Aikido účinnost

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Aikido účinnost

Příspěvekod Mononoke » stř 06. zář, 2017 7:26

Ahoj
Co tak sleduji různá japonská bojová umění, tak je mi hodně sympatické Aikido, avšak nikdy jsem si nevyzkoušela jej cvičit. Jen mě zaráží, jak jej všichni pomlouvají - ohledně toho, že třeba není dostatečně účinné nebo že je to jen doplňující bojové umění, či že je to bojové umění pro holky ( tudíž z toho chápu, ne moc fyzicky náročné) dále meditativní atd.. Osobně si tedy myslím, že kdyby toto bojové umění nefungovalo, nemělo by tolik příznivců, ale že není tolik populární, protože není stvořeno pro takzvané bouchače nebo lidi, co se chtějí jen rvát. Je založeno na nesoutěživosti a není útočné-
Chtěla bych se tedy zeptat těch, co tomu více rozumí než já, nebo mají s Aikidem nějakou zkušenost, je tedy Aikido plnohodnotný účinný sebeobranný systém?
Je Aikido fyzicky náročné? Je z treninku člověk zdrchaný?
Mohlo by se svou účinností, když se tomu člověk plně věnuje rovnat jiným bojovým uměním?
Děkuji moc za objasnění :)
Mononoke
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 16. říj, 2013 16:09

 

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod frajerKokoMihule » stř 06. zář, 2017 18:05

Osobně si tedy myslím, že kdyby toto bojové umění nefungovalo, nemělo by tolik příznivců,....


Jsi prilis optimisticka :wink: Ve skutecnosti velke procento toho, co se cvici (hlavne) v 'klasickych' bojovych umeni - a cvicit to casto tisice lidi! -, nestoji v boji za mnoho. Ale ti, co to cvici, jsou prilis nekriticti ("za padesat let treningu mi to bude fungovat") ci neracionalni, takze si to nepriznaji..
A tak napr. karatiste si vesele cvici nesmyslne kryty,dvojite udery (u kterych by i Dezo Demeter poznal, ze jsou k nicemu) a podobne, jak jsem psal na jinem threadu - a presto ma karate miliony priznivcu.

Podobne aikidiste - je treba si predne uvedomit, ze aikido jeho tvurce Ueshiba vytvoril jako metodu 'harmonie s vesmirem' resp. s protivnikem (ai-ki) - ne jako nejakou hardcore sebeobranu. A tak aikidisticke paky sice vypadaji velmi elegantne, ale nasadit je silnejsimu protivnikovi, ktery neutoci uchopem za zapesti, hranici s nemoznosti atd atd.

A jeste takova perlicka, jestli se nekdo chyti - Ueshibovo aikido bylo presto bojove pouzitelnejsi nez to dnesni; a to proto, ze pan Ueshiba se uplne jinak hybal nez dnesni aikidiste. Co jsem videl, tak aikido s puvodni telesnou mechanikou dnes neprovozuje nikdo; takze se da rici, ze to prave aikido umrelo spolu s Ueshibou.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00


Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků

cron