kobudó... korjú... kobudžucu...

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

kobudó... korjú... kobudžucu...

Příspěvekod patrik » pát 16. dub, 2004 15:50

Nazdar...

Stále častěji narážím na neznalost několika skutečností ohledně starých japonských škol - takže tady otevírám prostor pro své i Vaše působení...

Ptám se:

Setkali jste se s nějakou tradiční japonskou školou?
Jak na Vás podobné cvičení působí?
Má podobné cvičení své opodstatnění?

Dejte vědět
Patrik
Naposledy upravil patrik dne pon 26. dub, 2004 10:43, celkově upraveno 3
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

 

Příspěvekod Jendis » pát 16. dub, 2004 15:57

Osobně jsem tradiční školu BU nenavštěvoval.....ale smysl to určitě má,pokud to toho,kdo cvičí,baví.U nás v regionu snad taková škola ani není....Možná RojinLijang(Kobudo),ale tam p.Rožnovják používá i své metody,takže o tradiční výuce bych v tomto případě nemluvil.

A ještě...rozhodně bych cvičil radši tradiční karate,než ve sportovním oddíle.To už má s karate jen málo společného(můj názor,nebijte mne :D )
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod patrik » pát 16. dub, 2004 16:05

Jendis píše:Osobně jsem tradiční školu BU nenavštěvoval.....ale smysl to určitě má,pokud to toho,kdo cvičí,baví.U nás v regionu snad taková škola ani není....Možná RojinLijang(Kobudo),ale tam p.Rožnovják používá i své metody,takže o tradiční výuce bych v tomto případě nemluvil.



Tak... dovolím si první poopravení - kobudo (s tyčí, kamou, tonfou nebo sai...) je okinawské kobudó, tedy věc, která jednak není japonskou starou školou vzhledem k místu vzniku a potom to nesedí ani časově. Navíc (podle Draegera) je prý nutné spolu s ovládáním těchto (zemědělských) nástrojů cvičit i karate... pravděpodobně okinawské.

Ze zbraní, které jsou v tomto typu BU používány je v japonském kobudó hůl (bó a jiné), nicméně jejich použití a techniky jsou značně odlišné...

Patrik

P.S.
přijmu opravy i komentáře... 8)
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Jendis » pát 16. dub, 2004 16:10

OK...tolik o tom nevím.Jinak jsme chudý kraj.... :lol: :lol:
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod patrik » pát 16. dub, 2004 16:41

Jendis píše:OK...tolik o tom nevím.Jinak jsme chudý kraj.... :lol: :lol:


To nic... proto jsem to tady udělal...

Hele právě v tajemství samurajů se tonfa a nunčaku vkládá mezi zbraně samurajů... protože je v Japonsku používal feudální zemědělec :roll:

Vzhledem k přísnému dělení tříd v Japonsku od sedmnáctého století je to docela zábavné...


Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Jendis » pát 16. dub, 2004 16:44

Toho jsem si nevšiml....tam píšou,že to byla zbraň zemědělců.....
Vždyť třeba u džitte(sai) taky popisujou vznik a vývoj....proti samurajským mečům :D
PS- Nesmíš bejt až takovej hnidopich :lol: :lol: :lol:
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod patrik » pát 16. dub, 2004 17:09

Jendis píše:Toho jsem si nevšiml....tam píšou,že to byla zbraň zemědělců.....
Vždyť třeba u džitte(sai) taky popisujou vznik a vývoj....proti samurajským mečům :D
PS- Nesmíš bejt až takovej hnidopich :lol: :lol: :lol:


Taky že jo, džutte (džitte), znamená deset rukou a je to zbraň určená, částečně k zachytáváná mečů, ale také k rozbíjení hlav :lol:

Jenže to byl především symbol... džutte používal, strážce pořádku... obvykle sice samuraj, ale dost čast i někdo, kdo měl pouze funki - umravňovat samuraje...

Pěkné techniky umí tahle džutte... pozor v Tajemství samurajů, je zaměňována (obzvlášť na obrázcích) se sai... tedy zase s něčím docela jiným...

Funkce džutte dobře popisuje Bottomley & Hopson v Zbraně a zbroj Samurajů...

... kromě džutte, různých velikostí a tvarů existovalo třeba kabutowari (rozbíječ přilby), apod...

Takhle vypadá džutte v Ikkaku rjú džutte džucu - http://www.bojovaumeni.cz/bu/img/dzodo_03.jpg, z nějž vzniklo ve 20. století moderní policejní keibódžucu (umění ovládat obušek)...

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Jendis » pát 16. dub, 2004 17:16

Jéžiši...já se nevysmíval....já to psal,jako že to džitte je správně :!: :!: U té tonfy jsem si nevšiml,že je to špatně....já o džitte vím...a máš pravdu,pro spoustu lidí je Džitte=sai.....špatně sji mne pochopil(asi za to mohl ten smajlík)
Teď nevím....píše se to džitte,nebo džutte?
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Jendis » pát 16. dub, 2004 17:16

Zase 2x....grrrrrrrrrrrrr!!!!
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod patrik » pát 16. dub, 2004 17:21

Jendis píše:Jéžiši...já se nevysmíval....já to psal,jako že to džitte je správně :!: :!: U té tonfy jsem si nevšiml,že je to špatně....já o džitte vím...a máš pravdu,pro spoustu lidí je Džitte=sai.....špatně sji mne pochopil(asi za to mohl ten smajlík)
Teď nevím....píše se to džitte,nebo džutte?


V poho...

http://www.tenshin.cz/dzodo/dzutte.jpg tady je taky jedna fotka, ale nevim, jestli se to načte...

... japonština udělé tohle + a angličtina nebo francouzština z toho udělá "ji" nebo "ju" a čeština, protože je chytřejší udělá "džu"... nicméně já japonsky neumím, takže ti neporadím...

Hlavně to nečti "sai" :D

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

 

Příspěvekod Jendis » pát 16. dub, 2004 17:25

Načetlo....
A jaké tradiční školy děláš Ty?Teda vyjma Džodo....
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod patrik » pát 16. dub, 2004 17:31

Jendis píše:Načetlo....
A jaké tradiční školy děláš Ty?Teda vyjma Džodo....


No, kdykoliv se v ČR něco objeví, nastražím uši... ale pravidelně cvičím klasické džó... to je ©intó Musó rjú a paralelně vyučované školy. Pro začátečníky je "přístupné" ©intó rjú kendžucu (meč) a Učida rjú sutteki džucu (krátká hůl - tandžó)... pokročilí cvičí Ikkaku rjú džutte džucu (džutte) a Iššin rjú kusarigama... jednou bych chtěl taky :oops:

V rámci iaidó čas od času můžu cvičit Musó ©inden rjú...

Párkrát jsem si vyzkoušel Tenšin ©óden Katori ©intó rjú kendžucu a iaidžucu, ale vždycky všechno zapomenu.

Měl jsem možnost cvičit (1x) Tamija rjú kendžucu a (4x) Daitó rjú džúdžucu... a částečně Kašima ©intó rjú kendžucu... Nic z toho vážně nebo systematicky, jenom shora uvedené.

Je to pro mě hodně zajímavé, nicméně v Čechách se pravidelně nic moc necvičí. :(

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Jendis » pát 16. dub, 2004 17:34

A nehrabe Ti z toho???? :lol: :lol:
Jo,ta kusarigama je pěkně fuj věc....blebleble....s tou když někdo umí...
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod patrik » pát 16. dub, 2004 17:37

ještě jsem zapomněl na jeden trénink Katori ©intó rjú bódžucu v Ol a několik málo cvičení letos v létě s panem Quintinem Chambersem... to bylo Kukišin rjú hanbo nebo tandžódžucu...

... ono, i kdyby tady toho bylo víc, asi by se mi dveře neotevírali tak snadno. Tadyta setkání byly opravdu jenom pro "veřejnost"... nic z technik se na nich nenaučíš, ale potěší.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod patrik » pát 16. dub, 2004 17:43

Jendis píše:A nehrabe Ti z toho???? :lol: :lol:
Jo,ta kusarigama je pěkně fuj věc....blebleble....s tou když někdo umí...


No, hrabe mi z vypisování formulářů a daňových přiznání, z jednání s úřadama a běhání kolem oprav auta... a vůbec. Z cvičení mi nehrabe, když nepyskuju a učím se... Lidi, kteří po pár trénincích vědí jak na to se brzo zamotaj ve vlastní imbecilitě a neschopnosti... :roll:

Byl tady jeden, který nám za dva měsíce řekl, že to jiný než si představoval a často jsou tu takový, kteří to zabalí, protože je to moc těžký... Přitom všichni vidí výsledek a stejně jako ty řeknou třeba, že to džó je pěkně pěkná věc a když se to s ním umí... anebo kusarigama... anebo třeba naginata, co já vím...

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Jendis » pát 16. dub, 2004 17:51

Vím o čem mluvíš...jedna blbá technika a co je za ní práce,než jí uděláš tak,aby ses nestyděl 8) 8) Neboj,já nediskutuju se čtrnáctidenními zkušenostmi za zády.
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod patrik » sob 17. dub, 2004 15:54

...co stydět, ale aby to fungovalo...

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod patrik » sob 17. dub, 2004 16:10

Jo... kdyby někdo nevěděl, co to jsou ty klasické školy a pletl si to třeba s tradičním XYdžucu nebo MNdó... tady je docela obsáhlý průvodce

http://www.koryu.com/guide/ryuguide.html

U některých věcí je jen popis, ale jiné Vás dovedou dál k různým školám kendžucu, džó, naginata nebo jiné zbraně... nebo také "džúdžucu" (kumiuči, torite kogusoku... apod...).

Je tam hodně ke čtení i dívání (fotky...)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod marvin » pát 23. dub, 2004 10:54

:D
Naposledy upravil marvin dne ned 17. pro, 2006 14:01, celkově upraveno 1
marvin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 996
Registrován: úte 22. dub, 2003 23:00

Příspěvekod patrik » pát 23. dub, 2004 11:10

marvin píše:Setkali jste se s nějakou tradiční japonskou školou? - mozes definovat co ty povazujes za tradicnu japonsku skolu - nech si hned na zaciatok vyjasnime o com sa vlastne bavime ....

ako myslis setkali ? cvicim, alebo som videl z vlaku ?

co konkretne na cviceni ? myslis rozdiel v metodike alebo technikach ?


Oficiální terminologie... tradiční (klasická, někdy také stará) japonská škola - nebo budó (korjú nebo kobudó) je to, co vzniklo před reformou Meidži v Japonsku...

1) setkali? To je jedna otázka, protože mnoho lidí nemělo nikdy možnost něco takového vidět...
2) cvičili jste? Jednorázově... tena ten učitel řekl - tohle je ...rjú nebo jste byli na semináři nějakého rjú
3) cvičíte pravidelně a systematicky...?

Rozdíly obecně... třeba tyhle staré školy mají jedno společné - neučí se masově... dodržuje se stanovené pořadí nácviku a provádění technik... obvykle se neprezentují na Monstr ukázkách... ale mají své Embu při nějaké příležitosti...

Poslední odstavec je relativní a dá se o něm móóóóc diskutovat.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků

cron