Tradicní karate

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » čtv 19. dub, 2018 15:00

Nezlob se, ale 12 měsíců při frekvenci kroužkařů max 2 krát týdně není opravdu nic, úpřimně nemohl si nic poznat, je to tak. Lidi, kteří to berou vážně cvičí prakticky každý den i 2 hodiny, k tomu ještě roztahujou atd. Znám lidi co tímto způsobem ovládly systém za 5 let, ale precizně a o tom, že by jim to v reálu nefungovalo vůbec nepochybuji. Jenom náročnější kop, abys ho ovládl můžeš cvičit třeba rok a budeš ve volnu cvičit jenom to. A to se nebavím o jeho praktickém použití, v kumite atd., to je další trénink. Takže ano, byla to ztráta času, ale protože si nevydržel. Jinak ok, jestli ti to bylo proti srsti nic proti, každý je jiný, prostě tě to nebavilo, ale nemůžeš tvrdit, že to v reálu nefunguje, když o tom prakticky nic nevíš. Jo ty si myslíš, že víš, vím jak to myslíš, ale poznal si jenom formální stránku, a to ještě hodně povrchně. Ale to je jedno, rozhodl si jak si se rozhodl, hlavně, že jsi spokojený :D . Hodně záleží, také na lidech, kteří to vedou, jak dokážou sestavit trénink, atd., to je samo o sobě uměním.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

 

Re: Tradicní karate

Příspěvekod geneticy » pát 27. dub, 2018 16:30

Nerad reaguju na will --- ale za rok není problém vychovat fightera ve smyslu H&H, i když je tréning jen jednou týdně.

Samozřejmě - za předpokladu, že se mu nemusím starat o fyzičku a má nějaké základy (z čehokoliv, už jsem cvičil i šermíře ... a karate nepatří k nejhorším, jen se tam musí lámat zlozvyky, spousta zlozvyků) a celá ta hodina je věnována sparringu ** - ze začátku ve stylu pouliční rvačky, kdy dostává na budku *** a později přibude nějaká teorie - až po nějaké době je totiž poznat co ten daný člověk preferuje (ale ze zkušenosti vím, že 90% lidí si vystačí se dvěma typu přímých nebo obloukových úderů a dvěma kopy - je jen na nich, co si zažijí na podvědomé úrovni - reálně člověk využívá cca 5-6 úderových technik včetně kopů ****). Zde je rozdíl oproti tradičním BU - neučí se napřed formy/techniky a pak boj (a na ten se pak často ani nedostane :D jak to zde čtu) - ale primárně kontakt s protivníkem - smyslem je to, že se člověku musí stát běžným, že naproti někdo stojí, že ránu lze dostat - a také ji dát - byť třeba ze začátku blbě.
Právě tohle bývá kamenem úrazu...technicky a fyzicky skvěle připraven, ale neumí se prosadit i proti horšímu, který si ovšem nesedne na prdel z jeho pásku nebo ani neví, co to znamená. :D

* pro lidi z BS...to je mírně něco jiného - vaši lidi jdou do toho s úmyslem něco v dané věci dokázat a prodrat se mezi ty lepší, případně soutěžit. V sebeobraně/streefightu cvičíte i lidi, které to nebaví nebo nemají pro boj talent - a potřebují to z různých důvodů.

** nazývám to sparringem z nedostatku lepšího názvu - jde o cvičný boj s kontaktem (ovšem síla a intenzita se přizpůsobuje možnostem, s ochrannými pomůckami se samozřejmě zvyšuje i tvrdost). Později, na nácvik skutečných technik, pak přijdou na řadu lapy a těžký pytel.

*** ono i vyšší technické stupně - speciálně právě karate a TKD - najednou zjistí, že boj probíhá s jinou dynamikou, na jiné vzdálenosti a že *vypínačka* na jednu ránu se zase tak často neobjevuje. Souhlasím také s Ucropem a dalšími - práce rukou bývá dosti tristní, jenže v realitě právě ony tvoří 80% boje, nikoliv dlouhé elegantní kopy.

**** já třeba dodnes nepoužívám zvedák, nesedí mi. Pro stejný účel ale zkracuji vzdálenost a používám loket. Z hlediska BS je to špatně...ale co už. :lol: Znám zase jiného, který prostě neumí kopnout maegeri ukázkově - prostě jej kope patou...
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 72
Registrován: pon 30. led, 2017 11:51

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » sob 28. dub, 2018 8:22

No HH není karate. Tak znova základem karate je kumite, kata, kihon. Vše je třeba cvičit, upnout se pouze na jednu věc je chyba, pokud se nebavíme o sportu. Základní techniky se vyučují v kihonech, to je to chození tam a zpět, toto je třeba zvládnout a pochopit. Protože to má přesah jak do sportu, tak do sebeobrany, toto jsem si ověřil i v plno kontaktním sparingu. Ale, aby to člověk nasál na to potřebuje čas a vytrvalost, je to prostě dřina, takže to rozhodně nelze zvládnout za žádných 12 měsíců, budeme se bavit o létech cvičení. Jenže spousta lidí není ochotna podstoupit "tvrdý trénink" a pak nadávají, že je to na hovno, a mají flustrace, že nemají černý pásek atd. Ale už jsem to tady psal dříve na pásku nezáleží důležité je pochopení, to je víc než jakýkoli v pásek. Pokud se budeme bavit o HH, tak ano vychováš vojáka, atd., ale spousta různých sebeobranných systémů obsahuje hodně technik právě z karate. Mám kamaráda, který byl u 4. brigády rychlého nasazení dělal musado, ale i jinak docela chachar i bez toho, povídám mu zaútoč na mě tím nožem, uhnul jsem mu a seknul jsem po tý ruce a čuměl na to jako péro z gauče, ne protože bych byl lepší, ale protože to nečekal, to že je někdo pouliční fighter ještě neznamená, že ten druhý taky něco nemusí umět. Karatista nemyslím kroužkaře, ale člověka, který se tomu opravdu věnuje nemá problém i s běžnou sebeobranou, i sportovní karatista od určité úrovně ji taky nemá. Tyhle lidi mají rychlost dokážou dát kopačku, že tě vystřelí na měsíc, to samé platí pro taekwondo. V karate je spousta různých stylů a organizací, každá sleduje jiné cíle, někdo sebeobranu jiný sport, atd. Když to tedy vezmu z pohledu sebeobrany vs. třeba sportovní karate, tak sportovní karate obsahuje kopy a třeba různé podmety, atd. , snadno na sebeobranu použitelné. I ve sportovním karate dochází ke kontaktu a ne vždy jenom neúmyslném někdy i ke KO. Jo a když půjdu do války, tak ano, cvičení mojeho karate bude vypadat trochu jinak, ale furt to bude karate :D, tedy jde pouze o to jaké sleduješ cíle nebo jinak řečeno motivace tvého cvičení. Když se jedná o kopy, tak já bych nehovořil o dlouhých kopech, protože ten, kdo tomu rozumí, tak ví, že některé jak ty říkáš dlouhé elegantní kopy se dají použít i z bezprostřední vzdálenosti a některý jsou i dost tvrdý. Takže bych spíše hovořil o správné vzdálenosti, no a sportovní karatisti se vzdáleností pracovat umí. Jak jsem už tady jednou psal sportovní karatista se dokáže přisunout takovou rychlostí a pustit ti tam tečku, že by ti vyletěl mozek z hlavy, ale to je třeba vidět, respektive v tom, žít. Spousta lidí má o karate hodně skreslené představy, protože v tom nežijí. Od brzké úzké specializace ve sportovním karate se upustilo, takže i sportovní karatisti znají věci z kihonu a kata, takže jak říkám mají rychlost a může ti tam pustit cokoliv ne jenom přímý úder, i když i ten by ve většině případů stačil, záleží na situaci jestli jde o běžnou sebeobranu nebo ohrožení života. Jinak maegeri se dá kopat i patou a není to špatně, když se kope správně.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod geneticy » sob 28. dub, 2018 18:46

ukropcany píše:
geneticy píše:**** já třeba dodnes nepoužívám zvedák, nesedí mi. Pro stejný účel ale zkracuji vzdálenost a používám loket. Z hlediska BS je to špatně...ale co už. :lol: Znám zase jiného, který prostě neumí kopnout maegeri ukázkově - prostě jej kope patou...

Zvedák sa treba naučiť, tiež som ho dlho nevedel udrieť... Pushka sa môže kopať hocičím, či už špičkami prstov, "koši", alebo aj päťou. Záleží predsa aj toho kam ho kopem, iné je do nohy, do brucha, do hlavy... Či ním útočím, alebo sa bránim, či je súper malý/veľký, ...


Zvedák sice umím předvést a ukázat - ale prostě mi nesedí. Nějak jsem jej nedokázal zařadit do toho, co používám bez přemýšlení - musím na to myslet - *teď ho udělám*.
Možná, kdybych se tomu víc věnoval - takže určitě máš pravdu - jako každá věc se musí naučit...to je první stupeň...a pak druhý - naučit se jej používat :D Ještě není tak pozdě - třeba se mi to ještě zadaří. Jsem si ale vědom toho, že je to nedostatek.

Co se týká kopů - já s koši nebo patou problém nemám, používám obojí. Pata je mírně kratší, ale je to víc znát. Samozřejmě, v botách se používá celá plocha nohy - tam nejde kotník dobře natočit, takže pokus o koši nebo kakato by skočil problémem.
Co se týká *hlavy*, v H&H se nad *pupík* moc nekope - když to přetočíš v ringu, většinou se tak moc nestane, v terénu nebo na ulici to může skočit pádem - jedna noha ke stabilitě je prostě málo - notabene s nákladem na zádech nebo v nevhodném úboru. To je asi rozdíl oproti BS. Když mi bylo 18, taky jsem dal maegeri dvacet čísel nad hlavu - ale jen v tělocvičně. Dnes jsem rád, když toho druhého naberu do žeber. :D

===>

Jinak zpět k tématu - tradiční karate. Někdy dříve jsem viděl dokument o Okinawě...upřímně, ty urban legend o vzniku karate nedávají smysl.

- pokud měl na sobě samuraj brnění a u sebe naginatu, kteréžto mistrovsky ovládal, asi by se rolník mj. cvičící něco původem z Číny moc nepomohl. I nablízko se by se spíše osvědčil grappling (tzn. boj beze zbraně jak se vyvinul v Japonsku = JJ).
Ani nějaký šlechtic z Naha by na tom nebyl dobře - pokud znáte život středověké čínské smetánky...ti se moc boji nevěnovali. Boj byl věcí vojáků nebo regionálních *sportovců* - okinawská společnost byla v té době kulturně čínská a Japonci byli na Rjúkjú okupanti. A také - myslet si, že rolník po celodenní dřině na rýžovém poli šel ještě někam si zaboxovat :) je taková divná.
Víte, jaká je fyzická kondice asijského rolníka ? I pro MT se musejí kromě výcviku napřed vykrmit :).

- dává to ale smysl při nepřipraveném protivníkovi nebo ze zálohy. Když se vracel ovíněný samuraj od přítelkyně, oděn jen ve spodním rouchu a jen s wakizaši (mj. tak by se dal popsat onen nejznámější incident z pravěku okinawského *karate*) - tak dobře motivovaný místní maník by jej asi dokázal sestřelit poměrně snadno. Tam by striking byl určitě výhodou a správným řešením. Jenže to není ani hrdinské, ani tajemné :lol: .

Ono i výraz *karate* je umělý konstrukt. Před Funakošim se to jmenovalo jinak - a bylo tam i jméno původu - i v té japonštině. Takže *tradiční karate* má tradici někdy od začátku minulého století. Nicméně, tradiční bojové směry z Rjúkjú mají samozřejmě daleko delší tradici, pár století - jenže čínskou.
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 72
Registrován: pon 30. led, 2017 11:51

Re: Tradicní karate

Příspěvekod wasdrakkar » ned 29. dub, 2018 22:46

Geneticy píše :
- dává to ale smysl při nepřipraveném protivníkovi nebo ze zálohy. Když se vracel ovíněný samuraj od přítelkyně, oděn jen ve spodním rouchu a jen s wakizaši (mj. tak by se dal popsat onen nejznámější incident z pravěku okinawského *karate*) - tak dobře motivovaný místní maník by jej asi dokázal sestřelit poměrně snadno. Tam by striking byl určitě výhodou a správným řešením. Jenže to není ani hrdinské, ani tajemné :lol: .

Ono i výraz *karate* je umělý konstrukt. Před Funakošim se to jmenovalo jinak - a bylo tam i jméno původu - i v té japonštině. Takže *tradiční karate* má tradici někdy od začátku minulého století. Nicméně, tradiční bojové směry z Rjúkjú mají samozřejmě daleko delší tradici, pár století - jenže čínskou.



Tohle může být zajimavé téma k rozvinutí.
V boji jde jenom o to využít výhodu, žádné rovné podmínky jako ve sportu. V evropě je to úplně stejné, pokud znáte třeba Dicta Boelcke,tak tam jde o to útočit ve výhodě, později se přidalo zdrhnout pokud nejsem ve výhodě, mluvím o leteckém boji, ale princip je stejný a nerozvádím ho, kdo chce tak se podívá.

Tedy zabít samuraje v náladě, nahého a ze zálohy je přesně styl Budó a asi všech filozofií válečnictví, to je realita.
Hrdinské a tajemné z toho dělají lidi, proč ???

Karate pochází z Okinawy, původně se jmenovalo čínská pěst,ruka, ale Funakoshi prosazoval prázdná. Protože japonci nemějí a neměli rádi čínu, a japonsko které chce být světovou velmocí, s vlnou vlastenectví neuznávalo něco cizího.

Původní "Karate" vycházelo z čínského Kung fu, v Bubushi se píše o dvou stylech, Box Mnišské pěsti a styl Bílého jeřába.
Ale bude to záležet. Různí lidé se učili u různých lidí a to pak modifikovali podle sebe a tak pořád dokola.
Funakoshi jmenuje dva mistry u kterých se učil a také píše o změnách které udělal a proč. Jde vše dohledat podle jeho výkladu.
Nepovažuji změnu významu z čínského na prázdný za nějaký úskok, víz - Má životní cesta - G.F. a Bubishi.

Malá perlička na závěr ---- Určitě znáte tu pohádku o tom jak vzniklo jméno stylu bílého jeřába, to s tím hadem a jeřábem, jak spolu bojovali.
Je to kravina, oni spolu nebojují, jeřábi hady zabíjejí. To je rozdíl.
Proč ? Protože si vybírají ty slabé a nepozorné hady a ty lehce přemůžou. Tak jak to možná udělal ten odmítnutý milenec tý Okinawský holky toho samuraje. Tak jak si vybírá násilník svoji oběť a vida, Budó najednou ožívá.
Chyba je v lidech že věří na pohádky a na rovné podmínky.
wasdrakkar
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob 18. lis, 2017 22:01

Re: Tradicní karate

Příspěvekod ChongLi » pon 30. dub, 2018 13:23

Ono nejlepsi je se honosit nejakym echt BU kodexem Samuraju, kdyz to byli vojaci jejichz prioritou bylo rozsekat chlapa v cizi uniforme, a zcela bezne byli vojaci z te prohrane armady znasilneni i opakovane temi co to vyhrali (pokud meli to stesti a nebyli popraveni). Ale asi to byla dobra motivace pro to neprohrat bitvu. Takze asi tolik ke vznesenym hodnotam. (Ovsem nedelam si iluze ze v Evrope to bylo ve Stredoveku o hodne jine).
ChongLi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř 08. čer, 2016 8:09

Re: Tradicní karate

Příspěvekod wasdrakkar » pon 30. dub, 2018 14:32

ChongLi píše:Ono nejlepsi je se honosit nejakym echt BU kodexem Samuraju, kdyz to byli vojaci jejichz prioritou bylo rozsekat chlapa v cizi uniforme, a zcela bezne byli vojaci z te prohrane armady znasilneni i opakovane temi co to vyhrali (pokud meli to stesti a nebyli popraveni). Ale asi to byla dobra motivace pro to neprohrat bitvu. Takze asi tolik ke vznesenym hodnotam. (Ovsem nedelam si iluze ze v Evrope to bylo ve Stredoveku o hodne jine).


Záleží co si bereš, jako celej život.
wasdrakkar
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob 18. lis, 2017 22:01

Re: Tradicní karate

Příspěvekod milrach » stř 02. kvě, 2018 10:45

Prosímtě vysvětli mně, jak to bezkontaktní hopkání na špičkách vždycky jednou dopředu jednou dozadu může souviset s reálným bojem 8O ??



will píše:Nezlob se, ale 12 měsíců při frekvenci kroužkařů max 2 krát týdně není opravdu nic, úpřimně nemohl si nic poznat, je to tak. Lidi, kteří to berou vážně cvičí prakticky každý den i 2 hodiny, k tomu ještě roztahujou atd. Znám lidi co tímto způsobem ovládly systém za 5 let, ale precizně a o tom, že by jim to v reálu nefungovalo vůbec nepochybuji. Jenom náročnější kop, abys ho ovládl můžeš cvičit třeba rok a budeš ve volnu cvičit jenom to. A to se nebavím o jeho praktickém použití, v kumite atd., to je další trénink. Takže ano, byla to ztráta času, ale protože si nevydržel. Jinak ok, jestli ti to bylo proti srsti nic proti, každý je jiný, prostě tě to nebavilo, ale nemůžeš tvrdit, že to v reálu nefunguje, když o tom prakticky nic nevíš. Jo ty si myslíš, že víš, vím jak to myslíš, ale poznal si jenom formální stránku, a to ještě hodně povrchně. Ale to je jedno, rozhodl si jak si se rozhodl, hlavně, že jsi spokojený :D . Hodně záleží, také na lidech, kteří to vedou, jak dokážou sestavit trénink, atd., to je samo o sobě uměním.
milrach
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 28. úno, 2018 8:36

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » stř 02. kvě, 2018 21:24

Tak zaprvé, není to bezkontaktní za druhé není to vždycky dopředu a dozadu a zatřetí nikde není napsáno, že musíš hopkat. Jsi mírně řečeno neinformovaný. Psal jsem o tom tady snad stokrát, tak si to najdi :wink: .?.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » sob 05. kvě, 2018 7:06

geneticy píše:
ukropcany píše:
geneticy píše:****
Jinak zpět k tématu - tradiční karate. Někdy dříve jsem viděl dokument o Okinawě...upřímně, ty urban legend o vzniku karate nedávají smysl.

- pokud měl na sobě samuraj brnění a u sebe naginatu, kteréžto mistrovsky ovládal, asi by se rolník mj. cvičící něco původem z Číny moc nepomohl. I nablízko se by se spíše osvědčil grappling (tzn. boj beze zbraně jak se vyvinul v Japonsku = JJ).
Ani nějaký šlechtic z Naha by na tom nebyl dobře - pokud znáte život středověké čínské smetánky...ti se moc boji nevěnovali. Boj byl věcí vojáků nebo regionálních *sportovců* - okinawská společnost byla v té době kulturně čínská a Japonci byli na Rjúkjú okupanti. A také - myslet si, že rolník po celodenní dřině na rýžovém poli šel ještě někam si zaboxovat :) je taková divná.
Víte, jaká je fyzická kondice asijského rolníka ? I pro MT se musejí kromě výcviku napřed vykrmit :).

- dává to ale smysl při nepřipraveném protivníkovi nebo ze zálohy. Když se vracel ovíněný samuraj od přítelkyně, oděn jen ve spodním rouchu a jen s wakizaši (mj. tak by se dal popsat onen nejznámější incident z pravěku okinawského *karate*) - tak dobře motivovaný místní maník by jej asi dokázal sestřelit poměrně snadno. Tam by striking byl určitě výhodou a správným řešením. Jenže to není ani hrdinské, ani tajemné :lol: .

Ono i výraz *karate* je umělý konstrukt. Před Funakošim se to jmenovalo jinak - a bylo tam i jméno původu - i v té japonštině. Takže *tradiční karate* má tradici někdy od začátku minulého století. Nicméně, tradiční bojové směry z Rjúkjú mají samozřejmě daleko delší tradici, pár století - jenže čínskou.


Tohle jsou nesmysly, které souvisí s hlubokým nepochopením karate. Opakuji asi po desáté karatisti nebyly nejsou a nebudou žádní grapleři, zápasníci ani judisti. Podstata karate je jinde. Tyhle nesmyslná tvrzení souvisí s nepochopením základních technik a kata. Protože laici nerozumí kata, tak si myslí, že např. techniky v kata, které jsou určené proti zbraním jsou graplerské techniky a tady je kámen úrazu. No a to o těch útocích ze zálohy atd., tak tomu se musím fakt smát, to jsou fakt hlouposti, nepleteš si to ninjutsu :wink: . Jinak o denním režimu jak se cvičilo přes den, aby to zůstalo skryto jsou informace. No a odkud karate pochází je úplně jedno, protože je to beztak všechno z jednoho hnízda.Kromě do posledního detailu okopírovaných čínských stylů si na Okinawě BU vytvářeli k vlastnímu obrazu.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod jarmuk » ned 06. kvě, 2018 12:54

Jen tak mimochodem jsem viděl nádhernou přednášku o tom, že BU vznikla u nás. Teda, stary Egypt a pod cvičili techniky, které potom Alexandr dopravil do Indie a pod. Má to hlavu a patu.
jarmuk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 03. čer, 2014 16:46

Re: Tradicní karate

Příspěvekod hellas » pon 07. kvě, 2018 8:11

jarmuk píše:Jen tak mimochodem jsem viděl nádhernou přednášku o tom, že BU vznikla u nás. Teda, stary Egypt a pod cvičili techniky, které potom Alexandr dopravil do Indie a pod. Má to hlavu a patu.


To je jasný. Do té doby se na sebe asijci jen dívali :lol:
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod hellas » pon 07. kvě, 2018 18:25

ukropcany píše:
hellas píše:To je jasný. Do té doby se na sebe asijci jen dívali :lol:

:lol: :mrgreen:

4jarmuk - sorry, ale hellasove hlášky sú kvalita... Jediný možný upgrade je, keď pustí hantec... :lol:


Kemo vubec negómu, vo čem točiš? :mrgreen:
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod navodar » úte 08. kvě, 2018 8:07

ukropcany píše:Takto sa hovorí aj v zbytku Čiech? :twisted: :mrgreen: 8) :wink:


přeložím to do Valašštiny - ogaro vůbec nevim, o čem meleš :lol:
navodar
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 16. dub, 2018 18:38

Re: Tradicní karate

Příspěvekod geneticy » úte 08. kvě, 2018 13:42

ukropcany píše:
hellas píše:To je jasný. Do té doby se na sebe asijci jen dívali :lol:

:lol: :mrgreen:

4jarmuk - sorry, ale hellasove hlášky sú kvalita... Jediný možný upgrade je, keď pustí hantec... :lol:


Jasně - a někdy jen zakoulí očima :roll:
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 72
Registrován: pon 30. led, 2017 11:51

Re: Tradicní karate

Příspěvekod geneticy » úte 08. kvě, 2018 19:46

ukropcany píše:Už má svoje skúsenosti s prechodom na pravú vieru... Preto ten pesimizmus... :lol:


Kvůli toho to není - v nějakém jiném foru nade mnou zakroutil očima :lol: Srandovní bylo, že ten příspěvek byl sáhodlouhý a víceobsažný .... a on jen zakoulel očima. :lol:

Zamyslel jsem se ... a opět vyplodil příspěvek, tentokrát kratší... :lol: Snad mi tedy věnuje i něco jiného, než koulení očima. :lol:

Ten jeden smajl mi spravil náladu na půl dne. To chce talent takto umět odpovídat ! To prostě neumím 8)
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 72
Registrován: pon 30. led, 2017 11:51

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » stř 25. črc, 2018 20:28

Jo, prehistorie karate to je zajimave tema; rozhodne se neozbrojeni Okinawane neprali se samuraji mavajicimi katanou :wink: Verit, ze katy/kryty maji predstavovat obrany holyma rukama proti utokum zbrani muze akorat idiot, dale moderni karatista, popr. will. I ten nejvetsi prostacek si proti zbrani vezme zbran vlastni, alespon nejakou latku z plotu.

A propos, jak v te dobe karate vypadalo: Existuje popis techniky, kterou okolo roku 1750 pan Kusanku (cinsky de fakto zakladatel jedne vetve karate;ucitel 'tode' Sakugawy; originator kata Kusanku, nejvyznamnejsi kata skoly Shuri) predvedl:
"...with his lapel being seized, Kusankun applied his martial art and overcame the attacker by scissoring his legs."

Cili zhruba, jako obranu proti uchopu za odev pouzil Kusanku nejakou variantu strihnuti nohama. At uz si to strihnuti predstavujeme jakkoliv,
(https://judoinfo.com/wp-content/uploads ... nibasa.gif ?)
jedna se zcela zjevne o techniku grapplerskou; zadna uderovka, ale nejspis takedown. A to, ze nejstarsi zachovana zminka o technice 'karate' je prave toto o necem svedci :!:
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod geneticy » sob 28. črc, 2018 18:10

frajerKokoMihule píše:Jo, prehistorie karate to je zajimave tema; rozhodne se neozbrojeni Okinawane neprali se samuraji mavajicimi katanou :wink: Verit, ze katy/kryty maji predstavovat obrany holyma rukama proti utokum zbrani muze akorat idiot, dale moderni karatista, popr. will. I ten nejvetsi prostacek si proti zbrani vezme zbran vlastni, alespon nejakou latku z plotu.

A propos, jak v te dobe karate vypadalo: Existuje popis techniky, kterou okolo roku 1750 pan Kusanku (cinsky de fakto zakladatel jedne vetve karate;ucitel 'tode' Sakugawy; originator kata Kusanku, nejvyznamnejsi kata skoly Shuri) predvedl:
"...with his lapel being seized, Kusankun applied his martial art and overcame the attacker by scissoring his legs."

Cili zhruba, jako obranu proti uchopu za odev pouzil Kusanku nejakou variantu strihnuti nohama. At uz si to strihnuti predstavujeme jakkoliv,
(https://judoinfo.com/wp-content/uploads ... nibasa.gif ?)
jedna se zcela zjevne o techniku grapplerskou; zadna uderovka, ale nejspis takedown. A to, ze nejstarsi zachovana zminka o technice 'karate' je prave toto o necem svedci :!:


Asi to bylo něco podobného, jako je v sambo - nůžky (v MMA je to myslím zakázané). V podstatě držíš protivníkovu končetinu nebo límec, jdeš k jeho boku a nohama střihem jdeš do pádu - https://www.youtube.com/watch?v=8Qv5RDjGC3M.
Výhodou tohoto je, že to lze nasadit "tak či onak" - a i když ti zachytí nohu, moc si protivník nepomůže. Problém ale je to, že u toho hrozí pád na hlavu týlem.
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 72
Registrován: pon 30. led, 2017 11:51

Re: Tradicní karate

Příspěvekod pm » ned 29. črc, 2018 6:59

- v MMA není zakázané
- v řadě stylů standard technika, tady jedn z mnoha variant http://practicalhungkyun.com/2014/10/hu ... ssor-kick/
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod geneticy » ned 29. črc, 2018 15:59

pm píše:- v MMA není zakázané
- v řadě stylů standard technika, tady jedn z mnoha variant http://practicalhungkyun.com/2014/10/hu ... ssor-kick/

O pravidlech soutěží MMA moc nevím, takže se nebudu hádat :)...na to jste jistě povolanější. Jen se to tam tak často nevidí - rsp. jsem to ještě neviděl použít.
V sambo - i bojovém - ano. Ale je to součást různých stylů, to ano. Viděl jsem to i v karate (u kamaráda co dělá seitedo), jen to nasazení bylo bez držení (asi varianta podmetu) - provedení to by odpovídalo i tomu odkazu výše. Mj. nejsem ani odborník na sambo - ale tohle je u nich dost viděná technika v různých provedeních.
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 72
Registrován: pon 30. led, 2017 11:51

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků

cron