(kendó) nebo něco jiného??

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

(kendó) nebo něco jiného??

Příspěvekod boendall » pát 04. črc, 2008 11:13

dobrý den,chtěl jsem se vás zeptat,protože jste chytřejší a zkušenější..... už pár let dělam historický šerm a delší dobu mne zajímá východní B.U zejména( kendó a naginata do),,,,, a tak by mne zajímalo když mám základy v šermu jestli se to dá aplikovat i do těchto bojových odvětví?? předem všem dik za odpověď
boendall
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 03. črc, 2008 23:00

 

Re: (kendó) nebo něco jiného??

Příspěvekod RUNAR » pát 04. črc, 2008 11:42

boendall píše:dobrý den,chtěl jsem se vás zeptat,protože jste chytřejší a zkušenější.....


Ahoj, chytřejších a zkušenějších tu mnoho není :)
Projeď několik diskuzí a uvidíš.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Re: (kendó) nebo něco jiného??

Příspěvekod Picard » pát 04. črc, 2008 12:11

boendall píše:dobrý den,chtěl jsem se vás zeptat,protože jste chytřejší a zkušenější..... už pár let dělam historický šerm a delší dobu mne zajímá východní B.U zejména( kendó a naginata do),,,,, a tak by mne zajímalo když mám základy v šermu jestli se to dá aplikovat i do těchto bojových odvětví?? předem všem dik za odpověď


Ahoj,

aplikovat zaklady evropskeho sermu do Kendo nebo Naginaty podle me nepujde, nebot tyto zaklady jsou v mnoha vecech odlisne (postoje, pohyby, vubec prace s telem a zbrani. A certvi co jeste, do evropskeho sermu vidim minimalne). Tyto zaklady bude nutne pilne nastudovat a nacvicit, stejne, jako to delaji vsichni ostatni. Naopak ti muze delat problemy to, ze se ti to bude motat dohromady. Podle me nemusi, pokud pri cviceni zapojis kedlubnu, ale uz jsem zazil spoustu lidi, kteri s tim problemy meli. Ale take spoustu, kteri to zvladali v pohode.

Aplikovat by mozna sly pokrocilejsi znalosti, ktere uz muzes mit zazite, jako je schopnost pracovat se vzdalenosti a nacasovanim, tlakem, vycitenim spravneho momentu, sledovani soupere atd. atd., tady muzes mit samozrejme vyhodu, oproti cloveku, ktery nikdy nic podobneho nedelal.

Tezko rict, dokud to nezkusis a nedas tomu nejaky ten cas a usili. Pokud zacnes, doporucuju k tomu pristoupit s naprosto otevrenou mysli, necekej, ze to bude stejne, jako to, co jsi dosud delal.

Kazdopadne at se dari :)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod wader » pát 04. črc, 2008 12:14

určitě se v tom kdovíjak nevyznám, ale myslím, že japonský šerm (tudíž i kendo) je postaaven na zcela odlišných principech než historický (evropský) šerm. Ale nevim jakou máš přesně představu a jak říkám, stejně se v tom moc nevyznám...

Ale líbí se mi šerm jako takový :wink:
wader
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 82
Registrován: sob 03. lis, 2007 0:00

Příspěvekod patrik » pát 04. črc, 2008 12:24

Je to hrozně subjektivní - jednak samotnej názor na to a taky co ta "dvojitá" zkušenost udělá s konkrétní osobou. Třeba už pár let děláš historickej šerm a jsi v něm úplný dřevo ;)

Já osobně bych se moc neupínal na cokoliv z minula. Jsou lidi, kteří cvičí kendó a to jim třeba vůbec neulehčí situaci, když chtěj cvičit iaidó. Oboje je japonskej šerm. Někdo to zlomí a potom zvládá obojí a někdo ani náhodou a tak jedno nebo druhý nechá.

IMHO je nejlepší jít na trénink s absolutně prázdnou hlavou. To s tou vzdáleností a načasováním a tak, jak píše Picard se stejně vstřebává až časem. Ať už si něco předtím dělal nebo ne, IMHO to budeš v kendu dělat jinak :)

Bál bach se spíš toho, že Ti nějaká předchozí zkušenost s jiným šermem (když na ní budeš viset) na začátku "uškodí"... Lepší je začít od nuly a třeba až časem najdeš společné věci ;) To už bude jen nějakej bonus.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Re: (kendó) nebo něco jiného??

Příspěvekod Jendis » pát 04. črc, 2008 13:12

boendall píše:už pár let dělam historický šerm ,,,,, a tak by mne zajímalo když mám základy v šermu jestli se to dá aplikovat i do těchto bojových odvětví??


Možná...ale jen možná,pokud cvičíš Německou školu,tak pár věcí by Ti mohlo jít rychleji.....ale jinak je to úplně o něčem jiném.
Jinak to,co píšou chlapi nade mnou....feeling,timing atd.......a to,co píše Patrik o prázdné hlavě,to asi nejvíce vystihuje vše.....pokud Tě japonský šerm láká,prostě se do něj pusť.Začni od začátku a dři....... :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod boendall » pát 04. črc, 2008 14:03

no pravě že se učím německou školu šermu,,,,a ješte jsem se chtěl zeptat jestli např: kendó souvisi nebo se prolíná i s ju jutsu a nebo s dalšíma B.U ?? a taky jestli to nevadí že mi už je 19???
boendall
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 03. črc, 2008 23:00

Příspěvekod RBR » pát 04. črc, 2008 14:16

boendall píše:no pravě že se učím německou školu šermu,,,,a ješte jsem se chtěl zeptat jestli např: kendó souvisi nebo se prolíná i s ju jutsu a nebo s dalšíma B.U ?? a taky jestli to nevadí že mi už je 19???


Věk 19 let to je paráda. Kéž bych byl tak mladý. :D Nevím jak přímo kendo, ale staré školy japonského šermu souvisí i prolínají se s dalšími jap. BU. Vše je spojená nádoba. Najdeš tam spoustu podobných nebo i stejných prvků.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod boendall » pát 04. črc, 2008 14:21

aha no tak to je fajn,, děkuji mnohokráte ,,, mám ještě jednu otázečku neznáte někoho kdo vede trenink kenda v okolí náchoda nebo trutnova??
boendall
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 03. črc, 2008 23:00

Příspěvekod Picard » pát 04. črc, 2008 14:23

wader píše:myslím, že japonský šerm (tudíž i kendo) je postaaven na zcela odlišných principech než historický (evropský) šerm.


Jendis píše:ale jinak je to úplně o něčem jiném


Byt vami zdrzel bych se podobnych prohlaseni. Nikdo z nas tu nema dostatek zkusenosti, aby mohl vynaset podobne soudy.

boendall píše:kendó souvisi nebo se prolíná i s ju jutsu a nebo s dalšíma B.U ??


Prolina, jak se to vezme. Existuji pribuzne discipliny, ktere se ke Kendo daji velmi snadno pripojit, nebot maji spolecne nebo castecne spolecne zaklady, napriklad Iaido nebo Dzodo. Je spousta lidi, kteri delaji spolus Kendo dalsi BU, asi by bylo prinosnejsi zeptat se na jejich konkretni zkusenost. IMHO ve vsech BU najdes spoustu spolecneho, v zavislosti na tve pokrocilosti v tech, ktere delas.

Za sebe - dalam Kendo a Iaido, podle me se to vyborne doplnuje a dohromady to dava velmi silnou kombinaci. A taky se to navzajem pozitivne ovlivnuje, jedno ti pomaha v druhem a naopak.

boendall píše:a taky jestli to nevadí že mi už je 19???

19 let rozhodne nevadi. Starce :)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

 

Příspěvekod boendall » pát 04. črc, 2008 14:25

:lol:
boendall
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 03. črc, 2008 23:00

Příspěvekod Picard » pát 04. črc, 2008 14:28

boendall píše:aha no tak to je fajn,, děkuji mnohokráte ,,, mám ještě jednu otázečku neznáte někoho kdo vede trenink kenda v okolí náchoda nebo trutnova??


Koukni semka http://www.czech-kendo.cz/forum/viewtopic.php?p=2#2
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jendis » pát 04. črc, 2008 16:02

Picard píše:
Jendis píše:ale jinak je to úplně o něčem jiném


Byt vami zdrzel bych se podobnych prohlaseni. Nikdo z nas tu nema dostatek zkusenosti, aby mohl vynaset podobne soudy.



Vytrženo z kontextu,Tome....porovnám-li italku a španělku s japonským šermem,je to úplně jiné.Na to mám zkušeností dost,abych to mohl tvrdit.:wink:
Ale pravda,měl jsem to více rozvést.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Picard » pát 04. črc, 2008 16:23

Jendis píše:....porovnám-li italku a španělku s japonským šermem,je to úplně jiné.Na to mám zkušeností dost,abych to mohl tvrdit.:wink:


To prave nemas. Abys tohle mohl rict musel bys mit zkusenosti jak s tim evropskym, tak s tim japonskym. (navic i kdybys mel, porad to bude na podobne tvrzeni malo, budes moct maximalne srovnavat ty konkretni styly, ktere bys delal). Takhle muzes rict akorat, "dela to na me dojem, ze...". Chapes co tim myslim? Nic proti tobe, urcite toho znas hodne a tyhle znalosti a zkusenosti velmi respektuji. Ale abys mohl srovnavat dve veci, musis je napred obe poznat ne?

Spousta lidi po netu placa nemysly, jaky je ten evropsky a jaky je ten japonsky. Ale ve skutecnosti maji zkusenost jen s jednim a to dost casto velmi male.... prave proto je to placani. Az nejake srovnani napise nekdo s vyznamnou zkusenosti (praktickou) v obojim, co srovnava, pak to teprve bude zajimava a hodnotna informace. Byt jiste subjektivni. Ale bez techto znalosti bych se do podobnych soudu byt vami fakt nepoustel.
Naposledy upravil Picard dne pát 04. črc, 2008 16:25, celkově upraveno 1
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod patrik » pát 04. črc, 2008 16:25

Jendis, nemyslím, že by existovalo něco jako "japonský šerm" na to, abych tenhle svůj názor znovu opakoval, jsem tady toho napsal až dost. Je mnoho desítek (a bylo i mnoho set) různých forem japonského šermu vzhledem k období (od co já vím 9. až po 20. :!: století), použitým prostředkům (typ zbraně, oblečení, prostor) i metodám (iai, battó, nebo to co známe jako kendó, kendžucu, tóhó nebo tódžucu)... Ale IMHO měl Picard na mysli, že tu není nikdo, kdo by studoval obě formy šermu (a to dostatečně dlouho). To, že si někdo prohlídne video, nebo se zúčastní tréninku je právě to málo, co vytváří nějakej povrchní dojem. IMHO

A i kdyby někdo studoval nějakou "evropskou" formu šermu a vedle toho jinou "japonskou", bude to v případě té japonské zase jen jedna konkrétní škola z jednoho období, jedné oblasti, jednou strategií...

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Jendis » pát 04. črc, 2008 16:34

OK,OK....máte pravdu,chlapi....omlouvám se.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Re: (kendó) nebo něco jiného??

Příspěvekod ingwe » pát 04. črc, 2008 22:40

boendall píše:dobrý den,chtěl jsem se vás zeptat,protože jste chytřejší a zkušenější..... už pár let dělam historický šerm a delší dobu mne zajímá východní B.U zejména( kendó a naginata do),,,,, a tak by mne zajímalo když mám základy v šermu jestli se to dá aplikovat i do těchto bojových odvětví?? předem všem dik za odpověď


asi drtivá většina dodnes předávaných BU s chladnými zbraněmi má nějaký svůj systém/způsob předání/pravidla. alespoň ty, které se veřejně prezentují v našem státě. naprostý souhlas s Picardem, nikdo tu nemůže objektivně srovnávat to a ono dohromady. nebude snad ale tak nereálné vyslovit doměnku, že tyto systémy/předání/pravidla se liší případ od případu, více či méně. samozřejmě, zde by to chtělo ten objektivní pohled.nezbývá ale než zůstat u předpokladu.
variabilita systémů/předání/pravidel, to by mohla být překážka pro aplikaci znalostí z jednoho směru ve druhém. každý směr má svá omezení. jediná možnost, jak toto překonat, která mě napadá, je ultimate fight. a do toho asi většina cvičících nepůjde 8)

na druhou stranu, jak je mnohde psáno... "člověk má jednu hlavu, dvě ruce a dvě nohy v evropě stejně jako v asii a proto je otázka, kolik zásadních rozdílů mezi evropskými a asijskými BU může být."
z vlastní skromné zkušenosti z TSKSR a z debaty s kamarády, co cvičí německou školu, vidím mezi TSKSR a německou školou paralely a podobné principy. jako kdyby to mělo nějaký společný dávný prazáklad. něco jako "praotec ©ermíř" :lol:
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod Hosobiki » sob 05. črc, 2008 21:47

No ono je vcelku logické, že šermíři jenom proto, že nejsou v Evropě ale v Asii, nebudou dělat nějaké nesmyslné fígle jenom proto, aby se odlišili... léta tradice a trochu darwinova přirozeného výběru ...lol...

a podle mě je to jenom na člověku.. jestli jsi flexibilní tak ti to hodně pomůže, jestli ne - nataháš si tam spoustu zbytečných zlozvyků, kterých se možná ani nezbavíš... (ale všechno jde přeučit a jde jenom o to, aby si to chtěl ty a přistupoval k tomu otevřeně.. a nechal si pro sebe hlášky typu: ale já se to učil takhle, a není myslím, že takhle je to lepší... není totiž nic "lepšího", než když nějakéj "evropák" - nejlíp ještě scénický - který ovšem bude vždy zaritě tvrdit, že cvičí "reálně" - začne kafrat do něčeho, co se např. v japonsku dědí už pěknou řádku let... to začínám vidět rudě :evil: )
Hosobiki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 204
Registrován: pon 20. lis, 2006 0:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod ingwe » sob 05. črc, 2008 22:13

Hosobiki píše:... není totiž nic "lepšího", než když nějakéj "evropák" - nejlíp ještě scénický - který ovšem bude vždy zaritě tvrdit, že cvičí "reálně" - začne kafrat do něčeho, co se např. v japonsku dědí už pěknou řádku let... to začínám vidět rudě :evil: )


tak si zachovej ten otevřený přístup i v těchto chvílích :wink: jo a bacha-v čechách NIKDO nedělá scénický šerm. všichni dělají super ultra mega bojový účinný :lol: a poslední věc, to že se někde něco učí pěknou řádku let přece jesště nic neznamená 8)
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod Hosobiki » ned 06. črc, 2008 9:15

ingwe píše:tak si zachovej ten otevřený přístup i v těchto chvílích :wink: a poslední věc, to že se někde něco učí pěknou řádku let přece jesště nic neznamená 8)


první větu nachápu - já proti evropskému šermu nic nemám - teda nepřijdou mi moc důvěryhodné - a když důveryhodné, tak ne moc použitelné (staré manuály...) - zdroje, ze kterých učitelé čerpají, ale to neznamená, že se budu navážet do lidí, co ho dělají... ale to samé očekávám - z vlastní zkušenosti většinou dost naivně - od nich

a k té druhé: opravdu neznamená? 8O nepovídej, to by mě ani ve snu nenapadlo... :roll:
Hosobiki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 204
Registrován: pon 20. lis, 2006 0:00
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků