Skoly NINDZUCU v CR - mysticke techniky nindzu...

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Skoly NINDZUCU v CR - mysticke techniky nindzu...

Příspěvekod Xaltotun » ned 05. úno, 2006 13:39

V nejnovejsi knize a myslim v soucasne dobe nejlepsi, co o bojovych umenich Japonska vysla - Ratti, O.: TAJEMSTVI SAMURAJU (Prehledny vyklad o bojovych umenich feudalniho Japonska) se u Nindzucu na str. 331 uvadi, ze byli schopni i ovladnout tep sveho srdce i to, co se v dnesni dobe nazyva prakticka psychologie a drive bylo zahrnovano pod magii - nindzove ovladali nektere kouzelnicke triky a hypnozu (saimindzucu), tedy dovednosti, ktere mohly cinit zaklad pro nektere neuveritelne kousky, ktere dokazali...


Dnes v CR se nekteri honosi byt nejvyssimi mistry Nin - tsun -do a kdo vi ceho, jezdi na tabory v cernych maskacich nindzu (jak mi vypravoval kamarad, ze takto chodili nakupovat do vesnice))) a uci.. :roll: 8)

Vite o nejake skole, kde by se skutecne tyto mystictejsi techniky - hypnoza, zmizet ve stinu ucily?

I kdyby jako vtip, ktery jste o nejake skole slyseli, mate neco?
Xaltotun
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 15. pro, 2005 0:00

 

Příspěvekod Low » ned 05. úno, 2006 13:59

jestli si viděl posledního samuraje tak tam ninjové byli ale samurajové stejně vyhráli, takže nindžové jsou na***no :wink:
Low
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1175
Registrován: úte 15. lis, 2005 0:00

Hm,

Příspěvekod Xaltotun » ned 05. úno, 2006 15:02

Nesmis brat kazdy filmovy scenar za tradicni konstantu vysledku stretu nindzu se samuraji v starem Japonsku 8)

Kdysi jsem vsak o tom cetl podle mne dobrou uvahu, ze v osobnim souboji stejne dobreho nindzi se samurajem mel samuraj znacnou vyhodu diky skvelemu meci, zatimco mec nindzi je kratsi a tupejsi mimo jine proto, aby se dal zasunovat do spar pri splhani na ruzne zdi atd..

Proste kazde prostredi pralo jinemu - proto take nindzove vznikli..ze plnili ukoly, na ktere by samuraj jen tak nestacil..
Xaltotun
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 15. pro, 2005 0:00

Příspěvekod Panda » ned 05. úno, 2006 15:25

Hmm, když jsem byl mladší ninji (a castecne i ninjutsu) jem odsuzoval za to ze se hlásili k odkazu nájemnách zabijáků, dneska už mám tak trochu jiný názor i o pod vlivem toho že doba je jiná, ale přesto bych se do rozboru jejich mystických schopností a treningu sám nepouštěl.
Jinak u nás fungují školy Bujikanu a co jsem slyšel tak duševní tréning je tam běžnou součastí, teda poněkud běžnější než v jiných školách BU.Stačí se stavit.Ale mám to z druhé ruky.
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Hm,

Příspěvekod Xaltotun » ned 05. úno, 2006 15:44

Ja jsem tehdy i uvazoval to cvicit a podobne predsudky o nemoralnosti nindzu jsem nemel. Jen jsem se tehdy zajimal o skoly nindzucu v CR a dosel k zaveru, ze to nikdo z tech v CR ucicich tehdy mistru neumi- ze to jsou spise byvali karatiste, judiste a aikidaci, kteri si cetbou a z videi utvorili predstavy, co by asi mohli ucit a udelali skoly..

V soucasne dobe roku 2006 myslis, ze je v CR skola formatu skutecneho nindzucu? I s tou jejich filosofii a mystikou vcetne soustredeni na energie a prvky? Docela o tom pochybuji, ale rad bych se v tomto mylil.. 8)

Mam rad pestrejsi zivotni prostredi a okoli - cim vice zajimavych skol, tim casto vice zajimavych historek a vetsi legrace.. :twisted:
Xaltotun
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 15. pro, 2005 0:00

Re: Skoly NINDZUCU v CR - mysticke techniky nindzu...

Příspěvekod patrik » pon 06. úno, 2006 11:32

Xaltotun píše:V nejnovejsi knize a myslim v soucasne dobe nejlepsi, co o bojovych umenich Japonska vysla - Ratti, O.: TAJEMSTVI SAMURAJU


Jak si přišel na to, že je to nejnovější kniha? Origoš vyšel v roce 1973 a český překlad (1. vydání) v roce 2002... Nehodlám jí hodnotit, ačkoliv mně vydavatel žádal ;), ale osobně jí nepovažuji ani za nejlepší (ani za jednu z nejlěpších), protože podstatná část obsahu je založená víc na fantazii autorů a jejich zkušenostech s aikidó, což není totéž, jako "bojová umění feudálního Japonska". Autoři neměli přístup k ověřeným informacím. Ta knížka je plná nepřesností a IMHO špatných interpretací.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Hm,

Příspěvekod Xaltotun » pon 06. úno, 2006 11:41

Ok - co bys teda o tech mystictejsich technikach ninjutsu a jamabusi (zde i historie, mistry) za dilo ci odkaz doporucil?
Xaltotun
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 15. pro, 2005 0:00

Re: Hm,

Příspěvekod patrik » pon 06. úno, 2006 11:54

Xaltotun píše:Ok - co bys teda o tech mystictejsich technikach ninjutsu a jamabusi (zde i historie, mistry) za dilo ci odkaz doporucil?


Mno v první řadě je třeba si uvědomit, že v Japonsku nebyli nindžové a proti nim samurajové... ne, jako četníci a lupiču, nebo kovbojové a indiání, případně Němčouři a Rusáci, na který jsme si hráli na sídlišti. A už vůbec bych v tom nehledal "třídní boj".

Rozebírat, jestli by vyhrál nindža nebo samuraj, vzhledem ke své výzbroji" je pitomost, protože tak, jako "samuraj" mohl používat krátký meč kodači, mohl "nindža" používat cokoliv, včetně dlouhé katany.

Nevyznám se ve školách nindžucu, ale vím, že "nindžucu" bylo součástí mnoha klasických škol, které se obvykle přiřazují samurajům. Právě ta prstová cvičení jsem viděl ukazovat v rámci prezentace Tenšin ©oden Katori ©intó rjú v dokumentu "Les Arts Martiaux du Japon" z roku 1973 nebo 4. Ukazoval je vedle iaidžucu, kendžucu, bó a naginaty Ricuke Otake.

Za další, nindži v tom smyslu, jak to asi vidíš Ty, používali právě samurajové... viz historie (doporučuji, obrátit se tady na Mamušiho)... k lidkvidování jiných samurajů.

Dále jamabuši, jestli se nepletu byli nežádoucí element a systém éry Tokugawa nepřežili. Jejich "nauky" se tedy dál nepředávaly...

Tedy, co se týče literatury na toto téma. Doporučuji starší knihy od Donna F. Draegera (anglické origoše), knihy manželů Skossových, Serge Mola, Dona Cunninghama a dalších. Tam se dozvíš víc o historii japonských škol a bojových umění.

Konkrétně o nindžucu zřejmě nejfundovanější informace zpracovává Masáki Hacumi, ale jak už jsem tu mockrát psal, v tomhle se neorientuji.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Hm,

Příspěvekod Xaltotun » pon 06. úno, 2006 12:53

Dik,

Ovsem ted jsem se dival do te knihy, ze vysla 73 jak pises ty je pravda, ovsem ja jsem psal vydana nejlepsi v posledni dobe u nas..Dosud jsem ji neznal..

Jasne ze nepisu, ze byli proti sobe, jen to tam nekdo nakousl, jak to vypadalo v poslednim samurajovi..

Ti jamabusi mne zajimaji snad nejvic - spis organizace, struktura, mistri ..podle mne byli velmi zajimavy element :twisted:

Nindzucu nedelam. U nich mne opet zajima spis jen pouziti tech specialnejsich cviku na vnitrni energie ke srovnani s jinymi systemy..
Xaltotun
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 15. pro, 2005 0:00

Re: Hm,

Příspěvekod patrik » pon 06. úno, 2006 13:05

Xaltotun píše:Ovsem ted jsem se dival do te knihy, ze vysla 73 jak pises ty je pravda, ovsem ja jsem psal vydana nejlepsi v posledni dobe u nas..Dosud jsem ji neznal..


nene, napsal si

V nejnovejsi knize a myslim v soucasne dobe nejlepsi, co o bojovych umenich Japonska vysla


Ale to je buřt, prostě není ani nejnovější, ani nejlepší...

Ohledně Jamabušiů, IMHO je to v našich končinách taková marketingová vychytávka, a jak je to v JPN nevím... ale nejsem si jistý, že jejich "techniky" je něco, co by Ti někdo v současnosti dokázal nebo chtěl "předat".

Ohledně jejich historie a organizování... IMHO tam bude zase hromada fikce a mýtů a skutečný informace bys musel hledat v nějaký origoš starý JPN literatuře... a tady nemůžu sloužit.

Patrik
Naposledy upravil patrik dne pon 06. úno, 2006 13:35, celkově upraveno 1
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

 

Hm,

Příspěvekod Xaltotun » pon 06. úno, 2006 13:14

Jo promin, tak to vysla jsem myslel u nas v CR..Nejak mi nedoslo, ze to nekdo vidi celosvetove, tak velky odbornik v tom zas nejsem, todle mne zajima spis okrajove..

S tim u jamabusi "co by ti nekdo chtel predat" to myslis jako?
Xaltotun
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 15. pro, 2005 0:00

Re: Hm,

Příspěvekod patrik » pon 06. úno, 2006 13:26

Xaltotun píše:S tim u jamabusi "co by ti nekdo chtel predat" to myslis jako?


Aha, koukám, špatně jsem to napsal... tedy čistě hypoteticky, byl-li by nějaký systém, který by vyučoval, nebo znal echt techniky Jamabušiů, které IMHO prostě zmizely spolu s touhle sektou, tak by Ti je nepředal jenom proto, že je chceš znát ;)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Hm,

Příspěvekod Xaltotun » pon 06. úno, 2006 13:35

Jo dik, mne spise zajimala i mozna vic nez techniky jejich organizace, jak zili a fungovali, jak se chovali jejich mistri i oni sami...Studuji totiz a srovnavam, co by byla nejefektivnejsi struktura pro zivotni styl spojeni mystiky - i prakticke s bojovymi umenimi...(Ale to hledam i v jinych kulturach a smerech, ktere praktickou mystiku - a cviky, ktere mely vest k vysledkum na hmotne rovine - viz hypnoza nindzu, delaly)
Xaltotun
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 15. pro, 2005 0:00

Chicht

Příspěvekod Frana » sob 18. úno, 2006 22:19

Jestli mužu poradi, přečti si Základy Magie od Lilit,Zoony stínů od J. Kariky a Psychologii Junga.... s hypnozou a ovladaní lidí to ma dost co dočinění......ale veř že nejtěžší je porazit sám sebe.

Přijmi tento názor začátečníka-...
Fráňa
"i-šou tan-tchien!"
Pomatuj, že cesta do Pekel je dlážděna dobrýmy úmysly!
Frana
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 17. bře, 2005 0:00

Příspěvekod Makoto » sob 18. úno, 2006 23:04

Zdar panove, jeden nazor na ninjutsu od cloveka, ktery to chtel skutecne delat, ale pak presel k jinemu stylu (dikybohu :wink: )
V Praze cvicili Ninjove pod Libenskym mostem a kdyz jsme se prisel podivat na jejich trenink, prekvapilo me, jak...hmmm, jak to jen nazvat...jak amatersky je to prezentovane. Hnedy pasek tam predvadel pady a kotouly, etiketa prakticky zadna, kdyz zacal sve postoje a pak techniky, znechucene jsem odesel. Kua tohle ze ma byt ninjutsu, cisty boj, nejefektivnejsi techniky, magie, psychologie a kdovico jeste :evil: Tohle vypadalo jako parta kamaradu, kteri se obklekli do cerneho munduru a predvadeli techniky z filmu American ninja I,II,III,IV... Se sebeobranou to nemelo spolecneho lautr nic a z realneho boje jakbysmet. Fakt me to hodne zklamalo. Pak jsem mluvil s klukem, ktery zde zacinal s Lubosem Pokornym (Ivo Schovanec) a ktery pak odesel. Prekvapilo me, ze jeho duvody byly hodne podobne jako muj prvni dojem - Kdyz bylo rocni shromazdeni v zahranici, vetsinou to byla spolecenska zalezitost, poplacavani po zadech, jak jsou vsichni dobry a hroozne nebezpecni a neco ve stylu mir na svete a v dusi. Proste valecne umeni na hony vzdalene.
Uplynul nejaky cas a ja byl minuly rok v listopadu v Curichu na seminari brazilskeho jiu jitsu s Franco Vacircou a Rogerem Gracie. O dojo se Franco deli s manikem, ktery vyucuje ninjutsu (cvici pod Shoto Tanemurou) a mel jsem teda moznost videt jejich trenink...navlas stejny prubeh... Techniky nereflektuji zakladni pravidla realneho boje, vzdalenosti, reakcni doby protivnika, proste spartakida je proti tomu military system.... Jo a korunu tomu vsemu da, kdyz nas jejich sensei pozadal, abychom odesli, protoze ted budou delat zkousky na vyssi technicke stupne a ty jsou pry tajne (nejvyssi tam byl zeleny pas, ale nosil se jako 4.dan) :twisted:
Vite, ja vim, ze to bylo tajne umeni boje, ale to, co se ted uci je bud..slusne receno, spatne pochopene, anebo ti lide nemuseli nikdy pouzit Ninjutsu na ulici. Lucky guys :wink:
Pri mem prvnim seznameni s ninjutsu jsem mel pouze 2.kyu v judu a presto bych si z fleku troufnul na ty cerne pasky, kteri v Praze predvadeli tu saskarnu.
Vysvetlete mi prosim nekdo z vas, kteri se venujete teto skole, jak jste si jisti, ze to dokazete pouzit v sebeobrane? Uz jen ten postoj uvodni s tou vytrcenou rukou...to je legrace, ze? Anebo to cvicite jen proto, abyste uctili pamatku starych mistru, sem tam se ukazete na nejake Budoshow a zijete v presvedceni, ze dokazete vytusit uder drive nez prijde a tak mate dostatek casu hodit dymovnici a zdrhnout? :twisted:
Prosim rozumejte, ze nechci znevazovat ninjutsu jako takove, spise zpusob vyuky v soucasnosti. Zmenila se doba, techniky jsou stejne...je to spravne???
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod woty » ned 19. úno, 2006 12:42

Nerekl bych ze skoly Bujinkanu jsou nepouzitelne v praxi,vzhledem k tomu ze se je mela ucit Ceska armada,bylo bohuzel nedostatek ucitelu. Rek bych ze mate pouze nedostatecne informace. Taky si myslim ze nemuzete hodnotit zpusob vyuky z jednoho treningu.
woty
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob 29. říj, 2005 23:00
Bydliště: Praha

Bujinkan

Příspěvekod balki » ned 19. úno, 2006 18:23

Ohledně příspěvku,že se bujinkan měl vyučovat u armády ČR , ale nakonec z toho sešlo bych podotkl,že MUSADO se mělo také vyučovat u armády ČR a také se vyučuje. Určitě zde nebyl dostatečný počet instruktorů pro výuku,ale hlavní instruktor musí nejprve vycvičit armádní instruktory a ti poté vyučují v armádě ostatní vojáky. Stejnou možnost určitě měl i BUJINKAN.
Toto je jen můj dojem,jak by to asi mohlo probíhat.Možná postup výcviku nebude odpovídat mému proslovu,ale myslím,že se až tak moc mýlit nebudu.
Takže spíše pochybuji,že zrovna BUJINKAN se měl vyučovat u armády.
balki
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob 03. pro, 2005 0:00

Příspěvekod guerrero » ned 19. úno, 2006 23:37

Zdravim vsechny.
Ac nerad, tak po precteni techto prispevku musim reagovat.
Predem bych uvedl, ze v CR existuje tradicni skola nindzucu.Skryva ji v sobe skola bujinkan dojo pana Pokorneho, ktera je mimochodem kvalitou svetove urovne.V bujinkan dojo se vyucuji tradicni japonske valecne skoly.Tri jsou tradicni ninjovske a zbylych sest je samurajskych.
Dale: myslel jsem ze mysticke a nadprirozene legendy o ninjich zmizely nekdy pre deseti lety, ale jak vidim tak ne.Za koho ninju mate?Za supermana kterej lita po hradbach a ocarovava lidi pohledem?Byli to uplne normalni lide.Jedina vec, ktera je odlisovala od nas byl tvrdy fyzicky a dudsevni trenink, a uzasna znalost prirody.A co je hlavni, tak jejich ciste srdce plne viry.Nestrany soud prirody , prozretelnost nebes a tohle srdce vede ninju do jeho bitev.Zakladem vsech tajemstvich a nepremozitelnosti je dosazeni mysli a oci boha.Tak pravil jeden veliky ucitel.A k temto vecem vede jen velice dlouhy trenink.Jak muzou neznalci a zacatecnici zpochybnovat umeni stare nekolik tisic let, ktere proslo celymi stoletimi valek.Odhodte svou hrdost, predsudky a velke ego.Jenom ciste srdce vam da moznost videt veci v pravem svetle.Studujte...
Dale: tecniky se vyucuji jinak?Spatne?Co to jsou za nesmysly?Dr. Hacumi predava sve umeni tak jak mu bylo predano od jeho ucitele, tomu zase od jeho a tak dale.Chapete proto preziva tolik let a potom vy si dovolite napsat ze nefunguje.Ale co vlastne cekate?Sam dr. Hacumi rika:
chcete se umet branit?Bezte do nejake sebeobrany, nebo boxujte.Chcete nejake mysticke zazitky nebo tajnou viru?Bezte do nejakeho nabozenstvi.Bujinkan vam nabidne studium starych technik valky, studium sebe a hledani pevneho srdce.Bujinkan vas uci zivotu.Ale abyste tohle pochopili tak musite prestat myslet jen na to jak dat poradnou ranu a ktera technika je nejlepsi.Musite se koukat trochu hloubeji a ne jen na povrch......
Jo a jen chci jeste napsat ze dr. Masaaki Hacumi je ztelesnenim nejvysich idealu bojovnika.Neni moc lidi na svete jemu podobnych. A nikdy neudelejte tu chybu aby jste ho podcenili....
guerrero
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát 02. pro, 2005 0:00

Ach jo

Příspěvekod Targa » pon 20. úno, 2006 8:34

Nikdy neudelejte tu chybu, aby jste se stali lidmi vericimi v BU tak jako guerrero.
Targa
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned 18. kvě, 2003 23:00

Příspěvekod majkx » pon 20. úno, 2006 9:01

Ja jsem se Bujinkan snažil studovat cca. 3 roky, jak tady napsal guerrero i já jsem Bujinkan svého času vnímal, tak jak ho popisuje on. Bujinkan není systém nějaké sebeobrany a je to běh na celý život, ale to je skoro u všeho. Tvrdit tady o Bujinkanu po nijakých zkušenostech, že je to jako BU o ničem je dost zcestné, já si pamatuju moc dobře tréninky kdy na mě instruktor předváděl techniky a někdy to bylo dost tvrdé, moje přítelkyně byla v celku v pasti s kolika modřinami jsem se vracel, někdo tu psal, že v Bujinkanu vzdálenost o ničem, tak to jsem se rozesmál, protože právě vzdálenost je to z čeho se v Bujinkanu dost čerpá a řekl bych že hodně kvalitně. No a to co předváděl(techniky-způsob boje) pan Pokorný na seminářích bylo někdy nad hranice mého chápání, myslím v dobrém. Já jsem si před Bujinkanem vyzkoušel asi 6 stylů jap. i čínských BU a Bujinkan na mě rozhodně zapůsobil jako nejkomplexnější BU s kterým jsem se kdy setkal. Mojí přirozenosti víc vyhovuje studovat způsob boje jako je Kapap a jak říká Láďa, Kapap není BU je to sebeobranný systém. Takže prosím netvrďte o Bujinkanu takové věci pokud jste si ho nikdy nezašli aspoň párkrát vyzkoušet zacvičit, jak píše guerrero trénink Bujinkanu je hodně náročný po všech stránkách a né každý se chce takovému studiu úplně oddat, protože je to hodně náročné. Jinak osobně si myslím, že se lidé z Bujinkanu učí plnohodnotné BU, které jim může umožnit ubránit svůj život a zdraví, stejně tak jako spousta dalších BU.
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 28 návštevníků