Kdy jujutsu je stale jeste jujutsu?

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod luen » čtv 04. úno, 2010 17:40

RBR píše:
luen píše:Ja myslim, ze to je trochu i o vzdalenosti ... strach ty lidi v zacatcich nepusti bliz a pak uz se vezou :idea:


Nemyslím, že je to o strachu. Kumiťácký mawashi je ukázka evoluce nebo degradace, záleží na úhlu pohledu. Prostě se kluci přizpůsobili sportovním pravidlům. Pravidla říkají bezkontakt, tzn. abych nebyl diskvalifikován musím dát facku nohou, na udělení bodu stačí. Vedlejším efektem je získání cca 20 cm, což se hodí.
Pokud si pamatuji na své začátky, tak jsem nárt volil nikoli ze strachu, ale z v důsledku nezvládnutí techniky. S nártem se mě mawashi kopalo lépe než s koshi.

RBR


Jasne, ze to neni jen o strachu z rany, ale treba i o strachu ze straty bodu (resp. neziskani bodu) i to je strach :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

 

Příspěvekod will » čtv 04. úno, 2010 18:26

luen píše:
will píše:Zdravim Luene

Tak začnu odspoda, nic ve zlim, ale hlouposti píšeš ty obdobnej neznamená stejnej a dovolil bych říct nebe a dudy, kop ze shotokanu pracuje úpně jinak s energií, má úpně jiné nároky na kloubní pohyblivost, atd. než kop třeba uechi ryu, to je jako, kdyby si srovnával auto a motorku, ano oba jsou to dopravní prostředky, ale každý úplně jiný.

Takhle vypadá tradiční yokogeri keage v uechi ryu: čistokrevný a teď použiji tvůj neoblíbený název, jižní šaolin, stáří tisíce let.

www.youtube.com/watch?v=HUFyUiLBONs&feature=related

Už z provedení toho kopu je jasné, že je určen pro střední a dolní část, kopat takto na hlavu je totální nesmysl.

Shotokan:

www.youtube.com/watch?v=1d270SF2sNU

Prostě mezi kopy různých stylů rozdíly jsou.

Vím, že fujijanskej jeřábník má blízko k wingchun, ale kde ty kopy tedy ve vingchunu jsou, nikde jsem je neviděl. Ukaž mi jednu katu, kde je vysoký kop pak uznám, že máš pravdu, ale podle mě ji asi nenajdeš, protože neexistuje. Prostě smiř se s tim, že pro každý styl je něco charakteristické. Ve vingchunu byly jistě exprti na jiné techniky než na vysoké kopy, ale třeba se mýlím, dokaž. Jinak já se dohaduji o kung-fu jen v návaznosti na karate. K tý, dynamice jsou různé metody, a ta hlavní je trénink těchto kopů v katách a kihonech, tak jak se má, to znamená na pásmo na které je určené. Ale ukaž mi ty tvoje kopy v katách wingchunu neukážež co. Jinak v některých stylech karate se skutečně nezávodilo a na okinavě do dneska nebo ještě před 15 lety byly styly karate, které cvičili tradičně a sportovní poměřování zcela odmítali. Když došlo na poměřování, tak většinou skončilo těžkým zraněním nebo smrtí. Já čerpám ze zdroje předávaného v tradiční lini tedy otec syn, žák mistr, atd. Za ty parchanty se omlouvám to byl můj výplod.


Ahoj Wille, abych se priznal, take se zacinam ztracet v tom co pises ...

Casto je rozdil ve stylech jen proto, ze jejich propagatori jsou omezeni sami sebou a tim pak vznikne jakasi odchylka v tzv. stylu, ale ve skutecnosti to neni rozdil stylu, nybrz jen rozdil v pohybove vybave jedincu, v pouziti atd ... Proste ne kazdej ma na vse a tim se od sebe vzajemne odlisujeme ... pak se to casem zacne svadet na styl :lol: :wink: Toto je napr. klasicka lez milionu stylu. Ono je to tak, ze kdybychom vsichni zvladali vsechno, tak neni treba tehle blbosti jako je odlisnost v technice nebo stylu. Protoze ve finale nejde o techniku. Kdyz nekomu ukopnu gule, tak je jedno jestli se k te "technice" prihlasi tento styl a nebo nikdo ... pro jeho kulky v tom zadny rozdil nebude. Ja nic takoveho jako techniku karate, gung fu ... neznam. Znam jen spatnej uder a dobrej, spatnej kop a dobrej atd ... dobre pouziti a spatne, dobre fightery a spatne. Spise lamky maji tendenci schovavat se za urcitej styl a vetsinou za takovej, jenz jim prijde dostatecne chlapskej.

Konec koncu, co to vlastne styl je? To ze nekdo ukaze neco nejakym zpusobem a ostatni se to snazi naucit a nebo napodobit? Pak se casto zapomina na to, ze propagator zarucene autentickeho stylu nebyl na hodine, kde to trener ukazal jinak s jinejma napadama a naprosto tim onu "techniku" zmenil ... jaka bolestna ztrata pro kazdeho, kdo se upinal a fixoval na jemu znamej zpusob provedeni.
Casto se styly odlisuji jen proto, ze lidi chteji hledat rozdil a ne to, co je spojuje a nebo spojovalo, nez nekdo rozhodnul, ze oni to budou delat zasadne jinak a budou se vyhranovat.
Zadna technika neni tradicni ani moderni, protoze jak jsi spravne podotknul v nejakem svem predchozim prispevku - nebyl u toho nikdo z nas a nevime jak se to cvicilo pred stovkami let a ani nezname duvod, proc dnes nekdo rika, ze tento zpusob provedeni je moderni.
Tolik jen k technice, dalo by se toho napsat stohy, ale k cemu, kdyz nejsou oci, ktere by to videli?
Abys zjistil jak to mate v karate, musel bys napr. do Ciny a podivat se na to. Doufat, ze to ani tam dotycnej nezmenil a take obejit vsechny predky i na Okinawe. Nejspis bys jistotu neziskal, ale rozhodne by ses zbavil naivni formy "tradicni vs moderni". Jak rad by treba byl nejakej master pred 500 lety moderni, ale nemel tu moznost. Premyslel jsi nekdy nad tim, kolik lidi, na ktere nam serou mouchy na stenach, by nas poslalo s timto zpusobem pristupu do haje a vysmali by se nam?
Pokud si nevidel kopy ve formach wing cheunu, tak jsi nevidel jine formy nez tzv. show verze, cili jsi nevidel napady. A to je problem u tzv. tradicnich stylu. vetsina lidi resi jen zjevnej napad, protoze jim nikdo neukazal a nevysvetlil jak ve forme cist (nikdy se seriozne neucili) - za me je to tak, ze neovladaji metodiku stylu a prd mu rozumi. Forem, kde je nekolik ruznych typu vysokych kopu mame ve wing cheunu hned nekolik. Sap Yi Lou, Cham kiu kopeme je na aparatech (tradicnich i modernich) a hlavne i tam kde neni u sablony formy vysokej kop tam vysokej kop stejne je. Videl jsi nekdy v nejake forme u wing cheunu naskocenej uder a jsou tam. Wing cheun v tomto ohledu neni v zajeti bludu, ze technika je spravna tak, jak je v jednom z mnoha moznych provedeni ve forme. Ve formach nam napr. spousty ruznych technik schazi a neni to tim, ze je wing cheun nezna ani proto, ze tam nepatri a nema smysl je cvicit, ale proto ze se budto ve formach nacvicuji jen s obtizema a nebo proste proto, ze to s tim pohybem nechci cvicit, neukazu atd a nebo proto, ze je debilni napad mit vsechny zpusoby provedeni ve forme ... V tomhle je naprosta svoboda a neplati zde zadne direktivni - tohle se musi :wink:
Mam pocit, ze wing cheun neni jediny styl, kde to takhle lidi vnimaji a mam pocit, ze to ani neni zadna vysada gung fu :wink:
Mimochodem techniku ve forme nenacvicis, resp. nenacvicis tam jeji pouziti. Forma k tomuto neni urcena je to vetsinou jen osnova napadu, ktere si ma zak vytahovat a na 1000 zpusobu cvicit v pouziti, cili na aparatech, ve drilech, rizenem sparibgu, volnem sparingu atd ... Kdo se drzi formy jako dite maminciny sukne, bude porad nedochudce, ktere potrebuje prevadet pres ulici :idea:
Klidne ti ukazu ty kopy osobne mame je v mnoha formach - i kdyz ted zrovna ukazkove nekopu (po urazu).

V nekterych stylech se nezavodilo a nebo nekdo konkretni nesel se svou kuzi na trh? V tom je rozdil :wink: Soutezilo se vzdy! Bavit se muzeme o pravidlech zapasu, pomerovani nebo neco takoveho, ale tezko muzes napsat, ze se nesoutezilo ... ono se vlastne soutezi i v ramci jedne skoly - zaci mezi sebou :wink:
Ucit se jezdit v aute a nikdy do nej nesednout ... no nevim. A je uplne jedno, jestli do nej sednu dobrovolne a nebo proto, ze me donuti okolnosti, ale nesmim mit problem si do nej sednout. Jedno jestli pomeruji pro zabavu nebo proto, ze mi hori koudel u zadku a nic jineho mi nezbejva ... ale pomeruji, pomeruji a tim sbiram zkusenosti nebo je to jinak?

A vazne nejdrive popremyslej nad tim, co chces napsat ... citovani z pochybnych webu neni dobry napad. Mimochodem u koho cvicis a od koho mas tyto informace? Pokud to tedy neni tajne 8)


Jo, jo, je toho moc. Teď nemám čas až bude, tak napíšu, zase nemůžu souhlasit. Jinak, když se pohybuješ v kung-fu komunitě, cvičí u nás někdo yong chun bílého jeřába zajímá mě jen tento konkrétní jeřáb nic jiného.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod will » čtv 04. úno, 2010 18:38

RBR píše:
will píše:Chlapi já nevím co se divíte, tohle jsou všeobecně známé informace, že mawashigeri je moderní kop se ví už dlouho, mrknětě třeba sem:

http://karate.chr.cz/view/clanky/53

Jen, tak mimo s těmito stránkami nemám nic společného právě jsem je vygůůglil, to jen proto, aby mě někdo, jak tady bývá zvykem nenařknul, že si to třeba píšu sám :D


Nevím kde autor čerpal informace, ale takové novátorství u mladého Funakoshiho je až nečekaně překvapující. Toto tvrzení mě překvapilo:
.....Yoshitaka vyvinul nové techniky kopů - mawashi geri, yoko geri kekomi, yoko geri keage, fumikomi, ura mawashi geri (přesto existují jisté informace, že za tuto techniku je zodpovědný sensei Kase) a ushiro geri.....


Minimálně yoko geri keage i kekomi, fumikomi je součástí kat, které rozhodně vznikly dříve než se Yoshitaka narodil, takže tvrdit o něm, že je vyvinul je nesmysl.
U ostatních kopů (mawashi, ura-mawashi, ushiro) je pro mě jen velmi težce uvěřitelné, že by během x-set letého vývoje BU nikdo na ně nepřišel a jejich objevení čekalo až do 20 st. To je nesmysl. Maximálně jsem schopen uvěřit, že je někde odkoukali a mírně upravili dle svých potřeb.

RBR


Dá se to sehnat z různých knížek se mi, zdá že o tom mawashigeri se píše v knize Bojová umění od Lewise. Ostatní kopy nevím. Ale s tím jokogeri kekomi nemohu souhlasitm napiš v které katě tento kop je. Pokud vím tak jokogeri kekomi má v katách taekwondo nikoliv shotokan, ale nevím shotokan má hodně kat. Jestli to někde okoukal nevím, ale v japonsku byl první a z okinawy to taky nepřivezli, jedině, že by se to tajilo. Jinak v některých stylech kung-fu jsou vysoké kopy, takže třeba odtuď bude vítr foukat.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod kumori » čtv 04. úno, 2010 19:11

[
Dá se to sehnat z různých knížek se mi, zdá že o tom mawashigeri se píše v knize Bojová umění od Lewise. Ostatní kopy nevím. Ale s tím jokogeri kekomi nemohu souhlasitm napiš v které katě tento kop je. Pokud vím tak jokogeri kekomi má v katách taekwondo nikoliv shotokan, ale nevím shotokan má hodně kat. Jestli to někde okoukal nevím, ale v japonsku byl první a z okinawy to taky nepřivezli, jedině, že by se to tajilo. Jinak v některých stylech kung-fu jsou vysoké kopy, takže třeba odtuď bude vítr foukat.[/quote]

v TKD nejsou kata ale tul a rozhodně se v nich nevyskytuje jokogeri kekomi.... :oops:
jináč koukám, že jsi takový všeználek...minimálně máš v malíčku Okinawu a Nippon.Nesvítil jsi Yoshitakovi u toho "vynalézání" 8) ?
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

Příspěvekod will » čtv 04. úno, 2010 19:28

Aha, tak sorry, že jsem někomu způsobil duševní úhonu, těm co byl příspěvek určen jistě pochopili, co tím chtěl básník říct. Jen, tak mimo nejmenují se ty sestavy v TKD náhodou poomse 8)
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod RBR » čtv 04. úno, 2010 19:51

will píše:Dá se to sehnat z různých knížek se mi, zdá že o tom mawashigeri se píše v knize Bojová umění od Lewise. Ostatní kopy nevím. Ale s tím jokogeri kekomi nemohu souhlasitm napiš v které katě tento kop je. Pokud vím tak jokogeri kekomi má v katách taekwondo nikoliv shotokan, ale nevím shotokan má hodně kat. Jestli to někde okoukal nevím, ale v japonsku byl první a z okinawy to taky nepřivezli, jedině, že by se to tajilo. Jinak v některých stylech kung-fu jsou vysoké kopy, takže třeba odtuď bude vítr foukat.


Kekomi a keage je otázka interpretace konkrétní katy, nebo spíše zamýšlené aplikace. Někdo ti v té samé katě odkope keage jiný kekomi, obojí může být správné. V podstatě se to týká každé katy kde yoko geri je. Proto nemá smysl psát jména konkrétních kat.

Výška kopů je věc jiná. Luen ti to popsal u číňanů, to samé plati i pro karate. Ano staří okinavští mistři nedoporučovali kopat výše než pas, ale nikde není uvedeno, že v rámci tréninku výše nekopali. :wink:
V shotokanu např. v bassai dai kopeš mikacuki geri do dlaně ve výši ramen, což už je nad pas. Hean godan to samé. Opět záleží na aplikaci. Pokud budeme vycházet z předpokladu, že to jsou katy co dovezl Gichin Funakoshi z Okinawi, tak máš důkaz, že i zde se kopalo výše než byl pas. :wink:
Pokud cvičíš karate tak sám víš, že výška kopů v katě je otázka aplikace a fyziologických možností jednotlivce. Jinak to není ničím omezeno. Proto bych nebyl tak striktní ve svých závěrech.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod kamiwaza » čtv 04. úno, 2010 21:59

Nerad zasahuji do vaší diskuse ohledně mawashi a joko geri, ale objevil jsem docela zajímavé video (alespoň z mého pohledu), tak vám posílám odkaz. Párkrát tam kopnou i mawashi geri, tak posuďte sami, jestli to dělají správně, případně se zamyslete nad tím, kdo má patent na správné provedení kopu :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=G4xioknK ... re=related

Jinak jestli můžu, tak podle mě je mawashi jeden z nejpřirozenějších kopů a neřešil bych až tak úderovou plochu.
Apropos, chodíte v našich zeměpisných šířkách po většinu roku venku naboso (v sandálech), nebo máte boty, co vám solidně ochrání nárt?
Dokonce někdo kope mawashi tak, že místo koshi to vezme patou :D Co vy na to.
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Příspěvekod RBR » čtv 04. úno, 2010 22:58

kamiwaza píše:Nerad zasahuji do vaší diskuse ohledně mawashi a joko geri, ale objevil jsem docela zajímavé video (alespoň z mého pohledu), tak vám posílám odkaz. Párkrát tam kopnou i mawashi geri, tak posuďte sami, jestli to dělají správně, případně se zamyslete nad tím, kdo má patent na správné provedení kopu :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=G4xioknK ... re=related


Patent na správné mawashi nikdo nemá, ale je celkem známo jak má být provedeno, aspoň mezi karatisty. S willem neřeším provedení kopu. Spíš diskutujeme nad historkami a fakty.
Na tvém videu je vidět, že to flákají, předem počítají s tím, že budou dál pokračovat. Nejdou do nich naplno, nechtějí sestřelovat. Díky hakamě moc není provedení kopů vidět, takže není co komentovat.

Jinak jestli můžu, tak podle mě je mawashi jeden z nejpřirozenějších kopů a neřešil bych až tak úderovou plochu.
Apropos, chodíte v našich zeměpisných šířkách po většinu roku venku naboso (v sandálech), nebo máte boty, co vám solidně ochrání nárt?
Dokonce někdo kope mawashi tak, že místo koshi to vezme patou :D Co vy na to.


Přirozený jak pro koho, takové mai geri považuji za přirozenější :wink:

Pokud jde o obuv, tak solidní boty mám akorát v zimě, jinak různé polobotky nebo sportovní obuv, které dle mého názoru ti nárt moc nechrání. Poslední dobou trénuji venku a zkoušel jsem kopat do stromu. Nárt a holeň raději nedělám, ale s koši úplně v pohodě. Pružná podrážka ti umožňuje luxusně koši nastavit a navíc odpadá strach o prsty, které jsou slušně chráněny. To si chce vyzkoušet. U vojáků běhajících v kanadách to bude jedno :wink:
Když mu to flexibilita umožňuje proč ne. Spíš se bude trefovat chodidlem a patou než jen samotnou patou, ale pokud mu to funguje, tak v čem vidíš problém. Nicnémě je to vyjímka.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod SeaRanger » pát 05. úno, 2010 0:50

luen píše:
RBR píše:
luen píše:Ja myslim, ze to je trochu i o vzdalenosti ... strach ty lidi v zacatcich nepusti bliz a pak uz se vezou :idea:


Nemyslím, že je to o strachu. Kumiťácký mawashi je ukázka evoluce nebo degradace, záleží na úhlu pohledu. Prostě se kluci přizpůsobili sportovním pravidlům. Pravidla říkají bezkontakt, tzn. abych nebyl diskvalifikován musím dát facku nohou, na udělení bodu stačí. Vedlejším efektem je získání cca 20 cm, což se hodí.
Pokud si pamatuji na své začátky, tak jsem nárt volil nikoli ze strachu, ale z v důsledku nezvládnutí techniky. S nártem se mě mawashi kopalo lépe než s koshi.

RBR


Jasne, ze to neni jen o strachu z rany, ale treba i o strachu ze straty bodu (resp. neziskani bodu) i to je strach :wink:


Me vsichni na treninku vzdycky rikali ze Mawashi Geri nekopou koshi plochou kvuli tomu ze maji desny strach z toho ze to neodhadnou a kopnou si to nechtene prstama :-) A samozrejme ze pak uz se to nikdy "nedoucej". Takze jak strach tak nezvladnuta technika.
SeaRanger
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 98
Registrován: sob 06. čer, 2009 23:00

Příspěvekod jeikob » pát 05. úno, 2010 1:44

koshi to je co si matně pamatuju bříško tedy pod prstama. tak to mi mawashi takhle také nikdy nešlo a to sem měl kopy zvládlý .
a používá se ještě takový to mawashi za roh to byl můj oblíbený kop. kopal se patou .a frajeřinka byla naznačit mawashi a kopnout tenhle. jo už vím ura mawashi. jo a také se to kopalo jako otočka. a kombinace mawashi a hned otočka. jojo vyblbli sme se :D
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod kamiwaza » pát 05. úno, 2010 7:44

4 RBR Co se týče kopů v hakamě, tak jsem sázel dokonce na holeň, ale skutečně to není úplně přehledné.
Jinak to video jsem tam dal proto, že je částečně k tématu JJ, že se mi líbila plynulost, komplexnost etc., i když nešli "naplno". Nicméně kdyby do sebe šli naplno, UKE kladl odpor (a nechtěli se pozabíjet), tak už by to byl zápas, kumite, sparing ... stejně jako v karate, nemyslíš. Proto existují role TORI a UKE :wink:

V botech je lepší kopat koshi, ale i ten nárt je částečně chráněn nejrůznějším polstrováním, takže je v celku jedno, čím to kopneš. Záleží na preferencích daného jedince a hlavně kopnout ve správný okamžik na správné místo za dodržení biomechanických principů. :wink:
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Příspěvekod will » pát 05. úno, 2010 19:20

RBR píše:
will píše:Dá se to sehnat z různých knížek se mi, zdá že o tom mawashigeri se píše v knize Bojová umění od Lewise. Ostatní kopy nevím. Ale s tím jokogeri kekomi nemohu souhlasitm napiš v které katě tento kop je. Pokud vím tak jokogeri kekomi má v katách taekwondo nikoliv shotokan, ale nevím shotokan má hodně kat. Jestli to někde okoukal nevím, ale v japonsku byl první a z okinawy to taky nepřivezli, jedině, že by se to tajilo. Jinak v některých stylech kung-fu jsou vysoké kopy, takže třeba odtuď bude vítr foukat.


Kekomi a keage je otázka interpretace konkrétní katy, nebo spíše zamýšlené aplikace. Někdo ti v té samé katě odkope keage jiný kekomi, obojí může být správné. V podstatě se to týká každé katy kde yoko geri je. Proto nemá smysl psát jména konkrétních kat.

Výška kopů je věc jiná. Luen ti to popsal u číňanů, to samé plati i pro karate. Ano staří okinavští mistři nedoporučovali kopat výše než pas, ale nikde není uvedeno, že v rámci tréninku výše nekopali. :wink:
V shotokanu např. v bassai dai kopeš mikacuki geri do dlaně ve výši ramen, což už je nad pas. Hean godan to samé. Opět záleží na aplikaci. Pokud budeme vycházet z předpokladu, že to jsou katy co dovezl Gichin Funakoshi z Okinawi, tak máš důkaz, že i zde se kopalo výše než byl pas. :wink:
Pokud cvičíš karate tak sám víš, že výška kopů v katě je otázka aplikace a fyziologických možností jednotlivce. Jinak to není ničím omezeno. Proto bych nebyl tak striktní ve svých závěrech.

RBR


No já osobně jsem v katách čisté kekomi neviděl, jo v TKD ho kopou perfektně, ale v shotokanu se kope většinou keage, ale budiž. Co se týče výše kopů v tradičním karate, striktní budu, protože v třeba v tradičním uechi ryu se nikdy vysoké kopy nekopali ani nenacvičovali, ale tato větev je ovlivněná hodně jižním kung-fu. Neberu sportovní linii dnes se dalo cestou sportu skoro všechno dokonce je i nějaký mistr evropy ve sportovním karate, který cvičí uechi-ryu, ja mluvím čistě o tradiční linii jak byla inportována z číny. Co se týče té katy bassai dai, tak máš pravdu, ale to je, tak asi jedniná technika, tak budiž.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod will » pát 05. úno, 2010 19:29

RBR píše:
kamiwaza píše:Nerad zasahuji do vaší diskuse ohledně mawashi a joko geri, ale objevil jsem docela zajímavé video (alespoň z mého pohledu), tak vám posílám odkaz. Párkrát tam kopnou i mawashi geri, tak posuďte sami, jestli to dělají správně, případně se zamyslete nad tím, kdo má patent na správné provedení kopu :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=G4xioknK ... re=related


Patent na správné mawashi nikdo nemá, ale je celkem známo jak má být provedeno, aspoň mezi karatisty. S willem neřeším provedení kopu. Spíš diskutujeme nad historkami a fakty.
Na tvém videu je vidět, že to flákají, předem počítají s tím, že budou dál pokračovat. Nejdou do nich naplno, nechtějí sestřelovat. Díky hakamě moc není provedení kopů vidět, takže není co komentovat.

Jinak jestli můžu, tak podle mě je mawashi jeden z nejpřirozenějších kopů a neřešil bych až tak úderovou plochu.
Apropos, chodíte v našich zeměpisných šířkách po většinu roku venku naboso (v sandálech), nebo máte boty, co vám solidně ochrání nárt?
Dokonce někdo kope mawashi tak, že místo koshi to vezme patou :D Co vy na to.


Přirozený jak pro koho, takové mai geri považuji za přirozenější :wink:

Pokud jde o obuv, tak solidní boty mám akorát v zimě, jinak různé polobotky nebo sportovní obuv, které dle mého názoru ti nárt moc nechrání. Poslední dobou trénuji venku a zkoušel jsem kopat do stromu. Nárt a holeň raději nedělám, ale s koši úplně v pohodě. Pružná podrážka ti umožňuje luxusně koši nastavit a navíc odpadá strach o prsty, které jsou slušně chráněny. To si chce vyzkoušet. U vojáků běhajících v kanadách to bude jedno :wink:
Když mu to flexibilita umožňuje proč ne. Spíš se bude trefovat chodidlem a patou než jen samotnou patou, ale pokud mu to funguje, tak v čem vidíš problém. Nicnémě je to vyjímka.

RBR


RBR má pravdu mawashigeri mi opravdu přirozené nepřipadá, tento kop je naopak podle mě až hustě nepřirozený, jestliže člověk nemá uvolněné kyčelní klouby, tak ho nemůže nikdy kopnout technicky správně a když, tak maximálně do výše pasu a to taky s odřenýma ušima. Kopat neuvolněný na hlavu je scifi. Přirozený může být pro člověka, který má stovky neli tisíce nástupů do této techniky a je dobře roztahaný, pak to samozřejmě přirozené je. Jinak traduje se, že se i v japonsku některým karatekům tento kop nechtělo tvrdě trénovat, tak místo něj kopali mikacuki geri.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod RUNAR » pát 05. úno, 2010 19:36

No nevím s tím nártem, nějakou dobu jsem se pohyboval mezi závodními Karatisty a nikdo si nestěžoval že by měl zničený nárty.
Že je nárt křehkej a musí se s tím UMĚT kopat je snad jasný, má to ale potom svoje výhody.
Podívejte se jak kopal Míra Crocop Filipovic ty svoje úchylně silný vysoký kopy.

Viděl jsem velkou řádku KO nártem, nebo fajfkou=nárt+kotník, jak v Karate tak v K1, ultimátech etc.

V Karate je holeň tradiční úderová plocha, holeň je ostrá a mnohem víc vydrží, zase má kratší dosah, něco za něco.
Kopat holení NENÍ bezproblémový, i holeně se v zápasech lámou, pokud se kopne špatně nebo je holeň přetížená z tréninků, se zeptejte závodníků jak maj rozmlácený holeně od loktů a kolen, holeň vydrží MNOHEM víc než nárt, o tom žádná........ ale taky časem odejde.

P.S:
Kopnout mawashi via koshi není nic lehkýho, to už je trochu majster kousek.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod kumori » pát 05. úno, 2010 20:08

will píše:Aha, tak sorry, že jsem někomu způsobil duševní úhonu, těm co byl příspěvek určen jistě pochopili, co tím chtěl básník říct. Jen, tak mimo nejmenují se ty sestavy v TKD náhodou poomse 8)


Poomse je v WTF, v ITF(které je z mého pohledu mnohem zajímavější) je to tul, když už chceš někoho poučovat, aspoň si na netu zjisti jak se věci mají, ty básníku :lol:
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

:-)

Příspěvekod kumori » pát 05. úno, 2010 20:18

toto vlákno je primárně o JJ a všech jeho formách, navrhuji ukončit diskuzi o keriwaza a vrátit se zpět k tématu

http://www.youtube.com/watch?v=4dZ_Bd5cv3o

nádhera, Kondo sensei (dědic Daito ryu od Tokimune Takeda, bohužel po smrti Takeda sama však došlo ke pochybám o platnosti závěti ze strany dcery Takeda sama a soud rozhodl v její prospěch, Kondo sensei tak nemohl používat název Daito ryu Aikijujutsu, rozhodl se tedy pro Daito ryu Aikibudo ) zde demonstruje principy Daito ryu - mimo jiné tvrdost, praktičnost
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

Příspěvekod will » pát 05. úno, 2010 20:41

RUNAR píše:No nevím s tím nártem, nějakou dobu jsem se pohyboval mezi závodními Karatisty a nikdo si nestěžoval že by měl zničený nárty.
Že je nárt křehkej a musí se s tím UMĚT kopat je snad jasný, má to ale potom svoje výhody.
Podívejte se jak kopal Míra Crocop Filipovic ty svoje úchylně silný vysoký kopy.

Viděl jsem velkou řádku KO nártem, nebo fajfkou=nárt+kotník, jak v Karate tak v K1, ultimátech etc.

V Karate je holeň tradiční úderová plocha, holeň je ostrá a mnohem víc vydrží, zase má kratší dosah, něco za něco.
Kopat holení NENÍ bezproblémový, i holeně se v zápasech lámou, pokud se kopne špatně nebo je holeň přetížená z tréninků, se zeptejte závodníků jak maj rozmlácený holeně od loktů a kolen, holeň vydrží MNOHEM víc než nárt, o tom žádná........ ale taky časem odejde.

P.S:
Kopnout mawashi via koshi není nic lehkýho, to už je trochu majster kousek.


Ono záleží jak si se to mawashigeri učil od začátku, já se ho učil koshi, takže mi to dneska vůbec nepřijde a není to pro mě problém, takhle kopat. Podle mě je, ale právě umění takto kop kontrolovat. V době, kdy jsem se ho učil, tak mi bylo sděleno, že koshi je bojová technika a nárt spíše sportovní právě z důvodu, že ho lze lépe kontrolovat. Jinak také jsem se nesetkal s rozbitýma nártama, luen mi to do dneska nevysvětlil.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod will » pát 05. úno, 2010 20:46

kumori píše:
will píše:Aha, tak sorry, že jsem někomu způsobil duševní úhonu, těm co byl příspěvek určen jistě pochopili, co tím chtěl básník říct. Jen, tak mimo nejmenují se ty sestavy v TKD náhodou poomse 8)


Poomse je v WTF, v ITF(které je z mého pohledu mnohem zajímavější) je to tul, když už chceš někoho poučovat, aspoň si na netu zjisti jak se věci mají, ty básníku :lol:


No jo, ale ITF není na olympijských hrách 8)
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: :-)

Příspěvekod will » pát 05. úno, 2010 20:49

kumori píše:toto vlákno je primárně o JJ a všech jeho formách, navrhuji ukončit diskuzi o keriwaza a vrátit se zpět k tématu

http://www.youtube.com/watch?v=4dZ_Bd5cv3o

nádhera, Kondo sensei (dědic Daito ryu od Tokimune Takeda, bohužel po smrti Takeda sama však došlo ke pochybám o platnosti závěti ze strany dcery Takeda sama a soud rozhodl v její prospěch, Kondo sensei tak nemohl používat název Daito ryu Aikijujutsu, rozhodl se tedy pro Daito ryu Aikibudo ) zde demonstruje principy Daito ryu - mimo jiné tvrdost, praktičnost


Přečti si příspěvky, mi jsme s mawashigeri nezačali. A jestliže mají v jiu-jitsu ve zkušebním řádu na první dan ura-mawashigeri, tak máme právo tady diskutovat :lol:
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod kumori » pát 05. úno, 2010 20:50

will píše:
kumori píše:
will píše:Aha, tak sorry, že jsem někomu způsobil duševní úhonu, těm co byl příspěvek určen jistě pochopili, co tím chtěl básník říct. Jen, tak mimo nejmenují se ty sestavy v TKD náhodou poomse 8)


Poomse je v WTF, v ITF(které je z mého pohledu mnohem zajímavější) je to tul, když už chceš někoho poučovat, aspoň si na netu zjisti jak se věci mají, ty básníku :lol:


No jo, ale ITF není na olympijských hrách 8)


to bude asi tím, že zůstalo bojovým uměním a nezvrhlo se v hopsání s ječením
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

cron