Meč a prsty

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Příspěvekod Picard » čtv 26. srp, 2010 21:36

RBR píše:
Picard píše: tak to pak nekdy zkus vytahnout z ruky kord jendisovi :D


Nedrží se náhodou kord jinak než katana? :lol: Nepoužívá se i jinak? Není náhodou především bodná zbraň? Není konstrukce rukojeti odlišná? :wink: Srovnávejme srovnatelné. Moje poznámka se týkala držení katany a to dobře víš, tak proč taková odpověď? Nejsme malí kluci, kteří se hádají na písečku. Pouze jsem se snažil vyložit důvody proč pevný úchop malíčku. Není to jen prázdný pokyn ve smyslu, protože se to tak u nás dělá, ale má to praktické důvody.

RBR


Tak jako když jsi to pak vysvětlil tak v poho, ale jak jsi to napsal předtím, tak to dost vyznělo, že jako jak se u vás drží bokken, tak se má držet vpodstatě všechno :D Právě že kord se drží jinak než katana, chtěl jsem tím řict, že se drží jinak a taky se dá držet dobře a imho ten úchop by šel stejně dobře použít na další věci. A jiný úchopy z jiných šermů, škol (co třeba šavle) atd. ...

IMHo to nemá cenu řešit, můžeme tu strávit hodiny a popsat stránky věcma, který by stačilo jednou ukázat. Přijďte na sparring se zbraněma a ušetříte všem práci a čas :D
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

 

Příspěvekod Jendis » pát 27. srp, 2010 9:20

Picard píše:
IMHo to nemá cenu řešit, můžeme tu strávit hodiny a popsat stránky věcma, který by stačilo jednou ukázat. Přijďte na sparring se zbraněma a ušetříte všem práci a čas :D


:idea: :idea:

Existují odzbrojovací techniky,kdy Ti nepomůže jakékoliv držení.....pokud nepustíš,tak Ti tu zbraň seberu i s prstama.

Mimochodem....myslím,že při úchopu je naprosto nejdůležitější palec :wink: :twisted:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod wushistka » pát 27. srp, 2010 22:23

tak vám všem moc děkuju za odpovědi, i když většina z vás asi nepochopila na co jsem se ptala :lol: moje chyba, špatně položená otázka. mně spíš šlo o druhou ruku, ne tu co drží meč...
wushistka
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 24. srp, 2010 23:00

Příspěvekod Vrozkrokkop » pát 27. srp, 2010 22:41

Jendis:
Jestli se nám podaří setkat se na některém z těch sparringů, mohl bys mi je ukázat? Odzbrojení považuju za docela náročnou záležitost, když nepočítám náhodný vyražení zbraně při humpoláckém držení.
A beztoho si s tebou chci už dlouho cinknout :)
Jen mě teď napadá - ty myslíš odzbrojení exkluzivně s kordama, co?
Nejprve pokácím strom, zapálím dům a zabiju ženu
Vrozkrokkop
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 17. úno, 2009 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jendis » sob 28. srp, 2010 4:51

Ale jo,klidně. Pokud to ještě umím :?: :lol: Už jsem to dlouho nedržel v pařátku a ,jak jistě sám víš, pokud dovednost neustále neprocvičuješ,potom mizí.
Jinak to lze aplikovat (tuším) i na jiné zbraně,než jen kordy.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod hellas » sob 28. srp, 2010 10:36

wushistka píše:tak vám všem moc děkuju za odpovědi, i když většina z vás asi nepochopila na co jsem se ptala :lol: moje chyba, špatně položená otázka. mně spíš šlo o druhou ruku, ne tu co drží meč...


Zkus to pojmout esteticky. Šavla je široká, proto dlaň, měč úzké, proto dva prstíky :wink: 8)
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod Vrozkrokkop » sob 28. srp, 2010 11:13

Jendis:
Dlouholetá znalost se jen tak nevytratí, možná po třetím otřesu mozku a bedně vesnický samohonky, ale jinak snad zapomeneš jen detajly 8)
Už se tě mimochodem snažím polapit druhým rokem, mám v úmyslu letos navštívit obě setkání, tak snad šance vzrostou :)
Nejprve pokácím strom, zapálím dům a zabiju ženu
Vrozkrokkop
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 17. úno, 2009 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod yuanfen » sob 28. srp, 2010 12:31

spat k tvojej otazke. V jednej knizke som vycitala, ze ta ruka, ktora nedrzi mec, ma symetricky vyvazovat cirkulaciu qi, takze qi moze vstupit do meca. Pripadne aj to, ze vnutorne styly su zalozene na taoistickom principe, a taoisti sa zdravili prave takou rukou v tvare meca.
kto vie, moze to byt aj uplne inak. :D
yuanfen
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 121
Registrován: ned 29. led, 2006 0:00

Příspěvekod Jendis » sob 28. srp, 2010 13:34

Vrozkrokkop píše:Jendis:
Dlouholetá znalost se jen tak nevytratí, možná po třetím otřesu mozku a bedně vesnický samohonky, ale jinak snad zapomeneš jen detajly 8)
Už se tě mimochodem snažím polapit druhým rokem, mám v úmyslu letos navštívit obě setkání, tak snad šance vzrostou :)



Neboj,já se chystám,alespoň na jedno :wink:

A o znalost nejde. Jak se to dělá,to vím :lol: Spíš jde o "dovednost".......střelec,když netrénuje,taky se zásahy zhorší. Chápeš?!
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Vrozkrokkop » sob 28. srp, 2010 14:43

Jendis:
Chápu, znalost máš v mozku, ale tělo už stihlo trochu odvyknout..
Těším se :wink:
Nejprve pokácím strom, zapálím dům a zabiju ženu
Vrozkrokkop
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 17. úno, 2009 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jendis » sob 28. srp, 2010 16:26

jj....tak nějak. Ale neboj......určitě se zapotíš,úplně zle na tom ještě nejsem :wink: :twisted:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod RBR » sob 28. srp, 2010 18:49

Jendis píše:Existují odzbrojovací techniky,kdy Ti nepomůže jakékoliv držení.....pokud nepustíš,tak Ti tu zbraň seberu i s prstama.


Jasan, ale to jsou spešl techniky. Taky bych se na ně rád mrknul. Spíš jsem řešil držení při bežné činnosti s mečem.

Mimochodem....myslím,že při úchopu je naprosto nejdůležitější palec :wink: :twisted:


Svým způsobem ano. Bez palce ten meč ani nechytíš.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod meresjeff » pon 20. zář, 2010 22:13

wushistka píše:tak vám všem moc děkuju za odpovědi, i když většina z vás asi nepochopila na co jsem se ptala :lol: moje chyba, špatně položená otázka. mně spíš šlo o druhou ruku, ne tu co drží meč...


Např. ve Wudangských mečových sestavách se levá ruka, když má natažený ukazováček a prostředníček, považuje za ekvivalent držení meče v ruce pravé. Jmenuje se to něco jako mečová ruka nebo tak nějak. Ale tady mě neberte vážně, nejsem odborník na teorii.
Důležité je, že při zavření se volná ruka se přemísťuje k zápěstí ruky držící meč (jakoby backhand při tenise) a při otevření (výpad, seknutí bodnutí) se levá ruka natahuje a měla by vyvažovat ruku držící meč. Tzn. pohlídat ramena, lokty, zápěstí.Toto pravidlo je pro mě IMHO důležitější než poloha pouhých prstů na levé ruce.
Ale je potřeba to zkoušet a praxe sama napoví .
meresjeff
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14. pro, 2009 0:00

Předchozí

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků