Bushido,samurajové, staré ideály, má to ještě smysl?

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Bushido,samurajové, staré ideály, má to ještě smysl?

Příspěvekod hatamoto » pát 14. črc, 2006 15:30

Zdravím všechny, rád bych se zeptal na Váš názor ohledně samurajských ideálů, kodexu bushido, původních Bu - jako např. ju-jitsu, v souvislosti s dnešním přístupem k boji, sebeobraně, strettf.
Myslíte, že staré samurajské ideály, zvyky, tradice, původní Bu mají v této době co říci, jsou účinné, použitelné v dnešní praxi?
Velmi mně to zajímá, jsem tak trošku ujetej na tuto část japonské historie.
Jem tady novej, tak se omlouvám za případné pitomosti, které zde vyplodím. Nejde mi pouze o fyz.techniky boje, ale o taktiku, strategii,psychologii atd. Nerad bych se zde pouštěl do dohadů, jestli to či ono Bu je nejlepší nebo nejúčinnější. Těchto debat je všude kolem dost a dost a celkem nikam to nevede. Já sám jsem toho prolezl celkem dost - funguju od r.1990. Vím, že to není žádná dlouhá doba, ale něco jsem už pochytil. Nakonec jsem zakotvil právě u ju-jitsu, ne že bych si myslel, že je to zrovna to nejůčinnější, ale prostě mi sedí.
Děkuji Vám za odpovědi a reakce.
PS: omluvte prosím můj pravopis, nikdy jsem ve škole moc nevynikal.
hatamoto
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: pon 10. črc, 2006 23:00
Bydliště: ®ďár nad Sázavou

 

Re: Bushido,samurajové, staré ideály, má to ještě smysl?

Příspěvekod Bucho » pát 14. črc, 2006 19:09

Pokud se nemýlím,tak Taiko ( http://en.wikipedia.org/wiki/Taiko ) měl jedno velice dobré moto vhodné i pro dnešek:"<b>Pokud někoho nemůžeš porazit staň se jeho přítelem.</b>"
Samozřejmě je třeba dodat méně známé pokračování:"<b>Poznej jeho slabiny a znič ho.</b>"

Miyamoto Musashi ( http://en.wikipedia.org/wiki/Musashi_Miyamoto ) měl taky jedno:"<b>Pokud nemůžeš vyhrát čestně vyhraj.</b>"

:wink:
Bucho
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: stř 23. bře, 2005 0:00

Re: Bushido,samurajové, staré ideály, má to ještě smysl?

Příspěvekod Ran » pát 08. pro, 2006 23:12

hatamoto píše:Zdravím všechny, rád bych se zeptal na Váš názor ohledně samurajských ideálů, kodexu bushido, původních Bu - jako např. ju-jitsu, v souvislosti s dnešním přístupem k boji, sebeobraně, strettf.
Myslíte, že staré samurajské ideály, zvyky, tradice, původní Bu mají v této době co říci, jsou účinné, použitelné v dnešní praxi?
Velmi mně to zajímá, jsem tak trošku ujetej na tuto část japonské historie.
Jem tady novej, tak se omlouvám za případné pitomosti, které zde vyplodím. Nejde mi pouze o fyz.techniky boje, ale o taktiku, strategii,psychologii atd. Nerad bych se zde pouštěl do dohadů, jestli to či ono Bu je nejlepší nebo nejúčinnější. Těchto debat je všude kolem dost a dost a celkem nikam to nevede. Já sám jsem toho prolezl celkem dost - funguju od r.1990. Vím, že to není žádná dlouhá doba, ale něco jsem už pochytil. Nakonec jsem zakotvil právě u ju-jitsu, ne že bych si myslel, že je to zrovna to nejůčinnější, ale prostě mi sedí.
Děkuji Vám za odpovědi a reakce.
PS: omluvte prosím můj pravopis, nikdy jsem ve škole moc nevynikal.


Moc lidí se do této diskuze nehrne, že? Myslím, že je dost těžké představit si vložit všechny staré samurajské ideály do dnešní doby. Ale některé fungují v japonsku dodnes. Tím, že Japonsko bylo určitou dobu izolováno od okolního světa, vyvíjela se jejich kultura trochu specifickým směrem. Japonské tradice, jak bushido tak samurajský kodex, je hodně ovlivněn budhismem, šintoismem a konfuciánstvím. Tak nevím.
Ran
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 07. pro, 2006 0:00

Příspěvekod patrik » sob 09. pro, 2006 9:31

Především - většina z nás ví o smyslu všech takových pouček a jejich zavedení do praxe kulový. Pouze různě interpretujeme nějaké zveřejněné "prohlášení" o tom, co měl nebo neměl "samuraj" dělat. Na jedné straně z toho vzniká bezmezný a nekritický obdiv na druhé straně jako opačný extrém nesmyslné odsouzení. Objektivní zhodnocení tohoto tématu je vzácné.

Mně zajímá - co konkrétně je na tom tak skvělé a co konkrétně je na tom zbytečné a nemá v našich končinách místo. Nebo jinak - co konkrétně z těch "ideálů" v tom Japonsku funguje dodnes. A na druhou stranu, v čem jsme odlišní...

V první řadě, při jakémkoliv hodnocení je třeba znát, o čem tu mluvíme. Samurajské ideály a bušidó totiž není o tom, že si koupím na ešopu meč, čtu vše o Japonsku, cvičím "karate" a zbožňuju samuraje :)

Pro někoho jsou samurajské ideály třeba o tom, že se nesmí při krytí mečem použít čepel :roll: a pro jiného třeba respektování starších lidí :)

A v kontextu bojových umění? Kolik škol vychází z nějakých "samurajských" tradic? Z toho, co vidím kolem sebe - 90% (spočítané to nemám) lidí se představuje něco, co jim samotným připadá "samurajské" a tím to možná popírají :D

A jednou větou odpověď na otázku v nadpisu topicu:
Ano má smysl toto téma studovat a zabývat se jím.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod diablik » sob 09. pro, 2006 11:05

:twisted: :twisted:
Naposledy upravil diablik dne stř 18. dub, 2007 15:00, celkově upraveno 1
diablik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 877
Registrován: stř 04. kvě, 2005 23:00
Bydliště: SK

Příspěvekod Sinister » sob 09. pro, 2006 12:47

Patrik ma pravdu... vetsina lidi ma o samurajich a busido velmi zkreslene predstavy z televize.
A ke smyslu... no, je to rozhodne neco, co muze v nekterych bodech spouste lidem rict a dat, ale kdyz si z toho vyberes jen neco, pak uz to neni busido. Takze nasledovat busido stredovekeho japonska podle me nema smysl a je to jen poza, protoze v dnesnim svete to neni mozne...
Sinister
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 227
Registrován: úte 26. říj, 2004 23:00

Příspěvekod patrik » sob 09. pro, 2006 14:28

Právě o tom tu píšu/mluvím. Jednak jde o to, co se tady píše a co se říká a vedle toho, jak to asi bylo a taky, co ten popis znamená ve skutečnosti :) Ani já sám nejsem dost obeznámen s tématem, abych zhodnotil, co je - co bylo - co má být bušidó a pod. Bušidó totiž nebylo definovaný v době, kdy bylo aktuální :) Pokud vím, nebyl to sepsaný zákoník, nebo pravidla. A bohužel tady si lidi myslej, že bušidó je když...

Tyhle ideály vycházejí z konfuciánství a to (konf.) nikomu nevadí. Proč "vadí" bušidó? Protože se za tím třeba vidí "ti zlí samurajové, co utlačují sedláky a perou se s ninžama" anebo protože (a to je pravděpodobnější), takovej samuraj je zajímavější pro film a knížky než nějakej čínskej myslitel :) a tak je toho plná TV.

Prostě se to příliš zviditelňuje, zdůrazňuje a tedy to asi devalvuje... ztrácí to hodnotu. Samurajů, katan a Japonska je poslední dobou až moc.

Už jsem to někde psal. Cvičím klasické budó, starou školu, kterou vymysleli v 17. století a dalších 250 let jí směli cvičit jen buši z jednoho klanu (historie). A abych řekl pravdu, málokdy během tréninku slyším slovo "samuraj" nebo "bušidó" - řekl bych, že jsem slovo "bušidó" na tréninku neslyšel nikdy. Zajímalo by mně, jak je to u Toraa v jejich cvičení, nebo u kendistů/iaidistů :) A co (čeští) karatisti, aikidisti nebo sebeobranáři (JJ), jak je to u nich?

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod patrik » sob 09. pro, 2006 15:00

ukropcany píše:Práve preto, že sa to nehovorí si myslím, že to pre nás nemá zmysel... :idea: Jedna vec je prax, druhá vec sú nejaké ideály... a otázka znela na ideály, nie na tréning... :idea:


Proč mi pořád píšeš, jak zněla otázka :)
To mám napsat "ano" nebo "ne" - jen vysvětluju, co tím myslím, jsme na diskuzním fóru ;) A jestli jsem OT, ať mě koriguje autor diskuze, nebo admin.

Proč to na tréninku neslyším? Zřejmě právě protože se o tom nemluví, ale je to vymyšlené tak aby "to" obsahovalo. A jak moc tam toho je těžko zhodnotí někdo, kdo se s tím nesetkal. Takže o čem píšu se týká teorie stejně jako praxe bojových umění. Jen jsem chtěl říct, že "bušidó" a pod v japonských bojových uměních není o tom, že říkám: "takhle to dělal samuraj a já budu jako on" a už vůbec to není v tom, že se nesmím na tréninku učitele na něco zeptat :)

Neříkám, že je to lepší nebo horší. Ale určité věci mají své místo a své opodstatnění a jiné věci si prostě někdo domýšlí.

A jestli ve street fajtu platí nějaké zásady o kterých tu mluvíme posoudit nedokážu... o život mi nikdy nešlo.

;)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod ingwe » sob 09. pro, 2006 15:41

2Patrik: v Toraově rjúšinkan dódžó slovo samuraj(teda spíš buši) a s tím související další pojmy občas zazní. myslím že vědět něco o historii buke ke kórjů patří (záleží na individuálním přístupu, studuju historii takže to mám trochu jako profesionální deformaci :wink: )... no až se tady objeví Torrao, určitě to uvede na pravou míru, ber to tak že posuzuju z jediného roku cvičení v rjůšinkanu...

ale čím můžu diskusi obohatit ohledně bušida a vím to jistě, je, že TSKSR vznikla ještě před tokugawským šógunátem(cca 50 let), a tak zrovna slovo bušido u nás občas zazní jen v té souvislosti, že jím naše škola není tolik ovlivněná, že je to prostě z jiného soudku.

Ono se to lidem právě kvůli filmům a knížkám úzce spojuje: samuraj-bušido-tuna nesmyslů...

a je to škoda, protože to, co bylo před šógunátem je taky zajímavý a má to svoje kouzlo. prostě je mi jen líto, že ty filmy zůsobily, že si lidi myslej, že bušido bylo v japonsku odjakživa... že :lol:

nebo to tak není? možná jen špatný pocit z několika výjimek...?

Oprava: po zhruba půl roce pročítám starý fóra a vidim že tu mám chybu. Katori šintó rjů vzniklo ne "cca 50 let před tokugawským šógunátem", ale cca 150 let.
Naposledy upravil ingwe dne ned 12. srp, 2007 9:54, celkově upraveno 1
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod Sinister » sob 09. pro, 2006 15:50

Jen takova poznamecka: nekdo tu zminoval busido zasady ve street fajtu... no ale busido prece nebylo o zasadach boje. Bylo hlavne o chovani a to zejmena mimo bojove situace...
Sinister
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 227
Registrován: úte 26. říj, 2004 23:00

 

Příspěvekod defendu » sob 09. pro, 2006 19:27

Teorie,teorie a nic než teorie....

Bushido nebo chcete-li nějaký kodex toho jak fungovat v životě v Jap. normálně existuje,ale nikdo o něm nemluví,protože si nikdo neuvědomuje,že to tak je - oni tak prostě žijou (nemluvím o mládeži),jsou tím ovlivněni už generace,takže to ani nevidí.

Ve všech jap. firmách,kde jsem byl jsem se s tím setkal.Oni své šéfy uctívají jako šóguna dávní samurajové,oni svou práci berou jako cíl svého života (zemřít za pána),oni bezvýhradně poslouchají šéfa (svého pána) a to celé v intencích určitých firemních pravidel (kodexu),který jde ovšem silně za hranice toho jak práci vnímáme tady u nás a který zcela zásadně ovlivňuje i jejich soukromý život.

Chcete-li poznat to jak žít v dnešní době podle kodexu Bushido (ne podle nějakých zastaralých pouček z dob dávných) začněte u nich dělat a pak nebudete mít sebemenší potřebu o tom přemýšlet a diskutovat na fórech,ale prostě to budete vědět.Ale pozor :!: :!: ,je to jen pro setsakra silné nervy :wink:
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Sinister » sob 09. pro, 2006 20:32

defendu: bez urazky :!: :!: :!: , ale vedle jak ta jedle :wink: . Ne, ja chapu, jak to myslis, nicmene tohle uz neni busido, ale celkove japonska mentalita, ktera klade duraz na spolecnost (ne na jednotlivce, jak jsme my zvykli). Proste (neo)konfucianske myslenky...
Na druhou stranu tezko muzeme cekat, ze my tu rozsekneme neco, nad cim se bada uz od doby Meidzi :?
Sinister
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 227
Registrován: úte 26. říj, 2004 23:00

Příspěvekod defendu » sob 09. pro, 2006 21:07

Nemyslím si,že jsem úplně vedle,většina vysokých hodnostářů v těchto firmách (prezidenti společností a jejich nejbližší nazdárkové) patří původem do známých samur. rodů a právě oni zavedli v Jap. společnostech tuto hierarchii a tento řád,je ovšem jasné,že kdyby podobným způsobem nebylo podmíněno celé Japonsko tak by se jim to nemohlo podařit,o tom se nepřu :wink:
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Sinister » sob 09. pro, 2006 22:08

defendu: v tom mas zase pravdu :) ale to uz je az moc teoreticka rovina i na me :lol:
Sinister
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 227
Registrován: úte 26. říj, 2004 23:00

Příspěvekod hatamoto » ned 10. pro, 2006 19:54

:) Díky Vám všem, kteří jste se do této diskuse přidali. Už jsem ani nedoufal. Jen tak dál, moc mě to zajímá. Já bohužel svůj názor zatím přidat nemohu, protože o to vím prd. Proto jsem tento topic rozjel, abych se něco dozvěděl. 8)
Martin Jan
Pokoj Vám
hatamoto
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: pon 10. črc, 2006 23:00
Bydliště: ®ďár nad Sázavou

Příspěvekod Sinister » ned 10. pro, 2006 19:58

hatamoto: nevim, jestli ti to neco dalo :) ale chtel bych zduraznit, ze Bushido NEBYLO o strategii, taktice atd., jak jsi psal...
Sinister
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 227
Registrován: úte 26. říj, 2004 23:00

Příspěvekod hatamoto » ned 10. pro, 2006 20:15

Ale snad mělo na taktiku a strategii vliv :?:
Martin Jan
Pokoj Vám
hatamoto
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: pon 10. črc, 2006 23:00
Bydliště: ®ďár nad Sázavou

Příspěvekod Sinister » ned 10. pro, 2006 21:04

Bushido urcovalo to, jak se ma busi chovat... k panovi, rodicum, okoli, jake ma dodrzovat moralni zasady atd... Zabyval se zivotni filozofii, moralkou a etiketou
Sinister
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 227
Registrován: úte 26. říj, 2004 23:00

Příspěvekod ingwe » pon 11. pro, 2006 11:05

tak mě napadlo... co úcta k meči? jak se na to díváte? já sám stojím někde uprostřed mezi extrémy uctívání a považování za obyčejný nástroj (jako je např motyka :lol: ). vidím v tom oboje...

ze strany bušida je to rozhodně ten první extrém. ale to se muselo z něčeho vyvinout, kdysi to byl právě jen nástroj jako motyka. a bez zlehčení, oba nástroje zachraňovaly život. akorát jeden před nepřáteli a druhý před hladomorem...

takže když jsou v názvu tématu ty ideály... které jsou vám bližší? ty staré, nebo ty ještě starší? :)

(dokonce, teď si vzpomínám, v prvních mezopotámských zemědělských civilizacích bylo uctíváno božstvo motyky nebo něčeho podobného, pokud to někoho zajímá, můžu prohrabat poznámky ze starověku :wink: )
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod sosuke » pon 11. pro, 2006 19:36

Podle mě Bushido zahrnuje vše od přístupu k životu a smrti, přes vztah k pánovi a až po jednání s ostatními samuraji. Bushido je nedílnou součástí Japonské kultury a Japonské společnosti. Já mám Bushido Shoshinshu od Taira Shigesuke a je tam dost zajímavé čtení. Líbila se mi tam jedna dobrá myšlenka: ,,Hlavním cílem v životě člověka, jenž se považuje za válečníka, by měla být neustálá myšlenka na boj, přítomná v mysli dnem i nocí, od počátku roku, až k jeho konci''. Bushido obsahuje několik principů, kterých já si velice cením- úcta, každodenní zdvořilost, skromnost, přesnost a to čeho si nejvíce ze všeho cením ČEST.
Toť je můj názor. Mohli byjste napsat prosím jak si ceníte Bushido vy?
Děkuji... :wink:
sosuke
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 298
Registrován: pát 20. říj, 2006 23:00

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků

cron