Kobudo (zbráňový sistém)

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Kobudo (zbráňový sistém)

Příspěvekod Budoka » stř 03. kvě, 2006 0:36

Zdar, na téma co je to KOBUDO vás musím vyvést z omilu. Tohle slovo se překládá jako staré bojové umění, v dnešní době se tento název používá pro zbraňové sistémy, jak Japonských škol tak Okinawských. Japonské sistémy obvikle vycházejí ze škol meče, ale oficiálně název KOBUDO je názvem pro Okinawský sistém zbraní, který se vyvíjel souběžně s KARATE. Okinawské KOBUDO obsahuje zbraně, jako je Tessen, Hanbo, Tonfa, Bo , Eku, Sai, Kama, Nunčaku a mnoho dalších, většinou aplikovaných zemědělských nářadí. Takže tvrzení, že Hanbo nebo Tessen je především japonsko zbraní je zavádějící. Je pravda že Hanbo hojně využívali Samuraové na svoji obranu v době kdy jim bylo zakázano veřejně nosit "daišio" (dva meče - Katana a Wakizaši ), nebot´Hanbo je v překladu vycházková hůl, ale to neznamená že se tato zbraň nevyvíjela samostatně na Okinawě nebot´se použivala při obřadech, slavnostech atd. a kdejaký stařičký mistr se opíral o klacek této velikosti a jistě ho v případě obrany použil jako hanbo. Pokud se jedná o Tessen ten se také hojně využíval a využívá při různých slavnostech, obřadech a jiných akcích. Ikdyž se původně pod tímto názve skrýva kovový válečný vějíř nosený Samurai (spíše pro okrasu než pro boj ), dnes se pod tímto pojmem můžeme setkat s kolíkem ( mnohdy na konci špičatým ) používaným v Okinawském sistému. Domnívám se, že okinawský rolník si techniky Tessenu aplikoval na tento kolík, nebot´uznejet, že na poli asi moc vějíř nenosil, ale to je moje osobní doměnka. Zatím se mějte.
Budoka
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 02. kvě, 2006 23:00

 

Příspěvekod Moshe » stř 03. kvě, 2006 0:40

Na předchozím příspěvku mě opravdu zaujala čeština. Takovou smršť už jsem dlouho nezažil.
Moshe
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 82
Registrován: pon 13. zář, 2004 23:00
Bydliště: Na strahovskym vršku

Příspěvekod choze » stř 03. kvě, 2006 7:41

nechcem byt drsny, ale kvalita uvodneho prispevku sa rovna asi kvalite gramatiky v nej a to ani neviem poriadne po cesky :(
neviem, kto si clovece, ale robis ryu kyu kobudo? u koho? kde? ako dlho?
Uživatelský avatar
choze
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 253
Registrován: úte 09. lis, 2004 0:00
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod patrik » stř 03. kvě, 2006 7:59

Ztráta času...

Všichni kolem jsou blázni... jen já jsem letadlo.

"Omile" máš dvě možnosti. Buď budeš do smrti opakovat tyhle plky, nebo se pokusíš o vzdělávání v oboru "japonská bojová umění". K tomu Ti server bojovaumeni.cz stačit nebude. Nicméně, jako začátek dobrý... Tak to zkus. Pamatuj bunbu rjódó...

V tuhle chvíli si a těm, kdo Tě učí, děláš trochu ostudu.

Patrik

P.S.
Mně si teda oči neotevřel, ale můžeš to zkoušet dál.
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Picard » stř 03. kvě, 2006 8:18

patrik píše:V tuhle chvíli si a těm, kdo Tě učí, děláš trochu ostudu.


Především paní češtinářce :-)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

a

Příspěvekod roza » stř 03. kvě, 2006 8:18

Patrik - nekdy ,kdyz je mi hodne spatne a nic jineho nepomaha ,staci mi predstavit si ,jak se asi ty citis pri cteni "prispevku" ,jako je ten nahore ,a hned jsem chlapik jako "ris".
:lol: :lol: :lol:

Roza
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Re: a

Příspěvekod patrik » stř 03. kvě, 2006 8:22

roza píše:Patrik - nekdy ,kdyz je mi hodne spatne a nic jineho nepomaha ,staci mi predstavit si ,jak se asi ty citis pri cteni "prispevku" ,jako je ten nahore ,a hned jsem chlapik jako "ris".
:lol: :lol: :lol:

Roza


Asi jako Ty, když by tu někdo otiskl článek o Hungár kungfu, který ve světě reprezentuje šifu ®án Klód fanDam, mistr Maďarska a Holyúdu ;) :D

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod patrik » stř 03. kvě, 2006 8:36

:oops: k předchozímu... ale Roza dělá "WCh", že jo.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

a

Příspěvekod roza » stř 03. kvě, 2006 8:53

Patrik - rozumime si :wink:

Roza
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod Budoka » čtv 04. kvě, 2006 20:41

:oops: Omlouvám se všem za svoji hroznou češtinu, psal jsem to v rozčílení a v dost pokročilou hodinu. Na otázku chozeho odpovím, nedělá Ryu kyu kobudo, dělám Kobudo, okinawský systém a Aikibudo Daito Ryu, abych pravdu řek Ryúkjú kobudo je stejný jako Kobudo, slovo Ryúkjú je název souostroví a zřejmě slouží k zdůraznění náležitosti tohoto systému k Okinawě. Pokud jsem Tě znechutil tím, že tvrdím že se jedná o samostatný systém. Vycházím z historický předpokladů, že na Okinawě domorodci používali primitivní zbraně, které patří ke zbraním používaných v Kobudo, jedná se o kombinaci želvího krunýře a malého krátkého oštěpu v druhé ruce. Netvrdím, že Karate není úzce spjato s Kobudo, ale existují málé avšak důležité rozdíli v používání zbraní tohoto systému a praktikováním tradičního Karate. V Karate se hojně používají údery od pasu a postoje jsou o trochu více otevřenější, když to zbraně typu Tonfa, Nunčaku, Tessen atd. vyžadují větší uzavřenost postojů jak již z důvodu vlastní manipulace s dotyčnou zbraní, tak z důvodu snadnějšího odražení útoku. Možná, že tvoje zkušenost je jiná, netvrdím. V mém článku jsem chtěl reagovat na názory patrika, který ve svých článcích (Chtíc, nechtíc,nevím? ) upírá Okinawanům nároky na národní děditství jako je Hanbo, atd. Dokonce v jednom úryvku tvrdí, že nebejt Číny a Japonska neměli by okinawané žádné bojové umění. Ovšem on si asi neuvědomuje, že Kobudo vzniklo jako důsledek odporu původního obyvatelstva proti okupantům ( Čína, Japonsko ), že techniky a dovednosti, jak zbrání tak Karate byli pečlivě skrývány před okupanty. Takže je to žádný Japonec neučil, ale pravda je, že Karate a Kobudo vychází z čínských bojových umění, avšak taktika a použití je mnohdy značně odlišná. Dále bych chtěl zpochybnit patrikovo tvrzení, že Hanbo vzniklo z přeseklé Nagynaty, protože samo toto slovo v překladu znamená poloviční hůl a samuraové v boji kromě Naginaty nosili také meče, takže proč by se bránili kusem klacku, když měli meč. U japonských bojových uměních Hanbo spíše vychází ze smíšených systémů jako je ninjutsu, nebo z technik používání pochvy do páru s mečem.Co se tyče slova kobudo v japonských bojových uměních jedná se spíše o přirovnání ( staré bojové umění ) , než o název systému samotného. No nechám na patrikovi, aby opravil své omily, je jich hodně.
Budoka
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 02. kvě, 2006 23:00

 

Příspěvekod jox » čtv 04. kvě, 2006 21:15

Patriku, to je Hačimanův trest za to, že se stydíš sem psát pořádný články :twisted:
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Gino » čtv 04. kvě, 2006 21:24

Budoka: JE jich hodne.
Jinak mi pripadas jako klasickej priklad toho, co se da do cloveka natlouct za vedomosti. Tady najdes prave lidi, kteri se primo starym skolam venuji, takze muzes najit opravdove info. Ne tedy to, co najdes vsude jinde na od lidi, kteri tomu treba tolik nerozumeji. To, co pises... to je proste klasika. Pamatuju na dobu, kdy jsem o tom smyslel stejne. Ale prave diky tomuto serveru mas moznost se setkat s lidmi, kteri ti jsou schopni tva fakta poupravit.

Laici smyslej jednak o aikidu, jednak o karate, jednak o judo, jedna o kobudo atp. atp. To, cos napsal mi pripomina laicke smysleni o kobudo. Protoze to, co mas, jsou levna infa z nespravnych zdroju, nejspis. No rikam, zkus naslouchat tem, kteri ti tu maji co rict.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Re: Kobudo (zbráňový sistém)

Příspěvekod Picard » čtv 04. kvě, 2006 21:26

Budoka píše: Japonské sistémy obvikle vycházejí ze škol meče, ale oficiálně název KOBUDO je názvem pro Okinawský sistém zbraní, který se vyvíjel souběžně s KARATE.


Není pravda. Kobudó je prostě "staré bojové umění", jelikož je to japonský výraz tak, pokud se to dále nespecifikuje, je tím obvykle míněno japonské kobudó. Rjúkjú kobudó (okinawské kobudó) je něco naprosto jiného než (japonské) Kobudó.

Stějně tak bychom mohli nazvat třeba německou školu šermu jako Evropské kobudó (sice je to trochu divný ale proč ne) ale pokud tomu řekneme jenom samotné kobudó, tak z toho těžko bude jasné, že myslíme staré evropské bojové umění.

Budoka píše:chtěl reagovat na názory patrika, který ve svých článcích (Chtíc, nechtíc,nevím? ) upírá Okinawanům nároky na národní děditství


To že dělá? Probůh jak? Nikdy tu nic neřekl proti Okinawskému kobudó, nikdo nezpochybňuje tento systém. Jen se v tom snaží udělat pořádek, co je co.

U japonských bojových uměních Hanbo spíše vychází ze smíšených systémů jako je ninjutsu, nebo z technik používání pochvy do páru s mečem.


????

se tyče slova kobudo v japonských bojových uměních jedná se spíše o přirovnání ( staré bojové umění ) , než o název systému samotného. No nechám na patrikovi, aby opravil své omily, je jich hodně.


Přirovnání? Cože? Ty chceš tady někomu něco říkat o omylech? Teda promiň omilech?

Nejlepší definice Kobudó, nebo chceš-li Nihon Kobudó (ale to Nihon tam je trochu nadbytečné, viz výše, ale pokud to zabrání zmatkům, tak proč ne) IMHO je

Kobudó 古武道 znamená "staré bojové umění", tento termín zahrnuje školy/styly bojových umění vzniklé v Japonsku před "Restaurací Meidži" v druhé polovině šedesátých let 19. století. Tečka.

Definice Okinawského/Rjúkjú Kobudó bude jiná (choze určitě rád doplní), protože to je něco jiného, stejně tak třeba Evropského Kobudó :) protože to je taky něco jiného.

Nikdo tu neřiká nic proti Okinawskému kobudó. Není potřeba se v pozdní hodinu ani jakoukoliv jinou rozčilovat :)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Re: Kobudo (zbráňový sistém)

Příspěvekod Jendis » pát 05. kvě, 2006 5:03

Picard píše:
Stějně tak bychom mohli nazvat třeba německou školu šermu jako Evropské kobudó (sice je to trochu divný ale proč ne) ale pokud tomu řekneme jenom samotné kobudó, tak z toho těžko bude jasné, že myslíme staré evropské bojové umění.


divný to je,ale v podstatě....proč ne?! :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod patrik » pát 05. kvě, 2006 6:16

Mám reagovat na všechno? Proč?

Postupně:

Budoko, najdi, kde jsem napsal

1)
Budoka píše:Dále bych chtěl zpochybnit patrikovo tvrzení, že Hanbo vzniklo z přeseklé Nagynaty


Kdybys nebyl medvěděm, viděl bys (protože jistě pozorně čteš), že některé systémy starého bojového umění Japonska, používají hole v tom smyslu, jako přeseknutou naginatu. To je fakt, tato bojová umění mají dřevěné hole jasně definované, jako poškozenou naginatu. Techniky odpovídají pohybům naginaty s tím, že si uvědomují, že chybí čepel a ostří. Mám Ti ty školy vyhledat? Najdi si to sám, když máš tolik zmáklé mé příspěvky :)

Nebudu to dělat za Tebe, najdi si to sám.

Oproti tomu jiné školy mají dřevěné hole jako civilní zbraň. Tedy pořádkovou. Mírovou... pro sahada budžucu. (Třeba kobudó, které dělám já)

2)
Budoka píše:V mém článku jsem chtěl reagovat na názory patrika, který ve svých článcích (Chtíc, nechtíc,nevím? ) upírá Okinawanům nároky na národní děditství jako je Hanbo, atd. Dokonce v jednom úryvku tvrdí, že nebejt Číny a Japonska neměli by okinawané žádné bojové umění.


Tohle mi pls najdi taky. A o tom, že hanbó není součástí okinawského kobudó se můžeš přesvědčit sám. Nejlépe tak, že se zeptáš Chozého, který některé konkrétní školy okinawského kobudó cvičí a bývá tady, anebo se informuj na oficiálních kobudó webech, kde je většinou soupis zbraní k dispozici... Opět, nebudu dělat za Tebe.

3)
Hanbó je doslova "půl hůl" ;) žádná vycházková.

hanbó na wikipedii

Ve skutečnosti sousloví "vycházková hůl", ač jsem hledal, v žádné škole nefiguruje. Nejlépe této představě odpovídá slovo "džó" což mimo jiné může být "hůl" v smyslu vycházková, angl. cane. Ale obvykle se jedná o prostší překlad, hůl, stick.

Tvoje teorie o tom, že hanbó bylo na Okinawě není od věci. Rozuměj. Ohrožuje mně kdosi, lump a já neboť jsem neabsolvoval žádný kurz boje s čímkoli, zlomím větev a mlátím kolem sebe hlava nehlava. Ono je totiž zrovna, shodou okolností 18. století a já nemám tolik volného času, abych po práci navštěvoval klub bojových umění...

Ale v Japonsku je hanbó "legitimní součástí" některých škol. Nejčastěji Kukišin rjú, která se shodou okolností vyučuje i v rámci Budžinkanu (nikoliv pouze)... Mimoto je hanbó také v jiných školách, ale délky bývají různé. Kombinace meč a saja... To je fakticky spíš věcí nindžucu, ale o tom nemám ani šajna... Ono, když už chtěl mít "samuraj" cosi jako doplněk k meči v ruce... měl meč druhý. Uf.

Vycházková hůl existuje kupříkladu v Učida rjú, což je fuzoku budó mojí školy. A znovu nejde o překlad, protože název té zbraně je buď tandžó (krátká hůl), nebo sutteki ("stick").

4)
Ty vycházíš z historický předpokladů. Zamysli se nad tím, zda jsou předpoklady až tak historické. Já se pokouším vycházet z historických skutečností. A často tady přehodnocuji svůj pohled. Starší příspěvky nemažu, a pokouším se trochu poučit. Ale šmankote, to co tady píšeš Ty... to jsou prostě blafy. Kašlu na Tvůj pravopis, mluvím o tom, že prostě mícháš jabka s obráběcími stroji.

Udělej si tu práci s tím, že opravdu pročteš moje bláboly odtud. A že se nad nimi zamyslíš. Jsou to názory umístěné na diskuzním fóru, nikoliv články. Články najdeš na úvodní straně, nebo v archivu článků a obvykle jde o překlady. Zdroje jsou tam uvedené.

5)
Abych Ti tolik neubližoval... srovnej pár odkazů.
(Tištěné zdroje jsou kvalitnější, ale Ty ti nemám jak nabídnout... a ani nechci).

kobudó wikipedia
okinawa (rjú kjú) kobudó
zbraně z Okinawy
tandžó

6)
Adho, nebo Ighy tu předkládal jakousi doměnku o spojení okinawského "hanbó" a bó z Džigen rjú... Stručně. Dočetl jsoum se, že Džigen rjú mělo nebo má v osnovách, nebo historii jakýsi tanec s holí. Toť vše. Jinak, Džigen rjú používá meč velmi, ale velmi dynamicky k stále se opakujícím sekům. IMHO se totéž dá dělat s dřevěnou holí. Proč by to kdosi, kdesi nemohl někoho učit.

Jenže, tady se mluví o hanbó v úplně jiném smyslu. Pačení rukou apod. A to je IMHO moderní pojetí, neo a to je pravděpodobnější (okoukané) Kukišin rjú.

Tohle není fakt, ale doměnka.

7) Historie (moderního) kobudó z Okinawy... Koukni pls na nějaký věci po období Meidži. Zjistíš, že většina z okinawského kobudó byla obnovena spíš než udržována v nějaké nepřerušené linii. A do Japonska se dostalo toto "kobudó" až někdy ve 20. století. Proč asi Japonci nechápou tohle "kobudó" jako staré budó. Protože jejich bojová umění tam byla a zůstala.

Nevím, jak Ti to mám vysvětlit. Nevím proč bych měl.

Na druhé straně jsou věci, které jsem nevěděl o tradičním okinawském kobudó, které dělá Choze. Tahle jeho škola rozhodně nevyučuje 50 různých zbraní, včetně pletacích drátů tajemné okinawské rolnice (jmenovala se myslím Janošikukova), která vedla 6. odbojovou protisamurajskou skupinu, tedy jednotku záškodníků, a byla známá tím, že svým nepřátelům zarážela své dráty až do p***le.

Chápeš?

Mýtus. Doměnka? Doložená skutečnost?

za osmé (aby mi to tu neudělalo smajlíka)8) )

Není žádný oficiální název. Může existovat nějaká oficiální federace, která má oficiálně v názvu, něco jako kobudó. Často jsou tyhle názvy s upřesněněním. Jde o "Celojaponskou federaci okinawského kobudó" (vymyšlená) nebo "Celookinawské kobudó federace" (skutečná)... a co takhle "Nippon Kobudo Shinkokai" a "Kobudo Kyokai". To jsou zase japonské zastřešující organizace... Kobudó je kategorie.

Staré japonské školy mají své zápisy a v nich slovo kobudó budeš hledat těžko. Protože ty zápisy jsou často z dob, kdo to nebylo "Ko". Ale, když budeš hledat současné materiály o těchto školách, budeš chtít nějaký dokument, nebo vidět ukázku... Narazíš na věci jako Nihon kobudó taikai, nebo (videokazety ze série) Nihon kobudó...

To je k těm oficialitám.

9) Zajímá mně jedna věc. Stydí se učitelé okinawského kobudó za to, že je jejich kobudó okinawské? Myslím, že ne. Tedy nestydí se Ti, kteří to vědí. Ti, kteří ne. Takoví, kteří míchaj nunčaky a naginaty, takový to prostě nemůžou nikdy říct dál a dělaj zmatky...

10) Okinawa (myslím) má svůj jazyk. Existuje tedy nějaké slovo pro okinawské kobudó v okinawštině? Uvědomte si jednu věc. Okinawské budó bylo do Japonska importováno. Tedy, kdybys (Picarde) začal v Japanu učit evropský šerm. Určitě by to Japonci označili jako Evropské kobudó. Je to pro ně slovo, jako pro nás "rohování" ;)

Ale ve skutečnosti to není Nihon kobudó, a tedy je to pro "Nihon" gendai budó.

Hodina v pr**i a stejně je to marný.

Patrik

P.S.
kolikrát už jsem tyhle linky dával
Naposledy upravil patrik dne pát 05. kvě, 2006 6:53, celkově upraveno 2
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod patrik » pát 05. kvě, 2006 6:34

jox píše:Patriku, to je Hačimanův trest za to, že se stydíš sem psát pořádný články :twisted:


Stěžuj si v redakci ;)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod choze » pát 05. kvě, 2006 8:30

budoka a u koho robis okinavske kobudo (ryu kyu kobudo)? s cim cvicite? aku skolu?

chcel by som ti inak povedat, ze je zbytocne sa rozculovat, skus si postupne prejst linky, na ktore ta napriklad odkazuje patrik a uvidis, ze veci nie su take "ciernobiele" ako by sa mohli naprvy pohlad zdat, taktiez by som bol opatrnejsi v niektorych tvrdeniach, ktore tu tak vehementne prezentujes... z akych zdrojov vychadzas?

ryukyu kobudo sa prevazne prezentuje ako bojove umenie pochadzajuce zo suostrovia ryukyu, ktore sa rozvijalo paralelne z okinavskym karate, v podstate karate a kobudo su dve strany tej istej mince, v podstate vsetci kobudo majstri boli aj majstrami karate. Jeden z prikladov moze byt napriklad Sakugawa, ktory bol velmi vraj dobrym majstrom karate, ale zachovala sa po nom len kata s bo...

Takiez sa tvrdi, ze to bolo bojove umenie rolnikov, remeselnikov, atd na okinave, ktori sa branili proti roznym okupantom s nastrojmi dennej potreby (napr.: rozne polnohospodarske naradie). Toto je pravda len ciastocne, lebo v podstate zachytava len jeden druh ryukyu kobudo, nazvime si to menej sofistikovanu verziu kobudo, ludia, ktori cely niekde pracovali, napriklad na poli, uz nemali sil vecer cvicit nieco fyzicky a psychicky narocne, ked prislo ku konfliktu branili sa ako vedeli, chytili proste do ruky napriklad nunchaku a nastal boj...

na druhej strane existovala aj sofistikovana verzia ryukyu kobudo, ktorej sa venovali ludia, ktori mali prostriedky a vzdelanie (napriklad majitelia pozemkov, vplyvni obchodnici, atd), ktori studovali pod roznymi majstrami (napriklad aj z Ciny) bojove umenia. Jeden z prikladov moze byt napriklad Yamanni Chinen ryu. (Pri takychto styloch mozeme napriklad aj pekne niekedy odsledovat liniu majstrov...)
Tu si treba povedat este jednu vec, ze nie vsetky zbrane v ryukyu kobudo maju svoj povod v rolnickych alebo remeselnickych nastrojoch... typickym prikladom je sai...

Ked sa zacnes podrobnejsie zaoberat Ryukyu Kobudo, zistis, ze vlastne je to mnozstvo roznych skol, ktore sa niekedy znacne odlisuju, napriklad v tom, akym sposobom pracuju zo zbranami, ktore zbrane pouzivaju, ake kata cvicia a ako ich cvicia, atd...

To co tu pisem, je znacne zjednodusene (a jednoducho) napisane, ale snad som trochu objasnil problematiku ryukyu kobudo.
Uživatelský avatar
choze
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 253
Registrován: úte 09. lis, 2004 0:00
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Budoka » pát 05. kvě, 2006 14:51

patrik píše:
5)
Abych Ti tolik neubližoval... srovnej pár odkazů.
(Tištěné zdroje jsou kvalitnější, ale Ty ti nemám jak nabídnout... a ani nechci).

kobudó wikipedia
okinawa (rjú kjú) kobudó
zbraně z Okinawy
tandžó


Tak tímhle mi moc neublížíš, protože encyklopedie wikipedia, je fakt " důvěryhodná" ( asi jako sklerotická babička ). Jinak dík za ten poslední odkaz, ale prohlídni si pořádně ty fotky a když to nepomůže, kup si brýle. Protože z nich je vidět, že Tanjo se používá spíše jako jo nebo meč než jako Hanbo, o které se používá na Okinawě. Na oplátku Ti sem přidám taky odkaz:
http://www.novinky.cz/archiv/Index/Styl ... ml?from=hp
http://www.angelfire.com/sk/budokai/tesshinkanhistory.
Budoka
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 02. kvě, 2006 23:00

Příspěvekod patrik » pát 05. kvě, 2006 14:54

Budoka píše:Tak tímhle mi moc neublížíš, protože encyklopedie wikipedia, je fakt " důvěryhodná" ( asi jako sklerotická babička ). Jinak dík za ten poslední odkaz, ale prohlídni si pořádně ty fotky a když to nepomůže, kup si brýle. Protože z nich je vidět, že Tanjo se používá spíše jako jo nebo meč než jako Hanbo, o které se používá na Okinawě. Na oplátku Ti sem přidám taky odkaz:
http://www.novinky.cz/archiv/Index/Styl ... ml?from=hp
http://www.angelfire.com/sk/budokai/tesshinkanhistory.


Obrázek

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Picard » pát 05. kvě, 2006 15:01

Budoka píše:
patrik píše:
5)
Abych Ti tolik neubližoval... srovnej pár odkazů.
(Tištěné zdroje jsou kvalitnější, ale Ty ti nemám jak nabídnout... a ani nechci).

kobudó wikipedia
okinawa (rjú kjú) kobudó
zbraně z Okinawy
tandžó


Tak tímhle mi moc neublížíš, protože encyklopedie wikipedia, je fakt " důvěryhodná" ( asi jako sklerotická babička ). Jinak dík za ten poslední odkaz, ale prohlídni si pořádně ty fotky a když to nepomůže, kup si brýle. Protože z nich je vidět, že Tanjo se používá spíše jako jo nebo meč než jako Hanbo, o které se používá na Okinawě. Na oplátku Ti sem přidám taky odkaz:
http://www.novinky.cz/archiv/Index/Styl ... ml?from=hp
http://www.angelfire.com/sk/budokai/tesshinkanhistory.


:lol: :lol: Budoko, nevim uz jestli si delas srandu nebo co, ja to vzdavam :D
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků