Proč se taiji cvičí (většinou) pomalu?

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Proč se taiji cvičí (většinou) pomalu?

Příspěvekod Yvan » čtv 10. bře, 2011 12:47

Odpovídám na dotaz :
practice píše:to je vsechno hezky ...
ale uz jsi nekdy premyslel o tom, proc se taiji cvici pomalu?


vznesený na mne ve threadu :
http://www.bojovaumeni.cz/modules.php?n ... &start=320

Q: Proč se taiji cvičí (většinou) pomalu?

Pro mne osobně hlavní podstatou taiji je stále hlubší realizaci základních principů taiji vyjádřených například v klasických textech taiji (Taiji Classics).
http://en.wikipedia.org/wiki/Tai_chi_classics
http://www.egreenway.com/taichichuan/classics.htm

Hlubší realizace těchto principů představuje prakticky úplnou změnu a přeprogramování toho, jak vnímáme sebe, své tělo, toho jak vytváříme pohyb a pohybujeme se, reagujeme na sílu a jak sami sílu generujeme.
To je něco úplně jiného než naučení se nových technik, forem a aplikací.
Změnit něco, co je v nás hluboce zakořeněné a zautomatizované je dlouhý proces, kde prvním krokem je uvědomění si toho, co a jak děláme.
A celý ten proces změny vyžaduje čas a současné zpomalení času.
Jen při pomalém cvičení je možné si uvědomit to, co opravdu děláme a pak to případně změnit.

Jak vypadá taková cesta postupu v taiji je vyjádřeno například v následujícím článku "Important Points For Progress In Taijiquan" mého staršího učitele Wee Kee-Jina (WKJ) :
http://www.taijiquan-school-of-central- ... nt-points/

Z vlastní zkušenosti můžu uvést, že mi trvalo několik let, než jsem dosáhl takové "jednoduché" věci jakou je soustavného uvolnění rukou při cvičení.
Když mi WKJ neustále opravoval napětí v rukou "You are still holding too much", zpočátku jsem to vůbec nebyl schopen cítit.
Pak se mi to občas povedlo, pak stále častěji a častěji.
Přesně si pamatuji moment, když jsem na Vyšehradě cvičil tuishou se svým mladším učitelem Paulem Renallem a on mi konečně řekl "I can't feel you".
WKJ mi neřekl nic, jenom mi místo napětí v rukou začal opravovat něco jiného.

To co tady píši bude nejspíše připadat nepochopitelné, zbytečné nebo i směšné někomu, komu jde hlavně o fighting, rychlé výsledky a vnější efektivnost toho, co sám dělá.
Takový názor považuji z jeho strany za pochopitelný.

Kdyby ale někdo byl otevřený se podívat věci i jinak, přikládám ještě článek mého anglického taiji kamaráda Paula Frettera. V taiji je také jeho učitelem WKJ.
Na rozdíl ode mne Paul kromě taiji, a před taiji, cvičil Goju Ryu karate. Paul má v karate 5.dan a v době napsání tohoto článku v roce 2008 měl za sebou cca 23 let cvičení karate.
Jeho linie Goju Ryu karate je paralelní k linii, kterou tady v Praze cvičí například Gino.
http://www.jundokan.org.uk/lineage.htm

"LETTING GO" - Paul Fretter
"In 1997, after thirteen years of training in Karate and six years studying in Taiji, I thought I had developed a reasonable degree of body awareness, coordination and power.
Given enough time to practice, and with the right teacher by your side, you think you can turn your mind and body to most things that are asked of you, and be able to make at least a rough imitation within a short period of time.
But then one day you meet someone who asks you to do something that sounds effortless and simple, yet it leaves you baffled as you just cannot make your body do it; not even slightly!"

http://www.taiji.org.uk/LETTING%20GO%20 ... 6aug08.pdf
Yvan
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 690
Registrován: ned 18. dub, 2004 23:00
Bydliště: Praha

 

Re: Proč se taiji cvičí (většinou) pomalu?

Příspěvekod luen » čtv 10. bře, 2011 16:41

Yvan píše:Hlubší realizace těchto principů představuje prakticky úplnou změnu a přeprogramování toho, toho jak vytváříme pohyb a pohybujeme se, reagujeme na sílu a jak sami sílu generujeme.
To je něco úplně jiného než naučení se nových technik, forem a aplikací.


Ahoj Vano a je co preprogramovavat? Vis co myslim? Pokud nekdo neumi bouchnout (a tim myslim opravdu umet poradne bouchnout), je co menit, je co posouvat??? ...

Yvan píše:To co tady píši bude nejspíše připadat nepochopitelné, zbytečné nebo i směšné někomu, komu jde hlavně o fighting, rychlé výsledky a vnější efektivnost toho, co sám dělá.
Takový názor považuji z jeho strany za pochopitelný.


S tim problem nemam, vubec nejsem pro zadne rychlokvasky, je to pak vzdy na ukor neceho jineho a stejne to zanedbane musi clovek casem vyrovnat a dohnat ... nicmene jakakoli hodnota x 0 = zase 0 (jestli mi rozumis). Pochybne a nahodile vysledky nepocitam ...

PS: necituj mi prosim nekoho jineho, pokud muzes odpovez sam za sebe :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod zbek » čtv 10. bře, 2011 18:48

než hlubší realizace je duležite co jsi napsal

Na rozdíl ode mne Paul kromě taiji, a před taiji, cvičil Goju Ryu karate. Paul má v karate 5.dan a v době napsání tohoto článku v roce 2008 měl za sebou cca 23 let cvičení karate.
Jeho linie Goju Ryu karate je paralelní k linii, kterou tady v Praze cvičí například Gino.

Taji neni špatný ale chce to k němu ještě něco přidat
Zbek
zbek
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 04. čer, 2010 23:00

Příspěvekod pavela » pát 11. bře, 2011 4:32

Místo té hromady učenejch keců to jde říct jednou polopatickou větou: Čím pomaleji, tím lepší kungfu, pomalé cvičení (až stání) dodává "statickou" sílu(劲) a učí od základů vláčnost pohybů, která je potřebná pro "Tchaj Ťi(=polaritu,plynulé zachycení, obrácení a využití síly soupeře a naopak). (rychlé odcvičení Taiji sestavy nedá začátečníkovi vůbec nic, zato při velmi pomalém svičení ve správných pozicích se z vás leje pot. Nechte dva začátečníky cvičit jinak, jednoho to nechte 3 roky cvičit rychle, druhého nechte cvičit 3 roky co nejpomaleji. pak uvidíte rozdíl. Takže tchajťi se začíná cvičit pomalu, pak se postupně cvičí rychle (ale stání a pomalé cvičení se dělá stále paralelně) a při praní se samozřejmě boxuje rychle. Opačná cesta neexistuje, (nikdy se nenaučíte vláčnost z rychlých pohybů které zpomalíte. pouze z pomalých pohybů které když nabydou na síle, zrychlíte.) Zkrátka, rychlým cvičením od začátku se nikdy nedá naučit vláčnost(navíjení hedvábí) která je potřebná pro tohle BU. Proto obecně Tchajťi (ale i ostatní vnitřní styly) vyžaduje delší dobu na cvičení základů, stání a pomalých pohybů k získání vláčné síly. Je to jen vyšší stupeň Shaolinu (boxu nebo čehokoliv vnějšího). Není to ztráta času, jak si myslí někteří rychlo-real-brutal-bojovníci. Mniši v Šaolinu cvičí na vyšším stupni stejně vláčné techniky(心意把,柔拳 atd..) takže se nenchte zmást šaolinskými show(ukazují většinou gymnastiku a cirgusové triky) a kecy o vnitřních a vnějších stylech. Je to dřeň čínského wušu a vyšší stupeň všech stylů. A vyžaduje to čas, zkratka neexistuje. A tchajťi není jen pomalé (možná tak to ranní cvičení pro důchodce v Číně ale to už není BU, to je yang shen gong-zdravotní a kondiční cvičení ) to je častý omyl zápaďáků, kteří o Tchajťi nic neví. Původní a nejstarší Tchaj'ti, které vyšlo přímo ze Šaolinského kláštera je styl Čchen. První sestava má více vláčných a pomalých pohybů a druhá už se svičí velmi svižně. Ve vnitřních stylech platí čínské kouťue: 意到气到,气到力道。 myšlenka zrodí čchi (essenci) , čchi zrodí sílu. naopak to nefunguje.
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod pavela » pát 11. bře, 2011 4:35

zbek píše:než hlubší realizace je duležite co jsi napsal

Na rozdíl ode mne Paul kromě taiji, a před taiji, cvičil Goju Ryu karate. Paul má v karate 5.dan a v době napsání tohoto článku v roce 2008 měl za sebou cca 23 let cvičení karate.
Jeho linie Goju Ryu karate je paralelní k linii, kterou tady v Praze cvičí například Gino.

Taji neni špatný ale chce to k němu ještě něco přidat
Omyl, tchjťi je naprosto komplexní a není třeba k němu nic přidávat. Nechybí tam vůbec nic. Jen to chce najít učitele, který to opravdu a do hloubky umí a navíc to umí učit. A těch je dneska bohužel čím dál méně, s další a další generací se to pravé staré Tchajťi pomalu vytrácí....
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod Hark » pát 11. bře, 2011 21:54

pavela: dekuju za moc pekne zformulovanou odpoved.
Vít Hrachový
ELYWCIMAA // http://www.kungfuwingchun.cz
Škola ozbrojené sebeobrany // http://sosb.cz
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod luen » sob 12. bře, 2011 9:24

pavela píše:Místo té hromady učenejch keců to jde říct jednou polopatickou větou: Čím pomaleji, tím lepší kungfu, pomalé cvičení (až stání) dodává "statickou" sílu(劲) a učí od základů vláčnost pohybů, která je potřebná pro "Tchaj Ťi(=polaritu,plynulé zachycení, obrácení a využití síly soupeře a naopak). (rychlé odcvičení Taiji sestavy nedá začátečníkovi vůbec nic, zato při velmi pomalém svičení ve správných pozicích se z vás leje pot. Nechte dva začátečníky cvičit jinak, jednoho to nechte 3 roky cvičit rychle, druhého nechte cvičit 3 roky co nejpomaleji. pak uvidíte rozdíl. Takže tchajťi se začíná cvičit pomalu, pak se postupně cvičí rychle (ale stání a pomalé cvičení se dělá stále paralelně) a při praní se samozřejmě boxuje rychle. Opačná cesta neexistuje, (nikdy se nenaučíte vláčnost z rychlých pohybů které zpomalíte. pouze z pomalých pohybů které když nabydou na síle, zrychlíte.) Zkrátka, rychlým cvičením od začátku se nikdy nedá naučit vláčnost(navíjení hedvábí) která je potřebná pro tohle BU. Proto obecně Tchajťi (ale i ostatní vnitřní styly) vyžaduje delší dobu na cvičení základů, stání a pomalých pohybů k získání vláčné síly. Je to jen vyšší stupeň Shaolinu (boxu nebo čehokoliv vnějšího). Není to ztráta času, jak si myslí někteří rychlo-real-brutal-bojovníci. Mniši v Šaolinu cvičí na vyšším stupni stejně vláčné techniky(心意把,柔拳 atd..) takže se nenchte zmást šaolinskými show(ukazují většinou gymnastiku a cirgusové triky) a kecy o vnitřních a vnějších stylech. Je to dřeň čínského wušu a vyšší stupeň všech stylů. A vyžaduje to čas, zkratka neexistuje. A tchajťi není jen pomalé (možná tak to ranní cvičení pro důchodce v Číně ale to už není BU, to je yang shen gong-zdravotní a kondiční cvičení ) to je častý omyl zápaďáků, kteří o Tchajťi nic neví. Původní a nejstarší Tchaj'ti, které vyšlo přímo ze Šaolinského kláštera je styl Čchen. První sestava má více vláčných a pomalých pohybů a druhá už se svičí velmi svižně. Ve vnitřních stylech platí čínské kouťue: 意到气到,气到力道。 myšlenka zrodí čchi (essenci) , čchi zrodí sílu. naopak to nefunguje.


Ahoj Pavle, ja si myslim, ze to vlastne je naopak. Vetsina lidi v Cine za mlada cvici nejdrive nejake to "rychle hybani" (a nebo k rodinnemu tai ji cvici deti jeste neco dynamickeho) a pak postupne clovek jakoby "dozrava" do tai ji, at uz dela primo tento styl a nebo zjemnuje sve gung fu.
Kde jsou ale vysledky nejiste je, kdyz nekdo zacne az s tai ji a vetsinou v pokrocilem veku... navic do te doby hral jen sachy. Je to pak videt i na te "plynulosti" a hlavne na tom, kdyz ty pohyby chce zacit spojovat v lin waan...
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod pavela » sob 12. bře, 2011 11:27

luen píše:
pavela píše:Místo té hromady učenejch keců to jde říct jednou polopatickou větou: Čím pomaleji, tím lepší kungfu, pomalé cvičení (až stání) dodává "statickou" sílu(劲) a učí od základů vláčnost pohybů, která je potřebná pro "Tchaj Ťi(=polaritu,plynulé zachycení, obrácení a využití síly soupeře a naopak). (rychlé odcvičení Taiji sestavy nedá začátečníkovi vůbec nic, zato při velmi pomalém svičení ve správných pozicích se z vás leje pot. Nechte dva začátečníky cvičit jinak, jednoho to nechte 3 roky cvičit rychle, druhého nechte cvičit 3 roky co nejpomaleji. pak uvidíte rozdíl. Takže tchajťi se začíná cvičit pomalu, pak se postupně cvičí rychle (ale stání a pomalé cvičení se dělá stále paralelně) a při praní se samozřejmě boxuje rychle. Opačná cesta neexistuje, (nikdy se nenaučíte vláčnost z rychlých pohybů které zpomalíte. pouze z pomalých pohybů které když nabydou na síle, zrychlíte.) Zkrátka, rychlým cvičením od začátku se nikdy nedá naučit vláčnost(navíjení hedvábí) která je potřebná pro tohle BU. Proto obecně Tchajťi (ale i ostatní vnitřní styly) vyžaduje delší dobu na cvičení základů, stání a pomalých pohybů k získání vláčné síly. Je to jen vyšší stupeň Shaolinu (boxu nebo čehokoliv vnějšího). Není to ztráta času, jak si myslí někteří rychlo-real-brutal-bojovníci. Mniši v Šaolinu cvičí na vyšším stupni stejně vláčné techniky(心意把,柔拳 atd..) takže se nenchte zmást šaolinskými show(ukazují většinou gymnastiku a cirgusové triky) a kecy o vnitřních a vnějších stylech. Je to dřeň čínského wušu a vyšší stupeň všech stylů. A vyžaduje to čas, zkratka neexistuje. A tchajťi není jen pomalé (možná tak to ranní cvičení pro důchodce v Číně ale to už není BU, to je yang shen gong-zdravotní a kondiční cvičení ) to je častý omyl zápaďáků, kteří o Tchajťi nic neví. Původní a nejstarší Tchaj'ti, které vyšlo přímo ze Šaolinského kláštera je styl Čchen. První sestava má více vláčných a pomalých pohybů a druhá už se svičí velmi svižně. Ve vnitřních stylech platí čínské kouťue: 意到气到,气到力道。 myšlenka zrodí čchi (essenci) , čchi zrodí sílu. naopak to nefunguje.


Ahoj Pavle, ja si myslim, ze to vlastne je naopak. Vetsina lidi v Cine za mlada cvici nejdrive nejake to "rychle hybani" (a nebo k rodinnemu tai ji cvici deti jeste neco dynamickeho) a pak postupne clovek jakoby "dozrava" do tai ji, at uz dela primo tento styl a nebo zjemnuje sve gung fu.
Kde jsou ale vysledky nejiste je, kdyz nekdo zacne az s tai ji a vetsinou v pokrocilem veku... navic do te doby hral jen sachy. Je to pak videt i na te "plynulosti" a hlavne na tom, kdyz ty pohyby chce zacit spojovat v lin waan...
Ale to jsi mě nepochopil Luene, asi jsem se nepřesně vyjádřil! Samozřejmě že je třeba začít s nějakým vnějším stylem, lépe řečeno od základů. Ale s jiným stylem, nikoliv se zrychleným Tchjajťi, takl jsem to myslel. Děti musej nejdřív cvičit kopy údery, šaolin. Pak se časem propracují k tchajťi. Ale jak začnou cvičit Tchjťi, musej transformovat způsob cvičení. A hezky od začátku.
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod luen » sob 12. bře, 2011 12:12

pavela píše:Ale to jsi mě nepochopil Luene, asi jsem se nepřesně vyjádřil! Samozřejmě že je třeba začít s nějakým vnějším stylem, lépe řečeno od základů. Ale s jiným stylem, nikoliv se zrychleným Tchjajťi, takl jsem to myslel. Děti musej nejdřív cvičit kopy údery, šaolin. Pak se časem propracují k tchajťi. Ale jak začnou cvičit Tchjťi, musej transformovat způsob cvičení. A hezky od začátku.


:oops: Problem je, ze tahle samozrejmost vetsine tech mudrecu jaksi unikla...
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod practice » sob 12. bře, 2011 21:38

Yvane, dik za odpoved a ostatnim za prispevky, konecne neco o taiji, co se da cist
zacinam mit pocit, ze Pavela v tej Cine opravdu trenuje :lol:
Feel the Force!
practice
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 130
Registrován: sob 02. črc, 2005 23:00

 

Příspěvekod JRup » ned 13. bře, 2011 2:24

luen píše:Kde jsou ale vysledky nejiste je, kdyz nekdo zacne az s tai ji a vetsinou v pokrocilem veku... navic do te doby hral jen sachy. Je to pak videt i na te "plynulosti" a hlavne na tom, kdyz ty pohyby chce zacit spojovat v lin waan...

Celé to vidím jako problém metodiky konkrétního učitele a ne problém stylu. Soubor základních dovedností a jednoduchých drilů vidím v současnosti jako nutnost. Ono mnoho těch věcí v těch sestavách je, ale velmi málo lidí si je tam najde a procítí.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod JRup » ned 13. bře, 2011 2:36

pavela píše:Ale to jsi mě nepochopil Luene, asi jsem se nepřesně vyjádřil! Samozřejmě že je třeba začít s nějakým vnějším stylem, lépe řečeno od základů. Ale s jiným stylem, nikoliv se zrychleným Tchjajťi, takl jsem to myslel. Děti musej nejdřív cvičit kopy údery, šaolin. Pak se časem propracují k tchajťi. Ale jak začnou cvičit Tchjťi, musej transformovat způsob cvičení. A hezky od začátku.

Ahoj. Díky za ten příspěvek z 11.3. Jednoduše a pěkně napsáno.

Zrychlený Tchajťi na začátku vidím jako průser a přejít z Karate nebo Šaolinu tak, že to začnu cvičit jako zpomalený Karate pomocí Tchajťi forem vidím jako druhý extrém. To už jsem taky viděl. Takže souhlas s tou nutnou transformací.

Mám takový pocit, že systém Tchajťi původně obsahoval vše, ale nějak se ta metodika při Cestě na Západ rozsypala. A na Východě s popularizací zřejmě taky. Je potřeba najít někoho, kdo je to schopen naučit, což znamená, že člověk bude patrně muset hledat dál než u sousedů :-).

Pro zajímavost. Mám jedno DVD, kde patriarcha Chen stylu Chen Xiaowang říká, že původně Tchajťi, které se učil od svého otce neobsahovalo soubor základních dovedností jako je v mnoha jiných stylech. Základní dovednosti byly obsaženy a cvičeny pomocí první sestavy starého Chen stylu. Až on, na základě požadavku lidí z jeho okolí, přidal soubor snadno pochopitelných základních dovedností.
Z mojí zkušenosti vidím, že dnes ty základní rutiny potřeba jsou. Mě se to rozhodně osvědčilo. Důležitá je jejich jednoduchost a počet opakování. Člověk pochopí mnohé věci, které by v těch komplexních pohybech v rámci cvičení sestav hledal podstatně déle nebo vůbec nenašel.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod pavela » ned 13. bře, 2011 5:33

Luene, no bodeť :lol: Practice: poctivě se denně udržuju v chátrání :lol: JRup: Xiao Wang není žádnej patriarcha stylu, nejen že v jeho generaci je tuna dalších lidí(třeba naprosto skvělý Chen Zhen Lei) ale především jsou ještě naživu(i když už jen pár) žáci Chen Fa Ke, tudíž Chen Xiao Wangovi kungfu strejdové z 10 generace.(Fang Zhi Qiang, Tian Jian Hua atd...). Chen Xiao Wang je 11.generace. Tyhle bláboly rozšiřujou zápaďáci-žáci Xiaowangapro které Sifu=Pánbůh. Případně z obchodních důvodů. Dokonce jsem slyšel od kohosi na západě zaručenou zprávu, že při návštěvě Čchen Jia Gou dostal Fang Zhi Qiang na kokos, i když to bylo přesně naopak a ON je musel učit styl předaný Chen Fa Ke. Typický příklad šíření blbostí a legend zápaďáky... Patriarcha stylu je ten nejstarší žijící. A to je myslím nějaký 100letý žák Chen Fa Ke který cvičí v Tian Tanu. To je na doplnění.
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod JRup » ned 13. bře, 2011 12:37

S tím patriarchou to nebylo úplně šťastné 8) . Chen Xiaowang je spíš taková ikona a představitel stylu. Hodně zápaďáků ho zná.

Nicméně víc než ty generační problémy mě zajímají věci kolem metodiky konkrétních učitelů. Chen Xiaowang na tom dývku hovoří o tom jak se to učil od svého otce a co tam přidal pro potřeby současných žáků.

Někteří učitelé mají speciální program základních dovedností, jiní zase vybírají určité pohyby ze sestavy pro potřeby procvičení určitých aspektů, jiní zase pracují více se statickými pozicemi.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod pavela » úte 15. bře, 2011 10:09

JRup píše:S tím patriarchou to nebylo úplně šťastné 8) . Chen Xiaowang je spíš taková ikona a představitel stylu. Hodně zápaďáků ho zná.

Nicméně víc než ty generační problémy mě zajímají věci kolem metodiky konkrétních učitelů. Chen Xiaowang na tom dývku hovoří o tom jak se to učil od svého otce a co tam přidal pro potřeby současných žáků.

Někteří učitelé mají speciální program základních dovedností, jiní zase vybírají určité pohyby ze sestavy pro potřeby procvičení určitých aspektů, jiní zase pracují více se statickými pozicemi.
Jojo, v číně si v klidu cvičej a jak vyjednou za hranice a stane se to obchodní značkou, hned jsou to patriarchové, jediní žijící, jediní správní, blábláblá... Chen Xiao Wang je prostě jeden z mnoha uznávaných mistrů slavných i na západě. Já jsem u1traorthod0xní. Statické pozice, jednotlivé pohyby, sestavy, to všechno je důležité. Myslím si, že metodika je daná už stovky let správně a jediné v čem by se měla přizpůsobovat je fyzickým proporcím a možnostem žáka. Dřív se nepřizpůsobovalo nic, buď to vydržíš, nebo jdi. :lol:
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod luen » úte 15. bře, 2011 17:29

pavela píše: Dřív se nepřizpůsobovalo nic, buď to vydržíš, nebo jdi. :lol:


Na druhou stranu, je super, kdyz sifon umi zakovi rici, ze na to nema a at se nejdrive kouka dat dokupy ... Ale jen malo sifonu je ochotnych ozelet sve prijmy z zaku, takze gung fu je tim padem pro kazde nedochudce.

Preci na zapade neni nic lepsiho nez ucit bojovat duchodce, tehotne, atd... :evil:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Yvan » čtv 17. bře, 2011 10:47

luen píše:PS: necituj mi prosim nekoho jineho, pokud muzes odpovez sam za sebe


Luene, šetřím svůj čas, stejně jako Ty šetříš ten svůj tím, že sám taiji necvičíš a držíš se svých prejustice :
http://www.bojovaumeni.cz/modules.php?n ... 924#126924

Když tak by mě celkem zajímalo něco z toho co sám děláš a čemu myslím rozumíš.
Pracuješ (a případně jak) s pomalým cvičením ve svém wing cheun?

zbek píše:než hlubší realizace je duležite co jsi napsal

Na rozdíl ode mne Paul kromě taiji, a před taiji, cvičil Goju Ryu karate. Paul má v karate 5.dan a v době napsání tohoto článku v roce 2008 měl za sebou cca 23 let cvičení karate.
Jeho linie Goju Ryu karate je paralelní k linii, kterou tady v Praze cvičí například Gino.

Taji neni špatný ale chce to k němu ještě něco přidat


Pavela to již hezky a stručně vyjádřil :
pavela píše: Omyl, tchjťi je naprosto komplexní a není třeba k němu nic přidávat. Nechybí tam vůbec nic. ....


Pokud jde o mého, citovaného, kamaráda Paula Frettera, na loňském prázdninovém campu mi říkal, že s cvičením Goju Ryu karate prakticky končí.
Nadále chce cvičit "jenom" taiji a Fujian Bai He Quan (White Crane), který může být užitečný k pochopení našeho cvičení taiji.
Myslím, že s přibývajícími léty cvičení je tendence spíše snižovat počet stylů, forem a cvičení, které člověk dělá.
A jít stále více do hloubky a k vlastní podstatě, toho co cvičí.

pavela píše:Místo té hromady učenejch keců to jde říct jednou polopatickou větou: Čím pomaleji, tím lepší kungfu, pomalé cvičení (až stání) dodává "statickou" sílu(劲) a učí od základů vláčnost pohybů, která je potřebná pro "Tchaj Ťi(=polaritu,plynulé zachycení, obrácení a využití síly soupeře a naopak). ...


Hezky řečeno a můžu potvrdit i z mé vlastní zkušenosti.
V našem systému taiji je základní formou, kterou cvičíme, krátká forma stylu Yang (37 forem) :
www.youtube.com/watch?v=HbVpwaka8B4
www.youtube.com/watch?v=wjWKHF6Talk
Posloupnost forem je stejná jako ve formě, co vytvořil a cvičil Cheng Man-Ching, ale vlastní způsob provedení je dost rozdílný.
Cheng Man-Ching tu svojí (37 forem) cvičil tak za 6-7 minut.
Když jsem začínal s tou naší formou, tak jsem se ji snažil cvičit plynule a dost pomalu.
Skusmo jsem si to pár krát změřil, ale zpočátku jsem nebyl schopen jít přes 12-14 minut.
Pak to náš učitel Wee Kee-Jin začal s námi cvičit stále pomaleji, až běžně za takových 20-21 min.
Po určitém kvalitativním skoku v mém cvičení jsem to již byl schopen cvičit sám kolem 30 minut.
A pak v létě 2009 jsem zkusil své vlastní limity pomalého cvičení, při zachování jeho plynulosti.
Jedno zacvičení naší formy mi tehdy trvalo přesně 37 minut.
Momentálně zase více pracuji s něčím jiným a formu necvičím až tak extrémně pomalu.
Můžu ale říct, že se mi změnilo mé vnitřní vnímání času při cvičení.
Jako by mi můj vnitřní čas teď plynul o dost pomaleji.
Yvan
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 690
Registrován: ned 18. dub, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod pavela » čtv 17. bře, 2011 12:41

pro pochopení toho, co je to Jin(劲),tedy to, co jsem pojmenoval z nedostatku názvosloví česky "statická síla"=síla vydřená dlouhým stáním v postojích Zhanzhuang(站桩) tedy to co my buddhisté nazýváme 禅, nebo co nejpomalejšími plynulými pohyby-缠丝劲 (na rozdíl od té dynamické vydřené s činkami a kliky =力, která je samozřejmě taky důležitá, hlavně v mladém věku) je třeba pochopit úsloví 心到意到,意到气到,气到劲到. když je srdce, přijde myšlenka,když je myšlenka přide síla. Nikoliv myšlenka vede srdce ale srdce vede myšlenku(=mnoho významů, 1. srdce tvoří vůli 2. vůle musí být automatická, přirozená 3.bez srdce není vůle-odvaha prát se atd...), Nikoliv čchi tvoří vůli ale vůle tvoří čchi a Nikoliv síla vede čchi ale čchi musí vést sílu.
Xing Yi Quan: Zhang Baoyang-Du Fukun
Shaolin: Shi Su Xi-Shi De Yuan
Bagua: Li Ziming-Ling Changyong, Gao Ziying-Shao Jinzhang
Taiji:Chen Fake-Tian Jianhua(Chen),Yang Zhenji-Zhou Fengyun,Li Tianji-Liu Guochen(Yang),Li Binci-Jin Lian(Wu吴)
atd.
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod Pec » čtv 17. bře, 2011 13:25

pavela píše:pro pochopení toho, co je to Jin(劲),tedy to, co jsem pojmenoval z nedostatku názvosloví česky "statická síla"=síla vydřená dlouhým stáním v postojích Zhanzhuang(站桩) tedy to co my buddhisté nazýváme 禅, nebo co nejpomalejšími plynulými pohyby-缠丝劲 (na rozdíl od té dynamické vydřené s činkami a kliky =力, která je samozřejmě taky důležitá, hlavně v mladém věku) je třeba pochopit úsloví 心到意到,意到气到,气到劲到. když je srdce, přijde myšlenka,když je myšlenka přide síla. Nikoliv myšlenka vede srdce ale srdce vede myšlenku(=mnoho významů, 1. srdce tvoří vůli 2. vůle musí být automatická, přirozená 3.bez srdce není vůle-odvaha prát se atd...), Nikoliv čchi tvoří vůli ale vůle tvoří čchi a Nikoliv síla vede čchi ale čchi musí vést sílu.

Upss.. Můžeš mne nasměrovat k pochopení?
Pro myšlení předního východu bylo srdce symbolem/sídlem vůle.
Takže to úsloví jsem si vyložil: kde mám vůli/odhodlání něco udělat, tam přijde myšlenka/nápad JAK to udělat a pak uskutečnění toho můžu najít/sebrat/nastřádat sílu...
Jak pak vysvětluješ souvislosti mezi vůlí - čchi - sílou , tak jsem pochopil, že v originále je místo myšlenky uvedeno čchi?
A "statickou sílou" myslíš sílu, za kterou je/která pramení ze čchi ?
(uznávám, že to moje "přeložení" toho úsloví je navýsost zápaďácké, ale ona myšlenka asi moc čchi nevystihuje...)
Pec
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 353
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod JRup » čtv 17. bře, 2011 17:02

Myšlenka se uvádí jako Yi (viz Yi Quan, Xing Yi). Čchi je energie.

Tady k tomu máš velmi srozumitelný článek ...
http://tukylam.freeoda.com/qi_concept.html
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Další

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků