Iga ryu

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Iga ryu

Příspěvekod Sumo » pon 13. bře, 2006 19:25

mohol by mi niekto blizsie chrakterizovat tento styl? vzniklo vraj z goju ryu.Aky je potom roziel?
Sumo
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 99
Registrován: sob 12. lis, 2005 0:00

 

Příspěvekod JanJanas » pon 13. bře, 2006 20:46

mohol by mi niekto blizsie chrakterizovat tento styl? vzniklo vraj z goju ryu.Aky je potom roziel?


no jaky je v tom rozdil nevim jiste al eppokud vim IGA je provincie, takze rozdil je mozna ten ze ninjutsuz zvane Gyoju a iga je vlastne to same akorat ze iga je nazev provincie kde se toto ninjutsu vyucuje a Gyoju je nazev klanu/ninjovske rodiny ktera tento styl zalozila, ale jestli je to tak ve skutecnoisti nevim to pouze odvozuju od toho ze vim ze iga je prave ta provncie, jedna z nejslavnejsich, nekdy v polovine 17 stoleti (asi) byla znicena Odou Nobunagou (nebo tak nejak) vetsina ninju zemrela, jen malo z nich se zachranilo a preslo do slkozeb jinych vladcu a nebo zilo jinde a zrejme i sirili dale toto umeni teto provincie.....
al eje to jen muj nazor, moc bvazne to neber:-)
JanJanas
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 64
Registrován: stř 22. úno, 2006 0:00

Příspěvekod Fireball » pon 13. bře, 2006 22:16

JanJanas píše:
mohol by mi niekto blizsie chrakterizovat tento styl? vzniklo vraj z goju ryu.Aky je potom roziel?


no jaky je v tom rozdil nevim jiste al eppokud vim IGA je provincie, takze rozdil je mozna ten ze ninjutsuz zvane Gyoju a iga je vlastne to same akorat ze iga je nazev provincie kde se toto ninjutsu vyucuje a Gyoju je nazev klanu/ninjovske rodiny ktera tento styl zalozila, ale jestli je to tak ve skutecnoisti nevim to pouze odvozuju od toho ze vim ze iga je prave ta provncie, jedna z nejslavnejsich, nekdy v polovine 17 stoleti (asi) byla znicena Odou Nobunagou (nebo tak nejak) vetsina ninju zemrela, jen malo z nich se zachranilo a preslo do slkozeb jinych vladcu a nebo zilo jinde a zrejme i sirili dale toto umeni teto provincie.....
al eje to jen muj nazor, moc bvazne to neber:-)


No kua si sa netrafil. Iga ryu aj Goju ryu sú štýly karate a nemajú nič z ninjutsu, teda aspoň v tejto forme otázky ;) (Inak Iga ryu je aj ninjutsu)

Čo ja viem tak istý pán na Slovensku vraj študoval u istého pána Igu, ten už ale zomrel a zatiaľ som nikde o ňom nenašiel žiadne poznatky. Takže asi tak. Teda nemá kto potvrdiť že nejaké Iga ryu štýl karate existuje. No a ten pán na Slovensku občas aj zmení spôsob výuky, pridáva kadečo atď.
Na mňa to nepôsobi ani hodnoverne ani seriózne.

Pat
Fireball
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 424
Registrován: stř 09. čer, 2004 23:00

Příspěvekod JanJanas » úte 14. bře, 2006 9:37

No kua si sa netrafil. Iga ryu aj Goju ryu sú štýly karate a nemajú nič z ninjutsu, teda aspoň v tejto forme otázky (Inak Iga ryu je aj ninjutsu)

Čo ja viem tak istý pán na Slovensku vraj študoval u istého pána Igu, ten už ale zomrel a zatiaľ som nikde o ňom nenašiel žiadne poznatky. Takže asi tak. Teda nemá kto potvrdiť že nejaké Iga ryu štýl karate existuje. No a ten pán na Slovensku občas aj zmení spôsob výuky, pridáva kadečo atď.
Na mňa to nepôsobi ani hodnoverne ani seriózne.



no kua ze sem se trefil, IGA je urcite japonska provincie a je to jedna z nejslavnejsich provincii kde zili ninjove, stejne jako treba KOGA, no a to druhe sem spatne napsal to ma byt GYOKUSHIN:D, jinak ze Goju ryu je karate vim a iga jako karate nznam:-)
JanJanas
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 64
Registrován: stř 22. úno, 2006 0:00

Příspěvekod Snooorri » úte 14. bře, 2006 9:49

JanJanas ma PRAVDU. IGA ryu ja škola nindžucu!·Dokonce jedna z nejlepsich. Provincie IGA sousedí s provincií Koga, taky v :mrgreen: elmi znamou a Tvrdou skolou ninjucu
Nic
Snooorri
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 245
Registrován: stř 18. led, 2006 0:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod patrik » úte 14. bře, 2006 10:36

pánové, pánové ;)

Japonština je peklo - tam se dějou věci ;)

Jedna věc je latinka, kterou použijete na přepis znaků a druhá věc jsou ty znaky. Tedy nevím, jak Iga rjú, ale třeba když začnete hledat Ittatsu ryu (Ittacu rjú), najde i karate i starou školu džutte. A přitom spolu tyhle dvě "rjú" naprosto nesouvisí... Nebo jde o Isshin ryu (Iššin rjú), což je škola karate i kusarigama...

Jestli jsem to nesplet :)

Podobnou shodu jsem už viděl u Tamiya ryu (Tamja rjú) apod.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod sindo » úte 14. bře, 2006 12:38

4 sumo

je to takm ako pisal Fireball, obaja mame s tymto bojovym systemom (v uvodzovkach) uz svoje skusenosti.
ale kazdopadne chod pozriet a sprav si svoj nazor a pre zaujimavost napis sem.

som zvedavy.
m.s.
Miloš Slivanský
sindo
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv 05. led, 2006 0:00
Bydliště: Bratislava/Piešťany - Slovensko

Příspěvekod Fireball » úte 14. bře, 2006 13:41

JanJanas píše:
No kua si sa netrafil. Iga ryu aj Goju ryu sú štýly karate a nemajú nič z ninjutsu, teda aspoň v tejto forme otázky (Inak Iga ryu je aj ninjutsu)

Čo ja viem tak istý pán na Slovensku vraj študoval u istého pána Igu, ten už ale zomrel a zatiaľ som nikde o ňom nenašiel žiadne poznatky. Takže asi tak. Teda nemá kto potvrdiť že nejaké Iga ryu štýl karate existuje. No a ten pán na Slovensku občas aj zmení spôsob výuky, pridáva kadečo atď.
Na mňa to nepôsobi ani hodnoverne ani seriózne.



no kua ze sem se trefil, IGA je urcite japonska provincie a je to jedna z nejslavnejsich provincii kde zili ninjove, stejne jako treba KOGA, no a to druhe sem spatne napsal to ma byt GYOKUSHIN:D, jinak ze Goju ryu je karate vim a iga jako karate nznam:-)


Ja som to myslel tak, že otázka bola položená o štýloch karate a nie ninjutsu, preto som myslel, že si sa netrafil, nie v tom že nemáš pravdu ;)
Pat
Fireball
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 424
Registrován: stř 09. čer, 2004 23:00

Příspěvekod Low » úte 14. bře, 2006 13:51

gyokushin ? zajmavy :)
Low
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1175
Registrován: úte 15. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Sumo » úte 14. bře, 2006 18:24

no tak to som mal uprestnit :D Ige a Koge viem a nechcel som vas pomylit mal som na mysli tradicny styl karate.Bol som sa pozriet a mal som zmiesane pocity:Mali vrecia zavazia,dobru kondicku co sa toho tyka nemam vyhrad.Ale cvici sa tam samy kihon a kata nic viac.Ale mozno mi to nejaky tradicny karatista vysvetli.
A vraj isty Iga sa ucil goju ryu a potom si to pretvoril... :roll:
Sumo
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 99
Registrován: sob 12. lis, 2005 0:00

 

Příspěvekod JanJanas » úte 14. bře, 2006 22:07

pánové, pánové

Japonština je peklo - tam se dějou věci

Jedna věc je latinka, kterou použijete na přepis znaků a druhá věc jsou ty znaky. Tedy nevím, jak Iga rjú, ale třeba když začnete hledat Ittatsu ryu (Ittacu rjú), najde i karate i starou školu džutte. A přitom spolu tyhle dvě "rjú" naprosto nesouvisí... Nebo jde o Isshin ryu (Iššin rjú), což je škola karate i kusarigama...



to je mozne ale ja to nemam z netu ale z jedny knizky od cloveka co se zajima o japonskou historii a o ninjutsu a ma tam predmluvu i soke hatsumi a tu knihu velice chvali iga koga a jeste jedna ruy sou tri nejznamejsi ninjovske provincie, jestli sou to primo i skoly nevim ale asi jo protoze se da predpokaldat ze kazda provincie mela svuj styl, ale jestli se jeste dnes vyucuji to vazne nevim kazdopadne IGA ma souvislost s ninjutsu to s karate sem jeste neslysel:-)
JanJanas
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 64
Registrován: stř 22. úno, 2006 0:00

Příspěvekod JanJanas » úte 14. bře, 2006 22:10

je to takm ako pisal Fireball, obaja mame s tymto bojovym systemom (v uvodzovkach) uz svoje skusenosti.
ale kazdopadne chod pozriet a sprav si svoj nazor a pre zaujimavost napis sem.


ja nerikam ze nema pravdu ale zrejme to vypada tak ze teda je iga i jako karate i jako ninjustu, ale ja ji znam jen jako ninjutsu a o ninjutsu se zajimma proto sem psal co sem psal a tedy se omlouvam za zmatek.....:-) v podstate tak mame pravdu fireball a svym smyslem i ja:-)
JanJanas
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 64
Registrován: stř 22. úno, 2006 0:00

Příspěvekod JanJanas » úte 14. bře, 2006 22:13

Ja som to myslel tak, že otázka bola položená o štýloch karate a nie ninjutsu, preto som myslel, že si sa netrafil, nie v tom že nemáš pravdu
Pat


tak to pak jo:-) zto se omlouvam za zmatek ale znam jen souvislost s ninjutsu a on tam psal ze je to z goju a me se poard plete goju jako karate a gyokushin jkao skola ninjustu, navic kjak uz sem se zminovalk iga je jedna z nejznamejsich jako ninjustu tak me napadlo proc by to nemojhl znat a o karate sem teda slysel nazvy myslim dost stylu ale iga asi nikdy tak me to spletlo, no tak ael aspon je co cist a nestoji tu rec no:-)
JanJanas
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 64
Registrován: stř 22. úno, 2006 0:00

Re: Iga ryu

Příspěvekod adho » stř 15. bře, 2006 11:46

Sumo píše:mohol by mi niekto blizsie chrakterizovat tento styl? vzniklo vraj z goju ryu.Aky je potom roziel?


"Iga Ryu" uci na Slovensku isty pán Filo, ktorý ma oficiálne 2.dan sportoveho karate (Goju Ryu). Nakolko ale po revolucii bol dopyt po "tradicnych" skolach, tak tento pan si otvoril vlastny klub, kde ucil to iste, co u sportakov, len s tym ze to jeho chapanie bolo akoze tradicne. Ucil popri goju ryu aj meditacie a kobudo. Jedno, aj druhe mal vycitane z kniziek. Aby vzbudzoval vacsiu doveryhodnost, tak si udelil titul Kyoushi. Ked sa ho jeho ziaci pytali, kto mu ho udelil, tak tvrdil, ze si ho vybral isty pan IGA z rakuska za svojho ziaka. Zial :roll: tento ucitel bol akoze tajny a nikdy nikto o nom nevedel ani nic nepocul, t.z. ze kazdy by mal nalozit s tymito informaciami tak, ako sam uzna za vhodne..

blizsie info len sukromne
adho
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř 18. srp, 2004 23:00

Příspěvekod Sumo » stř 15. bře, 2006 11:53

zaujimalo by ma jak je to v inych tradicnych skolach s kumite ale asi sa to vsade lisi
Sumo
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 99
Registrován: sob 12. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Ighy » stř 15. bře, 2006 12:11

Sumo píše:zaujimalo by ma jak je to v inych tradicnych skolach s kumite ale asi sa to vsade lisi


Mas pravdu, v kazdej skole sa cvici nieco ine, ina forma Kumite. Ja mozem hovorit len za seba. Cvicim v irganizacii International Okinawan Goju-Ryu Karate-Do Federation (IOGKF), kde je hlavnym instruktorom Morio Higaonna Sensei (9.Dan). Tam sa zacina so zapasom najprv riadenym (SanDanGi, Renzoku Kumite, Ippon Kumite) a ten neskor pokracuje cez Bunkai a cez Kakie az k Iri Kumi (Ju forma, je to boj, kedy sa pri pade na zem boj nekonci...). Okrem toho cvicim aj u pana McCarthyho (prilezitostne), alebo u jeho ziakov a ten ma zasa svoj system z vacsej casti postaveny na bojovych drilloch a podobnych veciach. Treba si uvedomit, ze vsetci robime BOJOVE umenia. Karate bolo vytvorene ako prostriedok sebaobrany. Ano, pomaha aj pri telesnej kondicii, aj pri udrzovani zdravia, vacsina serioznych skol rozprava aj o energiach Ki a podobnych veciach. Ale nie v prvom rade!!! (stale hovorim o Karate). Veci ako energie a ezoterika a mystika su veci, ktorym sa mozes venovat, ale vacsina majstrov k tymto veciam prislo cez tvrdy trening, ktory obsahoval aj zapas (okinawsky zapas sa povodne volal Tegumi, ale prvy slabika sa prehofdila na koniec a vzniklo slovo Kumite, alebo Karate Shiai)...
Dufam ze to pomohlo..
Ighy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 28. dub, 2005 23:00

Příspěvekod Ighy » stř 15. bře, 2006 12:11

Sumo píše:zaujimalo by ma jak je to v inych tradicnych skolach s kumite ale asi sa to vsade lisi


Mas pravdu, v kazdej skole sa cvici nieco ine, ina forma Kumite. Ja mozem hovorit len za seba. Cvicim v irganizacii International Okinawan Goju-Ryu Karate-Do Federation (IOGKF), kde je hlavnym instruktorom Morio Higaonna Sensei (9.Dan). Tam sa zacina so zapasom najprv riadenym (SanDanGi, Renzoku Kumite, Ippon Kumite) a ten neskor pokracuje cez Bunkai a cez Kakie az k Iri Kumi (Ju forma, je to boj, kedy sa pri pade na zem boj nekonci...). Okrem toho cvicim aj u pana McCarthyho (prilezitostne), alebo u jeho ziakov a ten ma zasa svoj system z vacsej casti postaveny na bojovych drilloch a podobnych veciach. Treba si uvedomit, ze vsetci robime BOJOVE umenia. Karate bolo vytvorene ako prostriedok sebaobrany. Ano, pomaha aj pri telesnej kondicii, aj pri udrzovani zdravia, vacsina serioznych skol rozprava aj o energiach Ki a podobnych veciach. Ale nie v prvom rade!!! (stale hovorim o Karate). Veci ako energie a ezoterika a mystika su veci, ktorym sa mozes venovat, ale vacsina majstrov k tymto veciam prislo cez tvrdy trening, ktory obsahoval aj zapas (okinawsky zapas sa povodne volal Tegumi, ale prvy slabika sa prehofdila na koniec a vzniklo slovo Kumite, alebo Karate Shiai)...
Dufam ze to pomohlo..
Ighy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 28. dub, 2005 23:00

Příspěvekod Sumo » stř 15. bře, 2006 12:21

no take nieco som cakal ked som prisiel na trening a... a nic.
O okinawskom zapase som pocul ale nejak som nepochopil pravidla :oops:
Sumo
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 99
Registrován: sob 12. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Sumo » stř 15. bře, 2006 13:00

ighy presiel som si stranku ktoru mas v profile ale nikde som nenasiel mesto v ktorom je ten klub :lol: :oops:
Asi BA podla trenera
Sumo
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 99
Registrován: sob 12. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Ighy » stř 15. bře, 2006 13:10

Sumo píše:no take nieco som cakal ked som prisiel na trening a... a nic.
O okinawskom zapase som pocul ale nejak som nepochopil pravidla :oops:


Hm, Okinawsky zapas, alebo okinawske sumo :-))) V knizke od Shoshina Nagamineho - Tales of Great Okinawas Masters je jedna cela kapitola, ktoru napisal jeden z odbornikov a sampionov okinawskeho sumo. Meno som samozrejme zabudol :-)))). Je to zapas, pri ktorom sa superi drzia za obi (rozumej pas) a snazia sa bud jeden druheho vytlacit z ihriska, alebo zhodit na zem. Tam sa takisto pouzivali finty, ze pri tom uchope za pas sa obi tak skrutilo, ze super mal problemy s dychanim a podobne :-))) Na to vsak bol treba silny uchop. Povestny nim bol napr. Funakoshi Gichin... Nech zije Hojo Undo :-))))
Co ma skusenosti s Iga Ryu tak oni zapas robia v minimalnej miere. Nechcu si totiz spinit Karmu (ak sa mylim, opravte ma). A vacsina aplikacii co som videl... hm, pouzijem slova naseho Senseia: co sa tyka tvrdeho zapasu, tak je to velmi dobre... Rychle a prierazne. Co sa tyka makkych technik, velmi nizka uroven. Ako keby sa to niekto naucil na seminari, este k tomu zle a potom to ucil dalej.. Koniec citacie...
Problem je, ze zapas v systemoch klasickych skol Karate Do sa kombinaciou blok/kop/uder len a len zacina. Ak dam superovi svoj najlepsi uder a on ostane stat na vlastnych, je to velmi zle :-))) Tam musim premyslat dalej... Vsetky techniky sa daju pouzit nielen ako udery, ale aj ako paky, nastupy do hodov, skrtenia, dokonca drviva vacsina sa da pouzit pri praci na zemi. Poznam viac ako 20 sposobov ako pouzit Juji Uke (X blok). A to je len jedna technika....
Aby som sa vratil k Iga Ryu, par ludi na Slovensku sa nastvalo velkohubou kampanou tejto skoly a pre tu srandu sme si davaliu zistit priamo na Okinawe a v Japosnku ci zil nejaky majster Iga, pripadne niekto s prezyvkou Iga (prezyvky boli pomerne bezne, napriklad Kuramatsu Sensei, jeden z vysokych technickych stupnov v ramci IOGKF je znamy na Okinawe pod prezyvkou Ita). Stretli sme sa s negativnymi ohlasmi. Cize skola, ktora je zalozena na videopaskach, na knizkach a podobne. Moj nazor je, ze ja by som do tej skoly nesiel..
Vsetko co tu pisem, je len a len moj osobny nazor zalozeny na mojich skusenostiach a poznatkoch..
Ighy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 28. dub, 2005 23:00

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků

cron