účinnost a funkčnost v BU

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod sun » úte 26. říj, 2004 15:04

severin píše:Chapu uz od zacatku co chces rict,protoze jsem pred par lety mluvil podobne.Ceka te vsak postup do dalsi faze.Preju hodne stesti. :D


Dík
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

 

Příspěvekod tekara » úte 26. říj, 2004 15:55

Všechny styly byly založeny pouze na základě seobranného aspektu. Všechny filozofické a duchovní aspekty se přiřadily později a dnes mám pocit, u některých BU jde už pouze o duchovno a mystiku a sebeobrana je až na x-tém místě. nesoudím, jestli je to dobře nebo ne a souhlasím, že každý si musí najít to své.
tekara
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 137
Registrován: úte 05. říj, 2004 23:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod tekara » úte 26. říj, 2004 16:14

Tím jsem chtěl pouze říci, že jestli má někdo okamžitou potřebu naučit se bránit, tak proč by se nemohl dát třeba na box? Zřejmě nikdo nepochybuje o jeho funkčnosti. Co bude dělat v 60-ti, jak psal Sun, je věc jiná. Chápu, co tím myslel, ale reálná sebeobrana a funkčnost je zbavena všeho tajemného okolo každého BU, jak psal někdo níže. Takže pokud někdo cvičí Tchai-ti jako Sun, tak předpokládám, že prvek "ubránit se" určitě není na prvním místě. Nebo se mýlím?
tekara
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 137
Registrován: úte 05. říj, 2004 23:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Miro » úte 26. říj, 2004 17:01

tekara píše:Všechny styly byly založeny pouze na základě seobranného aspektu. Všechny filozofické a duchovní aspekty se přiřadily později a dnes mám pocit, u některých BU jde už pouze o duchovno a mystiku a sebeobrana je až na x-tém místě. nesoudím, jestli je to dobře nebo ne a souhlasím, že každý si musí najít to své.


Nie je to celkom tak. Napriklad v Cine vsetky tri znaky pre:
1. boj, bojovanie, valecnictvo
2. tanec
3. samanizmus
sa citaju rovnako (wu) a nie je to nahoda. Co myslis, preco?

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod chonglee » úte 26. říj, 2004 21:52

Kde si prisiel k tomuto presvedceniu? Ja som sa venoval tradicnemu, mozno miestami az trosku fanatickemu BU, a musel som odist, pretoze tolko zamindrakovanych jedincov na cm2 bolo uz aj mna moc. Nie je to sice mozne prilis zovseobecnovat, ale v nasich zemepisnych sirkach to byva podla mojich skusenosti presne opacne ako hovoris... Cim je podlozena Tvoja skusenost?[/quote]

a bylo to skutečně BU nebo spolek závodníků,kteří soutěžili kdo jak koho trumfne?jinak tohle je uplně normální jev a třídí se tak zrno od plev.to jestli zrno zůstane a plevy odejdou nebo obráceně rozhodujeme jen my sami.a věř že jediné zrnko strhne k sobě zrnka,které si na plevy jen hrají.
zkus se prosím zeptat trochu konkrétněji moc tomu nerozumím.
chonglee
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 30. kvě, 2004 23:00

Příspěvekod DMC » stř 27. říj, 2004 1:28

chonglee: "všichni jste zapoměli na toho největšího soupeře!!!a tím je vaše hloupé naduté ego."

Mluv hlavne za sebe. Dik :-)

"co se stane,kdyz se v tramvaji poperou :meditujici mistr iaido a thaiboxer,ktery chodi do zenoveho centra?"

Dovolil bych si tipnout...jeden z nich vyhraje a jeden z nich prohraje? :-)
Ja sem se spis zamyslel nad tim, proc si vlastne takovy otazky kladem - nejspis proto, ze moc chceme byt ten co vyhraje, ze?

Podle me cely princip za psychikou nekterych "sebeobrannych umeni", "ne-sportu" atd. je, ze duvoluji lidem, co je cvici, aby si o sobe mysleli, ze jsou neporazitelni, lepsi nez "naduti sportovci", "na ulici bych vam ukazal",a pritom to nemusi dokazovat.

Diky jejich "realistickemu" (nesportovnimu) treninku jim nehrozi, ze by je nahodou nekdo lepsi nez oni na treninku nakopal, popripade by se museli vyklepat...

...a jeste muzou vsude vykrikovat pytloviny o porazeni vlastniho ega.

Krucinal, co je jeste lepsi na "porazeni ega", nez kdyz te na treningu nebo na soutezi nekdo spraska?

A na zaver:

Chonglee:
" věř že jediné zrnko strhne k sobě zrnka,které si na plevy jen hrají."

a ty ses zrnko nebo ta pleva? ;-))))
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod marvin » stř 27. říj, 2004 5:19

DMC
Krucinal, co je jeste lepsi na "porazeni ega", nez kdyz te na treningu nebo na soutezi nekdo spraska?


Suhlas ...

Problem je, ze ten kto to nezazil si namysla, ze najvacsie porazenie jeho ega co moze zazit je ked bude dodrziavat etiketu na treningu ;)
marvin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 996
Registrován: úte 22. dub, 2003 23:00

Příspěvekod patrik » stř 27. říj, 2004 5:29

severin píše:Da se odpovedet na otazku co se stane,kdyz se v tramvaji poperou :meditujici mistr iaido a thaiboxer,ktery chodi do zenoveho centra? :D


:? představuješ si trénink iaidó jako meditaci? hm, měl by sis nějakej zkusit...

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Dong_wu » stř 27. říj, 2004 6:59

Kdyz tady tak ctu debatu tradicni VS sportovni napada me par veci. Na obou stranach jsou obcas inteligentni argumenty a na obou obcas trochu zkreslene predstavy o tom druhem.

Cvicim tradicni cinske BU a je pro me dulezite naucit se bojovat, ale neni to jediny aspekt. Na treningu plnokontaktni sparing nemame. XingYi cvicila v minulosti (i v soucasnosti) cinska armada a jine slozky, takze co se tyce funkcnosti zalezi jen na tom jak se tomu clovek postavi. V dnesni dobe, ale myslim ze sebeobrany aspekt ustupuje trochu do pozadi - neni tak dulezity jako v minulosti. Jsem celkem nekonfliktni clovek a kolikrat v zivote se budu opravdu potrebovat nekde pobit? Asi by se mi i vyplatilo nechat se parkrat v zivote poslat na ARO a nejspis bych vycedil min krve a zazil min bolesti nez za ty roky cviceni :wink: :oops:
Jak uz tu nekdo napsal clovek se snazi porazit sam sebe, svoje ego, neco se naucit o zivote, zdravotni aspekt (pro me patri mezi nejdulezitejsi) atd. Ale je dobre jednou za cas si vyzkouset (nejlepe s lidmi co cvici neco jineho) jak mi to funguje v praxi a takova poradna nakladacka je na ego vyborny lek :)
Na druhou stranu pravidelna nakladacka na treningu asi muze vest u nekterych lidi i k mindrakum a agresivite........
V kontaktnich sportech i bu se toho da hodne a rychle naucit, ale telu caste zasahy opravdu nedelaji dobre a pro me je dulezite i to jak budu vypadat az budu starej. Podle me neni dobry napad jak tu nekdo psal se v mladi "znicit" sportovnim bu a dosahnout nejakych vysledku a pak se na stara kolena (+/- ve 30 - 40 letech) "lecit" cvicenim tradicnich bu.


Kdyz to tak po sobe ctu, je to asi peknej blabol :?
Ani nevim jestli to sem mam davat, ale kdyz uz jsem se s tim psal..... :oops: :)
Dong_wu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 331
Registrován: stř 03. bře, 2004 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod python » stř 27. říj, 2004 7:41

Všetko je otázka určených priorít v danom čase a prostredí.

Príbeh chlapca:

Mal 16 rokov a zatúžil cvičiť, povedzme (naozaj len tip) Aikido, lebo to videl v telke u Segala.... Jeho priority sa časom a dozrievaním menia.
Tu je rebríček dôvodov Prečo cvičím:

:arrow: v 16 rokoch:
1. chcem byť neporaziteľný
2. chcem zachrániť svet
3. chcem byť silný
4. chcem pomáhať ostatným (lebo sa to nosí)

:arrow: po 1 roku tréningu (17 r)
1. chcem to "ukázať" tomu debilovi od nás z paneláku
2. chcem sa ubrániť na ulici
3. chcem pomáhať ostatným (lebo sa to nosí)
4. chcem získať vnútornú silu

:arrow: po 8 rokoch tréningu
1. chcem konečne získať ten majstrovský stupeň
2. chcem všetci v dojo uznali moje majstrovstvo
3. chcem byť zdravý

:arrow: po 20 rokoch téningu
1. chcem zostať zdravý ako doteraz
2. chcem robiť všetky techniky spôsobom: minmálne úsilie, maximálny
efekt
3. chcem aby tí chclapci čo som vychoval nestratili správny smer

:arrow: po 40 rokoch

1. chcem byť zdravý ako v 30-ke
2. chcem konečne dokončiť tú knihu o Aikide...

Je to taká blbosť, ale vidíte že otázka prečo cvičím sa mení podľ veku a stupňa vyzretosti.... a s tým súvisí aj odpoveď na otázku "čo cvičiť ?"!
python
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 19. říj, 2004 23:00

Příspěvekod sun » stř 27. říj, 2004 7:47

tekara píše: Takže pokud někdo cvičí Tchai-ti jako Sun, tak předpokládám, že prvek "ubránit se" určitě není na prvním místě. Nebo se mýlím?


Á další Zlíňák.
Máš pravdu "ubránit se" opravdu u mne není na prvním místě. Na prvním místě je "vyhrát"! :-)

Podle zkušeností sám sebou, ať už jsem dělal cokoliv, tak vlastně pořád o toho očekávám to stejné, že se budu neustále zlepšovat. A zatím jediné taijiquan mi to plní a dle poznatků z praxe jiných, to tak bude pořád, což mne velice uspokojuje.Měl bych takový divný pocit, když bych dělal něco, o čem bych pod deseti či dvaceti letech řekl, že už se v tom nemůžu zlepšovat.
Onehdá jsem slyšel šedesátiletého kamaráda říkat:" přece teď nepřestanu kouřit, když jsem do toho tolik energie a peněz investoval" :-)
Takže asi takhle bych dopadnout nechtěl.
I když to na začátku tak nevypadá, bojový aspekt je v taijiquan velmi důležitý, kdyby ho nebylo, cvičení by ztratilo svůj základ. Nebylo by se během cvičení na co soustředit, síla by nešla vůbec tam kam má jít, byl by v tom chaoz a tedy žádný užitek, žádné zdraví ani bojové schopnosti.
Takže abych dělat to co chci, musím následovat ty, co to vymysleli a udrželi až do dnes, na experimenty je času dost. Takže bojový aspekt je u mne, dá se říct na prvním místě, protože když tomu tak je, tak vše ostatní následuje - zdraví, pohoda, jistota prostě všechno. Tím, že říkám bojový aspekt, nemyslím sparing, to je pro mne zatím hraní na vojáčky a toho jsem si v dobách nevědomosti užil dost a dost. :-)
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod severin » stř 27. říj, 2004 10:07

patrik píše:
severin píše:Da se odpovedet na otazku co se stane,kdyz se v tramvaji poperou :meditujici mistr iaido a thaiboxer,ktery chodi do zenoveho centra? :D


:? představuješ si trénink iaidó jako meditaci? hm, měl by sis nějakej zkusit...

Patrik


Nepredstavuju,ale meditovat muze i trener hazene.Ptal jsem se,jestli na to nekdo muze odpovedet,protoze ja ne.Co lidi to nazoru a kazdy na to bude koukat zkrz svou zkusenost.Pokud tu nebudeme jen popisovat sva kriteria na soucasnou funkcni sebeobranu bez meditace o duchovni bojove ceste,tak uz se nikam nedostaneme a budem na sebe jen stekat.Svuj nazor o pohadkach uz jsem rekl a vic bych to nerozvadel.Nevim proc jsem si vzpomel na pribeh zaka,ktery pribehl za mistrem,ze uz pochopil."Svet neexistuje a ja jsem otrok sveho ega,vse je jen iluze a vyplod me mysli".Mistr vzal drevenou hul a zacal ho mlatit po hlave se slovy "a co je tohle?".No a mohl zacit znova. :D
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod tekara » stř 27. říj, 2004 20:07

4Sun: To jsem si naběhl.
tekara
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 137
Registrován: úte 05. říj, 2004 23:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod chonglee » čtv 28. říj, 2004 21:40

[quote="ukropcany"] quote]

nevím jak ti to vysvětlit.jaký je rozdíl mezi tím co děláš ty a co dělá ten iq 90?neprožívá a nehoní se mu v hlavě to samé co tobě?třeba jen s tím rozdílem když mu to tolik nepálí,že si tolik neuvedomuje možné riziko?
co si z tréninku odnášíš domu kroně boulí?myslíš že svému nebo cizímu já nějak pomůžeš když někoho kdo je větší-těžší porazíš?oba si dokazujete,že na to máte a když zjístíte,že ne tak vás vaše ego žene ješte k vyšším výkonům,aby jste si dokázali,že přeci jenom na to máte.
jakou má cenu výtězství,kde jsem někomu dokázal,že ustojím jeho bomby?co jsem tím dokázal sobě?jaký on to projevuje respekt když je to vlasně jenom převlečený strach?už rozumíš?
chonglee
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 30. kvě, 2004 23:00

Příspěvekod chonglee » čtv 28. říj, 2004 22:05

vidíš jak jsi si teď posílil seběvědomí...
chonglee
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 30. kvě, 2004 23:00

Příspěvekod Gino » pát 29. říj, 2004 9:15

chonglee: ale musím uznat, že máš zajímavé názory... alespoň člověka nutí trochu zapřemýšet, kdežto spousta jiných si člověk jen přečte a jde dál...
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod python » pát 29. říj, 2004 10:10

chonglee: myslim si, že aj upevňovanie svojho sebavedomia má v určitej (niekedy veľmi dlhej) fáze vývoja fightera svoje nezastupiteľné miesto, málokto sa narodí a je sebavedomý :lol: :arrow: 8) .... a až potom keď dostatočne uspokojí "hlad" v tejto oblasti, môže ísť ďalej...ale len ak na to má dosť sebauvedomenia a možno aj toho IQ... :idea:
python
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 19. říj, 2004 23:00

Příspěvekod Bambula » pát 29. říj, 2004 10:23

no tak jsem to tu cely procetl. abych se priznal,nektery prispevky me zaujaly vic nekery min. takze pridam svuj nazor :*)

jak uz par prispevku zminilo, mlady muz prijde cvicit, protoze nechce prohravat. chce byt vitez. chce si vybojovat dobrou samicku, ziskat postaveni ve spolecnosti, uznani. je prilis hrdy nez aby snasel porazky, ustupoval silnejsim. ale po case cviceni, pravdepodobne aniz by si to uvedomil, zjisti, ze neni ucelem zbit vsechny okolo. nejvetsi souboje svadi se sebou (nemyslim, ze jde primo o ego jak tu nekdo rikal).pravidelne cviceni, premahani sama sebe, snaha o dosazeni vyssi urovne, o zvladnuti technik, nabyti sily. to jsou jeho kazdotreninkove boje. ponenahlu se zacne soustredit vice na ne, nez na protivniky. ale pak prijde den, kdy se dostane do potycky. a tehdy zjisti, jestli uz je pripraven a ubranil se, nebo ne. je jen na nem, jak bude pokracovat. muze si rict, ze cviceni je stejne nahouby, nebo se do nej muze zazrat jeste vic.

asi to moc vokecavam, ale ten skutecnej souboj v BU (ci v bojovych sportech) je ten, ze zak souperi se svoji lenosti, pohodlnosti a se svymi mistry. kazdy, kdo cvici, urcite nekdy chtel byt lepsi, nez jeho mistr. sveho mistra vidi jako vzor, jako zatim nedosazeny vrcholek hory. chce se mu prinejmensim vyrovnat, ale spis by chtel byt lepsi. proto jej nasleduje, proto ho respektuje. nejde o fyzicky souboj.

takze zpet k otazce ucinnosti:
kazde BU stejne jako bojovy sport, jsou funkcni tehdy, pokud dokazou zaka vycvicit. tedy aby zak ziskal potrebne sebevedomi, zivotni stabilitu a sebekazen(to nejni blbost, kdyz se dokazete x-krat tydne premluvit k cviceni, tak se pravdepodobne dokazete premluvit i k umyti nadobi ci jinym neprijemnym vecem) a moralku. o fyzickou stranku jde dle mne az v druhe rade. ta v BU a BS je prave tim lakadlem, voditkem, kolejnici, po ktere je treba jit. jinak vyse popsana 'funkcnost' je stejna i u jakekoliv jine cinnosti (kdyz budete hrat sipky, sachy, nebo lepit modely, je to stejny).
BU a BS ale prave maji onen fyzicky aspekt. sami uvidite, ze vase telo zesili, budete zdravejsi, rychlejsi, pruznejsi. ono klasicke 'v zdravem tele zdravy duch' neni nahodne. pokud se budete citi fajn, pravdepodbne budete i vic dusevne v pohode. pak se pravdepodbne vyhnete vetsine zbytecnych boju a kdyz nebude vyhnuti, trenink vas naucil, jak odhadovat soupere, vyuzivat jeho chyby, zustat klidny a nepoddat se vzteku. mezi nami, kop do rozkroku sunda kazdyho. na to nemusite cvicit BU nebo BS. dulezitejsi je, ze diky treninku si dokazete pro tento 'utok' pripravit pozici, schytat min ran a obecne vic kontrolovat situaci. BU/BS muze byt ucinny i ve chvili, kdy prohrajete. pokud cvicite treba kratce, nebo narazite na dobreho protivnika, pravdepodobne prohrajete, ale jelikoz jste se uz neco malo naucili, dostanete treba ranu na solar, po ktere lehnete, ale souper vam treba nevymlati vsechny zuby, protoze hlavu si umite kryt. a to je podle me velkej uspech. kdyz prohrat, tak s co nejmensimi skodami.

no uz koncim. sorry, je to dost chaos, pisu to v praci a furt po me nekdo neco chce.je to hodne 'prostorny' tema s velkym mnozstvim pohledu a je tezky to shrnout vsecko do kratkyho prispevku. spis by se o tom daly napsat knihy.
Bambula
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 24. říj, 2004 23:00

Příspěvekod Ondra » pát 29. říj, 2004 21:17

RE: dulezitejsi je, ze diky treninku si dokazete pro tento 'utok' pripravit pozici, schytat min ran a obecne vic kontrolovat situaci.

dobrý názor :idea: ...myslim, že jsi to shrnul pěkně... můžu se zeptat jaké BU/BS děláš a jak dlouho se mu věnuješ?
Ondra
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř 13. říj, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod python » sob 30. říj, 2004 7:41

Heeeezky Bambulo.....!
Pripájam s k Ondrovi v hodnotení aj v otázke........ :!: :?:
python
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 19. říj, 2004 23:00

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron