Tenšin ©óden katori šinto ryu

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod ingwe » pát 21. bře, 2008 15:23

patrik píše:Jen technická... nebo spíš dvě technické ;)

®ádné povolení, nepovolení... menkjo kaiden je klíč "ke všemu". Jakmile má někdo tuhle licenci úplného přenosu, tak se může třeba stavět na hlavu a nikdo mu v tom nemůže bránit ;) (v kontextu budó a ve vztahu k dicplíně ve které menkjo kaiden má).

Druhá věc je o tom "titulu soke". Můžu se plést, ale pochybuju, že by v T©K©R tenhle titul někdo užíval. Myslím, že to je tady náš místní zvyk, ale ve starých školách to není úplně běžné označení pro hlavu stylu. Soke je obvykle tvůrce školy... ale můžu se plést a hlavně tohle není zrovna oblíbené téma. Takže jen taková poznámečka ;)

Patrik


k tomu prvnímu: to jsem si taky myslel, právě proto se radši ptám.
k tomu druhému: díky za upozornění. na stránkách máme linii "velmistrů", jaký je japonský ekvivalent nevím.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

 

Příspěvekod patrik » pát 21. bře, 2008 15:29

ingwe píše:k tomu prvnímu: to jsem si taky myslel, právě proto se radši ptám.


Myslím, že když není jmenovaný představitel školy, tak je u těch menkjo kaidenů hlavní kritérium seniorita, ale jsou to taky lidi, takže se v zájemně nemusej milovat ;)

Pravda je, že s menkjo kaidenem je to těm "dědečkům" úplně jedno.

To jen my musíme pořád řešit, kdo z nich má delší meč ;) (rozumíme si).

ingwe píše:k tomu druhému: díky za upozornění. na stránkách máme linii "velmistrů", jaký je japonský ekvivalent nevím.


Osobně nevím, musel bych hledat a to neumím ;)

Třeba se používaj stejné znaky, ale obvykle se to prostě překládá jako "reprezentant školy" nebo "hlava školy", myslím, že víš o čem mluvím. My si tady potrpíme na soke, šihan, šíšó, kančó etc.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod ingwe » pát 21. bře, 2008 15:38

patrik píše:Myslím, že když není jmenovaný představitel školy, tak je u těch menkjo kaidenů hlavní kritérium seniorita, ale jsou to taky lidi, takže se v zájemně nemusej milovat ;)


jenže on právě představitel školy jmenovaný je (http://www.katorishintoryu.cz/oskole_velmistri.php). ©uri no suke Jasusada ještě žije pokud vím. Ale pokud také vím, s jeho cvičením technik školy je to problematické. právě proto to máme v katori takové komlikované...
tady jsem ale na velmi tenkém ledě, vím o tom prd, a to málo mám od Petra. takže kdyžtak to prober s ním :wink:

v ostatních věcech, jako jsou délky mečů, tituly možné i nemožné, v těch si myslím opravdu rozumíme.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod patrik » pát 21. bře, 2008 15:40

2ingwe...

http://www.koryu.com/library/wbodiford1.html
(ale překládat to nebudu)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod RBR » pát 21. bře, 2008 15:43

ingwe píše:otázku ne/oficiálnosti větve pana Hatakeyamy už jsme spolu probrali, k tomu se vracet nechci. zajímá mně to povolení vyučovat v japonsku. můžeš napsat odkud to víš?


Prodávám jak jsem nakoupil. Jestli má v Japonsku oficiální posvěcení to nevím, proto jsem nepsal, že jej nemá. Pouze vím, že ho má Sugino a Otake.

co vím já pan Hatakeyama má v japonsku svoje dódžó, a že by bylo "neoficiální" nebo "nelegální", to se mi fakt nezdá.


®e má japonsku dodžó je pro mě novinka. Bylo mě řečeno, že neměl.

vztahy jsou chladné... spíš bych řekl žádné. každý si hraje na svém písečku. asi se nedá říct jestli je to dobře nebo špatně. mně osobně je to putna..


Nespolupracujeme, ale ani po sobě neplivem. Pokud by jsme začali spolupracovat bylo by to jen ke prospěchu, pokud by jsme se dokázali oprostit od politiky.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod ingwe » pát 21. bře, 2008 15:49

patrik píše:2ingwe...

http://www.koryu.com/library/wbodiford1.html
(ale překládat to nebudu)

Patrik


pěknej článek. poslední odstavec mluví za vše. dikes. už to slovo nebudu používat, bo jsem stejně téměř nepochopil co vlastně znamená :lol:
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod ingwe » pát 21. bře, 2008 15:52

RBR píše:Prodávám jak jsem nakoupil. Jestli má v Japonsku oficiální posvěcení to nevím, proto jsem nepsal, že jej nemá. Pouze vím, že ho má Sugino a Otake.


no :) a můžeš říct, kde jsi nakoupil? co to je, "oficiální posvěcení"? od koho? na co?

RBR píše:Nespolupracujeme, ale ani po sobě neplivem. Pokud by jsme začali spolupracovat bylo by to jen ke prospěchu, pokud by jsme se dokázali oprostit od politiky.


jak by sis takovou spolupráci představoval? v čem by to mohlo být ke prospěchu? nějak si to nedovedu představit. nemyslím to zle. jen nerozumím.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod ingwe » pát 21. bře, 2008 16:27

vzkaz od Petra (ID Torao): až se dostane k netu, rád se ke všemu probranému vyjádří jako oficiální zástupce pana Hatakeyamy v ČR.

moje příspěvky berte prosím s náležitou rezervou, radši si počkejte na Petrův názor.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod RBR » pát 21. bře, 2008 18:20

ingwe píše:jak by sis takovou spolupráci představoval? v čem by to mohlo být ke prospěchu? nějak si to nedovedu představit. nemyslím to zle. jen nerozumím.


Stačí společné semináře. Výukové metody máme stejné. Myslím, že největším problémem je úzká základna v ČR, která je navíc docela roztříštěná. Takže každý oddíl se potýká s tím, že je málo pokročilých cvičenců, kteří nemají dostatek soupeřů, aby mohly sami růst. Takže v tom vidím možnost spolupráce. Pokročilejší cvičenci potkají jiného soupeře než znají, který je na stejné úrovni.

no :) a můžeš říct, kde jsi nakoupil? co to je, "oficiální posvěcení"? od koho? na co?


Už to bylo před nějakou dobou, takže si to nepamatuji přesně. Myslím, že tím "oficiálním posvěcením" byl míněn souhlas ze svatyně katori.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod ingwe » pát 21. bře, 2008 19:00

RBR píše:Stačí společné semináře. Výukové metody máme stejné. Myslím, že největším problémem je úzká základna v ČR, která je navíc docela roztříštěná. Takže každý oddíl se potýká s tím, že je málo pokročilých cvičenců, kteří nemají dostatek soupeřů, aby mohly sami růst. Takže v tom vidím možnost spolupráce. Pokročilejší cvičenci potkají jiného soupeře než znají, který je na stejné úrovni.


katy se liší sice v detailech, ale myslím že v celkem podstatných detailech. dva lidi jeden z naší a jeden z vaší větve si spolu bez předchozí přípravy plnohodnotně nezacvičí. to by se buď jedna strana musela naučit katu podle té druhé(nevím ale od nás by se do toho asi nikomu nechtělo), a nebo by se musel vytvořit střed, taková kompromisní kata, což je dle mého názoru nesmysl.
nedokážu si představit společný seminář. učit se něco podle druhé větve, ať už vy, nebo my, v tom moc prospěchu nevidím. jako rozšíření obzorů ve stylu "kouknu se jak se to dělá jinde" možná, ale to můžou udělat jednotlivci. není třeba do toho hnát všechny na semináři...
s nedostatkem pokročilých cvičících se zas tak moc nepotýkáme, není to tak hrozný. teda mně to tak připadá. mluvím jen za sebe.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod RBR » pát 21. bře, 2008 23:14

ingwe píše:
RBR píše:katy se liší sice v detailech, ale myslím že v celkem podstatných detailech. dva lidi jeden z naší a jeden z vaší větve si spolu bez předchozí přípravy plnohodnotně nezacvičí. to by se buď jedna strana musela naučit katu podle té druhé(nevím ale od nás by se do toho asi nikomu nechtělo), a nebo by se musel vytvořit střed, taková kompromisní kata, což je dle mého názoru nesmysl.


Přemýšlím zda-li oba cvičíme katori. Myslím, že nemá smysl v této debatě dál pokračovat. Řekl bych, že je problém někde jinde než v odlišných detailech. Nicméně vám přeji spoustu úspěchů na vaši cestě.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod ingwe » sob 22. bře, 2008 0:11

RBR píše:Přemýšlím zda-li oba cvičíme katori. Myslím, že nemá smysl v této debatě dál pokračovat. Řekl bych, že je problém někde jinde než v odlišných detailech. Nicméně vám přeji spoustu úspěchů na vaši cestě.

RBR


můžeš mi, prosím, naprosto polopaticky vysvětlit, co tě na mém příspěvku tak namíchlo, že tě to nutí psát takový věci, jako že nevíš zda oba cvičíme katori? vylíčil jsem ti situaci bez lži a emocí, nenavážím se ani do vaší větve, ani do tebe. co jsem udělal špatně? to píšeš takové věci každému, kdo odmítá spolupráci ať už v čemkoliv?

nevadilo by mi poznat lidi od vás. mohlo by to být fajn. ale prostě si myslím, že bysme si kvůli technickým odlišnostem nezacvičili. toť vše. můžeš mi odpovědět třeba do SZ, ať tu neděláme divadlo? napiš mi jak si takový společný seminář představuješ. mně to prostě nejde.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod patrik » sob 22. bře, 2008 8:54

2 ingwe & RBR

Tenhle střet názorů je pro mně hrozně zajímavej. Ačkoliv nedělám T©K©R, vidím tu paralelu mezi tím, co se "děje" v naší práci s ©MR. Jestli Vás to teda zajímá ;)

(Pominu jiné větve ©MR, protože s těmi se tu nesetkáme... ačkoliv v JPN je to běžné.)

Od začátku, co cvičíme ©MR se stýkáme s lidma, co cvičí seitei džó, i.e. moderní verze některých kat ©MR. Potkal jsem víc pohledů na ty, co se v těchto dvou verzích odehrává. Jeden z nich je, že je to úmyslně pozměněné, další, že zde, oproti původní myšlence a provedení, působí mimoděk vlivy moderního kendó a iaidó. Každopádně ve výsledku jsou to poměrně odlišné "detaily" v provedení technik asi podobně, jako popisuje ingwe. Tu chybí krok, tam jeden přebývá... liší se vzdálenost a často význam jednotlivých pohybů. Rytmus a rychlost bývají také těžko srovnatelné. Takže by se zdálo, že není možné sloučit, nebo sladit pohyby lidí ze dvou různých verzí džódó, nebo třeba i ze dvou linií ©MR. Jenže to potom IMHO nefunguje technika, jestliže jí použiješ jen v té "předepsané" formě na určitou vzdálenost. A tady je asi něco špatně. IMHO to popírá funkci kat. Jak už jsem psal, od začátku se potkávám s lidmi z téhle "opačné" verze našeho cvičení a bez problému mohu cvičit to, co znají oni (je tu opravdu jen omezení v počtu technik). Nebude to zřejmě takový způsob, aby ho pozitivně ohodnotila nějaká komise a bude to drhnout, ale rozhodně to bude cvičitelné a asi i přínosné. Nikdo to nevyhledává, protože je to určitě míň přínosné, než kontakt s vlastními učiteli a spolužáky, ale pravda je, že se to dělat dá.

A to nemluvím o tom, že si představitelé těch svých "stylů" chtějí stát za svým přístupem, aby ukázali a sami si dokázali, že to co cvičí dává smysl.

Tak jen taková vsuvka ;)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod ingwe » sob 22. bře, 2008 11:03

2 Patrik: vidím jasnou paralelu. nechá se ta vaše situace ilustrovat na videích z youtube? za TSKSR (i když kvalita videa je špatná) možná takhle:
http://www.youtube.com/watch?v=KUVzT9tvquY
a
http://www.aikibudo.pl/katori.html ("Omote no tachi - Itsutsu no tachi" ve spodní části stránky, nutné stáhnout)

nevim jestli je to k něčemu dobré a jestli jsou ty rozdíly viditelné pro někoho, kdo katy TSKSR nezná. ale tak aspoň pro zajímavost...

téhle části
patrik píše:Jenže to potom IMHO nefunguje technika, jestliže jí použiješ jen v té "předepsané" formě na určitou vzdálenost. A tady je asi něco špatně. IMHO to popírá funkci kat.

moc nerozumim. je tím myšleno že když je vzdálenost v kata špatná(nereálná), pak je to celé špatně?

já vím, že kdyby se jó chtělo, tak by společný seminář šel udělat. jenže se bojím, že než bysme se dohodli co budem cvičit, jak, a proč, už by byl konflikt. a navíc na takovýhle špekulování nemáme nejmenší právo. IMHO má každý cvičit to, co ho jeho učitel učí, a né špekulovat. od toho máme ty "dědečky", kteří už mají něco odcvičené.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod patrik » sob 22. bře, 2008 13:35

ingwe píše:2 Patrik: vidím jasnou paralelu. nechá se ta vaše situace ilustrovat na videích z youtube?


Mno videa jsou člověku naprd, když věc necvičí, navíc asi těžko najdu přesně ty samé katy, jak je cvičíme my.

Snad jen pro představu...
Nejdelší kata tady na tom videu je ran-ai, je na tom videu poslední (2:45) a asi se nejvíc podobá tomu, co cvičíme my
http://youtube.com/watch?v=ZpVkgQoeU40

Tady je táž kata s krátkým mečem z doby, kdy teprve "vznikalo" seitei a tak, jak to tehdy cvičil ©imizu sensei
http://youtube.com/watch?v=r5PoK9BArWw (nejpatrnější je změna rytmu a vzdálenosti)

A nakonec na závěr tohoto klipu je seitei verze (ideální stav, v našich podmínkách... nevím)
http://youtube.com/watch?v=DCQ5KVC1Bgc poslední kata

ingwe píše:
patrik píše:Jenže to potom IMHO nefunguje technika, jestliže jí použiješ jen v té "předepsané" formě na určitou vzdálenost. A tady je asi něco špatně. IMHO to popírá funkci kat.

moc nerozumim. je tím myšleno že když je vzdálenost v kata špatná(nereálná), pak je to celé špatně?


Ale no tak... ©patné je, když nebudeš schopný cvičit s někým, kdo to dělá trochu jinak. A ta vzdálenost byl příklad. Totéž platí s jinými detaily ;)

Napsal jsem jasně, že větší přínos má cvičení se svým učitelem, ale rozhodně nic člověku nebrání (a napsal jsem IMHO), cvičit s lidma z jiné větve téže školy.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod ingwe » sob 22. bře, 2008 14:34

ingwe píše:IMHO má každý cvičit to, co ho jeho učitel učí, a né špekulovat. od toho máme ty "dědečky", kteří už mají něco odcvičené.


tohle jsem nemyslel jako protiklad k tvému příspěvku. to byla jen taková důrazná tečka k tomu "proč si myslím že společný seminář Sugino a Hatakeyama-ha nemá mnoho smyslu".

patrik píše:Mno videa jsou člověku naprd, když věc necvičí, navíc asi těžko najdu přesně ty samé katy, jak je cvičíme my.


šak souhlas, taky sem psal "zajímavost". abych pravdu řekl, po shlédnutí těch videí ©MR myslím, že to je fakt o ničem, snažit se hledat rozdíly bez znalosti kata.

patrik píše:
ingwe píše:moc nerozumim. je tím myšleno že když je vzdálenost v kata špatná(nereálná), pak je to celé špatně?


Ale no tak... ©patné je, když nebudeš schopný cvičit s někým, kdo to dělá trochu jinak. A ta vzdálenost byl příklad. Totéž platí s jinými detaily ;)


aj sry, už jsem doma. někdo je holt od malička natvrdlej, buďte pls shovívaví 8) samozřejmě že techniky musí fungovat i když se podmínky(sestava) lehce pozmění. z tohohle pohledu by společný seminář dvou větví byl prospěšný. třeba půlku semináře podle jedné, druhou podle druhé. otázkou zůstává, zda by o to u nás byl zájem. myslím že ne.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod Picard » sob 22. bře, 2008 15:20

Prd tomu rozumim, ale tady si nekdo dal praci dal na web video TSKSR, kde jsou stejne katy v podani ruznych vetvi (Otake a Sugino)

http://video.google.com/videoplay?docid ... &plindex=5

http://video.google.com/videoplay?docid ... &plindex=2

http://video.google.com/videoplay?docid ... &plindex=3

Tak kdo by chtel lovit rozdily :-) Ale bez znalosti kata a technik na moc veci asi neprijdete (aspon ja teda neprisel :-) )
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Higen » sob 22. bře, 2008 15:39

Ty brdo! Klobouk dolu pred Otake senseiem ... Famozni pristup ke cviceni kata ...
Člověk si uvědomi svou moudrost, až když se setká s hlouposti jiných.

NISHIO BUDÓ
www.aikido.over.cz
Higen
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: úte 13. lis, 2007 0:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod ingwe » sob 22. bře, 2008 15:46

jj, pro srovnání těchto dvou větví je videí na netu dost. jenže z Hatakeyama-ha není na netu vlastně nic, až na poláky.

Higen: můžeš jenom vysvětlit slovíčko "famózní"? jako prostě pěkný, nebo jak to myslíš?
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod Higen » sob 22. bře, 2008 15:52

ingwe píše:jj, pro srovnání těchto dvou větví je videí na netu dost. jenže z Hatakeyama-ha není na netu vlastně nic, až na poláky.

Higen: můžeš jenom vysvětlit slovíčko "famózní"? jako prostě pěkný, nebo jak to myslíš?


heh no jako famozni, prekrasny, tezko napodobytelny, ... zkratka Otake je jeden z mala mistru, ktery ma muj obdiv a uctu. Teda podle toho, jakym stylem cvici budo a co o nem slychavam.
Člověk si uvědomi svou moudrost, až když se setká s hlouposti jiných.

NISHIO BUDÓ
www.aikido.over.cz
Higen
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: úte 13. lis, 2007 0:00
Bydliště: Ostrava

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků

cron