Bubshi

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Bubshi

Příspěvekod Bubishi » stř 23. lis, 2005 10:00

Pri brouzdani netem jsem se dostal na tuhle stranku. Klidne ji sirte dal, vyapada hezky a zajimave...
Bubishi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 22. lis, 2005 0:00

 

Příspěvekod Bubishi » stř 23. lis, 2005 10:01

A jeste by se hodila ta adresa, ze jo :-)
http://bubishi.nazory.cz
Bubishi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 22. lis, 2005 0:00

Příspěvekod adho » stř 23. lis, 2005 11:31

p. Hrabal a niektoré jeho "tvorby" mi pripomínú knižky od Lewisa, alebo Draegera - proste veľa informácii a žiadna nejde do hľbky. Človek, čo robí BU dlhšie nevie, či sa má smiať, alebo plakať :?
Preklad Bubishi je síce veľká vec, ale vydavateľ ju nedotiahol do konca. Odporúčam knihu nekupovať (iba ak original), ale stiahnuť z netu 8) so slovenským prekladom, btw: z ktorého sa to neskôr prekladalo do češtiny :D
adho
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř 18. srp, 2004 23:00

Příspěvekod treeofdeath » stř 23. lis, 2005 11:33

adho píše:p. Hrabal a niektoré jeho "tvorby" mi pripomínú knižky od Lewisa, alebo Draegera - proste veľa informácii a žiadna nejde do hľbky. Človek, čo robí BU dlhšie nevie, či sa má smiať, alebo plakať :?
Preklad Bubishi je síce veľká vec, ale vydavateľ ju nedotiahol do konca. Odporúčam knihu nekupovať (iba ak original), ale stiahnuť z netu 8) so slovenským prekladom, btw: z ktorého sa to neskôr prekladalo do češtiny :D


kde to je?
treeofdeath
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř 19. říj, 2005 23:00

Příspěvekod adho » stř 23. lis, 2005 11:39

adho
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř 18. srp, 2004 23:00

Příspěvekod patrik » stř 23. lis, 2005 11:51

adho píše:p. Hrabal a niektoré jeho "tvorby" mi pripomínú knižky od Lewisa, alebo Draegera - proste veľa informácii a žiadna nejde do hľbky. Človek, čo robí BU dlhšie nevie, či sa má smiať, alebo plakať :?


Adho nezlob se na mně, ale si *!*x&g;°. Draeger psal knížky před třiceti, čtyřiceti lety a na svojí dobu měl (o japonských BU) největší přehled z nejaponců. Věci, které dnes kopíruje půl světa a nebo je dál rozvíjí, vycházejí právě z toho, co psal Draeger, který tyto informace čerpal v JPN, kde žil půl života.

Psal o věcech, které v té době teprve vznikly (seitei formy) anebo o věcech, které ani dnes většina lidí, co "robí BU dlhšie" nezná. Jak podrobně o nich asi měl psát.

Donn F. Draeger byl mimoto praktik. 7. dany v moderních disciplínách (jako je džúdó a kendó) mokuroku a menkjó kaideny v tradičních školách (T©K© rjú a ©M rjú) srovnáváš se svým "robí BU dlhšie"

Nevím, co jsi od Draegera četl (já osobně neznám jeho práce o karate nebo sebeobraně), ale to co jsem viděl já je setsakra obsažný:

- Classical Bujutsu
- Classical Budo
- Modern Budo
- Comprehensive Asian Fighting Arts
- Japanese Swordsmanship

Jenže tady od něj vyšlo právě jen mizerně zpracovaný Comprehensive Asian Fighting Arts jako Asijská bojová umění...

Patrik 8O [code][/code]
Naposledy upravil patrik dne stř 23. lis, 2005 12:03, celkově upraveno 1
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod adho » stř 23. lis, 2005 12:02

to patrik:

Človek sa učí celý život :D Priznám sa, že od Draegera som čítal 1-2 knihy a preto mám tento svoj názor,skúsim od neho prečítať viac a predpokladám, že potom zmením svoj pohľad na toho pána.
:oops:
Ď.
adho
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř 18. srp, 2004 23:00

Příspěvekod psvoboda » stř 23. lis, 2005 13:06

Ahoj, v originále je kniha dostupná na www.amazon.com (nebo www.amazon.de). Nevím, jaký je překlad do češtiny či slovenštiny. Originál je také "jen" výtažkem z Bubishi od P.McCarthyho.

Oss, Sob
psvoboda
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 55
Registrován: pát 23. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Ighy » pát 25. lis, 2005 10:09

Aby som trosku porozpraval o Bubishi: je to povodny cinsky text, ktory nema znamy ani povod a ani presne datovanie, ani autora a dokonca existuje niekolko verzii Bubishi :-)
Pan McCarthy ako prvy prelozil cinsku/japonsku/okinawsku, no proste orientalnu verziu do anglictiny.Ale stretol som sa aj s prekladmi inych verzii, napr. od pana Ohtsuka Tadahiko (Hanshi, 9. Dan Gojukensha Karate-Do Renmei), alebo Tetsuhiro Hokama Hanshi, (Hanshi, 9. Dan
International Karate-Do Organization). Avsak mnohe casti tam ostali neprelozene. Pan McCarthy prelozil ako prvy Bubishi kompletne. Takze v tom je ta jeho kniha dobra...
Na www.amazon.com, alebo aj www.amazon.de, alebo dokonca na stranke pana McCarthyho, www.koryu-uchinadi.com, sa ta kniha da kupit v anglickom originale. Pre tich, ktori po anglicky, alebo nemecky nehovoria, hmmm, musi sa vymysliet nieco ine... Napriklad predcitat z anglickeho originalu od krasne prekladatelky pred spanim... :-) To by som bral aj ja :-)
Ighy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 28. dub, 2005 23:00

Příspěvekod psvoboda » pát 25. lis, 2005 10:25

Ighy jsi si jistý? Já ten originál od McCarthyho mám a NEJEDNÁ SE O CELÝ PŘEKLAD, jen vybrané kapitoly...

:?:

Oss, Sob
psvoboda
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 55
Registrován: pát 23. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

 

Příspěvekod Ighy » pát 25. lis, 2005 13:23

OK, aby som sa vyjadril presnejsie, su to dostupne kapitoly... Tie, ktore boli dostupne... Ktore sa okopirovali. Proste vsetky co sa zachovali... Je to lepsie???? :-)
Ighy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 28. dub, 2005 23:00

Tak takhle ne

Příspěvekod patrik » sob 10. pro, 2005 10:34

Něco o tom, jak se nabízí Bubiši knížka... a vlastně i něco o pokleslosti světa českého BU.

Mám vedle dódžó menší obchod, kde prodávám věci na cvičení, včetně knih. A pochopitelně tituly, které jsou zajímavé, a které chtějí lidé číst, nabízím. Jak to jen jde (přiznávám, že nejsem dobrý obchodník). Poslední dobou se poměrně překonává Fighter´s publication a vydává docela zajímavý věci. Beru je od nich, protože poměr cena - výkon je dost vyrovnaný. Je-li zájem, vezmu i tituly od jiných vydavatelů... a zdaleka nejde jen o specializované na BU.

Bubiši popravdě znám jen jako jeden z mnoha desítek titulů, které se léta objevují v zahraničních katalozích literatury. Víc jsem po tom nepátral. Nevěděl jsem, že je to nějak významný titul, protože čínská BU a karate nijak nesleduji a na rozdíl od mnoha lidí znám rozdíl mezi kobudó a kobudó (doufám). Pro mě osobně jsou zajímavé právě knížky od Donna F. Draegera a literatura o japonských školách vůbec.

Přišla mi pochopitelně nabídka od Cad pressu, stejně jako vždy, když vydají nový titul. Psalo se tam, že jde o Bibli karate a také "Není náhodou, že dnes snad prakticky neexistuje seriozní práce o bojových umění, která by se na spis Bubiši (Bubishi) neodvolávala, resp. z něj nečerpala anebo aspoň necitovala."

Je mi líto, znám mnoho seriózních prací o BU, které se na Bubiši neodvolávají... ale zřejmě jde o to prodat. A tak se zboží vychvaluje. Prodat knížku je pochopitelně i můj cíl... v případě, že má zákazník zájem a že se jedná o kvalitní titul.

Nicméně zatím, za pár měsíců, co je Bubiši na českém trhu, nikdo osobně, telefonicky, nebo mejlem o tento titul neprojevil zájem. Možná nejde o tak věhlasný titul. Tedy u nás. Přiznám se, ještě jsem jí nečetl. snad později. Možná se tato knížka bude prodávat, ale chvilku to bude trvat...

Jenže kdosi (pánové z Cad pressu anebo jejich zástupci) si představují obchodování poměrně divně. IMHO.

Minulý týden, v rozmezí několika hodin. Přišlo hned několik dotazů prostřednictvím e-mailu. Všechny byly totožné, šlo o otázku jako "máte Bubiši skladem?" "už máte na skladě Bubiši, bibli karate" "můžu si u Vás koupit Bubiši a další tituly z Cad pressu?"

Na první jsem reagoval. Napsal jsem, že ne, ale že jí mohu objednat. Jenže na druhý, třetí, čtvrtý, pátý e-mail už jsem nereagoval. Pokaždé přišel sice z jiné adresy, ale na serverech jako @quick.cz @centrum.cz @seznam.cz, ale vždy byl psán v html velikými písmeny a v různých barvách a vždy byl určený několika (skrytým) příjemcům.

Tedy Cad press, nebo někdo jiný, prodejce (?) se zřejmě snaží přesvědčit mně (a ostatní skryté příjemce), že je o Bubiši OHROMNÝ ZÁJEM. Tedy co mám udělat - koupit kopec výtisků a čekat, až se tito zájemci objeví?

Myslím, že je záslužné vydávat a prodávat knihy, ale tohle balamutění považuji za neetické a nevkusné.

Patrik

P.S.
Doufám, že nejsem paranoidní.
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Re: Tak takhle ne

Příspěvekod cadpress » čtv 13. dub, 2006 18:07

patrik píše:Něco o tom, jak se nabízí Bubiši knížka... a vlastně i něco o pokleslosti světa českého BU.

Mám vedle dódžó menší obchod, kde prodávám věci na cvičení, včetně knih. A pochopitelně tituly, které jsou zajímavé, a které chtějí lidé číst, nabízím. Jak to jen jde (přiznávám, že nejsem dobrý obchodník). Poslední dobou se poměrně překonává Fighter´s publication a vydává docela zajímavý věci. Beru je od nich, protože poměr cena - výkon je dost vyrovnaný. Je-li zájem, vezmu i tituly od jiných vydavatelů... a zdaleka nejde jen o specializované na BU.

Bubiši popravdě znám jen jako jeden z mnoha desítek titulů, které se léta objevují v zahraničních katalozích literatury. Víc jsem po tom nepátral. Nevěděl jsem, že je to nějak významný titul, protože čínská BU a karate nijak nesleduji a na rozdíl od mnoha lidí znám rozdíl mezi kobudó a kobudó (doufám). Pro mě osobně jsou zajímavé právě knížky od Donna F. Draegera a literatura o japonských školách vůbec.

Přišla mi pochopitelně nabídka od Cad pressu, stejně jako vždy, když vydají nový titul. Psalo se tam, že jde o Bibli karate a také "Není náhodou, že dnes snad prakticky neexistuje seriozní práce o bojových umění, která by se na spis Bubiši (Bubishi) neodvolávala, resp. z něj nečerpala anebo aspoň necitovala."

Je mi líto, znám mnoho seriózních prací o BU, které se na Bubiši neodvolávají... ale zřejmě jde o to prodat. A tak se zboží vychvaluje. Prodat knížku je pochopitelně i můj cíl... v případě, že má zákazník zájem a že se jedná o kvalitní titul.

Nicméně zatím, za pár měsíců, co je Bubiši na českém trhu, nikdo osobně, telefonicky, nebo mejlem o tento titul neprojevil zájem. Možná nejde o tak věhlasný titul. Tedy u nás. Přiznám se, ještě jsem jí nečetl. snad později. Možná se tato knížka bude prodávat, ale chvilku to bude trvat...

Jenže kdosi (pánové z Cad pressu anebo jejich zástupci) si představují obchodování poměrně divně. IMHO.

Minulý týden, v rozmezí několika hodin. Přišlo hned několik dotazů prostřednictvím e-mailu. Všechny byly totožné, šlo o otázku jako "máte Bubiši skladem?" "už máte na skladě Bubiši, bibli karate" "můžu si u Vás koupit Bubiši a další tituly z Cad pressu?"

Na první jsem reagoval. Napsal jsem, že ne, ale že jí mohu objednat. Jenže na druhý, třetí, čtvrtý, pátý e-mail už jsem nereagoval. Pokaždé přišel sice z jiné adresy, ale na serverech jako @quick.cz @centrum.cz @seznam.cz, ale vždy byl psán v html velikými písmeny a v různých barvách a vždy byl určený několika (skrytým) příjemcům.

Tedy Cad press, nebo někdo jiný, prodejce (?) se zřejmě snaží přesvědčit mně (a ostatní skryté příjemce), že je o Bubiši OHROMNÝ ZÁJEM. Tedy co mám udělat - koupit kopec výtisků a čekat, až se tito zájemci objeví?

Myslím, že je záslužné vydávat a prodávat knihy, ale tohle balamutění považuji za neetické a nevkusné.

Patrik

P.S.
Doufám, že nejsem paranoidní.


============================

Nevim, ale pokud se na Vas v dobe vydani Bubishi obraceli ctenari s dotazem, zda tento titul mate, , asi proto, ze meli lepsi predstavu o jeho hodnote ... a neni divu kdyz v te dobe vysly desitky anotaci a recenzi snad na 200 webovych strankach, serverech a v casopisech (vcetne tydeniku KNIHY, prilohy Reflexu atd.) v CR, SR a Polsku.
.... a pokud jste uvedeny titul nemel, pochopitelne si ho objednali primo od nas (vetsinu nakladu jsme prodali v zasilkove sluzbe, jelikoz knihkupci vesmes dodnes netusi, co to Bubishi je ... a hlavne jim to nenadirigovala zadna z komercnich distribucnich firem) ... v nasi zemepisne sirce zasadne nekoresponduje kvalita knizky s prodejnosti ci zajmem verejnosti. Vetsina knihkupcu jeste pred 10 lety netusila ani co to je TAO TE TING, KONFUCIUS, I-TING, TAROT anebo kdovijaky UESIBA, BODHIDHARMA nebo SUN-C, takze podle jejich vkusu hodnotit kvalitu knizky je velmi pochybne!
Na zaver - BUBISHI nepotrebuje barnumskou reklamu ani akce v hypermarketech, prodava se sama (ovsem jen v kruzich zajimajicich se o bojova umeni seriozne, nikoli jen jako o sport , modni vystrelek anebo zaminku k vybiti agrese) ... a pokud si ji zakoupilo - a ocenilo tak jeji hodnotu - snad vice lekaru, akupunkturistu a terapeutu nez karatistu, svedci to o tom, ze chyba neni v knize, nybrz v nedostatku vzdelani a potreby informaci na strane mnohych budo-klubu a jejich clenu....

Hrabal / CAD Press
cadpress
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 30. črc, 2004 23:00

Příspěvekod patrik » čtv 13. dub, 2006 18:17

bez dalšího komentáře.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod cadpress » čtv 13. dub, 2006 19:01

adho píše:p. Hrabal a niektoré jeho "tvorby" mi pripomínú knižky od Lewisa, alebo Draegera - proste veľa informácii a žiadna nejde do hľbky. Človek, čo robí BU dlhšie nevie, či sa má smiať, alebo plakať :?
Preklad Bubishi je síce veľká vec, ale vydavateľ ju nedotiahol do konca. Odporúčam knihu nekupovať (iba ak original), ale stiahnuť z netu 8) so slovenským prekladom, btw: z ktorého sa to neskôr prekladalo do češtiny :D


=================

K smichu, resp. k placi nejsou studie p. Draegera (jednoho z prukopniku literatury o budo), nybrz namyslenost mnohych lidi u nas, kteri si mysli, ze chapou podstatu bojovych umeni JEN proto, ze se jim DLOUHO venuji (mnohdy dokonce nekolika ruzbym stylum, behaje od jednoho klubu do druheho) ... tyto dve veci jsou vsak absolutne neidenticke. Naopak, jsem presvedcen (z vlastni zkusenosti i mineni mnohych treneru, jichz si vazim), ze valna cast "budo-obce" nema nejen o principech a filozofii bojovych umeni ani paru, ale dokonce na to i kasle (o generaci onech prukopniku karate, kteri prozili vetsinu kariery jako treneri estebaku, policajtu a vojaku za totality a samotna existence energie qi (cchi) i etika budo je jim k smichu ani nemluve).
Velmi mnoho adeptu budo ukaji v bojovych umenich spise sve rvacske choutky, exhibicionismus a sberatelstvi diplomu a vnejsich symbolu, namisto usilovani o pochopeni vyssich principu, filozofie ci ducha budo ... a seriozni treneri casto priznavaji, ze pokud by nebyli zavisli na financich od svych sverencu, 3/4 z nich by vyhodili z dojo, jelikoz jde o neschopne anebo naopak vseho schopne jedince.
Takze takova argumentace, ze samotnym absolvovanim nekolika let treninku se p. ADHO (nebo kdokoliv jiny) muze pasovat na znalce a odbornika, je pochybna .... asi tak, jako vetsina lidi vlastnicich auto a ridicak, nebude skutecnym odbornikem na auta ani skvelym soferem i kdyby s nim jezdili cely zivot.

A pokud ma p. ADHO pripominky k ceskemu vydani BUBISHI, vadi mu predevsim, ze to neni jeho preklad, nebot konkretni pripominky jeste v zadnem ze svych vypadu zformulovat nedokazal. Jen bych radil pripadnym ctenarum porovnat si jednoduse cesky a slovensky preklad s anglickym vydanim -i kdyz i v nem jsou nektere chyby, ktere byly v ceskem vydani odstraneny a na coz by se mel i slovensky prekladatel radeji soustredit (a odstranit napr. takove nesmysly jako zamenu pojmu ARTERIA BASILARIS (vede do mozku) a VENA BASILIKA (vede skrze pazi) .... jelikoz je vskutku dosti podstatne zda nekoho prastim do hlavy anebo omylem do lokte, ze?!) ... dnes uz mu staci jen poopisovat nas cesky preklad a preformulovat ho do slovenstiny, takze by mel udelat aspon to ... a pokud najde skutecne nejakou faktickou chybu, uvitam jeji zverejneni!

No jo, vzdycky je jednodussi bojovne kritizovat hotovou cizi praci nez poradne udelat svou vlastni
cadpress
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 30. črc, 2004 23:00


Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron