Deti a Karate a dalsi bojova umeni

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod roza » stř 02. dub, 2008 10:57

KAMINARI - dotaz k bodu č.1 : pokud mas takovou zkusenost,muzes mi vysvetlit,prosim ,jaky rozdil je mezi rozvojem ducha 10leteho ditete na treninku BU oproti vetsine sportu - tedy napriklad lehkoatletickym disciplinam,plavani,tenisu nebo sjezdovemu lyzovani?

Myslim tim skutecny rozdil ,ne obecne odkazy na mystiku,exoticke nazvoslovi nebo ty obligatni minuty mokuso v sede na patach na konci treninku.

Pokud je to hodne offtopic,prosim o presunuti.....

Dekuji
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

 

Příspěvekod RUNAR » stř 02. dub, 2008 11:09

No sorry že se do toho pletu ale v 10ti letech jsem dělal Judo a sparring se staršími a silnějšími kolegy mě naučil užitečný věci co se týká psychiky,
když se s někým rveš v postoji třísknete sebou a pak se rvete dál na zemi dokud někdo druhýho nedostane je to dobrej výcvik, to by mě běh nebo skok do výšky nenaučil.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod Panda » stř 02. dub, 2008 11:37

RBR píše:Takže taky něco přihodím k tématu děti a BU. Jsem proti tomu, aby se děti věnovali BU v raném věku. Teď nejsme v situaci, kdy by to bylo nutné. Myslím, si, že děti nejsou na to dostatečně vyspělé jak fyzicky tak psychicky. Považuji za daleko vhodnější, aby se věnovali celkovému tělesnému rozvoji tzn. atletické abecedě, základním gymnastickým dovednostem, rozvoji obratnosti, rychlosti, vytrvalosti, plavání atd. Specializaci na konkrétní sport nebo BU bych nechal až do pozdějšího věku, až trochu psychicky dospějí. Dětství je čas her a rozvíjení přirozených talentů a dovedností. Na rutinní dřinu je dost času.

RBR

Souhlasím, pokud pro to není zapálený a vysloveně ho to nechytlo tak není důvod...pokud bude debata o tomhle pokračovat rád to rozvedu na svém příkladu...
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod RUNAR » stř 02. dub, 2008 11:44

Tak nám to přesuňte někde od toho prokurátora :D do samostatnýho tématu dík.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod Picard » stř 02. dub, 2008 12:24

mate co jste chteli :-)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod RUNAR » stř 02. dub, 2008 12:48

Týjo to je bleskovej fofr díky.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod RBR » stř 02. dub, 2008 12:50

Panda píše:Souhlasím, pokud pro to není zapálený a vysloveně ho to nechytlo tak není důvod...pokud bude debata o tomhle pokračovat rád to rozvedu na svém příkladu...


S tím se dá souhlasit, ale kolik z celkového počtu z nich je opravdu zapálených pro věc? Jaké jsou vaše zkušenosti. Moje odhady jsou značně pesimistické, na tak 30 dětí tak možná 1,2 děti, zbytek tam ztrácí čas.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RUNAR » stř 02. dub, 2008 12:52

RBR píše: Dětství je čas her a rozvíjení přirozených talentů a dovedností.


To jo, ale mě teda bavilo víc karáčo a to mi bylo asi 11.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod Panda » stř 02. dub, 2008 12:58

Co se kata týče naopak bych doporučoval aby pokud cvičí malé děti cvičili co nejvíc různách třeba i vysokých kat...ono...a teď mě nekamenujte....moc pohybového rozvoje z heianů asi mít nebudou, ty katy jsou poměrně strnulé, je tam pohybů pár, pak bych se bál že se ani nenaučí vykočit pro hrušku na stromě...to katy jako chinte, empi...to už je pak trohu zábava snad i pro děti
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod RUNAR » stř 02. dub, 2008 13:07

Tak to zase podle mě né, pohybových cvičení na obratnost je spousta a děti nebudou ********* katy :D

Já jsem pro to aby se děti naučily maximálně heian shodan+ pár technik a zbytek pestrý tělocvik.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod roza » stř 02. dub, 2008 13:09

RUNAR - no nevim ,jestli se rozvojem ducha myslelo v KAMINARIho prispevku prave tohle ...."Judo a sparring se staršími a silnějšími kolegy mě naučil užitečný věci"....,koneckoncu to zazival nejspis kazdy 10lety fotbalista ,tim spis hokejista ,kdyz jako mladsi zak musel nastoupit do utkani s zakama starsima.....je prece uplne jedno ,jestli s tebou nekdo flakne o tatami ,narazi te na hrazeni nebo ti sjede sroubama po holeni....vstanes a jdes do toho dal....

Nejspis rozumim ,co tim chces rict ,ale ptal jsem se na duchovni rozvoj ,protoze to tak KAMINARI pojmenoval......a stale se jeste ostycham uverit ,ze tim myslel tohle.
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod wordsworth » stř 02. dub, 2008 13:31

Třeba tím myslel rozvoj morálně volních vlasností.Samostatnost,úctu k autoritám.Ale to se v plavání či atletice naučíte taky.
wordsworth
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 202
Registrován: čtv 31. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod Panda » stř 02. dub, 2008 13:39

2 Roza:
No já nevidím nic špatného na tom aby Bu rozvíjelo a propagovalo kladné společenské hodnoty, podobně jako skauting nebo já nevím co...osobně na propagování kladných společenských hodnot nevidím nic špatného, snad kromě toho že se těžko definují a snadno zneužívají:)
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod RUNAR » stř 02. dub, 2008 14:08

roza: je v tom podle mě velkej rozdíl, na judu, karate atd. si osvojí zápasení v mnohem častější a intenzivnější podobě což platí mnohem víc pokud trénuje se staršími a silnějšími,
fauly na fotbalu a narážečky na hokeji jsou jenom krátký okamžiky a vetšinou bez přebrání a protiútoku :) , ale o tom není nejspíš řeč nevim jak to KAMINARI myslel.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod roza » stř 02. dub, 2008 14:23

Panda - ja na tom taky nevidim nic spatnyho ,chran buh,to jsem asi nesika ,pokud tak moje prispevky vyznely....chtel jsem jenom vedet ,proc si KAMINARI mysli ,ze na to BU maji patent - a porad to vztahuju k tem detem.....myslim totiz,ze je to jen takova omilana fraze bez podlozeni...

RUNAR - zase s tebou souhlasim,jen si prave nemyslim ,ze to ma neco spolecneho s rozvojem duchovni stranky ditete....zase nevim,jak to KAMINARI myslel,takze asi bude nejlip ,kdyz pockam na jeho vysvetleni...

Dik
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod RBR » stř 02. dub, 2008 19:11

roza píše:.......porad to vztahuju k tem detem.....myslim totiz,ze je to jen takova omilana fraze bez podlozeni...
Dik


Myslím, že to není jen omílaná fráze. Je to způsob jak zpátky nastolit rovnováhu. Když někoho naučíš jak lépe a dokonaleji nebezpečně zranit, tak svým způsobem porušuješ rovnováhu. Ten cvičenec dostává informace, které může lehce zneužít. Tomu se snažili dříve nejspíš zamezit také tím, že začali apelovat na morálně volné vlastnosti. Někdy to vyšlo, někdy ne.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod KAMINARI » čtv 03. dub, 2008 7:43

Omlouvám se že jsem dlouho nepsal, moc práce.
k tomu duchovnímu rozvoji v BU. Nikdy jsem nepopíral, že v ostatních sportech se nesnaží děti kladně vychovávat. Je však pravda že je to hodně zanedbávaná činnost. / Jsem správce Těl. Jednoty, tak celkem často vidím co vidím /. V BU dává trenér svím způsobem žákovi něco čím může dost ostatním ublížit a tak se na něj snaží působit tak aby pochopil co je dobré a co ne. A ještě jedna zkušenost. Dělal jsem si jeden rok takovou statistiku kolikrát se děti za 1 rok na cvičení poperou nebo někomu ublíži.Statistika je z jedné TJ. Fotbal: 47 x, Florbal 24 X, Stolní Tenis 19 X, Karate 3 X, Moderní G. 1 x, Pěvecký kroužek 0 x, Pěvci byli dodáni jen z legrace, věkový průměr je tam 62 let. U všech ostatních 12 let. Ta agrese je většinou dána tím, že dětem nejsou dopředu určeny meze chování a taky tím že se v BU lidově řečeno " vyblbnou " A toho malého agresivního " šimpanze " který si občas potřebuje ukázat jak je silnej, uklidní a nechají napokoji. Tohle je můj názor, možná se pletu. Děti trénuji cca 16 roků.
KAMINARI
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 348
Registrován: pon 10. pro, 2007 0:00

Příspěvekod roza » čtv 03. dub, 2008 8:12

RBR - zdravim te po dlouhe dobe! :D

K veci : tvou odpoved chapu velmi dobre na teoreticke urovni ,to s znovunastolenim rovnovahy je opravdu krasne....ale....

Kdyz pominu fakt,ze pres 90 procent dospelych cvicencu je prakticky daleko mene nebezpecnych,nez kdejakej Venca z hospody "Na Ruzku"
( a to na me nemusite hned vyjizdet,staci si to vztahnout k cele clenske zakladne,ne k repre,nebo vasemu kamaradovi ,kterej by me urcite zbil jak psa :lol: .....),stejne se musim usmivat nad formulaci "informace, které může lehce zneužít"......bez urazky,ale to je prave to,co jsem myslel onou omilanou frazi.....at se snazim jak se snazim,proste nejak nejsem schopen se octnout ve tvem svete,plnem desetiletych malych hrdlorezu a zabijaku,pripravenych lehce zneuzit informace ,kde osud sveta balancuje na ostri a od jeho totalni destrukce nas deli pouze zodpovedna prace treneru ,kteri udrzuji rovnovahu apelovanim na moralne volni vlastnosti a dalsima sofistikovanejma metodama jako:"Pepicku,tohle je cuki,podivej,a tohle je kokucudaci,vis........a ne ze to zitra o prestavce naperes Jardovi ze srandy do krku........"

A to mam fantasy rad....

Nase matky taky apelovaly na nase moralne volni vlastnosti,tomu se rika vychova.....

Ja se ale ptal na KAMINARIM zmineny duchovni rozvoj......zkus neco napsat i k tomu....

Dik
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod RUNAR » čtv 03. dub, 2008 8:21

Řekl bych že jsou i techniky který když se dítě naučí a bude to zkoušet na netrénovanym kolegovi tak ho může zranit a prevence v tomhle směru jistě neni zbytečná třeba některý chápavější dítě rozšíří svý obzory o důsledky svýho jednání kdyby to měl bejt 1 ze 100 tak to podle mě má smysl.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod roza » čtv 03. dub, 2008 8:27

Aaaaaa ,KAMINARI ,dik za reakci....

Z toho mi vychazeji dve veci :

Za prve,ze sis nejspise spletl duchovni rozvoj s vychovou k dodrzovani spolecenskych norem (coz je samo o sobe trochu protichudne - ne kazdy,kdo dodrzuje pravidla musi byt duchovne rozvinuty a uz vubec ne kazdy duchovne rozvinuty dodrzuje pravidla).

A za druhe,ze na trenink karate/BU se apriori hlasi lemplove a podelanci,kdezto na fotbal chodej normalni kluci,kterym neni zatezko se obcas porvat.....na tohle bych myslel,byt tebou,pri pristi naborove akci... :lol:

....to bylo s trochou nadsazky.....

Ohledne duchovniho rozvoje se tedy asi nejspis dohodnem tak ,ze to neni tim,ze vy omilate fraze,ale ze ja jsem zbytecnej puntickar a slovickarim,ze jo?

DIK
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků