trenink karatedo v japonsku

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod Toman » ned 06. led, 2008 8:41

ukropcany píše:Admini môžu tie posledné hovadiny predsa kľudne zmazať...


To zvládne i mod (Picard)
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

 

Příspěvekod RBR » ned 06. led, 2008 17:02

pucmaz píše:Skoda, pomerne zajimave vlakno slo zase obvyklym zpusobem do kytek :?


Bohužel šlo, ale ono už není moc co napsat k té ukázce aplikace katy uncu. Osobně tuto katu nemám moc prostudovanou, tak nemůžu k tomu víc nic zajímavého a smysluplného vypotit.
Takže pokud by se měla rozproudit další diskuze, tak by sem musel někdo něco nového přihodit nebo mít nějakou kontroverzní připomínku k původnímu tématu.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RBR » ned 06. led, 2008 17:05

Gino píše:Jinak... RBR - hodne se mi libilo par tvych poslednich prispevku *palec nahoru*.


Díky, jsem jen hlásná trouba. Poslední příspěvky jsou kompilát toho co mě moji trenéři nacpali do hlavy + něco velmi málo mojí invence.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod tekara » ned 06. led, 2008 18:35

Ad úder v karate:
někdo na předchozí straně lamentoval nad tím, že je lepší nácvik obranných technik proti pořádnému karate úderu, než proti špatnému úderu např. boxerskému. K tomu mohu napsat jen tohle. Karate samo o sobě (jeho metodika) vylučuje nácvik proti různým stylům. Chápu, že správný nácvik musí vycházet ze správných technik. Ale v určitém momentě není na škodu tyto techniky konfrontovat s technikami jiných stylů. Ale zkuste v oddíle karate zautočit trochu jnak, než je předepsáno. Okamžitě Vás napomenou, že je to špatně, že to takhle nejde atd. Dovedeno ad absurdum to dopadá tak, že v oddíle Ju-jitsu jsem viděl cvičence, který měl zároveň vysoký pás v karate, jak při nácviku obranných technik útočí s rukou v hikite u pasu a ve "sportovním postoji". Sami karatekové ani mají potřebu něco zkoušet jinak. Vidí, jak je jejich technika ladná a efektní (možná i efektivní) a nechtějí na tom nic měnit.
To se samozřejmě netýka jenom úderu (já neříkám, že je to špatně nebo dobře, prostě to tak ale je).

Ad účinnost karate:
Každý cvičenec ví, proč se rozhodl pro to své bojové umění a neměl by neustále přesvědčovat ostatní, že to jeho je nejúčinější a nejefektivnější, a že každý, kdo má trochu odlišný názor, tak tomu nerozumí. Karate samo o sobě je určitě účinné i efektivní, stejně jako jiné styly. Má své zákonitosti, svá specifika a není potřeba neustále rozebírat a obhajovat, že např. v kata je tohle míněné takhle, protože je to potřeba pro tamto. Pokud jsem přijal tuhle cestu, tak jsem ji přijal se všemi přednostmi i nedostatky.

Pokud někdo vytkne, že v této nabo oné sekvenci kata je tohle to a támhle to nereálné, má pravdu. Na proti tomu karateka řekne, že to má jiný skrytý význam a má taky pravdu. Těžko se zhodnete na kompromisu. Sám cvičím Kyokushin, proto že jsem po letech v českém Shotokanu viděl také jisté nedostatky, ale je to můj subjektivní názor a nebudu psát např. RBR nebo Runnarovi, že tomu houbi rozumí.

Nechci se do toho nějak více zaplétat, někdo možná pochopí, co jsem chtěl říci, někdo ne, ale pravda je vždy někde uprostřed.
tekara
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 137
Registrován: úte 05. říj, 2004 23:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod graver » ned 06. led, 2008 19:33

tekara píše:Karate samo o sobě (jeho metodika) vylučuje nácvik proti různým stylům

Děláš si legraci? Chceš tvrdit, že karate vzniklo jako sebeobrana výlučně proti karate? :roll:
tekara píše:zkuste v oddíle karate zautočit trochu jnak, než je předepsáno. Okamžitě Vás napomenou, že je to špatně

Ve kterém oddíle? Kolik jich znáš? A co to znamená útočit, jak je předepsáno? To si snad pleteš sparring s nácvikem kihon nebo s řízeným kumite...
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod pk » ned 06. led, 2008 20:51

také přispěji svou troškou do mlýna:
dřív jsem cvičil shotokan (6 let) a z pohledu bývalého karatisty je video super, takhle dobře od nás cvičil málokdo
bohužel z pohledu člověka, který už dělá něco jiného, je to o ničem - jde o sportovní formu dávající velmi málo pro reálný střet

na karate jsme cvičili sestavy (kata), teď cvičíme taky sestavy - ale ten rozdíl je VELMI, VELMI velký ...
zkrátka cvičení sestav pro soutěže a pro získání určitých dovedností je něco jiného.

takže tady v tom topicu se hádají dvě strany a já paradoxně souhlasím/nesouhlasím s oběma :-)
s "karatisty" souhlasím v tom, že Player netuší nic o významu cvičení sestav a s Playerem souhlasím v tom, že cvičení na videu je (jsem si vědom toho, že to je můj názor, nikomu to nevnucuji jako pravdu) z hlediska boje k ničemu

P.S.: to že je někdo dobrý fighter neznamená, že učí lidi být dobrými fightery ...
pk
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: stř 16. lis, 2005 0:00

Příspěvekod RBR » ned 06. led, 2008 21:02

tekara píše:Ad úder v karate:
......Karate samo o sobě (jeho metodika) vylučuje nácvik proti různým stylům. Chápu, že správný nácvik musí vycházet ze správných technik. Ale v určitém momentě není na škodu tyto techniky konfrontovat s technikami jiných stylů. Ale zkuste v oddíle karate zautočit trochu jnak, než je předepsáno. Okamžitě Vás napomenou, že je to špatně, že to takhle nejde atd. .....


To záleží na jednotlivých cvičencích, oddílech, případně federacích. Na míře jejich znalostí a pochopení BÚ. V naší metodice jsem neviděl, že nemohu provádět nácvik proti jiným stylům, pokud budu při obraně používat principy a techniky karate tak proč ne. Naopak moji trenéři vždy zdůrazňují důležitost správného a reálného útoku. Často provádíme aplikace proti bo, což také není součástí karate. Vzhledem k tomu, že nikdo z nás cvičení s bo nestudoval tak samozřejmě hrozí, že si můžeme osvojit špátné návyky. Proto je spíše u nás tendence odhazovat klapky a vzdělávat se v jiných BÚ, získávat tak znalosti, které ve svém výsledku zlepšují naše karate.

Ad účinnost karate:
Každý cvičenec ví, proč se rozhodl pro to své bojové umění a neměl by neustále přesvědčovat ostatní, že to jeho je nejúčinější a nejefektivnější, a že každý, kdo má trochu odlišný názor, tak tomu nerozumí. Karate samo o sobě je určitě účinné i efektivní, stejně jako jiné styly. Má své zákonitosti, svá specifika a není potřeba neustále rozebírat a obhajovat, že např. v kata je tohle míněné takhle, protože je to potřeba pro tamto. Pokud jsem přijal tuhle cestu, tak jsem ji přijal se všemi přednostmi i nedostatky.


Nesnažím se tady nikoho přesvědčovat o tom, že je karate nejúčinější, nejlepší, nej....., pouze se mám zájem si rozšiřovat své obzory, případně bořit mýty a legendy o karate.

Pokud někdo vytkne, že v této nabo oné sekvenci kata je tohle to a támhle to nereálné, má pravdu. Na proti tomu karateka řekne, že to má jiný skrytý význam a má taky pravdu. Těžko se zhodnete na kompromisu.


Pokud ten skrytý význam má svou logiku a je uplatnitelný v praxi, proč ne.
Ale nevidím nic špatného na tom, když odsoudím nesmyslnou aplikaci. Zakladatelé karate byli praktici, nemohli si dovolit zaobírat se nesmyslnými aplikacemi. Proti nim stáli profesionálové.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod pucmaz » pon 07. led, 2008 6:13

.
Naposledy upravil pucmaz dne ned 22. úno, 2015 21:00, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod choze » pon 07. led, 2008 8:54

Naopak moji trenéři vždy zdůrazňují důležitost správného a reálného útoku. Často provádíme aplikace proti bo, což také není součástí karate.


4 RBR: Toto by som si rad pozrel.
Inak bo jitsu bolo sucastou karate, ryukyu kobudo a karate vzdy tvorili jednu sucast, vela majstrov studovalo ryukyu kobudo a karate, lebo cvicenie so zbranami a bez nich sa navzajom obohacuje (priklad: Sakugawa). Kedysi bolo cvicenie so zbranami dokonca dolezitejsie ako cvicenie bez nich, co ma svoju logiku.
Uživatelský avatar
choze
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 253
Registrován: úte 09. lis, 2004 0:00
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod RUNAR » pon 07. led, 2008 10:05

Sice jsem psal že končím debatu ale nic nemusí bejt tak úplně definitivní že :lol: ,
Útok karatisty při nácviku aplikací:
Jak už jsem psal, když karatista útočí přímym úderem tak se obránce učí reagovat na jakýkoliv direkt teda i od boxera/thai boxera.
Jinak v pořádnym karate je hodně obloukových úderů,háků a zvedáků, na který musí kata taky učit reagovat.
®e jsou kata od toho aby fungovali jen proti karatistům je ZÁKLADNÍ omyl.Je to většinou naopak.
Ještě k tý ukázce, nejde samozřejmě krejt dva kopy na záda tak že se tam ani nepodívam a jenom budu máchat rukou za zády to je jasný, píšu to od začátku,JENOM®E:
Nejsem expert na unsu ale je mi jasný že ty pohyby maj jiný použití,
třeba právě ta koordinace hmm.
4Pucmaz:Myslim že by bylo na místě aby si napsal svůj pohled na trénink aplikací.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod choze » pon 07. led, 2008 10:09

inak ked uz sme pri karate kata, mam pre vas otazku na zamyslenie, preco sa vo vela kata nachadza sekvencia troch rovnakych pohybov za sebou?
Uživatelský avatar
choze
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 253
Registrován: úte 09. lis, 2004 0:00
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod RBR » pon 07. led, 2008 10:10

choze píše:4 RBR: Toto by som si rad pozrel.
Inak bo jitsu bolo sucastou karate, ryukyu kobudo a karate vzdy tvorili jednu sucast, vela majstrov studovalo ryukyu kobudo a karate, lebo cvicenie so zbranami a bez nich sa navzajom obohacuje (priklad: Sakugawa). Kedysi bolo cvicenie so zbranami dokonca dolezitejsie ako cvicenie bez nich, co ma svoju logiku.


S těmi starými mistry máme stejné poznatky. Jasně to vyplývá s aplikací kat. Myslím, že byla chyba, že se to od sebe oddělilo. Tím dochází k nepochopení smyslu některých pasáží kat a při aplikacích se pak předvádějí blbosti. Pokud jde o koukání tak to by se muselo domluvit přes SZ.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RBR » pon 07. led, 2008 10:17

choze píše:inak ked uz sme pri karate kata, mam pre vas otazku na zamyslenie, preco sa vo vela kata nachadza sekvencia troch rovnakych pohybov za sebou?


Znám tento význam: Tři a dost pro mě znamená, že se nemají dělat delší kombinace. Potom padá koncentrace rozhodí se postoje a údery nemají dostatečnou razanci, proto je vhodné po třech technikách akci přerušit, srovnat se, vyhodnotit situaci a pak případně pokračovat.
Možná to má i další významy, ale ty neznám, takže se rád poučím.


RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod choze » pon 07. led, 2008 10:26

vyznam troch za sebou sa opakujucich pohybov ma trochu prozaickejsi vyznam, tri je totiz na Okinave (a nielen tam - tri prasiatka, tri oriesky... atd) magicke cislo, ktore vraj prinasa stastie, preto sa obcas do kata zaradili tri za sebou opakujuce sa pohyby
nakoniec staci si pripomenut aj tento pomerne znamy znak

Obrázek
ktory tiez obsahuje cislovku 3
Uživatelský avatar
choze
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 253
Registrován: úte 09. lis, 2004 0:00
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Picard » pon 07. led, 2008 11:38

Toman píše:
ukropcany píše:Admini môžu tie posledné hovadiny predsa kľudne zmazať...


To zvládne i mod (Picard)

Nezlobte se, ale mazat budu ruzne urazky a nadavky a podobne. V tomto vlanu jsem jich uz smazal dost, to mi verte, ani jste si toho asi nevsimli. Kravoviny resit nemuzu, kazdy ma pravo na svuj nazor, blbec bude psat blbosti, s tim nic nenadelam, nedokazu resit co je jeste rozumny nazor a co uz je nesmysl, navic od toho tu moderator fakt neni. Pokud nechcete aby tu byly hovadiny, tak je sem proste nepiste :-)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod RBR » pon 07. led, 2008 14:24

choze píše:vyznam troch za sebou sa opakujucich pohybov ma trochu prozaickejsi vyznam, tri je totiz na Okinave (a nielen tam - tri prasiatka, tri oriesky... atd) magicke cislo, ktore vraj prinasa stastie, preto sa obcas do kata zaradili tri za sebou opakujuce sa pohyby
nakoniec staci si pripomenut aj tento pomerne znamy znak
ktory tiez obsahuje cislovku 3


Ok! Člověk se poučí. ©těstí je v boji potřeba, ale jsem prakticky založený člověk, takže dávám přednost svému vysvětlení. Typické karate jedna věc a dvě různá vysvětlení.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Jendis » pon 07. led, 2008 18:21

Picard píše:[ Pokud nechcete aby tu byly hovadiny, tak je sem proste nepiste :-)


to asi neklapne,Tome...... :cry:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Angus » úte 08. led, 2008 17:18

RBR píše:Typické karate - jedna věc a dvě různá vysvětlení.
RBR
:lol:
Jinak se přikláním k verzi 3x a dost :!: :wink:
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Předchozí

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků