klipy - korjú budó

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

klipy - korjú budó

Příspěvekod patrik » čtv 23. úno, 2006 12:47

Hoj lidi.

Pořád tu říkám a často odpovídám, že se těžko hledaj klipy klasických japonských škol. Fotky nejsou tak průkazný a laik si potom nedovede představit, která (kdo-koho) bije... Mno a čas od času něco objevím a postnu do nějakýho topicu, kde se to ztratí... Dneska se mi podařilo objevit tři krátké a malé kousky... Házím je sem. Když nějaký další klip někde objevím, přidám ho... stejně jako to jistě rádi udělají i další pátrači.

Jde o Takenouči rjú, které ukazuje Toičiro Takenouči, 14. hlavní představitel. ©kola je z 16. století (1532) a klipy jsou z roku 1993.

Je to krátké, ale z osnov tohoto korjú tam najdete haldu věcí ;) - džúdžucu (torite, kogusoku...), tantó, bodžucu, kendžucu, hodžódžucu (torinawa), tessendžucu (nebo džutte). Jde o katy.

URL DAKE1.asf

URL DAKE2.asf

URL DAKE3.asf

Linky jsou z nějakýho korejskýho webu a já je našel na e-budo 8O

Klíďo ty techniky komentujte. Já je necvičím, tak tomu prd rozumím, ale přijde mi to docela mňam...

Patrik
Naposledy upravil patrik dne čtv 23. úno, 2006 13:14, celkově upraveno 1
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

 

Příspěvekod Picard » čtv 23. úno, 2006 13:06

Moc pekny, skoda ze tam neni zvuk :)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Targa » čtv 23. úno, 2006 13:55

Kurnik, tohle uz jsem nekde videl ! Ted nevim, jestli komplet predvadecku, vyukovku nebo jenom sestrih. Patriku, mam jednu otazku, to zastaveni v urcite fazi katy, jaky tomu v SMR prikladate vyznam ?
Targa
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned 18. kvě, 2003 23:00

Příspěvekod patrik » čtv 23. úno, 2006 14:00

Targa píše:Kurnik, tohle uz jsem nekde videl ! Ted nevim, jestli komplet predvadecku, vyukovku nebo jenom sestrih. Patriku, mam jednu otazku, to zastaveni v urcite fazi katy, jaky tomu v SMR prikladate vyznam ?


V ©MR mají různé katy různý rytmus. Takže první sada kat má jiné "plynutí" a "tempo" než třeba třetí. Mno a zastavení bývá někde na začátku, jinde na konci... těžký, když nevím, co myslíš.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Targa » čtv 23. úno, 2006 14:11

Vis, ze se na vsechno snazim divat z praktickeho hlediska, tj. myslenka tvurce katy mohla byt napr.:

zdurazneni urciteho momentu v technice, napriklad pozice tela, zpevneni, atd., ktera by nemela byt menena ani v henka

dulezitost pozornosti v urcitem momentu, kde by protivnik mohl provest fatalni kontratechniku

ciste hledisko bezpecnosti pri treninku, tj. misto, kde pri treninku v plne rychlosti s ostrymi zbranemi, muze dojit snadno k poraneni
Targa
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned 18. kvě, 2003 23:00

Příspěvekod patrik » čtv 23. úno, 2006 14:18

Já pořád nevím, na co se ptáš ;)

Někde je zastavení na začátku (awase, spojení zbraní třeba), jinde protože je už po všem (zanšin, kontrola), jinde je to o právě provedené technice a následné kontrole... přechod k dalšímu pohybu... U kat obecně je něco úplně jinýho pozorovat a něco jiného učit se, takže mnoho těch věcí bez vysvětlení nedává smysl a jiné prostě vypadaj jinak v katě a jinak "ve skutečnosti" i.e. k tomu, co je v katě vlastně vůbec nedochází.

Prostě nevím, co konkrétně, jaké zastavení myslíš.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Targa » čtv 23. úno, 2006 14:32

Uff, spravna kata pri spravnem praktikovani mi vpravuje "do tela" spravne principy v x rovinach, ovlivnuje svalovy tonus, reflexni jednani, podvedome pocity, myslenkove proudy, atd., atd. Nemel by to byt jen navod, jak urcitou konkretni technikou nekoho zmastit. Na druhou stranu zastaveni plynuti techniky v bode, kdy problem jeste neni vyresen, sebou prinasi riziko prevzeti iniciativy protivnikem. Tj. kdyz, pri nacviku zastavim svuj pohyb a udelam vterinovou pauzu, totez pravdepodobne udelam potom i v boji. Coz muze mit fatalni nasledky. Pokud jsi se nikdy pri treninku se svymi uciteli nedozvedel duvod principu "tady zastavuji, i kdyz s nim jeste nejsem hotov", tak beru svou otazku zpet.
Targa
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned 18. kvě, 2003 23:00

Příspěvekod patrik » čtv 23. úno, 2006 14:40

ach jo, pořád nevím, na jaké konkrétní zastavení se ptáš... zdá se, jako bys věděl víc než já ;)

Kata není způsob řešení nějaké sebeobranné situace. To možná v iaidó. Sedíš a bum, zprava lump, tak sekneš...

Tady je kata něco trochu jiného. Tedy, obvykle vím, proč jsem se zastavil... ale v tuhle chvíli nevím, jaké zastavení máš na mysli Ty.

Třeba. První sada kat jen "nebojová" učíš se manipulovat s tou věcí, co Ti dali do ruky. Takže v téhle katě je "iniciativa protivníka" a "převzetí iniciativy" z jeho strany nezbytné. Ve skutečnosti jsou ale "bojové" jednotlivé pohyby této řady...

Anebo jinak. Třeba kata, která má 15 po sobě jdoucích pohybů ;) aaa už ten první má zmastit protivníka... Takže ten další je jen možné pokračování. Nikoliv nezbytné. :)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod patrik » čtv 23. úno, 2006 14:53

Já bych z toho nerad dělal OT už na začátku, ale nejen v ©MR se vůbec dějou věci... třeba hele, koukáš na katu a 8O on sekl do prázdna... metr před partnera... proč asi.

Prostě katy se nepředváděj pro diváky. Takže netřeba, aby to pochopili... tedy nedošťouchám někoho na podlahu, aby všem bylo jasné, že jsem ho tou dřevěnou holí "porazil".

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

To Targa : zastaveni

Příspěvekod mikeone » čtv 23. úno, 2006 15:05

At to ctu jak to ctu, taky nevim, co mas na mysli. V kazde kata jsou mista, kde se beh hodne zpomali, ale uplny klid tam neni nikde, jestli narazis na tohle, vzdycky se neco deje, i pri zkrizeni zbrani na zacatku. Tos mel na mysli ? Nebo naopak na konci kata ?
mikeone
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00

 

Příspěvekod Targa » čtv 23. úno, 2006 15:17

Chtelo by to nekoho nezavisleho nad nama, kdo by nase vyjadreni svym nadhledem sjednotil. Kata MUSI obsahovat reseni sebeobranne situace. A spravna kata obsahuje ZAROVEN daleko, daleko vic. Otocim princip. Uklona japonce japonci je formalni pozdrav, ale obsahuje daleko vic, historicky nekde na zacatku vznikla z praktickych duvodu, ktere v sobe zahrnovaly i bezpecnostni prvky. Proc si pri Rei v seize v nekterych skolach davaji mec pred sebe jilcem na levou stranu ? Aby se jim hur tasilo, ne ? Vyjadruji tim podrizenost, odevzdani. Proc se pri uklone ve stoje priklada leva noha k prave ? Aby jsi mohl couvnout spolu s tasenim mece, jednat defensivne, nikoliv krokem pravackou tasit dopredu a tim zautocit, ne ? Ujistujes tedy zpusobem sveho pozdravu protivnika, ze nechces zautocit.

Tak a zpet k otazce. Ze zastavuji na zacatku katy zbran v pozici napr. tebou zminovane svazani mecu je jasne, kontrola sve pripravenosti, navyk na spravnou bezpecnou vzdalenost, atd., atd. Ze zastavuji na konci je take jasne, ziskavam kontrolu sam nad sebou, kontroluji okoli bojiste, atd. atd. Nechci po tobe obecny univerzalni princip, PROC se obcas zastavuje uprostred katy. Chci jenom priklad. Protoze zastaveni pohybu behem boje, ktere ti procvicovani katy vnucuje do podvedomi, muze byt rizikem, muzu tim dat protivnikovi cas.

Sice je to blbost vykladat si o tom podle videa, ale jestli nahodis nejaky klip svoji skoly, kde ta kata provadena ve dvojici zastaveni vprostred pohybu obsahuje, muzeme podebatovat o tom, co tam vidim ja, velky egoisticky blbec a co tam vidis ty, v lepsim pripade co ti o tom rikal tvuj ucitel. Tedy jestli ti to za to stoji...
Targa
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned 18. kvě, 2003 23:00

Příspěvekod Targa » čtv 23. úno, 2006 15:26

Hele nazdar Mikeone, koukam ze nas taky asi nesjednotis. Ale mohl bys :wink:
Targa
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned 18. kvě, 2003 23:00

Příspěvekod patrik » čtv 23. úno, 2006 15:33

O tom klanění a pokládání... to je ok. Každá věc v dódžó by měla být o "řešení" nebo "nastolení" sebeobranné situace. Ale to je právě to, v čem se liší můj pohled na toto a Tvůj. Jako proč nespárujeme s džó třeba :) nebo se nesrovnáváme s jinými dřevcovými zbraněmi.

Ad klip mojí školy..

©imizu

nebo

Draeger

Ale jak si napsal, podle videa... hmmm ani na tréninku Ti to nevysvětlím, protože necvičíš. Navíc na těch videích to není stopro totéž :) Tedy právě ten rytmus třeba.

Nechci po tobe obecny univerzalni princip, PROC se obcas zastavuje uprostred katy.


Když si tak čtu Tvý návrhy výše... tak někde je změna rytmu kvůli výuce, někde je tam kvůli bezpečnosti, protože třeba v jedné technice je několik míst, kde, probíhá technika... Takže je odděluješ. Jinde je to po odstoupení od sebe... tedy, nastolení nové situace apod... Některé katy třeba mají stejná ukončení, kterés taky popsal a ejhle... kata pokračuje...

Patrik
Naposledy upravil patrik dne čtv 23. úno, 2006 15:36, celkově upraveno 1
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Targa » čtv 23. úno, 2006 15:36

Kurnik, koukam ze uz dneska budu muset vypadnout, zkusim to jeste jinak.

Zkusim svou otazku priblizit na prvnim klipu, ktery jsi tady nahodil z Takenouci-ryu. Sice to video zkresluje a mam to nekde v lepsi kvalite (ktera taky porad zkresluje provedeni), ale budiz. Uplne hned na zacatku tam chlap zabranuje podriznuti. A dost dobre. Pak tam ma pauzu, ostri temer na krku, protoze nelze prebrat iniciativu, utocnik ma spoustu variant, jak by mohl pokracovat, kdyby se okamzite obrance hnul (mysleno hnul zbrani, presunul rovnovahu, ovlivnoval rovnovahu utocnika, atd.) A pak odkloni zbran, vychyli pri tom z rovnovahy utocnika, coz mu umozni vykonat kontratechniku. Tak to vidi muj hloupy mozek. Jestli vam to za to stoji, napiste co tam vidite vy, "kluci od fochu". :wink:
Targa
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned 18. kvě, 2003 23:00

Příspěvekod patrik » čtv 23. úno, 2006 15:46

Targa píše:Kurnik, koukam ze uz dneska budu muset vypadnout, zkusim to jeste jinak.


Já taky ;)

Targa píše:Zkusim svou otazku priblizit na prvnim klipu, ktery jsi tady nahodil z Takenouci-ryu. (...) Uplne hned na zacatku tam chlap zabranuje podriznuti. A dost dobre. Pak tam ma pauzu, ostri temer na krku, protoze nelze prebrat iniciativu, utocnik ma spoustu variant, jak by mohl pokracovat, kdyby se okamzite obrance hnul (mysleno hnul zbrani, presunul rovnovahu, ovlivnoval rovnovahu utocnika, atd.) A pak odkloni zbran, vychyli pri tom z rovnovahy utocnika, coz mu umozni vykonat kontratechniku.(...)


Já Ti nevím, možná jsme měli komentovat tenhle klip a ne ©MR ;) Přesto. Osobně tam vidím něco jiného... muhehe asi, ale já ten výklad neznám, takže spekulace a to, co tam funguje podle mně - tedy v mém mozku.

Levá ruka téměř okamžitě chytla za límec a po to m úvodním řezu a krytu se ohnula tak, aby "zvedla" vychýlila partnera, pravá mezitím jede nožem po noži... Jenže já neumím posoudit, jestli ta mezera je dost dlouhá, nebo krátká nebo co...

Je to podobný s mečem. Když laik kouká na katy s mečem říká si:
"Teď, taď může přestat sekat a sekat znovu..." Jenže to je o těch zákonitostech... v půlce seku se těžko mnění úhel... Nevím, jestli to trochu nesouvisí.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Targa » čtv 23. úno, 2006 15:52

O tom klanění a pokládání... to je ok. Každá věc v dódžó by měla být o "řešení" nebo "nastolení" sebeobranné situace. Ale to je právě to, v čem se liší můj pohled na toto a Tvůj. Jako proč nespárujeme s džó třeba :) nebo se nesrovnáváme s jinými dřevcovými zbraněmi.

Sparring neni jenom o tom, "Hu, do strehu ! A kdo koho dle predem dohodnutych pravidel dostane"

Ad klip mojí školy..

Zitra se k nemu vratim.

Když si tak čtu Tvý návrhy výše... tak někde je změna rytmu kvůli výuce, někde je tam kvůli bezpečnosti, protože třeba v jedné technice je několik míst, kde, probíhá technika... Takže je odděluješ.

Svym zpusobem uz jsi mi asi tady odpovedel.
Targa
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned 18. kvě, 2003 23:00

Příspěvekod Targa » čtv 23. úno, 2006 16:08

Levá ruka téměř okamžitě chytla za límec a po to m úvodním řezu a krytu Ta kata neni v tvem klipu cela, ale zacina tim, ze "obrance" neboli budouci vitez k nemu prijde a drapne ho za limec, udela naprah na bodnuti, nacez "utocnik" reaguje drapnutim za ruku ohrozujici jeho stabilitu, tahne za ni a tim mu vytaci trup a zaroven prechazi na "mrtvou" stranu obrance, aby nebyl bodnut. Takze obrance se musi vyrovnat se znevyhodnujici pozici a v okamziku, kdy se s ni vyrovna krytem (nejenom jim), cela kata se na okamzik zastavi. To je ten okamzik, ktery se snazim rozebrat. Vidim tam i faktor bezpecnosti, kdyby obrana byla provedena spatne.
Targa
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned 18. kvě, 2003 23:00

Příspěvekod Picard » čtv 23. úno, 2006 16:18

Sice to neni korju (ale vzniklo to z korju), ale neco k tematu "pauzy" v kata:

http://www.yorku.ca/kendo/Movies/Modern/1.wmv

V teto kate je zdanliva pauza pote, co oba zaujmou horni postoj a prijdou k sobe nez ten vlevo sekne - tady po seme (tlaku) probiha hledani suki (otevreni).

V te same kata, po dokonceni techniky ten vpravo zatlaci toho vlevo dozadu a zaujme horni streh a zase je tam zdanliva pauza - cele tohle je zansin (tohle asi nedokazu popsat :) stav ostrazitosti, neco jako "vyhral jsem, kontroluju situaci, jakmile se pohnes tak te dodelam :) ")

http://www.yorku.ca/kendo/Movies/Modern/s2.wmv

V teto kata, pote co ten vlevo couvne dozadu se ten v provo s kratkym mecem jakoby zastavi - provede seme a tame (zatlaci na soupere, prinuti ho zautocit ("pocem, sekni do me!") a provede odzi waza (obrannou techniku)). Zase jakoby pauza. Pote co ho chytne za ruku a namiri na nej kratky mec je tam zase zansin (viz vyse).

http://www.yorku.ca/kendo/Movies/Modern/4.wmv

V teto kata pote co oba prijdou k sobe, seknou oba soucasne a oba soucanse zaujmou stredni postoj - zase zdanliva pauza, ale je tam skryty souboj o stredovou linii (pretlacuji se silou), tedy zase hledani (vytvareni) suki (otevreni).

No nikdy tam neni pauza ve smyslu, ted se nic nedeje.

Snad je to aspon trochu srozumitelne :)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Tak hura do toho

Příspěvekod Targa » pát 24. úno, 2006 15:47

Klip "Simizu": po uvodnim uderu na zapesti sekajiciho utocnika, pri kterem jde obrance mirne do strany, nastava jakoby prvni pauza v pohybu zbrani. Obrance ale pritom zakracuje mirne zadni nohou, cimz si vytvari lepsi uhel a vzdalenost tela, kdyby utocnik seknul podruhe. Obrance si tim zaroven vytvari prostor pro bodnuti. Cemuz utocnik zabrani couvnutim. Skoro bych rekl, ze v plne rychlosti obrance nemohl stihnout idealni uhnuti do strany, aby si vytvoril dokonaly uhel a pak to v te "pauze" dohani.
Jinymi slovy - utocnik po seku, ktery byl odvracen, "stoji" a hned v temze okamziku couva, protoze: 1. jeho pohyb vpred by byl zastaven bodnutim 2. okamzity utok nezranenou levou rukou bez moznosti pouziti kroku vpred by nedosahl cile, 3. Mohl by se pokusit "prosmeknout" kolem konce tyce vytocenim trupu s nakrocenim levou nohou vpred, ale to mu bude trvat stejne dlouhou dobu, kterou venuje obrance tomu mirnemu zakroceni. Tudiz utocnik by tnul (bodnul) po obejiti hrozby tyci stejne do prazdna.

Uff, kdyz jsem si s tim dal takovou mentalni praci, snad mne nekdo uzna za hodna odpovedi. :P
Targa
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned 18. kvě, 2003 23:00

Re: Tak hura do toho

Příspěvekod patrik » pát 24. úno, 2006 16:03

Targa píše: Jinymi slovy - utocnik po seku, ktery byl odvracen, "stoji" a hned v temze okamziku couva, protoze: 1. jeho pohyb vpred by byl zastaven bodnutim 2. okamzity utok nezranenou levou rukou bez moznosti pouziti kroku vpred by nedosahl cile, 3. Mohl by se pokusit "prosmeknout" kolem konce tyce vytocenim trupu s nakrocenim levou nohou vpred, ale to mu bude trvat stejne dlouhou dobu, kterou venuje obrance tomu mirnemu zakroceni. Tudiz utocnik by tnul (bodnul) po obejiti hrozby tyci stejne do prazdna.


Uff, já mám problém uvědomit si, co všechno tu popisuješ, ale. Podobný úder se v katách objevuje poměrně často.... a pokračování bývá různé. V téhle katě. Je úder vedený na zápěstí (které džó přerazí), ale prochází linií hlavy... to znamená, že tohle by mohla být nácviková vzdálenost, zatímco v té "skutečné" kata už dávno nepokračuje...

Učidači, který přijímá techniku (používá meč) ustupuje, 1. protože je to kata (v jiných katách po podbném pohybu dělá něco jiného), 2. protože džó míří a dosáhne na solar plexus, krk nebo hlavu, zatímco meč je mimo osu mezi partnery 3. tedy proto, aby mohl podruhé seknout, ustupuje zpět, aby získal lepší a výhodnější ma-ai

Víc k tomu říct neumím
Patrik

P.S.
Druhý pokus nenabízím :)
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 7 návštevníků

cron