Zkoušky na 1.dan

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Zkoušky na 1.dan

Příspěvekod horal » pon 19. črc, 2010 16:08

Dobrý den vespolek. Jsem starý bojovník :-) tedy svým věkem - 50 let. 12 let dělám karate shotokan a "dotáhnul" jsem to na 1.kyu. Rád bych postoupil o krůček dále a pohrávám si s myšlenkou zkoušek na 1. dan. Pánové, zvláště vy, kteří jste mistry karate, můžete mi poradit zkušebního komisaře s individuálním přístupem? Ne, že bych byl hodně velká měkota, ale přeci jen 50 let mě jaksi handicapuje proti 30 letým borcům. Staří pardi rozumí.
horal
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

 

Příspěvekod Dalt » pon 19. črc, 2010 18:05

jsem si vzdycky myslel, ze dosahnuti urciteho stupne umeni ma byt pro vsechny stejne obtizne bez rozdilu veku apod - o cem by pak takovy stupen (udeleny diky individualnimu pristupu) vypovidal?!? Jsem prekvapen... :?
Jiří Vávra

"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
Uživatelský avatar
Dalt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: stř 25. říj, 2006 23:00
Bydliště: Litomyšl

Příspěvekod Jendis » pon 19. črc, 2010 21:08

Dalt píše:jsem si vzdycky myslel, ze dosahnuti urciteho stupne umeni ma byt pro vsechny stejne obtizne bez rozdilu veku apod - o cem by pak takovy stupen (udeleny diky individualnimu pristupu) vypovidal?!? Jsem prekvapen... :?


Ono to není tak jednoduché. Vezmi si,že součástí zkoušky na 1.dan je třeba yoko-tobi-geri(neříkám,že opravdu je,uvádím pouze příklad).......tedy kop ve výskoku. Jsou lidi,kteří ho v životě nekopnou,ale běžně si "dávají" lidi i s vyšším technickým stupněm k snídani.....díky zkušenostem,dovednostem a tak. Chceš tedy říci,že protože nedají tento konkrétní kop,nemají nárok na 1.dan???
Dle mne je to spíše o tom,že učitel(komisař) by měl individuálně posuzovat schopnosti cvičence......a ne slepě bazírovat na "zkušebním řádu".
Je tak???? :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod RBR » pon 19. črc, 2010 21:52

Dalt píše:jsem si vzdycky myslel, ze dosahnuti urciteho stupne umeni ma byt pro vsechny stejne obtizne bez rozdilu veku apod - o cem by pak takovy stupen (udeleny diky individualnimu pristupu) vypovidal?!? Jsem prekvapen... :?


Systém zkoušení na technické stupně v karate je subjektivní. Každý rozhodčí bazíruje na něčem jiném. O některých je to zkouška fyzických dispozicí u jiných o technice.
Nevím proč by měl být stupeň získaný s ohledem na věk nevypovídající. To, že má někdo 1.dan stejně o jeho bojových kvalitách vůbec nic nevypovídá :wink:

TO Horal: Co za karate děláš? V které jsi organizaci? Tvůj dotaz je nezodpověditelný, zatím.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

1.dan

Příspěvekod horal » čtv 22. črc, 2010 8:34

To RBR: Jak jsem psal-shotokan a jsem z Prahy

To all: myslím, že nemůžeme přehlídnout realitu. Bojová umění se dají cvičit do 100 let, ale ve 20 se člověk zlepšuje rychleji.Naopak v té stovce možná lépe chápe smysl znaků "bu" a "kara". Samozřejmě předpokládám minimálně roční přípravu, kdy mi právě komisař individuálně pomůže a řekne-tohle zlepši, tohle je dobré atd.
horal
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Gino » čtv 22. črc, 2010 10:40

RBR píše:To, že má někdo 1.dan stejně o jeho bojových kvalitách vůbec nic nevypovídá :wink:RBR

Přesně tak. Dalt ale hodil pouze typicky boxerskou reakci - já ho svým způsobem chápu :) Ale Dalte, když o tom nic nevíš, tak je poměrně jasné, že jsi pak překvapen :wink:

Jinak jendis to napsal s tím přirovnáním taky velmi pěkně.

Horale... minimálně roční přípravu? To je zase taky trošku přehnané. Cvičíš už 12 let, to samo o sobě je dost - pokud alespoň trochu aktivně. O většině věcí na 1.Dan bys tedy měl mít slušnou představu už nyní. Je to jenom zkouška...
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Re: 1.dan

Příspěvekod luen » čtv 22. črc, 2010 18:09

horal píše:To all: myslím, že nemůžeme přehlídnout realitu. Bojová umění se dají cvičit do 100 let, ale ve 20 se člověk zlepšuje rychleji.Naopak v té stovce možná lépe chápe smysl znaků "bu" a "kara". Samozřejmě předpokládám minimálně roční přípravu, kdy mi právě komisař individuálně pomůže a řekne-tohle zlepši, tohle je dobré atd.


BU se daji cvicit stejne tak dlouho, jako se da provozovat jakakoli jina sportovni cinnost (nechcme klise, ze BU neni sport stranou). Je jasne, ze s vekem si clovek odrika vetsim dilem od veci, ktere vyzaduji fyzu, mobilitu, silu, flexibilitu, postreh atd..., ale na druhou stranu ma clovek (pokud v mladi makal a nehonil energie s duchovnem) zkusenosti, oko, feeling atd... Pokud se zajima i o metodiku, tak muze mit dik bohate praxi i slusne vyskladano.
Ovsem nic z toho neplati, pokud nema praxi, cili nabouchano, nakopano, natahano... V tom pripade byl sracka, je sracka a bude sracka :wink:
To je v kostce, cele tajemstvi kolem BÚÚÚ.
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Dalt » pát 23. črc, 2010 11:05

nevim co je na me reakci boxerskyho :) - me spis slo o to ze, (tim nechci nikoho urazit) kdyz se chci stat mistrem, mel bych zvladat vse (v tomto pripade techniky) co k tomu stupni nalezi - samozrejme chapu, ze v sedesati udelam tezko kop z otocky ve vyskoku, ale podminkou je, (dle me) abych to v zivote uz nekdy predtim dokazal a bezne cvicil. Kdyz to teda vztahnu na ten zminovanej box :D - nasim trenerum je kolem sedmdesati a je jasny ze uz jen tezko budou predvadet ukazkovy side stepy, uhyby atd, ale jelikoz tohle vsechno prozili a maji to v ruce, tak pro ne neni problem naucit to mlade boxery. Narazim zkratka na, to ze kdyz mi bude padesat a nedokazu se naucit (napr kvuli neohebnosti stari :) etc) polovinu z technik ktere jsou v onom stupni obsahle nemam mit logicky na ten stupen pravo (at jsem sebelepsi fighter a muj ukazkovej kraul slozi nejednoho poulicniho vrahouna) ponevadz pod pojmem mistrovsky stupen chapu hlavne to predavani znalosti...ktere nemam :?

s pranim pevneho (dusevniho) zdravi :D Dalt
Jiří Vávra

"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
Uživatelský avatar
Dalt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: stř 25. říj, 2006 23:00
Bydliště: Litomyšl

Příspěvekod Dalt » pát 23. črc, 2010 11:08

aha to co jsem napsal koresponduje s predchozim Luenovym prispevkem (kterej jsem precetl az ted) :D
takze tak 8)
Jiří Vávra

"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
Uživatelský avatar
Dalt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: stř 25. říj, 2006 23:00
Bydliště: Litomyšl

Příspěvekod Jendis » pát 23. črc, 2010 11:15

Dalte....ale lidi jsou prostě různí. Někteří zvládají to,jiní ono......vezmi si,že by do boxerského ringu mohl jen člověk,který neustále tlačí a jde dopředu......nesmysl,viď? Každý má svůj styl,svou strategii......ne každý je Tyson.
A podobně to chápu i u zkoušek na nějaký technický stupeň v karate-dó(nebo vůbec v různých stylech BU)......každý jsme jiný a podle toho by k tomu měl zkoušející přistupovat.

Pod čarou - už vím i o případech,kdy se jeden tech. komisař setkal s druhým v hospůdce,vzal si obálku s určitou částkou a podepsal druhý dan člověku,který na něj prostě neměl(ale zaplatil si)........tohle je teprvá přístup na hovno,ne to,že někdo hledá komisaře,který se mu bude věnovat a omrkne,co vlastně umí a jestli na to vůbec má. :evil:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

 

Příspěvekod luen » pát 23. črc, 2010 12:24

Ono je asi treba chapat rozdil v pohybove pruprave cloveka, kterej zacal ve 4 letech a nekoho, kdo zacal ve 30-ti. Nicmene kazdej komisar je vazne jinej a je to cele jen o lidech. Nekdo se na urcitej stupen namaka jak pes, jinej to zvladne s prstem v zadku a jinej si to hold koupi. Zadna zkouska neni zarukou niceho jineho, nez ze jste nekomu zaplatili a on vasi sumu s tim, co jste predvedli, akceptoval...

U starejch paprdu si muzete vazit mimo jine i toho, ze za mlada byl mlaticka nebo ze je super trener, kterej ma v hlave, ale treba zadne velke uspechy v cinnosti samotne.

Je preci jen na vas, koho uznate za autoritu a koho si priradite do skatulky "ojebevak" :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod patrik » pát 23. črc, 2010 14:20

ukropcany píše:...ja osobne chápem 1. dan ako zvládnutie základných (!!!) vecí, o nejakom majstrovstve nemôže byť v žiadnom prípade ani reči...


Přesně tak to je. Šodan je prostě jenom stupeň :)
...první a nejnižší.

Víc nemá smysl dodávat, už se tady o tom psalo.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Gino » pát 23. črc, 2010 14:33

A jsme zase jenom u toho, že lidé mají prostě mylné představy a nebojí se mluvit, nebo respektive vyjadřovat svůj názor uplně ke všemu - i k tomu o čem nic neví.

Daltova představa o "mistrovství" s 1.Dan je bohužel standardní, kterou se tu x generací před náma snažili vytvořit lidé, kteří sami žádné vyšší stupně neměli a přesto si příli býti oslovováni "mistře". Či tak nějak to může/mohlo být.

A ucrope - ani tvoje představa ale není uplně bez chyb - né každý 3.Dan (nebo vyšší) by mohl říct, že je ti rovný (dle tvých měřítek) a naopak kdejaký x.kyu by tě mohl příjemně překvapit. Ale tohle všechny ty přece víš...

Ještě k tomu dodatku, že v boxu svého trenéra (starého) svěřenci (ti nejlepší) jsou schopni stlouct jako nic. Nemyslím si, že by to jinde bylo jinak. Jenom jsem zatím nezažil, že by to někdo někde zkoušel... ani v boxu si snad starý trenér nedává s mladým závodníkem boj na "kdo z koho", ne?...
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Picard » pát 23. črc, 2010 14:58

No třeba v Kendó jsou "dědové", kteří třeba mě nebo i mladší ztlučou v podstatě jak se jim zamane a pokud mě vyloženě nenechají tak si na ně v podstatě ani nesahnu (samozřejmě ne všichni, ale je jich nechutně dost)... maximálně sem tam nějaký ten štastný náhodný hit. A to si nemyslím, že bych byl úplně slabej a pomalej a rozhodně se nesnažím je nijak šetřit, naopak. Prostě mají od malička namakáno a měli desetiletí na to pilovat to co umí a ta převaha ve skillu může být hondě velká.

A příležitostí k tomu si s nima zafajtit je v podstatě neomezeně, je to prostě běžná praxe každého tréninku, že si ty trenéry můžemě jít "prověřit", prostoru je na to pravidlně vždycky dost (dostat naložíno od kohokoliv :D ).

Nechci to samozřejmě srovnávat s boxem apod., protože to prostě je něco úplně jiného a je jasný, že tam to bude jiné. Jenom že to tak jako je v boxu není úplně všude :D
Naposledy upravil Picard dne pát 23. črc, 2010 15:40, celkově upraveno 1
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Dalt » pát 23. črc, 2010 15:11

netvrdim ze se v karate vyznam - pro me bylo asi jen zavadejici (jak zminuje Gino) ono oznaceni mistrovsky stupen (ciste vyznamove jsem si pod tim predstavoval co jsem psal vyz vyse) takze diky za osvetleni :)

ps.: stejne je to ale podivny :D :D

pps.: samozrejme ze trener by nemel byt lepsi sverencu (teda musi je prevysovat onema zkusenostma, metodikou, taktikou...) - vsak to taky pisu ze v sedmdesati uz vyskakovat s otockama nebude, ale ma to zazity a dokaze to predat

na videnou v Praglu
Dalt
Jiří Vávra

"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
Uživatelský avatar
Dalt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: stř 25. říj, 2006 23:00
Bydliště: Litomyšl

Příspěvekod Gino » pát 23. črc, 2010 15:33

Dalte - řekl bych, že ani tak nejde o karate, jako o ty "mistrovské" stupně obecně.

O tom, jestli je trenér lepší než svěřenec - podle mě je samozřejmé, že ano. Záleží na úhlu pohledu, který může být jiný. To by byla zbytečná debata.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod d4n01 » pát 23. črc, 2010 15:35

[quote="ukropcany"]Neberte môj príspevok ako provokáciu, ale... zlatý x-box...

..ááá a už tu máme tu slavnou frázi - to sem zvědav kam se zase dostaneme :D
d4n01
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: stř 16. zář, 2009 23:00

Příspěvekod Jendis » pát 23. črc, 2010 16:26

On spoustu lidí ten černej kus hadru docela změní. Najednou rypák nahoru.....černej pásek přece nosí mistři.....blablabla.
Ještě mám v živé paměti jedno své setkání s jedním takovým......okolo něj suita obdivovatelek......"jo ahá,ty děláš jen historickej šerm.....hmmm.....víš,já dělám japonskej šerm a to je panečku něco"!.
Nějako jsem to tenkráte nevydržel a zkusil se optat na lehký sparring......smál se smál,dokud jsme nezkřížili zbraně.......
Pak už to bylo jen :"tohle my neděláme,to neznám,to je něco jiného atd"......v té chvíli jsem se začal smát já . I lidem okolo začalo být jasné,že je to akorát velká huba. Dodnes netuším,odkud byl.......myslím klub. Akorát jak byl "nasranej" a frustrovanej,začal do toho řezat a já si odnesl naštípnutej palec......pak jsem se krknul i já a knoknul ho.

Ve zbraňových BU je to asi trochu jiné,než v BU beze zbraně,tam má Ucrop pravdu. Když ale koukám na ty "dědky" třeba v kendó,escrimě a jinde......zbraň s nimi klidně zkřížím,ale nevsadil bych na sebe ani zlámanou grešli.
:idea: :lol:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod luen » pát 23. črc, 2010 19:38

U zbrani je to skutecne trochu jine a i proto radim vsem at se jim venuji... jednou to treba oceni :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Vrozkrokkop » pát 23. črc, 2010 21:15

Teď kvůli vám vyroste generace dědků, který když někdo nepustí sednout, jebnou ho sekerou jako králíka :twisted:
Nejprve pokácím strom, zapálím dům a zabiju ženu
Vrozkrokkop
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 17. úno, 2009 0:00
Bydliště: Praha

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků