Tradicní karate

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Tradicní karate

Příspěvekod rabbit18 » sob 28. kvě, 2016 19:31

Ahoj,
nevíte, zda-li se ještě ve Valticách cvičí tradiční karate? Zkoušel jsem psát na jejich mail, ale nepřišla žádná odpověď.
Díky
rabbit18
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon 27. úno, 2012 0:00

 

Re: Tradicní karate

Příspěvekod Boxerista » stř 14. pro, 2016 12:44

Poznáte tento štýl seitedo karate ? Čo je to zač ? Samozrejme myslím váš názor na nete som si on ňom už našiel info. Dakujem
Boxerista
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned 31. srp, 2014 10:47

Re: Tradicní karate

Příspěvekod Boxerista » ned 23. dub, 2017 15:19

Ako je to s karate klubmi v Čechách a na Slovensku. Veľa klubov nesie názov že tradične karate, ale čo pod tým rozumieť ? Tradične karate by malo obsahovať práve tie prvky pre ktoré vzniklo čiže boj. Je to teda realita trénujú tam ozaj efektívne kata alebo len tie kata čo s účinnosťou v reálnom boji nemá nič spoločne. V súčasnej dobe karate preslávil Machida, ktorý v MMA ukázal ako dokáže byt účinne, ale kde sa dá tak karate natrénovať ?
Boxerista
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned 31. srp, 2014 10:47

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » pon 24. dub, 2017 3:03

Boxerista píše:Ako je to s karate klubmi v Čechách a na Slovensku. Veľa klubov nesie názov že tradične karate, ale čo pod tým rozumieť ? Tradične karate by malo obsahovať práve tie prvky pre ktoré vzniklo čiže boj. Je to teda realita trénujú tam ozaj efektívne kata alebo len tie kata čo s účinnosťou v reálnom boji nemá nič spoločne. V súčasnej dobe karate preslávil Machida, ktorý v MMA ukázal ako dokáže byt účinne, ale kde sa dá tak karate natrénovať ?


Nepopularni, ale uprimna odpoved:
99.9% karatistu by tradicni karate nepoznalo, ani kdyby do nej slapli. Takze to, cemu se dnes rika karate, jsou improvizace a vymyslenosti, ruzne bojove ucinne podle vkusu tech, co improvizovali. Je pak uz celkem jedno, jakym privlastkem to ten clovek obdari, zda tradicni, sportovni, bojove ci prakticke.

To same to udajne karate v MMA - to je vetsinou nejaky front kick, mawashi geri (ktere zavedli az Japonci), ushiro z otocky (ktere zavedl buhvikdo) a variace gyaku-tsuki se zvednutou patou zadni nohy, ktera se v karate neuci vubec...takze jakapak tradice? Takove 'karate' se nejlepe natrenuje v kickboxerskem gymu, frankly.

A jakakoliv tradicni kata te v tomto akorat budou brzdit, protoze ty funguji uplne jinak.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod Boxerista » úte 25. dub, 2017 20:01

Hmm, pochopil som čo si napísal. A vo vsetkom aj možem súhlasiť ale predsa mám mienku, že karate je účinne bojové umenie len postupným plynutím času si vytvorilo zlu povesť hlavne keď laik sleduje cvičenie kata respektíve kumite. Myslím že keby sa zmenil koncept spôsobu cvičenie podobne ako v kickboxu čiže lapy, vrece, panák a kumite v MMA rukaviciach vo full contacte tak by si mohlo opäť návrat svoju povesť.

Keď som sa rozpráva so starými karatistami že tie ich katy by som sa nenaucil keďže ja potrebujem vedieť čo ktorý pohyb v boji znamená tak mi povedali že nie je kata ako kata a že bunkai kata je to čo asi ja hľadám.

Tolko môj názor k diskusii
Naposledy upravil Boxerista dne čtv 27. dub, 2017 13:54, celkově upraveno 1
Boxerista
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned 31. srp, 2014 10:47

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » stř 26. dub, 2017 11:20

Pozor, ja jsem nerikal, ze puvodni karate bylo k nicemu. Naopak, alespon v teorii telesne mechaniky bylo o hodne vepredu pred dnesnim MMA, napriklad.

Ale to, jak se dneska uci, je k smichu. Napriklad tzv. kryty - puvodni karate zadne 'kryty' nemelo; a to, ze dnes se karate same 'uke' (takove uke, makove uke) znamena, ze ti lide jsou mimo a netusi, co vlastne uci.

To same to 'bunkai' - to sice zni vznesene, ale vetsinou jsou to naproste blbiny, ktere nemaji s puvodnim smyslem kata spolecneho vubec nic.

Takze karate jako bojove umeni je urcite super, ale musel by te ucit nekdo, kdo tomu rozumi, coz je dnes bohuzel nerealne.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod ChongLi » stř 26. dub, 2017 12:33

Tak uplne cerne bych to nevidel, napr. Honza Soukup nejakou dobu v Japonsku stravil, takze se da rict ze z kluku co cvici v Cechach ,,ma to tradicni karate primo od zdroje,, ale k tomu i zavodi a kombinuje kickbox s karate (Kickbox je vlastne takovy derivat boxu + karate obraneho o filozofii a ponechane jen nektere formy), maji i sparingy, a videl jsem v CR i par dalsich dojo v Kyokushin kde necvicili zadne nesmysly (krome rukou nize, ale to je proste dan za pravidla ktera ten styl ma).
https://www.youtube.com/watch?v=Hs2DJh6xXZc
ChongLi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř 08. čer, 2016 8:09

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » stř 26. dub, 2017 13:47

Japonsko neni zadny 'zdroj' karate, ale to uz bych se opakoval.

Kyokushinkai urcite tvrde trenuji; ale to, ze nekdo tvrde trenuje a sparuje, z nej nedela odbornika na 'tradicni' karate - to by nejvetsi odbornici na karate byli thaiboxeri.

A co jsou a nejsou z toho pohledu 'nesmysly', o tom by se dalo dlouho bavit...
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod pm » stř 26. dub, 2017 15:25

Zajímavá analýza. Rozepiš se prosím!
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » stř 26. dub, 2017 22:57

Tak místní karate expertní skupina se probudila a já jdu opětovně do kolen, takový žvásty tady už dlouho nebyly, tak a jedééém :D :D :D

for frajer

Dej si hodně rychle studený hadr na hlavu, možná se to tvoje blouznění ztratí, ale asi to bude trvalý jev, že ano :wink:
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

 

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » čtv 27. dub, 2017 10:21

Boxerista píše:Hmm, pochopil som čo si napísal. A vo vsetkom aj možem súhlasiť ale predsa mám mienku, že karate je účinne bojové umenie len postupným plynutím času si vytvorilo zlu povesť hlavne keď laik sleduje cvičenie kata respektíve kumite. Myslím že keby sa zmenil koncept spôsobu cvičenie podobne ako v kickboxu čiže lapy, vrece, panák a kumite v MMA rukaviciach vo full contacte tak by si mohlo opäť návrat svoju povesť.

Keď som sa rozpráva so starými karatistami že tie ich katy by som sa nenaucil keďže ja potrebujem vedieť čo ktorý pohyb v boji znamená tak mi povedali že nie je kata ako kata a že bunkai kata je to čo asi ja hľadám.

Tolko môj názor k doskusii


Zkusím hodně zjednodušeně, protože tady toho už bylo hodně řečeno. Já osobně nemám rád nějaké rozlišování na tradiční karate a to ostatní nebo sportovní a tradiční. Možná to bude znít jako klišé, ale podle mě karate je jenom jedno, jsou pouze rozdílné přístupy jak k němu přistupovat nebo třeba jak jej uchopit. Takže tradiční, tyto kluby se více věnují pochopení kata, bunkai, aplikací, sebeobraně, jak tomu, kdo chce rozumět. Mají i kumite, kde se snaží přiblížit realitě, kdy je často bez chráničů atd., zpravidla založené na rychlé smrti (konečné technice), je tedy možné zvítězit jedinou technikou (zápas končí). Není tady takový, tlak na výsledek berou to jakou součást širšího celku. Kdežto u moderního (sportovního) karate, i když říkám, nerad to rozlišuji, protože i v těchto klubech se může více či méně cvičit tradičně a atd., je to naopak je zde enormní tlak na výsledek, tzn., kata se cvičí s cílem dosažení absolutní dokonalosti není zde takový důraz na sebeobranu a kumite se provozuje v chráničích a je zde jiný systém bodování, tzn. že můžeš zvítězit třeba 8:0. Jinak nějaká zlá pověst karate je nesmysl, karate je samostatný sport, jako třeba fotbal,hokej, atd., má svoje pravidla a filozofii. Je nesmysl tady hovořit o nějakých lapách, pytlech, a zde je to velmi úsměvné, ta nevědomost, protože i sportovní karate používá, pytle, lapy, atd. ale samozřejmě svým způsobem. Karate je prostě specifický a dnes již špičkový sport, který má svoje přísná a zcela srozumitelná pravidla a takhle je k němu třeba přistupovat. Když chceš dělat MMA, tak jdi dělat MMA a nepřemýšlej, které karate by tě připravovalo na MMA, to je apropo nesmysl. To je jakoby si řekl, když to zjednoduším kam mám jít trénovat volejbal, aby mě připravil na zápas v basketu, ano oba jsou to míčové sporty, ale zcela odlišné, chápeš ???? Člověk si musí srovnat v hlavě co chce dělat a proč a podle toho se rozhodnout, kdo chce dělat plně kontaktní sport, tak si musí podle toho vybrat, box, kickbox, kyokushin, atd. Karate je sport i bojové umění, to je třeba si uvědomit, takže má svoji jak tradiční i sportovní část, atd.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod Boxerista » čtv 27. dub, 2017 13:57

Ďakujem za pekný príspevok. No ono mi len ide o to že by som chcel trénovať karate bez zbytočnosti. Ja nie som žiadny odborník, ale po zhliadnutí Never back down 3 kde bola scéna ako kata funguje praxi tak mi to dalo chrobáka do hlavy a po zhliadnutí ďaľších videí na YouTube priamo z MMA zápasov som sa rozhodol vypočuť názor aj tu na fóre.
Boxerista
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned 31. srp, 2014 10:47

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » pát 28. dub, 2017 9:17

No jo, to je, ale film realita je někde jinde, aby si byl schopen tu sebeobranou techniku použít potřebuješ stovky nebo tisíce nástupů do techniky, no a na to nemáš na běžném tréninku čas a to z objektivních důvodů, protože karate není jenom o aplikacích kata, souvisí to s hlubším pochopením karate a to nepochopíš pokud ho nebudeš cvičit (oni to v reálu totiž žádné zbytečnosti nejsou). V tvém případě bych pouvažoval spíše o nějakém sebeobraném systému, kde jsou často aplikace z karate nebo velice podobné cvičeny primárně hlavně jako sebeobrana jsou to různé ju-jutsu systémy, MCS musado, atd. Nebo by si musel sehnat stejného nadšence a cvičit to sním furt dokola mimo tréninky.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » pát 28. dub, 2017 12:44

pm: Priznam se, ze nevim, kde bych zacal; protoze 'vsechno je jinak'. Vlastne cela koncepce moderniho karate jako 'sermu pesti' je z pohledu puvodniho karate pomylena.

To je taky duvod, proc kdyz dojde na lamani chleba jsou z moderniho karate pouzitelne akorat zaklady typu celni kop nebo tsuki (a to jeste mechanicky jine tsuki, nez se cvici v kihonu, to zduraznuju znova).Cokoliv komplikovanejsiho je na nic a pod tlakem se rozsype, bez ohledu na to, kolik 'nastupu' clovek nacvici - tisickrat opakovana blbost zustava blbosti.

Nic takoveho jako 'kryty' neexistuje; v 50 katach existuji tak 2-3 pripady, kdy clovek rukama fixuje protivnikuv uder a to ironicky uplne jinak, nez se to dnes v karate pokouseji delat. To, ze kryty nefunguji, vi empiricky skoro kazdy, a presto je v karate porad zanicene trenuji - protoze je to 'tradice'. Jak uz jsem psal, neni; je to proste blbost. Zadne kryty nejsou.

Z toho sameho duvodu jsou nesmysly vsechny moderni 'aplikace kata'. A zadne mlaceni do pytle s piskem tomu nepomuze - samozrejme, ze kdyz dam nekomu pesti do nosu nebo ho kopnu do kouli, bude ho to bolet; ale to neni zadne karate, to umi kdejaky chumaj v hospode.

-
Priklad - tzv. haishu uke, neboli 'kryt zadni stranou dlane' (ugh!) je vlastne utok hrbetem dlane na protivnikovo oko.
Ne takove to klasicke 'pichnuti prsty'; cilem neni poskozeni protivnikova oka, ale kratky ostry sok, ktery umozni ho zaklincovat a sezvykat... Tedy ne nejaka idiotska 'smrt jedinym uderem', ktera se udajne 'trenuje v kumite'.

Celkove puvodni karate je zaroven detailne vymakane; a zaroven hrozne jednoduche. Ma samozrejme svoje mouchy; ale neni to vysmech jako moderni karate.

---
PS: Kdyz uz o tom pisu: Nevi nekdo, jaka jsou zdravotni rizika 'tupeho' (zadni nebo predni strana dlane napr.) utoku na oko? Hrozi tam nejake riziko poskozeni napr. vnitroocnim tlakem?
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod graver » pát 28. dub, 2017 13:14

FKM: už je to dlouho, co jsem tady diskutoval a sám bohužel už moc necvičím, takže si nemůžu vybavit, jestli už tu o těch krytech něco nešlo. Můžeš to prosím rozvést (nebo někam odkázat)? Co přesně je myšleno tím, že v karate nejsou kryty (z technického i historického hlediska)? Asi se shodneme, že v jiných BU/BS nějaké kryty jsou - co je tedy nahrazuje v tom "pravém" karate (whatever it is)?
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » pát 28. dub, 2017 14:02

graver:
'Kryty' v tomto pripade znamenaji to, cemu se rika v karate kryty; tj.cokoliv, co se oznacuje 'uke' - soto-uke,uchi-uke,age-uke,teisho-uke,keito-uke,morote-uke...(uz jen to mnozstvi 'krytu' je smesne!). Obecne snaha zasahnout protivnikovu utocici koncetinu svoji vlastni koncetinou a smest ji z cesty.

Takovy zpusob reakce na udery je krajne neprakticky, a v zadnem rozumnem BU se nepouziva - z toho duvodu, ze je proste neefektivni. V konecnem efektu jde vzdycky o natahovani svoji paze po protivnikove pazi, coz je riskantni a zbytecne. Nehlede na to, ze clovek musi predvidat typ protivnikova uderu, coz je dalsi no-no (viz teorie multisignalniho reagovani).

Rozumna BU na udery reaguji tak, ze naopak pritahuji koncetiny k telu (viz box); a/nebo se hybou.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » pát 28. dub, 2017 19:56

for frajer

Zvyš příjem prášků studený hadr evidentně nepomohl, už jsem ti to psal, sni dále svůj sen o černém pásu v karate. Všechno co tady píšeš jsou opětovně totální nesmysly, jak to o moderním karate, tak to o těch krytech. Na rozdíl od tebe se karate s přestávkami, kdy jsem dělal jiná BU nějaké to desetiletí věnuji, jak tradičnímu, tak modernímu a ty tvoje plky jsou fakt k pláči. Je evidentní, ne že jenom nevíš o čem mluvíš, ale že si ani nějakou kvalitnější soutěž ve sportovním karate na vlastní oči neviděl, ale neviděl si ji ani v televizi, protože by si zjistil, že se ve sportovním karate používá podstatně více technik než tady píšeš a jsou použitelné i na ulici, no nic aspoň mě neustále utvrzuješ, že jsi těžce mimo a evidentně se jedná o trolling nebo o nějaký pocit méně cennosti. Tak pro tebe, že jsme staří známí už to tady asi proběhlo v praxi jsem použil jak kryt podle tebe z moderního karate, tak jsem použil i kruhový kryt z "tradičního karate". Dokonce se mi podařilo použít kryt z "tradičního" karate při sportovním zápase karate proti tvrdému zadnímu kopu, což i soupeř čuměl, že jsem to vyblokoval. Takže kryty fungují, ale musíš je pochopit a vědět, kdy a jak je použít některé kryty se dají použít i útočně, atd., jak říkám kdo umí ten umí, kdo neumí ten čumí nebo jako v tomhle případě plká nesmysly :D 8) . Protože žiješ ve svých bludech, tak si myslíš, že sportovní karatisti nejsou bojovníci, ale jsi těžce na omylu, je to pouze o lidech ne o tom, kterému se věnují BU.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » pát 28. dub, 2017 23:49

Dokonce se mi podařilo použít kryt z "tradičního" karate...


To hovori za vse :wink: To je super, ze se ti 'podarilo' pouzit karatisticky kryt, a urcite to stoji za pochlubeni.
Memu kamaradovi se takhle kdysi podarilo prastit protivnika ve rvacce chlebem.

Je to fakt, ze v tomhle ma karate navrch -v jinych BU se trenuji techniky, ktere funguji v 99% pripadu; a nikdo te tam neobdivuje za to, ze se ti povedlo vyblokovat uder :wink:

Jak se maji pouzit kryty vim: Nijak. To uz tu myslim taky probehlo :wink:


-

Dokonce uz i moderni karatiste to zacinaji chapat:
http://www.karatebyjesse.com/karate-block-real-meaning/

Jenze vymysleji zase jine hovadiny, misto, aby si polozili otazku:
"Pokud musim cekat na clanek od nejakeho saska na internetu, aby mi vysvetlil, jak pouzivat techniky karate, aby fungovaly - tak co me KURVA ten muj sensei vlastne uci?"

(Mimochodem, to, co predvadi Funakoshi na fotkach v tom clanku je hrozna groteska - lepsi demonstraci stupidity 'krytu' asi nelze nalezt. Holt, zakladatel).

Ono vubec cele dnesni 'hledani praveho karate' je vlastne nejvetsi dukaz toho, ze karate, jak se uci, je k nicemu. Jeste jsem nevidel boxera, hledajiciho 'pravy box', nebo smoliciho clanky o tom, jaky je 'skutecny vyznam' leveho haku.

Ovsem ja tu nejsem proto, abych konvertoval karatisty - to je stejne zbytecne. Spis chci ukazat smer tem, kterym taky prijde dnesni karate 'nejaky divny' a boji se to akorat rict nahlas.

----------------
A propos: Toto je stare video kumite 'tradicniho' karate, zde Uechi-ryu.
https://www.youtube.com/watch?v=ciek8LmaI5Q

Doporucuji sledovat ty technicke finesy: Prihrbly postoj bokem, ruce u kolen, hopsani, vravorani, machani rukama...Ale ja nevim, treba je to super, a ja jsem internetovy troll :wink:

PS: Kdo chce, muze zkusit pocitat 'kryty' :wink:
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod pm » pon 01. kvě, 2017 12:41

Výborné postřehy. Nejen jako fandovi Abernethyho mi to dává smysl.
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » pon 01. kvě, 2017 23:42

for frajer

Tak jsem si opětovně přečetl snůšku nesmyslů, ale jak se říká některým lidem radši neodporovat. Znovu ti opakuji o moderním a ani tradičním karate zhola nic nevíš je to evidentní, protože takový bláboly co si tady vyplodil nemůže napsat člověk, který má aspoň elementární myslím tím hlavně praktické znalosti bojových umění, bohužel ty nemáš ani ty teoretické. Tak třeba ty nesmysly o krytech, nevíš nic o jejich praktickém použití, je to jednoznačně prokazatelné s tvého tvrzení o mechanickém provádění tsuki atd., jsi absolutní laik, já bych napsal něco horšího, ale to nemá význam, je to elementární neznalost, analfabetizmus. Jak jsem ti psal, kdybys někdy viděl kumite sportovního karate na vlastní oči třeba na úrovni národního poháru, zjistil by si, že nějakou formu krytu dokáží použít už 8 leté děti hlavně proti některým kopům. To co tady plodíš je prostě nic, vypovídající hodnota nula, jsou to tvoje zvrácené představy. Jinak tvoje tvrzení o tsuki a o koulích, dobrá kravina. Tak zaprvé karatisté se do vajec nekopou a to už ze zásady :D , může se to stát, ale omylem, Sice je pravda, že ten kop který myslíš je taky keage, ale je to úplně jiný kop něž se cvičí. Tady je opětovně vidět tvoje elementární neznalost, tento kop se nacvičuje v jiném bojovém umění, které začíná také na k, ale karate to není, seš prostě pomýlený, ale neboj dá se to léčit. Jenom u tohoto kopu, kterému samozřejmě nerozumíš bych ti opětovně dokázal, že nevíš zhola nic, ale nebudu plýtvat časem. Ty jako laik nemůžeš vědět proč se některé základní techniky nacvičují jak ty píšeš mechanicky, a protože nerozumíš základům nemůžeš pochopit to ostatní. Nesuď ostatní podle sebe, věř tomu, že je spousta karatistů, kteří dokáží podstatně víc než kopačku do koulí nebo tsuki. Jinak co se týče toho uechi-ryu, tak je to jejich "tradiční" kumite, ale zase zde platí co jsem psal zhora, nevíš zhola nic, soudíš jenom podle videí povrchně, mají třeba kop na spodní pásmo holení něco jako lowkick, otužujou, atd., prostě meleš hovadiny.Máš velice pomýlenou utkvělou představu plynoucí z elementární neznalosti. Takže karate není divné, ale ty kuva jo :wink: . Jinak závěrem, sportovní kumite, kata nebo sebeobrana v karate ačkoliv by se měli cvičit současně jsou v realitě každá z nich, když to vezmu zjednodušeně samostatným odvětvím karate nebo uměním, jestli ti to něco napoví, ale silně pochybuji. Jo a v karate se taky uhýbá nejenom kryje, jo to, ale ty nevíš, protože si sportovní kumite nikdy v reálu neviděl, ale to už se opakuji, to jenom abych ti závěrem připomněl, že víš velký kulový, takže končím.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků