Kdy jujutsu je stale jeste jujutsu?

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod pucmaz » pon 01. úno, 2010 12:01

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 17:35, celkově upraveno 2
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

 

Příspěvekod luen » pon 01. úno, 2010 12:03

pucmaz píše:
will píše: Třeba jak si psal o tom mawashigeri, tak tento kop okinawa-te vůbec neznalo. Slavný obloukový kop mawashigeri vyvinul yoshitaka funakoshi syn Gičina Funakoshi, zakaladatele moderního karate.


Mě vždycky jenom zajímalo odkud se berou tyhle informace.
Mawashigeri, ač se v okinawském karate nekope výš než do pasu je součástí výuky, driluje se v kihonu, používá při aplikacích, kumite a otužuje se kopáním do spodní části makiwary. A světe div se, kope se holení, nikdy ne nártem.
Je i několik kata, ve kterých je "odkaz", nebo dokonce pohyb naznačující mawashigeri. Kata jsou plná symbolismu a skrytých technik, jenže není možné podle tvaru kata odvozovat a vymýšlet techniku, musí to být vždy naopak.


Ja si to myslel ... diky 8)
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod kamiwaza » pon 01. úno, 2010 13:58

Narazil jsem na video o JJ z WW2
http://www.youtube.com/watch?v=-_MdP3ln ... re=related

Osobně se domnívám, že sebeobrana na principech JJ je v poho jako cokoliv jiného. Záleží na způsobu tréninku - praktické pojetí vs estetická oblast

http://www.youtube.com/watch?v=c7gKZ-7eBNo

Trénink sebeobrany, ať už ji nazýváte jakkoliv, by měl jít s dobou tj. využívat moderní poznatky z oblasti sportovního tréninku, sebeobrany ... Žijeme ve 21. století, né v 19. Útoky jsou jiné, zbraně jsou jiné, a proto je třeba s tím počítat a připravit se na to. O nic víc nejde.

Pokud někdo přebírá věci z jiných stylů a má to zmáknuté, tak dělá jen dobře. Vždyť to dříve dělali i Japonci ... A nyní současní obyvatelé Izraele z toho vytvořili Krav Magu a Kapap, aby se odlišili od gojimů, a jak jím to šlape (po všech stránkách) :)
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Příspěvekod will » pon 01. úno, 2010 16:22

Chlapi já nevím co se divíte, tohle jsou všeobecně známé informace, že mawashigeri je moderní kop se ví už dlouho, mrknětě třeba sem:

http://karate.chr.cz/view/clanky/53

Jen, tak mimo s těmito stránkami nemám nic společného právě jsem je vygůůglil, to jen proto, aby mě někdo, jak tady bývá zvykem nenařknul, že si to třeba píšu sám :D
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod will » pon 01. úno, 2010 16:33

pucmaz píše:
will píše: Třeba jak si psal o tom mawashigeri, tak tento kop okinawa-te vůbec neznalo. Slavný obloukový kop mawashigeri vyvinul yoshitaka funakoshi syn Gičina Funakoshi, zakaladatele moderního karate.


Mě vždycky jenom zajímalo odkud se berou tyhle informace.
Mawashigeri, ač se v okinawském karate nekope výš než do pasu je součástí výuky, driluje se v kihonu, používá při aplikacích, kumite a otužuje se kopáním do spodní části makiwary. A světe div se, kope se holení, nikdy ne nártem.
Je i několik kata, ve kterých je "odkaz", nebo dokonce pohyb naznačující mawashigeri. Kata jsou plná symbolismu a skrytých technik, jenže není možné podle tvaru kata odvozovat a vymýšlet techniku, musí to být vždy naopak.

EDIT: zbytek viz Luen. Měl jsem rozepsáno něco podobného...


Ale, ale, houpat mě můžeš jenom do určité míry, souhlasím s tebou, že v okinawa- te se kopalo max. do výše pasu, výš se nekopalo z prostého důvodu považovalo se to za nebezpečné, z důvodu ztráty stability, šlo o život, žádný sport. Když se budeme bavit o těch kata, tak si myslím, že vím moc dobře, který kop myslíš, tak tento kop má blíže k lowkicku nikoliv k mawashigeri. To je úplně jiný kop. Mawashigeri je proti tomuto kopu vyloženě moderna. Jinak víš o tom, že co není v kata dříve v okinawa-te neexistovalo ?
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod patrik » pon 01. úno, 2010 16:36

2 pucmaz, čteš blbý knížky ;)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Picard » pon 01. úno, 2010 16:36

will na hrad :D
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod will » pon 01. úno, 2010 16:42

luen píše:Ahoj wille,

neuraz se, ale me ta povidacka s tim mawashi prijde trochu jako "sebejovina". Totiz abych to upresnil. Osobne si nedovedu predstavit, ze nekdo prebira fujianskeho jeraba (s vlastnima inovacema atd ...) a neprevezme jednu z jejich fundamentalnich technik ... to je to same, jako by nekdo sel cerpat z boxu a vykaslal se na hak ...
Je to nepravdepodobne a uvedu jen par duvodu:

1) si nedovedu predstavit jak by cinan ve fujianu tuhle zpravu prijal (shifu nauc me co uznas za vhodne, ale tenhle kop nechci umet) :roll:
2) je vube pravda, ze na okinawe tento kop neznaji a je pravda, ze si nekdo na okinawe narokuje vyvoj techniky, ktera existovala jiz nekolik tisic let v cele asii?

Neber to jako stourani, ale me to proste nesedi a prijde mi to jako dalsi povidacka. Nicmene jsou dochovane nejake prameny k teto prihode??? Jen selskej rozum, mozna je v tom neco, co celou situaci zasadne meni, ale dedukce me vede k tomu, co jsem napsal.


Zdravim Luen

Bílého jeřába mám taky rád, ale nevím přesně, kterého myslíš, protože ono jeho víc stylů (i v tom fujianu). Ale, kung-fu není úplně můj obor takže nevím. S tím šebejem si pořád vedle jak ta jedle, kromě šebeje jsou miliony dalších zdrojů. Já mluvím pouze za karate, nemůžu ti potvrdit to, že třeba mawashigeri, které se dneska cvičí v shotokanu, třeba opravdu v jižním šaolinu neznali, a to z jednoho prostého důvodu, protože jsem v té době nebyl na světě. Řeč je prostě o ju-jutsu a o japonských techikáchá ju-jutsu,jiu-jutsu, cvičí prostě shotokan (moderní).
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod will » pon 01. úno, 2010 16:49

Makoto píše:
will píše: Tak to si ty myslíš, že to tak je s tím japonským názvoslovím, ale je to úplně jinak. Třeba jak si psal o tom mawashigeri, tak tento kop okinawa-te vůbec neznalo. Slavný obloukový kop mawashigeri vyvinul yoshitaka funakoshi syn Gičina Funakoshi, zakaladatele moderního karate. Tento kop je vysloveně záležitostí karate. Nemá cenu zastírat, že v ju-jutsu se cvičí karate, to je fakt. A ne jenom v ju-jutsu, ale i dalších organizacích na podobné bázi. Jinak co se týče karate jako sport, tak i ju-jutsu je sport viz:

Jinak jak si psal o kopech z karate a hodech z juda, tak podle mě,je právě judo (když tedy pominu dloubání očí,trhání ohryzků, lámání kostí, atd.) to, co dává ju-jutsu bojové schopnosti. Podle mě by bylo ju-jutsu bez technik z juda hodně ochuzené. Kdežto bez kopů a úderů z karate by se ju-jutsu snadno obešlo.

Neuraz se, ale jak dlouho se venujes Jujutsu? U koho? Ptam se, protoze to, co pises je....no spise ukazuje na to, ze jsi zacatecnik v bojovych umenich a v jujutsu zvlaste.
Uz se tu x-krat diskutovalo, ze BU se musi vyvijet a proto prebirani veci odjinud neni na skodu, ba prave naopak. Vsadim se s tebou, ze neexistuje styl, ktery by neco neprevzal od jineho. Pokud takovy styl existoval/existuje, pak a) je jiz mrtvym stylem, b) je uplne novym a brzo neco prebere...drive nebo pozdeji.
Bojove schopnosti jujutsu dava komplexita technik a ne nejake konkretni techniky ci skupina technik. To znamena, ze proti boxerovi mohu pouzit zbrane ktere nezna stejne tak jako proto judistovi a pokazde to budou uplne jine zbrane. Jujutsu neni o tisicich technikach (jako treba Hapkido, ktere na tom postavilo svou reklamu a tusim, ze se nasel i nejaky JJ master tady v Cechach, ktery prohlasuje podobnou pitomost), ale o principech a pouziti vsech moznych casti tela (hlava, rameno, zuby, prsty,....). Je to na delsi rozmluvu a mozna spise osobne, protoze pri psani se ztraci cast myslenek a to povede k dalsi flame komunikaci.
Budes-li mit cas, doraz k nam nekdy na trenink a uvidis o cem hovorim.


Já neříkám, že nemůžeš přebrat techniky z jiných stylů, jen tvrdím, že já bych si osobně shotokan nevybral. Jde pouze o můj názor. Prostě rád nazývám věci pravými jmény.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod luen » pon 01. úno, 2010 17:31

will píše:Zdravim Luen

Bílého jeřába mám taky rád, ale nevím přesně, kterého myslíš, protože ono jeho víc stylů (i v tom fujianu). Ale, kung-fu není úplně můj obor takže nevím. S tím šebejem si pořád vedle jak ta jedle, kromě šebeje jsou miliony dalších zdrojů. Já mluvím pouze za karate, nemůžu ti potvrdit to, že třeba mawashigeri, které se dneska cvičí v shotokanu, třeba opravdu v jižním šaolinu neznali, a to z jednoho prostého důvodu, protože jsem v té době nebyl na světě. Řeč je prostě o ju-jutsu a o japonských techikáchá ju-jutsu,jiu-jutsu, cvičí prostě shotokan (moderní).


Je jedno jestli myslis bileho jeraba (Baak Hok) a nebo wing chun bileho jeraba:

http://www.youtube.com/watch?v=mWh-uhw4C9s

Uz ve fujianu se to staleti mixuje, takze to o jakeho jeraba se jedna nema vyznam na predmet diskuze :wink:
S tim Sebejem jsem to myslel tak, ze on je take propagator teto myslenky, ktera je proste out (a nejde o techniku, nejde o to kdo kope lepe). Neresme jestli je lepsi kop holeni (jako ze je :lol: ) nez dat placacku nartem. Nicmene tohle uz je spise zbustleni techniky nez vyvoj nove :wink: Jinak i F. Sebej nekde cerpal tyhle obecne zname bullshity, takze mu nechci udelit titul prvniho kecalka.
Jen jsem chtel poukazat na to, ze je tento nazor v rozporu s logikou.
Jizni saolin je meho nazoru importovana storka ze severni ciny a z meho pohledu je vice nez pochybna. Pokud se budeme bavit o historii bu ve vztahu k etnikam na jihu ciny, barme, laosu, siamu, indie (teto oblasti asie) ... vsude je to o opicakovi. Nekde mu rikaji Hanuman jinde mu rikaji Sun Wu Kung. Spojovat gung fu nebo bojova umeni s saolinem, buddhismem nebo samotnym bodhidharmou ... Je to same jako spojovat nabozenstvi a viru v boha s krestanstvim.
Lidi se uci bojovani o X tisic let drive nez je existence saolinu, buddhismu atd ...

Jinak muj prispevek ber jenom jako vsuvku k makotove otazce jsem se uz vyjadril :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod marcelo » pon 01. úno, 2010 17:38

will píše:Chlapi já nevím co se divíte, tohle jsou všeobecně známé informace, že mawashigeri je moderní kop se ví už dlouho, mrknětě třeba sem:

http://karate.chr.cz/view/clanky/53

Jen, tak mimo s těmito stránkami nemám nic společného právě jsem je vygůůglil, to jen proto, aby mě někdo, jak tady bývá zvykem nenařknul, že si to třeba píšu sám :D



Will clovece 8O 8O ,

troska sebareflexie...ti ju jasne odpovedal Pucmaz ktory studoval roky na Okinawe pod "cappo di tutti capi" Goju Ryu stylu a ty tu linkujes skazky z ceskych stranok :roll:

..inak poznali vobec na Okinawe hak a zdvihak rukou..neukradli to ti smejdi thajboxerom zo Siamu :?: :lol: :wink:


P.S: s tym sportovym mawashi s nartom mozes mat pravdu,je to shitka technika...cakam co povie Pucmaz..celkom ma to zaujima..
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

Příspěvekod RUNAR » pon 01. úno, 2010 18:45

Syn pana Funakoshio těžko vymyslel mawashi, yokogeri, ushirogeri a já nevím co......to jsou všechno povídačky v tom článku.

Hlavně se tu dost nesmyslně mluví o Okinawským Karate jako o celku, jsou tam různý odlišný styly a těžko hledat někoho kdo vidí do CELÝHO Okinawskýho Karate, kdo to tvrdí tak blábolí blbosti.

Mawashi v Shotokanu(za jiný styly -NEVÍM)- kope s bříškama prstů jako mae geri, kope se i holení.....a budu nesouhlasit s většinou jako obvykle, dá se tvrdě kopnout i nártem či kotníkem ale jenom na určitý místa, jinak hrozí ROZLÁMÁNÍ nártních kůstek, kop má potom delší dosah a další výhody.
Dávaj se nártem KO i v K1 a MMA....ale klasa Shotokan je mawashi kopnutý s koshi a né nártem.

Pokud některej hloupej naivka nevěří na sílu mawashi nártem do tlamy mohu mu to prakticky ukázat, no problem.

Tohoto pána netřeba představovat, na druhým obr. to koupil KO Fedorův brácha.

Obrázek

Obrázek
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod pucmaz » pon 01. úno, 2010 18:46

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 17:34, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod hellas » pon 01. úno, 2010 19:05

Runare myslím, že borci mysleli spíš princip provedení kopu, než úderovou plochu. Mirko kope klasický high kicky, nic podobnýho "novým" technikám ála mavaši, nebo doljo, či jak se tomu říká v TKD :?:
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod RUNAR » pon 01. úno, 2010 19:11

Hellas:
No jo, sorry za Fedorova bráchu, měl sem vybrat někoho jinýho. :D

P.S: Nikdo nepsal o provedení ale jen o nártu, tady nehájím Karate, tam se kope koshi ale tahle technika je taky dost tvrdá a účinná a má svý výhody.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod will » pon 01. úno, 2010 19:58

RUNAR píše:Syn pana Funakoshio těžko vymyslel mawashi, yokogeri, ushirogeri a já nevím co......to jsou všechno povídačky v tom článku.

Hlavně se tu dost nesmyslně mluví o Okinawským Karate jako o celku, jsou tam různý odlišný styly a těžko hledat někoho kdo vidí do CELÝHO Okinawskýho Karate, kdo to tvrdí tak blábolí blbosti.

Mawashi v Shotokanu(za jiný styly -NEVÍM)- kope s bříškama prstů jako mae geri, kope se i holení.....a budu nesouhlasit s většinou jako obvykle, dá se tvrdě kopnout i nártem či kotníkem ale jenom na určitý místa, jinak hrozí ROZLÁMÁNÍ nártních kůstek, kop má potom delší dosah a další výhody.
Dávaj se nártem KO i v K1 a MMA....ale klasa Shotokan je mawashi kopnutý s koshi a né nártem.

Pokud některej hloupej naivka nevěří na sílu mawashi nártem do tlamy mohu mu to prakticky ukázat, no problem.

Tohoto pána netřeba představovat, na druhým obr. to koupil KO Fedorův brácha.

Obrázek

Obrázek


Nevím jestli jsou to povídačky nebo ne, ale obsah toho článku pochází z oficielní literatury, tak jsou asi jak by řekl Luen autoři těch knížek bulshitové 8) . Mám někde překlad japonské knížky, kterou teď nemůžu ovšem najít a uvidíme jestli to tam také je. Zatím si trvám na tom co jsem napsal. Jinak s tou úderovu plochu máš pravdu. Ale mawashigeri není vůbec jednoduchý kop a kopat jej na hlavu vyžaduje techniku a v neposlední řadě také dobrou kloubní pohyblivost. Podle mě je tento kop pro sebeobranu absolutně nevhodný. Něco jiného je samozřejmě, když jseš karaťák a k tomu ještě pořádně roztahanej a samozřejmě musíš nosit volné kalhoty.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod hellas » pon 01. úno, 2010 20:09

RUNAR píše:Hellas:
No jo, sorry za Fedorova bráchu, měl sem vybrat někoho jinýho. :D

P.S: Nikdo nepsal o provedení ale jen o nártu, tady nehájím Karate, tam se kope koshi ale tahle technika je taky dost tvrdá a účinná a má svý výhody.


Proto sem psal, že asi došlo k nedorozumění :-)
Sašinek je mě volné, v tom fajtu sem fandil Mirkovi 8)
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod littleass » pon 01. úno, 2010 20:13

will píše:
luen píše:Ahoj wille,

neuraz se, ale me ta povidacka s tim mawashi prijde trochu jako "sebejovina". Totiz abych to upresnil. Osobne si nedovedu predstavit, ze nekdo prebira fujianskeho jeraba (s vlastnima inovacema atd ...) a neprevezme jednu z jejich fundamentalnich technik ... to je to same, jako by nekdo sel cerpat z boxu a vykaslal se na hak ...
Je to nepravdepodobne a uvedu jen par duvodu:

1) si nedovedu predstavit jak by cinan ve fujianu tuhle zpravu prijal (shifu nauc me co uznas za vhodne, ale tenhle kop nechci umet) :roll:
2) je vube pravda, ze na okinawe tento kop neznaji a je pravda, ze si nekdo na okinawe narokuje vyvoj techniky, ktera existovala jiz nekolik tisic let v cele asii?

Neber to jako stourani, ale me to proste nesedi a prijde mi to jako dalsi povidacka. Nicmene jsou dochovane nejake prameny k teto prihode??? Jen selskej rozum, mozna je v tom neco, co celou situaci zasadne meni, ale dedukce me vede k tomu, co jsem napsal.


Zdravim Luen

Bílého jeřába mám taky rád, ale nevím přesně, kterého myslíš, protože ono jeho víc stylů (i v tom fujianu). Ale, kung-fu není úplně můj obor takže nevím. S tím šebejem si pořád vedle jak ta jedle, kromě šebeje jsou miliony dalších zdrojů. Já mluvím pouze za karate, nemůžu ti potvrdit to, že třeba mawashigeri, které se dneska cvičí v shotokanu, třeba opravdu v jižním šaolinu neznali, a to z jednoho prostého důvodu, protože jsem v té době nebyl na světě. Řeč je prostě o ju-jutsu a o japonských techikáchá ju-jutsu,jiu-jutsu, cvičí prostě shotokan (moderní).



Pro will:
http://www.taomartialarts.com/crn/crn_forms.html
Tady máš hezkého Bílého Jeřába :wink:
Je tam jasně vidět něco jako Sanchin Dachi a taky to že tam opravdu nejsou žádné kopy na hlavu!!!Ani skrytě!!!A ani žádné Mawashi geri atd.Ale na druhou stranu:Ať si každej cvičí co chce,fuck off názory ostatních!!!když se ti líbí Mawashi tak trénuj Mawashi :wink:

Žádný moudra typu zkorumpovanej Dostál :!: :idea: :lol:
Naposledy upravil littleass dne pon 01. úno, 2010 20:31, celkově upraveno 5
littleass
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 268
Registrován: pát 03. dub, 2009 23:00

Příspěvekod will » pon 01. úno, 2010 20:14

for. Runar

Co se týče kopu mawashigeri, tak se mu v K 1 hodně blíží Feitoza, kdy zvedá vysoko koleno a pak následuje nárt, tak jakoby zestrany a trochu dolu.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod will » pon 01. úno, 2010 20:22

for. Luen

Dík za video, ale nikde jsem tam neviděl to mawashigeri. Co já mám informace nebudu tedy používat spojení j.šaolin, tak styly z jižní číny, které ovlivňovali karate, nepoužívali vysoké kopy, ale spíše se zaměřovali na spodní část těla a přijoritou byli techniky rukou a boj na střední a blízkou vzdálenost. Což by zase podporovalo moji teorii, že mawashigeri je skutečně novinka. Jinak já opravdu nečerpám z šebeje o bodhirmavomi jsem tady ani jednou nenapsal, tak nevím co s ním pořád máš.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků

cron