Čchin-na

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Čchin-na

Příspěvekod RastOne » stř 10. bře, 2010 18:49

Ať jsem hledal jak jsem hledal nenašel jsem u nás nikoho kdo by se tomuhle umění věnoval. Existuje u nás vůbec někdo,kdo si toto umění osvojil? Nebo alespon cvičil? Nenašel jsem jediné jméno ani školu v ČR natož v Praze. Možná jsem hledal špatně.Nevíte o někom? Nebo není zde někdo s praxí nebo alespoň zájmem o Čchin na?
RastOne
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 06. pro, 2009 0:00

 

Re: Čchin-na

Příspěvekod luen » stř 10. bře, 2010 22:05

RastOne píše:Ať jsem hledal jak jsem hledal nenašel jsem u nás nikoho kdo by se tomuhle umění věnoval. Existuje u nás vůbec někdo,kdo si toto umění osvojil? Nebo alespon cvičil? Nenašel jsem jediné jméno ani školu v ČR natož v Praze. Možná jsem hledal špatně.Nevíte o někom? Nebo není zde někdo s praxí nebo alespoň zájmem o Čchin na?


Mozna to bude tim, ze vetsina gung fu stylu ma paky jako standardni soucast sve vybavy :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Jamamba » čtv 11. bře, 2010 1:32

Chin na je urcite jednou ze soucasti kazdeho bojoveho umeni, otazka zni v kolika skolach CBU se to muzes v CR naucit. Otaka cislo dve, je, ze bych zacal strike a china si nechal na pozdeji, az ten stirke budes mit dost osahanej.

Hodne zdaru.
Lukas Slavicek
WING CHUN - student Ivana Rzounka Sifu
&
HUNG SING CHOI LEI FAT - student Fatsaan Hung Sing Choi Lei Fat Gwon - Bun Sifu, Leung sifu, Yeung sifu
&
FATSAN BAK MEI - student Lin Hon Kit sifu
Jamamba
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 378
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00
Bydliště: Fatsaan (Foshan), Praha

Příspěvekod pm » čtv 11. bře, 2010 8:02

yep, chin-na/qinna, kant. kamna techniky jsou integralni soucasti vetsiny systemu cinskych bojovych umeni. prubezne se jim venujeme v treninku, obcas usporadam na tema kam na technik seminar - http://www.lghk.org/cz/kalendar/seminar ... kam_na.htm ale za dulezitejsi povazuju mit solidni zaklad v kopech a uderech
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod RastOne » čtv 11. bře, 2010 20:06

OK.OK! Děkuju! :) Takže jestli jsem to dobře pochopil,jako samostatné Bu u nás neexistuje.A někde jinde? Já jsem krom dvou knih na tohle téma,které ho ovšem popisujou jako samostatné Bu vytvořené pro čínskou policii,nic jiného nezjistil. Takže jako svůj vlastní ''styl''(školu) nemá? Možná proto jsem o něm nic nezjistil... :roll: :lol: Pokud bych chtěl vidět většinu technik naživo,je kam jít? Za P.Mackem? : :?:
RastOne
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 06. pro, 2009 0:00

Příspěvekod luen » čtv 11. bře, 2010 21:13

RastOne píše:OK.OK! Děkuju! :) Takže jestli jsem to dobře pochopil,jako samostatné Bu u nás neexistuje.A někde jinde? Já jsem krom dvou knih na tohle téma,které ho ovšem popisujou jako samostatné Bu vytvořené pro čínskou policii,nic jiného nezjistil. Takže jako svůj vlastní ''styl''(školu) nemá? Možná proto jsem o něm nic nezjistil... :roll: :lol: Pokud bych chtěl vidět většinu technik naživo,je kam jít? Za P.Mackem? : :?:


Nejvice chin na technik najdes prave v prozapasnickych stylech, treba jako je BJJ a pod... Nicmene i hung ga nebo treba wing cheun jich ma tri zadnice :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod frajerKokoMihule » pát 12. bře, 2010 13:51

RastOne píše:OK.OK! Děkuju! :) Takže jestli jsem to dobře pochopil,jako samostatné Bu u nás neexistuje.A někde jinde? Já jsem krom dvou knih na tohle téma,které ho ovšem popisujou jako samostatné Bu vytvořené pro čínskou policii,nic jiného nezjistil. Takže jako svůj vlastní ''styl''(školu) nemá? Možná proto jsem o něm nic nezjistil... :roll: :lol: Pokud bych chtěl vidět většinu technik naživo,je kam jít? Za P.Mackem? : :?:


Chin-na je jenom jedna ze ctyrech "tradicnich" kategorii bojovych technik v kungfu (uder, kop, hod, chinna). Nektery styly se na chinna zameruji hodne (orli spar, white crane), jiny malo a od toho se taky odviji pocet a kvalita technik chinna v danym stylu.

Pokud chces videt techniky "chinna" nazivo, tak nemusis nikam jezdit, staci kdyz se mrknes na jakykoliv styl, ktery pouzive paky ve stoje (jap. jujutsu atd.). V podstate jsou ty techniky vsude az na detaily stejny.

Chinna je super, jedinej problem je, ze na to, abys ji pouzil proti cloveku, co se naplno brani, potrebujes nelidskej timing a "feeling"....

Proto taky napr. vyse zminene brazilske jujutsu nasazuje paky temer vyhradne pri boji na zemi, tj. kdyz je protivnik zablokovanej/zalehnutej na miste.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Příspěvekod RastOne » pát 12. bře, 2010 14:30

Já se snažím dostávat ke kořenům. Když budu chtít vidět karate,nebo box nepůjdu se dívat na kick box. Nechtěl jsem vidět judo,jujutsu. Ale Čchin-na. Jako samostatné BU,ale zřejmě jako samostatné BU neexistuje.Chápu že ty techniky se využívají v mnoha stylech. Ale pokud to má název,beru to jakou soubor nějakých technik. Neptám se kde všude se využívají,ale zda je lze vidět jako soubor technik.

Na to abych použil nějakou tu techniku potřebuju timing. A na kterou techniku ne,že? :wink: Navíc nejsem policajt,proč bych chtěl použít obranou techniku proti někomu kdo se brání já nepotřebuju znehybňovat někoho kdo na mě neútočí. Učí se na BJJ páky na zemi,protože je tam nejsnadnější protivníka zlámat? Nebo protože se stává že tě protivník dostane na zem a ty se musíš dokázat bránit? Využívat obraný system na útok je podle mě blbost,kterou vyučují tak možná ve sportovním zápasech.Kde je cíl jasný. Já ale potřebuju timing abych dokázal použít techniku proti někomu kdo plně útočí. Když se bude bránit a já ho budu potřebovat ''dostat'' použil bych asi jinou techniku,než páky,hody a zámky.

Promiň jsem pichlavej.. :twisted: A chtěl jsem to uvést na pravou míru.
RastOne
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 06. pro, 2009 0:00

Příspěvekod frajerKokoMihule » pát 12. bře, 2010 15:29

RastOne píše:Já se snažím dostávat ke kořenům. Když budu chtít vidět karate,nebo box nepůjdu se dívat na kick box. Nechtěl jsem vidět judo,jujutsu. Ale Čchin-na. Jako samostatné BU,ale zřejmě jako samostatné BU neexistuje.


Zadny "koreny" uz neexistujou...vsecko se casem meni, i to chinna - myslis,
ze jenom proto, ze se tomu rika chinna, tak je to to samy chinna co to bylo kdysi davno?

Pokud existujou nejaky "koreny" chinna tak to je:umet protivnika chytnout tak, ze se nemuze hybat, zlomit mu kloub a udusit ho ;-)
A to umi, resp. neumi lidi bez ohledu na styl.

Chápu že ty techniky se využívají v mnoha stylech. Ale pokud to má název,beru to jakou soubor nějakých technik. Neptám se kde všude se využívají,ale zda je lze vidět jako soubor technik.


Neni a nikdy nebylo. "Kopy" jsou taky nazev, a presto se nebudes ptat, kde muzes videt "kopy jako soubor technik", nebo jo? Chinna je to samy.
Je to zhruba jako kdyz reknes cesky "paka". Existuji styly, co pouzivaji paky,
ale neexistuje zadnej styl jmenem "paky".

Na to abych použil nějakou tu techniku potřebuju timing. A na kterou techniku ne,že? :wink:


To jo, ale na techniku chinna ho potrebujes tri prdele ;-) Tj. mnohem vic, nez na kop, uder nebo hod.


Navíc nejsem policajt,proč bych chtěl použít obranou techniku proti někomu kdo se brání já nepotřebuju znehybňovat někoho kdo na mě neútočí.


Nikoliv "brani" ve smyslu "neutoci" - "brani" jako opak nekoho, kdo akorat stoji jako pako a necha si zamotat ruku.

Učí se na BJJ páky na zemi,protože je tam nejsnadnější protivníka zlámat?


Jo, proto. Resp. je to tak, ze BJJ se snazi dostat protivnika na zem, protoze
vetsina lidi se na zemi prat neumi. Ve stoje by dostali na budku.

Nebo protože se stává že tě protivník dostane na zem a ty se musíš dokázat bránit? Využívat obraný system na útok je podle mě blbost,kterou vyučují tak možná ve sportovním zápasech.Kde je cíl jasný. Já ale potřebuju timing abych dokázal použít techniku proti někomu kdo plně útočí. Když se bude bránit a já ho budu potřebovat ''dostat'' použil bych asi jinou techniku,než páky,hody a zámky.


Jak uz jsem rekl, spatne sis vylozil slovo "branit se".
Kdyz to opisu jinymi slovy: Nasadit techniku chinna odporujicimu, nespolupracujicimu cloveku je o nekolik radu obtiznejsi nez ho prastit nebo kopnout.

Sam jsem chinna nejakou dobu cvicil, ovsem bylo to ze zajmu o tento druh technik, ne proto, ze bych je pokladal za nejak zvlast prakticke.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Příspěvekod RastOne » pát 12. bře, 2010 16:11

Ale neeee... Já nemluvil o kořenech čchin na,ale předhodil jsi mi BJJ. Nehledám kořeny Čchin-na,ale jujutsu,judo,aikida.... A myslel jsem si že jsou v Čchin-na. Děkuju už rozumím významu slov Čchin-na.
RastOne
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 06. pro, 2009 0:00

 

Příspěvekod frajerKokoMihule » pát 12. bře, 2010 17:26

RastOne píše:Ale neeee... Já nemluvil o kořenech čchin na,ale předhodil jsi mi BJJ. Nehledám kořeny Čchin-na,ale jujutsu,judo,aikida.... A myslel jsem si že jsou v Čchin-na. Děkuju už rozumím významu slov Čchin-na.


Ja ne BJJ, ja ti predhodil japonsky jujutsu ;-) Paky na zemi jsou uplne jina kava nez paky ve stoje.
Jsem rad ze jsme si nakonec porozumeli.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Příspěvekod derbin » pát 12. bře, 2010 19:16

RastOne píše:OK.OK! Děkuju! :) Takže jestli jsem to dobře pochopil,jako samostatné Bu u nás neexistuje.A někde jinde? Já jsem krom dvou knih na tohle téma,které ho ovšem popisujou jako samostatné Bu vytvořené pro čínskou policii,nic jiného nezjistil. Takže jako svůj vlastní ''styl''(školu) nemá? Možná proto jsem o něm nic nezjistil... :roll: :lol: Pokud bych chtěl vidět většinu technik naživo,je kam jít? Za P.Mackem? : :?:


Ahoj, jaký knížky o Čchin-na jsi myslel?? Pokud vim, tak jediný v češtině jsou od Balnera..."Čchin-na" a "Pokročilé techniky Čchin-na"....asi půjde o ně......v nich se ale taky uvádí to, co je tu psáno výše a že nejde o samostatný styl
derbin
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 55
Registrován: čtv 03. led, 2008 0:00
Bydliště: Turnov

Příspěvekod RastOne » pát 12. bře, 2010 19:23

Nevím od koho to je. Nicméně,jelikož to bylo vydané jako samostatné čtivo.Špatně jsem si to vyložil. Ale už je chyba napravená. A já už tomu OPRAVDU rozumím.. :D
RastOne
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 06. pro, 2009 0:00

Příspěvekod derbin » sob 13. bře, 2010 10:17

RastOne píše:Nevím od koho to je. Nicméně,jelikož to bylo vydané jako samostatné čtivo.Špatně jsem si to vyložil. Ale už je chyba napravená. A já už tomu OPRAVDU rozumím.. :D


jasně, spíš mě jen zajímalo, co to bylo za knížku...
derbin
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 55
Registrován: čtv 03. led, 2008 0:00
Bydliště: Turnov


Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron