Sestavy (kata) v bojových uměních

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod sun » úte 26. říj, 2004 14:22

marvin píše:sun
Myslím si, že větší strach mají ti, co se věnují plnokontaktním sportům. Prostě se bojí, že cvičením BU by se naučili rvát. Usmívající

myslis nenaucili ? inak mi to nedava zmysel ...

priznam sa bez mucenia, ja sa bojim pri sebaobrane /nie na treningu / hlavne sam seba a preto cvicim b.u. - zatial mi to moc nepomaha cvicim cca 12 rokov ;( ... uvidddiiimmee caasssoooommm ;)


jak často se k té sebeobraně dostaneš? Já jsem teda ještě příležitost neměl a jsem s tím spokojen.
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

 

Příspěvekod marvin » úte 26. říj, 2004 14:56

no ked som si privyrabal na brane ako "biletar" pocas skoly bolo toho celkom hodne, obcas sa kazdemu prihodi nejaka testosteronova neprijemnost ... nic zvlastne co by stalo za rec ...
marvin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 996
Registrován: úte 22. dub, 2003 23:00

Příspěvekod sun » úte 26. říj, 2004 15:50

marvin píše:no ked som si privyrabal na brane ako "biletar" pocas skoly bolo toho celkom hodne, obcas sa kazdemu prihodi nejaka testosteronova neprijemnost ... nic zvlastne co by stalo za rec ...


No tak tohle jsem zrovna nemyslel, to je spíše pracovní záležitost, na to opravdu není třeba BU.
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Picard » úte 26. říj, 2004 16:41

marvin píše:
Zvlastni, ja si myslim, ze to je presne obracene....

a mas aj zdovodnenie ?


Tedy zduvodnim, v cem vidim to ustrnuti u bojovych sportu - jelikoz je to sport tak tam jde o vyhravani. Dres na treninku, abys porazil velkyho borce nekde v na soutezi a kdyz to dokazes, tak je tvym cilem porazit vetsiho borce. Takhle to jede furt dokolecka, v petatriceti na to budes starej a ustrnes nekde na tom nejvetsim borcovi, kteryho si porazil (pripadne na nejvetsi trofeji, kterou si vyhral).

Tradicni BU jsou spise o ceste v hlubsim smyslu nez jen naucit se bojovat a porazet ostatni (treba na soutezich), jde o nekonecny proces sebezdokonalovani ve kterem pokracujes cely zivot. Nejde tam o to, co vsechno vyhrajes a koho porazis, ale jak se vyporadas sam sebou. Tady nikdy neustrnes (pokud nechces), neustale na sobe makas po cely zivot.

Samozrejme je urcite spatne, pokud by ses na tradicnim BU nenaucil bojovat (urcite mi dokazete najit mraky prikladu), ale urcite je taky spatne pokud se tam nenaucis nic jineho.

Takhle jsem to myslel.

Samorzejme nic proti bojovym sportum nebo soutezeni samozrejme.
Naposledy upravil Picard dne úte 26. říj, 2004 16:46, celkově upraveno 1
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Picard » úte 26. říj, 2004 16:44

Jendis píše:Ustrnutí.....proč za všechny mouchy pořád někdo obviňuje styl?Vždyť je to jen o nás samotných....kolik a jakou intenzitou se tomu věnujeme,co tomu obětujeme.....jen my samotní si určujeme,jestli ustrneme,nebo ne.Nebo nemám pravdu?


Jo tohle je urcite fakt, je to daleko vic o cloveku nez o stylu. Cela ta valka tradicni vs moderni je trochu nesmyslna :-) vzdy jde o konkretniho cloveka a jak a s cim do toho jde.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod marvin » úte 26. říj, 2004 19:29

Tradicni BU jsou spise o ceste v hlubsim smyslu nez jen naucit se bojovat a porazet ostatni (treba na soutezich), jde o nekonecny proces sebezdokonalovani ve kterem pokracujes cely zivot. Nejde tam o to, co vsechno vyhrajes a koho porazis, ale jak se vyporadas sam sebou. Tady nikdy neustrnes (pokud nechces), neustale na sobe makas po cely zivot.


no dobre napisal si to pekne v podstate suhlasim aj s tvojou "definiciou" sportoveho b.u.. Ale uvedom si jedno, to tradicne b.u. takto ako si ho opisal vnimane v svojej dobe urcite nebolo.
Bolo vnimane a brane "presne" resp. este tvrdsie ako si opisal sprtove b.u. a ako ho dnes vnimas. Preto nejaky chlapik co do 35 pohlusil xxxx inych a prezil mohol potom nieco sam dalej robit/tvorit, zdokonalovat a cistit dusevne technicky a pod. mal na com stavat .... a nikto nespekuloval preco tvrdi, ze boj je nahovno a treba ist inou cestou ...


Dnes to mas moznost "nahradit" tym sportovym zapolenim ked uz nie je mozne ludi len tak v konfliktoch ukoncovat a nechapem preco to kazdy nebere ako obrovsku vyhodu, ale skor opacne ... vlastne najidealnejsie je venovat sa presne ako si povedal do veku kym stihas sportovemu b.u. a ked uz nestihas zacnes studovat niektore tradicne z ktoreho to sportove vychadza, alebo je mu najblizsie ...
marvin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 996
Registrován: úte 22. dub, 2003 23:00

Příspěvekod marvin » úte 26. říj, 2004 19:40

sun :
No tak tohle jsem zrovna nemyslel, to je spíše pracovní záležitost, na to opravdu není třeba BU.


no ked pre teba sebaobrana je len ten slabikarovy priklad, ze na teba spoza rohu niekto urobi HU tak asi nie ... inak nerozumiem, medzi zasahom cloveka "vyhadzovaca"/ochrankara a pod. a zasahom policajta nie je z pohladu pouzitych technik v priblizne rovnakych situaciach zasadny rozdiel /samozrejme pravo to vnima inak ;) / a na to b.u. uz dobre su ???? Nemas to popletene ???
marvin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 996
Registrován: úte 22. dub, 2003 23:00

Příspěvekod Picard » úte 26. říj, 2004 21:27

marvin píše:vlastne najidealnejsie je venovat sa presne ako si povedal do veku kym stihas sportovemu b.u. a ked uz nestihas zacnes studovat niektore tradicne z ktoreho to sportove vychadza, alebo je mu najblizsie ...


To ale opet vychazis z toho, ze tradicni BU je k nicemu :-) Coz si ja nemyslim. Proc se mu nevenovat jiz od pocatku?

Tohle asi nema cenu resit, takove diskuze (tradicni BU vs moderni BU) jsou tu vsude a jsou vetsinou dost o nicem, hlavne asi protoze nikdo tu asi neni nijak kompetentni v obojim a tak moc vlastne nevi o cem to pise. O to vsak definitivnejsi vynasi soudy :)

Asi bych to uzavrel tim, at kazdy at si dela co mu vyhovuje.

Co takhle se vratit k tematu :-)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod marvin » úte 26. říj, 2004 22:47

To ale opet vychazis z toho, ze tradicni BU je k nicemu


ale to tvrdis ty - ja vobec netvrdim, netvrdil som a nemyslim si, ze tradicne b.u. su k nicomu ... iba na zaklade toho co som mal moznost citit, vidiet, zazit, odcvicit za 12 rokov co sa venujem b.u. /viem nie je to az tak vela/ mam pocit, ze tradicne b.u. tak ako som ich ma moznost studovat clovek v EU ta nepripravia tak ako sportove b.u. na skutocnost dat a dostat ;) a dalsia podstatnejsia vec je, ze v prevedeni ako sa to tu da na treningoch cvicit je to iba plytvanie potencialom mladeho organizmu.
Ked je moznost dosiahnut svoje maximum preco to neurobit a potom ked uz mas toho plne zuby, lebo nestihas fyzicky napr. pre vek, mozes zacat spekulovat a vyhladzovat techniku a brblat sa s kata a pod ... tradicne b.u. su super - nakoniec aj tak pri nich zase skoncim tak nebudem na ne nadavat ;), ale nemam pocit som na tom momentalne tak zle, aby som musel ist cvicit k "tradicnemu europskemu ucitelovi b.u". ;) a cestu do japonska na dlhsiu dobu si nemozem dovolit.
To je nazor na zaklade realnych moznosti ake tu su ... niekto kto ma ine moznosti bude robit ine ... atd ..

Kata su vyborna vec a ver mi, ze ja som sa ich nacvicil naozaj velmi vela a prave preto si myslim, ze ich treba vediet cvicit a mat dobre vedenie inak to narobi viacej skody ako uzitku ...
marvin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 996
Registrován: úte 22. dub, 2003 23:00

Příspěvekod pavela » stř 27. říj, 2004 5:47

sun píše:
ukropcany píše:avsak ja to vidim jasne - "u nas" sa venuju tradicnym BU hlavne ludia, ktori nemaju gule venovat sa plnokontaktnemu BU. Oni sice tvrdia vsetko mozne, ale pricina je jasna - STRACH! Rozpraval som sa o tom uz s viacerymi ludmi, ktori sa venuju BU uz par rokov, vsetci to balili to takej a onakej krabicky, ale vsetci to nakoniec priznali - maju STRACH. Ja netvrdim, ze vsetci, netvrdim, ze TY, ale tvrdim, ze VELA!

Ha, tak to som zvedavy, kto po mne hodi kladivo ako prvy. Nuze? :D


Hele ukoppcany, můžeš mi vysvětlit, jak jsi přičel na to, že tradicni BU nejsou plnokontaktni? Děkuji za odpověď :?
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod sun » stř 27. říj, 2004 8:07

marvin píše:sun :
No tak tohle jsem zrovna nemyslel, to je spíše pracovní záležitost, na to opravdu není třeba BU.


no ked pre teba sebaobrana je len ten slabikarovy priklad, ze na teba spoza rohu niekto urobi HU tak asi nie ... inak nerozumiem, medzi zasahom cloveka "vyhadzovaca"/ochrankara a pod. a zasahom policajta nie je z pohladu pouzitych technik v priblizne rovnakych situaciach zasadny rozdiel /samozrejme pravo to vnima inak ;) / a na to b.u. uz dobre su ???? Nemas to popletene ???


Myslel jsem to asi takhle. Pokud člověk to má jako pracovní náplň je svým způsobem na určité situace školen - tedy je připravován řekněme jako voják. Je to tedy určitý nástroj v rukách někoho druhého. Relativně se může více uvolnit, může klidně do těch demonstrantů, návštěvníků mlátit :-) (neber doslova), zodpovídá stejně někdo jinej. Jelikož tohle jsem nikdy nedělal, tak jsem měl na mysli, spíše osobní sebebranu, kdy jsem za vše zodpovědný, pro takový případ jsou prostě BU vhodná, učí nejen používat své tělo a mysl jako nástroj.
Asi bych to přirovnal takto:
:idea:
Bojové sporty, vojenská příprava aj. přípravujou dělníky, kdežto BU připravuje manažery. Z dělníků se maximálně můžou stát předáci, kdežto z manažerů se stávají vlastníci. Ale i zde vyjímka potvrzuje pravidlo.
:idea:
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Anonymní » stř 27. říj, 2004 10:01

Pořád tu řešíte tradiční vs. moderní... mě by zajímalo jaký sporty/bu řadíte mezi moderní BU? Podle mě to taky každej vnímá jinak.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Dong_wu » stř 27. říj, 2004 11:08

ukropcany: v podstate s tebou souhlasim, ale problem je v tom, ze 90% lidi u nas co tvrdi, ze delaji tradicni bu, delaj nejaky totalni shit o kterem jim pouze jejich ucitel tluce do palice, ze TO je TRADICNI :)
Dong_wu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 331
Registrován: stř 03. bře, 2004 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Ondra » stř 27. říj, 2004 12:24

RE: Jelikož tohle jsem nikdy nedělal, tak jsem měl na mysli, spíše osobní sebebranu, kdy jsem za vše zodpovědný

profesní a civilní sebeobrana je něco jiného, tam kde by mohl člověk vzít nohy na ramena u policajta se předpokládá že bude zatýkat. a při potyčce si musí dávat pozor na svoji zbraň.

RE: Pořád tu řešíte tradiční vs. moderní... mě by zajímalo jaký sporty/bu řadíte mezi moderní BU? Podle mě to taky každej vnímá jinak.

také mám ten názor, že si každý pod pojmy tradiční a sportovní představuje něco odlišného. a stejně taky by mě zajímalo to rozdělení, co si pod jakým pojmem kdo představuje? někdo napsal na x-té straně že každé boj. umění bylo kuli sebeobraně a sportovní pravidla vznikly na základě konfronace. Pokud jde někomu o poměření (ne zabíjení) dvou protivníků, tak to nějaké pravidla mít musí, třeba jednoduché ale má.
Ondra
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř 13. říj, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků