te jeste jakakoli knizka napadla, dej prosim vedet..Co se tyka historie a konkretnich technik (at uz bojovych nebo zdravotnich) je toho plno, ale co se tyka filosofie, pristupu, etiky a zivotniho stylu vs. bu prijde mi ze napsano toho moc nebylo..
zatim T

No covece, ja ti mam pocit, ze prave tech filozoficko-eticko-zivotopristupovych je dost a dost, autori se sice casto "pohybojují" v oblasti beletrie, ale to nebrani spouste lidi to tahat do realnych BU.... :roll:... pak nam vznikaji, ruzne myty a legendy o tom jak by mel clovek (ktery cvici BU) zit a konat. Priklad, jedna klientka vedela, ze ucim Taiji, bavili jsme se o nejakym filmu a ona: "Pavle, vy chodite take do kina?!" Nemohla tomu vubec verit, jak clovek, ktery cvici Taiji, muze jit do kina. Ze mi na pracovnich schuzkach (kde vedi) nenabizi kavu, kterou mam rad, na to uz sem si zvykl ;-)
Pavel Codl
Chen Taijiquan - Chen Style Practical method
陈式太极拳
www.taijiclub.cz
pavel@taijiclub.cz
+420 602 213 628
PC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 569
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00

Příspěvekod pm » stř 10. úno, 2010 15:49

Hark píše:"Bojova umeni" od Petera Lewise jsou dobra a nestranna knizka, mam ji moc rad. Dobre v ni popisuje jak jsou cinska bojova umeni trojkombinaci filosofie/bojovani-tezke driny a viry/tradice (taoismus, konfucianismus a buddhismus)..

Muzu pujcit (bydlim v Praze/Dejvicich). Pozor, nezamenovat s podobnym titulem "Techniky bojovych umeni" od stejneho autora, ta druha je spis jen obrazkova.


Harku, sorry, ale ta knizka je - alespon co se cbu tyce - uplne mimo. naprosto neduveryhodne informace, mraky faktualnich chyb etc etc.
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Hark » stř 10. úno, 2010 15:55

pm píše:Harku, sorry, ale ta knizka je - alespon co se cbu tyce - uplne mimo. naprosto neduveryhodne informace, mraky faktualnich chyb etc etc.


Ahoj Pavle, rad se necham poucit.
Co doporucis v ceske/do cestiny prelozene literature lepsiho?
Naposledy upravil Hark dne stř 10. úno, 2010 16:35, celkově upraveno 1
Vít Hrachový
ELYWCIMAA // http://www.kungfuwingchun.cz
Škola ozbrojené sebeobrany // http://sosb.cz
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod P » stř 10. úno, 2010 16:11

Fejou, myslel jsem to spis tak, ze je tezke napsat dobrou praci na toto tema. Vetsinou to skonci hroznym blabolenim. Ale ja ti samozrejme drzim palce, lidsky faktor je na bu to nejzajimavejsi. Jen aby ti to pak neshodili na ftvs ze stolu.

U toho stani v pozicich, by si jim tam myslim mohl napsat to na co jsou "vic" zvykli :)
P
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 105
Registrován: pon 31. bře, 2008 23:00

Příspěvekod pm » stř 10. úno, 2010 16:52

Hark píše:
pm píše:Harku, sorry, ale ta knizka je - alespon co se cbu tyce - uplne mimo. naprosto neduveryhodne informace, mraky faktualnich chyb etc etc.


Ahoj Pavle, rad se necham poucit.
Co doporucis v ceske/do cestiny prelozene literature lepsiho?


mno, z puvodni cese tvorby leda knizka od Vita Vojty, z prekladu (vetsinou prasackych) knizka o klasickych taiji textech, Draeger/Smith (i kdyz s velkymi vyhradami)... a to je asi vsechno. koneckoncu i co se tyce cizojazycnych zdroju to neni o moc lepsi, jedna z mala knizek co me po dlouhe zaujala je napr. Kungfu Basics od Paula Enga
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Hark » stř 10. úno, 2010 16:59

fejou píše:Muzu se jen jeste zeptat, skolu kde cvicis vede Cinan?

Ne, Cech. Pro mne je linie ucitelu nasledujici: cech -> cech -> nemec -> cinan.

fejou píše:Presto ze wing tsun je pomerne kontaktni (alespon myslim i co se treninku tyka) ani jednou jsi se nezminil o bojove slozce - zaměrně?Vyzni mi to z tvojeho prispevku, tak ze je samozrejme soucasti bu, ale nenadsazujes ho nad ostatni veci ktere jsi napsal - duvody, co ti dava atd..je to tak??

Ano, je to samozrejma soucast, moct se ubranit, moc dat dobrou ranu ve spravny cas. Nezminoval jsem to zamerne. Viz priklad nize. Zalezi na osobnich motivech kazdeho kdo cvici. Kluci po mozkove mrtvici cvici rekonvalescenci. Kluci co chteji vojakovat zase cvici aby se mohli dobre rvat. Pro mne je dulezite zdravi, rovnomerny vyvoj tela a porozumeni toho jak telo funguje a jak ho spravne pouzivat (nejen pro bojovani), aby mi vydrzelo.

fejou píše:Co se tyka posledni odpovedi, jiny svet, jina kultura, jine mysleni..myslis ze odpovedi a hodnoty Cinanu vuci bu by byli jine??


Budu nepresne a zkreslene zpameti citovat sveho ucitele:
Na kungfu seminari 15.9.2009 v Ottweileru, vedenem cinskym ucitelem Lok Gong, se jeden evropan zeptal na bojovani. Pan Gong mu odvetil ze "tady se cvici, tady nebojujeme". "Bojovani" je neco dost jineho, "je zla vec, o ktere se nezertuje. Nechcete videt bojovani.".

Rozumim tomu tak, ze cviceni je proste cviceni. Pro zdravi, pro porozumeni vnitrni mechaniky pohybu, pro zoceleni tela i ducha. Hra, i neco vic. I volne go sao, ktere zvenku vypada jako hnusna rvacka, je porad kontrolovana spoluprace obou lidi, cviceni pro vzajemny rust. Ano, muze se stat pri velkem presu nebo omylem, se se rozbije nos, nebo zlomi prst.

"Bojovani" je pro ne vec, pri ktere se lamou kosti a mozna se i umre.

Zase - muze to byt jen konkretni semanticky vyznam slova a jeste pro daneho cinskeho pana, tezko zobecnovat. Ale je to osobni zkusenost nasich ucitelu s Cinanem.

Sam to chapu pragmaticky tak, ze lidi, kteri spolu bojuji, misto aby spolu cvicili, si zacnou navzajem pusobit zraneni, bat se, tuhnout a prestanou byt uvolneni. Prestanou mit moznost rust a vzajemne si pomahat.
Naposledy upravil Hark dne stř 10. úno, 2010 17:19, celkově upraveno 1
Vít Hrachový
ELYWCIMAA // http://www.kungfuwingchun.cz
Škola ozbrojené sebeobrany // http://sosb.cz
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod Hark » stř 10. úno, 2010 17:18

pm píše:
Hark píše:
pm píše:Harku, sorry, ale ta knizka je - alespon co se cbu tyce - uplne mimo. naprosto neduveryhodne informace, mraky faktualnich chyb etc etc.


Ahoj Pavle, rad se necham poucit.
Co doporucis v ceske/do cestiny prelozene literature lepsiho?


mno, z puvodni cese tvorby leda knizka od Vita Vojty, z prekladu (vetsinou prasackych) knizka o klasickych taiji textech, Draeger/Smith (i kdyz s velkymi vyhradami)... a to je asi vsechno. koneckoncu i co se tyce cizojazycnych zdroju to neni o moc lepsi, jedna z mala knizek co me po dlouhe zaujala je napr. Kungfu Basics od Paula Enga


Treba tohle?
http://www.kosmas.cz/knihy/102341/umeni ... ti-cchuan/

Diky moc, za odkazy. Sezenu a poctu. Jednu dobu jsem se hodne shanel po knizkach o CBU a vsecko to byly blaboly, vic nebo min desne. Lewis sice neni svetoborny, ale z toho co vyslo v nasich luzich a hajich mi prisel jako jediny ktery bych mohl doporucit i lidem co nevi vubec nic, aby si udelali ramcovou predstavu, ktera nemusi byt 100% presna.
Vít Hrachový
ELYWCIMAA // http://www.kungfuwingchun.cz
Škola ozbrojené sebeobrany // http://sosb.cz
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod patrik » stř 10. úno, 2010 17:36

pm píše:(...) Draeger/Smith (i kdyz s velkymi vyhradami)... (...)


Já jen - nevím jak v případě čínských, ale co můžu posoudit v těch japonských a hlavně starých BU je Draeger/Smith v pohodě, v originále. To, co vyšlo v češtině je velmi mizerně přeložené v případě Asijská bojová umění/ Comprehensive Asian Fighting Arts. Už jsem to tady psal, ale Draeger za některý chyby opravdu nemůže... To spíš překladatelé.

EDIT: Nadto, ty věci od něj jsou hodně starý materiály, i.e. informací z nichž čerpal jak šafránu ;)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod pm » stř 10. úno, 2010 21:35

patrik píše:
pm píše:(...) Draeger/Smith (i kdyz s velkymi vyhradami)... (...)


Já jen - nevím jak v případě čínských, ale co můžu posoudit v těch japonských a hlavně starých BU je Draeger/Smith v pohodě, v originále. To, co vyšlo v češtině je velmi mizerně přeložené v případě Asijská bojová umění/ Comprehensive Asian Fighting Arts. Už jsem to tady psal, ale Draeger za některý chyby opravdu nemůže... To spíš překladatelé.

EDIT: Nadto, ty věci od něj jsou hodně starý materiály, i.e. informací z nichž čerpal jak šafránu ;)

Patrik


yep, bohuzel jsem nevidel original, ale ten preklad, to je vazne prasarna
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod patrik » čtv 11. úno, 2010 7:04

pm píše:
patrik píše:
pm píše:(...) Draeger/Smith (i kdyz s velkymi vyhradami)... (...)


Já jen - nevím jak v případě čínských, ale co můžu posoudit v těch japonských a hlavně starých BU je Draeger/Smith v pohodě, v originále. To, co vyšlo v češtině je velmi mizerně přeložené v případě Asijská bojová umění/ Comprehensive Asian Fighting Arts. Už jsem to tady psal, ale Draeger za některý chyby opravdu nemůže... To spíš překladatelé.

EDIT: Nadto, ty věci od něj jsou hodně starý materiály, i.e. informací z nichž čerpal jak šafránu ;)

Patrik


yep, bohuzel jsem nevidel original, ale ten preklad, to je vazne prasarna


Čus pm, jestli chceš a jestli vracíš knížky :idea: , tak Ti ten origoš přivezu a půjčím. Do Phy jedu na jaře několikrát. Máš-li zájem. Samotného mě to zajímá... jinak i Draeger psal nesmysly třeba o aikidó např. Proto bych chtěl vědět, co psal o čínských a dalších BU.

Jinak v některých částech toho "překladu" snad nejde ani o překlad, ale čistou improvizaci ;)

Srry za OT

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod pm » čtv 11. úno, 2010 9:58

jasne, super, prectu a vratim!
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod patrik » čtv 11. úno, 2010 10:03

pm píše:jasne, super, prectu a vratim!


OK, 6.3. tam budu.
Vezmu s sebou a nějak domluvíme předání... mejlem telefonem nebo tak nějak ;)

Jinak v tom origoši jsou mimo jiné velmi zajímavé fotáže čínských, japonských nebo také thajských a indických zápasníků a učitelů... český překlad toto postrádá.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod pm » čtv 11. úno, 2010 10:16

zubr!
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod fejou » čtv 11. úno, 2010 12:55

ahoj kluci,
tak to vypada ze preci jen se to tu hejbe, a diky Harkovi jsou i nejaky reakce..bezva..
Co se tyka knizek i to je zajimavy, Draeger/Smith mi prijde ze ty veci tykajici se cbu o kterych vim jsou celkem v poradku, ale v Číně toho bylo a porad je tolik ze o vsem samozrejme nevim, tak nemuzu posoudit..

PC: Mozna ze muj rozhled je omezeny, ale o moc knizkach na tema etika, filozofie a pristup spojeny s treninkem bu nevim..Tak asi na prsty jedny ruky.. A i jak pise PM vseobecne knizek s nejakymi kvalitnimi info o cbu moc neni..teda aspon ne v cestine, jiny jazyky jak jsem psal jsou mi co se odborne urovne tyka pouze inspiraci ale do nejakych podrobnosti zapovezeny.

Luen: Co jsi myslel tim trojkombem?

Hark: Dik vysvetleni k tomu boji, myslim ze to chapu a i z tvych odpovedi to vyznelo, jen jsem si chtel byt jisty..

Jinak co rikate na knizku Nic vam netajim od Lowenthala??
Podle meho je to zatim jedna z nejlepsich veci co jsem o cbu cetl..
fejou
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00

Příspěvekod pm » čtv 11. úno, 2010 13:10

fejou píše:Jinak co rikate na knizku Nic vam netajim od Lowenthala??
Podle meho je to zatim jedna z nejlepsich veci co jsem o cbu cetl..


bez ohledu na to co o Chen Man Chingovi vim a co si o nem myslim je to imho jedna z tech rozhodne lepsich knizek co tu vysly (preklad je opet jina vec)
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

PředchozíDalší

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků

cron