Full-kontaktni Leitai 1928

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Full-kontaktni Leitai 1928

Příspěvekod frajerKokoMihule » pon 08. zář, 2014 20:40

Precetl jsem si tedka clanek o pomerovani dovednosti v kungfu.
http://practicalhungkyun.cz/2012/pomero ... ct-gungfu/

Clanek hezky, ale nasledujici odstavec:

"Tradici lei tai zápasů se za Čínské republiky snažil do sportovní podoby převést Centrální institut národních bojových umění (Zhongyang wushu guan, kant. Jung naam gwok seut gwun). V říjnu r. 1928 uspořádal první moderní fullkontaktní turnaj, kterého se zúčastnili stovky bojovníků z celé Číny. Po několika dnech však musel být turnaj zastaven, protože 2 bojovníci byli zabiti a mnoho dalších těžce zraněno – o vítězi se rozhodlo hlasováním. Další turnaj se konal v r. 1933"

mi pripomnel cosi, co jsem onehda cetl. Trvalo mi to zase najit, ale heureka! Je to tu:

http://nysanda.wordpress.com/2014/07/06 ... -old-days/

Udalost ta sama, ale dojem zcela jiny - zatimco vyse zmineny odstavec onen turnaj prezentuje tak, ze bojovnici byli takovi drsnaci, ze se malem pozabijeli a bylo nutno z bezpecnostnich duvodu rozhodnout hlasovanim, tento zdroj maluje trosku jiny obrazek.

Konkretne:

Tolik zraneni nebylo proto, ze bojovnici byli takovi drsnaci, ale proto, ze si zranili vlastni nohy a ruce, jak nebyli zvykli tlouct do loktu a kolen blokujiciho protivnika (...ale jen do vzduchu, chtelo by se dodat). Proto byl vitez urcen komisi; s oficialni omluvou, ze 'jinak by se byli mistri jiste zabili....'

K tomuto tematu ucastnik, Zhao Daixin, a dalsi, maji nasledujici zabavne pripominky:

"Dedici 'ortodoxnich tradicnich BU', at uz se jednalo o vznesene mnichy nebo mistni velmistry, byli bud knockoutovani nebo strachy odstoupili ze souteze."

"Ackoliv se pri registraci vsichni uvedli jako zastupci tradicnich stylu, ve skutecnosti vetsina z nich mela dalsi doplnkovy trenink boje." (Mineno, zapadni box a judo?!?)

"Na druhem miste se umistivsi Chu Kao-Lou drze priznal, ze trenoval i zapadni box. Jeden mistr Taiji mu to vytkl, ze to neni cinske bojove umeni; byl promptne vyzvan na souboj, coz odmitl..."

"Nikde nebyla videt 'vnitrni sila' a Fa-jin, ktery protivnika odhodi 10 metru..."

"Principy taiji nefungovaly; 4 unce neodrazily 1000 liber..."

"Vyssi, tezsi, silnejsi bojovnici vyhravali..."

"Po tomto turnaji se vsichni chteli ucit takovy styl, co lze pouzit na Leitai..."

Tak to pak clovek nevi, co z toho je realite blize :wink:
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

 

Re: Full-kontaktni Leitai 1928

Příspěvekod pm » pon 08. zář, 2014 21:35

Sorry, můj odstavec sedí - neříká, že to byli děsný zabijáci (i když pár jich tam bylo) - samozřejmě že to byl chaos - viz prvních pár UFC, které zmiňuje i David. Zranění samozřejmě nebyla jen self-inflicted, to že spousta čáryfuků pohořela je jasné, ale byla tam i řada solidních bitkařů. Asi jsi nečetl celý můj článek (a třeba minul jasně kritický koment na téma chaotických Gong Sau bitek, a celý smysl článku - obnovit praní se v ČBU).

S autorem druhého článku jsem již léta v kontaktu, napsal mj. pár guest articles pro náš anglický blog, a mj. se jej chystám pozvat do ČR a on mě do New Yorku.

Pláčeš na špatném hrobě, vkládáš mi do úst svojí představu - nefér, neberu. Najdi si jinou hůl.
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Re: Full-kontaktni Leitai 1928

Příspěvekod frajerKokoMihule » pon 08. zář, 2014 21:57

Onen odstavec se da vylozit i tak, jak jsem ho pochopil ja; takze pokud neco, tak bys mi mel byt spise v zajmu pravdivosti vdecny, ze jsem jej upresnil uvedenim dalsi verse :wink:

Na tom nezmeni nic to, zda jsem clanek cetl cely(cetl), ani ten nejapny 'name-dropping' autora clanku anglickeho.

Nechapu, proc mluvis o jakychsi holich a neferovosti - nikdo ti nekrivdi, nekritizuje te, je mi ukradene, kdo ten clanek napsal, zajima me to z historickeho hlediska. A pokud se snad domnivas, ze to cele ma byt jakysi rafinovany utok primo na tvoji osobu...pak by mozna bylo zahodno zaradit do treninku techniku 'drak se vraci zpet na zem'. :wink:
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Full-kontaktni Leitai 1928

Příspěvekod pm » úte 09. zář, 2014 8:52

Ne rafinovaný, ale trapný - v Lei Tai r. 1928 jsme měli jasno, když si ještě cvičil jednu katu za druhou: nechlubili se tím ani tenkrát, ani dnes. Kdo kdy byl v Číně na jakékoliv akci dobře ví, jaký je to chaos, natož tenkrát. Ostatně jak jsem psal výše, stačí srovnat UFC 1993 a 2014 - dva různé světy.

Místo neustálého vylévání si frustrace z x promarněných let kokotinama a projekce oněch frustrací do ostatních zařaď techniku "gentlemen diskutuje". Negativní, samolibě-ironická rétorika s invektivou tu či onde totiž nikam nevede.
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00


Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků

cron