Karate vs. Muai Thai

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod pucmaz » ned 24. črc, 2005 14:08

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 13:53, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

 

Re: Karate

Příspěvekod Anonymní » stř 28. zář, 2005 22:06

pucmaz píše: Je treba si ale uvedomit, ze soucasne Shotokan-ryu bylo vytvoreno z okinawskeho karate predevsim pro sportovni a zdravotni ucely, pro vyuku na skolach a pro posileni japonske mladeze... proto ty nesmyslne nizke postoje atd.


Zajímalo by mě kdes na to přišel? S nesmyslně nízkými postoji souhlasím, ale vytvoření shotokanu nemělo se sportem nic společného. To byl až důsledek dalšího vývoje. Z shotokan vznikl z nutnosti.

RBR
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod graver » čtv 29. zář, 2005 7:09

1. Z jaké nutnosti vznikl Shotokoan? (to se ptám vážně - pro poučení, jako začátečník).
2. Jako začátečník asi pořád nechápu, o čem je řeč - kolik z vás karatistů dělá karate jen proto, aby se ubránili na ulici? Proč má pořád někdo potřebu srovnávat různá BU? Každý snad ví, proč dělá to, co dělá. Nedávno se tu diskutovalo o možnosti zavedení nové sekce pro začátečníky - když jsem ve své neznalosti chtěl, aby její součástí byl jakýsi základní popis a cíle jednotlivých BU, tak jsem dostal pěknou sprchu :( - a teď koukám, že to srovnávání je prakticky nejfrekventovanější téma.
3. Můžete mi prosím jako naprostému laikovi vyvrátit mé přesvědčení, že konkrétní druh BU je pro úspěšnost reálného boje až na jednom z posledních míst?
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod graver » čtv 29. zář, 2005 7:20

No, já jsem to myslel tak, že pokud nemám postřeh, rychlost, reflexy a odvahu jít do konfliktu (osobně nemám ani jedno z toho), tak nevyhraju ani nad obyčejným hospodským rváčem, ať už dělám karate, MT nebo BFLMPSVZ.
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod graver » čtv 29. zář, 2005 7:34

Dobrá analýza. Ona je to docela schýza - já (a jistě i spousta dalších) dělám karate z mnoha důvodů, z nichž reálná sebeobrana je až na posledním místě. Přitom je to BU - z nějakých důvodů vzniklo a rozvíjelo se - primárně asi ne jen jako způsob života nebo filosofie. Kdo chtěl být dobrý bojovník, musel jako bojovník žít - ale právě proto, aby byl dobrý bojovník, ne jen pro tu samotnou way of life...
Tak to je asi na nový thread - pokud to tu už nebylo?
1. Proč děláte BU?
2. Proč si myslíte, že by se BU dělat mělo a jaký je vlastně smysl a postavení BU v dnešní společnosti?
Dejte si s tím práci - pak se to dá použít jako téma pro písemnou práci při zkouškách na STV :D
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod graver » čtv 29. zář, 2005 8:03

4Jendis: Proč je shotokan synonymem špatného karate? Jak se pozná špatné karate od dobrého? Co je kriteriem - nějaký účel nebo to, jestli ten styl vyhovuje mně? Nechci provokovat, ptám se pro vlastní poučení - pro mě je totiž jediné špatné karate takové, které já sám dělám špatně. Karate, které je např. (dle názoru "zasvěcených") nevhodné pro streetfight, ještě kvůli tomu není špatné. A samotný pojem "špatné BU" je u tradičních forem imho snad úplně nerelevantní...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Anonymní » čtv 29. zář, 2005 8:27

Thai box je sport, ale karate vzniklo vylucne len na boj hoci sa v priebehu rokov dost zmenilo podla mna je lepsie.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Jendis » čtv 29. zář, 2005 10:20

graver píše:4Jendis: Proč je shotokan synonymem špatného karate? Jak se pozná špatné karate od dobrého? Co je kriteriem - nějaký účel nebo to, jestli ten styl vyhovuje mně? Nechci provokovat, ptám se pro vlastní poučení - pro mě je totiž jediné špatné karate takové, které já sám dělám špatně. Karate, které je např. (dle názoru "zasvěcených") nevhodné pro streetfight, ještě kvůli tomu není špatné. A samotný pojem "špatné BU" je u tradičních forem imho snad úplně nerelevantní...


Proč je synonymem???Protože ho spousta lidí "przní".....pásky si "kupují",nemakají a lidé nic neumějí(leda tak mlátit hubou).Všimni si,jak se skoro každej pousměje,když řekneš,že cvičíš karate.....přitom je to umění,které je radost cvičit.
Jestli je,nebo není vhodné "pro ulici",o tom nehodlám polemizovat...pokud umíš aplikovat a máš natrénováno,nevím,proč bys nemohl býti "úspěšným" bojovníkem.
"Výhra či prohra " není otázkou stylu,ale bojovníka :!: :!: :!: :!:

Abys mne pochopil,já karate cvičil(teď jsem toho musel-doufám,že jen na nějaký čas-nechat kvůli zdraví) a mám ho hodně moc rád :!:

Dobré a špatné karate????To je jednoduché...buď cvičí karate,nebo nějaký paskvil,který se za karate vydává.....

já nevím,jak to jinak nazvat,ale když někdo tráví tréninky fotbálkem a kecáním,párkrát si máchne do vzduchu a při "zkouškách" si pak potřese rukou s "komisařem",vezme glejt na 2.dan.....no,pak se určitě nedá mluvit o tom,že cvičí dobré karate,že vůbec cvičí karate.....chápeš,o čem mluvím??????
Naposledy upravil Jendis dne čtv 29. zář, 2005 21:35, celkově upraveno 1
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod graver » čtv 29. zář, 2005 11:00

Ale jo, chápu, o čem mluvíš - asi o tom stejném, co já: že jediné špatné karate je to zprzněné. Jen jsem pořád nepochopil, proč ten shotokan - jiné styly nikdo neprzní U jiných stylů se nenajdou tací, kteří si trénink odpochodují? Nebo jsi to myslel tak, že právě shotokan je ten paskvil, který se za karate jen vydává? Jestli ano, tak proč? Pochop, já nehájím žádný konkrétní styl (nemám ještě ani na to, abych je od sebe pořádně rozeznal), jen sbírám informace (a prosím o statní zúčastněné, aby si odpustili doporučení, že mám raději sbírat informace na žíněnce :) ).
Ad kupování pásků: snad víš, o čem mluvíš, ale o tom se bavit nebudu, protože mě to nezajímá - to bychom byli zpět u diskuse, proč vlastně kdo to karate dělá. Pokud jen pro to, aby obstál na ulici, tak to ještě pochopím, pokud pro to, aby mohl machrovat barvou pásku, tak je to případ pro psychologa.
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Gino » čtv 29. zář, 2005 11:10

graver: u většiny lidí to tak - machrování s páskem a plná huba řečí "já dělám karate".
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Jendis » čtv 29. zář, 2005 12:41

graver píše:Ale jo, chápu, o čem mluvíš - asi o tom stejném, co já: že jediné špatné karate je to zprzněné. Jen jsem pořád nepochopil, proč ten shotokan - jiné styly nikdo neprzní U jiných stylů se nenajdou tací, kteří si trénink odpochodují? Nebo jsi to myslel tak, že právě shotokan je ten paskvil, který se za karate jen vydává? Jestli ano, tak proč? Pochop, já nehájím žádný konkrétní styl (nemám ještě ani na to, abych je od sebe pořádně rozeznal), jen sbírám informace (a prosím o statní zúčastněné, aby si odpustili doporučení, že mám raději sbírat informace na žíněnce :) ).
Ad kupování pásků: snad víš, o čem mluvíš, ale o tom se bavit nebudu, protože mě to nezajímá - to bychom byli zpět u diskuse, proč vlastně kdo to karate dělá. Pokud jen pro to, aby obstál na ulici, tak to ještě pochopím, pokud pro to, aby mohl machrovat barvou pásku, tak je to případ pro psychologa.


Vím,o čem mluvím a tím bychom to uzavřeli.... :wink:

Shotokan jen proto,že se tu cvičí asi nejvíce a lidi ho nejvíce "znají"....protože jak se tu "objevily nové styly",hned bylo všechno špatně...pochop,já Shotokan mám rád,jen vím,že pro spoustu lidí je prostě "Shotokan" paskvil...což není pravda......prostě pro lidi je karate automaticky shotokan a ten je "špatný"...však si tu projeď diskuze... :wink:
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Anonymní » čtv 29. zář, 2005 12:48

vitezstvi na ulici je jen v hlave v zurivosti a strachu.. kdo nema strach vyhraje... muze jakejkoli srac delat jakykoli karate a hadat se o picovinach typu kdo je lepsi co jak pro koho jakej dan jaky kyu bla bla bla bla... v bitce ulice nemate cas na nic.. a kde jste s vasim bojovym umenim ? v prdeli.. vsechno je jen v hlave .. strach .. ten nesmis mit.. ani o sebe a o protivnika taky ne... pak jses vitez i kdyz nedelas zadny bojovy umeni.. je to v srdci a ne v technice...
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Gino » čtv 29. zář, 2005 13:00

Prinz_Eugen: a pokud máš srdce a techniku?
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Gino » čtv 29. zář, 2005 20:16

I tak se to dá říci, ukropčány .-))
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Anonymní » čtv 29. zář, 2005 20:39

[quote="graver"]1. Z jaké nutnosti vznikl Shotokoan? (to se ptám vážně - pro poučení, jako začátečník).
quote]

©patně jsem se vyjádřil. Stačí si přečíst od Funakošiho KARATEDO. Jen velmi stručně. Nízké postoje do karate vtáhl Funakošiho syn Jošitaka (tomu vděčíme také za mawaši-geri). Starý pán některé změny, které vyvolal syn, nepřijal (vývoj ukazuje, že zcela oprávněně). Se synem se rozešel ve zlém. To byla jen historická vsuvka.
Funakoši na sklonku života, po 2.sv.v., musel konstatovat, že japonci nejsou schopni pojat systém okinawského karate v celé šíři, proto jim pro zjenodušení výcviku vybral pár kat, které podle něho obsahují veškeré principy a tajemství karate (basai dai, kanku dai, empi, gankaku, atd.). Jeho žáci i přes jeho nesouhlas tento výběr natzvali shotokan. Sám Funakoši celý život tvrdil, že karate je jen jedno. Sport do shotokanu zavlekli později Nakajama s Nishijamou, opět přes nesouhlas Funakošiho. Tím se karate rozdělilo na dvě větve, každý ma na výběr pro který se rozhodne.

RBR
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 29. zář, 2005 20:53

graver píše:Ale jo, chápu, o čem mluvíš - asi o tom stejném, co já: že jediné špatné karate je to zprzněné. Jen jsem pořád nepochopil, proč ten shotokan - jiné styly nikdo neprzní U jiných stylů se nenajdou tací, kteří si trénink odpochodují? Nebo jsi to myslel tak, že právě shotokan je ten paskvil, který se za karate jen vydává? Jestli ano, tak proč? Pochop, já nehájím žádný konkrétní styl (nemám ještě ani na to, abych je od sebe pořádně rozeznal), jen sbírám informace (a prosím o statní zúčastněné, aby si odpustili doporučení, že mám raději sbírat informace na žíněnce :) ).


Shotokan je v naší zemičce nejrozšířenější, proto si jej tady každý představí, když se mluví o karate. Můžu tě uklidnit, že podobné prznění je ve všech stylech, rjů atd. Není špatný shotokan a výborné okinawské goju, KARATE JE JEN JEDNO. Je pouze jedno dělení: Dobré karate a špatné. Toto dělení je závislé na úhlu pohledu. Pro mě je dobrý karatista ten, který se dokáže ubránit na ulici, pro někoho je dobrý karaťák ten, kdo má celou zeď plnou diplomků a medailí.

RBR
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Kocour » ned 08. led, 2006 0:40

Tedka nevim kdo to rekl ale byl to neaky mistr aikida. "Zadne bojove umeni neni lepsi nez to druhe ale zalezi na tom jak se trenuje" ( tzn.: pristup zaka i trenera, intenzita... ). Neni to doslovne ale vystihuje to myslenku
Kocour
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: ned 08. led, 2006 0:00

Příspěvekod Sennin » ned 08. led, 2006 2:14

:!: :!: :!:
No, po dlouhé době jsem zpátky, takže zatím jen pročítám nové diskuze... Ale spousta věcí se zde opakuje...
Chce to nápad :!:

Taky nějaký ten článek by se hodil...

Zdravím všechny bojovníky!!!
Marek Pszczolka
Jeet Kune Do CZ
http://www.jeetkunedo.cz/
Uživatelský avatar
Sennin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 786
Registrován: úte 03. čer, 2003 23:00
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků